DAGBLAD LEIDSCH Yan Eekelen treedt af y98 Meer kans voor resusbaby's Bewind Burma reageert niet op ultimatum van oppositie MEN MOET EERST Z'N BRIL AFZETTEN OM MET EIGEN OGEN TE KUNNEN ZIEN. Ondanks steun regering in paspoortaffaire Overval postkantoor Wassenaar No. 38721 Prijs fl. 1,20 Dinsdag 6 september 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 Drie doden na explosie op ge' ongeluk bestaat nog geen duidelijkheid. De explosie aan boord van de 86.000 ton meten de tanker scheurde het vaartuig grotendeels doormidden. Op het moment van het ongeluk AZL boekt succes met nieuwe bloedtransfusieteeliniek behandeling wordt toegepast op ongeboren resusba by's met bloedarmoede. Deze kinderen waarvan er jaarlijks tussen de 150 en 200 worden ge boren hebben 'positief bloed, terwijl de moeders een negatieve resusfactor hebben. In sommige gevallen produceert de moeder antistoffen, waardoor bloedar moede bij het kind wordt veroor zaakt. De nieuwe techniek maakt het mogelijk om bloedtransfu sies toe te dienen, waardoor de baby langer in de baarmoeder kan blijven en daardoor betere overlevingskansen heeft. De bloedtransfusieteeliniek is ontwikkeld in Frankrijk. De werkwijze is mogelijk geworden door een verfijning van de echo grafie. Daardoor kan de navel streng van de baby beter worden getraceerd. De bloedtransfusie heeft dan plaats door het aan brengen van een dunne naald in een ader in de navelstreng. Het aantal bloedtransfusies dat noodzakelijk is, is afhankelijk van de mate van bloedarmoede en de leeftijd van het kind. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Eekelen (defensie) heeft vanmiddag zijn ontslag aangeboden. Hij deed dat na lang durig beraad in eigen kring. Daarmee zou hij voor fractie voorzitter Voorhoeve (VVD) de weg vrij maken om zich hard op te stellen in het komende debat over het enquête rapport naar aanleiding van de paspoort-affaire. De Amerikaanse minister van defensie Carlucci en zijn Chinese collega Qin Jiwei, luisterden vanmorgen naar hun volkslied tijdens een wel komstceremonie in de Chinese hoofdstad Peking. Op de achtergrond is de beeldengroep te zien voor het Chinese Militaire Museum. Carlucci zal met de Chinezen internationale en bilaterale vraagstukken bespreken. Naar verwachting zal China Carlucci vragen de belemmeringen op de levering van technologie op te heffen. «foto api Drie doden na explosie op Griekse tanker ATHENE (AFP/Rtr) - Door een hevige explosie aan boord van het Griekse olietankschip Anangel Greatness, dat voor re paratie in de haven van Perama (nabij Piraeus) ligt afgemeerd, zijn vanochtend minstens drie doden en tien gewonden geval len. Dat heeft een woordvoer der van het ministerie van koopvaardij meegedeeld. Over de precieze toedracht van het 'waarschijnlijk toevalli ge' ongeluk bestaat nog geen duidelijkheid. De explosie aan boord van de 86.000 ton meten de tanker scheurde het vaartuig grotendeels doormidden. Op het moment van het ongeluk waren in de reparatiewerk plaats verscheidene mensen ac tief. Volgens ooggetuigen is aan boord van het schip brand uit gebroken. Blusboten zijn ter plaatse gearriveerd. Het schip begon meteen te zinken. De po litie deelde mee dat waarschijn lijk enkele arbeiders aan boord zitten opgesloten. De ontplof fing zou volgens een officiële woordvoerder het gevolg kun nen zijn van vrijgekomen gas, dat door onoplettendheid van de havenarbeiders vlam vatte. Angstgeluiden en knallen om lastige meeuwen te verjagen LEIDEN Een bandje met angstgeluiden van meeuwen, versterkt door een luidspre ker, moet vanavond de meeu wenkolonie aan de Roosevelt- straat in Leiden verjagen. Ook zal een knalapparaat ge durende een uur onregelma tig knallen laten horen om de vogels te verdrijven. De ongeveer 80 meeuwen leveren de bewoners van de Rooseveltstraat en Omgeving veel geluidsoverlast op. Ver schillende bewoners hebben gevraagd om de meeuwen af te schieten. De gemeente vindt dat vooralsnog een te drastische maatregel. Na in formatie te hebben ingewon nen bij onder meer de Vereni ging Vogelbescherming heeft de directie milieu van de ge meente een diervriendelijker alternatief gevonden. Als het niet lukt om de die ren met behulp van het band je en het knalapparaat te ver jagen, worden' andere oplos singen gezocht. File van 25 km tussen Delft en Alkemade DRIEBERGEN (GPD) - Mist en ongevallen hebben vanmorgen ge zorgd voor vertragingen