Rapport incest schokt minister 4% Soms kan de brand beter niet worden geblust Op een gewone zakenrekening krijgtu automatisch een hogere rente bij een hoger saldo. Seksueel misbruik blijkt wijd verbreid Kleuterjuf doet het ook goed in hogere klassen Nederland stort zich in electronische oorlogvoering Oorlogsmisdadiger zit straf wellicht niet uit DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) Eén op de zes tot zeven vrouwen tussen de 20 en 40 jaar is seksueel misbruikt door één of meerdere familieleden. Van deze vrouwen heeft onge veer 10 procent aan de incest een trauma overgehouden. In meer dan een kwart van de gevallen was de vrouw jonger dan 10 jaar tóen de incest plaats vond. DEN HAAG (GPD) - De kleuter- juf doet het goed in het basisonder wijs. Op bijna driekwart van de ba sisscholen zijn sinds het samen gaan van de kleuter- en de lagere school ongeveer 10.000 voormalige kleuterleidsters ingezet bij het les geven in groep drie of hoger. Deze ontwikkeling bevordert het onder ling begrip tussen voormalige kleuterleidsters en onderwijzers voor eikaars werk. Dit blijkt uit on derzoek van het Instituut voor Toe gepaste Sociale Wetenschappen in Nijmegen in opdracht van het In stituut voor Onderzoek van het On derwijs (SVO) in Den Haag. De voormalige kleuterleidsters voelen zich in de hogere klassen van de basisschool vaak bekneld in een keurslijf van onderwijsmetho- den en leerplannen. Leerkrachten die voor het eerst in de eerste twee groepen les geven, voelen zich juist onthand door het ontbreken van duidelijke plannen. Beide partijen kunnen elkaar echter uitstekend helpen en dat gebeurt ook. De schoolleiders zijn enthousiast over de brede inzetbaarheid van hun personeel. Ze wijzen er echter op dat een overstap van de eerste twee naar hogere groepen en om gekeerd pas vruchtbaar is als dat vrijwillig en goed voorbereid ge beurt onder begeleiding. Gerichte nascholing achten de schoolleiders wenselijk. De brede inzetbaarheid van alle leerkrachten in het basisonderwijs is niet alleen gewenst, maar ook noodzakelijk. Leerlingenaantallen, vierjarigen-maatregelen en ar beidsduurverkorting spelen daar bij een rol, evenals de verdeling van de leerlingen over de groepen. De onderzoekers pleiten ervoor de pabo's zo in te richten dat alle af gestudeerden in elke groep van het basisonderwijs ingezet kunnen 'worden. Tijdens hun loopbaan moeten de leerkrachten gelegen heid krijgen zich te specialiseren. 'FEESTELIJKE'ACTIE TEGEN SHELL Dat blijkt uit een studie derpsycholoog Nel Draijer r misbruik van meisjes door v ten. Het resultaat van het onder zoek, dat in opdracht van het mi nisterie van sociale zaken is uitge voerd, werd gisteren in Den Haag aan minister De Koning aangebo den. De bewindsman noemde het rap port schokkend en sprak van een epidemie als ook naar het seksuele misbruik door niEt-verwanten wordt gekeken bij meisjes jonger dan 16 jaar die nu tussen 20 en 40 jaar oud zijn. Het aantal misbruikte vrouwen loopt dan op tot 30 pro cent. De Koning gaf te kennen dat het kabinet inmiddels naar nieuwe wegen zoekt om de daders van in cest effectief aan te pakken. Daar bij gaat het om gescheiden hulp verlening en behandeling voor slachtoffer, dader en moeder plus eventuele andere gezinsleden. Nauwe samenwerking tussen hulpverleners, politie en Justitie is daarbij vereist DEN HAAG (ANP) Nog voordat in november de eerste Nederland se compagnie voor elektronische oorlogvoering (EOV) wordt opge richt, zullen Nederlandse militai ren in de legeroefening Free Lion eind deze maand in de Bondsrepu bliek met deze manier van oorlogs voeren kennismaken. Met West duits materieel zullen zij oefenen in het opzoeken, afluisteren en misleiden van vijandelijke eenhe den en het beschermen van eigen troepen. Een