Nota Heerma staat of valt met forse groei economie Nieuw behangetje doet wonderen Drastische wijziging volkshuisvestingsbeleid Perez de Cuellar: Gerechtshof moet algemeen erkend worden Israël sluit Palestijns dorp Westoever hermetisch af I WONEN Gereedschap voor behangen en vloerbedekking leggen Behangtip WoËNtWAULLmkMUMliyoJ BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGIN^? Bezuinigingen op de rijksuitgaven, en dus hogere woonlasten voor de huurder, vormen een belangrijk onderdeel van de ontwerpnota. De huurder wordt te zwaar gepakt, de koper van een eigen woning daarentegen wordt te veel bevoordeeld. De laatste veelomvattende beleids nota op het gebied van de volks huisvesting dateert al weer van 1974, het was de nota Huur- en Sub sidiebeleid van het trio Gruijters (D66), Schaefer en Van Dam (bei den PvdA). Na 14 jaar werd het hoog tijd voor het uitzetten van een nieuwe koers. De omstandigheden zijn immers grondig gewijzigd. In de jaren '70 waren de rente en de in flatie zeer hoog. Er was nog een on bewolkt perspectief van economi sche groei. Er waren nog altijd haarden van hardnekkige woning nood. De stadsvernieuwing stond in de kinderschoenen. De overheid was ambitieus en gretig, bereid om omvangrijke ver antwoordelijkheden op zich te ne men. De dynamische kostprijscal- cuatie werd ingevoerd, gepaard gaande met een alles omvattende huurprijsregulering, objectsubsi diëring van woningen gedurende vijftig jaar en een stelsel van Rijks leningen ter financiering van nieuwbouw en woningverbete ring. door Hugo Priemus Staatssecretaris Heerma geeft in zijn Ontwerpnota Volkshuisves ting in de jaren '90 een ander be leidsperspectief. De maakbaarheid van de samenleving door de over heid heeft afgedaan en maakt plaats voor een nieuw geloof in de maakbaarheid van de samenleving door de markt. De dynamische kostprijscalculatie wordt afge schaft, de objectsubsidièring wordt ingeperkt en meer gecon centreerd op de sociale huursector. Rijksleningen verdwijnen geheel uit de volkshuisvesting. Markt Er komt een grotere differentia tie in het beleid met betrekking tot de sociale huursector en de com merciële huursector. De sociale huursector moet consequenter ge reserveerd blijven voor lagere-in- komensgroepen, zodat de steun zich kan richten op groepen die de ze het hardst nodig hebben. De commerciële huursector moet gro tendeels op eigen benen staan. In de duurste woningen worden de huren geheel vrijgelaten. Om te vermijden dat huishoudens wier inkomen flink is toegenomen, blij ven zitten in goedkope huurwonin gen, wordt voorgesteld om tijdelij ke huurcontracten en tijdelijke huisvestingsvergunningen in te voeren. Er wordt dus hevig ge tornd aan de huurbescherming: goedkope huurwoningen kunnen straks worden ontruimd. Wonin gen van woningcorporaties wor den zo wel erg onaantrekkelijk voor bewoners uit de middengroe pen met goede inkomensvooruit zichten. De Nota-Heerma is ook belang rijk in verband met wat er niét in staat: er wordt geen doorstro mingsheffing voorgesteld en dat is een hele opluchting. En er worden ook geen dramatische bezuinigin gen in de individuele huursubsidie in het vooruitzicht gesteld en ook dat is goed nieuws. Subsidiefraude Wat moeten we nu denken van de Nota-Heerma? Voor zover de nota inspeelt op veranderingen op de woningmarkt en de bouwmarkt, geeft de nota in grote lijnen een adequate koers aan. Een aantal stringente instrumenten uit het verleden zullen onder de gewijzig de omstandigheden niet werken. Er is geen algemene woningnood meer. In plaats daarvan