Van oude boerderijzolder tot bedrijf met 50 miljoen omzet I? Explosieve groei computerbedrijf Kemsoftware actief in vrije tijd DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 LEIDEN "Een groei zoals Kemsoftware die heeft doorgemaakt is niet nor maal. Zelfs niet voor een computerbedrijf. Toch zijn we nog lang niet aan het ein de van onze mogelijkheden. Ik voorzie nog een verdere groei door een uitbreiding van onze activiteiten, maar door Wim Wegman ook door overnames. Ik wil zeker niet uitsluiten dat we op korte of middellange ter mijn een of meer bedrijven zullen overnemen", zegt di recteur J.E. den Engelsen van het Leidse computerbe drijf Kemsoftware. Kemsoftware heeft de afgelopen drie jaar een opmerkelijke groei doorgemaakt. In 1986 behaalde het bedrijf een omzet van vier miljoen gulden. Die steeg een jaar later tot tien miljoen gulden, terwijl dit jaar naar verwachting een omzet van 35 miljoen gulden in de boeken kan worden bijgeschreven. Voor volgend jaar verwacht Den Engel- Twee winkels in voormalige koffiebranderij LEIDEN - In het onlangs opge knapte pand aan de Korevaar- straat, waarin voorheen koffie branderij Het Klaverblad was ge vestigd, komen twee nieuwe win kels. Er zijn contracten afgesloten met Naturest bv die 150 vierkante meter huurt. De overige 100 vier kante meter wordt gehuurd door Elak damesmode. Naturest is een onderdeel van Pentagon Roermond dat in Neder land 25 vestigingen heeft en dat waterbedden verkoopt. De winkel gaat omstreeks 15 oktober open. Elak is een keten van exclusieve damesmode. De openingsdatum is nog onbekend. Het markante fabriekspand is na de verbouwing wel van uiterlijk veranderd. De bortswering op de begane grond onder de gebogen vensters zijn weggebroken zodat voor de winkelruimte een portiek in de vorm van een arcade ont stond. De ramen op de bovenver diepingen zijn vergroot. sen een omzet yan ongeveer 50 mil joen gulden. Maar het zou hem niets verbazen als dat bedrag uit eindelijk hoger uitvalt. "In het ver leden is keer op keer gebleken dat onze voorspellingen veel te voor zichtig waren". De groei van het aantal perso neelsleden is bijna even spectacu lair. Vorig jaar had het bedrijf 30 mensen in dienst. Volgend jaar moeten dat er 100 worden. Om al die mensen onderdak te kunnen bieden, bouwt Kemsoftware naast het huidige pand aan de kanaalweg een nieuw hoofdkantoor. Dat wordt, als alles goed gaat, volgend jaar juni in gebruik genomen. Oud Ade Kemsoftware begon elf jaar gele den, onder de naam Compu-Data op de zolder van een boerderij in Oud Ade. Den Engelsen: "Het be drijfje. maakte toen fmancieel-ad- ministratieve computerprogram ma's, die overigens alleen draaiden op de voorloper van de Tulip-com- puter. Later, toen het besturings systeem MS-DOS standaard werd voor alle zakelijke computers en ook Tulip daarop overschakelde, begon Compu-Data programma's te maken die op meer merken com puters konden worden gebruikt". "Het bedrijf bleef zich geruime tijd beperken tot financieel-admi- nistratieve programma's. Tot we ons begonnen te realiseren dat de omzet die we op die manier konden behalen, nooit erg groot zou kun nen worden. In Nederland worden jaarlijks 12.000 tot 14.000 van der gelijke programma's verkocht. Niet veel meer en niet veel minder. Als je je best doet, kun je 20 tot 25 procent van die markt in handen krijgen. Dus ja, dan kun je uitreke nen wat je de komende jaren ver dient". Kemsoftware besloot zich daar om op nieuwe markten te storten. "We importeerden uit Amerika een programma voor tekstverwerking en bestandsbeheer Q&A. Dat pro gramma hebben we bewerkt, zeg maar vertaald voor de Nederlandse markt. Dat is een groot succes ge bleken. Het betekende ook dat on ze omzet flink kon groeien. Want voor bijvoorbeeld tekstverwer kingsprogramma's bestaat veel meer belangstelling dan voor fi- nancieel-administratieve program ma's. In Nederland worden alles bij elkaar 100.000 van dergelijke programma's verkocht". Het bedrijf besloot daarna