'Industrie let te weinig op belang milieu' 'Egelplaatje' zet kops hout stevig vast -VRIJE TIJD Roofvis op de zand- winplassen VISSPORT Mobiele werkplaats met tal van mogelijkheden Snel bouwen met gasbetonblokken Tien jaar cel geëist tegen ontsnapte verkrachter Achterstand rijksarchief 600 Ion Unigro daagt concurrent Schuitema voor rechter VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11 In de laatste 15,20 jaar zijn in on ze omgeving nogal wat grote plassen en meren ontstaan als gevolg van de zandwinning. Ze vertonen één zeer opvallend ver schil met de oudere plassen die in de veengebieden meestal hun ontstaan te danken hadden aan de turfproduktie. Dat is hun gro te diepte. De meeste zandwin putten hebben diepten die kun nen variëren van 20 tot ver in de 30 meter. Dat heeft twee directe nadelen voor de sportvisserij. Ze zijn moeilijker bevisbaar omdat vis- boten anders dan door ankers slechts op een beperkt aantal plekken kunnen worden vastge legd. En in de tweede plaats is een beetje wind al voldoende om in zulke meren een flinke golf slag en stroming te laten ont staan. Er zijn al heel wat sportvis sers in de problemen geraakt die de invloed van die wind onder schatten. Gelukkig zijn er ook positieve zaken te melden. Ondanks de ge ringe aanwezigheid van water planten herbergen de plassen doorgaans een redelijke tot goe de roofvisstand. Dat gaat dan zo wel om snoek en snoekbaars als om grote scholen soms grove baars. Het hangt sterk van de be vissing van deze plassen af en van de mentaliteit van de henge laar of deze visstand de kans krijgt zichzelf in stand te hou den. Zeker als gevolg van betere vismaterialen en ruimere ver plaatsingsmogelijkheden (een groter botenbezit) wordt de roof vis doorgaans intensiever be laagd dan vroeger. Zeker nu zeer actieve vissers nogal eens ge bruik maken van zogenaamde elektronische visvinders. Met deze apparatuur kunnen scholen vissen die langs de taluds huizen gemakkelijk worden opge spoord. Het hangt dan van de visser af of hij massaal oogst, met andere woorden of hij alle gevangen vis meeneemt, of dat hij met enkele exemplaren genoegen neemt en de rest weer terugzet voor een volgende keer. Het gedrag van de visser wordt in dat opzicht sterk beinvloed door de voorschriften van de vis waterbeheerder en de mate waarin die regels worden gecon Visboten op de zandwinplassen kunnen alleen in de c met steekstokken worden afgemeerd. troleerd. Voor diverse plassen en meren gelden vangstlimieten. De sportvisser mag bijvoorbeeld een of meer snoekbaarzen die hij vangt meenemen en dient de rest terug te zetten. Is er een intensieve politiecon trole en riskeert men een bekeu ring van 80 tot 100 gulden dan zal men het meestal wel uit zijn hoofd laten. Maar laat de Her mandad of de verenigingscon troleur zich weinig of helemaal niet zien dan is dat voor sommi gen een vrijbrief om de hele buit maar mee naar huis te slepen. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Dat de helft of meer sorr vuilniszak belandt deert nelijk niet. Zoals seffen dat ze daarmee hun eigen graf graven, want weggevangen vis plant zich nu eenmaal niet voort. Na enkele jaren plukt de visser de wrange vruchten in de vorm van sterk afnemende vang sten. Vissen op zandwinplassen ver eist een ruime ervaring. Elke plas.-hoe eenvormig ze er vaak ook uitzien, heeft zijn specifieke plekken waar de vis huist. En vaak kan dat nog sterk wisselen met de seizoenen. Het gebeurt zelfs wel dat de vis op bepaalde gedeelten van de dag op de ene plek aast en andere momenten weer een paar honderd meter verderop. Ik heb op een zandwinput ge vist waar vrijwel elke morgen te gen het krieken van de dag enor me scholen flinke baarzen vlak onder de oppervlakte joegen naar kleine visjes. Hoewel het er plaatselijk tot 25 meter diep was trof je de baars in de vroege och tend altijd vlak onder de opper vlakte aan. De in doodsnood bo ven water springende aasvisjes leverden daarvan een duidelijk bewijs. Een paar simpele worpen met om het even welk soort kunstaas waren voldoende om in korte tijd een aantal kloeke baarzen bin nen te kunnen halen. En vooral wanneer je dat deed met een kort soepel spinhengeltje van 1.80 meter lengte en licht