tweede compagnie van eveneens circa 150 man wordt in 1991 gevormd, zo heeft brigade-ge neraal Kagenaar gisteren in Den Haag meegedeeld. Beide com pagnieën worden uitgerust met Westduits materieel, waaronder mobiele peilers en stoorzenders. Voor de vorming van parate EOV- eenheden - opleiding, en de aan koop van peilstations, zenders, ont vangers, stoorapparatuur en derge lijke - is 390 miljoen gulden uitge trokken. Elektronische oorlogvoering wordt omschreven als het gevecht om het elektromagnetisch spec trum, het domein waarin elektro magnetische golven - radio, radar, licht en infrarood - zich voortplan ten. Het gaat er om de tegenstander bij het gebruik van dit spectrum te hinderen en zelf maatregelen te ne men om de vijand te beletten de ei gen troepen te hinderen. EOV-troepen beschikken over stoorzenders die automatisch rea geren op het signaal dat zij moeten onderdrukken. Ook om te voorko men dat eigen zenders worden ge stoord, zenden zij vanuit de voorste linies de energie gebundeld naar voren. Als de zender wordt be diend door iemand die de taal van de vijand spreekt, kan men probe ren aan de andere kant verwarring te zaaien door slechts een deel van het bericht te onderdrukken. Vol gens generaal Kagenaar is Rus sisch de enige vreemde taal die de Nederlandse EOV-troepen leren. Er wordt niet onderwezen in Pools of Duits, hoewel het Nederlandse Eerste Legerkorps in de Noord- duitse laagvlakte met Poolse of Oostduitse eenheden te maken zou kunnen krijgen. EOV omvat ook het misleiden van de vijand door meedoen in een vijandelijk radionet. Dit is niet een- Binnenland kort Perez de Cuellar VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar is gisteren op Schiphol aangekomen voor een bezoek aan Nederland. Hij is vandaag aanwe zig bij de viering van het 75-jarig bestaan van het Vredespaleis in Den Haag. De VN-secretaris-gene raal is in ons land op uitnodiging van de Nederlandse regering en de Camegie-stichting. Hij krijgt mor gen een ere-doctoraat uitgereikt aan de Rijksuniversiteit van Lei den. voudig omdat dit een goede kennis van de taal en procedures van de te genstander veronderstelt. Het is gemakkelijker uitzendingen van vijandelijke stations op te nemen en te proberen verwarring te stich ten door deze later opnieuw uit te zenden. Bij het zoeken naar vijandelijke radio- of radarstations worden met peilers opgevangen signalen verge leken met in computers opgesla gen gegevens over aard en omvang van vijandelijke eenheden, zoals taalgebruik en z«nderkarakteris- tieken. Ook plaatsbepaling gebeurt met behulp van computers. "Duidelijk moet zijn dat incest een ernstig delict is", aldus De Ko ning.. Hij keerde zich tegen dege nen die incest afdoen als een mode gril. Ook wees hij erop dat incest maar één onderdeel is van het ver schijnsel seksueel geweld waaron der ook zaken als vrouwenmishan deling, verkrachting binnen het huwelijk, geweld tegen vrouwelij ke vluchtelingen en prostitutie val len. Broers en ooms werden het meest genoemd als daders, ge volgd door vaders, stief- en pleeg vaders. Ook jongens worden seksueel benaderd, maar daarover ontbreken wegens de taboesfeer vrijwel alle cijfers, aldus Draijer. Wel constateerde ze dat misbruikte jongens hun problemen afwente len op meisjes. Zij blijken nogal eens zelf tot incest over te gaan. Vrouwen die door familieleden zijn misbruikt krijgen op latere leeftijd vaak last van grote psychi sche en lichamelijke problemen, zo blijkt uit het onderzoek. De onder vraagde vrouwen repten onder meer van depressiviteit, zelf moordpogingen, angst, buik- en hoofdpijn. Volgens het onderzoek komt in cest in alle kringen voor. Sociale achtergrond, religie of al dan niet in de stad wonen zijn nauwelijks van invloed. Veel belangrijker is de