Afscheid 'Meneer Lokalennood' als directeur van Leidse Meao PvdA: wijkgerichter werken politie, maar geen opzet wijkteams' Tesselaar uit twijfels over inspraak- cent rum bouw 'Meao in Alphen is onbegrijpelijke zet staatssecretaris' MEEL EN VISSEKOPPEN WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1988 .EIDEN Redactie: Simorte van Drie! en Meindert van der Kaaij, telefoon 161422. LEIDEN De PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad vindt dat de Leidse politie 'gebiedsgerichter' moet gaan werken. Volgens de so cialisten moet dat wijkgerichter werken echter niet zover gaan dat de Leidse poütie wordt opgesplitst in wijkteams. Daarvoor zou het Leidse korps over te weinig mens kracht beschikken. In het collegeprogramma was overigens wel opgenomen dat die wijkteams in Leiden moeten wor den ingevoerd. Dat model houdt in dat de politie alle taken per wijk gaat verrichten. Centrale densten (recherche, verkeer) worden naar de wijken overgeheveld. Deze werkwijze wordt door de Haarlem se politie met succes gevolgd. De Leidse politie heeft zich altijd verzet tegen de invoering van de wijkteams. Hantering van het sys teem zou ander meer de carrière planning van agenten doorkruisen. Ook vindt hoofdcommissaris Mos- tert dat de sterkte van zijn korps onvoldoende is. Dat laatste argument wordt door de PvdA onderschreven. Wel vindt de fractie dat de aanpak van de po litie wijkgerichter moet. Volgens woordvoerster H. Koek zijn de plannen die daarvoor door de bur gemeester en hoofdcommissaris zijn gepresenteerd, te weinig con creet. Koek stelt dat wijkgerichter werken uiteindelijk moet leiden tot meer politie op straat. Ook vindt zij dat de functie van wijkagent verder moet worden uitgediept. "Het mag niet zo zijn dat mensen in de wijken niet weten wie hun wijkagent is". Pottenbakker In het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28 is zondag 11 septem ber in het kader van de tentoonstelling Nederland onderste boven' een potten bakker te zien die aardewerk maakt zoals dat in de prehistorie, de Romeinse tijd en de middeleeuwen gebeurde. De pottenbakker is tussen 13.00 en 17.00 uur aan het werk in het museum. De Burcht Muziekvereniging De Burcht houdt zon dag 11 september een klaverjas- en sjoelmiddag in haar onderkomen aan de Aalmarkt 9 Aanvang 14.00 uur. kosten 2,50 gulden. Voor informatie tel. 142532. PvdA De PvdA houdt vrijdag 9 september een ledenvergadering in buurthuis Aktief aan de Berlagestraat 2 in Leiden Zuid- West Er wordt gesproken over actuele gemeentepolitiek en het rapport Schui vende Panelen. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN Het is twijfelachting of er een inspraakcentrum voor de bouw in Leiden komt. Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) staat uitermate aarzelend tegenover de oprichting van zo'n centrum, waar in de gemeente en woningbouw corporaties flink moeten investe ren. De initiatiefnemers, verenigd in de stichting Het Blok (Bouwen Laat Ons Kiezen), willen al dit jaar met zo'n centrum beginnen. Zij hebben daarvoor een pand in de Kuiper-Rietbergstraat op het oog. Volgens Tesselaar komt zo'n ge bouw echter tien jaar te laat. Hij constateert dat Leiden steeds min der geld krijgt van het Rijk voor nieuwbouw en renovatie van wo ningen. "Ik vraag me af of we dan relatief veel geld in zo'n project moeten investeren". De wethouder van volkshuisvesting vindt dan ook dat onderzocht moet worden of Leiden op dit gebied niet kan sa menwerken met de gemeente Den Haag. Daar bestaat al een inspraak- centrum. Het college van B en W neemt vrijdag een besluit over het subsidieverzoek van de stichting. De grootste woningbouwvereni ging van Leiden, de WBL. heeft ook twijfels over het plan. De ande re woningbouwverenigingen heb ben positief gereageerd op de mo gelijke oprichting van een in spraakcentrum. In zo'n centrum worden met be hulp van een grote blokkendoos op ware grootte woningen nage bouwd. Bewoners kunnen zich op die manier beter een indruk vor men van hun toekomstige woning dan vanaf de