'Het is gewoon gore troep PU VOC vecht korting van ruim 400.000 aan Buurt eist sluiting of verplaatsing Koets-o-theek Bezwaren uitbreiding De Tombe en Melse afgewezen Van der Loo legt functie toch neer Bezwaren nieuwbouw van CBR afgewezen VRIJDAG S SEPTEMBER 1988 -EIDEN LEIDEN Omwonenden van de Koet-o-theek aan de Kruisstraat vinden dat de gemeente het bedrijf een hinderwetvergunning moet weigeren. "De Koets moet gesloten of verplaatst wor den", was gistermiddag de boodschap van een twintig tal buren van de Koets op een hoorzitting over de ver gunning. De buurtbewoners hebben er geen enkel vertrouwen in dat de ge meente er in slaagt de overlast van de Koets aan banden te leggen. De ze overlast, zo werd betoogd, wordt vooral door de bezoekers op straat veroorzaakt. Met een hinderwet vergunning kunnen de klachten niet worden verholpen, zo vreest de buurt. Niet de muziek van de disco theek, maar de komende en gaande bezoekers zijn het belangrijkste probleem, zo vindt de buurt. "De geluidsoverlast is in vergelijking met het vandalisme te verwaarlo zen", aldus één van hen. "Kamp- hues heeft er een goeie boterham aan, dat kan je hem niet kwalijk ne men. Het zijn de mensen die die bo terham komen brengen van wie we last van hebben", aldus een ander. De buurtbewoners geloven er bovendien niet in dat de leiding van de Koets van zins is of in staat zal zijn de overlast aan te pakken. De goede voornemens, die namens de Koets gisteren in een brief door de buurt werden verspreid, werden dan ook weggehoond. Gore troep De lange rij van klachten is be kend van andere horecagelegenhe den in de stad. Herrie, vandalisme, bedreigende confrontaties en het ingooien van ruiten zijn eerder re gel dan uitzondering, beweerde men. Bezoekers staan in de portie-, ken te urineren of doen het gewoon door de brievenbus. "Bij mij zijn laatst drie ruitjes ingegooid. Ik laat het maar zo. Mijn huurders ver trekken wegens de overlast", aldus Burgerlijke Stand 26dec18 man, L. van der Linden geb 18aug1932 man, C.D.A. Verhoog geb I2jul192l man. J.A. Jan sen geb 21jun1922 man.H.C. de Zeeuw geb 24jul1909 man. M.E. Luiten geb 22jun1988 vrl., B.J. van der Mark geb 7feb1918 man, H.J. Verhoef geb 24aug1925 man, C.H. de Looij geb 26nov1942 vrl. echtg. van A. Peeneman, A. van Reeuwijk geb 23mei1933 vrl. echtg. van C.J. Parlevliet, G. Rijnsburger geb I6|anl901 vrl., P.J. Zirkzee geb 25dec19l3 man, J.C.P. Velthuijzen geb 11mrt1938 man. A.J. de Koning geb 10apr1922 man. B. van der Star geb 22dec1962 man. M. Hageman geb 22feb1914 man, A.A. van Santen geb I8decl9l0 vrl. geh. gew. met H.F. Miggels, S.S. Teske geb 13apr1901 vrl. geh. gew. met M.J. Helfensteijn, C. Schipper geb 26apr1933 een bewoner. Een dame die ka mers aan toeisten verhuurt: "De meesten gaan na twee dagen weg". "Het is gewoon een gore troep", voegt haar buurvrouw toe. Milieuambtenaar Van Berkel kon de bange vermoedens van de buurtbewoners niet wegnemen. "Met behulp van de vergunning is het mogelijk een deel van de over last op straat te beperken door de Koets te verplichten een toezicht houder op straat aan te stellen. Maar het is onmogelijk al het van- Studiedag 'Leerling in de knel LEIDEN - Onder het motto 'Leer ling in de knel' zal de directie on derwijs van de gemeente Leiden op 22 september een studiedag over opvang op school van leerlingen in noodsituaties organiseren. De in formatie is vooral bestemd voor leerkrachten in het voortgezet on