Ajax ziet nog mogelijkheden s™;tv Gouden invalbeurt van Groenendijk Mtosja Sofia erkent macht AC Milan Verdiende winst Limburgers Gullit scoort voor Italiaanse ploeg Herkeuring springpaarden Discutabel optreden van scheidsrechter irriteert Amsterdammers Landskampioen van Israël zwaar gestraft Oostenrijk schrapt renner na uitslag van dopingtest Daily News: 'Zelfmoordpoging Tyson' Gele kaart wordt rood DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 SPORT PAGINA 19 KERKRADE (GPD) Dat Vitoria Guimaraes door de standaardbezetting van Roda JC niet te kraken was, werd trainer Jan Reker al voor de pauze duidelijk. Hij liet de getergde Alfons Groenendijk opdraven en die bracht Roda JC uiteindelijk de 2-0 overwinning. Groenendijk doorbrak de pat stelling die ruim een uur lang op Kaalheide weinig spectaculair voetbal bracht. „Als ik mag inval len", had Groenendijk voorspeld, „en ik scoor, klim ik in de hekken". Groenendijk scoorde weliswaar niet, maar dat de Leidenaar de hek ken inging, zal hem waarschijnlijk enkel door de UEFA kwalijk geno men worden. Er ging zoveel dreiging van de linksbenige middenvelder uit dat hij naderhand door Vitoria-trainer Geninho alleen verantwoordelijk werd gesteld voor de zege van Roda JC. En Groenendijk wist dat maar al te goed. Met de armen breed uit elkaar vierde hij feest in de kleedkamer. De Leidse waterval was niet meer te stoppen. „Ik heb de trainer nog voor de wedstrijd ge zegd, dat hij er verstandig aan zou doen mij op te stellen. Je ziet het maar weer". Morrend had Groenendijk plaatsgenomen in de dug-out. Slechts tien minuten was de mid denvelder dit seizoen in actie ge weest na zijn voetblessure. „Te weinig om hem een hele wedstrijd te laten spelen. Groenendijk had maar een uur kunnen volhouden en dat risico wilde ik niet aangaan. Daarom hield ik hem achter de hand", vond Jan Reker. Toen Re ker Groenendijk op de Portugezen losliet, veerde Roda JC op. Roda JC moest wennen aan de Europa-cup-sfeer. Dat de ploeg echter niet in staat bleek de nervo siteit en gejaagdheid gaandeweg de eerste helft af te leggen moet trainer Jan Reker bitter zijn tegen gevallen. In de wetenschap dat in Kerkrade de goede uitgangspositie voor de return verkregen zou moe ten worden, had zijn ploeg op z'n minst de tegenstander toen al vast moeten zetten. Daarin slaagden de Kerkradenaren te weinig. Vitoria Guimaraes had verdedigend zijn zaakjes goed voor elkaar en zorgde via plaagstoten van vooral Roldao, dat Roda JC zich wel twee keer be dacht massaal voor het offensief te kiezen. Bovendien werd de thuis ploeg helemaal uit het spel gehaald door de vertragende acties van de Zuideuropeanen. Gesimuleerde blessures, vrije trappen die minu tenlang op zich lieten wachten; Roda JC keek met verbazing naar het toneelspel. De acties van de thuisploeg be stonden voornamelijk op lange trappen richting John van Loen. De lange spits vocht echter tegen een overmacht. Hij wist zich door lopend verzekerd van de bewaking van Germano, die altijd kon reke nen op assistentie van Nene. Het spel van Roda JC was te voorspelbaar. Met name aan de zij kanten gebeurde vrijwel niets om Guimaraes in verlegenheid te bren gen. Silvio Diliberto kon aan de lin kerkant geen vuist maken en moest dan ook in de pauze zijn stek afstaan aan Alfons Groenendijk. „Diliberto was de enige die niet in staat bleek de nervositeit af te leg gen", constateerde Reker. „De rest van het elftal kreeg na het aarzelen de begin steeds beter de eigen be nen onder controle. De ploeg heeft SOFIA (ANP/IPA) - De zegereeks van AC Milan in Europa blijft voortduren. Nadat PSV (2-0) en Real Madrid (3-0) in vriendschappelijke duels de kracht van de Italiaans/Ne derlandse formatie al hadden ondervonden, moest ook Vitosja Sofia de macht van AC Milan