Ramp treft delta zonder dijken 'Het is het beste wat ik ooit heb gedaan' Achtergrond 25 miljoen slachtoffers in verdronken land van Bangladesh Geloofsvragen vaker beantwoord metweet het niet9 PAGINA 2 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 Ieder jaar verdrinkt Bangladesh wel een keer. Maar nog nooit was de moesson zo desastreus als dit jaar. Driekwart van het land staat blank. Twintig miljoen Bengalen hebben hun schamele huis verlaten. Het dodental is de grens van 1.000 gepasseerd. Droge grond om hen te begraven is er niet. Telefoonverbindingen zijn gestremd. Wegen zijn onbruikbaar. Het vliegveld van de hoofdstad staat onder water. Zelfs de president krijgt in zijn paleis natte voeten. En de voorspelling voor de komende weken luidt: meer van hetzelfde, waarschijnlijk erger. Medici verwachten epidemieën van cholera en hersenvliesontsteking. Wanhopige hulpverleners weten niet hoe ze bij hun slachtoffers kunnen komen. En deskundigen verschillen van mening over de oorzaken van een ramp die twintig maal groter is dan het drama in Sudan. door Cees van Zweeden Toen de Union Jack nog wapperde boven 'Brits Indie' werd bij de aan leg van spoorlijnen rekening ge houden met hoog water. In de delta van de Ganges en de Brahmaputra werd de rails een kleine meter bo ven het hoogste peil gelegd dat het water volgens de berekeningen kon bereiken. De spoorlijnen die de Britten in Bangladesh aanleg den, liggen er nog steeds. Maar de zer dagen varen er motorboten overheen. Nooit eerder stond het water zo hoog, nooit eerder was de ellende zo groot. Hevige moessonregens, planologische blunders en domme pech hebben Bangladesh getrans formeerd in een tranendal. Twintig miljoen mensen wisten op tijd hun laaggelegen hutten en huisjes te cillen. Het grootste probleem is dat de slachtoffers onbereikbaar zijn. "Gewoonlijk vlieg je in zo'n situa tie watertanks in. Dat is het eerste wat je doet. want het drinkwater is ernstig verontreinigd. Maar de luchthavens zijn ondergelopen en kunnen niet worden gebruikt," zegt Jaques de Miliano van de hulporganisatie Artsen Zonder Grenzen. Alle hulpverleners hebben het zelfde verhaal: transport van hulp goederen is onmogelijk. In de ha venstad Chittagong ligt genoeg voedsel, maar voor het eerst in 's lands geschiedenis is de spoorlijn naar Dakha onder water verdwe nen. Een derde van de wegen staat blank, en omdat de aanvoer van benzine is gestokt kan op de overi ge wegen ook niet gereden worden "Bangladesh is erger dan Sudan," zegt De Miliano. „In Khar toum was een miljoen mensen ge troffen, hier heb je het over 25 mil joen slachtoffers. Door de enorme omvang van de ramp, die de hele infrastructuur van telefoonlijnen, wegen, spoorverbindingen en vliegvelden onklaar heeft gemaakt, is het onmogelijk om zoiets pri mairs als veilig drinkwater naar de slachtoffers te brengen. Veel men sen zullen diarree krijgen, wat vooral bij kinderen dodeli jk is. De kans op andere via water over draagbare ziektes als cholera en hersenvliesontsteking is levens groot." Diarree hoeft niet dodelijk te zijn. Al wat de patient moet doen is een zout-suiker preparaat in water oplossen en innemen. De Miliano. "Dat voorkomt uitdroging en ver zwakking. Maar dan heb je wel schoon water nodig, per slachtoffer 5 tot 10 liter. En er zijn 25 miljoen slachtoffers. Dagelijks heb je dus minimaal 125 miljoen liter nodig. Zelfs als je de transportmiddelen zou hebben om zoveel water ter plekke te krijgen, zou het je nog niet lukken. Waar moet dat schone water vandaan komen als tweeder de van het land is overstroomd? Er zijn bijna geen betrouwbare putten o EPA) meer waar je het uit kunt halen. De waterputten zijn overstroomd met vervuild rioolwater. En als het drinkwater nog met verontreinigd is. staan de pompen wel onder wa ter". Overstromingen zijn in Bangla