derwijs in de regio die werken met leerlingen tussen de 12 en 18 jaar. Ook anderen, zoals docenten bo venbouw van basis- en speciaal on derwijs, hulpverleners en geïnte resseerde ouders uit de medezeg genschapsraad zijn welkom. De dag is opgedeeld in een inlei ding, waarin de vraag aan de orde komt van leerkrachten bij confron tatie met een leerling in een kenne lijk moeilijke situatie. Vervolgens worden in themagroepen achter gronden over het onderwerp gege ven en de mogelijkheden van pro fessionele hulpverlening. Het der de deel van de dag heeft weer een plenaire opzet, waarbij de school centraal staat. Ook zal een informa tiemap worden samengesteld en men zal een ke^ize kunnen maken uit een uitgebreid boekenaanbod. De studiedag, die wordt gehou den in de BTS C. Sweris, Vondel laan 35, begint om 13.45 uur en duurt tot 20.00 uur. Vóórinschr- jving van themagroepen kan tot 15 september geschieden. Verdere in formatie bij Sandy Roels, 071- 254832. dalisme te voorkomen", aldus me vrouw Van Berkel: "Theoretisch is het mogelijk een vergunning te weigeren zodat het bedrijf moet sluiten. Dat kan echter alleen als het onmogelijk is voldoende eisen te stellen", aldus de ambtenaar die liet doorschemeren dat een derge lijke weigering er niet in zit. Een mogelijke verplaatsing is nog lang niet in zicht. Nachtmerrie Volgens de directie milieu stelt eigenaar Kamphues het te positief voor wanneer hij beweert dat de geluidsisolatie momenteel afdoen de is. "De isolatie is nog steeds ab soluut onvoldoende", sprak Van Berkel de inhoud van de brief van de Koets tegen. De mededeling van Van Berkel dat een vergunning nog ten minste vijf maanden op zich laat wachten, kwam dan ook hard aan. Waar de bewoners dan met hun klachten moesten zijn, wilde iemand weten. Milieu-ambtenaar Van den Berg zei dat er afspraken met de politie zijn gemaakt over dit probleem. Bereidwillig raadde hij de vragen steller aan zich tot de burgemees ter te wenden met het probleem. De buurt wil van de burgemees ter in ieder geval gedaan krijgen dat de Koets geen vergunning meer krijgt om langer open te blij ven. Naar 3 oktober - de Koets is op deze datum zo'n vergunning toege zegd - wordt door enkelen be nauwd toegeleefd. "3 oktober mag voor de stad een feest zijn, voor mij is het één grote nachtmerrie", al dus een buurtbewoner. Kwajongens bekladden politiebureau LEIDEN - Het bureau van de parkeerpolitie aan de Zonne veldstraat is in de nacht van woensdag op donderdag be spoten met de kreet 'RaRa'. Bij een bezinestation van de Shell aan de Lammenschansweg werd de glasplaat van de tellers met gele verf besmeurd. Ook twee winkels aan de Boter markt werden bespoten. Daar stond met oranje/gele verf 'Ra- Ra' en 'Renee vrij'. De politie vermoedt dat het om kwajon gensstreken gaat en denkt in dit-verband niet aan het werk van activisten. LEIDEN - De nieuwbouw op de hoek van de Sumatrastraat en Parimaribostraat vordert gestaag. De verwach ting is dat de 36 woningwetwoningen in december dit jaar worden opgeleverd. Hieronder zijn 7 maisonettes met vier kamers en 29 driekamerwoningen. Daarbij zijn er 19 zogenaamde 55-plus woningen voor ouderen. De flat aan de kant van de Sumatrastraat (linkerdeel op de foto) telt vijf bouwlagen en heeft een lift. De andere kant heeft vier lagen. De flats worden in opdracht van Woningbouwvereniging Leiden gebouwd door bedrijf Heijmans uit Lisse. ifoto h. Ministerie wvc wil bezuinigen op Vrouwen