'Rapport geluidsoverlast van 'Koets' achterhaald' 'Bezuinigingen zijn onaanvaardbaar' Maken van lappendeken moet banden Slaaghwijk aanhalen Muziekverzamelgebouw mogelijk in mei gereed Kampues heeft inmiddels maatregelen genomen: Betalen na twee keer loos alarm Nazomerfeest Acht maanden geëist tegen ex-verslaafde Opknapbeurt voor volière DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 LEIDEN Meeuwen Tot groot verdriet van Marja Mentink werden de meeuwen deze week met knallen en het af spelen van een bandje met angst schreeuwen verjaagd. De vogel kolonie had deze zomer het dak van Reed Tool Company aan de Rooseveltstraat als broedplaats uitgezocht en veroorzaakte vol gens sommige omwonenden zo'n geluidsoverlast dat ze er sla peloze nachten van hadden. Natuurliefhebster Mentink is het niet met die mensen eens. "Die beesten komen alleen maar negatief in de krant, terwijl ik vind dat er toch ook wel wat posi tiefs over te zeggen valt. Ik was dan ook dolblij dat, toen ik van morgen wakker werd, de meeu wen weer ouderwets tekeer gin gen". Mentink woont in een flat aan de Hoflaan niet ver van het dak met de circa 90 meeuwen die zelfs de landelijke pers haalden. "Wij horen die beesten natuur lijk wel, maar om te zeggen dat we daarvan echt overlast heb ben: nee. Dan zou ik eerder zeg gen dat we last hebben van la waaierige brommers. We gaan bijvoorbeeld toch ook niet de ba by van de buren uit bed halen wanneer die huilt en overlast ver oorzaakt? Over dat soort herrie hoor je niemand", aldus een boze Mentink. Zij vindt dat de straatvegers van het heelal, zoals een Engelse schrijver meeuwen eens noem de, één van de weinige stukjes natuur in de stad vormen. "Wat heb je nu nog in deze volgebouw de wijk? Verderop staan nog twee koeien op een klein stukje groen en dan heb je het gehad. Ik vind het prachtig dat de poging mislukt is van degene die een tijdje geleden de eieren van de meeuwen wilde weghalen. Hij werd door de vogels aangevallen. Net goed", aldus Mentink over het Hitchcock-achtige tafereel. Maar heeft zij dan geen last van het gekrijs dat meeuwen voort brengen? "Nee, natuurlijk niet. Wij slapen zomers met de ramen open, maar wij hebben nog nooit een minuut minder geslapen door toedoen van de meeuwen. Ach, er zijn mensen die hebben overal meteen maar last van. De ene keer zijn het ganzen die op de weg poepen, de andere keer zijn het weer meeuwen. Het is echt allemaal klinklare onzin". Vorstelijke boete Nóg is niet iedereen uitgepraat over de capriolen die onze Kroonprins maakte in zijn auto. Mei dit jaar maakte hij met zijn auto een snoekduik in het water bij de Pesthuislaan, nadat hij de macht over het stuur was kwijt geraakt. In het korpsblad van de Leidse politie staat een stukje van een agent die zich erover ver baast dat Willem Alexander voor dat ongeval een boete van 300 gulden heeft moeten betalen. Volgens de schrijver van het stukje heeft er alle schijn van dat Willem Alexander extra hard is aangepakt om het principe van "gelijke monikken, gelijke kap pen naar de pers en naar het Ne derlandse publiek toe hoog te houden", zo staat in het stuk. En dat is niet zomaar een slag in de lucht, maar feitelijk onder bouwd. Uit de statistieken blijkt dat in de eerste week van mei er'64 regi straties zijn geweest van onge vallen. Slechts in vijf gevallen is proces-verbaal opgemaakt. "Ter wijl toch duidelijk blijkt dat ge zien de schade aan de voertuigen er gevaar voor andere wegge bruikers aanwezig was". In de overige gevallen werden alleen die gegevens geregistreerd die LEIDEN - De bouw van het mu ziekverzamelgebouw aan de J.C. de Rijpstraat zal vermoedelijk veel eerder klaar zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Directeur