meer programma's uit de Verenigde Sta ten te importeren en voor de Ne derlandse markt geschikt te ma ken. "Het heeft nauwelijks zin om als Nederlands bedrijf zelf nog za kelijke programma's te schrijven. Het afzetgebied is veel te klein en de concurrentie is bijzonder zwaar", zegt Den Engelsen. Veel aantrekkelijker is het om Amerikaanse programma's, die daar succesvol zijn gebleken, naar Nederland te 'halen'. "In Amerika lopen ze op het gebied van compu ters maanden en soms zelfs jaren op ons voor. Daarom houden we goed in de gaten wat daar de trend is en proberen we het alleenver- kooprecht van de meest succesvol le programma's te verwerven. Keer op keer is gebleken dat die pro gramma's uiteindelijk ook in Ne derland een succes worden". Logisch De verdere uitbreiding van het be drijf was volgens Den Engelsen min of meer een logische zaak. "Als je programma's verkoopt, moet je er ook voor zorgen dat de klanten ermee kunnen omgaan. Daarom zijn we op een gegeven moment cursussen begonnen. Maar als je die opleidingen eenmaal hebt, waarom zou je dan geen mensen toelaten die programma's hebben gekocht bij een ander bedrijf dat toevallig geen cursussen verzorgt? Het is toch zonde om die mensen naar de concurrent te laten gaan? Een en ander heeft ertoe geleid dat nu een complete opleidingsdivisie is ontstaan, die volgend jaar vesti gingen opent in Amstelveen en mogelijk nog drie andere plaat- Een volgdende stap was de ver koop van computers zelf. "Bedrij ven vinden het niet leuk als ze met veel verschillende leveranciers contracten moeten afsluiten. We kregen daarom op een gegeven moment het verzoek of we behalve programma's ook niet de compu ters konden leveren. Dat hebben we gedaan. Eerst alleen computers van Tulip, toen vorig jaar van onze moedermaatschappij, maar later ook machines van andere mer ken". "Als je echter bent begonnen met de verkoop van computers, moet je ook voor een goede service zorgen. En dus zijn we begonnen met een service-afdeling. Maar wanneer je bij een bedrijf binnen stapt, en daar blijkt een aantal com puters te staan van een ander merk, die het toevallig even niet doen, waarom zou je die dan ook niet meteen 'meenemen'. Zo is een min of meer zelfstandige service-divisie ontstaan". LEIDEN - Na een maadenlange verbouwing is vandaag Warnecke Mode aan de Breestraat 151 weer open gegaan. Morgen houdt het be drijf open huis vanaf 9.00 uur. De medewerkers van Warnecke ver richten vlak voor die tijd zelf de of ficiële opening. Het bedrijf heeft grote investe ringen gedaan in een nieuwe outfit van de zaak die al zo'n honderd jaar in Leiden is gevestigd. Warnecke is voorheen gevestigd geweest aan de Stationsweg en de Haarlemmer straat. Sinds 1952 is de zaak gehuis vest aan de Breestraat. Het pand heeft een pui gekregen waarin onder meer Portugees mar mer is verwerkt. De zaak is volgens directeur mevrouw H. de Roo rui mer van opzet en aangepast aan de eisen van de tijd. "De zaak is een stuk lichter dan vroeger. Boven dien is een binnenplaatsje gemaakt met een tuintje. Klanten kunnen vanaf de koffietafel genieten van "Vervolgens bleek er bij de klan ten grote behoefte te bestaan aan onafhankelijke adviezen. Welke computernetwerken passen het best bij de organisatie, welke pro blemen kunnen zich voordoen en hoe kunnen die het beste worden opgevangen... Nou ja, toen hebben we een aparte divisie in het leven geroepen die bedrijven objectieve adviezen geeft over dit soort za ken", zegt Den Engelsen. Hij verwacht dat het Kemsoft ware voorlopig geen nieuwe afde lingen op poten zet. "De laatste drie divisies zijn betrekkelijk jong. Die moeten nu eerst maar eens uit groeien voordat we weer nieuwe grote activiteiten ondernemen". Den Engelsen verwacht dat de het oude pand dat onder monu mentenzorg valt", aldus mevrouw De Roo. Gedurende de verbou wing is Warnecke Mode gehuisvest geweest aan de overkant van de Breestraat, in het voormalige pand van Xenos. De verbouwing was noodzake- LEIDEN - Geboren: Naomi dv. E.J. Plugge en C. Schroef, Christiaan Lennard Theodoor zv. J. Vooijs en M.C. de Jager. Alexander Johan nes Christianus zv. P.H.T. van Zwieten en M.C. Hoenderkamp, Tamar dv. A H. van Am sterdam en P.J. Zwaan, Michael Fabian zv. F.R. van den Bos en J.W.M. Molenaar, Jerry zv. R. Weber en M.C.J. Bouman, Momar zv. M. Diao en L. Grinwis, Suleika dv. S. Kleijn, Frauke dv. A.H. Wouda en M.C. Buitinga, Ma- rije dv. H.M. Wesselman en M. Polders, Shan- gita Aishia Lucie dv. C.G. Godin en O.C. Le wis, Alexander Derek zv, M.B. van Leenen en J.M.M. Blommesteijn, Christa Andrea dv. R.A. Hemerik en H. Barink, Cornelia Margaretha Francina dv, A. Kerpers- hoek en A. de Mooij, Lianne Elisabeth dv. G.J. de Bloois en N.C. Allebes, Michael zv. R. Hep- pener en M. Nessmann, Amanda Lisa dv. P.G.M. van Rijn en S. Tijsen, Sunniva oster- gaard dv. o. Sandbukt en L.o. Jensen, Sarina Charlotte Wilhelmina dv. O.A. Sapulete en J.H.A. de Winter, Melissa Maartje dv. C.H. Heetveld en N. Wijsman, Chantal dv. A. Rijs- dam en S. Verhoeks, Sarita dv. B. Badal, Da nielle dv. W. Guijt en M. Boesaard, Timo Leon Christiaan zv. C. Maèrsen en H.M.C. van Wij- chen, Anita Geertruida dv. J. de Ridder en F.J.M. Olijerhoek, Joyce dv. J.J.T. Heetwinkel en J.M. Mizee, Roy zv. J. de Best en P.J. van der Plas, Maikel zv. J. de Best en P.J. van der Plas, Christan zv. P.H. Teunissen en T.A. Braaksma, Cherelle dv. B. van den Berg en C.J. de Haas, Warre zv. J.B. van Gammeren en Y.A.M. Loos, Tamara Noëmi dv. D.S. Lui- dens, Oukje dv. H. den Hollander en A.J. de Wit, Sandra dv. P. Smeding en A.B. Ham, Oth- man zv. M. Moussaten en H. Assaoui, Harry Theotimus Anton zv. H.L.N. Geerlings en A. Krikke, Raoul zv. G.J. van Haaften en B. Ver- hoeff. Hengelsport LHC '80 hield de derde wedstrijd voor korpsen. De uitslag: 1 DSB (1) 45 pun ten, 236 stuks; 2 De Vliet (1) 47 punten, 257 stuks; 3 DSB (2) 60 punten, 177 stuks; 4 Zuid-West 64 punten, 186 stuks; 5 Hengelsport 71 punten, 158 stuks. Stand individueel; 1 F. Kuijer (DSB 2) 58 stuks, 5 punten; 2 J. Benning (DSB 148 stuks, 5 punten; 3 J. Roest (Vliet 1) 59 stuks, 6 punten; 4 C. de Bolster (DSB 1) 51 stuks, 6 punten; 5 P. Moonen (Vliet 1) 50 stuks, 6 punten. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen Leiden/Oegstgeest houdt een aantal cursussen, onder meer over be sturen en natuurgeneeskunde. Donder dag 8 september wordt onder meer daarover informatie gegeven tijdens een bijeenkomst in 't Pand aan de Caecilia- straat 18, aanvang 14.00 uur. Voor meer informatie over de activiteiten van de vereniging: tel. 220467 of 132036. Vrijwilligers Een groot aantal verenigingen en orga nisaties in Leiden en omgeving zit te springen om vrijwilligers: De Kindertele foon (bellen tussen 16.00 en 20.00 uur naar 120611); de SOS-telefonische hulpdienst (schrijven naar Postbus 495, 2300 AL Leiden) en de Meidentelefoon (alleen meiden, schrijven naar Bree straat 15, 2311 CG Leiden of bellen op maandag of donderdag van 19,00 tot 22.00 uur naar 141616). J.E. den Engelsen: "De groei van het bedrijf was min of meer een logische zaak". (foto Jan Holvast) omzet van het bedrijf de komende jaren nog flink zal toenemen. "Al zal die niet meer, zoals de afgelo pen jaren, telkens verdrievoudi gen. Van tien naar ruim dertig mil joen is nog te doen, maar van dertig naar honderd miljoen, dat wordt heel lastig". Overigens is hij vast van plan om met het bedrijf in Lei den te blijven. "Misschien dat er ooit een divisie elders moet wor den ondergebracht, maar het hoofdkantoor blijft hier gevestigd. Zeker weten". lijk en past volgens mevrouw De Roo ook in de vooruitgang van de Breestraat: "Ik geloof in de Bree straat. Die wordt steeds aantrekke lijker en drukker. Er komen nieu we zaken bij en andere verbou wen". De zaken gaan volgens haar dan ook beter dan voorheen. Modelbotenclub demonstreert bij TNO ramp op zee LEIDEN De Leidse Modelboten Club verzorgt 27 oktober bij TNO in Apeldoorn een demonstratie van een ramp op