'n A Italianen stikken bijkans in hun eigen giftige afval Ook officiële vakbond tegen Pools kabinet Wiltu tapijt liever bij vakman kopen Moord in Colombia voor 70 gulden Politieke moorden in Rangoon Ou d-S vj et-mini ster postuum aangeklaagd Omkoping schokt Israel Premier Iran blijft toch aan Hatema WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 BOGOTA (IPS) - Het kost 10.000 tot 20.000 pesos (70 tot 140 gulden) om een burger in Colombia uit de weg te laten ruimën. Als het doel wit een vooraanstaande persoon lijkheid is, kan de prijs oplopen. De rekening dient bij voorkeur in Amerikaanse dollars te worden voldaan. Dat staat in een rapport dat op verzoek van de Colombiaanse ge heime dienst is gemaakt en begin deze week werd gepubliceerd door het Colombiaanse persbureau Col- prensa. De geheime dienst had om het rapport gevraagd na de golf vèn moorden dit jaar. De prijzen zijn laag op het mo ment, omdat er een overaanbod aan moordenaars bestaat. De on derzoekers voorspellen dat deze „industrie des doods" zich daarom in de toekomst ook zal aanbieden voor bankovervallen en andere ge wapende roofacties. Er zouden in Colombia ongeveer duizend opgeleide en goed bewa pende huurmoordenaars rondlo pen. De tarieven variëren niet al leen naar gelang de belangrijkheid van het slachtoffer, ook de reputa tie van zijn of haar belager geldt. Verreweg de meeste be roepsmoordenaars komen uit de Vallei van de rivier de Magdalena in het midden van het land, ont dekten de onderzoekers. Deze re gio is vanouds het toneel van veel geweld. Hier worden de criminelen ook getraind. Maar er is ook een op leiding in de stad Cali in west-Co lombia en in Medellin, de tweede stad van het land in noordoost-Co- lombia. In Cali en Medellin houden twee concurerrende kartels van co- cainehandelaren kwartier. Werkloosheid, armoede, een ver stoord gezinsleven zijn factoren die maken dat jonge mannen zich uit lenen als moordenaar. De carrière begint vaak in een jeugdbende. De gangs trekken vooral tieners aan die hopen snel rijk te worden. Er is contact tussen verschillende ben des. Marktleider in Medellin bij voorbeeld is de bende van Los Priscos (de Perziken). Deze groep is volgens de onderzoekers verant woordelijk voor de moord op mi nister Rodrigo Lara Bonilla van justitie, rechter Hernando Baguero en hoofdredacteur Guillermo Cano van het dagblad „El Espectador". De Perziken verkopen andere ben des allerlei accesoires zoals kogel vrije vesten, speciale handschoe nen, camouflage uitrustingen en snelle auto's. Over de bestrijding van de ben des is het rapport niet geheel pessi mistisch. De praktijk leert dat een arrestatie van een der leden vaak leidt tot ontmanteling van een trai ningskamp. Afgelopen jaar werden meer dan tweehonderd boeren en talloze bestuurders, rechters, poli tieagenten. vakbondsleiders en linkse politici slachtoffer van onbe kende moordenaars. WARSCHAU (AF- P/AP/DPA/Rtr) - De leiding van het officiële Poolse vak verbond OPZZ „verwacht het aftreden van de Poolse regering". Dit heeft het vak verbond gisteren in War schau verklaard. Het dreig de met „gepaste actie" als het kabinet zich niet terug trekt, zo meldde de Poole radio gisteravond. Gisteren nam het vakbondsbe- stuur een resolutie aan waarin het Poolse parlement wordt gevraagd een motie van wantrouwen tegen de regering aan te nemen. Volgens de vakbond is de regering volledig verantwoordelijk voor de economi sche chaos waarin Polen op het ogenblik verkeert. De Poolse regering heeft giste ren verklaard dat de aangekondig de ronde tafel-besprekingen met de oppositie deze maand beginnen, maar lijkt de voornaamste eis van de stakers, legalisering van het ver boden vakverbond Solidariteit, van de hand te wijzen. Regeringswoordvoerder Urban zei dat de aanhang van Solidariteit zich dient aan te sluiten bij de be staande bonden en die van binnen uit dient te hervormen. Het officiële vakverbond OPZZ publiceerde tegelijkertijd een com muniqué waarin wordt gezegd dat niet wordt toegestaan dat binnen de bedrijven waar het OPZZ is ver tegenwoordigd, nieuwe bonden worden opgericht. De leider van