en files op de Nederlandse wegen. De mist speelde de automobilisten in het westen en midden van het land parten. Door het beperkte zicht van soms 50 tot 200 meter stonden op de bekende knelpunten langere files dan gewoonlijk. Om half ne gen werden zeventien files gemeld met een lengte van 125 kilometer. Ter hoogte van Delft gebeurde een ongeluk waarbij twee vracht wagens betrokken waren. Een van de twee kantelde, waardoor de la ding huisvuil op de rijbaan terecht kwam. Het gevolg was een 25 kilo meter lange file die uitliep tot nabij Alkemade op de A 4, Amsterdam richting Rotterdam. Hierdoor ont stonden ook problemen op de A 12, Utrecht-Den Haag. RANGOON (Rtr) - Het bewind van president Maung Maung in Burma heeft vanochtend niet gereageerd op het ultimatum van de oppositie, die wil dat de regering voor mor genavond aftreedt. In de ochtend uitzending van de staatszender, Radio Rangoon, werd van de oppo sitionele eis volstrekt geen gewag gemaakt. Aung San Suu Kyi en generaal Tin Oo, de twee mensen die de af gelopen week aan het hoofd kwa men te staan van de anti-regerings- zinde krachten, toonden zich giste ren voorstander van het ultima tum, dat is gesteld door rebelleren de studenten. De Burmaanse oppo sitie heeft voor donderdag opge roepen tot een landelijke staking. Maung Maung eist van de beto gers geduld tot 12 september: Voor die dag staat een speciale partij- conferentie op het programma, tij dens welke de president een be- Overwegend zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overigens zonnig. Minimum temperatuur rond 11 graden. Middag- temperatuur ongeveer 23 graden. Eerst weinig wind. Overdag tot matig toenemende zuidoostenwind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Donderdag zonnig en vrij warm bij een middagtempera- tuur van rond 25 graden. Vanaf vrijdag koeler en mogelijk een bui. Woensdag 7 september zon op: 07.02 uur, zon onder: 20.13 uur; maan op: 02.25 uur, maan onder: 19.15 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.40 en 14.14 uur; laag water: 10.46 en 22.19 uur. sluit wenst te laten nemen over het organiseren van een referendum. In deze volksraadpleging kan de bevolking zich uitspreken vooreen meerpartijenstelsel. Het gebouw waarin Radio Rangoon, een van de laatste bol werken van het bewind, is gehuis vest, wordt inmiddels door militai ren zwaar bewaakt. Volgens oppo sitieleider Tin Oo, een voormalige minister van defensie, bestaan bij de betogers in de hoofdstad geen plannen dit gebouw op het leger te veroveren. Wel hebben veel men sen die bij de radio in dienst zijn zich aangesloten bij eerdere stakin gen. Het door de oppositie geformu leerde ultimatum was vandaag te lezen in de regeringskranten, die tot voor kort slechts berichten af drukten die door het bewind waren opgesteld. In de regeringsbladen viel ook te lezen dat ongeveer 200 werknemers bij het ministerie van buitenlandse zaken hun ontslag hebben ingediend. Betoging in DDR LEIPZIG - Ongeveer 200 Oostduit sers hebben gisteren in Leipzig be toogd voor het recht op emigratie uit de DDR, zo hebben Westduitse kranten gemeld. De betoging viel samen met de jaarlijkse handels beurs in Leipzig, die op zondag be gon. Volgens ooggetuigen trokken de betogers door de stad naar het centrale marktplein, waar zij een menselijke ketting probeerden te vormen. Politie-agenten in burger verhinderden dat, maar lieten de betogers verder ongemoeid. LEIDEN Het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) hééft goe de resultaten bereikt met een nieuwe bloedtransfusietechniek voor resusbaby's. In het AZL zijn afgelopen jaar zestien onge boren kinderen volgens de nieu we methode behandeld, vier ern stig zieke baby's overleefden de behandeling niet. Gynaecoloog dr. H.H.H. Kanhai verwacht uit eindelijk een positief resultaat van 90 procent te halen met de nieuwe behandelwijze. Met con ventionele methoden werd een score van 60 procent gehaald. Uit verscheidene delen van de hoofdstad Rangoon is melding ge maakt van moordpartijen en plun dering. Studenten en monniken trachten zoveel mogelijk op eigen houtje de orde te handhaven. Vol gens een diplomaat zou dit wijzen op een steeds verdere ineenstor ting van de openbare orde. Van Eekelen beklom om 14.00 uur vanmiddag het spreekgestoelte in de Kamer om zijn ontslag mee te delen. Daarna liep hij naar Voor hoeve en gaf hem een hand. Ook de kamervoorzitter