Vink van aannemersbedrijf Veenman en Vink zei te verwachten dat de korp sen misschien al in mei het gebouw kunnen betrekken. Alleen een slechte winter kan nog roet in eten gooien. Op dit ogenblik is het fun dament reeds gestort. Vink presenteerde gisteren aan het Fonds Muziekverzamelgebouw een zogenaamde art impression, een indruk van hoe het pand eruit gaat zien. De tekening is ook te zien op de Leidato waar de korpsen een stand hebben. Het Fonds Muziekverzamelge bouw is onder voorzitterschap van K. Kluts begonnen met het organi seren van acties voor het binnenha len van geld dat nodig is voor de nieuwbouw. Het streven van het Fonds is één miljoen gulden bijeen te brengen. Dat is het bedrag dat de verenigin gen bij de gemeente moet lenen voor de aankoop van het gebouw. Voor de zomervakantie begon reeds de actie voor het verzinnen van een naam. In de toekomst komt er nog een superloterij waar bij een auto te winnen is, een bene fietconcert in de Stadsgehoorzaal, een sponsorloop waaraan promi nenten zullen meedoen en de ver koop van ballpoints. voor de verzekeringsmaatschap pijen van belang zijn. Bij de aanrijding, of liever on geval, is Alexander de enige be nadeelde. "Buiten de boom die zijn auto raakte, is er geen schade aan derden ontstaan", consta teert de agent. Niettemin kreeg Willem Alexander een flinke boete aan zijn broek. Waarom krijgen gewone mensen bij een eenzijdig ongeval geen boete en de Kroonprins wél? zo vraagt de schrijver zich af. De persofficier verbaast zich erover dat de Leidse agent zich hierover verbaast. "De officier gaat alleen over tot strafvervol ging wanneer de politie een pro ces-verbaal opmaakt. De straf maat wordt voor een zeer groot deel gebaseerd op hetgeen daar in staat. Als de agent het schik kingsbedrag te hoog vindt, moet hij feitelijk bij zijn collega's zijn die het verbaal hebben opge maakt", aldus persofficier De Vos. Politie-woordvoerder Grave- land voegt daaraan toe dat van eenzijdige ongevallen meestal geen proces-verbaal wordt opge maakt, omdat er vaak geen getui gen zijn. Zo wordt ook geen ver baal opgemaakt wanneer ie mand bij parkeren tegen een paaltje rijdt. Pas wanneer er sprake is van het "op ontoelaat bare wijze veroorzaken van voor zienbaar gevaar voor de ver keerssituatie", komt het boekje uit de borstzak. Persofficier De Vos weet te melden dat in dit specifieke ge val de zaak is behandeld door de hoofdofficier en de officier van justitie. "De kans dat zij een af- wegingsfout hebben gemaakt is dus nihil. Het proces-verbaal zal beslist aanleiding hebben gege ven tot een schikkingsbedrag van 300 gulden". De schrijver van het artikel vermoedt dat de hoofdofficier ook flink heeft moeten zoeken naar een passend artikel om die boete op te baseren. Volgens in gewijden is het gebruikte artikel 25 van de Wegenverkeerswet een zogenaamd kapstokartikel: als er geen passende bepaling is te vin den, is er altijd nog artikel 25. De persofficier erkent dat het een kapstokartikel is. "Maar de hoofdofficier zal heus niet heb ben hoeven zoeken. Dat artikel wordt gebruikt wanneer het zon neklaar duidelijk is dat iemand het verkeer in gevaar heeft ge bracht. maar dat de afzonderlijke handelingen niet strafbaar wa- En wij waren al bang voor klas- se-justitie... Bewoners van bejaardenflat Rosenburch aan de Vijf Meilaan die over de meeuwen klaagden, kijken vanuit hun flat toe hoe de vogels worden verjaagd. (foto Henk Bouwmani LEIDEN De Teldersschool aan de Telderskade houdt vrijdag 16 september een voor iedereen toe gankelijk nazomerfeest. Op het schoolplein zullen verschillende kramen worden ingericht met spullen die te koop of te winnen zijn. Een groot rad van avontuur met een