Van Eekelen: een brekebeen in politiek Den Haag 'Discussie rond mijn persoon is niet in belang van Defensie' Sudanese kerken op vredesmissie ook in Nederland PAGINA 2 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1988 DEN HAAG - Twee parlementaire enquêtes plus twee onderzoeken van de Algemene Rekenkamer waren er voor nodig, maar uiteindelijk is dan toch duidelijk geworden dat dr. Willem Frederik van Eekelen niet geknipt is voor de Haagse politiek. De 57-jarige ex- diplomaat gold de afgelopen jaren als aimabel en betrouwbaar. Zijn lijfspreuk luidde: "Mij treft geen enkele blaam". Maar zijn imago werd bepaald door achtereenvolgende affaires als RSV. Walrus, en Paspoort. Het leverde hem op het Binnenhof de weinig vleiende bijnaam 'Eikeltje Van Eekelen' op. Zelfs affaires waar hij part noch deel aan had werden hem aangewreven. door Peter de Vries De benoeming van Van Eekelen tot minister van defensie was een van de verrassingen van de forma tie van het tweede kabinet-Lub- bers in de zomer van 1986. Nie mand had gerekend op een terug keer van deze liberaal. Maar door de interne woelingen binnen de aangeslagen, gekortwiekte en ver deelde WD kreeg en greep Van Eekelen toch weer z'n kans. Ondanks de verkiezingsneder laag mocht de WD in 1986 verder meeregeren. Voor het geslonken aantal ministersposten kon een keus gemaakt worden uit een grote groep ambitieuze en gretige libera len. Rudolf de Korte wilde graag, en zou uiteindelijk op Economi sche Zaken zijn Waterloo vinden. De gevallen leider Ed Nijpels werd in de politieke luwte van Volks huisvesting gemanoeuvreerd. Voor de VVD-vacature op het de partement van defensie stond de succesvolle milieu-minister Pieter Winsemius kandidaat, maar die weigerde. De markante Groningse Commissaris der Koningin Henk Vonhoff werd benaderd, maar haakte af. Derde keus was Van Eekelen. Die bedacht zich geen moment. De liberaal koesterde al jaren lang de wens minister te worden Twee keer was hij staatssecretaris geweest: in het eerste kabinet Van Agt (1978 - 1981) op Defensie en tn het eerste kabinet-Lubbers (1982 - 1986) op Buitenlandse Zaken, waar hij 'Europa deed'. Het waren pos ten waar hij zich weinig kon profi leren, wat afgezonderd van het po litieke strijdgewoel, maar waar hij desondanks de nodige waardering oogstte voor zijn kennis van zaken Integer De CDA-er Gualthene van Wee zei herinnerde zich Van Eekelen in 1986 als "betrouwbaar, integer", maar de politicoloog en doctor in de rechtsgeleerdheid was wel wat "weinig politiek" De voordracht van Van Eekelen voor defensie stuitte desalniettemin op weer stand. Premier Lubbers toonde zich weinig ingenomen, maar wil de op deze benoeming de formatie niet laten stranden. Aanleiding voor het rumoer was het rapport van de parlementaire enquétecom missie naar de opkomst en onder gang van het RSV-concern. De scheepsbouwgigant was niet alleen door de VVD'er Van Aard- enne op de been gehouden. Ook Van Eekelen stak als staatssecreta ris van defensie miljoenen in RSV door middel van marineopdrach ten. Het RSV-rapport: "Met een overgave die aan de speeltafel niet zou hebben misstaan, werden in korte tijd honderden miljoenen aan defensiegeld aan RSV toever trouwd". over de financiële gang van zaken bij de bouw van twee onderzeeers. Van Eekelens naam viel weer. Hij plaatste als staatssecretaris in 1978 de bestelling voor de duikboten. De opdracht besloeg toen circa 425 miljoen gulden, maar de 'Walrus affaire' zou uiteindelijk rond het miljard gaan kosten. De betrokkenheid van Van Eekelen bij RSV en Walrus leidde tot een uniek parlementair tafereel. In het eerste Kamerdebat met de nieuwe regering viel PvdA-leider Wim Kok premier Lubbers hard aan op de benoeming van Van Eekelen: "Dit is de verkeerde man op de verkeerde plaats". Zelden werd er zo hard op de man ge speeld. Het mocht niet baten. De betrokkene zelf begreep niets van het tumult rond zijn persoon: "Mij treft geen enkele blaam", liet hij in de kranten noteren. Schandpaal De oppositie had het duidelijk op de bewindsman voorzien. De PvdA probeerde de VVD'er zelfs aan de schandpaal te