TAD LEIDEN Flinke toename werkloze academici in regio Leiden Centrum Onderdak wil twee nachtwakers aanstellen LEIDSCH DAGBLAD Winkeliers boos over weigeren marktkramen Mode ook zaak van rekenen Pakjesactie voor To run s DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 Ruim 1600 afgestudeerden zoeken werk LEIDEN Het aantal werkoze academici is de laatste maanden met ruim 400 gestegen gestegen. Eind vorige maand stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB) 1627 afgestu deerden ingeschreven als werkzoekenden, terwijl dat er vorig jaar augustus 1191 waren. De toename wordt veroorzaakt doordat dit jaar twee stromen - nieuwe en oude stijl - studenten afstu deren. Volgens directeur Tibbe van het GAB blijven veel afgestudeerden in afwachting van een baan in Lei den wonen. De thuissituatie zijn studenten meestal ontgroeid en dus schrijven zij zich bij het GAB in waar ze op dat moment wonen. De groei van het aantal werkloze academici brengt een extra last met zich mee voor het GAB. De academici vormden vorig jaar al 11 tot 12 procent van het totaal aantal werklozen in de Leidse regio. Dat percentage zal nu aanmerkelijk ho ger uitvalllen. Afgezien van het feit dat acade mici extra formulieren invullen, moeten zij veelal ook omscholings cursussen gaan volgen. De acade mici die zich laten inschrijven heb ben veelal een studie achter rug waarin weinig werk is te vinden. Het betreft de studies psychologie, pedagogie, kunstgeschiedenis, let teren of wijsbegeerte. Nu al zijn er projecten om acade mici die zijn afgestudeerd in ge noemde richtingen om te scholen. Zo wordt er intensief gebruik ge maakt van het 'OM'-heroriënte- ringsproject. Dit stelt academici en hbo'-ers in de gelegenheid te bekij ken welke mogelijkheden er zijn om een nieuwe richting in te slaan. Veelal komen ze bij omscholing te recht bij een economische richting of bij de informatica. Volgens Tibbe krijgt het GAB geen extra geld van het ministerie van sociale zaken voor de opvang van werkloze academici. "Er zijn nog meer doelgroepen met een achterstand die hoognodig gehol pen moeten worden", zo zegt hij. LEIDEN - De winkeliers in de Van 't Hoffstraat en de Zeemanlaan zijn boos op de gemeente Leiden. Zij willen tijdens hun jaarlijkse brade rie aanstaande zaterdag marktkra men plaatsen waar handelaren hun handel aan de man kunnen bren gen. Maar dat mag niet van de ge meente omdat die vreest dat daar mee de zaterdagmarkt in de bin nenstad concurrentie wordt aange daan. Volgens J. Verplancke van de Vereniging van Amublante Hande laren mogen winkeliers wel hun ei gen handel uitstallen voor hun winkel, maar kraampjes niet ver huren aan anderen. "Ook als win keliers vinden dat zij met te weinig mensen zijn om een braderie te houden, mogen zij geen ambulante handelaren vragen". Een en ander houdt verband met de concurren tie: "Ambulante handelaren in Ne derland hebben het de laatste tijd - vergeleken met ons omringende landen - moeilijker gekregen". Drogist Van Harteveld betreurt dat besluit zeer: "Winkels in de bui tenwijken van Leiden hebben het ook niet makkelijk. We proberen van alles te doen om met activitei ten mensen in de wijk te houden. Maar dat wordt gedwarsboomd door de gemeente. De buitenwij ken worden langzamerhand een vergeten gebied". 'Rede Cath gepraat rond de bittertafel LEIDEN Prof. dr. J.J.C. Mul der heeft gisteravond tijdens de universiteitsraadsvergadering van de Leidse universiteit af stand genomen van de af scheidsrede van mr. K.J. Cath, ex-voorzitter van het college van bestuur van de universiteit. Hij bestempelde de rede, waarin Cath vorige week onder meer voorstelde om het colle gegeld op te trekken naar 3.000 gulden, als 'gepraat rond de bit tertafel'. Hij vroeg het college van bestuur afstand te nemen van de rede van Cath. Mr. C.P.C.M. Oomen, de hui dige voorzitter van het college van bestuur, stelde echter dat Cath zijn ideeën als privé-per- soon had geuit en niet als voor zitter. Hij raadde Mulder aan om in een briefje aan Cath