tekening. De Leidse initiatiefnemers willen in het ook een tentoonstellingsruimte cre ëren, waarin informatie wordt ge geven over alle zaken die met bou wen en verbouwen te maken heb ben. Het Energiebedrijf Rijnland zou daar voorlichting geven; die in stantie heeft ook al subsidie toege zegd. Stichting Het Blok heeft tot 1 ok tober een optie op een bedrijfs pand in de Kuiper-Rietbergstraat. De stichting wil het pand twee jaar huren. Daarna zou er een geheel nieuw centrum moeten komen. Enkele Leidse architecten zijn al bezig met het ontwerpen van zo'n gebouw. Volgens de plannen zou het een spectaculair pand worden; de gevel zou bestaan uit een rijtje verschillende voorgevels van nieuwbouwwoningen. Verkenningstocht op passagiersboot pakt verkeerd nit OEGSTGEEST - Een 14-jarige jon gen uit Oegstgeest is gistermiddag ernstig gewond geraakt bij een on geval op een soort tjalk in de Oude Rijn achter de Kwantumhallen. Een mast van ruim twee duizend kilo viel op hem en hij is met een verbrijzeld been, een gewonde arm en letsel aan het hoofd naar het zie kenhuis overgebracht. De jongen was samen met een 12-jarig vriendje met een vlot naar het schip gevaren. De jongste van de twee klom op de passagiersboot en zette via een bedieningspaneel de giek in beweging. Deze giek draaide met een flinke vaart naar rechts en kwam tegen de mast aan. De mast brak af en viel op de oud ste jongen, die nog op het vlot zat. Het vriendje sprong onmiddelijk in het water en redde, samen met een voorbijganger, de gewonde Oegst- geestenaar. Sociëteit Een sociëteit voor kunstenaars, politici en journalisten. Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat een dergelijke club er zou komen in het café op de hoek van de Haagweg en de De Genestet- straat. De plannen zijn echter af geblazen, de oprichters konden de benodigde financiën niet bij elkaar krijgen. De initiatiefnemers voelen zich door de huidige huurder van het pand, de brouwerij Skol, le lijk in hun hemd gezet. Martin en Hans Broere kraakten afgelopen winter het café en de woonruim te die toen al bijna een jaar leeg stonden. Met de kunstenaar Theos ontwikkelden zij het plan om een sociëteit voor kunste naars op te richten in de café ruimte. De broers zouden dan in de woonruimte bij het café gaan "De brouwerij was enthou siast, we kregen echt de indruk dat die ons wilde helpen met het plan", zegt Martin Broere. "Er werden ons allerlei interessante voorstellen gedaan door de heer Koppejan van de Verenigde Bierbrouwerijen. Daar werd ech ter stukje bij beetje van afge knabbeld". Zo zouden de krakers zelf het pand opknappen en daarvoor een bedrag van de brouwerij krij gen. Dat voorstel werd later weer ingetrokken. De brouwer be sloot toch zelf een aannemer aan te trekken. Uiteindelijk leek het er toch op dat de krakers en de heer Koppe jan, hoofd bijzonder beheer van de Verenigde Brouwerijen (Broere: "Ze hebben daar net zo veel directeuren als bierviltjes) tot overeenstemming zouden ko men. "We moesten zorgen voor een borg tot 1990. Bij de onder handelingen bleek dat het tot 1 april 1990 was, er kwamen dus weer vier maanden bij", zegt Martin Broere. Ook dat bleek nog te regelen. "Toen de zaak beklonken leek en Koppejan al bijna de deur uit was, kwam hij plotseling met de eis dat er ook tot 2000 nog een borg moest komen. Het ging daarbij om een bedrag van twee ton", zegt Martin Broere. De kra kers konden echter niemand vin den die voor dat bedrag borg w.il- de staan en het plan ging niet door. Sociëteit (2) Volgens Koppejan van Skol heb ben de krakers zich echter "zo maar" teruggetrokken. Volgens hem zou onenigheid tussen de krakers onderling tot het niet doorgaan van de plannen heb ben geleid. "Een van de krakers heeft, zoals het ook hoort, z'n consequenties getrokken en heeft het pand verlaten. De ande re blijft echter rustig zitten", zegt Koppejan op een verongelijkte toon. Martin Broere zegt echter dat er van geen conflict sprake is, zijn broer heeft andere woon ruimte gezocht omdat hij bang is uit het pand te worden