'Ik heb nooit een cent over de balk gegooid' Noordwijk wil duinen beter gaan beschermen Cees van Grieken steekt tien miljoen in jachthaven Rijnsaterwoude Taiiefsverhogiiig bejaardencentrum herzien Instemmen met kassen in ruil voor woningbouw Eis cliie maanden cel voor dodelijke inhaalmanoeuvre ^GENDA PAGINA 18 REGIO WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1988 RIJNSATERWOUDE/WARMOND - "Je moet niet alleen naar het dorpje Rijnsaterwoude kijken, maar wijdser. In eerste instantie koppel je zo'n plan aan de jachthaven. Dan heb je de mensen wat te bieden. Als ze hier afmeren, liggen ze toch zeker een uur of elf aan de wal. Vaak lopen ze maar wat rond. Kunnen ze een uurtje sporten of naar de sauna, dan geeft dat afleiding. Doe je helemaal niets, dan raak je ze kwijt en blijft de haven leeg. Om dat te voorkomen, wil ik de zaak wat nieuw leven inblazen. Ten tweede mik ik ook op de regio, want zo erg veel is er niet op dit gebied". door Jan Westerlaken Pas een half jaar is Warmonder Cees van Grieken (34) eigenaar van Meerzicht in Rijnsaterwoude, Ne derlands grootste jachthaven. On danks het feit dat er bezwaren zijn gerezen tegen zijn miljoenenpro ject, houdt hij vast aan de forse uit breidingsplannen. Een project dat onder meer bestaat uit een sporthal waarin tennis en squash kunnen worden gespeeld. Verder komen er een zwembad en een sauna alsme de een ruimte voor fitnesstraining. De capaciteit van de jachthaven wil Van Grieken met 250 ligplaatsen uitbreiden. Een waterhal, die in de winter plaatsbiedt aan 52 overdek te ligplaatsen, maakt het plan com pleet. Kosten: ongeveer tien mil joen gulden. Van Grieken rekent erop dat alles in 1992 is afgerond. Ambitieus Hij geeft het toe: het plan is am bitieus. "Maar", voegt Van Grieken er onmiddellijk aan toe, "het is een weloverwogen plan en zeker niet in een opwelling tot stand gekomen. Je kunt wel eens iets willen, maar dat moet dan wel haalbaar zijn. Dit plan is haalbaar. Dus denk ik dat het er komt", zegt hij zelfverze kerd. "Het is overigens niet echt nieuw. Al in 1965 was de vorige ei genaar van plan om uit te breiden. Omdat de belangstelling voor de jachthaven in die tijd terugliep, ging het plan de ijskast in. Ik heb de draad weer opgepakt". Cees van Grieken. Hij was nog maar twaalf jaar oud toen boten zijn jonge leven binnenvoeren. Vijftien jaar was hij werkzaam als timmerman op een jachtwerf, in 1979 werd hij wereldkampioen zei len in de soloklasse en veertien jaar verdiende hij zijn boterham bij de telefoondienst van de PTT. Toen de PTT ging reorganiseren besloot Van Grieken voor zichzelf te begin nen. In een loods in Warmond repa reerde hij regenboog-zeiljachten. Al heel snel had hij een tweede man nodig, omdat hij in z'n eentje het werk niet meer aankon. Nu is hij eigenaar van jachthaven Meer zicht. Zelf zegt hij hier bij toeval te zijn ingerold. Zijn zwager was één van de weinigen die wist dat de jacht haven in Rijnsaterwoude te koop was. Om een deel van de haven te kunnen betalen, verkocht Van Grieken zijn zelf gebouwde huis in Warmond. "Als je wat wilt bereiken, groot wil worden, moetje niet bang ziin om je handen uit de mouwen te ste ken. Ik heb dag en nacht gewerkt en nooit een cent over de balk ge smeten. Met m'n beide handen heb ik dit verdiend. Als jochie van een jaar of dertien kocht ik al gereed schap als ik wat centjes had. Met datzelfde gereedschap heb ik later mijn huis weer gebouwd". Weerstand Dat Van Grieken de jachthaven wil uitbouwen, is te begrijpen. Dat hij daarnaast ook nog eens een groot sportcomplex tot stand wil brengen heeft de kampen in poli tiek Rijnsaterwoude verdeeld. Weerstand is er vooral van de kant van het CDA. Gemeentebelangen en de VVD hebben de deur nog niet helemaal dichtgeslagen. Alvo rens zij een definitief standpunt in nemen, willen ze wat meer tijd en informatie. Het gemeentebestuur van het dorp buigt zich binnenkort over het plan. Van Grieken: "Het plan is in elk geval bespreekbaar. Burgemeester