'Nieuwe Buitenhof moet leefbaarder' X Minder inbraken en diefstallen uit auto's in Zoeterwoude Artikel over gevaarlijke honden verscheurt raad TROUWPLANNEN? VUL IN! Politiek maakt zich zorgen over nieuwbouw Raad zet vraagtekens bij contract Palendorp Straat naar Nelson Mandela genoemd in Leiderdorp ES DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 REGIO LEIDEN Eerste half jaar 109 misdrijven tegen 155 in zelfde periode van '87 ZOETERWOUDE - In de eerste helft van dit jaar is er in Zoeterwoude minder in woningen ingebroken dan in 1987. Ook het aantal diefstal len uit auto's is aanzienlijk gedaald. Dit vermeldt het verslag van de Groep Hazerswoude van de Rijkspolitie, dat gisteravond werd besproken door de com missie algemene zaken in Zoe terwoude. Zo staat er in dat er dit eerste halfjaar 109 misdrijven werden gepleegd. Vorig jaar wa ren het er 46 meer. En werden er in de eerste helft van '88 vijftien inbraken gemeld, in 1987 waren dat er twee keer zoveel. De politie wil aan deze daling nog geen optimistische conclu sies verbinden, omdat de oorza ken ervan niet bekend zijn. Het volgende half jaar kunnen deze getallen wel totaal anders zijn, meent de politie. Bij alle onder zochte diefstallen zijn geen dui delijke patronen te ontdekken, zodat opsporing moeilijk blijft. De Zoeterwoudse politie blijft zich daarom de komende tijd sterk op het voorkomen van in braken richten. Op het industrie terrein heeft advisering per be drijf en controle op de getroffen maatregelen ertoe geleid dat het aantal inbraken is teruggelopen. De landelijke tendens is juist dat inbraken op zulke terreinen in aantal toenemen. Mensen die de politie gewaarschuwd hebben dat ze op vakantie gaan, worden attent gemaakt op de situaties in hun eigen huis die de inbreker uitnodigen om er een kijkje te komen nemen. In de meeste ge vallen neemt men dan maatrege len om dat te voorkomen. Het aantal verkeersongevallen in Zoeterwoude is dit afgelopen halfjaar vrijwel onveranderd. De reconstructie van het kruispunt Oranjelaan - Hoge Rijndijk heeft volgens de politie geleid tot een veiliger situatie voor oversteken de (brom)fietsers. Over de gereconstrueerde sluis in de Oranjelaan is men minder positief. Bij controles in de namiddaguren is gebleken dat het aantal autoi's dat vanuit de verboden rijrichting de sluis in rijdt, even groot is als vroeger. Er wordt dan ook gesuggereerd om de sluis nog langer en dus voor potentiële overtreders on overzichtelijker te maken. Ook de nieuwe drempel in de sluis werkt niet zoals het moet. De snelheid van het verkeer wordt er niet door afgeremd. Ge adviseerd wordt om een moeilij ker te passeren drempel te plaat sen. In november zal de kwestie door de raadsleden worden be sproken. De komende maanden zullen vooral op sluiproutes snelheids controles worden uitgevoerd. Ook bromfiets- en alcoholcon troles, sommige in samenwer king met andere korpsen, staan op het programma. LEIDERDORP - Een meerderheid van de Leiderdorpse gemeenteraad (VVD en PvdA) maakt zich zorgen om de nieuwbouwwijk Buitenhof. De partijen zijn niet tevreden over het uiterlijk van de half voltooide wijk en willen een goede visie ontwikkelen voor de tweede helft van de bouwstroom. Dat nieuwe deel moet 'leefbaar' worden en dat mag de gemeente best wat kosten. Tijdens de rondvraag van de ge meenteraadsvergadering, gister avond, stipten de partijen aan dat Buitenhof geen twaalf mihoen hoeft op te leveren. "We geven de voorkeur aan een meer leefbare wijk waarvan de exploitatie glad loopt", heette het. WD en PvdA vinden dat Leiderdorp "teveel be zig is met volbouwen omdat het op dit moment geen probleem is gega digden te vinden voor die wonin gen". Volgens liberalen en sociaal-de mocraten kan de gemeente daar over enkele jaren spijt van kan krij gen en moet ze meer doen aan soci ale woningbouw, huisvesting voor ouderen en "vele andere samenle vingsvormen". Woningbouwwet- houder J. den Boeft antwoordde dat de twee collegepartijen met LEIDERDORP De Leiderdorpse gemeenteraad heeft de o komst rond het beruchte Palendorp bij de Muzenhof met weinig enthou siasme goedgekeurd. Tijdens de gemeenteraadsvergadering, gister avond, stemde de VVD tegen en had de PvdA stevige twijfels. Volgens de zogeheten dading zien