Leiden wil vergoeding NS van 225.000 gulden Uitbreiding van radio- en televisiezenders Kritiek op overheid bij opening studiejaar van Leidse Hogeschool Capaciteit van sociale werkplaats uitgebreid Ondernemers voorstander van nieuwe parkeergarage Voor sloop van huizen in gebied Morsweg 4 LEIDEN De gemeente wil van de Nederlandse Spoorwegen een bedrag van 225.000 gulden hebben als vergoeding voor de sloop van 44 woningen in het gebied Morsweg 4. Eén van de redenen om deze huizen te slopen is de te ver wachten overlast na de spoorvèrdubbeling tussen Leiden en Den Haag. De ge meente stelt dat de NS door de sloop geen kosten hoeft te maken voor de bouw van een geluidsscherm. Ook hoeft de NS geen geld uit te Ifl 1 geven voor het aanbrengen VerdlCUt tllll K van akoestische voorzienin- wonlrnsoverlast voor de be" met onderzoek Beide partijen zijn het er over eèns dat een vergoeding aan de gemeen te redelijk is, maar over de hoogte van de vergoeding is nog niets af gesproken. De vergoeding staat overigens in geen enkele verhou ding tot de kosten die met de aan koop van de panden en sloop ervan zijn gemoeid. Die worden geschat op zeven miljoen gulden. Een deel daarvan hoopt de gemeente terug te verdienen met de ontwikkeling van het bedrijfsterrein. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) zei gisteravond in de raadscommissie dat inmiddels met Universiteit Vaatvernauwing mogelijk te lijf met laserstraling LEIDEN - In de toekomst wordt het wellicht mogelijk om vaatver- nauwingen met behulp van laserstraling te lijf te gaan. Dr. S. Strikwerda, die vandaag aan de Leidse universiteit promoveerde, - heeft in de VS een onderzoek naar deze methode gedaan. Strikwerda heeft vooral onderzocht hoe groot de hoeveelheid laserlicht moet zijn en hoe lang hij moet worden toege diend om het beste effect te krij gen. De 'lasercatheter' is voor de toe komst mogelijk een alternatief naast vaatoperaties en het zogehe ten 'dotteren', waarbij een op- pompbaar ballonnetje in het bloed vat de aanslag platdrukt en zo een betere bloeddoorstroming bewerk stelligt. Tot nu toe verkeert de toepassing van de laser-catheter overigens nog in een zeer experimenteel stadium en wordt alleen bij patiënten tij dens een bypass-operatie toege past. Plan jeugdhotel in pand Lange Scheistraat LEIDEN - Bij de gemeente is een bouwplan ingediend voor de ver bouw van een pand aan de Lange Scheistraat tot jeugdhotel. De be doeling is om in het pand een goed kope overnachtingsmogelijkheid te creëren. Volgens plan kunnen er 20 slaapplaatsen in het gebouw ko- Het plan om de Lange Schei straat 9/9a te verbouwen tot jeugd hotel is in strijd m'et het bestem mingsplan voor de wijk Noordvest, dat aan de bovenverdieping van het pand een woonbestemming geeft. De gemeente juicht de komst van een jeugdhotel echter toe en wil daarom graag haar medewer king verlenen aan een wijziging van het bestemmingsplan. Het verbouwingsplan moet vol gens het gemeentebestuur wel vol doen aan alle voor een dergelijke vestiging geldende eisen. Ook de WV staat positief tegenover de komst van een jeugdhotel aan de Lange Scheistraat omdat het Lei den momenteel ontbreekt aan een goedkope overnachtingsmogelijk heid voor jonge toeristen. Inschrijving haringen wittebrood 15 september LEIDEN - De inschrijving voor de uitreiking van de traditionele ha ring en wittebrood is dit jaar op donderdag 15 september. Leide- naars kunnen tussen 16.00 uur en 21.00 uur met trouwboekje of legi timatiebewijs bij de Stadsgehoor zaal een inschrijvingsbewijs afha len. De uitreiking is op 3 oktober in De Waag en begint om 7.30 uur. Op vertoon van