en wethouders juichen het toe. Ja, dat vind ik toch best belangrijk. Er is tenslotte een grote ondernemer die geld in het project wil steken. Nee, het plan is niet op luchtkaste len gebaseerd, maar heel serieus. Verloopt alles volgens plan, dan kan in de loop van het volgend jaar die waterhal er al staan". Tijdens het vaarseizoen zal er best interesse zijn voor Van Grie- kens sporthal, maar de vraag is of dat in de wintermaanden ook zo zal zijn. Het handgebaar is veelzeg gend. "Weet je dat ze Dekker in Warmond ook voor gek verklaar den toen hij een geweldige tennis- hal met alles er op en eraan neerzet te? Nu komen de mensen van hein de en ver om er een balletje te slaan. Waarom zouden ze wel naar Warmond rijden en niet naar Rijnsaterwoude? Een complex zoals dat mij voor ogen staat is in de hele omgeving niet te vinden". "Dekker dacht er precies eender over als ik: niet alleen naar het dorp kijken, maar ook over de gemeen tegrens. Hij heeft wel het gelijk aan zijn kant gekregen. Als mijn plan van de grond komt, lukt het ook. Daarvan ben ik overtuigd. Was ik dat nieV dan begon ik er niet aan. Meerzicht zat, toen ik het overnam, een beetje op een dood spoor. Ik heb m'n schouders er onder gezet om van dat spoor af te komen. Suc ces? In elk geval heb ik sinds mijn komst al 25 ligplaatsen meer ver huurd dan het jaar er voor. Dan kun je toch wel van een succesje spreken?" Overlast Zomers is het druk in Rijnsater woude. Als daar nu ook nog eens een grote sporthal bij komt. is de kans op overlast groot. Cees van Grieken haalt zijn schouders op. "Als het inderdaad zo goed gaat lo pen dat er sprake is van overlast, dan lach ik. Daarvan zie ik de hu mor wel in". Serieus voegt hij er aan toe: "Tot op heden is nooit sprake van overlast geweest. Waar om dan nu ineens wel? Je denkt toch nigt dat er drommen mensen door het dorp zullen rijden als hier straks toevallig een sporthal staat? Nee, dat gaat me een beetje te ver. Het is onmogelijk om met z'n allen tegelijk te sporten? De mensen ko men gespreid, net als naar de jacht haven. Wanneer alles tot stand komt, dan biedt deze jachthaven wel werkgelegenheid aan zo'n vijf tien man. Meerzicht is dan de grootste werkgever in het dorp. Dat is realiteit". Doel is aanwijzing gebied als Nationaal Park NOORDWIJK - Natuur en landschap in het duingebied ten noorden van Noordwijk moeten worden beschermd zo dat het gebied ooit nog als Na tionaal Park kan worden aan gewezen. De gemeente Noord- wijk gaat onderzoeken welke wettelijke maatregelen getrof fen kunnen worden om aantas ting van het gebied tegen te gaan. Dat zegde wethoduer V. Salman gisteravond toe tijdens een vergadering van de com missie ruimtelijke ordening in Noordwijk. Oud-inwoners Valkenburg niet welkom VALKENBURG - Oud-inwo ners van Valkenburg kunnen bij nader inzien toch geen wo ning in het Rijndorp krijgen. In 1986 werd in de nieuwe woon ruimteverordening de moge lijkheid geboden voor ex-Val kenburgers om zich als wo ningzoekende in te schrijven. Maar omdat in het dorp toch vrijwel geen woningen mogen worden gebouwd, heeft het geen zin om oud-inwoners in te schrijven. De raadscommissie voor eco nomische- en sociale zaken steunde gisteravond dit voor nemen van burgemeester en wethouders. Begin 1987 prijk ten op de lijst van economisch gebonden woningzoekenden nog slechts zeven namen. Na dat ook ex-Valkenburgers zich inschreven voor een huur- of koopwoning, groeide de lijst tot 37 woningzoekenden. "In zo'n geval moeten we een keuze maken", stelde wethou der M.J. Vos, verwijzend naar het provinciaal besluit om tot 1992 geen woningen in het Rijn dorp te laten bouwen. Wanneer de gemeente de komende jaren' alsnog woningen mag bouwen, dan wijst de wethouder die lie ver toe aan de jongeren in Val kenburg zodat die niet het dorp hoeven te verlaten dan aan ex-inwoners. Het gebied ten noorden van Noordwijk wordt, zo heeft de Voor lopige Commissie Nationale Par ken onlangs besloten, vooralsnog geen