erkennen. Groenendijk, met het hoofd 2-0 aangetekend i gedisciplineerd gespeeld en vanuit die discipline werden toch kansen geschapen. Niet veel, maar wel ge noeg om verdiend van Guimaraes Terwijl Diliberto op Groenen- dijks vertrouwde plek van zenu wen over de eigen benen struikel de, verbeet de Leidenaar zich op de reservebank. „Ik zat de minuten af te tellen. Ik voelde dat ik moest spelen, dat er iets belangrijks kon gebeuren. Ik was enorm geladen. Na die eerste treffer was de ban ge broken". Een treffer die overigens niet door Groenendijk werd onderge bracht. Op het moment dat de in valler wilde uithalen tikte Nando de bal van zijn voeten echter voor bij zijn eigen doelman. Een klap waarvan Guimaraes niet herstelde. „Roda kwam toen los", vond ook Vitoria-coach Geninho. „Vooral aan de rechterkant, die voor de pauze voor ons onbedreigd gebied was, kwam onze tegenstander re gelmatig goed door". Vanaf die kant bracht Groenen dijk vier minuten voor tijd ook John van Loen in stelling. De Por tugezen lieten de spits alleen om de buitenspelval open te zetten. In de ogen van scheidsrechter Spillane echter te laat, want hij twijfelde geen moment aan de zuiverheid van Van Loens kopgoal. „De blijd schap die ik nu voel is normaal na zo'n wedstrijd", gaf Reker zijn ge voelens prijs. „Maar als ik morgen wakker word, hebben we nog steeds niks. We zijn nog lang niet in de volgende ronde, maar we moe ten tevreden zijn met het resultaat hier in Kerkrade. Ik ben niet alleen blij met onze treffers, maar vooral ook vanwege het feit dat we geen tegendoelpunt moesten slikken". Daarvoor kan Reker Henk Fra- ser bedanken. Deze haalde met een spectaculaire omhaal de inzet van Ebongue van de lijn, toen doelman Nederburgh al verslagen was. „Dat was pech voor ons. Daarnaast heb ik zo mijn twijfels over de treffer van Van Loen", meende Geninho. „De overwinning van Roda JC is echter verdiend. In Guimaraes zal Roda JC de ploeg zijn die achteruit moet. Wij vallen dan aan, want er is met die 2-0 stand nog niet alles ver loren". EUROPA CUP 1 In de eerste ronde van de strijd om de Europese beker voor landskam pioenen, hadden de Bulgaren in Sofia weinig in te brengen. De 0-2 was een schamele afspiegeling van de krachtsverschillen op het veld. De Milanezen speelden een supe rieure, en daardoor ook eenvoudi ge wedstrijd. Zelfs het feit dat de ploeg het in eerste instantie diende te stellen zonder de nog steeds niet geheel fitte Gullit, de geblesseerde Ancellotti en de geschorste aan voerder Baresi, maakte weinig uit. De taken van het drietal werden naar behoren overgenomen door de 'tweede keus'. Van de 'vervan gers' maakte Frank Rijkaard als li bero de meeste indruk. De nieuw ste aankoop van Berlusconi nam in het hart van de defensie de taken van Baresi naar behoren waar. Hij was, zeker toen Ruud Gullit nog plaats had op de reservebank, de motor van het Italiaanse team. Zijn passes waren aan de spitsen Virdis en Van Basten ook besteed. Al na achttien minuten was het de grijze aanvaller van AC die de score opende. Ook daarna waren de bes te mogelijkheden voor de Italia nen. De Bulgaren kwamen voor 40.000 toeschouwers nauwelijks tot gevaarlijke aanvallen. De kleine foutjes die Rijkaard zich permit- DEN HAAG (GPD) - Er bestaat on zekerheid over de uitzending van twee Nederlandse springcombina- ties naar de Olympische Spelen in Seoul. Olympic Treffer en Doreen La Silla, respectievelijk bereden door Wout Jan van der Schans en Jan Tops, moeten uiterlijk morgen aan een herkeuring worden onder worpen. Deze tweede test is nood zakelijk omdat de paarden bij een eerdere keuring sporen van kreu- te hopen dat de arbitrage niet op- LISSABON (GPD) De Olympische Spelen komen voor Ajax als een geschenk uit de hemel. Over vier weken in De Meer, waar de schade