zijn er gro te regionale en sectorale verschil len: naast tekorten zien we ook de eerste concentraties van leegstand. Staatssecretaris Heerma ver dient voorts complimenten voor de wijze waarop hij is omgesprongen met de aanbevelingen van de parle mentaire enquêtecommissie Bouwsubsidies. We kunnen nu de finitief constateren dat deze parle mentaire enquête geslaagd is ge weest. De beleidsadviezen van Klaas de Vries c.s. zijn grotendeels opgevolgd. Ter zijde zij opgemerkt dat nu de Vereniging van Neder landse Gemeenten, aangevoerd door de voormalige voorzitter van de enquêtecommissie, ten strijde trekt tegen de Nota-Heerma. Het kan verkeren. Bezuinigingen De Nederlandse gemeenten zul len in hun bezwaren tegen de Nota- Heerma niet alleen staan. Ook van de woningcorporaties en de woon consumentenorganisaties wordt een felle oppositie tegen de nota verwacht. De nota wordt immers ontsierd door een zware geur van bezuinigingen. Uit alles blijkt dat staatssecretaris Heerma door het kabinet is klem gezet: de ob- jectsubsidies moeten terug en op termijn verdwijnen, de huurtrend moet jarenlang hoger zijn dan de bouwkostenstijging, de sociale huursector wordt onder grote druk gezet. Aankondigingen van bezui nigingen worden bij degenen die dit aangaat, zelden met gejuich ontvangen. De aangekondigde bezuinigin gen in de huursector zijn des te schrijnender, omdat de Nota-Heer ma kosten noch moeite spaart om het eigen-woningbezit te bevorde ren. Tot het jaar 2000 moet de huur sector 2,5 miljard gulden inleveren, maar in dezelfde periode loopt de aftrekbare hypotheekrente op met ruim 7 miljard gulden. Terwijl het ministerie van volkshuisvesting bezuinigt, strooit de belasting dienst met steeds gullere hand mil jarden rond. De belastingvereen voudiging volgens de Commissie- Oort laat in de Nota-Heerma geen sporen na. Aanvechtbaar Woningcorporaties dienen jaar lijks 10.000 woningen te verkopen. Het ministerie van volkshuisves ting is bereid om daarbij in te sprin gen met desnoods aanzienlijke bij dragen om de boekwaarde (door de dynamische kostprijscalculatie sterk opgelopen) flink te verlagen. Door de bezuinigingen in huur sector en de gulle behandeling van de eigen-woningsector zal het aan deel eigenwoningen moeten toene men van 43 procent nu tot 53 pro cent in het jaar 2000. De onevenwichtige behandeling van huur- en eigen-woningsector lijkt mij de meest aanvechtbare boodschap van de Nota-Heerma. De Nota gaat uit van tien jaar lang lage rente en tien jaar lang econo mische groei. In dit opzicht is de Nota-Heerma een mooi-weer nota. Als er maar iets tegenzit, zal de vraag naar koopwoningen worden aangetast, zoals we in het begin van de jaren '80 hebben ervaren. Voorlopig moeten we constate ren dat staatssecretaris Heerma een nota heeft gepresenteerd met grote kwaliteiten, maar tegelijker tijd een nota die omstreden zal zijn. De nota biedt huurders te weinig en bewoner-eigenaren te veel. De Tweede Kamer zal zich in april-ju- ni 1989 over de definitieve nota moeten uitspreken. Het is te hopen dat de Kamer zal kiezen voor een evenwichtiger behandeling van huurders en bewoner-eigenaren. Vóór die tijd zal er door woningcor poraties, consumentenorganisaties en gemeenten flink worden geful mineerd tegen de nota. De noodza kelijke wetswijzigingen zullen (als er niets tegenzit) pas in 1994 zijn voltooid. Het duurt dus nog even voor de nota al dan niet aange past geheel in praktijk zal zijn gebracht. (Hugo Priemus is wetenschappe lijk directeur Onderzoeksinstituut voor Technische Bestuurskunde, hoogleraar