kunstaas kon je daaraan leuke sport bele- Een veel gemaakte fout van het bevissen van zandwinplas sen is de snelheid wordt gevare pend wordt gevist met levend of kunstaas. Als ik weer eens ie mand met een flinke snelheid kris kras over de plas zie kruisen kan ik me goed voorstellen dat hij 's avonds teleurgesteld naar huis terugkeert in de overtuiging dat er geen of weinig vis huist. Want met die veel te hoge snel heid geeft hij vis nauwelijks de kans om toe te happen. Zeker de grote snoek niet die het van een enkel schot moet hebben om een prooi te bemachtigen en beslist niet van plan is lang achter een snel bewegend stukje aas aan te zwemmen. Ook de snoekbaars is meestal op zijn gemak gesteld en zal eerder aas accepteren dat langzaam aan zijn bek voorbij trekt dan iets dat in een flits voor bijschiet. In de professionele projectbouw wordt als sinds lange tijd het am bachtelijke proces van ingewikkel de en arbeidsintensieve houtver bindingen vermeden. Zwaluw staarten, kepen, pen-en-gat. slissen en al die talloze andere methoden om twee of meer houtdelen sterk met elkaar te verbinden vergen te veel tijd en dus geld Er wordt meer en meer gebruik gemaakt van 'koude' verbindin gen, waarbij een dikke lat of een balk met zijn kopse kant recht streeks op een ander onderdeel wordt aangebracht. Balk-ankers, kramplaten en dergelijke mechani sche houtverbinders hebben de markt veroverd. Dat werkt snel en sterk. Voor doe-het-zelvers die een fra meconstructie (regelwerk voor ver laagd plafond, scheidingswand e.d.) gaan maken is het nieuwe 'Woodhog' verbindingsplaatje een Het egeltje moet op de kopse kant dwarsregekl worden geslagen. De gebogen pennen worden daarna op het c dere deel van de regelconstructie getikt en zaak zit muurvast. (foto's gi prima hulpmiddel om regels met de goed haaks afgezaagde uitein den direct op andere delen van de constructie te plaatsen. Een Woodhog-plaatje, van gegal vaniseerd staal, is een soort platte egel, met vier vinnige uitgestanste pennen, die je op de kopse kant van het verbindingsbalkje slaat. Ver der zitten er nog vier krom gebo gen pennen in, die je met een paar klappen van de hamer in het ande re deel slaat. De afmeting van het plaatje is 48x75 mm, zodat een veel gebruikte balkmaat tot ong. 5x5 cm (ongeschaafd) ermee bewerk baar is. De verbinding zit muurvast en het enige gereedschap datje er bij nodig hebt is een hamer. Per set van 12 plaatjes kost het (adviesprijs) 9,40. Importeur is Truned in Bloemendaal: 023- 273655. werkbank. Rechts: De 'Escabli' is een heel vernuftig ontworpen stuk 'gereedschap' voor doe-het-zelvers die vaak op verschillende plekken in en rond het huis klussen. Zelfs zó geraffi neerd dat er ook in de vakwereld al meteen grote belangstelling voor bestaat. In eerste instantie is het een ro yale opbergkoffer voor gereed schappen en andere benodigdhe den. Daartoe zijn vakken en laden aangebracht, waarin je heel wat spullen kwijt kunt: hamer, zaag. schroevedraaiers, zelfs de boor machine enzovoorts, schroeven, spijkers, pluggen talloze andere kleine dingen die je zoal bij een karweitje nodig hebt. Aan een ste vige schouderriem van nylon kun je hem naar elke werkplek vervoe- Over gasbetonblokken bestaan hier en daar overigens wel wat mis verstanden. Bijvoorbeeld dat ze niet geschikt zouden zijn voor bui ten, of in ruimten waar vaak een hoge luchtvochtigheidsgraad heerst. Die verwarring is kennelijk ontstaan door de eigenschappen van gipsblokken, die wél gevoelig zijn voor vocht en dus alleen voor 'droog' binnenwerk geschikt zijn. Gasbeton is samengesteld uit an organische ('dode') stoffen die vol ledig bestand zijn tegen rot en schimmel. Het materiaal heeft nog andere plezierige kenmerken' het is licht van gewicht, isoleert uitste kend, is heel makkelijk te bewer ken (spijkeren, schroeven, zagen, sleuven voor leidingen maken, pluggen aanbrengen enz). Wat er allemaal mee mogelijk is wordt inspirerend beschreven in de brochure Durox Tips, waarin niet alleen de verwerkingstechniek aan de orde komt, maar die ook een groot aantal leuke toepassingsidee- en aandraagt. Een open haard, een isolerende vloer, een ombouw voor een ligbad, een behuizing voor hi-fi apparatuur, een bar. 