'Inkrimping kottervloot onvoldoende' IMF: économie groeit snel Sombere vooruitzichten voor Duits-Duitse handel Sanering loopt vast Vrede binnen De Generale nu getekend Grotere opbrengst akkerbouwgewassen Fokker bij onderzoek naar opvolger Concorde Unilever verkoopt transportactiviteiten WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1988 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Het Landbouw-Economisch Insti tuut verwacht dat de sanering van de Nederlandse kotter vloot maar ten dele zal slagen. Binnen twee tot vier jaar vermindert de totale hoeveelheid motorvermogen met 70.000 tot 100.000 pk. De doelstelling van het ministerie van landbouw en visserij is gericht op 160.000 pk. Voor sa nering zijn tot nu toe vijftien schepen aangemeld met in to taal 10.500 pk. BRUSSEL (ANP) - In het Brus- selse Paleis voor Schone Kunsten is gisteren officieel de vrede gete kend bij de Generale Maatschappij van België. De Italiaan Carlo de Be- nedetti is benoemd tot vice-voor- zitter van de raad van bestuur, zo werd na afloop van een buitenge wone aandeelhoudersvergadering bekendgemaakt. De Benedetti gaf begin dit jaar de aanzet tot een felle strijd om het bezit van de grootste en oudste hol ding van Belgie, maar moest het onderspit delven tegen een Frans- Belgische coalitie onder leiding van de Franse Compagnie Finan- cière de Suez. Na een slepend gevecht, waarin door beide partijen samen meer dan vijf miljard gulden werd ges pendeerd, werd in juni een ak koord gesloten over de verdeling van de macht en een modernise ring van de 166 jaar oude statuten van de 'oude dame', die tot dusver op tamelijk ouderwetse wijze werd geleid. Sinds gisteren hebben de be langrijkste aandeelhouders zitting in een raad van bestuur. De dage lijkse leiding komt in handen van een gedelegeerd bestuurder (ver gelijkbaar met een president-direc teur). De nieuwe topman, de Frans man Hervé de Carmoy, staat aan het hoofd van een directie-comité, dat wordt gezien als het belangrijk ste beleidsorgaan. De Benedetti zei gisteren dat de operationele en juridische voor waarden nu zijn vervuld om de.hol- ding te vernieuwen en de groei en de rentabiliteit aanzienlijk te ver beteren. Volgens deskundigen moet de wijdvertakte holding drin gend worden gereorganiseerd. In grijpende beslissingen worden dit najaar verwacht. In het kielzog van De Benedetti werden gisteren nog drie vertegen woordigers van zijn Franse beleg gingsmaatschappij Cerus opgeno men in de raad van bestuur. Maar de meerderheid houdt de touwtjes in handen via de benoeming van Suez-topman Renaud de la Geniè- re en de Belg Maurice Lippens tot vice-voorzitters. Rene Lamy, tot dusver mende topman van de holding, wordt voorlopig bestuursvoorzit ter. Het staat vast dat hij in april volgend jaar wordt opgevolgd door Etienne Davignon, tot 1985 lid van de Europese Commissie en sinds dien directeur van de Generale. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, heeft een overcapa citeit voor de Nederlandse kotter vloot berekend van ongeveer Binnenvaart pakt overschotten aan ROTTERDAM (ANP) - De inter nationale binnenvaartorganisaties hebben overeenstemming bereikt over maatregelen om in Europees verband de binnenvaart in te krim pen. Een teveel aan laadruimte staat een efficiënte en winstgeven de bedrijfsvoering in de weg. De maatregelen omvatten internatio naal gecoördineerde slooppro gramma's en voorwaarden voor het in de vaart brengen van nieuwe schepen. Met de maatregelen is een be drag gemoeid van 300 tot 400 mil joen gulden. Door sloop van sche pen moet de totale capaciteit in de droge lading-sector (ongeveer 10 miljoen ton) met 10 procent wor den teruggebracht, en in de tank- vaart (250.000 ton) met 15 procent. De organisaties vinden het rede lijk dat de Europese Gemeenschap 50 procent van de kosten voor haar rekening neemt, ook gezien de hulp die bedrijfstakken in verge lijkbare situatie van de EG hebben ontvangen. De andere helft komt voor rekenipg van de bedrijfstak zelf. De maatregelen voorzien ver der