volkshuisvesting Tech nische Universiteit Delft.) DEN HAAG (ANP) - Secretaris generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar maakt zich zorgen over een ontwikkeling waarbij lan den uitspraken van het Internatio nale Gerechtshof aan hun laars lap pen wanneer hen dat beter uit komt. Hij zei dat gisteren tijdens een bijeenkomst in het Vredespa leis in Den Haag ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Het Vre despaleis is de zetel van het hof. Perez de Cuellar noemde geen namen, maar enkele weken gele den maakte het hof bekend dat de Amerikaanse regering niet had ge reageerd op de uitspraak, dat zij moet laten weten hoe en met welk bedrag, zij Nicaragua schadeloos wil stellen voor haar pogingen het Sandinistische regime ten val te brengen. De Verenigde Staten heb ben geweigerd de bevoegdheid van het hof te erkennen in een zaak, waarin zij zijn veroordeeld wegens het leggen van mijnen in de territo riale wateren van Nicaragua, het bewapenen, uitrusten, steunen en financieren van de contra's en schending van het handelsverdrag door een handelsboycot. De VN-topman herinnerde er echter dat beide partijen door gaans de uitspraken van het hof JERUZALEM/QALKILYA (AP/Rtr) Honderden Israëlische soldaten hebben gistermorgen de Palestijnse plaats Qalqilya op de Westoever van de buitenwereld af gesneden. Er werd een uitgaans verbod afgekondigd, de toegangs wegen werden afgesloten en de te lefoonverbindingen werden ver broken. De Israëlische troepen richtten provisorische kampen in. Volgens de Israëlische televisie waren tegen het einde van de mid dag minstens 150 Palestijnen gear resteerd. In het 25.000 inwoners tellende dorp, dat 80 kilometer ten noorden van Jeruzalem ligt, werden gehei me voorraden messen, kapbijlen en knuppels gevonden, evenals verboden pamfletten van de onder grondse leiders van de Palestijnse opstand, aldus legerwoordvoer- ders. Brigade-generaal Gabi Ofir, een bevelhebber van de Westoever, noemde de operatie tegen Qalqilya de grootste van het leger in de ne wel respecteren. Hij zei zich be moedigd te voelen over het feit dat men in de Sovjetunie, getuige op merkingen van Sovjetafgevaardig den in de Algemene Vergadering van de VN, anders gaat denken over de rol en de mogelijkheden van het hof. ,,Ik hoop dat deze uit spraken spoedig een vervolg krij gen." Minister Van den Broek (buiten landse zaken) zegde Perez de Cuel lar toe dat Nederland binnen zijn beperkte mogelijkheden bereid is bij te dragen aan vredesoperaties van de volkerenorganisatie. Dit aanbod betreft met name Namibia, waarvan de onafhankelijkheid als gevolg van de besprekingen tussen Zuidafrika, Angola en Cuba, thans iets dichterbij lijkt te komen. Nederland heeft al jaren geleden aangeboden politiemensen of ma rechaussees beschikbaar te stellen voor toezicht op een volksstem ming over de toekomst van het thans nog door Zuidafrika bestuur de Namibia. Nagegaan wordt of bijstand aan het onafhankelijk worden van Namibia in deze vorm nog gewenst is. Perez de Cuellar liet zich bijzonder lovend uit over de houding die Nederland in de loop van de jaren tegenover de Ver enigde Naties heeft ingenomen. gen maanden van onrust. De solda ten vormden een menselijke keten rond het dorp en sloten alle wegen systematisch af. Ondertussen overleed in het Tel Hashomer-ziekenhuis bij Tel Aviv de 17-jarige Abdel Karim Mah- moud Barud uit het vluchtelingen kamp Rafah uit de Gazastrook. Hij was zondag door een soldaat in een oog geschoten. De Israëlische premier Shamir zei gisteren bij de opening