Opvang Centrum het personeelsbestand terug te lopen van 19 naar 11 parttime medewerksters. door Willem Spierdijk LEIDEN - Het gemeentebestuur wijst de bezwaren van omwonen den tegen de uitbreidingsplannen van De Tombe en Melse aan de Zoeterwoudsesingel van de hand. Tegen het bouwplan zijn vijf be zwaarschriften ingediend. De om wonenden vrezen onder meer voor aantasting van hun privacy, aantas ting van het woonkarakter van de wijk en voor waardevermindering van hun woningen als aan het be staande pand aan de Zoeter woudsesingel een zijvleugel wordt gebouwd. Ook menen bewoners LEIDEN Het Vrouwen Op vang Centrum/Begeleid wonen (kortweg VOC) aan de Boer- haavelaan is in beroep gegaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State tegen de kor ting die de minister van wvc het centrum wil opleggen. Het opvangcentrum moet ruim vier ton op het personeelsbud- De korting zal tot gevolg hebben get inleveren. Daardoor dreigt dat het gebouw aan de Boerhaave- laan een 'bed-, bad- en broodfunc tie' krijgt. Met een ingekrompen personeelsbestand kan nauwelijks de dag- en nachtopvang worden gerealiseerd. Voor hulpverlening is geen tijd meer. Momenteel vangt het VOC vrou wen op die mishandeld of bedreigd zijn. Ook krijgen de slachtoffers de nodige hulpverlening. Door de be- dat het monumentale aspect van zuiniging kan het VOC die hulp- het bestaande pand van De Tombe verleningstaak niet meer uitoefe- Melse door de uitbreiding wordt aangetast en dat waardevolle en ka rakteristieke bomen zullen ver dwijnen. Het gemeentebestuur verklaart de bezwaren ongegrond. De omwo- Ook dreigt het project Bege leid Wonen, een ander onderdeel van de stichting, de dupe te wor den van de vermindering van de toelage van WVC. Volgens algemeen coördinatrice nenden worden niet werkelijk door Maria Remmerswaal is er juist de plannen benadeeld, W. Waardevolle bomen worden verplaatst en enkele veel voorko mende groensoorten vervangen. Van een aantasting van het woonk arakter van de wijk is volgens het gemeentebestuur geen sprake. grote behoefte aan een centrum waar vrouwen niet alleen worden opgevangen, maar ook hulp wordt geboden bij crises, de verwerking ervan en het opbouwen van een nieuwe toekomst. Het VOC be schikt over 18 plaatsen (plus acht voor begeleid wonen) en is vrijwel continu volledig bezet. De minister vindt dat de hulp verleningstaak kan worden over genomen door de FIOM (Federatie van Instellingen voor Ongehuwde Moeders), door de ambulante hulp verlening en het FIOM-huis Corto- na. "De praktijk is echter dat die al vol zitten. Bovendien richt een FIOM-huis zich alleen op moeders: vrouwen die mishandeld of be dreigd worden en geen moeder zijn, dreigen tussen de wal en het schip te vallen", meent Adriënne van der Reijt, coördinatrice bege leid wonen. Volgens Gabriël van Berkum, coördinatrice van de hulpverlening, zal het wegvallen van de hulpverlening tot gevolg hebben dat vrouwen vaker terug keren naar het centrum. "Er treedt een herhaling op". Sint Maarten Het Vrouwen Opvang Centrum is voortgekomen uit de stichting Sint Maarten. Deze instelling hield zich bezig met de opvang van kin dergroepen, maar werd regelmatig geconfronteerd met vrouwen met huwelijksproblemen. Het gebouw van de stichting aan de Sint Ja- cobsgracht (bij Doezastraat) kreeg daardoor ook een functie als vrou wencrisiscentrum. Zeven jaar geleden kreeg het op vangcentrum een eigen pand aan Redactie: Simone van