desh een jaarlijks terugkeren feno meen, en ook in een 'normaal' jaar gaat een vijfde deel van het land (11.000 vierkante km) verborgen onder een bruine, waterige sub stantie. Maar dit jaar bereikten 's lands grootste rivieren, de Ganges en de Brahmaputra, tegelijk hun hoogste peil. Dijken die in het ver leden stand hielden tegen het was sende water, zijn nu bezweken on der het natte geweld. Steden als Dakha, vroeger onbereikbaar voor de rivier, staan blank. Zelfs de hoogopgeleide buiten landse deskundigen zitten met de handen in het haar. Geld voor een grootscheeps deltaplan heeft het land niet. Met een gemiddeld inko men van 300 gulden oer hoofd van de bevolking is Bangladesh een der armste landen ter wereld. Maar bovenal: niemand weet wat er ge daan moet worden tegen het water. De waterbouwkundigen spre ken elkaar tegen. Er is een school die de oorzaak van de jaarlijkse rampspoed zoekt bij de bronnen van Ganges en Brahmaputra, in In dia en Nepal. Ooit was het stroom gebied van de bovenlopen weelde rig begroeid, en de wouden hielden in het moesson-seizoen het water vast. Voorkomen werd dat het re genwater zich onmiddellijk en on gebreideld naar omlaag stortte. De bossen fungeerden als een spons: als de moesson zich ont laadde werd het water opgenomen om het tijdens het droge seizoen weer los te laten. De waterafvoer was constant: niet te veel, maar ook niet te weinig. Totdat Indiërs en Nepalezen hun bossen begonnen te kappen. De hellingen van de Himalaya verlo ren hun absorberend vermogen en verwerden tot glijbanen voor het moessonwater. En met het water kwamen grote hoeveelheden slib naar beneden dat bezonk waar de schuimende ri vier van het hooggebergte over ging in de traag voortkabbelende stroom van het laagland: in Bangladesh. De rivierbedding kwam hoger te liggen en daarmee het water. De kans op overstromin gen nam toe Preciar Drs. Vise van het Delftse Water loopkundig Laboratorium is het met deze theorie roerend eens maar wenst dat niet hardop te zeg gen. "De relatie tussen India en Bangladesh is zo precair dat u mij niet hoort zeggen dat de fouten in India worden gemaakt", zegt hij. "Als je dat zegt, krijg je politieke stront. Maar het is een feit dat het bergend vermogen, het vermogen om water vast te houden, buiten Bangladesh ligt." "Dit is dus flauwekul," meent collega-ingenieur Te Slaa van het Nijmeegse ingenieursbureau Has- koning. "Dat verhaal over die ont bossing klopt niet. Ontbossing aan de bovenloop kan alleen proble men geven bij korte rivieren, zoals in Indonesië. Er komt dan inder daad zo'n grote hoeveelheid slib naar beneden dat de bedding wordt opgehoogd, en de rivier dus gemakkelijker buiten haar oevers treedt. Maar de Ganges en de Bra- maputra zijn daarvoor te lang. Dat is is niet merkbaar". Wachten tot het water verdwijnt: meer kan hij niet doen, de boer die zijn schamele bezittingen in een boot heeft geladen. De overstromingen in de vruchtbare Gangesdelta zijn de ergste sinds mensenheugenis. (foto api Bovendien is de ene ontbossing de andere niet. Te Slaa: "Je kunt om twee redenen hout kappen. Or» brandhout te verkrijgen en om terassen te kunnen aanleggen op de berghelling voor de verbouw van bijvoorbeeld rijst. Dat laatste is in India op vrij grote schaal ge schied, en is veel minder schade lijk. Die terrassen houden het he melwater behoorlijk lang vast". Dijken Als herbebossing van de Hima- laya-hellingen niet het ei van Co lumbus is, lijkt één ding te resten: dijken bouwen langs de rivier. Maar ook die gedachte ontlokt aan Te Slaa geen kreten van instem mend gejuich. "Het grootste gevaar van bedij king is datje de nvierloop vastlegd Zonder dijken zal het water een an dere weg zoeken, zodra de rivier bedding te hoog is geworden door het aangevoerde slib. Hierdoor wordt het land over een brede strook in feite