nagelen voor de miljoenenstrop die het Rijk dreigde op te lopen bij de aanschaf van grote hoeveelheden dollars voor de luchtmacht. Van Eekelen moest de tegenvaller uit de krant vernemen, maar meer blaam trof hem niet. Het besluit was door zijn voorganger genomen. De minister leverde zelf echter ook de nodige munitie voor de kri tiek op zijn functioneren. In 1987 werd zijn beleid voor de tweede keer onderwerp van naspeuringen van de Algemene Rekenkamer. Dit keer ging het om het paspoortbe- leid, en weer was een onvoldoende het resultaat. De belangen van de burger waren in de eerste fase van het paspoortdrama door Van Eeke len onvoldoende in het oog gehou den. Hij stond toe dat gerenom meerde bedrijven als Joh. Ensche dé en de Staatsdrukkerij werden uitgerangeerd voor de order, oor deelde de Rekenkamer. Het mocht niet baten: Van Eeke len bleef onverstoorbaar zitten. Hij had het naar zijn zin op zijn minis terspost. Hij genoot. Over de reeks onvoldoendes die hij inmiddels toch geïncasseerd had, haalde hij gewoon zijn schouders op. Begrij pen deed hij het eigenlijk niet: wat zeurden ze nu, hij had toch niets misdaan? "Die is met geen tank weg te krijgen" wisten ambtenaren uit zijn omgeving. Maar het vierde onderzoek werd hem toch fataal. Rommelaar De parlementaire enquêtecom missie naar de paspoortaffaire toonde geen enkele clementie voor de getergde bewindsman. "...Wel haast bij voortduring onzorgvul dig...". "...een aantal belangrijke fi nanciële risico's...." luidden dit keer de formuleringen. Maar de on dertoon in de kritiek was dezelfde als in de eerdere rapporten: Van Eekelen was een rommelaar, met weinig oog voor het politieke de tail. Een brekebeen. Het enig ver schil was dat het rapportcijfer dit keer gevolgen had voor dr. W.F Van Eekelen. Zijn afscheid van de Kamer was gistermiddag waardig. Van de rechtvaardiging van zijn beleid als staatssecretaris had hij in het rap port niets teruggevonden. Deson danks achtte hij zichzelf onschul dig. Het was opoffering dat hij het veld ruimde: "Een minister van de fensie behoort zich tot het uiterste te verdedigen, maar hij heeft te vens de taak de verliezen te beper ken". Van Eekelen kondigt in het flitslicht van de fotografen zijn aftreden ister: ''Mij treft geen enkele blaam Hieronder volgt de letterlij ke tekst van de verklaring, waarmee minister Van Eeke len gisteren afscheid nam. "Mijnheer de voorzitter. Ik dank u voor de gelegenheid die u mij biedt voor het afleggen van een verklaring naar aanleiding van het rapport van de enquête commissie. Mijn verklaring sluit aan bij het commentaar dat de be windslieden van buitenlandse za ken u vandaag mede hebben toegezonden, ik volledig heb ingestemd. Het rapport heeft mij ernstig te leurgesteld. Van de rechtvaardi ging van mijn beleid als staatsse cretaris, die ik getracht heb te ge ven tijdens de verhoren door de commissie, is nauwelijks iets terug te vinden. Blijkbaar ben ik er niet in geslaagd de leden van de com missie, die ik allen persoonlijk res pecteer als toegewijde parlementa riërs, te overtuigen. Mijn aan de commissie overlegde schriftelijke verklaring is zelfs niet in het ver slag van de verhoren opgenomen. Mijn bezwaren tegen het rapport betreffen het feit dat men de pro blematiek heeft ontleed in ver schillende aspecten, vervolgens een nogal theoretische, althans weinig op de bestuurlijk praktijk gerichte analyse daarvan geeft en tenslotte deze aspecten onvoldoen de in een algemeen kader plaatst. Ook ben ik van mening dat de com missie zich meer heeft gebaseerd op de tijdens de verhoren gegeven antwoorden dan op het dossier als geheel en dat een aantal belangrij ke vragen niet zijn gesteld. Procedures De commissie besteedt in haar samenvattende beschouwing de meeste aandacht aan de procedu res, waarin volgens haar sprake is van een groot aantal tekortkomin gen. Ik wil nogmaals onderstrepen dat ik op belangrijke momenten in het project rond de aanvraag van de offertes, de gunning van de or der en de tekening van de overeen komst. wel degelijk interne en ex terne deskundigen heb ingescha keld. afwegingen van