Burma zet leger in tegen plunderaars IK HEB NOG EEN MOOI FLESJE STAAN. i0bc/l Regering geeft toestemming om te schieten Mercedes en BMW strijden om gunst top-politici Bonn Amnesty tot V-raacl: stop moord op Kurden Zware slag voor Rode Brigades na arrestaties Hamadi schepte op over doden passagier uit VS DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 m.'.m!>aa PAGINA 5 RANGOON (AP) - De regering van Burma zal alsnog de orde in de hoofdstad Rangoon handhaven door het leger in te zetten tegen plunderaars en onruststokers. De militairen hebben opdracht gekregen op de plunderaars en onruststokers te schieten. Dit werd giste ren door Radio Rangoon bekendgemaakt. Later meldde het radiostation dat soldaten de afgelopen twee dagen vijf plunderaars hadden gedood. BONN - In ons land woedde niet zo heel lang geleden een korte, maar vinnige strijd over de bedragen die de hoge bestuurlijke dames en he ren aan belastinggeld mogen uitge ven voor hun dienstauto. En me nigeen, die zich nu moet 'behelpen' met een behoorlijke middenklas- door Hans Hoogendijk ser, zal best eens wat jaloers over de Westduitse grens hebben geke ken, waar de collega's in fraaie wa gens met de ster uit Baden-Würt- temberg of met het blauw-wit uit Beieren op de motorkap, over de straten zoefden. Daar hebben ze het beter geregeld, zal ongetwijfeld de gedachte zijn geweest. Maar zoals zo vaak bedriegt de schijn en het zijn de Westduitse Groenen die dit hebben ontdekt. Zij vonden het opvallend dat zo veel staatssecretarissen zich in BMW's 730 en Mercedessen met 260 SE achterop laten rondrijden. Dat zijn auto's waar de gewone man, als hij al zou kunnen, ruim 62.000 mark voor moet neertellen Het autobudget van een staatsse cretaris is echter precies 42.000. Hoe kan dat, vroegen de Groe nen aan minister van financien Stoltenberg. Uit het wat wollige antwoord bleek dat de hoge dames en heren korting kregen. "Een on bedenkelijk resultaat van een uit concurrentie-overwegingen ge bruikelijke prijsdifferentiatie", schreef het ministerie, dat er wel aan toevoegde dat 'de kortingen de gebruikelijke prijsreductie niet mogen overschrijden'. En gebrui kelijk is een voordeel van tien tot 15 procent. Maar de prijzen waar voor deze staatsdienaars hun wa gens aanschaffen, duiden op kor tingen tot 40 procent. De volgende vragen zijn eigen lijk logisch: hoe krijgen die politici dat voor elkaar en waarom doen de autofabrikanten mee? Het ant woord ligt voor de hand: reclame Op honderden foto's en op tv-beel- den zijn auto's te zien die voorrij den voor het bureau van kanselier Kohl of voor het parlement. En de reclame die daarvan uit gaat is voor BMW en Mercedes onbetaalbaar. Tot voor enige tijd domineerde de ster van de Mercedes het politie ke toneel in Bonn, maar sinds het uitblijven van een opvolger voor de S-serie en de verschijning van de nobele 730 van BMW is de strijd hard geworden. BMW proeft de doorbraak en geeft vol gas. Zo kreeg Kohls reclame-chef, staats secretaris Ost van voorlichting, een fraaie BMW 730 i met extra's voor de vriendenprijs van 41.949 mark. En zijn voorbeeld kreeg navolging. Zeven staatssecretarissen hebben een BMW besteld tegen vier een Mercedes. De 'ster' probeert nu met nog mooiere aanbiedingen ter rein terug te winnen. De Groenen vinden het een schandaal: "De minister van finan ciën reduceert de korting die werk nemers van autofabrieken krijgen, maar de politici kunnen onge stoord hun gang gaan. Trouwens, is iemand die een auto 25.000 goed koper krijgt, niet chantabel?" Het laatste woord is er nog niet over ge sproken. Waarschijnlijk kun je dan toch maar beter net als in ons land in een 'gewone' dienstauto rijden. Het is misschien minder chique, maar zeker minder problematisch. plomatieke missies in de hoofdstad ertoe om gezinsleden van diploma ten te evacuëren. De Amerikaanse ambassade liet weten dat voorbe reidingen werden getroffen voor ongeveer 100 personen. Radio Rangoon meldde dat zich gisteren en eergisteren in 38 wijken in de hoofdstad op