Autobedrijf Van Schooten 'Commando's kregen verkeerde informatie' Mitsubishi Lancer en Colt vernieuwd Van Doornes automaat verdient wijdere verspreiding AUTO Alleen de namen zijn nog hetzelfde Rover breidt 800-serie uit met vijfdeurs uitvoeringen Off. Austin Dealer austwrover AUTO-HOME Off. Mitsubishi dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. E PM Levendaal 136-138, Leiden, tel. 071 -149341 Ontruiming pand bijna afgelast door blunder Rakettenverdrag levert Russen besparing op van 1 miljard DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 De Colt: nu sterk verschillend van de Lancer. Prijsverschillen zijn er niet: of de koper kiest voor de Rover 880 sedan of voor de nu beschikbaar gekomen vijfdeurs hatchback, het maakt geen gulden uit. Althans waar het de meest gangbare model len -- de 820 e en de 820 Si Katalysa tor -- betreft. In de top van de serie heeft Aus tin Rover die houding niet kunnen volhouden. Bij de sedans kosten de 827 Si Kat. en de Sterling Kat. res pectievelijk 65 en 76 mille, terwijl de vijfdeurs Vitesse (ook met kata lysator) 78 mille moet opbrengen. Voor een automaat komt daar dan nog een vier mille bij. Zoals men zich wellicht zal her inneren heeft de Austin Rover Groep deze grote wagen ontwik keld in samenwerking met Honda (Legend). Met het oog strak op de Amerikaanse markt gericht gaf Ro ver in eerste instantie de voorkeur aan een vierdeurs sedan. Maar in de Europese landen wilde men lie ver een auto als de oude Rover: een vijfdeurs model. Honda had daar geen behoefte aan, dus ging Rover alleen verder. Met de introductie van die Fast back is het totale Rover 800-pro- gramma van vier op zeven model len gekomen. Door de vijfde deur en de neerklapbare achterbank kan de bagageruimte tot 1405 liter worden vergroot en ontstaat een laadvloer van 1,76 meter lengte. Het vlaggeschip van het fastback programma is de Rover Vitesse, die dankzij de 2,7 liter injectiemo tor (169 pk) een snelheid van 215 km/uur kan halen. Het onderstel is aangepast aan die snelheid en de wagen is net als de Sterling sedan - standaard uitgerust met een anti- blokkeersysteem op de remmen. Directeur Van Putten van Austin Rover Nederland ging bij de intro ductie van het fastback-program ma nog eens in op de privatisering van de Rover Groep, die door Bri tish Aerospace (eigenaar van o.m. Ballast Nedam) werd overgeno men van de Britse staat. Aerospace was gretig geworden omdat het Rover-concern in 1987 voor het eerst sinds tientallen jaren weer winst had geboekt. En in de eerste helft van dit jaar werd dezelfde winst gehaald als in heel '87. Die winstgevendheid is nodig om in nieuw modellen te kunnen investeren. Van Putten zag de toe komst met vertrouwen tegemoet. In de lagere- en middenklasse zijn in de komende jaren nieuwe mo dellen te verwachten. Of dat al of niet in samenwerking met Honda zal gebeuren moet worden afge wacht. Die samenwerking gaat op projectbasis. Het eerste project was de ontwikkeling van de 800-se rie, nu komt er nog een Britse equi valent van de grote Honda Concer to. Verdere afspraken zijn er echter nog niet gemaakt. Mitsubishi heeft volledig nieuwe series Lancers en Colts geïntrodu ceerd. In feite hebben de Japan ners alleen de namen gehandhaafd. Er staan sinds het begin van deze maand onder dezelfde naam com pleet andere auto's in de show room van de dealer. Ook de onderlinge verschillen zijn aanzienlijk vergroot. Was de Lancer tot nu toe een