zijn ontsteltenis te uiten. Overigens sprak prof. Mulder niet namens zijn fractie (Unie van Faculteiten en Diensten), maar - net als Cath - op persoon lijke titel. De braderie wordt zaterdag 10 september voor de vijfde keer ge- hoilden. De acht winkeliers die er aan meewerken hebben de activi teit de titel 'De kleinste maar dan ook de fijnste braderie van het jaar'. Er loopt onder anderen een clown rond. Voorts treedt er een muziekkorps en rijdt er de hele dag een paardentram door de buurt. Verder is er een luchtkussen en kramen met oude ambachten. De braderie begint om 10.00 en duurt tot 16.00 uur. Woningbouw op hoek van Kruisstraat LEIDEN De vier woningen die op de hoek van de Kruisstraat en de lste Binnenvestgracht in aanbouw zijn, worden waarschijnlijk rond november of december opgeleverd. Het pand bestaat uit twee bouw- blokjes met op de hoek een centraal trappenhuis. Dat trappenhuis zal het gebouwtje een bijzonder aan zien geven. Het wordt een geheel uit glas bestaand rondlopend om hulsel, met daarachter lichtgele bakstenen muren die afsteken te gen de rode baksteen waaruit de gevels zijn opgetrokken. In het gebouwtje komen vier vier- kamerwoningen die worden ver huurd door de Woningbouwvereni ging Leiden. De huizen zijn ont worpen door de Leidse architect J. Vollmer. Het is nog moeilijk te voorspel len in welke mate het aantal werk loze academici nog zal toenemen. Binnenkort hoopt het GAB daar meer duidelijkheid over te krijgen wanneer de universiteit cijfers zal verstrekken over het aantal afge studeerden 'De haring kent geen grenzen' LEIDEN Onder het motto 'De haring kent geen grenzen' wordt in Holiday Inn op 21 september de ge bruikelijke internationale herden king van Leidens Ontzet gehou den. Zo'n vijftig ambassadeurs zijn uitgenodigd de viering bij te wo nen. Als spreker is onder anderen minister Van den Broek uitgeno digd. Zijn aanwezigheid is echter twijfelachtig omdat de Tweede Ka mer die dag vergadert over de pas- poortenkwcstie. Veiling taboe voor groentehandelaar LEIDEN - De Leidse groentehan delaar die juni dit jaar verdacht werd van diefstal van enkele krat ten groente is definitief de toegang tot de Leidse Groenteveiling ont zegd. In een kort geding dat twee weken geleden diende eiste hij weer tot de veiling te worden toe gelaten. Die eis is door de Haagse rechtbank afgewezen. Het bestuur van de Leidse vei ling ontzegde de handelaar de toe gang tot het terrein aan de Zoeter- woudseweg, omdat een medewer ker van hem kratten met groenten zou hebben gestolen. Bovendien was het niet de eerste keer dat de handelaar moeilijkheden veroor zaakte. De man vocht het besluit aan, omdat er volgens hem niets gestolen was. Bovendien voerde de raadsman van de Leidse handelaar aan dat zijn cliënt schade zou lijden door deze maatregel. Mode is niet alleen meer een privilege van vrouwen. Mannen en kinderen weten ook wat ze willen. LEIDEN - Mode is niet langer een privilege van vrouwen. Kin deren weten in een winkel pre cies wat ze willen en vooral wat ze niét willen. Mannen kopen al lang niet meer de eerste de beste broek of trui die lekker zit. Ze willen allemaal 'mode', al hoeft dat niet direct die met een grote 'm' te zijn. En omdat zo'n mode bewuste familie toch een flinke hap uit het gezinsbudget neemt, is de kleding niet alleen een zaak van mode, maar ook van reke- Dat verklaart waarschijnlijk het enorme succes van de Marca. Drie jaar geleden was er nog niets, nu zijn er dertig filialen in Nederland, waarvan een in Lei den, en dertien in België. Marca brengt heel betaalbare kleding, die in het modebeeld past. Gisteravond in de Pieterskerk showde Marca-personeel voor collega's en genodigden de nieu we wintercollectie. Sterk punt van het concern is de tiener- en kinderkleding. Ballon- en etage- rokjes, sweatshirts met prints en badges met bijpassende strakke rokjes en horizontaal gestreepte voetloze maillots. Dit alles naast in zwart, afgewerkt met neon- kleuren (voor de veiligheid), in alle mogelijk kleur-combinaties