grote schaal plundering van winkels, fabrieken en regeringsgebouwen had voorge daan. Veiligheidstroepen werden gedwongen het vuur te openen, al dus het station. Vijf mensen wer den gedood en zes anderen ver wond. In totaal 88 personen zou den zijn opgepakt. In het commu niqué waarmee het inzetten van het leger werd aangekondigd, werd duidelijk gemaakt dat geen actie zou worden ondernomen tegen mensen "die vreedzaam demon streren". Het radiostation riep de bevol king op om plunderaars bij de poli tie aan te geven. Volgens de autori teiten is sinds het begin van de on rust, begin augustus, voor ruim 260 miljoen kyat (ongeveer 90 miljoen gulden) aan staatseigendommen gestolen. Vooral in de buitenwij ken van Rangoon was diefstal en plundering van winkels en andere panden waar iets te halen viel, al weken aan de orde van de dag, om dat er sinds de opheffing van de staat van beleg op 19 augustus in geen velden of wegen meer politie te bekennen was. Toen er dinsdag ook op grote schaal in het centrum van Rangoon, werd gestolen en geplunderd, acht- te de regering kennelijk de tijd aan- gebroken om te gaan optreden. Ge bouwen en instellingen die het moesten ontgelden, waren onder andere een opslagplaats van de douane, een pand van het ministe rie van onderwijs, de Universiteit van Rangoon, vee- en pluimvee boerderijen, zeep- en textielfabrie- Italianen mogen op 'feestdagen' 110 km per uur ROME (GPD) Op 'gewone' da gen mag de automobilist op de Ita liaanse snelwegen zijn gaspedaal indrukken tot 130 kilometer per uur, maar op feestdagen, in het weekeinde en in 'perioden van gro te drukte', zoals Paas-, Kerst- en zo mervakanties, moet hij zich inhou den tot maximaal 110 kilometer per uur. Met deze beslissing maak te de Italiaanse regering gister avond een einde aan de 'grootste strijd van deze zomer'. De maatregel van de minister werd in Italië onmiddellijk omge doopt tot het zogeheten 'slakken- decreet'. Ondanks het feit dat het dodental op de Italiaanse autowe gen dank zij het 'slakken-decreet' met 47 procent daalde, het benzine verbruik afnam, en de ongelukken minder werden, kwamen veel Itali anen ertegen in opstand, gefrus- teerd in hun coureursdrift. "Je slaapt in van verveling", was het veelgehoorde commentaar. Buitenland kort Papua's Bij een aardverschuiving in een afgelegen deel van Papua-New Guinea zijn, volgens functionaris sen, zeker 75 mensen om het leven gekomen. De aardverschuiving deed zich dinsdagochtend voor in de bergabhtige streek Kaiapit, on geveer 300 kilometer ten noorden van de hoofdstad Port Moresby. Yellowstone In tweeënhalve maand is in to taal bijna eenderde van het Yellow stone Park in de VS afgebrand. Daarbij ging 380.000 van 1,3 mil joen hectare natuurgebied verlo ren. De jongste van de 13 bosbran den in deze periode leidde ook tot de ontruiming van het gebied rondom de beroemde geiser van het park, Old Faithful. Kenya Gewapende mannen hebben bij Mount Kenya een bus toeristen overvallen en de groep beroofd van camera's, juwelen en kleding. Daarbij is een 33-jarige Nederland se toerist in de borst geschoten. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in de de Kenyaanse hoofdstad Nairo bi. DDR De Oostduitse communistische partij heeft bekendgemaakt dat Werner Felfe, lid van het Politbu reau van de partij, gisteren is over leden. Hij werd 60 jaar. Felfe was sinds mei 1976 volwaardig lid van het Politbureau, waarin hij verant woordelijk was voor het landbouw beleid. Hij was tevens secretaris van het Centrale Comité en lid van de Staatsraad. Hij gold als één van de mogelijke opvolgers van partij chef Honecker. en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties en opslagplaat sen van UNICEF. Enkele waarnemers voerden aan dat bepaalde groepen binnen de re gering erop uit waren de onrust en chaos te bevorderen, om een ingrij pen van het leger te rechtvaardi gen. Zo zouden opzettelijk deuren van warenhuizen voor eventuele plunderaars zijn opengelaten. Ra dio Rangoon meldde tevens dat de regering