gemept. Broere zelf is echter niet van plan van de Haagweg weg te gaan, al is het maar omdat hij, zijn vrien din en zoontje van een jaar geen andere woonruimte hebben. Intussen heeft Koppejan de plannen voor een kunstenaarsso ciëteit nog niet laten varen. Hij heeft een andere gegadigde voor het pand, de Leidenaar A.J.M. Oostdam. "Ik hem geadviseerd contact op te nemen met Theos; het lijkt me namelijk een goed idee, een kunstenaarssociëteit". Oostdam zelf blijkt echter niet overeen sociëteit te piekeren. Hij wil er een eetcafé beginnen. Vol gens hem is de zaak met de brou werij bijna beklonken. "Maar wat moet er dan met de krakers gebeuren?" Oostdam: "Zitten er nog steeds krakers in? De brouwerij heeft mij verteld dat die zijn ver trokken. Zolang de krakers er nog inzitten, wil ik niets met dat pand te maken hebben. Ik doe uit principe geen zaken met kra kers". Koppejan vindt het nog altijd spijtig dat de krakers niet zo be leefd zijn om uit zichzelf te ver trekken. "Als dat niet gebeurt, dan zullen we naar de rechter stappen voor een ontruimings bevel. Nee, we zullen die krakers er niet met een knokploeg uit slaan. We pakken dit op een lega le manier aan". Afgezegd Staatssecretaris René van der Linden van buitenlandse zaken, een ieder inmiddels meer dan welbekend, schitterde gisteren door afwezigheid op de bijeen komst van de Leitlse Communi catie Salon, waar werd gediscus sieerd over het voor Europa zo belangrijke jaar 1992. De reden laat zich raden... Nu had ook niemand na de po litiek turbulente afgelopen da gen nog verwacht dat hij zijn be lofte gestand zou doen om de he ren en dames journalisten, voor lichters en andere communica tors haarfijn uit te leggen hoe het precies zit met het jaar waarin de Europese grenzen worden open gegooid. De man heeft wel wat leukers en nuttigers te doen dan zich in een gezelschap te bege ven dat eigenlijk alleen haarfijn wil weten hoe het zit met Van der Lindens aandeel in de paspoort- affaire, en natuurlijk of hij al dan niet op zijn post zal blijven. Zeker nadat gisteren de andere hoofdrolspeler, minister Van Eekelen, van het politieke toneel verdween. Van der Linden liet zich dus "met excuses", die door het gehoor met het nodige gegniffel in ontvangst werden genomen, vervangen door direc teur-generaal Europese Zaken Van Swinderen. De staatssecretaris had de bui overigens wel tijdig zien hangen: hij zegde zijn deelname aan de Leidse discussie reeds afgelopen donderdag, toen de inkt van het rapport van de paspoort-enquè- te-commissie nauwelijks droog was, af. En schatte daarmee good in dat voor tripjes buiten Den Haag de komende week bitter weinig tijd zou zijn. Directeur C E. van Oort van de Leidse Meao. Bij de gemeente noemden ze hem zo onderhand 'Meneer Lokalennood'. Vrijwel elk jaar stond hij wel weer op de stoep bij de gemeente Leiden met het verzoek of ze nog ergens wat ruimte hadden om een paar klassen van zijn almaar uitdijende school in onder te brengen. Wat dat betreft neemt Van Oort op passende wijze afscheid. Op het moment dat hij weggaat als directeur, kampt de school weer met ruimteproblemen. welijks interessant is om op een school te gaan werken. Bij het be drijfsleven kunnen ze veel meer verdienen". "Nu is het ons tot nog toe steeds gelukt om goede mensen aan te trekken. Maar het wordt wel steeds moeilijker. En ik zie in deze situatie voorlopig geen verandering ko- Van Oort ziet geen andere oplos sing dan het verhogen van de sala rissen. "Dat betekent dat de kosten voor het onderwijs omhoog gaan, ja. Dat kan niet anders. Ongeveer 85 procent van de onderwijskosten bestaan uit salariskosten. Maar aan de andere kant: investeren in het onderwijs, is investeren in de toe komst. In de maatschappij zoals die zich nu ontwikkelt, zijn steeds meer goed opgeleide mensen no dig. Het rijk moet er dan ook voor zorgen dat die goed opgeleide men sen er zijn". Onder de maat Dat het onderwijsbeleid faalt, is volgens Van Oort ook te merken bij het basisonderwijs en het middel baar onderwijs. "Om maar een voorbeeld