jarenlang on derzoek en overleg heb gemaakt en alternatieven heb bezien. Beslui ten konden in redelijkheid zo wor den genomen als ze zijn genomen. Ik ben er nog steeds van over tuigd dat de gemaakte keuzes wat onder meer het paspoortsysteem, de producent en de betrokkenheid van de overheid betreft, op goede gronden zijn gemaakt en qua in houd de toets der kritiek kunnen doorstaan. Ik stel vast dat de com missie dit nergens met zoveel woorden bestrijdt. Op een enkel punt wil ik nog na der ingaan. Zo komt tot mijn verba zing in de eindconclusies het woord fraudebestendigheid niet voor, terwijl het mijn periode al: staatssecretaris juist daarom ging De onmogelijkheid om daarove overeenstemming te bereiken tus sen de departementen van buiten landse zaken en binnenlandse za ken heeft lange tijd een verlam mende invloed gehad op de voort gang van het project. Beschuldiging De commissie schrijft dat het mi nisterie van buitenlandse zaken fraudebestendigheid van het sys teem als wapen gebruikte om de ei gen ideeën terzake door te voeren. Dat is een ernstige beschuldiging, maar de commissie heeft het niet nodig gevonden hiervoor bewijzen aan te voeren. Voor mij was fraude bestendigheid het leidende begin sel en ik constateer dat dit ook ka merbreed wordt onderschreven. Daarmee was onverenigbaar dat het paspoort op zo'n 750 verschil lende gemeentehuizen zou worden bedrukt. Ik was mij ervan bewust dat een bedrijf van paspoortproduktie en personalisering niet paste binnen het departement van buitenlandse zaken. Maar de zeggenschap inza ke paspoorten diende uiteraard wel bij dat departement te blijven rusten. Daarom is gekozen voor een con structie waarin de controle van de overheid op het produktiebedrijf gewaarborgd was. En ik kan mij niet voorstellen dat de kamer geac cepteerd zou hebben dat een der gelijke controle zou hebben ont broken. Als de Kamer kritiek heeft op die constructie, dan zal zij te vens moeten aangeven hoe een pri- vatiserings-operatie dan wel suc ces zou kunnen hebben. Het verwijt dat ik mij het meeste aantrek, is dat van onvoldoende sturing en inadequate aanpak. Ie der die met mij gewerkt heeft weet, hoe ik voortdurend probeer alle be trokkenen bij een. project tot hun recht te laten komen, en uiterste zorgvuldigheid betracht bij afwe ging en besluitvorming. Bij vele projecten waarbij ik de afgelopen elf jaar betrokken was, heeft dat ook geleid tot resultaten waaraan ik nog steeds met voldoening terug denk. Als staatssecretaris van defensie voor de aanschaf van de Leopard-2 tank en de Orion-vliegtuigen, het draaien van de startbaan op de vliegbasis Eindhoven, en de ver werving van vijf terreinen voor de opslag van Amerikaans materieel. Als staatssecretaris voor europese zaken heb ik een rol kunnen spelen bij de wijziging van het EEG-ver- drag en de aanzet voor een gemeen schappelijke markt waarop thans ons aller hoop is gevestigd. Redelijk Een geëmotioneerde Van Eekelen negeert, direct na het voorlezen va zijn verklaring, met starende blik de uitgestoken hand van WD-fracth leider Voorhoeve. (foto gpi Ik probëer daarmee mijn verant woordelijkheid binnen het pas poortproject niet te ontlopen. On getwijfeld hadden zaken beter ge kund. Waar is dat niet het geval Maar ik blijf van mening dat het on der de gegeven omstandigheden redelijk was dat ik de samenwer kingsovereenkomst tekende. Als ik dat niet gedaan had, zou Neder land nog in geen jaren een fraude bestendig paspoort hebben gehad. Meneer de voorzitter. Ik heb kennelijk velen in deze Kamer, waaronder mijn politieke vrienden, tot dus ver niet kunnen overtuigen. Ik heb mij beraden op de betekenis daarvan voor mijn functioneren als minster van de fensie, een functie die ik ruim twee jaar met volledige inzet heb ver vuld, en die mij buitengewoon ter harte gaat. Het planningsproces is nu op een nieuwe leest geschoeid, en op Prinsjesdag zal u een tienja renplan worden voorgelegd waarin prioriteiten zijn gesteld, gebaseerd op de moeilijke, maar zo zorgvul dig mogelijke afweging. Gaarne zou ik de verdediging van dat plan en het geheel aan veranderingsope raties