Colt-met-kof ferbak, met de komst van de nieu we modellen is wat het uiterlijk be treft elk verband tussen de twee kleine middenklassers zoek. De Lancer is een verkleinde Ga lant geworden, waarmee de bolle Colt maar heel weinig gemeen heeft. Die doet qua vormgeving meer aan de driedeurs versies van de Toyota Corolla, de Honda Civic en de Nissan Sunny denken. Motorisch liggen de auto's min der ver uit elkaar. Zowel bij de Lan cer als bij de Colt begint de serie met een 1,3 liter motor (69 pk), die voor een maximum snelheid van 158 km/uur kan zorgen. Accelera- tietijd (0-100 km/uur) 13,9 secon den. Daarboven kan de koper -- weer in beide series -- kiezen voor een anderhalve liter injectiemotor (84 pk), die de wagen naar een snelheid van 165 km/uur kan stuwen. De ac- celeratietijd uit stilstand naar 100 km/uur bedraagt dan 11,9 secon den. Met automaat gaat het natuur lijk allemaal wat trager. Maar men kan ook in beide series de voorkeur geven aan de 'sportie ve' versie met een 1,6 liter injectie- motor met zestien kleppen (125 pk), die in ongeveer 9 seconden op een snelheid van 100 km/uur zit en een top kan halen van om en nabij de 195 km/uur. In de Lancer-serie is er voorts nog een versie met een 1,8 liter die selmotor (60 pk), die goed is voor een acceleratie van 0 tot 100 km/uur in 16,4 seconden en een topsnelheid van 148 km/uur haalt. De inhoud van de brandstoftank bedraagt 50 liter. Het maximum aanhangergewicht is 1000 kg (ge remd) en 400 kg -- resp. 450 voor de Lancer-diesel -- omgeremd. Stan daard worden de 1,3 liter modellen geleverd met een tweeweg kata lysator en de anderhalve liter mo dellen met een geregelde drieweg katalysator. Uiteraard hebben ook deze wa gens weer aandrijving op de voor wielen. Het grote rijcomfort is voor een stevig deel te danken aan de wielophanging: McPherson veer- poten met stabilisator en schroef- veren aan de voorzijde en een tor sielichaam met stabilisatorstang en schroefveren aan de achterzijde. Er zijn diverse gradaties in aan kleding mogelijk. Bij de 1,3 liter motor kan kiezen voor EL of GL, bij de anderhalve liter motor uit GL of GLX (al of niet met auto maat), de Colt zestien klepper is al leen als GTi verkrijgbaar (met of zonder abs). Stuurbekrachtiging Samengesteld door Koos Post kan op de duurdere modellen wor den geleverd. De prijslijst van de Lancer be gint bij ongeveer 25 mille, de duur ste benzineversie van dit model komt op 36.695. De prijzen van de diesels lopen van 31,5 tot 35,5 mille. De gunstigst geprijsde Colt is de 1,3 EL, die tegen de 23 mille moet opbrengen. De duurste versie is de zestienklepper met abs, die 42 mil le kost. Automobielbedrijven Touwbaan 2, Leiderdorp, tel. 071-899275 Hll D If Touwbaan 5, Leiderdorp, tel. 071 - 410141. Ervaringen met de lichte Subaru Justy ECVT Toen het kleinere Japanse merk Subaru nu bijna vier jaar geleden de Justy introduceerde werden er vele onvriendelijke woorden ge richt aan het adres van het Tilburg- se bedrijf Van Doorne's Transmis sie (VDT). De Japanners voelden zich in de steek gelaten. Ze hadden van meet af aan een versie met au tomaat beschikbaar willen hebben. Met de nieuwe Van Doorne auto maat: de continu variabele trans- De Tilburgers lieten het echter afweten. De produktie van de es sentiële duwband met stalen scha kels leverde meer problemen op dan verwacht. Vooral de ontwikke ling van de daarvoor benodigde ap paratuur vrat tijd. De levering van de automaat moest steeds