onder meer in mogelijkheden tot omscholing. Dat is met name van belang voor de particuliere schipper, die met sloop van zijn schip zijn broodwinning kwijt raakt. De maatregelen komen bin nenkort aan de orde in de Raad van Transportministers van de EG. Bestrij dingsmiddel dinoseb verboden DEN HAAG (GPD) - Minister Braks (landbouw en visserij) heeft in een brief de Tweede Kamer mee gedeeld het bestrijdingsmiddel Di- nosep met ingang van 1 januari 1990 te verbieden. Het middel, dat onder meer wordt gebruikt voor het doodspuiten van volgroeide aardappelplanten en onkruidbe- strijding in peulvruchten, klaver en gladiolen, heeft teveel negatieve gevolgen voor de gezondheid van mensen. Het middel mag tot 1 januari 1990 onder strenge voorwaarden nog wel worden gébruikt om de landbouw de gelegenheid te geven naar alternatieven te zoeken. Vol gens een woordvoerder van het Landbouwschap zal.dit zeer moei lijk zijn. Consumptie De consumptieve bestedingen zijn in het eerste half jaar van 1988 (gecorrigeerd voor prijsverande- ringen) met 1,2 procent toegeno men. Deze groei bleef achter bij die van 1986 en 1987. Zowel in het eer ste (plus 1,4 procent) als in het tweede kwartaal (plus 1,1 procent) werd de consumptiegroei gedrukt door aanzienlijke dalingen bij het gasverbruik (door de in verhou ding zachte winter) en de autover kopen. Dat heeft het CBS gisteren bekendgemaakt. TUC Arthur Scargill, de linkse voor zitter van de eens zo machtige Na tionale Mijnwerkersbond (NUM). heeft gisteren zijn zetel in het be stuur van het Britse vakverbond TUC (Trades Union Congress) ver loren. Scargill was 14de geplaatst onder 21 kandidaten voor de elf ze tels die beschikbaar waren voor vertegenwoordigers van 63 bonden met minder dan 100.000 leden. Ge matigde vakbondsleiders sleepten alle 11 zetels in de wacht en vier van de zes die waren voorbehou den aan vrouwelijke vakbonds functionarissen. KLM In augustus zijn de vliegtuigen van de KLM beter bezet geweest dan in dezelfde maand vorig jaar. De beladingsgraad steeg van 71,3 tot 72,3 procent. Het vervoer nam met 8 procent toe van 356,9 tot 386,0 miljoen tonkilometer en de produktie met 7 procent van 500,3 tot 533,9 miljoen tonkilometer. Dat heeft de luchtvaartmaatschappij gisteren meegedeeld. 200.000 pk, ruim eenderde van de totale omvang. Het LEI becijfert in zijn rapport over de vooruitzichten van de kottervloot op de korte en middellange termijn het overschot op 130.000 tot 180.000 ton. Een groot aantal visserijbedrij ven heeft door de daling van de brandstofprijs in de afgelopen ja- ren meer financiële ruimte gekre gen om door te varen, desnoods door in te teren op eigen vermogen of door het uitstellen van aflossin gen, aldus het LEI. Het instituut voert daarnaast aan dat bedrijfsbe ëindiging fiscaal niet erg aantrek kelijk is. Soms moeten hoge bedra gen aan de fiscus worden betaald. Een ander nadeel is het terugbeta len van ontvangen wir-premies. Voor de grootste kotters geldt dat sanering financieel niet aan trekkelijk is. De betrekkelijk nieu we vaartuigen hebben op de twee dehands markt een veel hogere waarde. Het LEI verwacht dat der gelijke schepen worden 'doorge schoven' en dat nieuwe eigenaren hun eigen kleinere schepen zullen verkopen of saneren. Een sanering "Van de vloot met ongeveer 100.000 pk leidt aan boord van de schepen tot een ver lies van ongeveer 700 arbeidsplaat sen. In de visverwerkende indus trie zal de beperking van de aan voer leiden tot een daling van de omzet. Volgens het LEI zal dit geen belangrijke blijvende gevolgen hebben. Een goede spreiding van de aanvoer wordt wel een voor waarde genoemd. Het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten gaat er vanuit dat bij het verdwij nen van één arbeidsplaats aan boord, vier arbeidsplaatsen op de wal op de tocht staan in de indus trie en bij toeleveranciers. Het bestuur van het produkt- schap heeft nog steeds niet zijn goedkeuring gegeven aan een bij drage van het visserijbedrijfsleven in de saneringsregeling. Invoering van de bijdrageregeling