affectie binnen de familie. Gezin nen waar incest voorkomt, blijken vaak verscheurd te zijn door con flicten of problemen. Een kwart van de slachtoffers werd door de ouders mishandeld; bij vrouwen die niet misbruikt zijn, is dit nog geen tien procent. Rond de twintig procent werd door de ouders ver waarloosd. Praten over seksualiteit was in de betrokken gezinnen vaak taboe en veel van de misbruikte meisjes durven nog steeds niet met iemand over het misbruik te pra ten. Jonge vrouwen schamen zich minder voor hun incest-ervaringen dan ouderen. Hulpverlenende instanties heb ben volgens het rapport stelselma tig gefaald om de incestslachtof- fers op te vangen of te helpen. De opleiding voor hulpverleners zou er meer op gericht moeten worden om incest in een vroeg stadium te ontdekken. Volgens het rapport is incest nog steeds een taboe; het op heffen daarvan zou het voor kinde ren en volwassenen makkelijker maken om hun ervaringen te ver werken. "Het kind moet duidelijk worden gemaakt dat het zelf geen schuld heeft", aldus Draijer. AMSTERDAM/ARNHEM (ANP) - Actievoerders hebben gisteren bij Shell-benzinestations in Amsterdam en Arnhem de pompslangen doorgesneden. In Amsterdam werden bovendien benzinepompen met rode verf beklad en slingers opgehangen ter gelegenheid van de "100ste pompenactie" tegen de aanwezigheid van Shell in Zuid- afrika. De actievoerders bezorgden later op de dag een pamflet bij het ANP over hun actie. Het schrijven was on dertekend door dc "vier bezorgde huismoeders, Bep, Miep, Truus en Thea". (foto anpi AMSTERDAM (ANP) - Officier van justitie voor oorlogsmisdrijven Brilman verwacht niet dat de 69-ja- rige oorlogsmisdadiger Luitjens de levenslange gevangenisstraf die Nederland hem in 1948 oplegde, ooit zal uitzitten. Brilman zei dit gisteren naar aanleiding van de procedure die Canada tegen Luitjens heeft aangespannen om hem diens Canadees staatsburger schap te ontnemen. Luitjens werd tot levenslang ver oordeeld wegens collaboratie met de nazi's. Hij zou betrokken zijn ge weest bij het doodschieten van twee mensen. Luitjens was echter al in 1947 uit Nederland ontsnapt. In 1961 kwam hij vanuit Paraguay naar Canada, waar hij nog steeds in Vancouver woont en werkt als hoogleraar plantkunde aan de uni versiteit van British Columbia. Ca nada wil hem nu zijn staatsburger schap ontnemen omdat hij bij zijn aanvraag zijn verleden verzwegen had. In het kader van die procedu re, die op 26 september bij het Fe derale Hof in Vancouver begint, wil Canada ongeveer dertig Neder landers horen die moeten vertellen hoe het tijdens de bezettingstijd toeging. De meesten zijn inwoners van het Drentse Roden, waar Luitjens zijn oorlogsmisdaden heeft begaan. De getuigen zullen in twee ses sies van twee weken achter geslo ten deuren worden gehoord door kantonrechter Brakenhof in As sen. Een team Canadese juristen, onder wie een rechter en griffier, zal daarbij aanwezig zijn. Het is maar de vraag of Luitjens naar Nederland komt als hij geen Canadees staatsburger meer is. „Nederland heeft al eens om zijn uitlevering verzocht, maar dit werd geweigerd omdat collaboratie met de vijand niet in het uitleverings verdrag stond. Misschien echter wil Luitjens van de heisa af zijn en komt hij wel naar Nederland in de hoop dat die levenslange straf hem wordt kwijtgescholden. In princi pe geldt voor hem dat levenslang. Maar er bestaat zoiets als gratie. We zijn natuurlijk 45 jaar verder", al dus Brilman. Wanneer de getuigenverhoren in Assen beginnen is nog niet be kend. Brandweer discussieert op congres over de gevolgen van vuurbestrijding DORDRECHT Hoe krijg je alle Nederlandse brandweercomman danten aan het schrikken? Door ze te vertellen dat ze een vuurtje niet moeten blussen, maar juist moeten aanwakkeren. Vorig