weer worden uitgesteld. En dat uitstel ir riteerde Subaru. Maar het uitstel bleek in dit geval geen afstel. De Justy ECVT - zoals hij wordt genoemd - is er toch ge komen. Uiteraard eerst in Japan, dit jaar ook in ons land, begeleid door de slogan: 'De pienterste Ja panse automaat, made in Holland'. Dat laatste is niet helemaal correct. De afnemers van Van Doorne's Transmissie (naast Subaru ook Ford voor de Fiesta en Fiat voor de Uno) zorgen - met gebruikmaking van door Van Doorne ontwikkelde en gepatenteerdetechniek - zelf RIJ-IMPRESSIE voor alle onderdelen van de auto maat behalve voor de complete duwband. Die maakt VDT. Nu nog in een oplaag van om en nabij de 400 per dag, maar in de loop van volgend jaar moeten dat er zo'n duizend zijn. Als er althans vol doende belangstelling voor be staat. Wat dat betreft heeft VDT bij zijn speurtocht naar nieuwe klanten de handicap dat de huidige duwban- den alleen geschikt zijn voor moto ren met relatief klein vermogen. Er wordt ijverig gewerkt aan zwaarde re, bredere en dikkere banden, die grotere vermogens kunnen dirige ren, maar ze zijn er nog niet. Dus moeten de Tilburgers verkoopar gumenten putten uit de ervaringen met een paar kleine, lichte auto's. Wagens zoals de Justy. Een auto van net 3,5 meter lengte, waarin een driecilinder éénliter motor met een vermogen van 55 pk zit. Een auto ook van nog geen 750 kg. Ui teraard geen toonbeeld van stilte en rust. De koper van zo'n kleintje kent echter die beperkingen, kan die althans kennen. Maar die be perkingen dreigen nu toch ook de grote verdiensten van de 'elektro nische continu variabele transmis sie' te verdoezelen. Want het is na tuurlijk niet altijd even duidelijk wat aan de auto of aan de automaat moet worden toegeschreven. Een Justy met dezelfde specifi catie als de ECVT kost - als hij is uitgerust met een vijf-versnellings bak - 17.195,-. Maar met die auto maat moet men er 19.295,- voor betalen. Meer dan twee mille méér dus. Dat is een fiks verschil op zo'n bedrag. Zulke verschillen gaan minder tellen hoe meer de auto kost. Maar het is jammer, dat de vin ding van dr. Hub van Doorne daar nu afhankelijk van is. Want dat de ze schokloze automaat een uitzon derlijk prettige voorziening is heb ik kunnen ervaren in de tijd, dat die Justy ECVT mij ter beschikking stond. Door het verschuiven van de poelies vindt er een traploze scha keling plaats. De wagen staat om zo te zeggen al bij het wegrijden in zijn laagste en hoogste versnelling. Ongemerkt doet de automaat zijn werk. Het toerental blijft constant. Dus voelt men geen schokken of schakelingen, zelfs als de bestuur der het gaspedaal ruw bespeelt. Hoe hard de motor ook loeit, de wa gen schuift prachtig gelijkmatig en onverstelbaar soepel naar hogere snelheden. Daar komt bij dat de wagen geen kruipneigingen vertoont als de be stuurder hem tot stilstand heeft ge bracht. Hij staat stil en hij blijft stil staan. Dat is uiteraard een leuke bijkomstigheid. Zoals men ook tot zijn plezier zal ervaren dat de wa gen zeer zuinig omspringt met met de benzine. Het is weinigen gege ven een versnellingsbak even nauwgezet te bespelen als de vin ding van Van Doorne doet. Het me rendeel van de automobilisten zal met die automaat dan ook tot bete re resultaten aan de benzinepomp komen. Eén op zestien a zeventien kan zelfs in deze Justy zeer zuinig worden genoemd. Alles bij elkaar blijf ik het jam mer vinden dat continu variabele transmissie nu