Solidariteit, Walesa, reageerde met: „Laat ze praten." Hij waar schuwde dat dergelijke verklarin gen „de ronde tafel kunnen vernie tigen". Walesa riep vorige week zijn aan hang op de stakingen te beëindi gen, nadat hij van minister van bin nenlandse zaken Kiszczak de toe zegging had gekregen dat de kwes tie van de legalisering van Solidari teit in het ronde tafel-overleg be spreekbaar zou zijn. Honderden 'Poolse werknemers die aan de staking in de Stalowa Wola-staalfabriek hebben meege daan, hebben geweigerd gehoor te geven aan een oproep voor militai re herhalingsoefeningen. De sta kers, die vorige week het werk her vatten, beschouwen de oproepen als een strafmaatregel voor hun ac ties. Volgens de stakers worden nu plotseling ook werknemers van 50 tot 60 jaar, zieken en mensen die van dienstplicht zijn vrijgesteld op geroepen voor herhalingsoefenin gen. Het stakingscomité heeft bij het Poolse episcopaat over de „strafmaatregelen" geklaagd. Militaire helden keren zich tegen regering i de voormalige Russische leider Brezjnevpraat met zijn advocaat SINGAPORE (GPD) - De Bur- maanse hoofdstad Rangoon wordt geteisterd door een golf van politie ke moorden. In de afgelopen dagen zijn 24 mensen vermoord van wie 20 door onthoofding. Aangenomen wordt dat de moorden worden ge pleegd door veiligheidsagenten van de regering om via een terreur- campagne het verzet tegen de rege ring te breken. Uit niets blijkt tot dusver dat de regering van plan is te buigen voor het ultimatum van de oppositie, die gisteren gedreigd heeft met een algemene staking voor onbepaalde duur wanneer president Maung Maung vandaag niet aftreedt, een overgangsregering vormt en een meer-partijen democratie toestaat. De staking wordt morgen ingeleid met een massale betoging, zo heb ben studentenleiders vandaag ver klaard. De militaire helden uit Burma's onafhankelijkheidsstrijd tegen de Britten hebben zich tegen de rege rende Socialistische Programma Partij en de regering gekeerd. Tij dens een massabijeenkomst in Rangoon, waaraan ruim 3000 vete ranen deelnamen, riepen de bejaar de militaire leiders het leger op de eisen tot onmiddellijk aftreden van de regering en vestiging van een democratie met meerdere partijen te steunen. Gisteren zijn zeventien officie ren van de 77ste Lichte Infanterie Divisie gedeserteerd. De adjudant van oppositieleider generaal Tin Oo, een voormalig legerchefstaf en minister van defensie, gelooft dat nog meerdere officieren zich aan de zijde van het volk zullen scha ren, zodra zij er zeker van zijn dat Militaire steun voor het volk kwam gisteren ook van officieren van het 502e luchtmachtsquadron, een elite-eenheid, die in een verkla ring het aftreden eisten van de re gering. Daarnaast hebben 187 hoge ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken hun lidmaat schap van de regerende Socialisti sche Programma Partij opgezegd terwijl 16 van de 26 ambassadeurs in het buitenland hun banden met de partij hebben verbroken. Iraq biedt Kurden amnestie aan NICOSIA (AP) - Iraq heeft gisteren een algehele amnestie aangeboden aan Kurdische rebellen, kennelijk in een poging tegenwicht te bieden aan de beschuldigingen dat Bag hdad in de strijd tegen de rebellen gebruik maakt van gifgas. Het Iraakse persbureau Ina berichtte dat de Revolutionaire Bevelsraad (de hoogste instantie in het land) de rebellen 30 dagen de tijd heeft ge geven om zich over te geven en am nestie te krijgen. Desgewenst kun nen zij het land verlaten als zij ver plichtingen in het buitenland heb ben, zoals een baan of een oplei ding. MOSKOU (Rtr/UPI) - Wijlen Sov jet-minister van binnenlandse za- kën, Sjtsjolokov, een vroegere vriend van de voormalige Sovjet leider Brezjnev, is postuum be schuldigd van corruptie. Dat heeft het Sovjet-persbureau Tass giste ren bekendgemaakt. Het opperste gerechtshof in de Sovjetunie hoorde de aanklacht te gen de voormalige minister aan op de tweede dag van het proces tegen Brezjnevs schoonzoon Tsjoerba- nov (52). Gedurende ruim twee jaar was Tsjoerbanov onder Sjtsjolok ov de eerste plaatsvervangend mi nister van binnenlandse zaken. De 74 jarige Sjtsjolokov, die