Nationaal Park. Er zijn in het gebied volgens de commissie te veel storende elementen zoals een golfbaan, zweefvliegveld en het re creatieterrein het Langevelderslag. Bovendien wordt er water gewon nen door de Amsterdamse Duin water Maatschappij, hetgeen een goed natuurbeheer volgens de commissie onmogelijk'maakt. De voorlopige commissie sluit niet uit dat het gebied in de toe komst alsnog als Nationaal Park kan worden aangewezen hoewel hiervoor wel het nodige moet ver anderen. Het gebied zou veel min der intensief moeten worden ge bruikt dan nu het geval is. Om ooit nog in aanmerking te komen voor de titel 'nationaal park' moet in elk geval het gebied goed worden be schermd. De aanwezige natuur- en landschapswaarden moeten be houden blijven. De Voorlopige Commissie Natio nale Parken doet in een brief aan de gemeente ideeën aan de hand voor manieren waarop de gemeen te de natuur kan beschermen. De gemeente kan via de wet ruimtelij ke ordening bepaalde ontwikkelin gen verbieden en ook de wet ge luidhinder, de natuurbescher mingswet en tal van andere wetten bieden mogelijkheden hiervoor. Teleurgesteld De politieke partijen in Noord wijk toonden zich gisteravond tij dens een vergadering van de com missie ruimtelijjke ordening te leurgesteld over het niet als natio naal park aanwijzen van het duin gebied. Zowel P. Barnhoorn (Noordwijks Belang) als R.P. Des- sing (CDA) riepen wethouder Sal man op de aanbevelingen van de voorlopige commissie nauwlet tend te volgen. E. Hogervorst maakte duidelijk nooit in een nationaal park te heb ben geloofd: "Het is hypocriet om te zeggen dat dit duingebied óóit een nationaal park kan worden. Er lopen veel te veel mensen en zijn veel te veel natuur-onvriendelijke activiteiten". De socialiste J.J. Voorham-Bar- tens maakt zich, zo bleek gister avond, grote zorgen over het duin gebied. "Er liggen vele projectont wikkelaars op de loer die het duin gebied willen gebruiken voor hun snode plannen. Het bestemmings plan biedt wel enige bescherming, maar de slimme plannenmakers vinden de gaten in de voorschrif ten wel. Als we niet uitkijken ge beuren er in het gebied allerlei on gewenste dingen". Wethouder Salman denkt dat de soep minder heet gegeten wordt, dan deze wordt opgediend. "Wij zijn er nog steeds bij als een pro jectontwikkelaar plannen indient. Zonder onze toestemming komt hij nergens". Op uitdrukkelijk verzoek van Voorham zal Salman zijn ambtena ren laten onderzoeken op welke manieren het gebied nog beter te gen ongewenste ontwikkelingen kan worden beschermd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Geen ongelukkige speliug van de natuur in deze kinderwagen, maar een echte tekkel. Het heest, een teefje, werd afge lopen weekeinde aangereden op de Klaverweideweg in Hoogmade waar na de rijkspolitie de dierenambulance in Alphen inschakelde. Tot nu toe heeft de eigenaar van de tekkel zich nog niet gemeld. Omdat het dier als gevolg van de opgelopen verwondingen nog slecht ter poot is, nemen medewerkers van de dierenambulance het dagelijks mee voor een ritje met de kinderwagen. Zolang het tenminste geen hondeweer Na forse kritiek Alphense raadsleden ALPHEN AAN DEN RIJN - Wethouder W. de Jong van sociale zaken in Alphen gaat bekij ken of de aansluitingskosten omlaag kunnen van het alarmsysteem voor bejaarden in Al phen. Hij deed die toezegging gisteravond tij dens de vergadering van de commissie voor culturele en sociale zaken, nadat enkele com missieleden forse kritiek hadden geuit op het voorstel van het college de kosten voor een aansluiting te verhogen van 15 tot 157,50 gul den. Bovendien stuit het opschroeven van de maandelijkse bijdrage van 15 naar 23,50 gulden op bezwaren. "Ik vrees dat de tariefsverhoging ten koste zal gaan van de minder draagkrachti ge bejaarden", aldus S. van Halteren (PvdA). Ook A. Mulder (WD) en W. Bosman-Tuinen- burg (Progressief Alphen) lieten zich uit in soortgelijke bewoordingen en vroegen de wet houder de verhoging van de