'modelleren' van overgebleven blokken tot kunstwerkjes naar eigen creativi teit, een kasje of erker in de tuin bouwen. Gratis verkrijgbaar in bouwmaterialenzaken en op de doe-het-zelver gerichte bouw markten. ren. Eén van de slimme ideeen die de uitvinder erin verwerkt heeft, is dat hij uit drie delen bestaat, die van elkaar gescheiden kunnen worden, nog afgezien van de schuifladen voor het kleine spul. De twee hoofddelen passen in el kaar. en dan is de Escabli 50 cm breed en 41 cm hoog. Het binnen ste deel kun je eruit halen en als je dit dan 180 graden omdraait, staat het stevig op het onderste deel. ge fixeerd door stalen klembeugels. Dan is hij 71 cm hoog en kan dienst doen als trapje (handig om werk aan plafonds en dergelijke te ver richten) maar ook als werkbankje, bijv. om te zagen, boren, schaven. De constructie is stevig genoeg om zelfs een bankschroef op het (anti slip) bovenblad te plaatsen. Of het te bewerken materiaal met een klem op vast te zetten. In het bovendeel zit een kantel baar bakje voor klein gereedschap. Dat bakje kan er ook uitgenomen worden en met de draagriem over de schouder hangt het dan onder direkt handbereik. In elkaar geschoven is de Escabli ook makkelijk in de auto mee te ne men. In zijn functie als trapje is het. dank zij de geringe afmetingen, ook heel goed bruikbaar in nauwe ruimten als toilet, of een smalle gang, waar je met een 'wijdbenige' huishoudtrap soms niet uit de voe ten kunt. De prijs ligt rond de 200 gulden. NCW bezint zich op schone toekomst DEN HAAG (ANP) De industrie moet meer rekening houden met het milieu. Economische groei blijft nodig, maar kan slechts bestaan onder de voorwaarden die het milieu oplegt. De economie zal zich daartoe meer moeten richten op 'duurzame ontwikkeling'. Kenmerken daarvan zijn schonere en energie-arme produktie, laag grondstof fenverbruik, minder afval en meer kringloopprocessen. Dat staat in de discussienota 'hoe schoon is de toekomst' van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, die gisteren in Den Haag is gepubliceerd. De nota is bedoeld voor een bezinningsconferentie, begin volgend jaar. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE In een voorwoord op het discussie stuk zegt NCW-voorzitter An- driessen dat "om de waarde van de natuur voor de mens in stand te houden, we wellicht onze econo mie wat anders moeten inrichten". Andriessen is ervan overtuigd dat de instandhouding van het milieu de komende tijd ingrijpende be slissingen zal vergen, die burger en ondernemer zullen raken. "De vraag is of we kunnen volstaan met technische maatregelen, of dat het wellicht nodig is om de wijze waar op we welvaart willen bereiken, zo danig te herzien dat het milieu min der wordt belast". Hij noemt 'groei onder voorwaar den die natuur en milieu opleggen' een moeilijke opgave voor onder nemers. "Wij hebben natuurlijk al tijd de neiging om allereerst naar de kosten te kijken en wat onze concurrenten in het buitenland doen. Tegelijkertijd roepen we ook altijd om zelfregulering en eigen verantwoordelijkheid. Die zullen we de komende jaren moeten waarmaken". SURINAME Van Nederlandse voedselhulp is in het binnenland van Suriname niets te merken. Er blijft een nijpende behoefte aan voedsel, kleding en gereedschap. Vanwege de ondervoeding breiden ziektes zich uit. "Het is een trooste loos geheel", zo zegt verpleegster Sylvia van den Bosch, die vorige week is teruggekomen uit Lange- tabbetje, in oost-Suriname. 'de nieuwe vormen van milieuver ontreiniging' (verzuring, aantas ting van de ozonlaag, broeikasef fect) milieuvriendeljke maatrege len alleen onvoldoende zijn. "Daar voor zijn proces- en produktaan- passingen of zelfs verboden nodig. In veel gevallen zal niet aan stren gere maatregelen zijn te ontkomen, waarbij de vraag moet worden ge steld of Nederland onder alle om standigheden een EG-compromis moet afwachten of zelf maatrege len moet nemen". Het NCW beklemtoont dat niet de overheid moet vertellen hoe de industrie zijn milieubeleid moet in richten. maar dat de industrie dat zelf moet doen. Wel is er een duide lijk overheidsbeleid nodig om de voorwaarden voor de ontwikkeling van schone technologie zo gunstig mogelijk te maken. "Niet zo