zee. Dit is ter gelegen heid van de oplevering van een speciaal project bij TNO. Minister van verkeer en waterstaat Smit- Kroes zal hierbij aanwezig zijn. Van de demonstratie worden opna men gemaakt door KRO Brand punt. Tweeduizendste cursist bij K&O LEIDEN - De volksuniversiteit K &0 heeft afgelopen zaterdag tij dens de open dag de tweeduizend ste cursist ingeschreven. De geluk kige ontving naast haar cursus- kaart Spaans een bos bloemen. De open dag trok verder veel belang stellenden. Hèt aantal inschrijvin gen is zelfs hoger dan in andere ja ren.' Voor de cursussen die in de tweede helft van deze maand aan vangen kan nog steeds worden in geschreven. Avondwandeling Gidsen van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie begeleiden woens dag 7 september een avondwandeling door Leiden. Deelnemers wordt de rela tie tussen natuur en stad in relatie tot woningen, straten en geschiedenis dui delijk gemaakt. De wandeling begint om half acht op de hoek Boerhaavelaan/Zw- eilandlaan. De wandeling duurt circa twee uur en eindigt bij de Burcht. Opga ve voor deelname is niet nodig. Wie wil deelnemen zorgt ervoor om half acht bij het vertrekpunt te zijn. Volksdansen Volksdansvereniging Krici Krici Ticek begint vrijdag 9 september weer met het nieuwe seizoen. Wie volksdansen wil le ren kan tussen 19.45 en 21.15 uur ken nismaken in het Vlietcomplex aan de Voorschoterweg, op het terrein van jeugddorp bij zwembad De Vliet. Gevor derden zijn die dag tussen 21.30 en 23.00 uur welkom. Voor informatie H. Berlijn, tel. 01711-10216. Stichting Enim De stichting Enim houdt 6,7,8,13,14 en 15 september kennismakingsbijeen komsten in het pand op de hoek van de Sophiastraat/Van Dillenburgerstraat. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur, toegang 6,50 gulden. De stichting houdt zich onder meer be zig met de vraag waar mensen staan in de steeds voortschrijdende speurtocht op technisch en technologisch gebied. Vragen in dat verband als 'Welke rech ten heb ik?', 'Waar ligt mijn vrijheid?' en 'Aan welke verplichtingen moet ik vol doen?' komen aan de orde. Voor meer informatie tel. 253765 (tijdens kantooru ren). telefoon 161422. Show Off "Het is van hun kant wel logisch, het was onze fout. Maar van onze kant zeg ik ook: het was wel een gebrekkige organisatie". Aldus reageert een woordvoer der van het geluidsinstallatie- verhuurbedrijf Show Off uit Vlaardingen op de schadeclaim van ongeveer 5000 gulden die de Leidse Werkgroep Homoseksua liteit (LWH) het bedrijf in het vooruitzicht heeft gesteld. De LWH had Show Off afgelo pen zaterdag ingehuurd voor de technische kant van de optre dens op het waterpodium aan de Hoogstraat en op het Stadhuis plein tijdens het Keytown-Gay- town Festival. De apparatuur ar riveerde wel in Leiden, maar tot installeren ervan kwam het niet. Gevolgen: geen optredens op het waterpodium, helemaal geen op treden van Mama's Brandnew Bag omdat de inderhaast versier de apparatuur te weinig capaci teit had, en misgelopen barom- zet. De versies over het hoe en waarom lopen uiteen, maar feit is dat de chauffeur van de bus de 'opdracht Leiden' op het aller laatste moment voor gezien hield. Hij zette, mèt de appara tuur, weer koers richting Vlaar dingen, twee collega's en de or ganisatoren van het festival in opperste verbazing achterlatend. "Eerst dachten we dat hij een an dere route voor de bus aan het zoeken was, maar na een half uur drong het tot ons door dat hij niet meer terugkwam en we echt zon der apparatuur zaten. Zijn colle ga's waren ook heel verbaasd, die hebben ons hun excuses aan geboden", aldus Jan Nieuwen- huis van de LWH. De chauffeur had woorden ge kregen met de marktmeester omdat die dacht dat de bus met apparatuur, die later dan het af gesproken tijdstip arriveerde, zo maar een dwarsligger was die met alle geweld de markt op wil de. Dat misverstand was volgens Nieuwenhuis snel de wereld..., maar de chauffeur helaas tegen die tijd zowat Leiden al uit. De Show Off-woordvoerder