eenmalige aanslui tingskosten te herzien. De Jong vindt echter dat een tariefsverhoging onvermijdelijk is: "Gelet op de beschikbare budgetten kun je nooit helemaal de optimale situatie bereiken. Het systeem zoals we dat nu voorstellen vind ik een heel behoorlijke oplossing. Het is dan ook onjuist te stellen dat het ten kóste zal gaan van de bejaarden. De tariefsverhoging komt ten laste van hun". Zo gaat Alphen er onder meer van uit dat door het project kostendekkend te maken de coördinatie en de uitvoering ervan kunnen worden overgedragen aan een particulier. Op dit moment neemt de Stichting Opvang Be jaarden deze taken nog voor haar rekenftig. De bejaarden hebben dan geen medische indicatie meer nodig om in aanmerking te komen. Bo vendien is het niet langer meer nodig een maxi mum capaciteit vast te stellen voor het systeem en kan het aantal apparaten naar behoefte wor den uitgebreid. De Jong zei bovendien dat de bejaarden in dien nodig een beroep kunnen doen op de bij stand. Bezwaren van enkele aanwezige verte genwoordigers van de SOB, als zou het aankloppen om bijstand een te hoge drempel vormen voor veel bejaarden, wees hij van de hand: "Dat is zeker een probleem, maar de bij stand is nu eenmaal geen je langs de deuren gaat. De aangeven waarom ze denken aanmerking te komen. Daarvc te regels op te stellen. Ik advisi Concepto vereenkomst provincie/N oordwij k NOORDWIJK De provincie Zuid-Holland is bereid de gemeen te Noordwijk toe te staan na het volbouwen van het Vinkeveld in 1994, een nieuwe bouwlocatie te kiezen. Ook zijn gedeputeerde sta ten (het dagelijks bestuur van de provincie) bereid een bedrijventer rein aan te wijzen. Waar het bedrij venterrein en de nieuwe bouwloca tie komen, is nog niet bekend. Voorwaarde is dat de gemeente kassenbouw toestaat in het zuide lijk deel van de Hoogëwegpolder. De rest van de polder, evenals het natuurgebied tussen de Hoog- ewegpolder en de polder Elsgeest wordt streng beschermd. In het ge bied De Klei komt geen glastuin bouw. De afgelopen maanden hebben burgemeester en wethouders van de bloemenbadplaats met GS over legd. In het streekplan voor Zuid- Holland had Noordwijk geen mo gelijkheid ergens in het buitenge bied van het dorp een bouwlocatie of bedrijventerrein te realiseren. Na 1994 zou Noordwijk in een van de buurgemeenten huizen moeten bouwen voor de eigen woningzoe kenden. De gemeenteraad moet zich nog akkoord verklaren met het sluiten van de overeenkomst met de pro vincie. Kassenbouw in het zuide lijk deel v%n de polder en stringen te beschermingsmaatregelen in de rest van het natuurgebied liggen politiek zeer moeilijk, zo bleek gis teravond tijdens een vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening. CDA en Noordwijks Be lang ondersteunen de overeen komst. De WD is fel gekant tegen de bescherming van de rest van de polder. Volgens de concept-over eenkomst met de provincie zou het omspuiten van graslanden in dat deel onderworpen worden aan een aanleg-vergunningen-stelsel. De WD denkt dat hierdoor de belan gen van de agrariërs teveel worden geschaad- De PvdA daarentegen wil geen kassenbouw in het zuide lijk deel toestaan omdat hiervan natuur en milieu te sterk hebben te lijden. De plannen voor uitbreiding van het kassengebied zijn "een gevolg van een onderzoek van de commis sie Kloosterschuur/Trappenberg. De commissie heeft berekend dat het gelijknamige tuinbouwgebied in Rijnsburg tot het jaar 2020 nog 100 hectare extra tuinbouwgrond nodig heeft. De provincie is voor alsnog niet bereid in het streekplan zoveel grond hiervoor te bestem men en houdt de uitbreiding be perkt tot 50 hectares. moeten zelf or bijstand in zijn geen vas- de SOB dan ook de vooroordelen tegen de bijstand weg te DEN HAAG/HAZERSWOUDE - Omdat hij onvoorzichtig en te hard zou hebben gereden is gisteren voor de Haagse rechtbank drie maanden gevangenisstraf en acht tien maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen een 24-jarige Hazerswoudenaar. De