jaar, tijdens het jaarlijkse congres van de Ne derlandse vereniging van brand- door Alexander Bakker weercommandanten (NVBC), nam chemisch adviseur P. van der Pols van de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR) de proef gie van TNO dat het laten uitbran- op het congres van de brandweer commandanten volgende week in Dordrecht. Deze discussie kan vol gens de NVBC leiden tot een heel andere opzet van brandbestrijding. Het thema 'blussen of niet blus sen' is actueel geworden na de gro te branden bij Sandoz in Basel in 1986 en in het Franse Tours in juni van dit jaar. Wegvloeiend bluswa ter zorgde in beide gevallen voor een enorme verontreiniging van het drinkwater in de omliggende gebieden. Kort geleden stelde ir. C. van Deelen van de afdeling Indus triële Veiligheid van de hoofdafde ling Maatschappelijke Technolo- op de som. Niet blussen, maar bla zen, vertelde hij doodleuk. Als één man schoten de heren comman danten naar het puntje van hun stoel. Soms kan een brand waarbij ge vaarlijke stoffen zijn betrokken be ter niet worden bestreden, stelde Van der Pols. Beter is het vuur juist aan te wakkeren. Sterker nog: som mige vuurhaarden moet je injecte ren met een brandstof. Zeehondenrust Een jaar na deze woorden staat Minister Braks heeft een deel de vraa® 'blussen of niet?' centraal van de Waddenzee tot het eind van het jaar gesloten om de daar aan wezige zeehonden zoveel mogelijk rust te gunnen. In het gebied leeft ongeveer de helft van de totale zee hondenbevolking in hel Neder landse deel van de Waddenzee. Het hondeziektevirus heeft tot nu toe bijna 200 slachtoffers gemaakt on der de zeehonden, ongeveer 20 pro cent van de totale populatie. Het aantal zieke dieren neemt nog steeds toe. Nieuwe leerstoel Rotterdam krijgt een bijzondere leerstoel nucleaire geneeskunde. De nieuwe leerstoel wordt onder gebracht bij de faculteit der medi sche en gezondheidswetenschap pen van de Erasmus Universiteit. De hoogleraarsstoel in de nucleaire geneeskunde is er vooral gekomen op aandrang van het academisch ziekenhuis Dijkzigt. 'De nucleaire geneeskunde heeft zich de afgelo pen jaren niet alleen een belangrij ke plaats verworven in het weten schappelijk onderzoek, maar ook binnen het diagnostisch onderzoek bij patiënten. den van chemische stoffen vaak beter is dan blussen, omdat het meestal langzaam afbreekbare pro- dukten betreft die op lange termijn een verwoestend effect kunnen hebben op het milieu. De ramp bij Sandoz schudde de deskundigen wakker. Behalve een discussie over het ontbreken van een automatische blusinstallatie en het evenmin aanwezig zijn van automatische brandmelders, werd er gesproken over de vraag wat er zou zijn gebeurd als men de loods, waarin natrium en fosgeen lag op geslagen, rustig had laten uitbran den. Of, wat er zou zijn gebeurd als de met giftige gassen vermengde rook mede ontstaan door het blussen zou zijn geïnjecteerd met een benzinemengsel, waar door de giftige stoffen bijna volle dig zouden zijn verbrand? Er rezen meer vragen. Wie neemt de beslissing en de verantwoorde lijkheid voor het oprakelen van het vuur? En, wat doet de verzekering? Milieuramp De Dordtse regionale brandweer bracht de 'verlichte' denkwijze als eerste in de praktijk. Door een blik seminslag ontstond vorig jaar in een bedrijfsverzamelgebouw in Groot-Ammers brand. Het vuur be gon in een opslag van een aanne mingsbedrijf, de naastgelegen op slag van een schildersbedrijf vloog ook in brand. De eigenaren van de derde participant in het gebouw, een drukkerij, keken met afgrijzen hoe de vlammen de nieuwe druk persen bedreigden. Toen op een gegeven moment het bluswater, vermengd met de voor het milieu gevaarlijke verfres- ten in een belendende poldersloot het plaatselijke riool stroomde, was