kreeg een hand van de vertrekkende minister. Ver volgens vertrok Van Eekelen naar koningin Beatrix om zijn ontslag aan te bieden. Eerste op de voordracht voor de opvolging van Van Eekelen is oud- minister Pieter Winsemius. Winse- mius is nu organisatie-adviseur bij het gerenommeerde bureau McK- insey. Het aftreden van Van Eekelen heeft directe politieke gevolgen voor de positie van CDA-staatsse- cretaris Van der Linden. Deze staatssecretaris ligt onder zwaar vuur om af te treden, maar geniet voorlopig de steun van minister Van den Broek en premier Lub bers. De CDA-fractie twijfelt nog over het lot van Van der Linden. Voor de WD is er nu geen enkele reden meer om de coalitiepartner te sparen in deze zaak. De Tweede Kamer heeft vanoch tend ook het antwoord van het ka binet op de kritiek van de parle mentaire enquêtecommissie ge kregen. In 't verweerschrift staat dat staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) de Tweede Kamer op een enkel punt nauw keuriger had moeten informeren. Maar het verwijt dat hij het parle ment onjuist en onvolledig over de gang van zaken rond het nieuwe paspoort heeft voorgelicht is niet terecht. Over de positie van CDA-staats- secretaris Van der Linden is giste ren tot diep in de nacht overleg ge voerd tussen premier Lubbers, mi nister Van den Broek en CDA-frac- tievoorzitter De Vries. Daardoor werd de publikatie van het ver weerschrift uren vertraagd. Het ka binet kwam pas vanochtend vroeg met het beloofde antwoord. In de twaalf pagina's tellende brief worden staatssecretaris Van der Linden en VVD-minister Van Eekelen zonder omwegen in be scherming genomen tegen de kri tiek van de enquêtecommissie. De brief geeft een uitgebreid feitelijk antwoord op de verwijten van de Punt voor punt gaat de brief in op de beschuldiging dat Van der Linden de Kamer diverse malen 'weinig ruimhartig, onvolledig en onjuist' heeft geïnformeerd. Daar van is geen sprake meent het kabi net. "Er mogen dan wellicht mis verstanden zijn geweest, maar dat rechtvaardigt nog niet het verwijt van de commissie dat er onjuiste informatie zou zijn verschaft". De Kamer liet de voorbereidin gen voor het nieuwe paspoort over aan de regering en volgde de zaak slechts op afstand. Dan is het pas send dat het kabinet slechts infor matie over de hoofdlijnen van het beleid geeft, aldus de orief. Ook oud-staatssecretaris Van Eekelen (WD) wordt in de brief in bescherming genomen. De enquê tecommissie verweet hem vooral onzorgvuldig handelen bij het in winnen van offertes voor de pro- duktie van de pas en het afsluiten van een rammelend contract met KEP. Maar Van Eekelen treft geen en kele blaam, stelt het kabinet. Het ging om een nieuw produkt en het was dus logisch dat er heel ver schillende offertes binnenkwa men. Het contract dat Van Eekelen uiteindelijk sloot, levert geen enkel Financieel risico op voor de schat kist. Dat er geen goed plan was om de kosten van KEP in de hand te houden, wordt in de brief bestre den. Van Eekelen. (foto gpd» WASSENAAR Bij een overval op een postkantoor aan de Groot Haesebroekseweg in Wassenaar is vanmorgen ruim 100.000 gulden buitgemaakt. Twee mannen, waar schijnlijk gemaskerd, drongen even na half tien het bijkantoor binnen. Onder bedreiging van een vuurwapen, vermoedelijk een jachtgeweer met afgezaagde loop, werd de loketbediende gedwongen het geld af te dragen. Er was op dat moment geen publiek in het post kantoor aanwezig en ook geen an dere PTT-beambten. Eén van de overvallers heeft zijn wapen via het pakketluik op de be diende gericht. Beveiligingsbe ambten van de PTT weten niet of 24 PAGINA'S President Ershad (links) van Bangladesh bezoekt een op vangkamp. (foto ANP) Overstromingen in het ar me Bangladesh treffen de bevolking zwaar PAGINA 2 Rapport over seksueel misbruik van kinderen schokt minister De Ko ning PAGINA 3 In India is de bruidsschat nog steeds een belangrijk ruilmiddel PAGINA 5 Definitieve breuk in Brit se vakcentrale PAGINA 7 Roda JC rekent in Europa Cup op Van Loen PAGINA 17 Filmopnamen met Leen Jongewaard in Leids stad huis PAGINA 21 NICOSIA (Rtr/AFP) - De premier van Iran, Husayn Musavi, heeft zijn ontslag ingediend bij de president van zijn land, Ali Khamenei. Dit heeft het Iraanse persbureau IRNA vandaag gemeld in een bericht dat in de Cyprische hoofdstad Nicosia werd opgevangen. De president weigert echter het ontslag te aan vaarden. Het