van vannacht tegen Sporting Lissa bon (4-2) gerepareerd moet worden, kan Kurt Linder een meer representatief elftal in het veld brengen dan nu in het snikhete Lissabon. pelheid vertoonden. in handen komt De herkeuring wordt uitgevoerd marchandeur. Een ongeluk komt door een onafhankelijke veterinai re commissie. Volgens jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaar, voorzitter van de Nederlandse Hippische Sport bond, zal daarbij streng worden ge let op het gebruik van medicamen ten die op de dopinglijst van de In ternationale Hippische Federatie voorkomen. „De veterinair die de paarden de afgelopen dagen heeft behandeld, is van mening dat ze vrij zijn van blessures", zegt de voorzitter. TEL AVIV (SID) - Met schorsin gen, geldboetes en puntenaftrek heeft de voetbalbond van Israël ge reageerd op de ontdekking van een zwart geld circuit. In totaal werden aan 22 spelers en acht clubs straf fen opgelegd. In de meeste geval len hadden de clubs de spelers on der tafel betaald. Op die manier wisten de clubs de maximum-sala- risgrens van 75.000 gulden per sei zoen te omzeilen. Het voornaamste slachtoffer van het ingrijpen van de bond werd landskampioen Hapoel Tel Aviv. Daarvan werden acht spelers voor zes weken ge schorst. Bovendien begint de club het komende weekeinde aan de competitie met minus vier punten. weliswaar zelden alleen, manier waarop ene meneer Brid ges uit Wales in de Portugese hoofdstad de spelregels hanteerde, was een regelrecht fiasco. Zoals meestal werd de uitspelende club, Ajax derhalve, het meest gedu peerd, en waagde Sporting Lissa bon het niet eens op de valreep een strafschop te claimen, toen Wer- dekker zijn tegenstander met beide handen tegen de grasmat werkte. Het dominante en volslagen mis lukte optreden van Bridges liep als een rode draad door de wedstrijd. „Dat stoort me nog het meest", bleef Kurt Linder na afloop deson danks opmerkelijk koel. „Net op het moment dat we op 1-1 waren gekomen en iets beter in de wed strijd kwamen, gaf hij een straf schop tegen ons. Dat is heel hard aangekomen". „Ik weet niet wat die man beziel de", was Arnold Mühren al even sprakeloos, „maar ineens wees hij naar de stip. Terwijl ik notabene dacht dat hij een achterbal zou ge- „Het was echt een belachelijke beslissing", foeterde Stanley Men zo. De doelman van Ajax stond er met z'n neus bovenop, toen Verlaat het duel aanging met Forbs, die vervolgens theatraal tegen de gras mat viel. De door Cascavel benutte strafschop zette Ajax halverwege de eerste helft andermaal op ach terstand, nadat Pettersson even eerder het vroege openingsdoel punt van Oceano Cruz met een doeltreffende kopstoot had beant woord. „Die strafschop", meende Men- WENEN (Reuter) - De Oostenrijkse wielrenner Ziermann is uit de Olympische ploeg verwijderd. Hij werd positief bevonden bij een do pingtest. Ook de contra-expertise wees op gebruik van verboden pro- dukten. Bij Ziermann ging het om anabolen, spierversterkers. De amateur werd uit de achtervol- gingsploeg gezet en bovendien voor zes maanden geschorst. Zijn plaats wordt ingenomen door Hans Lienhart. Het Oostenrijks Olym pisch Comité heeft alle 77 deelne mers aan een dopingstest onder worpen. Dinsdag werden twee Belgische wielrenners van de deelnemerslijst geschrapt voor hetzelfde vergrijp. Angel Myers, de Amerikaanse zwemster, die wegens dopingge- bruik uit het Amerikaans Olym pisch team werd gezet, zal c een controle moeten ondergaan. De teleurgestelde zwemster, die in het voorjaar de studie opzij zette om zich helemaal op Seoul voor te bereiden, kreeg bij terugkeer in het team van de Furmin-universiteit in Greenville (South Carolina) te ho ren, dat ze moet worden onder zocht. „In de statuten staat duidelijk, dat iemand die met doping te ma ken heeft gehad, bij