Jezus-film deze maand al in Nederlandse bioscopen 'ATV-omroepen moeten commercie laten schieten' Opera voor gevorderden Tv-actie NCRV voor gehandicapten TROS: modemei*, agressiever en offensiever TROS brengt veel Nederlands drama Theo van Gogh filmt in Leidse stadhui DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 RADIO-TV-KUNST PAGINA 21 NCRV-voorzitter Jansen vreest 'scheming' Hilversum: AMSTERDAM - 'Blauwbaards Burcht' is in al zijn beknopt heid één van de beste voorbeel den van een muzikaal psycho drama met personages, die ver uitstijgen boven de bekende sprookjesfiguren van Perrault. Hoofdthema werd hier 'de vrouw' die niet in staat is haar geliefde zonder meer te accep teren, maar vruchteloos poogt hem tot in zijn diepste innerlijk te doorgronden en daardoor zijn isolement alleen maar ver groot. Regisseur Herbert Wernicke durfde de uitdaging aan om de ze eenakter op één avond in twee visies te presenteren, maar de lege plekken in het Muziektheater suggereerden dat dit voor menigeen teveel van het goede was. Zij hadden ongelijk, al was het maar omdat de kleurrijke maar niet voor ie dereen even toegankelijke par tituur enorm aan kracht wint naarmate men de muziek vaker hoort. Zij hadden ook ongelijk om dat het spel van het Ned. Philh. Orkest op zijn minst zo specta culair was als wat Haenchen vo rig jaar in 'Tristan und Isolde' met het concertgebouworkest bereikte. De samenwerking tussen Haenchen en zijn eigen orkest wordt gekenmerkt door artistieke groei en wederzijdse stimulans, wat leidde tot ver fijnd solospel, gloedvolle strij kerspassages en gedifferenti eerde climaxen vol diepte. Daarbij kreeg de dramatiek het volle pond, niet op de laatste plaats dank zij een impo sante Henk Smit, die met zijn heldere bas-bariton een ge kwelde Blauwbaard neerzette, en de slank getimbreerde, vo caal niet minder overtuigende Judith van de mezzo-sopraan Katherine Ciesinski. De beide enscèneringen van Wernicke bleken niet zozeer verschillende visies als wel complementaire delen van een totaalconcept, dat zich afspeel de in een schuin oplopende wit te ruimte met één enorme witte deur, waarachter door onzicht bare handen een hoge muur werd opgebouwd. Fascinerend was het openingsbeeld: een straal bloed die langzaam over een leeg toneel naar beneden sijpelde. Daarna begon echter een psyschologisch gespit met sterke en zwakke kanten. Aan vankelijk werd een getormen teerde Blauwbaard geconfron teerd met een Judith die een spel met hem leek te spelen, waardoor begrijpelijk werd dat hij haar uiteindelijk wurgde. Ook dat bleek maar schijn, want na de pauze werd de draad op diezelfde plaats opge nomen. Toen speelde de hande ling zich kennelijk in omge keerde volgorde af met een nu ook psychisch verscheurde Ju dith, terwijl op zeven in een cir kel opgestelde monitors in ver wrongen beelden de eerste 'voorstelling' nog eens werd af gedraaid. De mogelijkheden tot inter pretatie van deze interpretatie zijn legio, maar een feit is dat Wermicke fascinerende mo menten gecreëerd heeft. Her haaldelijk heb ik me echter af gevraagd wat ze met 'Blauw baards Burcht' te maken had den. Voor een gefundeerd oor deel over de relatie met de tekst is echter een grondige kennis van het Hongaars nodig, al kan men ook zonder dat reeds vraagtekens plaatsen. Overduidelijk was daarente gen de discrepantie tussen mu ziek en toneel, vooral bij de opening van de 'vijfde deur', als uit het orkest een glorieus ma- jeur-akkoord opklinkt zonder dat er op het toneel ook maar iets