voor de brandweer de maat vol. Door het in allerijl confisque ren van enkele vrachtwagenladin gen zand kon een poldersloot wor den afgedamd en bleef de Alblas- serwaard een milieuramp en de verzekering een forse milieuscha depost Gespaard. Het vuur werd verder slechts 'gecontroleerd'. Jammer voor de bedrijven, maar als met de brandbestrijding was doorgegaan, waren de gevolgen voor het milieu niet te c weest. Bestrijdingsplan Volgens directeur Van Kuijen van het Directoraat Generaal Mil ieuhygiëne is er in Nederland al een goed beeld van de 'risicovolle' bedrijven. Sinds de inwerkingtre ding van de Rampenwet in 1985 zijn gemeenten verplicht binnen hun grenzen de risico's te inventa riseren. Aan de hand hiervan moet de voor de 'gevoelige' bedrijven een rampbestrijdingsplan worden opgesteld. Volgens Van Kuijen is voor ongeveer eenderde van de hiervoor in aanmerking komende bedrijven een plan opgesteld. Die bedrijven zijn overigens geconcen treerd in het Rijnmond- en Drechtsteden-gebied. Het Nederlandse ministerie van Binnenlandse Zaken werkt op dit moment aan het vervaardigen van een computerprogramma, dat mo gelijk nog voor het eind van ditjaar ter beschikking komt van de brandweerkorpsen. Met het pro gramma kan worden bekeken wat onder voorkomende weersomstan digheden de gevolgen zijn van het bestrijden van een (chemische) brand. Daarvoor bestaan op dit moment modellen, die een inzicht kunnen geven in de verspreiding van bijvoorbeeld een gaswolk. Die modellen zijn ontwikkeld door deskundigen van de afdeling Che misch Advies van de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond. Verzekeraar Ringers kondigde gisteren aan dat de risicovolle be drijven natuurlijk wel een (fors) ho gere brandverzekeringspremie staat te wachten. Ringers verwacht in gevallen dat de brandweer een brand niet heeft bestreden, geen juridische problemen. "Zeker niet als het besluit om niet te blussen op goede gronden is genomen", stelde de verzekeraar. Goed nieuws voor bedrijven, verenigin gen, stichtingen en vrije beroepsbeoefenaren.Tot dusver moest u steeds weer met uw bank afspra ken maken over de belegging van overtollige middelen op een apar te rekening. Dat is niet meernodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het gemak van betalingsverkeer en de voordelen van een getrapte rentevergoeding: naarmate het saldo Vrije beschikkingsmogelijkheid Alle betalingsverkeerdiensten. Rente over de hoogste trap maar liefst op de rekening hoger is, kan een hogere trap in de tariefstelling worden bereikt. Hiermee wordt uw Zakenrekening tevens Beleggingsrekening. De rente wordt maande lijks aangepast aan de ontwikke ling op de geldmarkt. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzeg termijnen, boetes of andere beperkingen. De Zakenrekening biedt daarmee grote CIUlCIfóUTIl. vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze S kantoren is zo gemaakt. Daar zijn wij u f graag van dienst. De Nutsspaarbank doet meer voor ondernemers. Veiling opgezette dieren brengt 25.000 gulden op AMSTERDAM (ANP) - Onder gro te belangstelling uit het hele land zijn gisteren bij het Amsterdamse veilinghuis De Zon 6000 opgezette dieren variërend van snoeken, jon ge vossen en een stekelvarken tot een giraffenek, kaaimannen en een ijsbeer en een groot aantal dier- schedels, eieren en schelpen, ver kocht. De dieren brachten totaal ongeveer 25.000 gulden op en zijn aangekocht door musea, scholen en verzamelaars. De opgezette dieren zijn afkom stig uit de nalatenschap van de 78- jarige Johan Roeleveld uit Eer beek, die in juli van dit jaar over leed. De rijkspolitie ontdekte in 1982 zijn verzameling van 250.000 geprepareerde dieren, in enkele hutten en ondergrondse bunkers in de Veluwse bossen. Hij verklaar de