opgehoogd. Maar als je de loop van de rivier door bedij king vastlegd, wordt de rivierbed ding alsmaar hoger. Totdat zij zelfs hoger is dan het omringende land. en als je dan een dijkdoorbraak krijgt is de ellende veel groter. Dan krijg je het water ook niet meer weg". Te Slaa ziet Bangladesh als een land in wording. "Als je kaarten van 100 jaar geleden vergelijkt met actuele, zie je dut de kuistlijn enige tfentallen kilometers in zee is ge schoven. Het land is groter gewor den door alle slib die naar beneden is afgevoerd. Belangrijk is vooral een goed vluchtplaatsenprogram- ma. Die hoger gelegen onderko mens zijn er ook wel, maar de moei- likheid is dat er te veel mensen zijn. Dertig jaar geleden telde het land nog 20 miljoen inwoners, nu zijn dat er ruim 100 miljoen. Hierdoor wordt het bij overstromingen steeds moeilijker om een goed heenkomen te zoeken" Jonger gebergte Voor ir. Van der Wal van het Arn hemse ingenieursbureau Eurocon sult is herbebossing in India en Nepal toch een deel van de oplos sing. "De erosie aan de bovenlopen heeft de rivieren onstabiel ge maakt. Er worden gewoon te grote hoeveelheden water en sediment aangevoerd. De gevolgen van de erosie zijn voor rivieren die in de Himalaya ontspringen ook groter dan bijvoorbeeld voor de Rijn. De Himalaya is geologisch gezien een jonger gebergte dan de Alpen. Daardoor komt ook meer sediment mee naar beneden, om nog maar niet te spreken van het water. De Ganges en de Brahmaputra bevat ten tienmaal meer water dan de Rijn". AMSTERDAM - Onlangs startte de VARA met uitzending van de v Engelse tv-serie 'To have and to hold'. Een serie over draagmoeder schap, waarin een vrouw voor haar zuster een kind ter wereld brengt. Het onderwerp staat de laatste ja ren in het brandpunt van de be- langsteling. Met name in Engeland laaiden de discussies hoog op toen de Engelse huisvrouw Kim Cotton in 1985 als eerste commerciële draagmoeder het leven schonk aan een dochter. Het kind ging de ge schiedenis in als 'baby Cotton'. door Thea van Beek Over haar ervaringen verscheen nog datzelfde jaar haar boek 'Baby Cotton: For love and money". Een jaar later gevolgd door de Neder landse vertaling 'Voor liefde en geld'. Onlangs was zij voor een dag in Nederland. Een blik terug. Baby Cotton werd op 4 januari geboren in het Victoria Hospital te Londen. De draagmoeder Kim bracht het kind ter wereld voor geld. Dertigduizend gulden ont ving zij voor haar draagmoeder schap. De zwangerschap kwam via kunstmatige inseminatie tot stand via het Nationale Centrum voor Draagmoeders, een commercieel bemiddelingsbureau. De identiteit van de toekomstige ouders en die van Kim Cotton moesten volgens het contract zorgvuldig voor elkaar geheim blijven. Britse commerciële draagmoeder blikt terug op stormachtige periode Kim Cotton werd op het bestaan van draagmoederschap geatten deerd via uitzendingen van de En gelse ontbijt-tv. Nooit eerder was het bij haar opgekomen dat vrou wen een kind ter wereld brengen voor een vrouw die daar zelf niet toe in staat is. Laat staan dat je daarvoor ook nog geld zou kunnen ontvangen. In Amerika gebeurt dit commer ciële draagmoederschap op vrij grote schaal. Via een commercieel bureau in Detroit kwamen op deze wijze als 247 kinderen ter wereld. De mogelijkheid daar zelf aan mee te werken, kreeg steeds meer ge stalte door de financiële moeilijk heden waarin het gezin Cotton ver keerde. Door de aankoop van een huis was het gezin in financiële problemen geraakt. Geld voor ver bouwing en inrichting ontbrak Omdat Kim Cotton met haar ei gen twee kinderen, naast een ge brekkige opleiding, geen kans zag met betaald werk een bijdrage te leveren ter verruiming van het ge zinsbudget. leek het betaald draag moederschap dé kans uit de geld zorgen te komen. Bovendien, zo re deneerde zij, werd het zo mogelijk