opperstalmeester zal de aanwezigen eveneens vermaken. En de inwendige mens zal een ver snapering kunnen nuttigen op het terras, waar tevens muziek wordt gemaakt. Het nazomerfeest van de Teldersschool begint om half vier en zal om half zeven eindigen. In het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 worden door volksdans groep Tarantella weer curssusen folklo ristische dans gegeven. De cursus be gint woensdag 14 september. Er zijn drie niveaus beginners, middenniveau en gevorderden. Wie wil deelnemen, kan contact opnemen via tel. nr. 123377 of 215650. Wandelen Wandelsportvereniging Zuid-West houdt zaterdag 10 en zondag 11 sep tember wandeltochten vanaf 't Parle ment aan de Nieuwstraat 45. De start is tussen 9.00 en 14.00 uur en er kan wor den gelopen over afstanden van 5 tot 30 kilometer. De kosten bedragen 3 gulden waarvoor deelnemers een medaille krij gen. als ze de tocht uitlopen. Voor infor matie tel. 01726-13470. LEIDEN - "Officieel is er in de Slaaghwijk nog niet veel gedaan om de verschillende bewoners- groepen nader tot elkaar te bren gen. Dit jaar was er dan voor het eerst een groot buurtfeest. Dat was een goed initiatief, maar als het geen vervolg krijgt, bestaat de kans dat het effect van dat feest weer snel is verdwenen. Vandaar nu de ze actie", zegt Gijs van Veen, mede werker van de Stichting Slaagh- buurt. door Wim Wegman Vorige maand heeft de stichting een brief de deur uit gedaan naar een groot aantal instanties die met of voor de bewoners van de Slaagh wijk werken. In die brief worden de Slaaghwijkers opgeroepen om LEIDEN De leiding van de Koets-o-theek vindt de klachten van buurtbewo ners over geluidsoverlast niet terecht. In een in de buurt verspreide brief meldt de directie dat de ge luidsisolatie die de laatste maanden is aangebracht het gewenste resultaat heeft op geleverd. Ook zijn maatre gelen genomen om de over last van vertrekkende be zoekers te verminderen, zo verdedigt het bedrijf zich. De verbeteringen in het pand van de discotheek maken dat het rap port van de gemeente over de slechte geluidsisolatie van het pand inmiddels achterhaald is, zegt eigenaar Kamphues van de Koets. De conclusie van dit rapport was dat discomuziek nauwelijks en live-muziek in het geheel niet mo gelijk was. Toch schrijft de leiding van de Koets dat het aantal live concerten tot een minimum (zes per jaar) zal worden beperkt. Ook is enkele maanden geleden besloten de Koets op zondag en maandag te sluiten. DEN HAAG/LEIDEN - Elf winkel diefstallen en zes autokraken be kende de 27-jarige Leidenaar grif. Hij had de diefstallen allemaal ge pleegd om te voorzien in zijn heroï- nebehoefte, maar dat was voorbij. "Ik gebruik nu alleen nog maar me thadon. Verder ben ik clean", aldus de verdachte, die gisteren terecht stond voor de Haagse rechtbank. De Leidenaar hoorde twaalf maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk tegen hem eisen. Bovendien zou hij Om de overlast van vertrekken de bezoekers op straat te vermin deren, zijn sinds kort enkele mede werkers van de Koets buiten aan wezig om de bezoekers naar huis te sturen. "Onze ervaring is dat de tijd tussen het sluitingsuur en het ver laten van de Kruisstraat door de laatste bezoeker niet meer dan een kwartier bedraagt", schrijft de lei ding van de Koets. "Bij bezoekers die niet meewerken hebben wij de mogelijkheid de lidmaatschap- kaart in 'te trekken. Er is dus een sanctie mogelijk", voegt Kamp hues toe. Praktisch De brief is een antwoord op klachten van buurtbewoners over geluidsoverlast tijdens de El Cid- week. Inmiddels is duidelijk dat de Koets hl de El Cid-week op enkele dagen toch vergunning had om langer open te blijven en ook toe stemming had om