wijt het incident aan een combi natie van factoren. "Er zit gauw voor 20.000 gulden aan appara tuur in zo'n wagen. Er was kans op regen, het ene podium (het waterpodium aan de Hoogstraat) was niet overdekt en het is nogal een risico je spullen aan regen bloot te stellen. We hadden dus ónze twijfels. Vervolgens kregen we maar tien minuten de tijd om uit te laden - we waren ietsje later dan afgesproken -, er stonden pa len in de weg, er is tegen de bus geschopt. Toen die discussie met die marktmeester. Het werd de chauffeur iets te veel". Boven dien was volgens hem alles op korte termijn geregeld. Jan Nieuwenhuis: "Er zou wel een overkapping op het waterpo dium komen, alleen was die er toen de mensen van Show Off ar riveerden nog niet. Zo'n bewe ring kunnen ze dus niet doen. Het klopt wel dat alles op vrij korte termjn georganiseerd was: het bedrijf waar we meestal ge bruik van maken, moest ergens anders naar toe. Zij hebben Show Off voor ons geregeld. Maar dat is toch ook al wel drie weken geleden, dus dat lijkt me geen onhaalbare zaak". Rondje kunst Voor sommige inzenders een spannender aangelegenheid dan voor andere, maar gisteren kon den kunstenaars in De Waag te weten komen of het werk dat ze hadden ingeleverd voor de ge meentelijke aankoopronde al dan niet was uitverkoren om te wor den aangekocht, tentoongesteld of allebei. De selectie was in één oogopslag duidelijk: stond hun werk in het voorportaal of tegen Cees Balvers poseert bij een abstract, wel uitgekozen schilderij in De Waag, dat van andermans hand i. "Er is nog nooit werk van me geweigerd". (foto Henk Bouwmai de pilaren opgesteld, dan hadden ze achter het het gevist. "Teleurgesteld? Nee hoor", zegt Leids kunstenaar Peter de Ru, wiens werk niet is aange kocht. "Aan dit soort dingen doe ik meer mee. In Leiden word ik heel weinig aangekocht, maar in Dordrecht en Delft weer wel. Dat hoort er nou eenmaal bij, het is ook maar net wat voor mensen er in zo'n commissie zitten. Het lijkt me alleen als je pas als kun stenaar begint, moeilijk om bij zo'n ronde te worden afgewezen omdat je dan al gauw denkt datje niet goed bent. Wat natuurlijk onzin is. Ik pak dit werk straks uit en ga ook weer gewoon ver der met schilderen". Kritiek heeft hij wel op het ge hanteerde systeem. "Natuurlijk is het geen eerlijk systeem, maar welk is dat wel? Ik zou niks be ters weten. Waar wel wat aan ge daan zou moeten worden, is dat er wat meer openheid van zaken wordt gegeven. Over geld en dat soort dingen, daar wordt nog al tijd behoorlijk moeilijk over ge daan. Die commissies zouden ook zo om de twee jaar van nieu we mensen moeten worden voor zien. Dat zijn zaken die de be roepsvereniging Beeldende Kunstenaars, waarin ik ook ac tief ben, probeert te verande- Cees Balvers uit Alphen aan den Rijn kon zijn vijf ingeleverde werken gisteren ook weer mee nemen. Hij loopt wat pissig rond en blijkt niet bepaald tevreden met de keus van de commissie. "Ik heb tien jaar in de BKR geze ten en er is nog nooit werk van me geweigerd", zegt hij gepi keerd. "Het is bijna allemaal ab stract wat ze hebben uitgekozen. Ik weet niet of het gewone pu bliek daar nou zo blij mee zal zijn". "Ik schilder figuratief, en daar mee heb ik altijd succes gehad. Ik had nu onder meer een schil derij van een korenveld met daarboven een ballon ingele verd. Echt mooi hoor. Ik ben ge pensioneerd en ik hoef er niet van te leven, maar het zou toch leuk zijn als er iets was aange kocht, dat betekent toch een ze kere waardering". Van de ingezonden werken heeft Hans Vogels, conservator van het Stedelijk Museum in Gouda, op uitnodiging een selec tie samengesteld. Deze tentoon stelling wordt morgenavond om 20.30 uur in De Waag geopend door wethouder Kuijers en is vanaf donderdag tot en met 28 september te zien. De werken zijn te koop, ook die al door de gemeeente zijn aangekocht. De gemeente koopt dan van dezelf de kunstenaar ander werk aan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15