inschrijvingsbewijs krijgt men per persoon twee harin gen en een stuk wittebrood. Mu ziekkorps De Burcht speelt gedu rende dit onderdeel van de festivi teiten op 3 oktober op het Waag- hoofd. LEIDEN De vakgroepen van de Leidse universiteit hebben vorig jaar ruim acht miljen gulden winst gemaakt op contractonderzoek en - onderwijs, de zogenaamde derde geldstroom. In 1986 bedroeg die winst slechts 1,6 miljoen, zo meldt het universiteitsblad Mare. Ruim de helft van de winst werd gemaakt door de sociale faculteit. Ook wiskunde en natuurkunde hield een miljoen over. Genees kunde en letteren leden verlies: respectievelijk vijf en anderhalve ton. Vakgroepen moeten sinds eind vorig jaar tien procent van hun om zet in de derde geldstroom afdra gen. De helft aan het college van bestuur van de universiteit en de andere helft aan de faculteiten. Het bestuur heeft dit zo geregeld, om dat het vond dat de vakgroepen te veel kosten afwentelden op de cen trale begroting van de universiteit, waaruit onder meer huisvesting en energie worden betaald. Op het moment betaalt de universiteit bij na 500 banen met geld uit de derde geldstroom (het bedrijfsleven). 39 eigenaren overeenstemming is bereikt over de verkoop van hun huis. Met twee eigenaren wordt nog onderhandeld. "Tegen de laatste drie moet vermoedelijk een onteigeningsprocedure in gang ge zet worden", aldus Tesselaar. Inmiddels heeft het college het ontwerp-bestemmingsplan 'Tus sen Rijn en rail' voor het toekom stig bedrijfsterrein naar de raads commissie gestuurd. Uit dit ont werp blijkt dat een klein deel van het huidige bedrijfsterrein zodanig vervuild is met olieresten dat er moet worden gesaneerd. Het bestemmingsplan maakt de komst mogelijk van de Leidse Be- tonmortel Centrale naar de locatie tussen Heras Hekwerk en Wernink Beton. Wanneer daar een geheel nieuwe 'natte' centrale wordt ge bouwd, zullen de woningen in de buurt er geen last van ondervin den, heeft onderzoek uitgewezen. Voorwaarde is wel dat de nieuwe centrale alleen overdag in werking LEIDEN - Zo langzamerhand zijn alle tastbare bewijzen dat er ooit een tram in Leiden heeft gereden wel ver dwenen. Binnenkort verdwijnt ook de oude trambrug bij de Endegeesterwatering (Trambaan), vlakbij de Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs achter de Wassenaarsweg. De brug wordt gesloopt in verband met nieuwbouw voor TNO. In vroeger dagen lag er een dubbelspoor ten behoeve van de gele tram. naar Wassenaar. Ruiten busjes van taxibedrijf Kerkhof vernield LEIDEN - Een 31-jarige Leidse heeft aangifte gedaan van vernie ling van een Volkswagenbusje. De voorruit van het busje, dat gepar keerd stond aan de Stevenshofd- reef, was in de nacht van woensdag op donderdag met een stoeptegel ingegooid. De politie vermoedt dat het om een wraakactie gaat. Het busje is van taxibedrijf Kerkhof. In dezelfde nacht werd in Valkenburg een rolstoelbusje, eveneens van Kerkhof, ook vernield. Daarvan werden alle ruiten ingegooid. As valt van sigaret: auto in de kreukels LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar heeft gistermiddag zijn auto in de kreukels gereden toen hij vanaf de Warmonderweg linksaf de Rijns- burgerweg opdraaide. De man had een sigaret aangestoken, maar in de bocht viel er as af. Omdat hij zocht waar de as was gebleven, let te hij even niet op de weg en ramde tegen een lichtmast in het midden van de weg. Ook de lichtmast werd beschadigd. Binnenkort ook Kindernet in ochtenduren te ontvangen LEIDEN - Het aantal radio- en televisiezenders op de kabel wordt uitgebreid. Het is de be doeling dat er zeven fm-zen- ders en vier televisiestations