van de campagne voor de verkiezingen in november dat de Likudpartij en niet de Arbeiderspartij van Peres de sleutel tot vrede in het Midden- Oosten in zijn bezit heeft. Shamir pleitte ook voor meer joodse neder zettingen in de door Israel bezette gebieden, die de Arbeiderspartij juist wil afstaan. Volgens de Likud bewijst de ge schiedenis dat alleen rechts een ak koord kan bereiken met Israels vij anden terwijl de bereidheid van de Arbeiderspartij tot concessies slechts rampzalige gevolgen zal hebben. Behangen is een werkwoord waarover je even moet nadenken. Eigenlijk zou men van beplakken moeten spreken. We plakken immers de lange papierbanen op de muur. Voordat dit gebeurt, hangen we het papier vanaf het plafond loodrecht naar beneden. We behangen dus een kamer en het plakken hoort erbij. door Joke Vos Tegenwoordig lijkt het of de be- hangdessins rechtstreeks uit de kleurdoos komen. Sommige mo tieven zijn op artistieke wijze neer gezet met dik kleurpotlood, pen seel of kleurkrijt. Met name de bloemendessins zijn de laatste twee jaar veranderd. Het zijn voor stellingen van luchtige en zwierige boeketten en guirlandes gewor den. In dit genre zien we ook schetsmatige bloem- en andere aan de natuur ontleende motieven. Fleurig en romantisch tegelijk. Een nieuwe trend op behanggebied zijn dessins die geïnspireerd zijn op ou de, monumentale bouwstijlen zoals die in Italië nog volop te vin den zijn. Behangranden spelen in deze stijl een speciale rol. Randen die de suggestie wekken van orna menten, zoals deze vroeger werden aangebracht met vlechtwerk, ka- belvormen, stroken marmer en dergelijke. Sierlijk Gedessineerde behangstroken van ongeveer een decimeter breed gaan het in de toekomst overigens helemaal maken. Ze dienen als sierlijke afwerking van het behang. Een behangrand komt extra mooi tot z'n recht wanneer deze de grens vormt tussen twee bij elkaar pas sende behangdessins. Voor deze behangranden worden vaak mo derne bloemmotieven gebruikt zoals rozen, kamperfoelie en ver der allerlei soorten takken en bla deren. Soms zijn het hele land schappen, vaderlandse grachten huisjes en ook wel bootjes en vo gelmotieven. Decoratief is een be hangrand als deze boven de plint wordt aangebracht en doorloopt rondom de deur- en raamkozijnen. Met enige creativiteit bieden de be hangranden vele mogelijkheden voor een persoonlijk cachet aan het vertrek. Liefhebbers van een klassiek in terieur kunnen keuze maken uit behangsoorten met een klassiek of origineel stijlpatroon. Hierin zijn heel exclusieve kwaliteitsproduk- ten verkrijgbaar. In de klassieke stijl is veel keus. Dit behang wordt uitgevoerd in oliedruk en geeft een weergave te zien van bijvoorbeeld echte Lodewijk-, Empire-, Rococo- en Biedemeyermotieven. Bij dit soort behang kan worden gekozen uit zo'n dertig kleuren en motie ven. Er moet echter rekening wor den gehouden met een levertijd van enige weken. Heel apart is het behang met het uiterlijk van marmer. Hiervoor wordt kreukelpapier gebruikt dat voorzien is van een waslaagje. Na dat dit behang is aangebracht kan de toplaag worden opgewreven Waardoor het materiaal niet alleen gaat glanzen, maar ook nog vocht en vuilwerend wordt. Dit type be hang is leverbaar in diverse moder ne tinten. Oppassen Het glanspapier, dat de laatste ja ren zo populair was, blijft voorlo pig: soms als satijn als ook chintz en parelmoer. Het wordt ook wel toegepast als een enkele baan in een dessin. Met sterk gekleurd en druk behang is het wel oppassen. Stalen kunnen vaak bedriegen; het kleine stukje lijkt