persbureau citeerde uit Mus- avi's ontslagbrief die was afge drukt in het Iraanse dagblad Jom- huri Eslami. De premier schreef daarin zijn ontslag te nemen omdat hij vreest dat het Iraanse parle ment, dat vandaag bijeenkomt, het vertrouwen in acht van zijn minis- hij het gepantserde glas wist te om zeilen of dat de beambte dat slechts dacht. Volgens de verklaring die de overvallen loketbediende heeft ge geven, is één van de daders een kleurling. De ander is blank en heeft donker, achterovergekamd haar. Beiden zijn rond de 30 jaar en naar schatting 1.75 lang. De twee mannen zijn nog voort vluchtig. Ze zijn na de overval weg gereden in een donkerblauwe of zwarte Opel met een oude (blauwe) kentekenplaat waarin de combina tie 22-JM voorkomt. Ze maakten een roekeloze tocht via de Land- scheidingsweg richting Den Haag. Mauritanië nu ook door zware overstromingen getroffen MADRID (DPA) - Na Bangladesh en Sudan is Mauritanië ook getrof fen door zware overstromingen. Honderden huizen in het straatar me Afrikaanse land zijn door het water verwoest, zo meldde het Marokkaanse persagentschap MAP vandaag. De overstromingen worden ver oorzaakt door zware regenval in het midden van het land. Volgens de regering van Mauritanië is voor al de plaats Boumedeid zwaar ge troffen. Boumedeid is volledig door het water ingesloten, nadat drie dammen in de omgeving het hadden begeven. Mauritanië ligt in de Sahel-zone, een deel van Afrika waar het jaren lang niet heeft geregend. Nu het dit jaar wel heeft geregend, is de uitge droogde bodem niet meer in staat het overvloedige water op te ne men. De vochtigheid leidt ook tot een schrikbarende toename van het aantal sprinkhanen. Verschei dene Afrikaanse worden al maan den geteisterd door een sprinkha nenplaag. Politieteam Haarlem lost 250 inbraken op HAARLEM (ANP) - Met de arres- tatie van 25 mannen, in de leeftijd van 17 tot 30 jaar, heeft de Haarlem se politie een reeks van 250 inbra ken in woningen en winkeldiefstal len opgelost. De bende stal voor ten minste twee ton aan onder meer sieraden, cheques, foto- en geluidsapparatuur. Van de 25 verdachten zitten er nog drie in voorarrest. Onder hen is een 25-jarige Haarlemmer, die heeft bekend in drie maanden tijd ruim vijftig inbraken te hebben ge pleegd. De gestolen goederen kwamen terecht bij twee Haarlemse broers, van 22 en 24 jaar. Volgens een poli tiewoordvoerder hebben de broers zich al drie jaar schuldig gemaakt aan heling. Bij het tweetal thuis vond de politie voor 40.000 gulden aan gestolen gereedschap en ande re apparatuur. Volgens de politie zijn de meeste gearresteerden ge bruikers van harddrugs. ters zal opzeggen. Musavi bood echter wel aan voorlopig aan te blij- De Iraanse premier formeerde in juni een nieuw kabinet, dat echter nog niet door het parlement is be krachtigd. Musavi zelf kreeg al wel het vertrouwen van het parlement, maar volgens hem is het onmoge lijk te regeren als acht van zijn mi nisters moeten opstappen. Musavi stond sinds 1981 aan het hoofd van de regering. Hij staat be kend als een technocraat, die in de jaren na het afzetten van de Shah in 1979 probeerde het land te stabili seren en de economie weer op te bouwen. Daar stonden files, maar de over vallers wisten die met hoge snel heid via de berm te passeren. Aan het eind, bij de Waalsdorperweg, belandde het tweetal wederom in een File. Ook hier bood de berm uit komst. Eenmaal op Haags grond gebied aangekomen, kwamen de overvallers in botsing met een vrachtauto van de Norfolk-line. De Wassenaarse politie wil graag in contact komen met de chauffeur van die Norfolk-wagen. Ook ver zoekt ze andere getuigen te bellen (01751-19244). Het is de tweede keer in een paar jaar tijd dat het postkantoor aan de Groot Haesebroekseweg doelwit is van een overval. Ondanks de paspoort-affaire ontving minister Van der Broek (rechts) vanmorgen secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties. De VN-topman komt morgen naar Leiden, waar hem een ere-doctoraat wordt verleend. (foto ANP, DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I Per maand 23.95 per half iaar 141.90 (alleen mogeli|k met automatische betaling) r-j per iaar 270.25 per kwartaal 70.95 uw voorkeur aankruiser De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Postcode/Plaats Telefoon:i,v.m, con,rc ^3 Buit bedraagt ruimt 100.000 gulden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1