nog beperkt blijft tot de lichte motoren. Het is een voortreffelijk principe, dat een wij dere verspreiding verdient dan nu mogelijk is. Maar dat weten ze in Tilburg maar al te goed... Tfchnische gegevens Justy 3 deurs S ECVT. Driecilinder motor. Inhoud 997 cc. Vermogen 55 pk. Comprcssie- verhouding 9,5:1. Continu variabele transmissie. Lengte 3.535 meter. Ge wicht 730 kg. Inhoud tank 35 liter (loodvrij). Aanhanger geremd 800 kg. Acceleratie van 0 tot 100 km/uur 15,9 seconden. Topsnelheid 140 km/uur. Prijs 19.295.-. Off. Subaru dealer voor Leiden, Kust- en Bollenstreek. Noordwijk Achterzeeweg 12, 01719-13524 Katwijk Lageweg 27 't Heen, 01718-30944/22888 Brits onderzoek naar IRA-aanslag in Gibraltar GIBRALTAR/HEERLEN (Rtr/ANP/AP/GPD) - Een Brits geheim agent heeft gisteren ge zegd dat de zeven Britse commando's die in maart in Gibraltar drie IRA-leden hebben doodgeschoten, over verkeerde informatie beschikten. Zo zouden, aldus de verstrekte in-1 formatie, de IRA-leden vrijwel zeker gewapend zijn en zouden zij er geen been in zien te schieten. Ook was hun verteld dat zij in het bezit waren van apparatuur om een autobom van afstand tot ontploffing te brengen. De agent getuigde in het gerechte lijk onderzoek naar de omstandig heden waaronder de IRA-leden op 6 maart de dood vonden. De twee mannen en éen vrouw bleken on gewapend en twee dagen later werd in een auto de bom gevonden die had moeten ontploffen tijdens een militaire parade voor het paleis van de gouverneur van Gibraltar. De agent, die zichzelf omschreef als een hoge veiligheidsofficier, zei dat het instrueren van de comman do's onder zijn verantwoordelijk heid plaatshad. Dat de aan hen ver strekte informatie niet klopte, lag volgens hem aan de veronderstel ling dat het Ierse Republikeinse Leger slachtoffers onder de bur gerbevolking en ongunstige publi citeit wilde vermijden. Het is de bedoeling dat de zeven leden van het Britse commando, die hoogst waarschijnlijk lid zijn van de elitegroep Special Air Ser vices (SAS), ook van achter een scherm verklaringen zullen afleg gen. Dat gebeurt vermoedelijk vol gende week. Intussen beschikt de Westduitse politie over bewijzen dat de twee verdachte IRA-leden die aan de Nederlands-Duitse grens werden gearresteerd, betrokken waren bij IRA-aanslagen op Britse militairen in Nederland en België. De twee verdachten zouden zeker betrok ken zijn geweest bij vier aanslagen. waaronder die op 1 mei in Roer mond. Een half uur na de Nederlandse televisie-uitzending over de IRA- verdachten kwamen gisteravond bij het rechercheteam in Roer mond ruim veertig tips binnen. De tips bevatten evenwel geen concre te gegevens over de IRA-aanslagen in de nacht van 30 april op 1 mei van dit jaar in Roermond en Nieuw-Bergen. De twee IRA-leden werden vorige week door een Duit se douanier gearresteerd toen zij de Nederlands-Duitse grens probeer den te passeren. Volgens de West duitse federale recherche waren de twee op weg naar i slag. LENT (GPD) - Nadat het er eerst op leek dat door een blunder in het be velschrift van de deurwaarder de ontruiming van de voormalige koekjesfabriek in Lent voorlopig moest worden afgelast, heeft de po litie gisterochtend alsnog de tien krakers uit het pand verwijderd. Overleg tussen de deurwaarder en de politie resulteerde in een ver zoek aan de krakers het pand te verlaten. Daaraan werd geen ge volg gegeven. Vervolgens gingen politiemensen het pand binnen, waarvan de deur