in 1984 zelfmoord pleegde nadat hij uit zijn functie was gezet, wordt er van beschuldigd steekpenningen te hebben aangenomen. Tass sug gereerde dat Sjtsjolokov ook in het beklaagdenbankje zou zitten, als hij nog in leven was. Volgens de aanklacht ontving de vroegere minister dozen vol geld op zijn kantoor. In Oezbekistan zou hij hiervoor juwelen, edelstenen, goud, vruchten, wijnen en andere kostbaarheden hebben gekocht. Eén van Sjtsjolokovs medegedaag den, de voormalige Oezbeekse mi nister van binnenlandse zaken, Jachjajev, zei tijdens het proces dat hij gedurende een aantal jaren ze ker 320.000 gulden aan smeergeld den aan Sjtsjolokov heeft gegeven. Hijzelf wordt ervan beschuldigd 460.000 gulden aan steekpennin gen in eigen zak te hebben gesto ken. In het proces dat naar ver wachting zeker twee maanden zal duren staan acht mensen terecht en zullen 501 getuigen worden ge hoord. Brezjnevs schoonzoon wordt er van verdacht 210 miljoen gulden aan steekpenningen te hebben ont vangen. Het proces tegen hem wordt vooral gezien als een manier om af te rekenen met de periode van stagnatie en corruptie gedu rende de achttien jaar dat Brezjnev in het Kremlin de scepter zwaaide. JERUZALEM (AP) - In Israel is gisteren geschokt gereageerd op een omkopingsschandaal, waar bij jongeren bedragen tot 20.000 gulden betaalden om te ontko men aan de dienstplicht. Een krant vergeleek het ontduiken van de dienstplicht zelfs met „het verkopen van geheimen aan de vijand". De schok kwam in Is rael des te zwaarder aan, omdat het leger een vrijwel onaantast baar instituut is in het land, dat sinds zijn oprichting vrijwel In totaal zouden ongeveer 60 mensen en mogelijk zelfs enkele honderden zijn ontkomen aan de dienstplicht door het betalen van steekpenningen aan officieren en keuringsartsen. Maandag werden 16 officieren en artsen gearresteerd die bij de zaak be trokken waren. Een legerwoord- voerder zei gisteren dat nog tien tallen arrestaties worden ver wacht. Sinds november vorig jaar zouden de officieren en art sen valse medische verklaringen hebben verspreid en tegen beta ling computerbestanden hebben gewijzigd, om legerreservisten van verdere dienst te ontslaan. Door links en rechts in Israel wordt het schandaal beschouwd als een teken van moreel verval in de joodsé staat en van onder mijning van de pioniersgeest van weleer. „In Israel zijn mannen en vrouwen op 18-jarige leeftijd dienstplichtig. Na de diensttijd doen zij tot hun 55ste jaarlijks maximaal 62 dagen dienst. ADVERTENTIE Massamoorden Amnesty International heeft de Etiopische regering beschuldigd van het plegen van massamoorden op honderden ongewapende bur gers. Dit. is gebeurd tijdens pogin gen door rebellen bezet land te her overen. De mensenrechtenorgani satie zegt dat sinds eind juni 1.300 mensen zijn vermoord in de pro vincie Tigré en 200 tot 400 in dor pen in Eritrea. Quayle Dan Quayle, dè running mate' van de Republikeinse presidents kandidaat in de VS George Bush, heeft in een interview gezegd dat Sovjetleider Michail Gorbatsjov precies hetzelfde is als zijn voor gangers in het Kremlin. Volgens Quayle is het alleen jammer dat Gorbatsjov er een stijl op na houdt die in het Westen nogal aanslaat. Het nieuwe beleid van Gorbatsjov betekent volgens Quayle alleen maar dat „de oude garde eruit wordt geschopt om de eigen men sen erin te kunnen halen". Tutu De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren een band in beslag geno men van een preek van de zwarte aartsbisschop Desmond Tutu waarin hij opriep tot het boycotten van de komende gemeenteraads verkiezingen. Dergelijke oproepen kunnen onder de Zuidafrikaanse noodtoestand worden bestraft met tien jaar gevangenisstraf en een boete van ongeveer 16.000.gulden. De pro-apartheidskrant „Citizen" meende dat de regering Tutu wel moet aanpakken als hij dergelijke oproepen doet, omdat anders de deur wijd open wordt gezet voor andere tegenstanders van apart heid om hetzelfde te doen. VS-bases De Verenigde Staten hebben voorgesteld hun jaarlijkse hulp aan de Filipijnen te verdubbelen. Met het voorstel tot een bedrag van 360 miljoen dollar hoopt