Drie) en Meindert van der Kaaii, telefoon 161422. Ripmobiel "Het is nu een fluitje van een cent om een invalide per auto te vervoeren", zegt A.C. de Lezenne Coulanber uit Leiden. Hij heeft het over de ripmobiel. waarvan hij het agentschap heeft voor de Leidse regio. Een video met de demonstratie van de stoel is straks te zien op de Leidato. Het geld dat hij met de verkoop ver dient, steekt hij niet in eigen zak. Die is bestemd voor het ver pleeghuis Leythenrode in Lei derdorp. De vrouw van Lezenne is inva lide en uit ervaring weet hij dat het uit de rolstoel hijsen en weer in de autostoel zetten een zeer zware klus is. "Voor oudere men sen is dat eigenlijk niet meer te doen", stelt hij. Nu is hij in bezit van de zoge naamde ripmobiel en zou niet meer zonder kunnen. Deze rol stoel bestaat uit twee delen: een onderstel met wielen en de stoel. In de auto is de plaats naast de bestuurder leeg. Met behulp van een rail kan het zitgedeelte van de ripmobiel in de aiito worden geschoven en het onderstel kan achterin de auto. Op die manier hoeft er niet meer gezeuld te wor den met de invalide. Een tijdje geleden zag Lezenne op de televisie in een Veronica- programma de demonstratie van de ripmobiel. "Dat is wat voor mij", moet hij gedacht hebben. Via Veronica zocht hij contact met de maker van de stoel: Zweedse Industrie bv uit Tol- bert, een klein plaatsje in Gro ningen. "Ik kreeg eerst een prototype, dat nog niet helemaal volmaakt was. Een paar maanden later werd die ingeruild voor een ver beterde exemplaar. Dat werkt nu perfect. De directeur klaagde tij dens een gesprek erover dat hij in deze buurt nog geen agent Hij herinnerde zich dat verzor- gings- en verpleeghuizen met al die bezuinigingen niet zo goed bij kas zitten. Dergelijke verha len hoorde hij ook over Leythen rode - waar zijn vrouw behan- 1 deld wordt - en dus stapte hij naar de boekhouder toe. "Ik ver telde hem dat ik het agentschap op me wilde nemen om vervol gens de winst aan het tehuis te geven. Dat vonden ze prima. De jongens van de technische dienst stellen hun vrije tijd beschikbaar voor het onderhoud van de stoe len die hier worden verkocht". Tijdens de open dag van Ley thenrode werd een video ge maakt waarop gedemonstreerd wordt hoe de stoel werkt. Die vi deo wordt tijdens de Leidato ver toond op de stand van de firma Swaak. Mensen kunnen dan alle informatie krijgen over de rib- mobiel. Volksdansen Hoewel sinds 1984 geen stap meer is verzet in het kader van het Internationaal Volksdansfes- tival Leiden, is het niet onmoge lijk dat er ooit weer eens gedanst zal worden in de Groenoordhal. Adjunct-directeur Hans Kagie van De Schouwburg was vanaf 1969 betrokken bij de organisatie van het festival, dat elk jaar dui zenden bezoekers trok. Volgens hem wordt het idee bij de ge meente nog steeds warm gehou den. Aanvankelijk was het festival een samenwerkingsverband tus sen de gemeente Leiden en de Nederlandse Volksdansbond (Nevo). Vanaf het eerste probeer seltje in 1967 groeide het uit tot een zeer omvangrijke organista- tie. Volgens Kagie kreeg het fes- Leidenaar Lezenne laat bij zijn auto zien hoe de ripmobiel werkt. tival een subsidie van het Rijk van maar liefst 55.000 gulden. "En dat was voor die tijd veel geld. Daar bovenop kwam nog eens geld van de gemeente, hoe wel die dat later halveerde door bezuinigingsperikelen". Het festival bleek erg succes vol te zijn. Uit alle hoeken van het land kwamen de