Schandaal Na alle voors en tegens op een rij tje te hebben gezet, werd de knoop doorgehakt. Kim raakte in ver wachting van een man die zij niet kende. Haar zwangerschap moest in het diepste geheim verlopen. Maar hoe verberg je zoiets voor vrienden en familie? Al snel kreeg ook de Engelse roddelpers lucht van de zaak. Voor zij het zelf goed besefte, werd ze het middelpunt van een schandaal. Fotografen en journalisten belegerden het gezin, familie en vrienden. Om althans haar eigen verhaal nog redelijk in de publiciteit te krij gen. besloot zij de publiciteitsrech- ten over zwangerschap en geboorte te verkopen aan The Daily Star. Dit leverde nog eens de lieve som op van 75.000 gulden. Hoe kijkt ze nu zelf terug op die periode9 Kim Cotton "Achteraf gezien was het een nachtmerrie. Vooral het moment na de geboorte toen maatschappelijk werkers ont dekten dat ik het kind wilde af staan. Omdat het een onwettig kind was, kon de biologische vader geen enkel recht op het kind laten gelden. De baby werd acht dagen gegijzeld door de overheid en ver bleef alleen in het ziekenhuis. Pas toen de vader bij het hooggerechts hof een adoptieverzoek indiende, werd hierop positief besloten en konden de ouders het kind meene men. Toch heb ik er nooit spijt van gehad. Het was het beste wat ik ooit heb gedaan. Ik heb er iemand anders mee geholpen". Onder de vele voors en tegens van commercieel draagmoeder schap geldt ook de kritiek, dat in die situatie het slechts arme vrou wen zijn die de kinderen voor rijke vrouwen zullen baren. Kim Cotton ligt daar niet wakker van. "Mensen die dolgraag een kind willen, hebben er alles voor over dat doel te bereiken. Voor IVF (in vitro fertilisatie, ofwel kunstmati ge bevruchting van de eicel in het laboratorium, red.) verkopen men sen zelfs hun huis. Er zijn ook vrou wen die gratis als draagmoeder wil len fungeren. Ik vond het een be taalde 24-uurs baan die ik goed met m'n eigen gezin kon combineren. Daar was het allereerst om begon nen. Als je alle uren van de zwan gerschap meetelt, met de daarbij behorende lasten, betekenen die dertigduizend gulden slechts vijf gulden per uur. Maar inderdaad, rijkere vrouwen hebben zo wel meer kansen toch een kind te krij gen" Na de geboorte van baby Cotton zag Kim het kind nooit meer terug. Ook de ouders zijn voor haar nog steeds volstrekt anoniem. Via het. inmiddels opgeheven, bemidde lingsbureau hoort zij wel regelma tig hoe het met het kind gaat. "Het gaat goed met haar en daar ben ik heel gelukkig mee. Vanaf het begin heb ik mij erop ingesteld geen emotionele binding met het kind te krijgen. In m'n gedachten blijft het 'baby Cotton'. Ik heb m'n eigen kinderen en familie en daarmee ben ik tevreden. De adoptie-ouders zijn overigens wel van plan hun kind later te vertellen hoe zij ter wereld kwam. Als het meisje mij ooit zou willen zien. lijkt me dat heerlijk. Ik heb daar absoluut geen problemen mee". Sensatiebladen - Over de publiciteit die haar draagmoederschap opleverde, zegt zij nu: "Ik was toen nog ontzettend naief met die kranten. Het nieuws werd vooral opgepikt door de sen satiebladen. Ook de verhalen die in The Daily Star verschenen, waren op die sensatie gericht. Mijn fami lie moest uit de krant vernemen dat ik draagmoeder was. Er ontston den twee kampen: zij die het fan tastisch vonden wat ik deed en de genen die het falikant veroordeel den. Door dit alles raakte ik ontzet tend geisoleerd en werd het een eenzame zwangerschap. Ik kon er met weinig mensen over praten. Dat was ook de reden dat ik ben gaan schrijven. Al een paar weken na de geboorte bood Denise Winn aameen boek te schrijven. Drie we ken achtereen heb ik met haar ge praat. Dat werkte als een therapie' Strafbaar In 1985 verscheen m Nederland het eindrapport van een commissie onder leiding van mr. E. Lukas en mr. S. Wortmann