niet zo fel of overvloedig maar op het grote vlak kan hetzelfde motief ongenietbaar zijn. Spreken we over behang, dan denken we gewoonlijk aan wand- bekleding gemaakt van papier: dat is ook de meest gebruikte grond stof. De laatste jaren komt echter steeds meer 'ander' behang in de belangstelling. Heel interessant en nieuw zijn de vinyl behangsoorten die kunstig stukadoorswerk sugge reren uit carré-vormige opgebouw de steentjesdessins, meestal in wit en grijs. Veelal hebben deze soor ten behang bijzondere hoogte-, diepte- en schaduweffecten. Neon De moeite waard om bekeken en toegepast te worden zijn ook de progressief moderne ontwerpen waarbij vinyl op nooit eerder ver toonde manieren wordt gecombi neerd met neonkleuren op aarde- tinten. Structuren kunnen worden aangebracht door middel van ge schuimd vinyl. Aangezien de ge bruikte materialen in het produk- tieproces van vinyl behang kost baarder zijn dan die van de papie ren wandbkleding, zal het duide lijk zijn dat vinyl soorten duurder zijn. Combinatie Soms wordt dit 'andere' behang gecombineerd met papier waar door bijzondere accenten kunnen ontstaan. Er wordt tegenwoordig heel wat geld uitgegeven voor het bekleden van de wand. De bekle ding is hoogwaardiger dan voor heen, doordat vooral natuurlijke materialen in de belangstelling staan. Niet alleen vanwege hun na tuurlijke schoonheid, maar ook omdat deze materialen bijdragen tot een sfeervolle vormgeving en om hun energiebesparende en akoestieke eigenschappen. Een voorbeeld hiervan is de wollen wandbekleding. Wollen draden worden naast elkaar gelegd en op een papieren rug gelijmd waardoor een streep in de lengterichting ont staat. Linnen wordt eveneens veel gevraagd en toegepast. Bij een kostbaar modern interi eur wordt zelfs wel natuurzijde op de wand aangebracht, maar dit is een uitzondering. 'Grasweefsel' is de verzamelnaam voor diverse soorten natuurlijke wandbkle- dingsmaterialen. Riet, bamboe, grassoorten en kamperfoelie wor den voor de fabricage daarvan tot vezels verwerkt en voorzien van een papieren rug. Het resultaat wordt als behang in de handel ge bracht. Evenals bij de meeste na- tuurprodukten zijn de kleuren van dit soort behangsels gevoelig voor zonlicht. Behang fungeert als achtergrond voor uw meubilair. Een goed geko zen behang draagt bij om een inte rieur goed tot z'n recht te laten ko men, zonder zelf te overheersen. Dat is de 'stille kracht' van behang. Aparte closetzitting De Deense fabrikant van sanitair, Pressalit, brengt fantasie in closet zittingen. Een closetdeksel met strepen, bloemen of zeilboten be hoort nu tot de mogelijkheden. Bij de sanitairvakhandel kun je ze be kijken. Als de 'plee' een opknap beurt nodig heeft, kan één van die zittingen voor een grappig en artis tiek effect zorgen, dat ook je gasten een glimlach oplevert. De gekleurde dessins zijn zoda nig in het materiaal aangebracht dat ze ook bij een grondige reini gingsbeurt niet beschadigd of ver bleekt worden. Nadere informatie Wijnbeek Sa nitair, Uitgeest, tel. 02513-13841. Verreweg het grootste deel van alle wandbekleding wordt door de huiseigenaar of huurder zelf ver werkt. Ook als er nieuwe vloerbe dekking moet komen laat men vaak de eigen handjes wapperen, om geld te besparen. Daarbij gaat het wel eens een beetje verkeerd: net iets te veel of te weinig geknipt of gesneden. Nieuwe handige hulpmiddelen zijn onlangs op de markt gebracht door importeur Sanders. Zoals de 'behangsnijder', waarmee langs plinten, tegen het plafonds, langs kozijnen enz. het materiaal met een mes precies