bezoekers toegestroomd. Het succes bleek niet vol te houden. De twee orga nisaties groeiden uit elkaar, om het maar eens zacht te zeggen. De gemeente Leiden wilde in 1984 wat meer greep krijgen op het reilen en zeilen van de organ- sisatie en met name op het finan ciële deel. "Wij hebben toen nog wel ge sprekken gehad, maar dat lever de met veel op. We besloten om uit elkaar te gaan. Dat jaar heb ben we het festival alleen georga niseerd, omdat we op dat mo ment al de contracten hadden ge tekend. Het gemene van de lan delijke organisatie, die toen al LCV heette, was dat ze op exact dezelfde datum ook een festival organiseerde in Vierhout", zegt Kagie. De gemeente zorgde altijd voor de organsisatie, maar de bond had de achterban. Het ge volg van deze manoeuvre was dat een groot deel van de volks dansliefhebbers naar Vierhout ging. "Bovendien waren de kos ten die we immers altijd deelden nu geheel voor onze rekening. Alles bij elkaar zorgde dat festi val ervoor dat de bodem uit het fonds voor volksdansen geheel werd weggeslagen", zo brengt Kagie de teneergang van het fes tival in beeld. Nu wordt voorzichtig weer wat gespaard om ooit nog eens een festival te organiseren. De bond houdt nog steeds elk jaar een dansfestival in Vierhout, maar de accommodatie is daar lang niet zo geschikt als de Groenoordhal- len. Daarom is Leiden veel meer geschikt voor het Internationaal Volksdansfestival. De Schouw burg heeft dit jaar al wat meer folklore dan voorgaande jaren. Volksdansen op grote schaal is in Leiden dus nog niet dood. de Boerhaavelaan en kwam er ook ruimte voor begeleid wonen. Intus sen is het Vrouwen Opvang Cen trum een zelfstandige stichting ge worden. De stichting vervult zowel een landelijke, provinciale als een regionale functie. Voortgekomen uit het particu lier initiatief, wordt het VOC gefi nancierd door het ministerie van wvc. In de nota Opvang van dit mi nisterie worden de instellingen die zich met opvang bezighouden ver deeld in algemene opvangcentra en centra die aan zogenaamde 'in tensieve opvang' doen. Dat wil zeg gen dat er behalve een bed, bad en brood ook nog intensieve hulpver- lening wordt gegeven. In antwoord op kamervragen heeft het ministe rie aangegeven dat het VOC Lei den tot de laatste categorie moet worden gerekend. Deskundigheid Intussen is 'Den Haag' echter van gedachte veranderd. Dat heeft betrokkenen verbaasd. "We heb ben moeten aantonen dat wij aan intensieve opvang doen en wij heb ben dat, denk ik, overtuigend ge daan". Door de inkrimping van het personeelsbudget gaat er volgens Remmerswaal veel specifieke des kundigheid op het gebied van de vrouwenhulpverlening verloren. "De minister trekt wel geld uit om de deskundigheid bij traditionele instellingen als het FIOM en het maatschappelijk werk te bevorde ren. Het is onlogisch om die des kundigheid op andere plaatsen, waar die wel aanwezig is, te laten wegvloeien", zegt de algemeen co- orrdinatrice van het VOC. Indien de inkrimping doorgaat, moeten de vrouwen die bij het VOC zijn ondergebracht voor hulp verlening terecht buiten het ge bouw, bij voorbeeld maatschappe lijk werk of het Riagg (Regionaal Instituut voor Ambulante Geeste lijke Gezondheidszorg). Bestuurs lid Leonie Vogels: "De geïntegreer de aanpak van de hulpverlening verdwijnt hierdoor. Bij het VOC gaan we uit van een totaal-benade ring. Wij bieden hulp die het FIOM- bureau, algemeen maatschappelijk werk of een algemeen opvangcen