waarvan paars met felrood wel de opvallendste was. Naast heel stoer voor de Marca-jongens en - meisjes ook romantische kleding met in bloemdessin en voor de feestdagen jurkjes en overhem den in een zwart-wit streepje, op gevrolijkt met rode accessoires. Ook op het sportieve vlak kwa men leuke dingen op het plan kier. zoals de ski-uitrusting in neonkleuren en de stoere jacks en parka's in winterwit met lila en zachtgroen. De grotere maten zijn bij Mar ca zeker geen stiefkind, want als er heel slanke pakjes met een strakke rok en klokkend schootje werden getoond, was er altijd een goed alternatief voor een boven-de-42 te zien, zoals bij voorbeeld een wijde messing- kleurige rok met een ruime bla- En zo was alles waar je deze winter niet omheen kunt, zoals een wijde pantalon, een geruit jasje, een echte feestjurk en een grote sjaal in folklore stijl, voor mannen het nette pak en een jack met teddy-kraag wel in de collectie. HENRIETTE V.D. HOEVEN 'Niet voorbijgaan aan samenwerking AZL en Rij noord' LEIDEN - Het is onduidelijk waarom Gedeputeerde Staten voorbij gaan aan de bestaande sa menwerkingsovereenkomst tus sen het Alphense Rijnoord zieken huis en het AZL. Dit schrijven de ziektekostenverzekeraars uit deze regio in een reactie op de provinci ale plannen om het aantal bedden in de vier regionale ziekenhuizen terug te brengen. Hiervoor heeft de provincie vier alternatieven ont wikkeld. Verder pleiten de instanties voor handhaving van een ziekenhuis voorziening in Alphen aan den Rijn. Volgens een van de alterna tieven zou Rijnoord vrijwel ver dwijnen. De ziektekostenverzekeraars stellen dat de beddenreductie een voudig kan worden gerealiseerd. De vier ziekenhuizen moeten in to taal 68 bedden inleveren. Uitgangs punt daarbij zou de huidige leeg stand per ziekenhuis moeten zijn. In totaal staan er in de regio gemid deld meer dan 400 bedden onge bruikt. De totale capaciteit in de re gio bedraagt 1669. Leiderdorpse aangereden LEIDEN Bij een aanrijding met een auto is gisteravond rond half zeven op de Hoge Rijndijk een 18- jarig meisje uit Leiderdorp gewond geraakt. Zij is met een gebroken bekken en letsel aan beide benen naar het AZL overgebracht. Het meisje werd met haar brom fiets op de Hoge Rijndijk aangere den door een auto, bestuurd door een 74-jarige man uit Noordwijker- hout, toen zij linksaf wilde slaan. De automobilist trok gelijk met haar op in de richting van de Zijl singel. Ze verklaarden allebei dat voor hen het verkeerslicht op groen had gestaan. Vuilniszak op auto: 2000 gulden schade LEIDEN - Een van de vijfde ver dieping van de fiat aan de Opaal- straat naar beneden gegooide vuil niszak heeft voor 2000 gulden scha de aangericht aan een auto. De zak kwam op het dak van de auto te recht. De eigenaar van de auto heeft aangfite gedaan van vernie ling, maar de politie heeft de dader niet kunnen vinden. LEIDEN De 3 October-Vereeni- ging start 12 september tijdens de Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen om 14.00 uur de Pakjesactie Leiden-Torun. Bij deze actie gaan Leidse kinderen speel goed verzamelen om te versturen naar jeugdigen in Torun, een Pool se stad waarmee Leiden onlangs een stedenband heeft gesloten. Aanleiding tot deze actie is één van de onderdelen van de 3 okto- ber-optocht, die het pakjesfeest uitbeeldt zoals dat rond de kerstda gen wordt gevierd. De 3 October- Vereeniging begeleidt deze actie die uiteindelijk ongeveer 6000 pak jes moet opleveren. De stand van de Vereeniging staat op de Leidato met de betreffende praalwagen in het midden van de hal. Bezoekers kunnen bij deze stand een pre sentje inpakken. Flinke buit bij inbraken LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Morssingel zijn zon dagnacht een bedrag van 2500 gul den. cassettes met oude munten en zilveren tientjes en een gouden armband gestolen. De achterdeur werd opengetrapt. Een Katwijks sloopbedrijf heeft aangifte gedaan van diefstal van 1600 kilo oud ijzer en 250 kilo aluminium. Dit zou bij een Leids