zeer een scherpe normstelling is funest voor het bedrijfsleven, als wel een voortdurende aanpassing aan nieu we inzichten. Zowel industrie als milieuproduktiesector hebben be hoefte aan zekerheid over een lan gere termijn". Liever dan via wettelijke regelin gen kiest het NCW voor de inscha keling van maatschappelijke orga nisaties om het beleid mede gestal te te geven of medewerking te ver lenen bij de uitvoeren. Dat kan via vrijwillige beleidsovereenkom- sten. gedragscodes of convenan- ten. Er bestaan inmiddels con- venanten voor onder meer fosfaten in wasmiddelen, verpakkingen, kwik in batterijen, vervoer van chemisch afval en de invoering van de pet-fles. BREDA (ANP) De Bredase offi cier van justitie mr. F. Berserik heeft gisteren tegen een 25-jarige man uit Utrecht voor een verkrach ting op 22 april in Breda tien jaar gevangenisstraf geëist. De ver dachte was diezelfde dag ontsnapt uit de Van der Hoevenkliniek in Utrecht. Hij werd daar na een aan tal verkrachtingen verpleegd in het kader van een tbr-maatregel. De directie van deze kliniek heeft toegegeven dat het gevaar voor nieuwe verkrachtingen fout is ingeschat, zo deelde Berserik mee. Het Pieter Baancentrum had daar in een psychiatrisch rapport van 1987 voor gewaarschuwd. De verdachte nam het meisje in Breda 's avonds onder bedreiging van een mes mee naar een bouw terrein. Eerder was hij ongevraagd bij haar achterop de fiets gespron gen. De man zei te zijn ontsnapt omdat hij geen toestemming had gekregen zijn zieke moeder in Bel- gie te bezoeken. De rechtbank in Middelburg heeft de man in 1984. 1985 en 1987 ook veroordeeld voor verkrachtingen. De laatste keer kreeg hij één jaar en een onvoor waardelijke tbr opgelegd. De man ten. Mr. Berserik baseerde zijn hoge eis op het grote gevaar voor verde re herhaling, de verminderde toe rekenbaarheid van de verdachte, zijn vluchtgedrag en de wijze waar op de tbr ten uitvoer is gelegd en - naar verwachting in deze kliniek wordt voortgezet. Voor dat laatste verwees hij naar een recent rapport dat districtspsychiater dr. A Ha verkamp samen met medewerkers van de Van der Hoevenkliniek heeft opgesteld. De officier nam de conclusie van dit rapport, dat de verdachte zeer sterk verminderd toerekeningsvat baar is, niet over. Hij hield het bij de conclusie van het Pieter Baan centrum van een jaar eerder. Mr Berserik vroeg de rechtbank in haar vonnis duidelijk rekening te houden met het vluchtgedrag van de verkrachter, de maatschappij bescherming en de onjuiste manier waarop in de Van der Hoevenkli niek tegen de man wordt aangeke ken. Hij benadrukte dat de ver krachting in Breda was voorkomen als de medewerkers van deze kli niek hun werk goed hadden ge daan. Volgens raadsman mr. F. Gim- brere is een straf van zes maanden en een nieuwe tbr in deze zaak de aangewezen reactie. De verkrach ter betuigde tijdens de rechtzitting zijn spijt over het gebeurde. De man heeft zich in juni zelf aangege ven, nadat bekend was geworden dat het televisieprogramma Op sporing Verzocht aandacht aan de verkrachting in Breda zou beste- DHAKA - Lange rijen kinderen en vrouwen wachten op de aankomst van hulpgoederen en voedsel in de straten van de hoofdstad Dhaka van het door overstromingen getroffen Bangla Desh. Het water in het oostelij ke Gandaria-district van de stad staat hun tot de middel. (foto anpi Mulisch eist straatverbod tegen lastpost met waandenkbeelden' AMSTERDAM (GPD) De schrij ver Harry Mulisch heeft vanoch tend in een kort geding voor de Amsterdamse rechtbank een straatverbod geëist tegen een onge veer 30-jarige man die hem sinds zes jaar op allerlei manieren lastig valt. "Brandstichtingen, bedreigin gen, stenen door de ruiten, midden in de nacht aanbellen, je kunt het zo gek niet verzinnen. De man heeft last van waandenkbeelden Hij beweert dat ik zijn ideeën heb gestolen. De politie kan niets doen zolang er geen slachtoffers vallen Voor het nu weer escaleert, wil ik dat er iets gebeurt". In een brief aan Mulisch heeft de man een poging tot brandstichting toegegeven. De brandweer moest in 1984 uitrukken om een begin nende brand in de hal van het huis van de familie Mulisch te blussen. "Zes jaar geleden heeft de man een manuscript ingeleverd