terugkeer in het universiteitsteam opnieuw moet worden gecontroleerd", al dus Universiteits-directeur George Bennett. Myers zal de test direct vóór het begin van het nieuwe sei zoen (eind november, begin de cember) moeten ondergaan. De zwemster houdt nog steeds vol geen doping te hebben gebruikt. Zij geeft de schuld aan anti-con ceptiepil, die zij gebruikte. zo, „heeft ons uit het spel gehaald". Daardoor kon het volgens hem ge beuren dat Verlaat vijf minuten la ter hopeloos in de fout ging en Joao Luis de stand via het lichaam van de de Ajacied naar 3-1 kon tillen. Daar bleef het bij tot halverwege de tweede helft, toen Bridges de bal voor de tweede keer op de stip deponeerde. Menzo raakte volledig buiten zinnen en solliciteerde re gelrecht naar een rode kaart, maar zag uiteindelijk alleen het geel. Dat dankte hij vooral aan Larsson, die de grootste moeite had om de doel man in bedwang te houden. Tril lend van de zenuwen was Menzo drie kwartier na afloop zijn emoties nog altijd niet de baas. „Die num mer 10 probeerde mij te pakken, en niet ik hem. Hij speelde de bal te ver voor zich uit en liet zich toen gewoon vallen. Ik heb hem abso luut niet geraakt, ook niet met m'n handen. Ik ben gewoon gepie peld". De rechtspreker uit Wales dacht daar kennelijk anders over. Op het moment van de 'aanvaring' bevond Bridges zich nog op de helft van Sporting. Hij liep een meter of twintig verder en wees vervolgens naar de stip. Kennelijk niet hele maal zeker van zijn zaak meldde hij zich vervolgens bij de grensrech ter, die op zijn beurt de handen voor de borst vouwde en geen raad wist met de penibele situatie waar in zijn 'baas' verzeild was geraakt. Een vloekende en tierende Menzo kon echter niet verhinderen, dat Litus uiteindelijk alsnog van elf meter mocht aanleggen. Die twee ten onrechte toegeken de strafschoppen waren echter niet de enige onvolkomenheden in de arbitrage en konden ook moeite loos worden weggestreept tegen twee situaties waarin Sporting Lis sabon een strafschop werd onthou den. Veel kwalijker was echter de willekeur waarmee Bridges het du el in goede banen probeerde te lei den. Tot vier keer toe trok hij geel voor Ajax (Van 't Schip, Verlaat, Menzo en Witschge) maar verzuim de hij na de rust het provocerende en treiterende gedrag van de Brazi liaanse Portugezen aan banden te leggen. Als Bridges een kerel was geweest en regelmatig wedstrijden in de Engelse league zou fluiten, zou hem een hoop ellende be spaard zijn gebleven. Dat Ajax toch nog uitzicht heeft op een plaats in de tweede ronde van het UEFA Cup-toernooi dankt het aan Pettersson. De Zweed ver kleinde in de slotfase deachter- stand tot 4-2 en gaf met die treffer de Amsterdamse burger alsnog moed. „We moeten in Amsterdam met 2-0 winnen", kent Muhren de spelregels zoetjes aan uit het hoofd. „Dat moet kunnen, zeker als we in De Meer spelen. Daar spelen we liever dan in het Olympisch sta dion". Volgens de theorie V3n Cruijff scheelt dat een doelpunt. Om die reden zwichtte Ton Harm- sen daarom vannacht al op voor- Stanley Menzo als middelpunt van ontreddering bij Ajax, als hij voor de eerste maaldoor clubgenoot Verlaat trouwens, wordt gepasseerd. De Portugees Forbs juicht, Larsson loopt met gemengde gevoelens de andere kant op. (foto ANP) hand voor het dwingende verzoek vanuit de spelersgroep. Een plaats bij de laatste 32 zal Ajax moeten veroveren aan de hand van het Zweedse duo Lars- son-Pettersson. Hoe belangrijk de twee Scandinaviërs voor dit zielto gende Ajax zijn werd in Lissabon slechts onderstreept. Voor de rest is het kommer en kwel en komt Ajax aanvallend maar vooral ver dedigend zoveel te kort, dat de ploeg met de beste wil van de we reld niet meer tot de Europese top gerekend mag worden. Afgaande althans op wat de ploeg in Lissa bon