over bijzondere wijzen van voortplanting, het draagmoederschap en de juridi sche problematiek. Over draag moederschap neemt deze commis sie een zeer terughoudend stand punt in, gezien de vele haken en ogen. Een minderheid van de werkgroep pleit voor niet-commer- ciële* bemiddelende instanties als tussenpersoon tussen draagmoe der en wensouders. Geheel tegen is deze commissie op commerciële bemiddelingsbureau. Die zouden zelfs strafbaar gesteld moeten wor den. Kim- Cotton blijft echter voor standster van betaling aan de draagmoeder: "Draagmoeder-zijn vraagt veel moed Je draagt het kind dat een ander dolgraag wil hebben. Dat vergt een groot ver antwoordelijkheidsgevoel en het betekent ook werken. Waarom zou je je daarvoor dan niet laten beta len?" Kardinaal Hans Hermann Gror van Wenen heeft de teruggekeer de priesters van de geëxcommu niceerde aartsbisschop Marcel Lefebvre dringend gevraagd, de hervormingen van het Tweede Vaticaans Concilie, in het bijzon der op het gebied van de liturgie, 'met volle overtuiging' te erken nen. "Als ik eefl lid van de pries terbroederschap Sint Petrus in een parochie wil aanstellen, zal ik van hem eisen dat hij in de eu charistie voorgaat op een manier die wij kennen. Het is ondenk baar, dat een priester van de broederschap als kapelaan of pastoor actief is en niet akkoord gaat met hoe wij de mis vieren Zei de kardinaal gisteren voor de Oostenrijkse radio. De Sint Petrus-broederschap verenigt ieden van de door Lefe bvre gestichte broederschap Pi us X die niet met het Vaticaan hebben gebroken. Grör heeft van het Vaticaan het verzoek gekre gen, leden van deze broeder schap een pastorale functie in het aartsbisdom te geven. Aan de andere kant vroeg de Weense aartsbisschop de gelovi gen begrip voor de vroegere priesters van Lefebvre 'omdat van hen niet kan worden ver wacht dat zij plotseling heel an ders gaan denken". "Hun moet een bepaalde periode van bezin ning worden gegund, niet alleen op de liturgie, maar ook op de vrijheid van godsdienst en de oe cumenische opdracht van de Room8-katholieke Kerk", pun ten waarover Lefebvre opvattin gen heeft die stérk afwijken van wat het Vaticaan zegt. Bomaanslag. Ook al staat niet vast dat een regeringsinstan tie verantwoordelijk is voor de bomaanslag, hij past wel in de strategie van de regering tegen de Raad van Kerken en andere anti-apartheidsinstellingen. Dat zeggen leiders van kerken die bij de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken zijn aangesloten, in een reac tie op de bomaanslag van vorige week op het 'Khotso House', waarin het hoofdkantoor van de raad en andere organisaties wa ren gevestigd. Volgens de kerkleiders kan de aanslag niet worden losgezien van de weloverwogen plannen van de regering, de omroep en andere pro-apartheidsorganisa- ties om tegenstanders uitte scha kelen en de aandacht af te leiden van de mislukking van het apart- heidsbeleid. Deze plannen wor den, volgens de kerkleiders, 'met niet te stuiten meedogenloos heid' uitgevoerd. "De Raad van Kerken zal op grond van het Evangelie het mo rele bankroet en het kwaad van de apartheid aan de kaak blijven stellen. Hij zal van elk hulpmid del waarover hij beschikt ge bruik maken om de slachtoffers van het systeem te helpen en de apartheid uit te bannen. De bom aanslag heeft daaraan geen eind gemaakt". Enquête Uit de enquête 'Evangelisatie Nederlandse Stu denten' onder studenten en ka merbewoners in Leiden. Utrecht en Rotterdam kan de conclusie worden getrokken dat de ontker kelijking nog doorgaat en de on zekerheid. bijvoorbeeld over de aard van de bijbel of het wezen van God, groter wordt. Er is een toenemende voorkeur voor niet- dogmatische antwoorden en voor het antwoord 'weet het niet'. Het geloof in reïncarnatie wint veld, politieke stromingen als 'Klein links' zien hun invloed