Politiek Zoeterwoude wil stukjes groen niet afstaan 'Bezemer gedegen bestuurder en een overtuigd democraat' Bos in plaats van weidegebied Voorschoten is uit impasse: Texaco-station verplaatst Fietster (68) zwaar gewond in duinen Wassenaar Jazzclub Leiderdorp begint aan lustrum- seizoen Gemeente Zoeterwoude rond met ruilverkaveling 00011801 Vijf (oud)burgemeesters op visite Fietspaden op komst in Zoeterwoude De Beukenhof hoopt op bekendheid in Amerika ARTIESTEN OP DE LEIDATO HUISHOUDSHOW 1988 PAGINA 16 REGIO LEIDEN DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 Onderhoud overgebleven stroken te duur ZOETERWOUDE Een aantal inwoners van Zoeterwoude is hevig teleurgesteld in de politiek. Teleurgesteld, omdat de gemeentelijke stukjes groen die men dacht te kunnen kopen, aan de neus van die inwoners voorbij lijken te gaan. Doorgaans vormen gemeentelijke groenstroken, die tussen de tuinen en een sloot liggen, een flinke be lasting voor de post onderhoud. Daarom heeft ook de gemeente Zoeterwoude. in navolging van ve le anderen, deze strookjes aan de eigenaren van de tuinen te koop aangeboden. Omdat werd voorzien dat sommige mensen niet willen of kunnen kopen, bepaalde de Zoe- terwoudse gemeenteraad dat de WASSENAAR Een 68-jarige vrouw uit Schiedam is gistermid dag ernstig gewond geraakt op het fietspad door de duinen van Kat wijk naar Wassenaar. Een 25-jarige Haarlemer op een racefiets haalde haar in, maar moest voor een tegen ligger naar rechts uitwijken en raakte de vrouw. Ze viel op de grond en is met een scheurtje in haar schedel, een gebroken sleutel been. hersenletsel en inwendige bloedingen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden De man uit Haarlem had een paar schaafwonden. Op het fietspad in de duinen ge beuren regelmatig dergelijke onge lukken. Vooral op het kruispunt bij de Wassenaarse Slag. Mensen met racefietsen halen roekeloze inhaal manoeuvres uit om de recreatie- fietsers in te halen, aldus een woordvoerder van de Wassenaarse politie. Gemeente en provincie zijn dan ook druk doende met plannen om de kruising te beveiligen. LEIDERDORP - Het 'Jazzfonicky Orchestr' uit Praag treedt aan staande zondag om half vier op in de Hollandsche Tuyn van Leider dorp. Het optreden is georgani seerd door de plaatselijke jazzclub De Wagenschuur, die dit jaar een lustrum viert. Het oosteuropese orkest speelt met name oudere speelvormen. In hun optreden gaan nostalgie en ro mantiek samen met de kleur en diepte van de zwarte jazz uit de vroege periode. In Oost-Europa is het maken van oudere jazz een soort levensinstelling, vaak een zeer bewuste keuze om je eigen po sitie duidelijk te maken. Het 'Jazzfonicky Orchestr' be staat uit vijf mensen: Zbynek Maly speelt de viool, Karei Mezera de klarinet en de saxen, Petr Hasman de cornet, Jaoslav Kos speelt de piano, doet de zang en de solo' s en Andrej Ernyei, de leider van de band speelt de banjo. De Leiderdorpse jazzclub ver wacht grote belangstelling voor het concert dat tot 18.30 duurt. Kaarten zijn verkrijgbaar voor aanvang van het concert in de Hoofdstraat in Leiderdorp. koop niet zou doorgaan als het om niet-aaneengesloten stukken grond gaat. Het onderhoud van de tussenliggende stukken zou im mers meer gaan kosten door de moeilijke bereikbaarheid. Acht bewoners van de Zonne- gaarde dachten het onlangs voor elkaar te hebben. Hun strookjes waren aaneengesloten, alleen de twee laatste eigenaars van het blok deden niet mee. Omdat burge meester en wethouders al aan de raadscommissie ruimtelijke orde ning had voorgesteld tot verkoop over te gaan, dacht het achttal dat alles in kannen en kruiken was. Onbegrip en emoties wisselden