gebeurt om die overweldi gende klanken te rechtvaardi gen. PAUL KORENHOF HILVERSUM - AVRO. TROS en Veronica moeten hun gezamenlij ke streven naar commerciële om roep laten varen. In plaats daarvan zouden alle omroepen tesamen zich in moeten zetten voor een krachtig publiek bestel om zo weerstand te kunnen bieden aan alle gevaren die de omroep bedrei gen. Dit pleidooi hield NCRV-voorzit ter drs. Th. Jansen gisterochtend •tijdens de najaarspersconferentie van zijn omroep, in zijn toespraak schetste hij een somber beeld van de situatie waarin de publieke om roep, die voornamelijk betaald wordt uit overheidsmiddelen, mo menteel verkeert. door Renate van Iperen maar ook van de kant van de adver teerders. Nu er nieuwe alternatie ven aan het firmament verschijnen voor landelijke publieke omroe pen, zien zij hun kans schoon om er bij de overheid op aan te dringen de omroep zodanig in te richten dat vooral zij volledig aan hun trekken komen," aldus Jansen. Wijzend op deze ontwikkelingen voorspelde de NCRV-voorzitter geld. "En daar passen wij voor," het ontstaan van een "scheuring in Jansen. Hilversum", waarin twee kampen ontstaan: een commercieel en een publiek net. Hij zei te vrezen dat het eerste tv-net van NCRV, KRO, VARA en EO in een nieuw op te zetten duaal bestel (met commer ciële en publieke omroep) binnen korte tijd niet anders kan worden dan een puur "specialistennet" tengevolge van (beperkende) wet telijke bepalingen en te weinig HILVERSUM (GPD) - De NCRV voert deze winter een grootscheep se geldwervende televisie-actie voor de gehandicapten. De omroep wil de inzameling, die de naam 'Over de drempel' meekrijgt, niet alleen het karakter van een glitter show geven, maar geeft ook voor lichting over problemen waarmee gehandicapte mensen te maken hebben. Het geld dat ingezameld wordt, gaat naar een groot aantal projec ten zoals voor verkeersslachtoffers en naar de Derde Wereld. De actie begint officieel op 7 januari met een show en wordt op 11 februari afgesloten met een gala-program ma. In de daaraan voorafgaande maanden november, december be steedt de NCRV in diverse pro gramma's op radio en tv al ruim aandacht aan gehandicapten. René Eijbersen coördineert de gehele ac tie. Het komende winterseizoen brengt de NCRV drie nieuwe eigen dramaprodukties. 'Rust Roest' is de titel van een zevendelige come dyserie geschreven door Jelte Rep. Georgette Hagedoom speelt hierin de rol van Anja van Alphen, die zeer tegen haar zin wordt geplaatst in het bejaardenhuis Avondrust. In 'Rust Roest' zijn onder anderen ook Piet Hendriks, Jeanne Ver- straete en Sjoerd Pleysier te zien. Nieuw is ook 'Steil Achterover', een twaalfdelige familieserie van Hetty Heyting ove* kappersecht paar Alfred (Han Romer), Do (Elsje de Wijn) en hun vier kinderen. Willem Wilmink schreef het tv- spel 'Kees', dat zich afspeelt in een 1\ventse stad in 1944. Voorts her haalt de NCRV de achtdelige dra maserie 'Het Wassende Water', naar de gelijknamige roman van Herman de Man. De NCRV zet succesvolle Ameri kaanse series als 'Cheers', 'The Cosby Show', 'St. Elsewhere' en 'Murder She Wrote' voort. Nieuw is een aantal nieuwe series uit Enge land zoals 'Game, Set and Match', een dertiendelig thrillerachtig spionageverhaal ciële Britse omroep Granada. Be gin volgend jaar begint de NCRV met tien nieuwe afleveringen van 'James Herriot' in aansluiting op een aantal herhalingen. Frank Masmeijer presenteert het komende seizoen vijf avondvullen de programma's met een speciaal thema. De eerste uitzending