Washington toestemming te krijgen zijn militai re bases in het land te behouden. Dat heeft de Amerikaanse krant Washington Post bericht. Volgens het dagblad heeft de Filipijnse pre sident Aquino een bedrag geëist dat minstens drie keer hoger ligt dan de huidige Amerikaanse hulp. Het akkoord over de bases van de VS loopt in 1991 af. Premier Musavi. NICOSIA (Rtr) - De premier van Iran, Musavi, is teruggekomen op zijn eerder geuite wens af te treden. Dat heeft het officiële Iraanse persagentschap Irna vandaag be kendgemaakt. Het besluit van Musavi komt nadat de geestelijke leider van Iran, ayatollah Khomei ni, Musavi ernstig had aangeraden in functie te blijven. Khomeini had Musavi, die sinds 1981 eerste-mi- nister is, te kennen gegeven dat het Iraanse bewind op dit moment niet gediend is van „gekibbel". Eerder had de Iraanse president, Ali Kha menei, zijn ongenoegen uitgespro ken over de ontslagbrief van Musa vi. Waarnemers menen dat sinds Iran heeft ingestemd met een staakt-het-vuren in de Golfoorlog met Iraq het regime in Teheran he vige twisten kent over de te volgen politieke en economische koers. U wordt in een Hatéma-winkel niet alleen door een vakman geholpen als u tapijt uitkiest, maar ook als 't (gratis) gelegd gaat worden. Dat geldt zowel voor een 4 sterren wolmerktapijt van f 189,- als voor een slaapkamertapijt van maar f 89,-. Dus waarom stapt u voor alle zekerheid niet eens een Hatéma-winkel binnen? WINKELS Stationsplein 214-216, Leiden. Dagelijks geopend vanaf 10.30 uur. Zaterdag vanaf 9.30 uur. Koopavond. Maandag gesloten. ROME "Als niemand die vaten gif wil, weet u wat ik dan doe? Dan laat ik ze allemaal in zee gooien". Aldus een nijdige admiraal Giusep pe Francese dit weekeinde, nadat de Italiaanse gemeente Leini bij Turijn weigerde om 1440 vaten met gif op z'n grondgebied toe te laten. door Marjon van Royen Francese heeft van de Italiaanse re gering de opdracht gekregen om de meer dan 20.000 ton giftig afval afkomstig van het schip de 'Za- noobia' te laten sorteren, opnieuw te verpakken en daarna ter verwer king naar Engeland te sturen. Sinds juni dit jaar sjouwt France se met zijn vracht door Italië, maar nog steeds heeft hij geen bedrijf ge vonden dat in staat is om "zonder gevaar voor de bevolking" de la ding te sorteren. Het gif bevindt zich daarom nog steeds in de haven van Genua, waar de Zanoobia in mei dit jaar met veel moeite aanleg de, na een zwerftocht van meer dan zestien maanden over de wereld- De Zanoobia was het eerste 'do lende gifschip'. Het opvallende aan deze schepen is dat ze elke keer weer geladen blijken met indus trieel afval uit Italië. Merkwaardig is ook dat Italië er elke keer weer alles aan doet om te voorkomen dat het de ladingen weer terug krijgt. Voor de Franse kust van Le Havre ligt op dit moment het Westduitse schip 'Karin B' met een lading van 2,5 ton Italiaans giftig afval, dat door de Italianen oospronkelijk il legaal in het Afrikaanse land Nige ria was gestort. De Nederlandse rechter heeft be paald dat het Rotterdamse bedrijf Tankcleaning in Rotterdam de la ding van de Karin B niet mag ver werken omdat de Italiaanse staat had toegezegd dit zelf te doen. Van daag zal de Italiaanse regering be slissen of, waar, en wanneer het schip naar Italië zal terugkeren. Bij de Straat van Gibraltar ligt een tweede schip, de Deep Sea Carrier, dat net zoals de Karin B illegaal in Nigeria gedumpt Italiaans aan boord heeft. Vanuit Libanon, Roe menië en ook vanuit Nigeria zijn er verder nog vijf schepen met Itali aans gif op weg, die door de autori teiten daar geweigerd zijn. Is het nu zo dat Italië meer gif heeft dan andere landen, dumpt het meer in het buitenland, of wor den de Italianen gewoon eerder ontdekt? "We beseffen niet eens dat we worden ontdekt", lacht Laura Cima, parlementslid van de Italiaanse Groene Partij. "Italië heeft in de afgelopen jaren een gi gantische economische groei door gemaakt", legt ze uit. "Maar de keerzijde daarvan de milieuver vuiling en de grote hoeveelheden afval die dat met zich meebrengt dat is hier nog steeds niet als een probleem onderkend". Om haar stelling te