muziekgroepen te laten optreden. Tussen gemeente en Koets-o- theek is afgesproken dat een bij zondere ontheffing bij drie evene menten beschikbaar is: de Leidse Jazzweek, de El Cidweek en 3 Ok tober. Eerder liet de burgemeester aan de raad weten dat dergelijke verguningen voor de Koets tot een zich na de gevangenisstraf gedu rende twee jaar onder toezicht moeten stellen van het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs (CAD). Officier van justitie mr. Klopper-Gerretsen noemde de de licten 'vervelende feiten', waarbij er tevens geen enkele kans is op schadeloosstelling voor de slacht offers. Als enig lichtpuntje zag zij het feit dat er sinds een jaar geen nieuwe strafbare feiten zijn ge pleegd door de Leidenaar. De advocaat van de man, mr. Veldhuis, pleitte voor een geheel voorwaardelijke straf omdat hij in middels van de heroïne af is. Er zou wel een lange voorwaardelijke ge vangenisstraf moeten worden op gelegd met toezicht van het CAD. Zou de man dan opnieuw in de fout gaan, dan kan er direct worden in gegrepen, redeneerde Veldhuis. Uitspraak over twee weken. minimum zouden worden beperkt. De aantijgingen van buurtbewo ners dat er ten onrechte geen ver gunning was aangevraagd voor li ve-muziek. wordt door Kamphues bestreden. Hij hoeft hiervoor geen vergunning aan te vragen omdat hierin is voorzien in de uit '76 date rende muziekvergunning, meent hij. Volgens de gemeente is deze vergunning inmiddels vervallen omdat een hinderwetprocedure in gang is gezet. In deze overgangspe riode wordt gezocht naar prakti sche oplossingen. Zo hebben ge meente en politie in de El Cid-week toegezegd dat live-muziek zal wor den gedoogd mits het geen overlast geeft. Politieke zaak In deze voortdurende discussie is de leiding zich ervan bewust 'dat de Koets niet het eeuwige leven heeft in de Kruisstraat'. Onder zocht wordt of verplaatsing naar het bom-terrein aan de Morssingel mogelijk is. Het antwoord op deze vraag is mede afhankelijk van het onderzoek van de gemeente daar een parkeergarage te bouwen. Vol gens beide partijen zouden een parkeergarage en een discotheek goed samen kunnen gaan. "De verplaatsing is echter een politieke zaak", meent Kamphues waarmee hij doelt op het bedrag dat de gemeente hiervoor op tafel moet leggen. Verplaatsing zou ten minste 1,8 miljoen gulden gaan kosten, maar de gemeente lijkt vooralsnog niet bereid dit bedrag op tafel te leggen. Tot de verhuizing willen wij in staat gesteld worden om onze acti viteiten in de Koets voort te zet ten", staat in de brief aan de buurt: "We zullen alles in het werk stellen om de overlast zoveel mogelijk te beperken. Ook zal door ons moeite worden gedaan de verplaatsing van de Koets zo snel mogelijk te re aliseren". De gemeente heeft het bedrijf in middels verplicht een hinderwet vergunning aan te vragen zodat het geluid dat de Koets voortbrengt aan regels wordt gebonden. De ge meente hoopt de discotheek op de ze wijze beter te kunnen controle- Personeel medische faculteit aan bestuur: LEIDEN - Het personeel van de medische faculteit van de Leidse universiteit vindt het taakaanpas- singsplan van het bestuur, waarbij zeven miljoen gulden moet worden bezuinigd en 118 personeelsleden moeten verdwijnen, onaanvaard baar. In het overleg van de personeels- delegatie van de samenwerkende vakbonden van de universiteit (OPRUL) is een verklaring opge steld waarin wordt gesteld dat de financiële en inhoudelijke onder bouwing ontbreekt. "Een beleid, waarbij meer wordt bezuinigd dan strikt noodzakelijkis en waardoor personeel moet worden ontslagen, wordt afgewezen". Ook is het per soneel niet te spreken over de ver houding tussen wetenschappelijk en niet weten-schappelijk perso neel: op