een decreet uit 1987 in ere had hersteld waarin het parle- menstgebouw en andere plaatsen verboden werden verklaard voor betogers. Vrijwel onmiddellijk na deze bekendmaking gingen beto gers de straat op om hun ongenoe gen met de maatregel kenbaar te maken. Een groot aantal ambtenaren van het ministerie van buitenlandse za ken stapte dinsdag uit de regeren de Socialistische Program Partij, omdat naar hun mening de rege ring meer haast moet maken met de instelling van een democratisch meerpartijenbestel. De woede van de oppositie is vooral tegen de par tij gericht, die de rekening krijgt gepresenteerd tfoor 26 jaar harde onderdrukking en rampzalig eco nomische beleid. Ook andere departementen ver zetten zich met openbare verkla ringen, stakingen en demonstra ties tegen de legering van burger president Maung Maung. Voor vandaag werden massale demon straties verwacht als de eisen van de oppositie niet zouden worden ingewilligd. Studentenorganisa ties eisten dat voor gisteravond acht uur plaatselijke tijd een inte rimregering moest zijn gevormd. Oppositieleider Aung San Suu Kyi en oud-minister van defensie Tin Oo schaarden zich achter deze eis. ROME (GPD) "We hebben een harde slag toegebracht aan het ter rorisme van de Rode Brigades". Dit zei de commandant van de Ita liaanse Carabinieri. Roberto Iucci, gisteravond in een interview met de Italiaanse televisie, nadat hij in de vroege ochtenduren een groot scheepse politieactie had geleid, waarbij er 21 arrestaties vielen. Al le 21 arrestanten worden ervan ver dacht lid te zijn van de terroristi sche organisatie PCC (Partito Communista Combattente), de mi litaristische vleugel van de Rode Brigades, die zich een paar jaar ge leden heeft afgesplitst. Onder de arrestanten zouden zich de daders bevinden van een lange serie moorden, waaronder de moord op de katholieke vakbonds- geleerde Tarantelli, drie jaar gele- SANTIAGO - In het centrum van Santiago braken opnieuw demonstraties uit tegen het bewind van Pi nochet. Deze keer was het een groepje mensen dat te gen martelingen betoogde. De Chileense oproerpoli tie greep echter op hardhandige wijze in en arres teerde opnieuw zo'n twintig demonstranten. Intussen klinkt een gescandeerd wijsje door de straten van Santiago: "Hij gaat vallenhij gaat vallen, de militaire dictatuur". Studenten schreeu wen het hardop, met boodschappen beladen huis vrouwen fluiten heimelijk mee, menig taxichauf feur toetert op de maat. Opnieuw lijkt er een soort van politieke lente uitgebroken in Chili. Generaal Pinochet is echter nog altijd aan de macht. Zondag 11 september is het precies 15 jaar gele den dat hij op bloedige wijze een einde maakte aan het bewind van de socialistisch gezinde president Salvador Allende. En de dictator is nog lang niet van pion om op te stappen. Het 15-jarige jubileum van Pinochet wordt overschaduwd door het referen dum, waarbij de Chileense kiezers op 5 oktober moe ten beslissen of de generaal aan een nieuwe termijn van 8 jaar mag beg innen of niet. doto api den; de moord op de ex-burge meester van Florence, twee jaar ge leden, en die ook de christendemo cratische senator Ruffilli, op 16 april dit jaar. Ruffilli werd in zijn woonhuis in Forli doodgeschoten door een terroristisch commando dat zich verkleed als postbestellers bij de senator had weten binnen te dringen. Bij de huidige politieactie zijn er vier schuilplaatsen van leden van de PCC ontdekt allemaal in en rond Rome - en er zijn talloze pistolen, bommen, explosieven en ook een machinegeweer gevonden. "We zijn van mening dat er nieuwe aanslagen in voorbereiding wa ren", zei politiecommandant Iucci gisteravond. Over de inhoud van de documen ten die in de schuilplaats zijn ge vonden, hebben de autoriteiten tot nu toe nog niks bekend gemaakt. Ook de namen van de meeste ge vangen genomen terroristen zijn nog niet vrijgegeven, zoals in Italië normaal gebruikelijk is. Wel zei Iucci 'verontrust' te zijn over het feit dat vrijwel geen van de arres tanten bekend stond bij de