al door de bewo ners was open gezet om „overmati ge irritatie te voorkomen". In het pand bleek dat zeven van de tien bewoners de voeten in gips en beton hadden gegoten. De poli tie bevrijdde de krakers tegen wil en dank, die zich vervolgens zon der tegenwerking uit het pand zet ten. Er volgden geen arrestaties. In het nabijgelegen café De Zon, on der het genot van een pilsje, be raadden de krakers zich rond twaalf uur vanmiddag over hun si tuatie. De krakers moesten het pand op 7 september 1989 vóór negen uur hebben verlaten, zo stond in het be velschrift van de deurwaarder. Postcommandant A. van Dorland van de Rijkspolitie Eist moest gis terochtend rond negen uur na het lezen van het bevelschrift onver- richterzake omkeren, tot grote hila riteit van de krakers en de buurtbe woners. Na beraadslaging volgde later op de ochtend alsnog de ont ruiming. De postcommandant klopte gis termorgen om 9.12 uur aan. Een kraker antwoordde vanuit het bo venraam. Van Dorland sommeerde de bewoners direct het pand te ver laten. De kraker: „Voordat U tot ontruiming overgaat, adviseer ik U eerst het bevelschrift nog eens te lezen. Vergeet U vooral niet de eer ste regel. Volgens artikel 490 van de rechtsverordening is een ontrui ming nu onrechtmatig". De kra kers hadden de brief op de voor deur geplakt. En daar stond het. voluit: negentienhonderdnegenen tachtig. Het was even stil. Toen kwam het wat bedremmelde ant woord van de politie. „U heeft ge lijk. Wij zullen ons beraadslagen" Hoongelach van de krakers. gegrinnik van omstanders. De buren volgden de gebeurte nissen met zichtbaar genoegen. Zij hadden nooit problemen met de krakers gehad, spraken veeleer van een uitstekende verstandhouding. Buurman W. van Kleef: „Toen mijn vrouw ziek was, hebben ze zelfs een bloemetje gebracht". Sommi ge krakers wonen al tien jaar in de voormalige koekjesfabriek, die moet wijken voor negen apparte menten. Van Kleef: „Langzaam verdwijnt het hele landelijke ka rakter van Lent. Van mij hadden de krakers er in mogen blijven". Een andere buurman: „Misschien krij gen we van de nieuwe bewoners meer last". Vorige week woensdag hadden de krakers nog overleg met de bur gemeester van Eist. Deze zei hen een oude woonwagen te kunnen aanbieden. Nadien bleek echter dat deze al was verhuurd MOSKOU (Rtr) - Het INF-akkoord over de vernietiging van alle kern raketten voor de middellange en kortere afstand betekent voor de defensiebegroting van de Sovjetu nie een besparing van 300 miljoen roebel (bijna 1 miljard gulden). Dat staat vandaag in de Pravda. Het partijblad citeert minister van buitenlandse zaken Sjevard- nadze, volgens wie het uitgespaar de geld een nieuwe bestemming krijgt in de „sociale sfeer". De Pravda schrijft verder dat drie ra- ketfabrieken (in Votkinsk, Petro- pavlovsk en Volgograd) geschikt zullen worden gemaakt voor de produktie van civiele goederen. In Votkinsk zullen voortaan machine- werktuigen, wasmachines en kin derwagens worden vervaardigd, al dus de Pravda. De Sovjetunie begon vorige maand met de ontmanteling van de raketten voor de kortere en mid dellange afstand (bereik 500 - 5500 km). Dit gebeurde krachtens het INF-verdrag, dat vorig jaar decem ber door president Reagan en par tijleider Gorbatsjov werd onderte kend en afgelopen juni in werking trad. De vernietiging van de Ameri - kaanse en Sovjetrussische INF-ra- ketten zal drie jaar vergen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13