trum (Centrum Onderdak bijvoor beeld) niet kunnen verlenen". Voortzetting van het huidige peil van de hulpverlening zou alleen kunnen geschieden door de inzet van onbetaalde beroepskrachten, zogenaamde vrijwilligers. Maria Remmerswaal: "Er wordt daarover binnen het centrum wel gediscus sieerd. Vooralsnog wordt daarvoor niet gekozen. De verantwoordelijk heid van dit werk kan je niet aan vrijwilligers overlaten". LEIDEN - Het hoofd van de direc tie cultuur van de gemeente Lei den, A. van der Loo, legt per 1 okto ber zijn functie toch neer en gaat vervroegd met vut. Het gemeente bestuur heeft dit vanmiddag mee gedeeld. Aanvankelijk leken ge meentebestuur en Van der Loo geen overeenstemming te kunnen bereiken over zijn vertrek. De heer Van der Loo is al enige tijd met ziekteverlof thuis. De reden voor het vervroegd uit treden van Van der Loo is gelegen in meningsverschillen tussen hem en ambtenaren van de directie cul tuur alsmede met de verantwoor delijk wethouder F. Kuijers. De wethouder zou de afgelopen jaren regelmatig overhoop hebben gele gen met zijn top ambtenaar die nu het veld moet ruimen. Het gemeentebestuur maakte vanmiddag het vertrek van Van der Loo bekend, maar weigert in te gaan op de achtergronden van het conflict. Meegedeeld wordt verder dat de gemeente met de heer Van der Loo is overeengekomen dat beide partijen zich van commen taar zullen onthouden. De leiding van de directie cultuur is tijdelijk overgedragen aan de heer A. van der Ree. LEIDEN - De Bewoners Belangen Vereniging Boekhorst is veront rust over de voorgenomen bouw van een kantoor voor het Centraal Bureau Rijvaardigheid (CBR) naast de Drie Oktoberhal aan de Smaragdlaan. De vrees bestaat dat de vestiging van het CBR zal leiden tot een toename van het verkeer bij de sporthal en in de woonwijk Boekhorst. Volgens de wijkvereni- ging is de wijk daar niet op bere kend. De bewoners hebben hun reactie op het bouwplan in een brief aan de gemeenteraad naar voren ge bracht. Tegen het plan is ook een bezwaarschrift ingediend door de eigenaar van het hotel Het Witte Huis te Oegstgeest. In het bezwaarschrift wordt aan gevoerd dat het CBR al een groot aantal jaren te gast is bij Het Witte Huis en dat het hotel zich heeft ge specialiseerd in het schenken van koffie en thee aan kandidaten die rijexamen doen. Voor de hoteleige naar betekent de verhuizing van het CBR naar de Smaragdlaan daarom een verlies aan inkomsten. Het gemeentebestuur verklaart het bezwaarschrift ongegrond om dat de bezwaren niet van planologi sche maar van zuiver economische aard z(jn. Daar blijft de gemeente vestigingsplaats voor het CBR uit planologisch oogpunt goed omdat er ter plaatse voldoende parkeer ruimte is en omdat er goede aan sluitingen bestaan op stads- en rijkswegen. Zelfverdediging In buurthuis Morschwijk wordt een cur sus zelfverdediging gegeven. De begin nerscursus begint 21 september, de ver volgcursus begint woensdag 7 septem ber Voor informatie Topaaslaan 19, tel. 765656. Golfcursus De directie sport en recreatie houdt in samenwerking met De Grunerie een cursus golf voor beginners en gevorder den. De cursus begint in de week van 12 september en kost 60 gulden, inclusief gebruik materiaal. De lessen worden ge geven aan de Van Houdringenlaan m Oegstgeest. Voor informatie en opgave voor deelname- tel 315601 (tussen 8.00 en 9.00 uur), vragen naar Elly Wulms of

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15