politie. "Dit bevestigt dat er hier sprake is van een nieuwe generatie terroris ten", zei Iucci. Toch zei Iucci tevre den te zijn over het resultaat van de actie: "Ik'denk dat er nu weinig ter roristen meer in de circulatie zijn". Het vermoeden dat er in Italië een nieuwe, volledig losgeslagen generatie jonge terroristen was op gestaan, ontstond voor het eerst na de moord op senator Ruffilli. Het leek er even op dat het terrorisme in Italië voorgoed voorbij zou zijn. In de maanden vóór de moord op Ruffilli kwamen vrijwel alle terro ristenleiders in de gevangenis openlijk terug op hun ideeën. LONDEN (AFP/AP) - De r rechtenorganisatie Amnesty Inter national heeft vandaag voor het eerst in haar geschiedenis een rechtstreeks beroep op de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties gedaan om een einde te maken aan ,,het uitmoorden van Kurdische burgers door Iraakse troepen." Naar de mening van Amnesty vereisen „de systematische schen dingen" van de mensenrechten in Iraq „onmiddellijke actie" van de Veiligheidsraad. De aanvallen op de Kurdische bevolking passen in het kader „van een bewuste poli tiek van de Iraakse regering om een groot aantal Kurden uit te roei en", aldus Amnesty. Begin september is volgens Am nesty massaal gifgas tegen de Kur den in het noorden van Iraq ge bruikt. De organisatie heeft niet zo veel vertrouwen in de onlangs af gekondigde amnestie voor Kurdi sche vluchtelingen en herinnert er aan dat „Kurden die in het verle den ingingen op amnestie-aanbie dingen, gevangen gezet en geexe- cuteerd zijn. Amnesty zegt dat Iraq de Kur den wil straffen voor hun politieke sympathieën en hun oppositionele activiteiten. Er zijn meer dan 100.000 Iraakse Kurden naar Tur kije gevlucht, en het relaas van ve len wijst er op dat Iraq tegen de Kurden chemische wapens heeft gebruikt, aldus Amnesty. De leider van de Kurdische re bellen in Iraq heeft gisteren gezegd dat de Iraakse troepen hun aanval len op Kurdische rebellen en bur gers voortzetten, ondanks een am nestie-aanbod van de regering in Baghdad. Voorzitter Barzani van de Kurdi sche Democratische Partij zei in een telexboodschap naar Cyprus dat de Kurden de algemene amnes tie die Iraq dinsdag heeft aangebo den niet zullen aanvaarden. „De Kurden hebben niet gevochten om gepardonneerd te worden, maar om hun nationale en democrati sche rechten binnen een autono mie te verwerven", zei hij. „Onze strijd zal duren tot deze doelen zijn bereikt". Amnesty International heeft vandaag ook aan de Braziliaanse regering dringend verzocht een einde te maken aan het doden en mishandelen van boeren. India nen, geestelijken en vakbondsacti visten, die de strijd hebben aange bonden tegen de grootgrondbezit ters in het noorden van dat land. Volgens Amnesty zijn in Brazilië sinds 1980 zeker l.OOÓ mensen bij geschillen over het landbezit om het leven gebracht. Daarnaast wer den honderden mensen gemarteld en mishandeld en talloze anderen gedwongen hun land te verlaten. Perez de Cuellar naar Zuidafrika DEN HAAG (GPD) - Secretaris-ge neraal Perez de Cuellar van de Ver enigde Naties brengt waarschijn lijk nog voor het eind van de maand een bezoek aan Zuidafrika. Met Pretoria zal hij dan spreken over de onafhankelijkheid van Na mibia. Perez de Cuellar zal Zuid afrika bezoeken op uitnodiging van president Botha. De secretaris generaal bevestigde zijn reisplan nen op een persconferentie in Den Haag aan het slot van zijn bezoek aan Nederland. Zuidafrika bestuurt sinds de Tweede Wereldoorlog Namibia op verzoek van de VN. Daarna heeft Pretoria altijd geweigerd het land onafhankelijkheid te verlenen. Bij de recente besprekingen met An gola en Cuba over het terugtrekken van buitenlandse troepen uit An gola heeft Zuidafrika toegezegd Namibia te zullen verlaten zodra de Cubanen uit Angola weg zijn. De Zuidafrikaanse troepen hebben zich inmiddels uit Angola terugge trokken. Het is nog onduidelijk wanneer Cuba begint met de terug trekking van de troepen uit Ango la. Op zijn persconferentie zei hij