dat ik op gang heb gebracht, tegenover het parlement verdedi gen. Een minister van defensie be hoort zich ook tot het uiterste te verdedigen, maar mij heeft tevens de taak de verliezen te beperken. - De bereidheid tot het dragen van verantwoordelijkheid voel ik als het kernpunt voor ieder mens. Maar zeker voor een minister van defensie, waar het letterlijk gaat om zaken van leven en dood. De af weging van dje verantwoordelijk heid blijft een' persoonlijke zaak. Die afweging heb ik dan ook per soonlijk gemaakt, waarbij ik nim mer enige koppeling met andere personen of andere onderwerpen heb gelegd. Mijn conclusie is dat een voortzetting van de discussie rond mijn persoon, ook al heeft die betrekking op een vorige functie, niet in-het belang is van Defensie. Daarom heb ik besloten Hare Majesteit De Koningin te vragen mij ontslag te willen verlenen als minister van defensie. Ik dank de Kamer voor de open en constructieve gedachtenwisse- ling die ik met vele, zeer vele leden heb gehad. Nederland is een bij zonder land, in vele opzichten Vrijheid en democratie blijven voor mij de grootste waarden van onze maatschappij. Dank u. (W.F. VAN EEKELEN) De burgeroorlog in Sudan zal geen winnaars kennen. Alleen een politieke oplossing kan een eind maken aan het conflict tus sen het islamitische noorden en het overwegend christelijke zui den van het land. Met die booddschap probeert de Sudanese Raad van Kerken de strijdende partijen rond de ta fel te krijgen. Tot nu toe zonder resultaat. Een delegatie van de Raad van Kerken reisde echter gematigd optimistisch af naar Europa omdat zij vlak vóór haar vertrek hoorde dat een ontmoe ting tussen de Sudanese regering en de rebellenleider John Ga- rang nu aanstaande is. De reis is een initiatief van de Sudanese Raad van Kerken. De coördina tie berust bij de Wereldraad van Kerken in Genève. De predikant E. Kutjok, alge meen secretaris van de Raad van Kerken, en mevrouw dr. P. Kuch, die betrokken is bij het medisch programma van de raad, zijn deze week in ons land Zij praten met vertegenwoordi gers van kerken, kerkelijke hulp organisaties en politieke partijen om hen te betrekken bij hun zoektocht naar vrede in Sudan. De Nederlanders worden inge licht over het werk van de raad in dit overwegend islamitisch land, zoals het programma voor de ve le vluchtelingen rond de hoofd stad Khartoum. Uiteraard is ook de rampzalige situatie door de re cente overstromingen onder werp van gesprek. Geen partij De Sudanese Raad van Kerken probeert in de burgeroorlog tus sen het noorden en zuiden een neutrale positie in te nemen. "Wij zijn geen partij", zei Kutjok. "Wij propageren vrede. Alleen door gesprek kan er een eind aan de problemen komen". De secre taris van de Raad van Kerken is ervan overtuigd dat deze dialoog er ook zal komen. Beide partijen zullen op den duur de noodzaak daarvan inzien. "De burgeroor log infecteert het hele leven. Eco nomisch zal het pas beter gaan als er vrede is". Het is, volgens Kutjok, te sim pel te veronderstellen dat de godsdienst de belangrijkste oor zaak van het conflict is. "Tussen het noorden en zuiden zijn talrij ke verschillen. De ongelijkheid tussen het redelijk ontwikkelde Arabische noorden en het onder ontwikkelde Afrikaanse zuiden is al eeuwenoud. Die werd door de Britse koloniale macht handig uitgebuit en is na de onafhanke lijkheid in 1956 niet verdwenen. De strijd is er een voor sociale ge rechtigheid". De Raad van Kerken levert daarin zijn eigen bijdrage. Hij protesteerde bij de regering te gen invoering van de islami tische wetgeving. Kutjok: "Deze roept alleen maar conflicten op. Niet alleen tussen moslims en christenen, maar ook tussen moslims onderling". Hoewel dat officieel niet wordt toegegeven, is de wetgeving in Sudan al door en door islamitisch, zeggen de twee Sudanezen. De christenen maken 12 pro cent van de bevolking uit, ruim 2,5 miljoen. Op een paar inciden ten na worden zij in het dagelijks leven niet gediscrimineerd. Wel wordt het de kerken in het noor den onmogelijk gemaakt aan zendingswerk te doen, en kerk bouw kan ook niet. De Raad van Kerken