op maat afgesneden kan worden, ook bij lastige inke pingen of schuine hoeken. Deze snijder kost ongeveer 25 gulden. Dan is er in hetzelfde program ma ook een apparaatje dat diverse functies heeft: borstel, spatel, na- denroller en snijhulp. Je kunt er onder meer behang mee aandruk ken om blazen weg te werken. Dit veelvuldig stukje gereedschap kost zeven gulden. Oud behang verwijderen is soms een lastig karwei. Met de nieuwe 'rolschaaf wordt die vervelende voorbereidingsklus veel makkelij ker. Dit gereedschap bevat een scherpgetand kartelmes dat het (nat gemaakte) behang verwijdert en een vlak schaafmes om het wan- doppervlak van resten verf, lijm enz. te ontdoen. Er zit ook een rol op waarmee je de naden tussen de behangbanen stevig kunt aandruk ken. De prijs van dit gereedschap ligt rond de negentien gulden. Wie alles op het gebied van be hang- en vloerbedekkingsgereed schap bij de hand wil hebben, kan ook de complete hobbyset kopen. Daar zitten alle genoemde produk- ten in. Voor ongeveer 60 gulden heb je dan vrijwel alles bij de hand om bij eigenhandige inrichting of renovatie van het huis makkelijk en nauwkeurig te werken. Infor matie: Sanders, Herveld, tel. 08880- 1560. Goede rolbezetting tussen plint en plafond Wanneer wandbekleding wordt vervangen door nieuw behang of welk ander materiaal dan ook, moetje allerlei dingen tij delijk van de wand verwijde ren. Schakelaars, stopcontac ten, duimpjes of haken waar aan wanddecoraties opgehan gen zijn. Na de klus moeten ze weer op hun juiste plek bevestigd wor den. Het is vaak moeilijk om de pluggen in de muur terug te vinden. Er is een slimme ma nier om dit probleem op te los sen. Sla in de pluggen spijker tjes waarvan de kop is afge knipt. Laat ze ongeveer 1 cm buiten het wandoppervlak uit steken, de scherpe punt naar voren. Bij het plakken van de nieuwe wandbekleding prik ken ze zich er door heen en mar keren de plaatsen waar de schroeven of andere bevesti gingsmaterialen opnieuw aan gebracht kunnen worden. Bij het verwijderen van elek trisch schakelmateriaal moeten uiteraard wel de nodige veilig heidsmaatregelen genomen worden. Ze de betreffende groep in de meterkast 'dood': groepschakelaar op nul en voor alle zekerheid ook de stop uit draaien. Behangplaksel en an dere wandbekledingslijmen bevatten nu eenmaal vocht en dat is de grootste vijand van elektriciteit. Bevestig na het be hangen het schakelmateriaal en de ophangduimpjes weer; de 'doorgeslagen' spijker- puntjes even uittrekken) verra den precies waar je moet schroeven of slaan. Op deze manier komt alles weer keurig op zijn plaats, zon der het ontsierende 'omplak- ken' van diè dingen die nu een maal op een wand noodzakelijk Dubbel zo veel in kast Het uit Zweden afkomstig Elfa-systeem verdubbelt de capaciteit van de opbergruimten, niet alleen in slaap- of kinderkamer, ook in keuken, gara ge, kelderkast of 'onder de trap' Het is een schuifladensysteem, opge bouwd van zogeheten draadmanden (met witte epoxylak afgewerkt me taal) die de inhoud zichtbaar maken. Een redelijk handige doe-het-zelver kan de laden met de bijpassende frames naar eigen wens en aangepast aan de beschikbare kastruimte in delen. De inhoud van de kast, hetzij met openslaande of schuiven deuren, is goed te overzien en benut zo ongeveer 90% van de ruimte. De schuifla den zijn ook te gebruiken als wasmand. Informatie: Elfa, Voorschoten, tel 01717-9243. In veel dessins is niet alleen behang te koop oor gordijnen, kussen enz. ook bijpassende stof

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13