gemeente en bouwer af van de claims die ze op elkaar hebben, is het contract ontbonden en krijgt de ge meente de vrije beschikking over de grond, de fundering, de betonnen palen en een niet-afgewerkt dak van de bibliotheek. De twee partijen vie len vooral over de bepaling dat wanneer 'er een of meer nieuwe plannen worden ontwikkeld. Van der Heijden in beginsel als bouwer zal optre den'. Volgens de PvdA kan deze drang leiden tot arbritage wanneer van der Heijden niet wordt uitverkoren. De WD wil concurrentie niet uitsluiten en legt liever iets meer op tafel als dat de vrijheid teruggeeft. De fractie vindt voorts dat beide partijen hun claims duidelijker moeten formuleren en weigert, anders dan B en W, zaken te doen met 'een aan Van der Heij den gelieerde vennootschap'. Het open eind dat er nu inzit, zou in het voordeel van de bouwer werken en de tijd kan alles nog veel onduidelijk maken. D66 vindt dat de gemeente het maximale uit de onderhandelingen heeft gesleept en het CDA had het over een "goede, redelijke oplossing". Gemeente en bouwer moesten inleveren, maar de christen-democraten verkiezen dat boven een verlies van tijd, rente en andere grote goeden. Volgens wethouder J. den Boeft bleek een nul-nul variant onbereik baar en zou een arbitrage extra tijd kosten en dreigen er financiële risi co's. Op het bedrag dat Van der Heijden te vorderen heeft, zou weinig af te dingen zijn. De gemeentelijke claim lijkt juristen minder solide. Wanneer Van der Heijden een plan ontwikkelt, mag de gemeente het af wijzen. Wanneer de bouwer een plan wil verwezenlijken, moet zijn bouw som acceptabel bevonden worden door een groepje deskundigen. Het ko mende seizoen wil de gemeente voortvarend plannen ontwikkelen voor het stukje Leiderdorp, vertelde de wethouder. hun betoog "voor een belangrijk deel inspelen op wat er al gebeurt". De bestuurder is evenmin tevre den over het uiterlijk van de wijk en wil best discussiëren in ver schillende raadscommissies. Hij waarschuwde echter voor dreigen de vaagheid en "rijk rekenen". "Het gaat financieel gezien inder daad voorspoedig met Buitenhof, maar 12 miljoen is een astrono misch bedrag", stelde hij. Volgens CD A-fractievoorzitter A. Roest lopen de twee collegepart ners achter de feiten aan, nu de helft van de wijk al klaar is. Hij achtte hun betoog "weinig inhou delijk" en vroeg zich af waar hun creativiteit de laatste jaren was ge bleven. Bovendien vallen de wo- ningbouwsubsidies al jaren tegen en verwachtten weinigen dat dat snel beter zal worden. Sociale woningbouw V.J.H. Molkenboer (PvdA) wei gerde zich bij dat laatste neer te leg gen en vroeg woningbouwwethou- der J. den Boeft "alles te doen om de sociale woningbouw op te vijze len. Tegen het jaar 2000 is grote be hoefte aan goedkope huurwonin gen, terwijl de toewijzing bedroe vend is". Den Boeft had iets derge lijks in het verleden ook al beloofd, maar gaf toe dat "het proces inder daad een beetje is afgezakt". Na de aansporing is hij "ten volle bereid zich in te spannen". De portefeuillehouder beaamde dat de sociale woningbouw tegen valt, maar wees er wel op dat wan neer de meerjarenplanning hard blijkt te zijn Leiderdorp jaarlijks 25 woningwetwoningen kan bouwen. Bovendien blijkt de strakke toewij zing van premie-koopwoningen en vrije-sectorwoningen "een uitste kend effect te hebben op de door stroming". Raad legt zich neer bij uitblijven toeristen belasting WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad legt zich erbij neer dat er volgend jaar geen toeristen belasting wordt ingevoerd. WD en CDA willen de mogelijkheid echter wel achter de hand houden. Zo hebben de christen-democraten uitgerekend dat wanneer Wasse naar 2,30 gulden per overnachting vraagt, dat jaarlijks 500.000 gulden kan opleveren. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor financiën en economische zaken. WD-fractievoorzitter Ch.B. Aptroot toonde begrip voor het af wachtende B en W-standpunt, maar wilde niet alleen naar de (goe de) budgettaire positie van de ge meente kijken. Wassenaar dient ook in de gaten te houden wat om liggende gemeenten doen. Aptroot had gehoord dat Den Haag de be lasting op overnachtingen wil ver hogen van een gulden tot 2,30 gul den. Enige discussie was er over het PvdA-standpunt. PvdA-raadslid mevrouw C.M. van der Meij meld nog geen belasting- de dat haar fractie niet voor invoe ring van toeristenbelasting is en merkte op dat een invoering altijd geld kost, of de gemeente nu wacht of niet. Het CDA bleek verbaasd en wees op belasting-betogen in het verkiezingsprogramma. Volgens Van der Meij staat daar slechts dat haar partij invoering 'overweegt'. "En dat is wat anders dan er vóór zijn", sprak zij. "De PvdA wil de toerist niet te zwaar belasten". Wethouder C. Barning kon niet ingaan op de opmerkingen, maar zal ze meenemen naar naar het col LEIDERDORP - Mevrouw P.F.A.M. Kolman-Backbier (36) is gisteravond geïnstalleerd als nieuw gemeenteraadslid voor de WD in Leiderdorp. Zij volgt het raadslid R. Klerks op, die vanwe ge zijn werk uit Leiderdorp moest vertrekken Aanvankelijk kwam WD'er Bart Kemer in aanmerking om de leeggekomen plaats in de raadsbanken op te vullen, maar hij bedankte vanwege zijn rela tie met een plaatselijk CDA- raadslid. Mevrouw Kolman, het zesde li berale raadslid, was de afgelo pen periode al burgerlid in de raadscommissie sport en welzijn. Ook leidt ze de plaatselijke Vrou wen Advies Commissie, is ze lid van de Beleidsgroep Vrouwen- overleg Leiderdorp en bekleedt ze een bestuurlijke functie bij hockeyclub Alecto. LEIDERDORP - Leiderdorp krijgt een Nelson Mandelaplein of - straat. Het is echter nog onduide lijk waar en wanneer er naam bordjes verschijnen met de naam van de gevangen leider van het verboden Zuidafrikaanse vakver bond ANC. Met het oog op de duidelijkheid en de herkenbaarheid streven B en W naar een samenhang in de straatnaamgeving per wijk. 'Dat betekent dat niet iedere straat in aanmerking kan komen voor een bijzondere, van de rest afwijken de naamgeving', schrijven ze aan PvdA-raadslid mevrouw M.D. Holierhoek. De politica had drie maal gevraagd om een Nelson Mandela-vernoeming en toonde zich gisteravond tijdens de raads vergadering tevreden met het re sultaat van haar inspanningen: "Driemaal blijkt scheepsrecht". Opvallend genoeg lijkt het Pa lendorp-gebied het eerst in aan merking te komen voor het anti apartheids-initiatief. In die buurt bevinden zich ook de Dom Helder Camaraplaats en de Steve Bikop- laats. Eerstgenoemde werd wel de bisschop van de armen genoemd en de tweede vocht tot zijn dood tegen apartheid in Zuid-Afrika. 'De door ons gewenste samenhang en duidelijkheid wordt hierdoor gerealiseerd', vinden B en W. Wan neer dit niet mocht lukken, blij ven de gemeentebestuurders zoe ken naar een geschikte gelegen heid. Beschadigingen door speedboot LEIDEN Een 16-jarige Leidse jongen is gistermiddag aangehou den omdat hij met een speedboot door de Leidse wateren vaarde. Hij zou daarbij de elektrische bedra ding van enkele woonboten langs het Utrechtse Veer hebben bescha- Leiderdorp moet volgende maand opnieuw kiezen (foto ANP» lege van burgemeester en wethou ders. Hij wees wel op de landelijke neiging toeristenbelasting af te schaffen. Aptroot (WD) besloot de discussie met de opmerking dat ondernemers moeten betalen wan neer de gemeente grote uitgaven moet doen. LEIDERDORP - De Leiderdorp se gemeenteraad heeft nog geen beslissing kunnen nemen over het zogeheten 'gevaarlijke honden-ar tikel'. Tijdens de vergadering van gisteravond waren evenveel raads leden voor als tegen het artikel dat B en W mogelijkheden geeft om snel en hard op te treden tegen ge vaarlijke honden. Kunnen de gemeentebestuur ders, volgens de huidige Algemene Plaatselijke Verordening, alleen te gen individuele honden optreden na een incident, volgens het aange houden artikel mogen ze op een be paald moment eisen dat alle hon den van een als gevaarlijk aange merkt ras of gekruiste verwanten aangelijnd en gemuilkorfd dienen te worden langs de weg. Overtre ders kunnen twee maanden wor den ingesloten of moeten 5000 gul den boete betalen. Volgende maand wordt er op nieuw over de aanpassing gestemd en dan zou de stem van voorstan der R.D. Stam (D66) wel eens de doorslag kunnen geven. Gister avond bleek dat de kwestie B en W verscheurde en de PvdA-fractie verdeelde, de VVD stemde voor en de fracties van CDA en PPR/PSP tegen. Vooral de VVD opereerde fel en deed een ernstig beroep op raadsleden oog te hebben voor openbare orde