elkaar gisteravond af, toen tijdens de vergadering van die commissie bleek dat raadslid Ringersma (Pro gressief Zoeterwoude) grote moei te met het voorstel had. Hij stelde dat het onderhoud van de overge bleven twee stukjes wel erg duur werd. Per slot van rekening moe ten de werklieden achter alle hui zen langs om die stukjes te berei ken. Dat kost tijd, dus geld. De bewoners willen de gemeente het recht van overpad geven, maar dat verbetert volgens Ringersma niets: de gemeente moet onder houd blijven verrichten en daar wil de raad juist van af. Ook CDA-raadslid Van der Salm reageerde gisteravond aanvanke lijk negatief. Wel wilde hij nog even in zijn fractie doornemen of er voor de acht mensen een beter voorstel te vinden is. Alieen de WD kon zich met het voorstel verenigen, omdat, zoals de liberale woord voerder Mulder zei, het om aaneen gesloten stukken gaat. waarop overpad wordt verleend. De bewoners vonden dat de meerderheid van de commissie zich zeer negatief opstelde. Het geen de woordvoerders van de fracties uiteraard ontkenden. "Wij willen juist gaan bekijken hoe we de individuele belangen het best kunnen behartigen", aldus me vrouw Berkouwer (CDA). Loethe Ook vanuit de Loethe kwamen geluiden van teleurstelling en en kele verwijten richting commissie. Omdat het hier gaat om de aan koop van enkele stukken grond, waartussen stroken liggen die niet verkocht worden, hadden de com missieleden er geen moeite mee om de koopaanvragen af te wijzen. Als men de stukjes wel verkoopt, zou het onderhoud van de tussen liggende stukken ook in dit geval veel te veel gaan kosten, vonden de commissieleden. Met de belofte dat in de fracties en vanuit de gemeente "positief ge zocht zal worden" naar een oplos sing, waren de bewoners gister avond niet erg gelukkig. Men kon zich niet indenken dat er zoveel moeilijkheden onstaan over iets dat door hen positief was bedoeld en bedacht. De scheidend wethouder Bezemer toont trots de erepenning van de gemeente Leiderdorp, die hij zojuist van but gemeester Bruggeman heeft gekregen. (foto Hoivasi LEIDERDORP - Een gedegen be stuurder, een rasbestuurder van formaat en een overtuigd demo craat. Zo werd oud-wethouder Jaap Bezemer gisteren bij zijn af scheid van de Leiderdorpse ge meentepolitiek getypeerd door zijn collega's. De gemeente liet haar bij zondere waardering voor de ver diensten van de PvdA'er Bezemer blijken door hem de erepenning van Leiderdorp te geven. In een bijzondere raadsvergade ring werd afscheid genomen van de wethouder en kon zijn opvolger G.H. J.Keijzers officieel worden ge kozen en benoemd. In een aantal toespraken werden herinneringen opgehaald aan de politieke carrière van Bezemer. De fractievoorzitter van de WD, W.S- cheffer, vergeleek hem met een spin: "Als een grote spin zat hij midden in zijn web om alle draad- jes te kunnen trekkenScheffer liet duidelijk blijken in Bezemer al-keer tijd een plezierig politiek tegen- delijkvalt stander gezien te hebben. De PvdA-fractievoorzitter V.J.H.Molkenboer was vol lof over de bestuurlijke kwaliteiten van zijn partijgenoot. Hij herinnerde ieder een aan de overstap die Bezemer tien jaar geleden maakte van raads lid naar wethouder. "Als raadslid riep hij eens dat je hijgend achter het college aan moest hollen, om dat de besluiten te vaak panklaar bij de raadsleden ingediend wer den. Als wethouder wist hij op overtuigende wijze de leden van de raad in de war te brengen met een betoog, omkleed in allerlei diffuse bewoordingen, lange zinnen en echte waarheden Trekkerwedstrijd De Land- en Tuinbouw Jongeren hou den op zondag 11 september een trek ker-behendigheidswedstrijd in Zoeter woude Vijftig chauffeurs