onderbou wen, trekt Cima een vergelijking met het vuil dat zich langs de Itali aanse autowegen opstapelt. "Als tien jaar geleden zestien automobi listen per uur langs een kilometer autoweg kwamen, en hun sigaret- tepeuken, hun bananenschillen, en vuile luiers uit het raampje gooi den, dan was dat nog niet zo'n pro bleem. Nu echter duizend automo bilisten nog steeds hetzelfde doen, wordt het tijd dat het besef door dringt dat ons landschap op zo'n vuilnisbelt wordt". Installaties Italië is sinds kort het op vier na rijkste land van de wereld gewor den. Jaarlijks produceert het naar schatting 40 miljoen ton afval (dat is bijna één ton afval per inwoner per jaar). Uit rapporten van het mi nisterie voor milieuzaken blijkt dat Italië op dit moment slechts in staat is 20 procent van die hoeveel heid zelf te verwerken. Gewoon weg omdat daartoe de installaties ontbreken. En hetzelfde geldt voor de naar schatting 10 miljoen ton giftig afval die er jaarlijks in Italië vrijkomen. "Italië is het land dat de minste gifverwerkingsmogelijkheden heeft van heel Europa", zegt Laura Cima. "Het is nog niet in staat om twintig procent van z'n eigen gif te verwerken". Voor de overige 80 procent blijven er dan maar twee manieren oVer. ofwel het gif wordt illegaal gedumpt in Italië zelf. of men probeert het te slijten aan het buitenland. "Met name aan arme landen in de Derde Wereld, die het geld daarvoor goed kunnen gebrui ken". Aan het eind van de jaren zeven tig werd veelvuldig gekozen voor de eerste 'oplossing'. De industrie ën betaalden bedrijfjes of onderne mingen die zeiden gespecialiseerd te zijn in de verwerking van gifaf- val. Deze ondernemers laadden de gifvaten op een vrachtauto, en kie perden ze er weer af ergens in een rivier^ in de zee, of op een onbe waakt veldje. Drie jaar geleden kwam de klad in deze 'verwerking' van het gif. Steeds vaker gebeurde het dat de inhoud van de vaten doordrong .in het grondwater. Als dan de mensen in de dorpen of het stadje in de buurt van zo'n stortplaats de water kraan opendraaiden, kwam er een stinkend geel-groen goedje uit. Het meest geruchtmakende ge val van deze vorm van vergiftiging deed zich voor in 1985 in het noord- Italiaanse plaatsje Casale Monfer- rato. Wekenlang moesten 40.000 gezinnen van drinkwater voorzien worden, door grote tanks van het leger die de marktpleinen langs gingen. Als gevolg van de illegale giflozingen moest er een heel nieuw drinkwatersysteem worden aangelegd. Eco-piraten Sinds het schandaal van Casale Monferrato begonnen de gemeen tebesturen in Italië wat beter op te letten en bleken steeds minder be stuurders bereid om voor geld een oogje dicht te doen. Daardoor wer den de 'eco-piraten' gedwongen hun werkterrein te verleggen. "We vermoeden dat de grootscheepse Italiaanse gifdumpingen in de Der de Wereld pas sinds Monferrato op gang zijn gekomen", zegt men op het Romeinse hoofdkantoor van de Italiaanse milieuorganisatie 'Lega Ambiente'. Nu diezelfde Derde-Wereldlan den in opstand zijn gekomen en de Italiaanse gifladingen terugsturen, komt in Italië de "noodsituatie" op het gebied van het gifaval voor het eerst in alle hevigheid aan de op pervlakte: Italië heeft geen moge- De Italiaanse milieubeweging en de Groene Partij wijzen met be schuldigende vinger in de richting van de Italiaanse overheid. "Het is de totale afwezigheid van elke. maatregel, beslissing, coördinatie of richtlijn van de kant van de rege ring die deze gifpiraterij in de hand heeft gewerkt", zeggen de Groe nen. Laura Cima haalt de ontplof fing van de chemische fabriek Ic- mesa twaalf jaar geleden in het Ita liaanse plaatsje Seveso aan: "Italië was het eerste land waar een grote giframp plaatsvond. En het is het laatste land geworden dat er lering uit trekt". De Italiaanse minister van milieuzaken Giorgio Ruffolo heeft inmiddels een aantal maatregelen aangekondigd die ervoor moeten zorgen dat Italië "waarschijnlijk al over een jaar" z'n eigen afvalpro- duktie aan kan. Maar ondertussen weet admiraal Francesi nog steeds niet waar hij met de troep naar toe moet.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5