van God de opdracht te hebben gekregen om evenals Noach van al le diersoorten exemplaren bij el kaar te zoekên, voor het geval de wereld ten onder zou gaan. Justitie had daar echter een heel ander idee over en nam de dieren verzameling in beslag. Roeleveld werd veroordeeld tot een boete van 1200 gulden. Een groot deel van de opgezette dierencollectie - die over het algemeen slecht geprepareerd bleek te zijn - werd vernietigd. "Door de haast waarmee de gedre ven Roeleveld op een gegeven mo ment te werk ging, werkte hij de dieren niet meer af', aldus W. Laanstra van het veilinghuis. Daar door nam hij ook geen tijd meer om de opgezette exemplaren stof- en motvrij te houden, waardoor stof en schimmel de dieren aantastten. Rapport: duinen beter beschermen UTRECHT (ANP) - De Natuurbe- schermingsraad vindt dat de dui nen langs de kust beter moeten worden beschermd. Het beheer moet meer worden gericht op ont wikkeling van de natuur. Intensie ve recreatie en militair gebruik ho ren niet thuis in de kustduinen. De raad schrijft dit in een advies aan de minister van landbouw en visse rij. Het beheer van de duinen is erg versnipperd. Initiatieven van Noord- en Zuid-Holland om tot een overleg van beheerders van duin gebieden te komen verdienen na volging, aldus de raad. Hij vindt het een goede zaak dat de water winning in de duinen wordt ver minderd. Daardoor kunnen ver droogde duinvalleien herstellen. Directeur Blij dorp wil boycot wegens handel in dieren ROTTERDAM (GPD) Directeur ir. D. van Dam van Diergaarde Blijdorp dreigt buitenlandse die rentuinen te boycotten, als zij niet stoppen met het illegaal verkopen van bijzondere diersoorten. "Het kan echt niet langer. Terwijl de beste dierentuinen hun best doen zeldzame dieren te behouden, ver kopen andere, meer commerciële tuinen dezelfde dieren aan particu lieren. Er is altijd wel een markt voor. Wie een Rembrandt kan ko pen, kan ook een Okapi kopen. Al leen zijn er nog maar vijftig Okapi's over de hele wereld", aldus Van Dam. Vandaag reist hij naar een we reldcongres in Stuttgart waar hij als voorzitter van de International Union of Zoological and Botanical Gardens een boycotmaatregel zal voorstellen. Van Dam: "Wij zullen nooit een zeldzaam dier verhande len. Het gaat om de commerciële tuinen, meestal in handen van par ticulieren, die een zeldzaam dier van ons krijgen om de soort in stand te houden. Gebleken is dat zij soms de jongen verkopen". Onlangs ontfermde Blijdorp zich nog over de olifant Duanita, af komstig uit het Vietnamese Hanoi. Het dier was bestemd voor een tuin in Tsjechoslowakije maar in de Rotterdamse haven bleek de ver voerder niet over de juiste papie ren te beschikken. Bovendien zat Duanita in een krappe container en leefde al wekenlang op uitsluitend suikerriet. Was deze bedreigde diersoort wel bestemd voor de Tsjechische tuin? In het Oostblok land weet men van niets, zo bleek na twee telefoontjes. Gezin overvallen AKERSLOOT (GPD) - Drie met messen bewapende mannen met nylonkousen over hei hoofd heb ben een gezin in Akersloot overval len en beroofd. Zij knevelden het echtpaar en de twee dochters. De vrouw werd in het gezicht getrapt waardoor haar gebit brak. De hond die de overvallers wilde aanvlie gen, werd met een mes - niet dode lijk - verwond. De drie gingen er vandoor met ongeveer 8000 gul den. Na ruim een uur slaagden de bewoners zich te bevrijden. VROUW GEDOOD - De Amster damse politie heeft gisteren in een woning in de hoofdstad het stoffe lijk overschot gevonden van een 55-jarige Amerikaanse vrouw. Ze was door messteken om het leven gekomen.' Haar 20-jarige zoon die al enkele maanden in Amsterdam woonde is als verdachte aangehou den. Hij had zelf de politie gebeld.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3