heeft het afhankelijk gesteld van het succes van minister Braks' (landbouw en visserij) maatregelen tegen vissers die de vangstregels aan hun laars lappen. Voorzitter drs. D.J. Lang straat van het schap verwacht dat het bestuur volgende week op nieuw over de bijdrage zal praten. VIGO (AFP) - Circa veertig Spaanse zeelieden hebben giste ren het Nederlandse consulaat in Vigo, in het noordwesten van Spapje, enkele uren bezet gehou den. De bezetters zijn oud-werk nemers van een schip van het Leidse bedrijf Heerema, die ver leden maand hun ontslag kre gen. De actievoerders eisen van Heerema een schadevergoeding e vorm van een maand sala- Spaanse zeelieden bezetten consulaat ris. De consul heeft de eis van de bezetters overgebracht aan de Nederlandse ambassade in Ma drid. De politie hield het consulaat tijdens de bezetting in het oog, maar incidenten deden zich niet voor. Kort voor de bezetting be toogden een paar honderd Spaanse zeelieden, die eveneens door Heerema waren ontslagen, in de straten van Vigo. Ook zij eisten schadevergoeding. Vol gens de ontslagen zeelieden heeft het Nederlandse bedrijf be sloten hen te vervangen door goedkopere Aziatische werkne mers. WASHINGTON (Rtr) - Het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) verwacht een aanzienlijke snellere economische groei in de industrie landen. Het fonds gaat nu uit van een groei van 3,8 procent in 1988 te gen een eerdere raming (in april) van 2,8 procent. De percentages zijn opgenomen in een voorlopige versie van de halfjaarlijkse 'World Economie Outlook' van het fonds en zoals wel vaker gebeurt zijn de gegevens voortijdig wereldkundig DEN HAAG (ANP) - Van het me rendeel van de akkerbouwgewas- sen is de opbrengst per hectare dit kilogram vorig jaar. Door een veel kleiner areaal wordt de totale op brengst dit jaar geraamd op 109.100 i alle gewassen groter dan vorig ten (schokkers, kapucijners jaar. Dit komt mede door breiding van het areaal. Dit blijkt uit de uitkomsten van de eerste voorlopige oogstraming Centraal Bureau (CBS). De totale opbrengst van tarwe wordt geraamd op 815.500 ton te gen een behaalde opbrengst grauwe erwten) ligt per hectare mmerkelijk hoger. Bij de handelsgewassen ligt de het opbrengst van koolzaad (3.300 kilo- de Statistiek gram) en blauwmaanzaad (1.100 ki- cent zal bedragen logram) per hectare bijna gelijk vorig jaar. De totale opbrengst de eerste raamt het CBS op 23.000 ton, tegen 31.000 vorig jaar. Van de gemaakt. Het ontwerprapport wordt vandaag in het IMF-bestuur besproken. De definitieve versie wordt openbaar gemaakt tijdens de de gezamenlijke jaarvergade ring van het IMF en de Wereldbank later deze maand in West-Berlijn. De groei van de economie neemt volgend jaar weer wat af, voorspelt het IMF, dat voor 1989 een percen tage van 2,8 noemt. Eerder dit jaar ging het fonds nog uit van 2,6 pro cent. Voor de Verenigde Staten wordt dit jaar een groei van 3,9 pro cent voorzien, een procent meer dan in april. In 1989 groeit de Ame rikaanse economie met 2,7 procent. Deze raming in ongewijzigd. Voor Japan houdt het IMF het nu op 5,8 procent in 1988 en op 4,2 prfecent in 1989. Ook voor de Bondsrepubliek Duitsland zijn hogere percentages opgegeven. Dit jaar groeit de West duitse economie volgens het IMF met 2,3 procent en volgend jaar met 1,8 procent. Daarmee zit het IMF aan de lage kant. gisteren liet de Westduitse minister van financi ën, Gerhard Stoltenberg, weten dat de groei in zijn land dit jaar 3 pro- 768.900 vorig jaar. De gemiddelde laatste wordt de totale opbrengst opbrengst per hectare ligt met geraamd op 700 ton tegen 300 in 7.400 kilogram 500 hoger dan vorig jaar. Dit jaar worden er veel meer groene erwten van een hectare ge- logram. Dit geldt haald: 4.100 kilogram tegen 3.450 totale opbrengst van 2.200 ton. 1987. De geraamde opbrengst i karwijzaad laat per hectare een rui me verdubbeling zien tot 1.500 ki- A1 met al zal de wereldeconomie een groei laten zien van 3,8 procent in dit jaar en ongeveer 3 procent in het komende jaar. Deskundigen