is op 4 oktober en staat geheel in het teken van Dierendag. Volgens hem leidt het "onderlin ge gekissebis" op grond van het tot verdeeldheid uitnodigende regeer akkoord van 1986 (waarin voor het eerst de mogelijkheid geopend wordt om commerciële omroep te gaan bedrijven) er al met al toe "dat Hilversum zwakker opereert dan nodig en zeker dan nuttig is." Jansen meent dat AVRO, TROS en Veronica "zonder gezichtsver lies" hun plannen voor commercië le omroep kunnen laten schieten om vervolgens eensgezind met de andere omroepen een plan voor de toekomst te maken. NcrVB.ijMEe, NCRV-voorzitter Th. Jansen wijst op de nieuwe NCRV-slogan en c ter met Anne-Wil Blankers en Peter Faber, die hoofdrollen spelen i rie 'Prettig geregeld'. <fc Directeur Wolzak voorspelt forse ledenwinst HILVERSUM - De uitstraling van de TROS moet moderner, agressie ver en offensiever worden en de programma's "smaakmakender". door Renate van Iperen TROS-directeur Cees Wolzak: 'Programma's waarover de men sen nog 'ns napraten'. (foto gpd> Op die manier hoopt de TROS uit eindelijk op jaarbasis tienduizen den leden te winnen, na een drama- tisch verlies vorig jaar van Buim KUNSTPRIJS - Beeldend kunste- twintigduizend. Dit is de kern van naar Toon Verhoef (1946) uit Edam het beleidsplan dat Cees Wolzak, is onderscheiden met de Prijs van de nieuwe algemeen directeur van de Amsterdamse Kunststichting de TROS, na een aantal diepgaande (50.000 gulden), die dit jaar voor het marktonderzoeken heeft opge- eerst is toegekend. Verhoef krijgt steld. Zowel bestuur, onderne- de prijs voor zijn gehele oeuvre. De prijs, die op 29 september aan Toon Verhoef wordt uitgereikt, is bedoeld als aanmoediging van in Nederland werkende, veelbeloven de kunstenaars. mingsraad als afdelingshoofden hebben zich unaniem geschaard achter het plan, dat de komende twee jaar z'n beslag moet krijgen. Wolzak verklaart nadrukkelijk dat het beleidsplan beschouwd moet worden als een overgangsfa se naar een duaal omroepbestel, waarin de TROS samen met Vero nica en AVRO commerciële om roep wil bedrijven. "Want dat is nog altijd de beste remedie om het omroepbestel weerbaar te maken tegen buitenlandse satellietzen ders", meent Wolzak. "Maar op korte termijn, ik schat de komende anderhalf a twee jaar, zitten we nog in het huidige publieke bestel en zullen we ons bezig moeten hou den met de dingen die nu van be lang zijn. En het bestaansrecht op korte termijn zit 'm in het aantal le den dat je hebt: hoe meer leden, hoe meer je in de melk te brokke len hebt." Ledenwinst Daarom wil de TROS, die niet al leen vorig jaar veel aanhang ver loor, maar in 1985 ook al een gevoe lig verlies van ruim 22.000 leden in casseerde, een meer duurzame le denbinding creëren. "Mensen moeten bij onze club willen ho ren", zegt Wolzak. Tot zijn niet ge ringe voldoening heeft hij gecon stateerd dat zijn omroep de laatste maanden weer ledenwinst boekt. "Nou ja, niet met tienduizenden, maar we zitten weer in de lift en dat is een goed gegeven. Nee, ik noem geen getallen, daarmee komen we op 2 januari naar buiten." Gevraagd naar de oorzaak van dit positieve resultaat, noemt Cees Wolzak primair het "Jongbloed en Joosten-effect". Jongere gezich ten, een jongere aanpak moeten de TROS de komende jaren steviger in het zadel zetten. Wat dat betreft is Wolzak blij met de resultaten van een recent onderzoek naar de leef tijdsopbouw van TROS-leden: zes tig procent is jonger dan veertig jaar. In 1986 was de meerderheid nog ouder dan veertig jaar. Het