strijden om de titel 'All rounder 1988'. Ze werken onder delen af als stoelendans, waterzetten. ballon prikken, ringsteken en achteruit- ri|-race. Ook is er een trofee voor de 'handigste' chauffeur. Om tien uur is er een verkiezing voor de mooiste/origi neelst versierde trekker en om half elf volgen de wedstrijden Het evenement vindt plaats aan het Molenpad, achter het gemeentehuis. Ateliers Kennismaken met de cursussen van de Ateliers de Hollandsche Tuyn in Leider dorp kan aanstaand weekeinde nog Docenten en kunstenaars van cursus sen als portret- en modeltekenen, boet seren en de jeugdcursussen zijn mor genavond van half acht tot half elf als mede zaterdag en zondag van twaalf tot drie aanwezig om hun cursussen te in troduceren. Ook is er een expositie van werk dat de cursisten het afgelopen jaar maakten. De Ateliers bevinden zich in de voormalige Marijkeschool aan de Bernhardstraat 3 in Leiderdorp. Voor in formatie kan men de telefoonnummers 123947/143655 of 01717-2008 bellen. Klaverjassen Het traditionele Kerstklaverjastoernooi van Randstad Sport begint aanstaande vrijdag weer. De supportersclub van de ze Voorschotense voetbalvereniging or ganiseert het toernooi in het clubhuis de Admiraal de Ruytersingel. Elke prijzen te verdienen, uitein- i hoofdprijs op de laatste vrij dag voor Kerst. De speelavonden zijn om de veertien dagen op vrijdag. Aan melden bij L.W Rodenburg, telefoon 01717-3866, of op de speelavonden in het clubhuis. LEIDERDORP - Maar liefst vijJ (oud) burgemeesters kreeg het Lei derdorpse echtpaar Meerburg, 55 jaar getrouwd, gisteren op bezoek. Van links tiaar rechts op de foto zijn dat de huidige burgemeester van Leiderdorp, A.J.A.L. Brugge man, oud-burgemeester M.A. van der Have van Leiderdorp (nu eer ste burger van Benthuizen). Rechts van het echtpaar Meerburg staat eerst de heer K.C. van Diepeningen. Hij droeg de burgemeestersketting in Leiderdorp van 1946 tot 1962. Zijn opvolger staat helemaal rechts op de foto: R.M. Gallas, die van 1961 tot 1968 burgemeester in Lei derdorp was en daarna dezelfde functie bekleedde in Alphen aan den Rijn. De 'benjamin' is de man met baard, Arie Meerburg. In Leider dorp nog welbekend als wethouder ruimtelijke ordening, maar tegen woordig eerste burger van het na burige Alkemade én een zoon van het bruidspaar. Cor (82) en Elisabeth (78) Meer burg wonen al 55 jaar in het pand Hoofdstraat 177. Ze hebben behalve Arie nog negen kinderen en in to taal veertien kleinkinderen. De bruidegom is in zijn woonplaats wethouder geweest van 1958 tot 1974 en in die functie heeft hij de burgemeesters Gallas en Van der Have nog geïnstalleerd. Ook is Meerburg in Leiderdorp bekend van het gelijknamige, sinds 1862 bestaande bouwbedrijf, dat na zijn pensionering door zoon Jan werd overgenomen. (foto Henk Bouwman) ZOETERWOUDE - Het Zoe- terwouds weidegebied tussen de Zuidbuurtseweg en de Wei- poortse Vliet, in de richting van de Noord-Aa, zal in de nabije toekomst een totaal andere aanblik krijgen. Er worden bossages, wat hooilanden, een plas en een moerasgebied aan- De Ruilverkaveling had in eerste aanleg op deze plaats een zware bospartij gedacht. Omdat de ge meente Zoeterwoude in dit geval niet meer wenste mee te werken aan de ruilverkaveling, werden er andere plannen gemaakt. Enkele werden teruggestuurd, zodat gis teravond uiteindelijk het vierde plan in de commissie ruimtelijke ordening werd besproken. Wethouder Van der Heijden be toogde dat met dit plan geheel aan de wensen van de gemeente tege moet is gekomen. "Een produktie- bos is veranderd in een toekomstig beschermd natuurgebied", zo be toogde hij. Recreatie is in zo'n ge bied niet gewenst: er zal bij de Wei- poortse Vliet een eenvoudig graspad komen, eventueel omras terd, alleen voor wandelaars. De bosgedeelten zullen hoofdza kelijk worden beplant met lage wil gen. Een gedeelte zal bestaan uit essen, terwijl er ook een vak met struikbeplanting komt. Hoewel enkele raadsleden eraan twijfelden of er een bosgedeelte moet komen in het echte Zoeter- woudse weidegebied, moest men toch wel met het plan akkoord gaan: heel wat jaren geleden heelt de raad de landinrichting al goed gekeurd. CDA-raadslid Van der Salm vond dit het beste compromis tus sen wat de Land- en Tuinbouw Bond wenst, namelijk alles weide gebied laten, en het bos dat oor spronkelijk in het plan was opge- CDA-wethouder J. den Boeft vergeleek zijn oud-collega met een sfinx. "Met een uitgestreken ge zicht kon hij iets vertellen of aan horen. Je moest dan maar raden wat hij dacht. De uitdrukking op zijn gezicht verraadde niks", aldus Den Boeft. Bezemer sprak zich al tijd nadrukkelijk uit tegen het sys teem van benoemde bewindslie den, zoals burgemeesters en de Commissaris van de Koningin. Hij vond dat alle bestuurders verte genwoordigers van de burgers moesten zijn. "Maar", zei de CDA- er, "Vanuit deze visie bestuurde hij voortreffelijk en hij was er trots op als vertegenwoordiger op te tre den". Bezemer kreeg zelf het laatste woord in zijn laatste raadsvergade ring. Tussen de grappen en grollen door liet hij zijn politieke bood schap aan Leiderdorp doorsche meren; Zo sprak hij zijn lof uit over burgemeester A.J.A.L.Brugge- man: "Hij is een prima man en een echte democraat, helaas is hij niet gekozen, maar benoemd" en gaf zo zijn onvrede over het systeem van benoemingen weer. Hij benadruk te dat ieder raadslid niet mag ver- géten dat hij de burgers vertegen woordigt en hun belangen moet behartigen. Jeugdtoneel De Zoeterwoudse stichting Wouw heefl aanstaande zondag, 11 september. Jeugdtheater Klapsigaar uitgenodigd om de kindervoorstelling 'De Lift' te ko men spelen. Dat gebeurt om half drie in Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeter woude. Het betreft een "vrolijke, leuke voorstel ling over een lift, die steeds merkwaardi ge klanten uitspuwt", aldus het persbe richt. Kinderen van vijf tot elf jaar zijn van harte welkom. ZOETERWOUDE - Op het 'Zoe terwoudse' gedeelte langs de nieu we Rijksweg 11 komt een fietspad te liggen. Het pad begint bij de Óm- medijkse weg en voert richting Ha- zerswoude. De provincie is bezig met de voorbereiding ervan, zo werd gisteravond in de raadscom missie ruimtelijke ordening van Zoeterwoude meegedeeld. Er" komt ook een fietspad vanaf de dorpskern van Benthuizen, midden door de landerijen, naar de Gelderswoudseweg. De provincie heeft het geld hiervoor volgend jaar beschikbaar. Met een bocht komt er een aansluiting op het Gel- derswoudse Kerkepad. Dat is een gemeentelijk fietspad. Omdat het in zeer slechte staat verkeert, stelt de provincie Zuid-Holland ook voor de verbetering van dit fiets pad in 1989 geld beschikbaar Na bezoek van Pat Boone OEGSTGEEST Medewerkers van het Oegstgeester restaurant De Beukenhof hopen op bekendheid in de Verenigde Staten. Of die droom werkelijkheid wordt hangt af van de effecten van een tv-uit- zending van twintig minuten in Amerika, waarin de zanger Pat Boone de hoofdrol vervult. De 55- jarige Amerikaanse zanger bracht VOORSCHOTEN De Voorschotense Texaco-impasse lijkt opgelost. Ambtena ren en oliemaatschappij hebben overeen stemming bereikt over een nieuwe lokatie voor het pompstation aan de Wijngaarden laan en zij verwachten dat ook B en W en de provincie akkoord zullen gaan. De schadeclaim met zes nullen, waar Texaco mee dreigde, kan dan