achten een groei van 3 procent het minimum waarbij de ontwikke lingslanden in staat zijn de, ver plichtingen van hun buitenlandse schulden na te komen zonder dat AMSTERDAM^ (GPD) - Fokker zal samen met'enkele andere Eu ropese vliegtuigfabrikanten deel nemen aan een driejarig studiepro ject naar een opvolger van het su personische vliegtuig Concorde. Het project, Euromart genaamd, is een idee van Henri Martre, topman van het Franse concern Aerospa tiale. Doel is een brede samenwer king op technologisch gebied om niet te ver achterop te raken bij de Verenigde Staten. Verder nemen Aeritalia, British Aerospace (BAe), de Spaanse Casa en de Westduitse MBB deel aan het technologieproject. De laatste drie ondernemingen werken al nauw samen in Airbus Industrie; het consortium van Europese vlieg tuigfabrikanten. Fokker maakt vleugelonderdelen voor een type Airbus. Martre verklaarde tijdens de luchtvaarttentoonstelling in het Britse Farborough dat Europa door de reeks van ideeën voor een nieuw supersonisch vliegtuig on gunstig afsteekt bij de Verenigde Staten, waar meer samenhang heerst bij het onderzoek. Onderne mingen als Boeing en McDonnell Douglas kunnen daar onder auspi ciën van de NASA, het Ajmerikaan- se lucht- en ruimtevaartbureau, hun werk doen. Als Europa niet wil achterblijven moet het de plannen coördineren en er met de overhe den over discussiëren, aldus Martre. Geen enkel concern is in staat om in zijn eentje een nieuw super sonisch project te ondernemen, zo zei Martre verder. De overheden moeten er wel bij worden betrok ken vanwege de hoge kosten. Ook moet worden overwogen om de sa menwerking uii te breiden naar de VS en mogelijk ook naar Japan, dat een eigen studie is begonnen naar nieuw supersonisch vliegtuig. De Concorde vliegt al tien jaar bij British Airways en Air France. Het toestel kan nog zeker vijftien jaar mee, maar het werk aan een opvol ger ervan moet aan het begin van de komende eeuw al vergevorderd zijn om de commerciële supersoni sche luchtvaart niet te onderbre ken. Aerospatiale heeft al een ont werp. Dat toestel zou tussen 2005 en 2010 kunnen gaan vliegen. Gisteren werd ook bekend dat Wardair Canada, de snelst groeien de luchtvaartmaatschappij van Ca nada. 24 Fokker-100 toestellen zal aanschaffen. Een woordvoerder van het Amerikaanse dochterbe drijf van de Nederlandse vliegtuig bouwer, Robert Hawk, zei dat geen financiële bijzonderheden waren vrijgegeven. Hij voegde hier even wel aan toe dat de prijs van de toe stellen tussen de 21 en 22 miljoen dollar per stuk ligt. Hieruit valt te concluderen dat met de order een bedrag van ongeveer 500 miljoen dollar is gemoeid (ruim een miljard gulden). De toestellen, die worden aange dreven door twee identieke Rofis- Royce motoren, bezitten stoelen voor 84 tot 107 passagiers, afhanke lijk van de wijze waarop ze worden geplaatst. De oplevering is vastge steld voor eind 1990. De Fokker-100 werd in april aan geschaft door Swissair. Met de or der van Wardair is het aantal be stelde Fokker-100 toestellen geste gen tot 110. Verscheidene maat schappijen bezitten optie op nog eens 91 toestellen. KLM, USAir en Braniff hebben ook Fokker-100's besteld. de levensstandaard er op achteruit gaat. De afgelopen maanden heeft de verrassend sterke economische groei de centrale banken in de in dustrielanden ertoe gezet de rente tarieven te verhogen om de inflatie binnen de perken te houden. Het IMF verwacht niet dat de geldont waarding uit de hand zal lopen, maar het fonds houdt wel rekening met geleidelijk stijgende prijzen. In de grote industrielanden zullen de consumentenprijzen dit jaar met 3,2 procent en volgend jaar met 3,5 procent omhoog gaan. In april hield het fonds het nog op 3,1 procent voor beide jaren. De inflatie in de VS komt vol gens de ramingen van het fonds dit jaar uit op 4,1 procent en volgend jaar op 4,5 procent. Voor Japan blijft het IMF voor dit jaar bij 1,1 procent, maar de raming voor 1989 is iets verhoogd tot 1,6 procent. De inflatie in de Bondsrepubliek zal in 1988 