gemiddelde TROS-lid is vol gens diezelfde onderzoeken niet tobberig en vindt het "lekker om te werken, geld te verdienen en daar leuke dingen mee te doen". In de TROS-programma's herkennen zij dat positieve en constructieve beeld. Toch vindt Wolzak dat de TROS-uitstraling niet altijd van de ze tijd is: "Bijvoorbeeld onze spot- jen met dat gezinnetje.... dat vind ik niet echt goed. Dat representeert voor de mensen teveel de saaie werkelijkheid. We moeten ons wat moderner presenteren." Speerpunten in het vernieuwde beleid zijn de amusements- en in formatieve programma's. "Onze ontspanningsprogramma's zijn prima. Die moeten we zo houden", zegt Wolzak. Alle informatieve pro gramma's op radio en televisie ko men rechtsreeks onder de verant woording van Cees Wolzak en pro grammadirecteur Cees den Daas. "We hebben de lijnen korter ge maakt omdat we vinden dat die programma's beleidsmatig mede het beeld van de TROS dragen. En we willen dichter bij dat beeldbe palende instrumentarium zitten." Wolzak: "De stellingname in on ze informatieve programma's moet misschien wel 'ns wat harder dan tot nog toe. Maar...niet politiek har der. De TROS is nadrukkelijk non- politiek. Ons kenmerk is dat we niemand tegen de muur drukken. Dat is een goedkope manier. In het algemeen wil de TROS program ma's maken, zowel in de informa tieve- als de amusementshoek, waarover de mensen de volgende dag nog 'ns napraten." HILVERSUM (GPD) - In het tele visiewinterseizoen, dat deze maand begint, brengt de TROS veel oorspronkelijk Nederlandsta lig drama. De kijkers kunnen 36 weken lang, soms tweemaal per week, rekenen op drama van eigen bodem. Vanaf 13 september is der tien weken lang de herhaling te zien van 'De Fabriek' met onder an deren Rudi Falkenhagen, Pleuni Touw en Diana Dobbelman. 'De Fabriek' wordt vanaf 13 de cember gevolgd door 'Op Hoop van Zegen', een driedelige serie naar de gelijknamige speelfilm van Mat- thijs van Heijningen. Iedere afleve ring duurt zestig minuten. Vanaf 10 januari is het de beurt aan dertien nieuwe afleveringen van de popu laire ziekenhuisserie 'Medisch Centrum West'. Op dit moment wordt nog druk gewerkt aan de produktie van deze serie. Tenslotte zendt de TROS vanaf 11 april 'De Aanslag' uit, een driedelige minise rie naar de speelfilm waarmee Fons Rademakers een Oscar in de wacht sleepte. Nieuw in de sector informatieve programma's is het vrouwenpro gramma 'Fleur', gepresenteerd door Mireille Bekooy en Tetske van Ossewaarde. In dit anderhalf uur durende middagprogramma op de dinsdag komen onderwer pen aan bod als mode, koken, kunst en cultuur, consumentenza ken en medische informatie. 'TROS Aktua Geld' is óók nieuw. In dit programma gaat het om geld, goed, aandelen en opties. Vast on derdeel van dit maandprogramma is de trekking van de Staatsloterij. Wim Bosboom presenteert vanaf 27 september vijf maal het pro gramma 'Hoe Later op de Avond', waarin hij drie kwartier lang praat met een gast, die prominent in het is en (dus) in de belangstel ling staat. De vorm is die van "een gesprek bij de haard op de late avond", aldus de TROS. Behalve nieuwe programma's heeft de TROS natuurlijk óók een groot aantal bekende programma's in het schema opgenomen. Zo keert 'Ron's Honeymoon Quiz' met Ron Brandsteder terug. Vanaf 6 ja nuari worden acht nieuwe shows uitgezonden. Ook programma's als 'Op Volle Toeren' (van Chiel Mon- tagne), Ivo Niehe's 'TV Show', 'Op Goed Geluk' (met Carry Tefsen) en 'Linda' worden gecontinueerd. Zeker vermeldenswaard tenslot te is de