te bieden had. Met de terug keer van Wouters en een fitte Van 't Schip. Willems en Winter moet Ajax over vier weken echter een betere prestatie neer kunnen zet ten dan gisteravond in Lissabon. Hoe hoog de. persooneelsnood is gestegen, kwam pijnlijk aan het licht met de rol voor Bergkamp, die als rechter vleugelverdediger speelde. „Wat moest ik anders", verweerde Linder zich. De eerste (Blind) is geschorst, de tweede (Vink) is geblesseerd. Een ander al ternatief was er niet". „Helemaal nieuw was dit voor mij niet", groef Bergkamp in het verleden. „Bij de junioren heb ik al eens in die positie gespeeld. Het was de bedoeling, dat ik vanaf de rechterkant regelmatig op zou ko men, maar doordat die lui steeds snel het middenveld overbrugden, kwam daar weinig van terecht. Een keer lukte het goed, bij die eerste goal van Pettersson. Maar dat is weinig". De vraag over vier weken is niet of Ajax in staat zal zijn twee doel punten te fabricieren, maar of de verdediging bij machte is om zich de snelle en getricte Portugese aan val van het lijf te houden. In Lissa bon werd andermaal het bewijs ge leverd, dat Verkuyl en Werdekker, vooral hij, de klasse en de routine missen om zich op internationaal niveau staande te houden. Als team kon Sporting Lissabon welis waar niet erg overtuigen, de indivi duele klasse van spelers als Forbs, Silas en Cascavel, hoewel gister avond wat minder op dreef, garan deert Ajax al op voorhand een mpeilijke avond in De Meer. „Toch moet het mogelijk zijn", blijft Kurt Linder optimistisch, „om deze ron de te overleven. Zeker als we over vier weken weer bijna compleet zijn". NEW YORK (Reuter) - Mike Tyson, de wereldkam pioen boksen in het zwaargewicht, verblijft in het ziekenhuis en is behoorlijk in de war. Volgens de grootste krant van New York heeft Tysons botsing tegen een boom een suicidaal tintje. „Exclusief: Zelfmoordpoging Tyson", luidde de kop op de voorpagina van de Daily News. Bill Clayton, de manager van de bokser, noemde het verhaal „het vertelsel van een gek". Anderen uit de kring rond de 22-jarige Tyson ontkenden het ver haal niet. Niet bij naam genoemde vrienden en ken nissen werden in de opzienbarende publicatie geci teerd. Tyson is opgenomen in het Columbia Presbyteri an Hospital, waar hij herstelt van de verwondingen die hij zondag opliep. Volgens de doktoren is hij na het ongeluk ongeveer een half uur buiten westen geweest en kan hij zich niets meer van het gebeurde herinneren. Naar het Newyorkse boulevardblad bericht had Tyson zijn vrouw, de actrice Robin Givens, telefo nisch aangekondigd een einde aan zijn leven te ma ken. Het paar heeft al geruime tijd een wat gespan nen verhouding. Enige dagen daarvoor zou Tyson gedreigd hebben haar te doden. Volgens de Daily News staat Tyson onder behan deling van een psychiater. De betrokken specialist weigerde dat echter te bevestigen. Een woordvoer der van het ziekenhuis verklaarde dat het Tyson naar omstandigheden redelijk ging en dat er neuro logisch geen complicaties waren. Het ongeluk zou Tyson miljoenen dollars kunnen kosten. De gevolgen dwingen hem het gevecht met de Brit Frank Bruno, voorzien op 22 oktober, twee maanden uit te stellen. Het duel moet nu indoor moeten worden gehouden; anders was het Wem bley Stadion (60.000 toeschouwers rond de boks- ring) het decor van de ontmoeting geweest. teerde hadden geen gevolgen. Aan de andere kant van het veld speel de Van Basten een sterke wed strijd. De spits toonde de laatste weken al aan uitstekend in vorm te zijn. In Sofia miste hij echter op verschillende momenten het beetje geluk dat elke aanvaller no dig heeft. De acties van de Neder lander, hoewel niet al te talrijk, ble ven echter gevaarlijk. Na de pauze bracht Sacchi Gullit in het veld. De Europees voetballer van het