en veiligheid. Woordvoerder J. de Waard wees erop dat de plaatselijke Bloemerd en De Houtkamp zeer gewild zijn bij regionale hondenbezitters en stelde dat Leiderdorp "heel blij moet zijn dat er nog niets gebeurd is". Raadsleden moeten rationeel denken en beseffen dat een wond, aangebracht door een pitbull-ter rier, zeer diep en gevaarlijk kan zijn. Uiterst curieus noemde hij de uitspraak van de wethouders J. den Boeft (CDA) en J. Bezemer (PvdA) dat Leiderdorp met het nieuwe artikel zou inspelen op 'mo dieuze tendenzen'. Vreselijke ongelukken den over criteria en oog hebben voor deregulering. De fractie be twijfelt of het artikel toepasbaar is ("zeker in geval van kruisingen") en vindt dat het huidige APV-arti- kel voldoende mogelijkheden geeft om in te grijpen. Volgens W- D'er De Waard duurt dat ingrijpen "weken zoniet maanden" en kan tegen grote hondenclubs niets wor den ondernomen. Er is een proces-verbaal nodig, de eigenaar/verzorger moet be kend zijn en de kwestie moet langs verschillende gemeentelijke orga nen, erkende burgemeester A.J.A.L. Bruggeman. De algemene preventie zou dan ook gediend zijn bij een nieuwe APV-verordening, stelde de eerste burger: "Het huidi ge AP V-artikel' heeft pas waarde als het kwaad al is geschied". L.W.C. Lamers (D66) sloot zich daarbij aan en noemde het niéuwe artikel "een adequate, preventieve manier om zoveel mogelijk onge lukken en incidenten te voorko men". Eén hond kan al "vreselijke ongelukken veroorzaken" en Lei derdorp moet voorkomen dat hon denbezitters naar Leiderdorp ko men omdat hun gemeente optreedt en Leiderdorp niet. Ook de burge meester waarschuwde voor "ach terblijven" en sloot niet uit dat pit bullclubs de wijk naar Leiderdorp Geen hondenprobleem V.J.H. Molkenboer, die namens twee van de vier PvdA-raadsleden sprak, waarschuwde voor gelegen heidswetgeving en wees erop dat Leiderdorp geen acuut hondenpro bleem heeft. Er is eën bredere af weging nodig en daar zou de lande lijke commissie bij kunnen helpen. Ook om principiële redenen was hij tegen de aanpassing: "Kun je op voorhand muilkörven? In ons rechtssysteem moet je toch eerst iets gedaan hebben voordat je ge straft kan worden?" Volgens de PvdA-fractieleider zou WD-'er De Waard het pro bleem overtrekken en geven Gede puteerde Staten aan dat formule ringen zoals B&W die aandragen "juridisch niet helemaal water dicht zijn". Evenals het CDA wil hij de landelijke ontwikkelingen af wachten en zolang het aanlijnge- bod goed handhaven. Volgens de burgemeester is het nu al moeilijk om goed te controleren en leidt zelfs een constante surveillance in de Houtkamp "niet tot het ge wenste resultaat". Hij zal wel zien of raadsleden (onbezoldigde) con troleurs willen aanstellen. Tamarco-concours afgelast LEIDERDORP Het voor drumfanfares en m^joret- tenverenigingen, dat door de Leiderdorpse vereniging Tamar- co is georganiseerd, gaat dit jaar niet door. De vereniging had het concours gepland op 17 septem ber. Twee jaar geleden waren er 33 verenigingen uit het hele land aanwezig bij het concours in Lei derdorp. Dit jaar waren er slechts 14 inschrijvingen. De Algemene Unie van Muziekverenigingen, de ANUM eist dat er minimaal 20 verenigingen meedoen aan een schillende redenen zijn de verenigingen het massaal la ten afweten. De vakantieperiode is nog maar net voorbij en de meeste verenigingen hebben dus niet genoeg voorbereidingstijd voor zo'n concours. Bovendien moeten ze wel eens een keuze maken. Je kunt als vereniging niet alle concoursen aflopen, dat kost veel te veel geld. Misschien dat ze de volgende keer weer naar Leiderdorp komen. Tamarco blijft het in het ieder geval proberen; er is alweer een nieuwe datum geprikt. Op zater dag 20 mei hoopt de vereniging wel de vereiste 20 deelnemers te kunnen verwelkomen. Als je van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door een hostess van de FelicitatiediensL Je ontvangt niet alleen cadeau s, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het Leidsch/Atphens Dagblad T.a.v. Els Rietveld Postbus 54, 2300 AB Leiden Inleveren aan de balie van hel Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid' Adres: Postc/Plaats' Telefoon: I Toek.adres: Naam bruidegom: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14