te geven: veel van de leerlingen die van de havo afko men, zijn onder de maat. Voordat die leerlingen het onderwijs op de meao kunnen volgen, moeten eerst allerlei vaardigheden worden bij gespijkerd. Eri dan heb ik het over heel simpele dingen als rekenen en grammatica. Wat dat betreft stelt de havo op dit moment niet veel "De leerkrachten op de havo, op hun beurt, klagen ook. Zij geven het basisonderwijs de schuld, en bij het basisonderwijs geven ze de pedagogische academies weer de schuld, en zo zijn we weer terug bij af. Het onderwijs zit op dit punt in een neerwaartse spiraal. Het wordt hoog tijd dal, die spiraal wordt doorbroken". Er is nog één ontwikkeling die ervoor zorgt dat de Leidse Meao in de toekomst minder snel groeit dan nu het geval is. Candido: "Na 1992 neemt het aantal leerlingen in Ne derland met ongeveer 30 procent af omdat er minder kinderen worden geboren". Hoewel de 'grenzen aan de groei' in zicht zijn, hopen Candido en Van Oort dat het rijk akkoord gaat met een uitbreiding van de school in het Lammenschanspark. Het is de bedoeling dat op de school een ex tra etage wordt gebouwd. Van Oort: "Het dak van de school is in een slechte staat. Het herstel daar van kost enkele honderdduizen den guldens. Als die etage bovenop de school wordt gebouwd, wordt dat probleem meteen opgelost en Voorlopig zijn er enkele klassen ondergebracht in een oud schoolgebouw aan de Sumatrastraat. Voorlopig, want dat gebouw verkeert in een slechte staat. De school is daarom op zoek naar een ander pand. Nu echter mag zijn opvolger M.L. Candido bij de gemeente langsgaan. Of die ooit bekend zal komen te staan als 'Meneer Lokalennood 2', is de vraag. "Want het rijk doet er eigenlijk alles aan om de groei van de school te stuiten, bewust of onbewust". Van Oort en Candido kijken terug en blikken vooruit. LEIDEN - "De oprichting van een nieuwe meao in Alphen aan den Rijn is een onbegrijpelijk zet. Ie dereen die er verstand heeft, heeft de staatssecretaris geadviseerd niet akkoord te gaan met die school. En toch doet ze het. Het is volkomen onbegrijpelijk", zegt Van Oort. door Wim Wegman "De stichting van die school is slecht voor ons. Want hoe je het ook wendt of keert, wij zullen on herroepelijk minder leerlingen krijgen. Maar die school is ook slecht voor het onderwijs in het al gemeen. De Alphense meao wordt zo klein dat daar lang niet alle stu die-richtingen kunnen worden ge geven. Als leerlingen zich op een gegeven naar een andere richting willen overstappen, zullen ze toch naar Leiden moeten komen. Dat betekent dat ze op een andere school terecht komen, met een an der systeem. En dat kan problemen opleveren". "Bovendien", gaat Van Oort ver der, "is de Alphense school in strijd met het eigen beleid van de staats secretaris. Overal moeten scholen fuseren omdat ze niet voldoende leerlingen hebben. En wat doet de staatssecretaris nu: ze gaat ak koord met een school die maar net boven de leerlingennorm zit. Dat vind ik vreemd. Wij hopen nu maar dat de Tweede Kamer de zaak blokkeert, want als die school er komt wordt een deel van de werk gelegenheid in Leiden doelbewust de nek omgedraaid". Van Oort voegt eraan toe dat de Leidse Meao nog steeds bereid is om in Alphen een dependance te vestigen. "De leerlingen daar ma ken dan deel uit van een grotere school en kunnen gebruik maken van alle voorzieningen die die school heeft. Voorzieningen die een kleine, zelfstandige school niet heeft". Salarissen De eventuele stichting van een nieuwe meao in Alphen is niet het enige dat de groei van de Leidse Meao kan stuiten. Candido: "De voortdurende bezuinigingen die het ministerie van onderwijs de scholen oplegt, kan ook voor pro blemen zorgen. Niet alleen bij ons natuurlijk, maar ook bij andere scholen". "Door die bezuinigingen zijn we wellicht gedwongen klassen te ver groten. En dat is slecht voor het on derwijs. Ook blijkt het steeds moei lijker te worden om goede docen ten aan te trekken. De salarissen in het onderwijs zijn zo laag, dat het voor bijvoorbeeld een econoom