man had bij een inhaalmanoeuvre op de Provincialeweg 22 in Bent huizen een ongeluk veroorzaakt, waarbij zijn broer, die passagier was, om het leven is gekomen. Het ongeluk gebeurde op 21 fe bruari vorig jaar bij de laatste bocht voor Benthuizen. De Hazers woudenaar wilde een voor hem rij dende wagen passeren. Voor de rechtbank verklaarde de man toen echt goed te hebben uitgekeken en dat de weg voor hem vrij was. Op het moment dat hij aan het inhalen was zag hij uit een landweggetje en jiuto komen. Hij schrok hiervan en remde krachtig, zijn auto begon te slingeren, raakte de ingehaalde wa gen en kwam uiteindelijk tegen een boom tot stilstand. De ingehaalde auto kwam in een sloot terecht. De wagen die van het landweggetje kwam, was direct ge stopt toen de bestuurder de inhaal manoeuvre zag. Deze wagen zou maar een paar centimeter op het wegdek hebben gestaan en volgens getuigenverklaringen kon de auto van de verdachte er gemakkelijk langs. Volgens diezelfde verklarin gen zou er niets zijn gebeurd als de man niet had geremd. Tijdens de zitting gisteren vertel de de 24-jarige dat hij niet meer precies wist wat er was gebeurd. Hij had wat gezien en had daarop gereageerd. Zelf vond hij niet dat hij onvoorzichtig had gereden, maar goed had uitgekeken. De man is al twee keer eerder voor verkeersmisdrijven veroor deeld. Een keer voor rijden met een borrel en onlangs voor een aanrdij- ding met dodelijk letsel. Hiervan is hij in hoger beroep gegaan en dat nog moet dienen. De man is vracht wagenchauffeur en heeft zijn rijbe wijs nodig, zo lang hij geen andere baan kan vinden. WOENSDAG 7 SEPTEMBER Hazerswoude-Dorp 1 start Drieluik, hele en halve ma- athon en prestatieloop, 19.30 uur ij Volkstuincomplex Cronestrein. zangavond in de Marekerk, geleiding Ben Fey, tekst dr.S.Meij- ers, aanvang 20.00 uur. kennismakingsbijeenkomst stichting Emin, aanvang 20.00 uur in pand hoek Sophiastraat/Van Dillenburgstraat. avondwandeling door Leiden, olv gidsen Natuurbescher- Leiderdorp modeclub voor 13-20-jarigen van 19.00 tot 20.30 uur, Sjelter, Heemraadlaan. DONDERDAG 8 SEPTEMBER perso* in De Cantharel, Cantharel 6. opening seizoen culturele jon- gerensociëteit Pompeii met band en foto-expositie, De Rotonde, Troubadourweg, aanvang 20.30 1 voorlichtingsbijeenkomst actie 'Beter apart dan bij elkaar', in De Loods achter de gereformeer de kerk, van 16.30 tot 19.30 uur. evangelisatie-bijeenkomst in tent, Hobbemastraat aanvang 20.00 uur. tuurgeneeskunde, aanvang 1 uur. pand C tel: 220467. A optreden: Sjoukje Dijkstra speelt 'Betty', aanvang 23.00 uur in het LVC, Breestraat 66. eventueel hun kinderen, van 17.30 tot 19.00 uur, opgeven voor woensdag 12.00 uur, Sjelter, Heemraadlaan. klaverjassen bij muziekvereni ging Tamarco. aanvang 20.00 uur, clubgebouw, Splmterlaan 89a. Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, Beu kenschans. VRIJDAG 9 SEPTEMBER Koudekerk ruilbeurs voor verzamelaars van o.a. postzegels, munten, eier dopjes, aanvang 19.00 uur in zaal 'Nieuw Poelgeest', Prins Bern- hardlaan. Leiden Leidato Huishoudshow in de Greonoordhallen, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 kennismaking met volksdan sen bij Krici Krici Ticek, beginners van 19.45 tot 21.45 uur. gevorder den van 21.30 tot 23.00 uur, Vliet- complex, Voorschoterweg. try-out-voorstelling 'Mooi weer vandaag', met Hetty Blok en Bern- hard Droog, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. swingavond met dj Johnny Ba nanas, aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. ledenvergadering PvdA over actuele gemeentepolitiek en het rapport Schuivende Panelen, aanvang 20.00 uur in buurthuis Aktief, Berlagestraat 2. Leiderdorp klaverjassen supportersvereni ging RCL, aanvang 20.00 uur in clubgebouw RCL, sportpark De Bloemerd. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui- 14.00 en 15.30 klaverjastoernooi supporters club Randstad Sport, Adm. de Ruytersingel, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18