jaar wordt door de Italiaan se coach nog niet fit genoeg geacht voor het spelen van een hele wed strijd. De 45 minuten tegen de ont hutste Bulgaren, die via Iskenov laat in de tweede helft de enige kans op een doelpunt kregen, wa ren voor de Nederlander genoeg de aandacht weer op te eisen. In de 75e minuut zorgde hij met een kop bal ervoor dat AC de thuiswed strijd tegen de Bulgaren als een verplicht nummer kan beschou wen. De score had nog hoger kun nen uitvallen als Virdis, die een keer de paal raakte, en Van Basten, die een goede mogelijkheid liet lig gen, de kansen beter hadden be nut. Veel maakten het niet uit. De tifosi zullen van AC in de het San Siro-stadion toch wel een prachti ge demonstratie verwachten van hun favorieten. Zeker als Gullit. Baresi en ook Ancellotti weer vol ledig inzetbaar zullen zijn. De Roemeense ploeg, die enige weken geleden PSV nog van de elf- meterstip versloeg, had tegen Sparta Praag alleen een lastige start. Na twintig minuten kwamen de Tsjechoslowaken op eigen veld op 1-0 door een treffer van Kukleta. Negen minuten later trok Lacatus de stand al weer gelijk en in de slot minuut van de eerste helft zorgde de Roemeense spits al voor 1-2. In het eerste gedeelte van de tweede 45 minuten probeerden de gasthe ren met man en macht de score een beter aanzien te geven. Veel verder dan veel inzet en hard werken kwa men de Tsjechoslowaken echter niet. Toen de Praagse storm ge luwd was, achtten de gasten de tijd rijp voor een tegenoffensief. ïn twaalf minuten zorgden Hagi (2 keer) en Stoica voor de niets aan duidelijkheid te wensen overlaten de 1-5. Teleurstellend was het optreden van Club Brugge. De Belgische kampioen kwam op eigen veld te gen de Deense titelhouder, en eni ge professionele vereniging in dat land, Bronby IF niet verder dan 1- 0. Twee minuten voor het laatste fluitsignaal zorgde Bettagno voor de treffer. Na de eerste wedstrijd in de eer ste ronde kunnen slechts een paar teams rustig slapen. Behalve AC Milan en Steaua zijn dat waar schijnlijk IFK Göteborg (1-2 bij Pe- zoporikos Larnica), Dynamo Ber lijn, 3-0 dinsdag al tegen Werder Bremen, Rode Ster Belgrado, 5-0 tegen Dundalk, en Gornik Zabrze (3-0 teeen Jeunesse d'Esch). ZEIST (ANP) - André Bogers, lin kervleugelverdediger van RKC, is voor vier wedstrijden geschorst. Dat heeft de tuchtcommissie van de KNVB na mondelinge behande ling besloten. De gele kaart, die Bo gers op 21 augustus in het competi tieduel met Volendam van scheids rechter Luinge kreeg, werd na het' zien van televisiebeelden omgezet in een rode. De tuchtcommissie was bijeen geroepen omdat de technische lei ding van de Waalwijkse eredivisie club bezwaren maakte tegen de ro de kaart, die Eric Gouda in dezelf de wedstrijd had ontvangen. Bij nader inzien werd die straf gewij zigd in een gele kaart. En passant zag de tuchtcommissie ook de beelden van de overtreding van Bogers jegens Johan Steur. Die was naar het oordeel van „Zeist" wél rood waard. Bogers heeft aan gekondigd in beroep te zullen gaan en Steur als getuige op te roepen. De zaak dient op 13 september. DONDERDAG 17.00-18.30 BBC 2: Golf: verslag van de Open Europese kampioenschappen in Sunningdale. 20.00-21.00 Super: Major League Base ball '88: verslag van een Amerikaanse honkbalwedstrijd. 22.35-22.40 Super: Autosport: verslag van de turbo-races op het circuit van Zandvoort. 22.40-23.40 Super: Pro Celebrity Golf: verslag van een wedstrijd tussen profes sionele spelers en bekende personen 23 20-00.20 SKY 1988 CART/Indy World Series wedstrijden met single se- aters vanuit Ohio. 23 40-23 45 Super Golf Nieuws. 23 45-00 45 Super: Gaelic Football. 00.40-01.10 BBC 2: British Professional Darts samenvatting van de Britse daris- kampioenschappen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19