briljante Britse oorlogsserie 'Allo, Allo' die de BBC al jaren met groot succes op het scherm brengt. De serie speelt zich af in en rond een klein Frans dorpscafé waar Duitse bezetters, Frans verzetslie den en Britse para's elkaar treffen. V.l.n.r. regisseur Theo van Gogh, Leen Jongewaard en Tom Jansen. LEIDEN - Acteurs in het stadhuis. Nee, niet die semi-professionals die ons college van B W vormen, maar echte acteurs, spelers die de mensen weten te overtuigen. Ze maakten deel uit van de filmploeg van regisseur Theo van Gogh, die gisteren in het Leidse stadhuis op namen maakte voor zijn nieuwe film, die op de t-shirts van de came ramannen werd aangekondigd als 'Showtime, een film van Theo van Gogh'. Van Gogh: 'Vergeet die titel maar. De voorlopige werktitel van de film luidt 'No potatoes'. Waar om? Omdat er geen aardappelen in voorkomen'. 'No potatoes', waarvan het script is geschreven door Guus Luyters en Van Gogh himself, is een thril ler. Er wordt het verhaal in verteld van advocaat Loos die een schijn baar stinkend zaaltje moet verdedi gen. Loos, die wordt gespeeld door acteur Tom Jansen, krijgt te maken met een meisje dat zich in verdach- DEN HAAG (ANP) - De film 'De laatste verzoeking van Christus' van regisseur Martin Scorsese zal al eind deze maand in de Ne derlandse bioscopen te zien zijn. De film zal op 22 of 29 september in ongeveer 10 bioscopen in pre mière gaan, zo heeft een woord voerder van United Internatio nal Pictures Netherlands, die de film in Nederland distribueert, desgevraagd meegedeeld. De film zou volgens de oorspronke lijke plannen pas medio oktober in Nederland tc zien zijn. Volgens de woordvoerder heeft de vervroeging van de pre mière niets te maken met de ac ties tegen de film van onder meer het Rainbow-instituut men en waarden van drs. L P. Dorenbos. De bioscopen hadden ruimte om de film eerder op het programma te zetten. Het Rain bow-instituut organiseert op dit moment onder de kerkleden een handtekenactie tegen de film. Ook beraadt het instituut zich over juridische stappen om ver toning van de film te voorkomen. De woordvoerder wil in verband met een "informatiestop" geen antwoord geven op de vraag wat de distributiemaatschappij tot nu toe van de acties tegen de film heeft gemerkt. Aan de première zal zoals ge bruikelijk een landelijke pers voorstelling voorafgaan. Ook kerkelijke leiders zijn daarbij welkom, zo deelde de woord voerder desgevraagd mee. Vori ge week weigerde een aantal pro minente kerkleden, onder wie mediabisschop Bar en Doren bos, in besloten kring een verto ning van de film bij te wonen. In de Verenigde Staten is de film ook eerder in roulatie ge bracht dan oorspronkelijk de be doeling was. De distributiemaat schappij ging daartoe over om de tegenstanders minder kans te ge ven via acties de vertoning van de film te verhinderen. te kringen ophoudt. Ze is in proble men geraakt en vraagt of Loos haar wil verdedigen. De advocaat wordt verliefd op haar, maar dat is niet al leen maar de reden dat hij die taak op zijn Schouders neemt. Voorop blijft bij hem staan het gegeven: er moeten eerst bewijzen op tafel ko men voor iemand wordt veroor deeld, ook al is de bewuste persoon nog zo verdacht. Leen Jongewaard speelt in deze film de politie-inspecteur Dorrius die nogal goed bevriend is met ad vocaat Loos. Het is de eerste, rol van Jongewaard na zijn hartaanval nog niet zo lang geleden. Voelt hij zich weer helemaal de oude? Jon gewaard: 'Het gaat goed met me, best. Of het een moeilijke, een zwa re