waarschijnlijk 1,2 procent be dragen en groeien tot 2,3 procent in Het IMF is voorzichtig over de vooruitzichten voor het rechttrek ken van de ongelijkheden in de handel. Het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans van de VS zal maar iets kleiner worden, van 138,8 miljard dollar dit jaar tot 134,7 miljard dollar volgend jaar. Het overschot van Japan zal volgens de gegevens in de voorlo pige versie van 'World Economie Outlook' blijven groeien, van 78,1 miljard dollar dit jaar tot 81,3 mil jard dollar in 1989. ROTTERDAM (GPD) - Unilever verkoopt zijn transportactiviteiten in Nederland en Westduitsland aan het Amerikaanse bedrijf Federal Express. De overneming geschiedt in contanten en moet dit jaar een feit worden. In Nederland gaat het om de Transport Groep Alvracht in Barendrecht, waar 250 mensen werken. In Westduitsland ver koopt Unilever de Elbe Transport Groep in Hamburg met 1800 werk nemers. In beide landen zijn werk nemers, vakbonden en onderne mingsraden ingelicht. De overne ming zal geen gevolgen voor de werkgelegenheid hebben. Dè twee transportgroepen van Unilever, die zich bezighouden met transport en distributie en bin nenscheepvaart, hebben al eerder te kennen gegeven dat zfi hun toe komstmogelijkheden binnen de Europese vervoersmarkt zouden kunnen versterken in een groot schaliger transportorganisatie. Volgens Christos M. Cotsakos, vice-president Continentaal Euro pe van Federal Express zullen 'de voorgenomen aankopen een extra stimulans zijn voor de snelle uit breiding van de activiteiten van Fe deral Express op het vasteland van Europa". Federal Express, met hoofdkan toor in Memphis Tennessee (VS), heeft een jaarlijkse omzet van on geveer 4 miljard dollar. Het bedrijf heeft in de hele wereld ruim 58.000 mensen in dienst en beschikt over meer dan 22.000 bestelwagens en 200 vliegmachines, waaronder 22 DC-10 toestellen. De groep ope reert in meer dan 100 landen op vier continenten. Het aantal dage lijkse verzendingen bedraagt meer dan een miljoen. Federal Express is nog niet actief in Nederland en Westduitsland. BIEDING Getronics en Datex hebben overeenstemming bereikt over de voorwaarden van het bod dat Getronics op Datex zal uitbren gen. Overeengekomen is dat ten minste 75 procent van de aandelen Datex moet worden aangemeld. Verder zullen Alpha Computer diensten en Datex Systems buiten de fusie blijven; zij worden verzelf standigd. Over de voorwaarden van die verzelfstandiging moet ui terlijk vijf werkdagen vóór de slui ting van het bod overeenstemming zijn bereikt. De bedrijven hebben dit gisteren bekendgemaakt. BONN Sinds dit weekeinde zijn ze weer op weg, de toppers en min dere politici uit Bonn en de West duitse deelstaten. Hun gemeen schappelijk reisdoel is de 'draai schijf van de wereldhandel', zoals Oostduitse partijfunctionarissen bij voorkeur de sinds 1507 in Leip zig plaatsvindende beurs noemen. Maar de verwachtingen over de ontwikkeling van de handel tussen Oost- en Westduitsland zijn som ber. De problemen bij de interne Duitse handel zijn aanzienlijk. Dat door Hans Hoogendijk is niet alleen te constateren aan de sinds driejaar teruglopende goede renstroom, maar ook in de officiële verklaringen van Bonn. Het vroe gere optimisme is vervangen door hoop op betere tijden. Verder is de stemming bij veel Westduitse bedrijven, die nog min of meer plichtmatig op de beurs in Leipzig verschijnen, tot het nul punt gedaald. Zelfs spectaculaire, en door de Oostduitse partijleider Erich Honecker als voorbeeld aan gehaalde, transacties als de aan koop van twee Airbussen, het ak koord over de leverantie van West duitse elektriciteit, de I king op het gebied van consump tiegoederen en de bouw van een vijfsterrenhotel door Westduitse bedrijven, veranderen niets aan het trieste beeld. De misère wordt vooral veroor zaakt door de slechte toestand waarin de Oostduitse economie zich bevindt. Ondanks een enorme propagandacampagne en opge schoonde statistieken, is het voor elke deskundige zonneklaar dat het uitblijven van de al