of een informatica-deskundige nau- Martin Broere, Yolanda Ratten en zoon Stan: beetgenomen door de brouwerij en binnenkort op straat? (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het feest is weer begonnen. De nullen - de eerstejaars studenten - worden uitgebreid verwelkomdin Leidenzoals hier bij het Rapenburg ter hoogte van de Doelensteeg. Met meel, eieren en vissekoppen werden zij overgoten, terwijl zij een rondvaart maakten door de fraaie Leidse grachten. De komende dagen zullen er onge twijfeld meer van dat ontgroeningsfestijnen plaatshebben. (foto Henk Bouwman» De nieuwe directeur van de Leidse Meao Candido (boven) en de ver trekkende Van Oort: "Iedereen die verstand heeft van onderwijs, zei dat het niet moest gebeuren. En toch doet de staatssecretaris het". heeft de school er een noodzakelij ke ruimte bij. Die ruimte is hard nodig, niet alleen door de toename van het aantal leerlingen, maar ook omdat onder meer de apparatuur voor de informaticalessen veel plaats vergen". Leerzaam Ondanks alles zien Van Oort en Candido de toekomst van de Leid se Meao met vertrouwen tegemoet. "De school heeft een goede naam en het docententeam is enthou siast. En leerlingen die deze school hebben gevolgd, hebben een goede kans op een baan. Dat was vroeger zo en dat zal ook in de toekomst zo zijn. Dat is ook een van de redenen waarom de schooljaar in jaar uit is gegroeid", stelt Van Oort. Een van de plezierigste zaken waarop hij terugkijkt, is de verwe zenlijking van de toeristische afde ling aan de school. "Ik mag wel zeg gen dat ik aan de wieg heb gestaan van deze studierichting aan de me ao, niet alleen in Leiden maar ook landelijk. Daardoor heb ik de gele genheid gekregen om ook bij ande re scholen in de keuken te kijken. Dat was heel leerzaam". Omdat er op dit moment nog geen adjunct-directeur is voor de toeristische afdeling, blijft Van Oort na zijn vertrek verbonden aan de school als adviseur voor juist de ze afdeling. "Zoals het er nu naar uitziet, doe ik dat tot 1 januari 1989. Misschien nog wat langer, als dat nodig mocht zijn. Ik zal er daarbij voor waken om de nieuwe direc teur voor de voeten te lopen. Ik ad viseer voor de toeristische afde ling, maar met het overige beleid bemoei ik me niet". Ook de voortdurende groei van de school is iets waar Van Oort met plezier op terugkijkt, ondanks alle problemen die deze groei soms met zich meebracht. "Toen ik in 1969 bij de school begon - als gymnas tiekleraar overigens - telde de meao 57 leerlingen. Het zijn er nu meer dan 1600. Ik heb er bewust voor ge kozen die ^roei niet af te remmen. Want hoe meer leerlingen de school telt, hoe sterker ze is. En uit eindelijk werpt dat toch zijn vruch ten af', stelt hij. Fusies Onder Van Oort is de school be sprekingen begonnen met het RIO en de Noorderwiek over een fusie. Volgens Candido zijn die gesprek ken tot dusver positief verlopen. De scholen hebben nu een verkla ring ondertekend, waarin ze de in tentie hebben uitgesproken om sa men te gaan. Of die fusie ook inder daad van de grond komt, moet wor den afgewacht. Op dit moment wordt onderzocht hoe een en ander gestalte moet krijgen. Candido ver wacht dat daar in de loop van deze maand duidelijkheid over komt. Van Oort vindt het overigens spijtig dat de eventuele fusie be perkt blijft tot deze drie scholen. "Het ware beter geweest als ook andere scholen eraan zouden deel nemen, de Emilie Knappert bij voorbeeld. Daarmee zou het onder wijsaanbod nog veel groter en veel beter zijn geworden dan het nu wordt". Hoewel Van Oort vol lof is over de samenwerking met de gemeen te, vindt hij dat het gemeentebe stuur hier meer het voortouw had kunnen nemen. "Als de gemeente het initiatief had genomen voor fu siebesprekingen, waren we op dit moment wellicht veel verder ge weest. Nu hebben de scholen zelf de aanzet moeten geven. In andere plaatsen, waar het gemeentebe stuur wèl het initiatief heeft geno men, zie je vaak dat de scholenfu sies al helemaal rond zijn".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17