bij mijn uit gever De Bezige Bij. Dat werd ge weigerd. Ook daar ging gelijk een steen door de ruiten. Volgens de man zat ik achter die weigering". De Amsterdammer was zelf niet aanwezig bij hel geding noch was hij door een advocaat vertegen woordigd. Mulisch eist behalve het straatverbod een dwangsom van vijfduizend gulden voor iedere keer dat de man hem lastig valt Uitspraak: 15 september. DEN HAAG (ANP) Met de rijks archieven is het slecht gesteld. In het schonen en bewerken van de departementale archieven bestaat een achterstand waarvan de schat tingen oplopen tot 600 kilometer De verantwoordelijke ministers Van Dijk van binnenlandse zaken en Brinkman van welzijn, volksge zondheid en cultuur slagen er niet in een goede beheersing van de ar chieven tot stand te brengen Dit concludeert de Algemene Rekenkamer in een rapport over archiefbeheer en -behoud bij het Rijk. De Rekenkamer is een van re gering en parlement onafhankelij ke controle-instelling die de beste ding van overheidsgelden in de ga ten houdt. De Rekenkamer vindt dat de be windslieden en de ambtelijke lei ding meer aandacht aan het hele ar chiefproces moeten besteden en knelpunten moeten oplossen Knelpunten zijn vooral dat er te weinig en onvoldoende gekwalifi ceerd personeel is en een onderont wikkelde automatisering. Bij het Rijk bestaat volgens de Rekenka mer geen duidelijk inzicht in de omvang, jaarlijkse groei en kosten van de archiefvorming. De bijdrage die de Centrale Ar chief Selectiedienst, die onder het ministerie van binnenlandse zaken valt, kan leveren aan het inlopen van de achterstand is volstrekt on toereikend. Deze dienst kan 6 kilo meter per jaar verwerken. Als de gedachten worden verwe zenlijkt om archieven niet meer na vi jftig, maar na twintig jaar over te brengen naar de Rijksarchief dienst zal dat nieuwe problemen opleveren. Dan zal naar schatting 260 kilometer ineens worden over gebracht en daarna 20 in plaats van 3 kilometer per jaar. De Rekenka mer betwijfelt of zo'n operatie zon der extra kosten zou kunnen verlo pen. Zij wijst erop dat de bewinds lieden nog steeds geen inzicht heb ben gegeven over de financiële ge volgen van zo'n operatie, hoewel de Kamer daar op 4 maart 1986 om heeft gevraagd. De Rekenkamer stelt vast dat de Rijksarchiefdienst niet goed func tioneert. De archieven zijn onvol doende openbaar en er is ook on voldoende inzicht in de vraag van de gebruikers. Daarnaast is er bij enkele rijksarchieven te weinig en slechte depotruimte. Het archief materiaal dat daar is opgeslagen kan door de tijd worden aangetast. UTRECHT (GPD) - De directie en de Raad van Commissarissen van de Utrechtse levensmiddelen groothandel Unigro heeft vanmid dag besloten de Amersfoortse con current Schuitema voor de rechter te dagen. Unigro is van mening dat zij bij het afstoten van het aande lenpakket van 45 procent in Schui tema door het Amersfoortse bedrijf om de tuin is geleid. Daardoor werd het Ahold mogelijk gemaakt om een fusie met Schuitema aan te gaan. Unigro wil nu proberen via de rechter de transactie terug te draaien. Vanmiddag rolde de dag vaarding bij Schuitema in de bus. Unigro verkocht, op verzoek van Schuitema. begin deze maand de 110.000 aandelen die zij in de Amersfoortse concurrent bezat. Een fusie tussen beide concerns zou dan bespreekbaar zijn, had Schuitema-directeur I. Vos Unigro laten weten. Maar in plaats van de aandelen, zoals was afgesproken, in kleine hoeveelheden op de beurs aan te bieden, verkocht Credit Suisse (die als effectenmakelaar was aangetrokken) het hele pakket aan Ahold. Aangezien het Zaan- damse bedrijf al tien procent in Schuitema bezat, kon het concern door deze transactie de groothan del (waarbij onder meer de super marktketen C 1000 en een groot aantal Spar-zaken is aangesloten) inlijven. Unigro liep niet alleen een fusie met Schuitema mis, maar werd door deze handelwijze ook een aan zienlijk bedrag door de neus ge* boord. Had zi j geweten dat het pak ket aan Ahold zou worden ver kocht, dan hadden de aandelen zo'n tachtig miljoen meer moeten opbrengen. In eerste instantie was Unigro dan ook van plan bij Schui tema een schadeclaim in te dienen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11