iederg 100 wetenschappers mogen volgens de plannen nog maar 85 niet-wetenschappers zijn aangesteld. "De juistheid van deze verhou ding wordt op grond van ervarings cijfers ernstig in twijfel getrokken. Uitgangspunt dient te zijn een op taken afgestemde verhouding en niet een van bovenaf opgelegd re kenmodel. Bovendien is hierbij geen rekening gehouden met de wetenschappelijke activiteiten, ge financierd uit de tweede en derde geldstroom (bedrijfsleven)", aldus de verklaring. Ook vindt het personeel van de medische faculteit de overwegin gen om technisch werk uit te beste den niet doordacht en acht het de voorgenomen maatregelen om per soneel te ontslaan om assistenten in opleiding (aio's) daarvoor in de plaats te kunnen aanstellen in strijd met de ministeriële richtlij- Overigens is het taakaanpas- singsplan nog niet van kracht. Eerst moet de faculteitsraad zich er nog over buigen. Samen met de tientallen reacties die tot nu toe zijn binnengekomen, moet vervol gens een definitief plan worden op gesteld. Gijs van Veen: "De anonimiteit, dat is een van de grootste problemen in de Slaaghwijk (foto Henk Bouwm LEIDEN - De politie wil bedrij ven en particulieren waarbij de alarminstallatie niet goed func tioneert de rekening presente ren wanneer meer dan twee keer voor niets een beroep op de politie wordt gedaan. Zij krijgen dan een bedrag van 150 gulden in rekening gebracht. Wanneer de nodeloze alarme ringen doorgaan, wordt het be drijf van politiehulp uitgeslo ten. Hoofdcommissaris Mos- tert heeft dit aan de raadscom missie bestuurlijke zaken voor gesteld. De maatregel past in het plan van de politie nodeloze alarme ringen tot een minimum te be perken omdat de politie zijn tijd beter kan gebruiken. Uit gangspunt is dat de politie al leen hulp verleent aan bedrij ven en particulieren die over een deugdelijke alarminstalla tie beschikken. Inmiddels zijn alle bedrijven die vaak voor niets een beroep op de politie doen. bezocht waarna het aan tal nodeloze alarmeringen sterk is afgenomen. Mostert stelt ook voor niet langer op te treden bij bedrij ven waarvan geen sleuteladres bekend is. Voordat deze maat regel van kracht wordt zullen de betrokken bedrijven in de gelegenheid gesteld worden de benodigde gegevens aan de po litie te leveren. mee te werken aan de vervaardi ging van een grote 'lappendeken'. Die lappendeken moet ertoe bij dragen dat bewoners elkaar beter leren kennen, en daardoor meer begrip krijgen voor elkaar, hun eventuele vooroordelen over el kaar vergeten en meer verantwoor delijkheidsbesef krijgen voor het leefklimaat in de wijk. Van Veen: "In de Slaaghwijk wo nen ongeveer 5000 mensen, onder wie een groot aantal mensen van Marokkaanse, Turkse, Chinese en Surinaamse afkomst. Veel van die mensen vinden dat de ander zich vreemd gedraagt en er rare ge woonten op nahoudt. Door ze nu samen te laten werken aan een ge zamenlijk eindprodukt, maken die mensen sneller kennis met elkaar. Ze zullen zo sneller de gewoonten van de anderen begrijpen en accep teren. Bovendien verdwijnt op de ze manier de grote anonimiteit die in de wijk heerst. En die anonimi teit, dat is een van de grote proble men in de wijk", meent Van Veen. "Doordat mensen elkaar nu nog niet of nauwelijks kennen, kan het gebeuren dat iemand vanaf zijn ga lerij naar beneden kijkt, ziet dat er een auto wordt gesloopt en denkt: 'Het is mijn auto niet. dus laat maar zitten'. Als bewoners elkaar wat be ter hebben leren kennen, kan die man denken: 'Hé, dat is de wagen van die aardige buurman van een paar huizen verderop, daar moet ik toch wat van zeggen'". Israël Het idee om bewoners nader tot elkaar te brengen door middel van een 'lappendeken' is het initiatief geweest