rol is? Ik vind elke rol een moei lijke rol. Het ligt niet in mijn aard om een rol makkelijk te vinden". Is dat niet verdacht, een politie- inspecteur die zo dik bevriend is met een advocaat? Theo van Gogh: 'Met die opvatting wordt in deze film genadeloos afgerekend. Het gaat er net zo aan toe als in het ge wone leven. Daar zijn advocaten en politie-functionarissen ook vaak de dikste kameraden. Waarom ik het Leidse stadhuis heb uitgeko zen als locatie? Omdat het gebouw macht uitstraalt met al dat marmer en zo. Vanmorgen zijn hier een aan tal zwarte politiemannen bezig ge weest met een paar arrestanten. Een bloederige aangelegenheid was dat. Dat kwam prachtig uit te gen dat witte marmer. Zwarte poli tieagenten ja, ik vond het leuk om nu de rollen eens een keer om te draaien. Dat die blanke arrestanten nu eens in elkaar worden geramd'. AMSTERDAM (GPD) - De schrij ver Joop Waasdorp is op 70-jarige leeftijd overleden. Sinds zes jaar leefde Waasdorp op zijn boot in het Spaanse vissers plaatsje Cullera. In 1956 emigreer de hij met zijn vrouw en toen ze venjarige dochter naar Australië waar hij als fabrieksarbeider, krab- benvisser, strandjutter, scharen- Vi slijper en loodsmelter een karige b'oterham verdiende. In 1962 keer de hij terug naar Nederland en be gon hij te schrijven voor het geld. Hij werd ontdekt door Jan Vrijman die er voor zorgde dat een aantal Joop Waasdorp (70) overleden r van zijn Australische herinnerin gen werden gepubliceerd in het tijdschrift Podium. In 1965 debuteerde Waasdorp met de verhalenbundel 'Het naakte leven'. Hierin beschrijft hij in een eenvoudige, bijna rauwe stijl zijn verblijf in Australië. In 1970 publi ceerde Waasdorp 'Welkom in zee'. een bundel jeugdherinneringen, boksverhalen en schetsen van het culturele leven in Amsterdam in de jaren zestig. In 1972 volgde 'De vo gelverschrikker' en vier jaar later verscheen de bundel 'Krabben en andere verhalen'. En in 1979 ver scheen 'Het lot "van de kunst'. Sinds die tijd was het stil rond Joop Waasdorp. Hij verdiende zijn brood als vertaler van onder ande ren George Orwell en bracht het grootste deel van zijn tijd door op zijn boot. Bij uitgeverij Meulenhoff verschijnt dit najaar de verzamel bundel 'Verhalen'. BLARICUM (GPD) - De huwelijksinzegening van tv- producent Joop v.d. Ende (46) en zijn bruid Janine Khjberg (32) in de St-Vituskerk in Blaricum heeft veel belangstelling getrokken. Bij aankomst van het bruids paar viel de regen weliswaar met bakken uit de hemel, maar in de kerk was het al muziek en zang wat de klok sloeg. Bij het binnenkomen van het bruidspaar in de kerk zong Caroline Kaartbegeleid door de organist Klaas Jan Mulder, 'U zij de glorie' en even later 'Panis Ange- licus'. De mis werd gezongen door het Caeciliakoor van de St-Vitus, die afgeladen was met belangstellenden, familieleden en prominenten uit de tv-en showwereld. Onder hen waren André van Duin, Sandra Reemer, Hennie Huisman, Ron Brandsteder, Willy van Hemert en Mary Dresselhuys. Guus Verstraete jr. (regisseur) en acteur René van Vooren waren ceremoniemeester. Ook KRO-man Ad Langebent was in de kerk. In het gemeentehuis van Blaricum was een uur tevo ren het burgerlijk huwelijk voltrokken door burgemees ter J.A. Lecoultre-Foest. Daar wachtte ook zangeres Anita Meyer, die pal naast het gemeentehuis woont, ge duldig op het bruidspaar. Later op de dag gaf het echt paar V.d. Ende een receptie in kasteel De Hooge Vuur- scheinBaarn. (foto anp»

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21