wordt van regeringszijde vooral in administratief opzicht tegengewerkt. Het duurt door gaans erg lang voordat kerken toestemming krijgen voor een bepaald projekt. Aids en orde Enkele orden en congrega ties voor mannelijke religieuzen in de Verenigde Staten hebben voor nieuwkomers een aids-test verplicht gesteld. Mannen die seropositief zijn bevonden, wor den niet toegelaten. De orden verwachten in financiële proble men te komen als zij voor aids- patiënten zouden moeten zor gen. Ze wijzen erop dat ziektekos tenverzekeraars de kosten van behandeling niet voor hun reke ning nemen als seksueel contact oorzaak van de ziekte is. Immers, ordeleden worden geacht celiba tair te leven. Een lid van de con gregatie van de paters Maristen uit Baltimore verklaarde echter onlangs in het rk weekblad 'Na tional Catholic Reporter', dat aids in byna elke orde voorkomt. De behandeling van een aan aids lijdende jezuiet had zijn orde ruim f. 200.000 gekost. Voorzitter William Glenn van het Aids-comité in Chicago le verde kritiek op het besluit van de orden. Hij noemde het een uit nodiging aan bedrijven om aids- patiënten te discrimineren. Vol gens officieel kerkelijk stand punt is discriminatie verwerpe lijk. Ook de Rk Vereniging voor de Volksgezondheid staat afwij zend tegenover de verplichte test voor mannen die willen intreden. Ze heeft wel 'enig begrip' voor de maatregel omdat vooral kleine orden door de kosten van verzor ging in grote problemen kunnen komen. Geen taboes. De Oostduitse regering heeft geen lijst meer uit gegeven met onderwerpen waar over de kerkelijke pers in het land niet mag schrijven. De kerk bladen krijgen officieel alle ruimte om te berichten over het kerkelijk leven. Dat werd meege deeld na een vergadering van evangelische kerkleiders m Oost-Berlijn. Begin augustus hadden kerke lijke vertegenwoordigers ge sproken met de overheid. Die er kent nu, dat getuigenis en dienst van de kerken het hele leven ra ken, dus ook maatschappij en sa menleving. De kerken mogen dan ook publiceren over onder werpen die voorheen taboe wa ren, zoals emigratie, militaire dienst, het energievraagstuk, mensenrechten en onderwiis. Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Hoek van Holland C. Kolk man Hardenberg. Gereformeerde Kerken: aan genomen de benoeming tot gees telijk verzorger van het 'Zonne huis' te Beekbergen (deelwerk) W. Kievit Kampen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Assen J. B K. de Vries Groningen (laat stelijk zendingspredikant). Leiderdorp. De king van het Leiderdorps Ka merkoor met de Hervormd-Ge- reformeerde Kerkengemeen- schap in dit dorp wordt hervat. In december vorig jaar verleende het koor voor het laatst mede werking. Goed overleg maakte de weg vrij voor een nieuwe start op zondag 18 september me- een cantatedienst om half 7 in de Dorpskerk. Uitgevoerd wordt dan het 'Kyrie in c-moll' (1823) van Felix Mendelssohn Barthol- dy. Rijnsburg. De Rijnsburgse hervormde kerkeraad heeft een brief naar de synode gestuurd hij zijn afkeuring uit spreekt over de Jezus-film die binnenkort vertoond gaat wor den. Het is spot en laster, zegt de kerkeraad. Volwassenen. De landelijke organisaties van het protestants- christelijk en rooms-katholiek onderwijs, het CNV en de Unie School en Evangelie hebben het 'Interconfessioneel Centrum Volwassenen Educatie' opge richt. Doel is de christelijke iden titeit ook in de volwassenen-edu catie te behouden. De belangstelling van volwas senen voor opleiding, scholing en vorming is de laatste tien jaar sterk toegenomen. De overheid streeft naar een onverzuild ge heel van instellingen. Maar dat betekent niet dat er geen ruimte zou zijn voor levensbeschouwe lijke inbreng. Instellingen kun nen zelf identiteitsverschillen in inhoud en uitvoering van scho ling en vorming zichtbaar ma ken. Het nu opgerichte centrum dient ter ondersteuning daarvan. Voorzitter van de stichting is mr. L. A. Struik, secretaris S. W. Frouws. (Adres: Ravellaan 1, postbus 2475, 3500 GL Utrecht. Voor na dere informatie: R. Brand, 030- 913704).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2