van Van Veens collega Saskia Gravemaker. "Ze zag op het NOS-journaal een bericht over Pa lestijnse en Joodse vrouwen die hadden besloten iets dergelijks te maken. De bedoeling van die lap pendeken was om duidelijk te ma ken dat veel mensen in Israël de ge- welddigheden meer dan zat zijn. Het leek Saskia Gravemaker een goed idee om zo'n project ook hier uit te proberen". Van Veen en Gravekamp hebben de bewoners van de kibboets Maagan Michael, van wie het initia tief in Israel is uitgegaan, gevraagd informatie op te sturen over de or ganisatie van het project. "Er komt nog heel wat bij kijken", stelt Van- Veen. "En het is natuurlijk zonde van de moeite om zelf alles weer opnieuw uit te vinden". De Slaaghwijkers kunnen, als al les doorgaat, op hun stukje van de lappendeken hun visie kwijt over de ideale samenleving. "Op die ma nier leren bijvoorbeeld Marokka nen iets meer over de ideeën van surinamers, Chinezen of Hollan ders". Foto's De deelnemers aan het project hoeven zich niet te beperken tot textiel. "Dat 'deken' hoeft niet al te letterlijk te worden opgenomen. Foto's, tekeningen, schilderijen en dergelijke mogen ook", zegt Van Veen. Hij voegt eraan toe dat de in stellingen die in het buurthuis Op Eigen Wieken creativiteitscursus- sen verzorgen, is gevraagd materia len voor de lappendeken ter be schikking te stellen. Hoeveel mensen er zullen mee doen aan de vervaardiging van de lappendeken, daarop durft Van veen geen antwoord te geven. "Ik kan er geen zinnig woord over zeg gen. Zo veel mogelijk, hopen we. Maar de brieven zijn nog maar net de deur uit, en we hebben er nog geen officiële reacties op gekre gen". Het is de bedoeling dat de even tuele deelnemers half september voor het eerst bijeen komen. "Daarna zullen we nog verschillen de bijeenkomsten houden waarop de deelnemers de voortgang van het werk kunnen bekijken". Als de lappendeken klaar is, zul len delen ervan of wellicht de to tale deken in een of meer open bare gebouwen permanent worden tentoongesteld. "Maar het eerst zal ze zijn te zien op het buurtfeest, dat volgend jaar juni wordt gehouden. Dat is de ideale gelegenheid om de deken te presenteren". LEIDEN De volière aan het Plantsoen wordt opgeknapt. Het achterste gedeelte van het gebouw tje wordt verwijderd. De gemeente zal bij de vogelhokken enkele bankjes opstellen. Ook wordt het assortiment aan vogels vereenvoudigd. Hierdoor hoeft er minder tijd te worden be steed aan het onderhouden van de dieren. Tevens worden de afraste ringen verstevigd. Afgelopen jaar zijn er enkele malen dieren uit de volière verdwenen. Al eerder werd er 'groen' rondom het gebouw verwijderd. Dit is ge beurd uit veiligheidsoverwegin gen. Over twee, hooguit drie weken zal met de werkzaamheden, die in het kader van een werkgelegen heidsproject vallen, worden be gonnen. Zaak 'plaag van Leiden' wordt opnieuw bekeken DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank wil dat het gerechtelijk onderzoek in de zaak tegen een 23- jarige Leidse vrouw wordt her opend. Tegen de vrouw, twee we ken geleden door de officier van justitie 'de plaag van Leiden' ge noemd, werd tbr geëist, hetgeen betekent dat ze gedwongen wordt opgenomen in een gesloten psychi atrische kliniek. De vrouw stond terecht voor het bedreigen van enkele mensen. Der gelijke agressieve feiten heeft ze* eerder gepleegd en daarom wil de officier dat zij tot tbr wordt veroor deeld. Haar advocaat pleitte echter voor een andere straf dan tbr. Vol gens hem zou tbr een averechtse uitwerking hebben. De rechtbank besloot de zaak terug te verwijzen naar de rechter-commissaris voor nader onderzoek naar de gewenste behandeling.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17