bijkomen, waarvan er een op het al bestaande kanaal van TV 5 wordt ondergebracht. Het aantal televisiekanalen wordt nu 20 (was 17) en het aantal ra diokanalen wordt 27 (was 20). Bovendien wordt de ont vangstkwaliteit van een aantal radiostations verbeterd (onder meer in stereo) door die via de Alphense straalverbinding af te nemen. De vergroting van het kabelpakket kan technisch gezien zonder veel problemen worden gerealiseerd. Aansluiting van een van de televi siezenders moet overigens wach ten op de totstandkoming van een tweede schotelantenne op de mast in Oegstgeest. Wel gaat de uitbrei ding van het zenderpakket zeer waarschijnlijk met een kleine ver hoging van het abonnementsgeld LEIDEN De Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs zal zich tot het uiterste inspannen om de - klei ne - afdeling logopedie te mogen behouden. Dat voorspelde de voor zitter van het college van bestuur van deze school, A.J. Ouwerkerk, gisteren bij de opening van het nieuwe studiejaar. Hij uitte in zijn -rede ook kritiek op de hbo-raad, die hij verwijt een belemmering tussen een hoge school en de overheid te zijn. "Wij moeten oppassen dat de hbo-raad geen op zichzelf staande belangen behartiger wordt, los van de hoge scholen. De raad moet een extra mogelijkheid, een ondersteuning zijn". Een jaar na de fusie van de drie hbo-scholen Vronestein (academie voor gezondheidszorg), Mater Dei en Laboratoriumschool Rijnland, werd het studiejaar van de Leidse Hogeschool voor Beroepsonder wijs gisteren voor het eerst offi cieel geopend. Ouwerkerk stelde vast dat de au tonomie van de hogescholen, on danks de goede bedoelingen van de hbo-wet, onder hoge druk staat van de voortdurende overheidsin grepen of bemoeienissen. In dit verband noemde hij de beperking van de studiefinanciering. "Op zich een goede zaak, maar in de praktijk is de leeftijdsgrens voor de studen ten van 30 naar 24 jaar terugge bracht. Daar komt bij dat van stu denten en hogescholen wordt ver wacht in een veel te korte tijd alle consequenties van zulk een maat regel te c "De bemoeienissen van de over heid ten aanzien van de taakverde lingsoperaties hebben wij als Leid se Hogeschool aan den iijve moe ten ondervinden. Ik doel hier met name op de Krimp- en Groei-ope- ratie en het advies logopedie in Lei den te sluiten. Als enige in Neder land kan de sector op kwalitatieve wijze een bijdrage leveren aan het terugbrengen van het aantal stude renden aan de opleiding logopedie om te voorkomen dat er een groot overschot aan afgestudeerden zal ontstaan. Dit gebeurt door een stringente voorlichting over de car rièremogelijkheden voor de logo pedist enerzijds en (het aanbieden Als enige in Nederland heeft de sector Hoger Gezondheidszorg On derwijs van de Leidse Hogeschool een samenhangend onderwijssys teem opgebouwd ten behoeve van de drie gezondheidszorgopleidin gen: verpleegkunde, fysiotherapie en logopedie, met gemeenschappe lijke onderwijsprogramma's in de propedeuse en hoofdfase. De kwa liteit van het onderwijs wordt me de door deze samenhang bepaald. Het kwaliteitsprofiel van de Leidse Hogeschool hangt daarmee sa men", aldus Ouwerkerk. "Waar blijft de autonomie en kwaliteit als van bovenaf wordt in gegrepen in deze met veel krachts inspanningen ontwikkelde con structie?" vroeg hij zich af. Hij pleitte voor het afnemen van de (overheids)bemoeienis, zodat ho gescholen zelfstandig kunnen wer ken aan een samenhangend onder wijsaanbod van goede kwaliteit. "Onderwijs dat aansluit bij de vra gen uit de maatschappij en tegelij kertijd recht doet aan de student". gepaard omdat een aantal stations een tegemoetkoming