in de zak blijven. De problemen hadden alles te maken met de plannen voor de spoorwegverdu- belling en -ondertunneling. Na de recon structie maakt de Wijngaardenlaan vlak voor het NS-station een heel andere bocht en begint voor het huidige pompstation een tunnelbak. Tussen de aangepaste hoofdweg en het John F. Kennedy plant soen gaat een nieuwe weg lopen, in de richting van de wijk Boschgeest. Voor het Texaco-station, dat nu nog tussen hoofd en dienweg ligt, zou in die opzet geen ruimte meer zijn. Texaco kon op de plek van het verdwe nen Leidse Baan-viaduct komen, maar voelde daar niets voor. De oliemaatschap pij vreesde omzetverlies door het wegval len van Voorschotense klanten en zou de werkgelegenheid van de pomphouder en zijn drie werknemers niet langer kunnen garanderen. De provincie erkende dat Texaco 'een aanzienlijke schadevergoe ding kan eisen wanneer de provincie de publiekrechtelijke ontheffing en privaat rechtelijke vergunning intrekt zonder dat dat de verkeersveiligheid dient'. Ook de gemeente zou iets dergelijks wachten wanneer ze geen vervangend benzinestation opneemt in het nieuwe be stemmingsplan Bloemenwijk/Stations- plein. Tijdens commissievergaderingen zetten raadsleden daar vraagtekens bij, maar benadrukten zij het belang van deze dorps- of wijkpomp. B en W moesten wel voorzichtig zijn met de uitwerking en het ponyweitje zoveel mogelijk sparen. Volgens ambtenaren is dat aardig ge lukt: de oppervlakte van het weitje daalt met minder dan een derde, van 4500 vier kante meter naar ruim 3000 vierkante me ter. Grof gezien komt het erop neer dat de plek waar nu de drinkplaats is, voor Texaco wordt opgeofferd. Deze plek is on geveer 100 meter vóór de huidige en ligt naast het begin van de Stationslaan. Pompdeskundigen wilden eerst op 50 meter van de huidige plek gaan zitten, maar volgens ambtenaren zou dat minder gunstig zijn. Na een bezoekje aan de pomp hadden automobilisten de Papelaan moe ten nemen; nu kunnen zij keren en over steken en de weg naar Boschgeest nemen. De bloemenkiosk, die nu nog in een keetje zit, krijgt een keurig gebouwtje op het ter rein van de pomp. Op één aspect moeten de partijen nog studeren: de precieze plek van de risicovolle LPG-tank. De elektrici teitsmaatschappij heeft zo zijn angsten. Texaco wil zo snel mogelijk bouwen en de pomphouder noemt de ontwikkelingen "geweldig goed". vrijdag een bezoek aan het sjieke etablissement aan de Terweeweg. Hij lunchte er met zijn vrouw. De Beukenhof diende als decor voor enkele opnamen van de in de Vere nigde Staten veelbekeken televi sie-show 'Lifestyles of the rich and famous'. In verband met die show was Boone in Nederland. Zo deed hij even de Dam in Amsterdam aan, bezocht hij het Anne Frankhuis, bekeek hij de Nachtwacht en liet hij zijn gezicht zien in Madurodam en de Ridderzaal. Samen met de opnamen die in de Beukenhof zijn gemaakt, moet dat resulteren in een twintig minuten durende uitzending waarin Neder land als vakantieland wordt gepor tretteerd. Volgens Beukenhof-zegsman J. G. Schedler "stak Boone zijn en thousiasme over de genoten lunch en over de stijlvolle maar ontspan nen ambiance voor de camera niet onder stoelen of banken". De Beu kenhof-medewerkers putten uit Boone's bezoek en de opnames die ervan zijn gemaakt de hoop "dat De Beukenhof straks in Amerika ook een begrip wordt. Wie weet". Vrijdag 9 sept. Maandag 12 Donna Lynton Dinsdag 13 sept. Woensdag 14 sept. Donderdag 15 sept. Vrijdag 16 sept. Zaterdag 17 sept. Imca Marina David Ray Joe Bourne faskia en Serge Nico Haak Bonnie St. Claire jlet tfhoohH fw\UUfee{t in be l$<u\bfhibJlolUt\b

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16