tanen. De 'Evangelisatie Nederlandse Studenten' is een afdeling van het Instituut voor Evangelisatie in Doorn. Ze werkt in universi teitssteden in Nederland en op Curacao. Het bijbelbezit in deze groepen nam de laatste vier jaar toe van 61 tot 67 procent. Van de onder vraagden zag 36 procent de bij bel gedeeltelijk als historisch boek, 8 procent als mythe of fan tasie, 18 procent als regel voor het leven van gelovigen, 10 pro cent als Woord van God en 20 procent als niet-historisch maar wel als bron van wijsheid. Opvallend is dat het aantal ge adresseerden dat geen zin heeft om aan zo'n enquête mee te doen, jaarlijks afneemt. Daaruit trekt de 'Evangelisatie Neder landse Studenten' de conclusie dat er een groeiende interesse is voor geestelijke zaken. Gabriel. De achtertuin van de familie Holtschlag aan de Buurserstraat in het Twentse dorp Haaksbergen is, tot onge noegen van de omwonenden, in twee jaar geworden tot een waar bedevaartsoord voor behouden de rooms-katholieken. Volgens de familie zou de aartsengel Gabriel met grote regelmaat in de tuin verschijnen, en dat was voor haar reden genoeg er een kapel op te richten, van tempex-platen en overspannen met een zeil. Ondanks het bordje 'Stilte' ho ren de buren 's avonds en in de weekeinden veelvuldig hoe in de tuin godsdienstige bijeenkom sten worden gehouden. De tent is geplaatst zonder toestemming van de gemeente. Wethouder me vrouw G. Leferink, die 'ruimtelij ke ordening' in haar portefeuille heeft, wil de tent wel weg hebben, maar voorlopig mag ze nog blij ven staan omdat het gemeentebe stuur de zaak grondig wil aan pakken. Want als de tent weg is. blijft nog de vraag of in de tuin godsdienstige bijeenkomsten mo gen worden gehouden. Mevrouw Leferink is er niet zeker van of de bestemming van de grond dat toelaat. De gemeente laat ook ge luidsmetingen in de omliggende tuinen uitvoeren om te zien of hier sprake kan zijn van buren gerucht. Overigens wenst de familie te genover de pers niets los te laten over de verschijningen van Ga briel. "Onze geestelijke leider heeft verboden er met de pers over te praten", zei mevrouw Holtschlag in de deuropening. Leiden. Morgenavond (woensdag) om 8 uur is er een zanguur in de Marekerk. Mede werking verlenen het 'Pelgrims Mannenkoor' uit Rotterdam olv René Fons en de organist Ben Fey. De predikant S. Meijers ver zorgt de verbindende tekst. Leiden. De Volle-Evangelie- bijbelkring 'Eljakim', Olmenro de 4 Leiden, begint op 12 septem ber om 8 uur een nieuwe reeks bijbelstudies. (Voor nadere in lichtingen: 071-213779). Leiden. Het parochie-zang koor van de Lodewijkskerk, Steenschuur 19, viert komende zondag, 12 september, zijn 35-ja- rig jubileum. De hoogmis begint om 10 uur. Onder leiding van Jan van der Meer zingt het koor dan onder andere de Missa Brevis in G, KV 140, van W. A. Mozart en een Ave Verum van Edward El- Secretaris H. Buis meldde ons, dat het koor na enige sombere ja ren weer uit het dal omhoog kruipt, maar dat het nog wel nieuwe leden kan gebruiken, vooral jonge mensen die een goe de stem en enige kennis van mu ziek hebben. Leiden. Moker (Media Over- leg Kerken in Rünland en de Bol- lenstreek) zendt donderdag avond 8 september tussen 7 uur en half 8 op FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1 een ge sprek uit over een feestviering in de hervormde gemeente 'De Rank' in Katwijk komende zon dag, 11 september. Andere pun ten zijn het 40-jarig priesterfeest van pater F. Grol in Lisse (Agatha-parochie) en een ge sprek met deken Schlatmann (Zoeterwoude-Rijndijk) naar aanleiding van zijn vertrek uit het dekenaat Leiden. Hervormde Kerk: beroepen te Maartensdijk (Utr.) H. Zwei stra Wouterswoude. Gerefor meerde Gemeenten: aangeno men naar Hardinxveld-Giessen- dam B. van der Heiden Woerden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2