vraagt in de kosten. Opvallendste nieuwkomer is Kindernet dat Nederlandstalige programma's uitzendt en is gericht op kinderen tot 13 jaar. De uitzen duren liggen tussen 7.00 en 10.00 uur. Op de zender wordt geen re clame gemaakt. Wat inkomsten be treft is Kindernet afhankelijk van de kabelexploitanten. Tot 1 maart 1989 zal Kindernet gratis zijn. Na die datum wordt per aansluiting een bijdrage verlangd van 25 cent per maand. Dat bedrag wordt per 1 januari 1990 40 cent per aansluiting per maand. Familie Kindernet moet het kanaal delen met Lifestyle en Screensport, ove rigens deel uitmakend van dezelf de organisatie WHSmith Televi sion. Dat bedrijf brengt de drie on derdelen onder de verzamelnaam Familietelevisie. Lifestyle wordt overdag uitgezonden en is doorde weeks gericht op de huisvrouw en in het weekeinde op het gezin. Scr eensport is gericht op mensen die in sport zijn geïnteresseerd en zendt uit van 16.00 tot 01.00 uur. De andere nieuwkomers - elk op een eigen kanaal - zijn Music Tele vision Europe (MTV) en RTL- PLUS. De eerste is 24 uur per dag gericht op jongeren in de leeftijd van 12 tot 34 jaar en brengt vanuit Londen popmuziek. RTL is een Luxemburgse zender die, hoofdza kelijk in het Duits, algemene amu- sementsprogramm's brengt. Voorts bestaan plannen om Worldnet/America Today het ka naal te laten delen met TV 5 (time sharing). Die twee bijten elkaar niet, omdat Worldnet overdag uit zendt en TV 5 's avonds. Worldnet brengt hoofdzakelijk nieuwspro gramma's met veel documentaires en is op de kabel te zien van maan dag tot en met vrijdag van 7.00 tot 9.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Overigens kan het nog wel even duren voordat MTV te zien is om dat nog een tweede schotelantenne moet worden' geplaatst. Onduide lijk is ook wanneer de andere op de kabel zijn te ontvangen, maar de abonnees zullen daarvan bericht krijgen. Radio De uitbreiding van het aantal ra diostations betreft onder meer een stereo-ontvangst van de Neder landse televisienetten (3). Voorts wordt vanwege de slechte kwaliteit de zender BFBS geschrapt en wor den toegevoegd WDR 4 en RTBF 3. Daaraan ontkomt het kabelbestuur niet omdat die twee zenders deel uitmaken van een pakket van de PTT dat binnen afzienbare tijd via de straalzender in Alphen aan den Rijn wordt aangeleverd. Dat bete kent kwaliteitsverbetering en in een aantal gevallen ook stereo. Resteren nog drie vrije kanalen. Het bestuur van de Gemeenschap pelijk Antenne-Energievoorzie ning Leiden en Omgeving mag zelf een keuze maken uit in totaal vijf radiozenders: BBC World Service (nieuws en actualiteiten), Stichting Concertzender Amsterdam (klas sieke muziek), Radio 10 (populaire muziek), Radio Cable One of Sky Radio (beide non-stop muziek). Al deze voorstellen moeten nog door het bestuur van de Gemeen schappelijke Antenne-Energie voorziening Leiden en Omgeving worden besproken. Het bestuur vergadert 27 september in het ge meentehuis van Leiderdorp om 14.30 uur. Het nieuwe pakket wordt ook aangeboden aan Katwijk, duin- en bollenstreek (inclusief Oegstgeest en Zoeterwoude) en stichting Ka belnet Merenwijk. Die hebben zelf standige (bestuurs)organisaties die kunnen beslissen of de nieuwe zen ders al dan niet worden toegelaten. LEIDEN - De gemeente Leiden wil de capaciteit van de Gemeentelijke Sociale Werkplaats met 50 plaatsen uitbreiden. Deze uitbreiding moet begin volgend jaar gestalte krijgen. Het gaat hier om een zogenaamde tussenopvang voor mensen die niet meer terecht kunnen op de ei genlijke werkplaats, maar goed in staat zijn om de werken. Deze voor ziening wordt ondergebracht bij de