jaren broodnodige investeringen in de produktiemiddelen, zijn tol begint te eisen. Dat gekoppeld aan een steeds verder teruglopende ar beidsmoraal, maakt de toekomst duister. Tekort Het is het klassieke patroon: de DDR heeft de afgelopen jaren meer goederen uit Westduitsland be trokken dan daarheen werden uit gevoerd. Daardoor is de Oostduitse handelsbalans verder in de rode cijfers gekomen. Omdat de com munistische managers dit tekort niet langer mogen accepteren van de partijleiding, remmen ze de in voer uit het Westen af. Dat heeft weer tot gevolg dat de hoogwaardi ge, voor de modernisering van de DDR-economie benodigde machi nes en technologie er niet komen. En daardoor wordt de technologi sche achterstand nog groter. Wegens het niet nakomen van le vertijden en de droevige kwaliteit zijn steeds minder Westduitse be drijven bereid kleding, tv's, koel kasten, glas of meubels in de DDR te kopen. Ze raken ze aan de straat stenen niet kwijt. Zelfs de Sovjet russen, toch bepaald niet verwend, zouden al eens DDR-produkten als puin' aan de "Volks Eigen Bedrij ven' van Honeckers kameraden te rug hebben gestuurd. Wat de DDR nodig heeft, is een radicale economische koersveran dering a la Gorbatsjov. Maar zo lang oude mannen als Honecker en zijn economische rechterhand Gunther Mittag de touwtjes in han den hebben, is daar geen sprake van. Het zou immers ook het toege ven van het eigen falen betekenen. De Westduitse banken staan klaar om goedkope kredieten te ver strekken, maar stuiten op een dich te deur. Open en bloot verketteren ze in Leipzig de aartsconservatieve monetaire politiek van de oude he- Maar Honecker en zijn Politbu reau vinden het nog steeds niet no dig 'hun kamer opnieuw te behan gen, omdat de buurman het doet'. En dat liet de oude partijleider op de openingsdag van de beurs dui delijk merken. Maar Honecker weet ook dat hij hoog spel speelt. Per slot van rekening probeert hij met de troepen van Michael Gor batsjov in de rug, de gedachten van diezelfde Gorbatsjov ver van zijn eigen volk te houden. En het volk mort. Dat uit zich vooral in de hal waar het nieuwe wonder op wielen staat: de Wartburg, na 30 jaar eindelijk voorzien van een viertakt motor van VW. De kameraden vinden hem mooi, maar met zijn ruim 30.000 Oostmarken ook veel te duur. Trouwens met een produktie van 70.000 exemplaren per jaar loopt de levertijd op tot minstens 15 jaar. Op de beurs deed het vol gende mopje de ronde: "De eerste duizend gaan naar India. In ruil krijgt Honecker 1000 olifanten, zo dat het circus hier door kan gaan". Nog blijft de druk van binnen en buiten beheersbaar, maar als de in vesteringen in het snel verouderen de machinepark uitblijven en de motivatie van de naar glasnost en perestroika hunkerende bevolking nog verder terug loopt, is het snel gedaan met de voorsprong die hem nu nog een relatieve zelfstandig heid garandeert. LANDSMEERJHOORN - De 27-jarige Joke van Schaick uit Landsmeer is de eerste vrouw in Nederland die les gaat geven aan één van de drie horlogema kersvakscholen. Haar werkplek wordt de vakschool voor uur- werkentechniek in Hoorn. Na een aantal jaren in in een horlo gewinkel te hebben gewerkt, zo wel voor de verkoop als voor re paraties had zij een nietiwe uit daging nodig. Dat zij de eerste docente in ons land is, verbaast haar nog steeds. "Als je naar de klassen kijkt, dan zijn het over wegend jongens, die hier op school zitten. De meisjes zijn met 20 tot 25 procent van het aantal leerlingen duidelijk in de minderheid. Dat neemt ech ter niet weg, dat dat al een ver dubbeling is van vroeger. Dat geeft mij hoopdat ik niet lang de enige zal blijven binnen het docentenkorps", aldus Van Schaick. (foto gpdi TOERISME De laatste jaren kie zen steeds meer Australiërs Euro pa als vakantiebestemming, zo schrijft het NBT, 'net Nederlands Bureau voor Toerisme, in zijn maandelijkse uitgave Koerier. Eu ropa wordt door de Australiërs als één vakantiebestemming gezien, net als Amerika en Azië.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7