verder al het mogelijke te willen doen om de situatie van de Kurden, die uit Irak vluchten, te verbeteren. Maar hij wees erop dat zijn moge lijkheden beperkt zijn. De VN- commissie voor de rechten van de mens in Genève probeert ook een oplossing van het probleem te vin den. ADVERTENTIE FRANKFURT (AP) - Mohammed Ali Hamadi schepte een pervers ge noegen in de moord op een Ameri kaanse marineduiker tijdens de ka ping van een TWA vliegtuig in 1985. Dat heeft een Amerikaanse getuige in het proces tegen Hamadi gezegd. Hamadi staat in Frankfurt terecht op beschuldiging van luchtpiraterij en moord. Het proces werd deze week na een schorsing van een maand hervat. Peter Hill (60) was één van de 39 Amerikanen die zeventien dagen werden gegijzeld aan boord van een TWA verkeersvliegtuig dat op 14 juni 1985 werd gekaapt tijdens een vlucht van Athene naar Rome. De kapers dwongen het toestel naar Bayrut te vliegen, waar de Amerikaanse duiker Robert Ste- them werd vermoord. Hamadi werd in januari 1987 op het vlieg veld van Frankfurt gearresteerd toen in zijn bagage springstoffen werden aangetroffen. Al gauw bleek dat hij eén van de kapers van het TWA-toestel moest zijn. Hill was de eerste Amerikaan die moest getuigen in het proces tegen Hamadi. Hij vertelde dat het er ge welddadig aan toe ging tijdens de kaping. "Ik weet dat sommige pas sagiers zijn mishandeld. Ik kon het niet zien omdat ik met mijn hoofd tussen m'n knieën moest zitten. Maar ik hoorde hoe mensen wer den geslagen', aldus Hill in de zwaarbewaakte rechtszaal in Frankfurt. Hill zei dat de passagiers direct na de kaping werden gedwongen bijna zes uur met hun hoofd tussen de knieën te zitten. Sommige pas sagiers werden meegenomen naar het met een gordijn afgescheiden eerste-klas gedeelte. "Toen later twee mannen werden terugge bracht naar de tweede-klasse zag ik dat ze een verschrikkelijk pak slaag hadden gehad', zei Hill. Die twee mannen waren volgens hem Kurt Carlson en Robert Stethem, beiden Amerikaan. "Ik kon zien Stethem heel erg gesla gen was", zei Hill. Stethem, een marineduiker, werd later doodge schoten en zijn lijk werd op de lan dingsbaan in Bayrut gegooid. Hill vertelde het Hof dat Hamadi, een tijd na de moord, tegen hem en een andere gijzelaar begon te pra ten. Hill zei dat Hamadi begon te snoeven over de moord op 'een ma rinier'. "Hamadi schepte er kenne lijk een pervers genoegen in. Hij zei 'Dit is het wapen waarmee de mari nier is gedood'. Hij leek daar be hoorlijk trots op te zijn". Maar Hill zei dat hij niet wist wie Stethem had vermoord en dat hij alleen bij die gelegenheid Hamadi had ge zien met het wapen in zijn hand. Hamadi heeft toegegeven dat hij eén van de kapers was, maar zegt dat één van zijn medekapers Ste them heeft vermoord, en dat hij de moord had proberen tegen te hou den. Dinsdag zei hij, "We hadden de opdracht gekregen niet te do den. We moesten het vliegtuig ka pen, het dwingen te landen en onze eisen kenbaar maken. Maar we kre gen geen opdracht om te doden", zei Hamadi, die weigerde te zeggen wie de opdrachtgever was. Hill vertelde dat .kort na de moord twaalf mannen in militaire uniformen, naar later bleek leden van de Amal-militie, aan boord kwamen. Over de berichten dat de Amal-soldaten aan boord waren gekomen om de gijzelaars te bevri j den zei Hill: "Dat is totale nonsens. Ze hielpen de kapers ons te bewa ken" De voormalige gijzelaar Kurt Garlsson zal morgen getuigen. TWA-pilot John Testrake en ande re bemanningsleden volgende week. Hamadi's broer Abbas is in april door een rechtbank in Düs- seldorf tot dertien jaar cel veroor deeld, omdat hij in Bayrut West duitse zakenlui had vermoord in een misdlukte poging om de West duitse overheid te dwingen Mo hammed vrij te laten. Eigenlijk gaat er niets boven het openen van een mooie fles. Een fles waar traditie en vak manschap in verenigd zijn. De beugelfles van Grolsch bijvoorbeeld, heeft z'n eigen traditie. Evenals het Grolsch bier. Want al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5