werkplaats voor schoolverlaters die enkele jaren geleden in het le ven werd geroepen. "De opvang is bedoeld voor mensen die tussen wal en schip dreigen te vallen. Het biedt bij voorbeeld uitkomst voor mensen die voor de werkplaats afgekeurd Flinke buit LEIDEN - Uit een kelderbox aan de Havikshorst zijn vijf werphen gels, drie uitschuifbare hengels, een molen, een viskoffer en andere toebehoren verdwenen. Ook wer den een droogtrommel, een centri fuge en gereedschap gestolen. De deur van de box was ingetrapt. Vrouw lastig gevallen LEIDEN - Een Leidse vrouw is woensdagavond op de Schiphol- weg lastiggevallen door een brom fietser. Zij fietste daar om een uur of tien, toen een man van tussen de 20 en 30 jaar op een rode brommer naast haar kwam rijden. Hij betast te haar, maar zij wist zich snel uit de voeten te maken. worden maar toch in staat zijn om te blijven werken", aldus wethou der De la Mar (sociale zaken). De uitbreiding kost de gemeente een ton. Dit bedrag kan worden gefi nancierd uit de hogere opbrengst van de sociale werkplaats die het gevolg is van een bedrijfsmatiger aanpak. Weliswaar draait de werkplaats nog steeds met verlies, maar dat is lager dan was begroot. De gemeen te hoeft er daarom minder geld bij te leggen. Het verlies werd voor dit jaar geschat op 3,8 miljoen gulden. Volgens De la Mar ziet het er naar uit dat het tot 3,3 miljoen gulden beperkt kan blijven. Bij de Gemeentelijke Dienst So ciale Werkvoorziening werken in het totaal 860 mensen. Van de 50 plaatsen voor schoolverlaters zijn er momenteel 28 bezet. Regelmatig stromen er schoolverlaters door naar de sociale werkplaats - inmid dels in het kader van de bedrijfs matige aanpak 'De Zijl Bedrijven' geheten - wanneer daar plaats is. Zodoende zijn in de tussenopvang nu 72 plaatsen beschikbaar. LEIDEN Praktisch alle bedrijven en winkeliers uit d'Oude Morsch wil len een parkeergarage. Uit een telefonische enquête onder 75 onderne mers bleek dat slechts ééen bedrijf uit de Morsstraat geen parkeergarage wil. Een grote meerderheid van de 41 ondervraagden wil een ondergrond se garage aan de Beestenmarkt, zo blijkt uit de enquête die door de buurt vereniging d'Oude Morsch is gehouden. Van de 25 bedrijven en winkeliers gevestigd aan de Morsstraat kozen echter 24 voor de plaats aan de Morssingel. Slechts negen ondernemers gaven hun voorkeur aan een garage in de Sint Aagtenstraat. Een groot aantal personen vreest echter dat de kosten voor een ondergrondse gara ge dermate hoog zal zijn dat het parkeren te duur zal blijken. De ondernemers vrezen ook dat de bouw van een ondergrondse garage zal leiden tot inkomensderving gedurende een lange periode en tot scha de aan de omliggende panden. De enquête werd gehouden naar aanlei ding van de plannen van de gemeente om in Leiden-West een parkeerga rage te bouwen. Burgemeester Goekoop moet rust houden LEIDEN - Burgemeester Goe koop heeft de komende dagen al zijn verplichtingen afgezegd. De burgemeester is 'geveld' door een ontsteking in zijn been en is door de artsen rust bevolen. Volgens een woord voerder van het stadhuis kan het weieens enkele weken gaan duren. De burgemeester opent van avond dan ook niet de 27ste Leidato in de Groenoordhallen. Die verplichting heeft wethou der F. Kuijers nu op zich geno men. Wel opent - omdat er geen vervanger te vinden is - burge meester Goekoop vanmiddag omstreeks 17.00 uur de ten toonstelling 'Klein maar fijn' over Leidse fijnschilders in De Lakenhal. "Maar lang staan kan hij niet. Waarschijnlijk leest zijn vrouw de speech voor", al dus een woordvoerder. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13