verwerkingsbedrijf weer zijn opge doken. De politie heeft de zaak in onderzoek. Een 26-jarige Leidenaar werd gisteren op de Haarlemmerstraat het slachtoffer van een zakkenrol ler. Deze ging er vandoor met een portemonnee met 600 gulden, do cumenten en foto's. Vrouw gewond LEIDEN - Een Leiderdorpse bromfietsster van onbekende leef tijd is gewond geraakt bij een aan rijding, gistermorgen rond half ne gen op de Oegstgeesterweg. Zij werd geschept door een auto, be stuurd door een 33-jarige Leide naar, die plotseling rechtsaf een terrein opdraaide en daarbij het fietspad kruiste waar het meisje net reed. Zij is met een hechtwond aan het been en vermoedelijk een hersenschudding overgebracht naar het AZL. LEIDEN Het Centrum Onder dak aan de Rembrandtstraat heeft bij de gemeente een subsidiever zoek ingediend om twee nachtwa kers te kunnen aanstellen. Aanlei ding daarvoor is het feit dat vier weken geleden een van de mede werksters van het crisisopvang centrum 's nachts door een van de cliënten is verkracht. door Willem Spierdijk De nachtdiensten van het centrum werden tot voor kort door een me dewerker gedraaid met een tweede als 'slapende achternacht'. Onmid dellijk na de verkrachting is beslo ten om de nachtdiensten door twee hulpverleners te laten verrichten. Maar dat zijn zogenaamde 'slaap- diensten', zodat het crisiscentrum 's nachts geen mensen opneemt. Voordat deze maatregel werd ge troffen, konden maatschappelijk werk en politie ook in de nachtelij ke uren met mensen met proble men terecht. Nu het centrum geen nachtopnames doet, zitten beide instanties 's nachts vaak behoorlijk omhoog met personen die normaal gesproken in de Rembrandtstraat terecht kunnen. Volgens coördinator Wibert Bots heeft het Centrum Onderdak meer menskracht nodig nu twee mede werkers worden ingezet voor de nachtdiensten. Daarvoor moet het centrum vrijwilligers aantrekken. "Het wordt echter steeds moeilij ker om goede vrijwilligers te krij gen. Bovendien vind ik het onjuist dat vrijwilligers de personele pro blemen moeten oplossen", zegt Bots. Daarnaast is volgens Bots een nachtwaker noodzakelijk omdat het niet economisch is dat profes sionele hulpverleners de nacht diensten draaien. "Het is veiliger om 's nachts met z'n tweeën te zijn, maar de hulpverleners zijn 's nachts niet produktief, het zijn inefficiënte uren". Positief Wethouder De la Mar (sociale za ken en maatschappelijke aangele genheden) staat positief tegenover het verzoek van het Centrum On derdak. "Ik heb begrip voor de pro blemen. Nachtbewaking draagt niet alleen bij tot betere veiligheid, maar ook tot een betere werksitua tie. Het is niet ideaal dat ook vrij willigers zware nachtdiensten draaien". De la Mar gaat bekijken of de benodigde financiën beschik baar zijn". Het is voor coördinator Bots en de overige medewerkers van het centrum in elk geval onaanvaard baar dat in de toekomst nog nacht diensten door een persoon worden verricht. Hulpverleenster Mieke Waayer: "Het heeft mij niet ver baasd dat er iets is gebeurd. Het is eerder verbazingwekkend dat. er nooit eerder iets zo ernstigs is voor gevallen". Volgens de medewerk ster is het in elk geval pure nood zaak dat de nachtwakers er komen. "Buiten dit gebouw zorg ik ook voor m'n eigen veiligheid. Als ik 's avonds op straat ben en iemand te gen het lijf loop die ik niet ver trouw, steek ik over. Door hier in je eentje nachtdiensten te draaien, lokje de problemen uit". Het Centrum Onderdak heeft in de regel nogal wat mensen met zware problemen in huis. Het cen trum aan de Rembrandtstraat biedt tijdelijk onderdak en eerste opvang aan personen die in een probleemsituatie verkeren. Men sen die niet in hun eigen leefmilieu kunnen verkeren en hun eigen moeilijkheden willen oplossen, worden door het centrum opgeno- "Je treft hier een doorsnede aan van wat er mis gaat in de samenle ving", aldus Wilbert Bots. "We heb ben te maken met mensen die het slachtoffer van vrouwenhandel zijn geweest, we bieden onderdak aan slachtoffers van incest, maar ook aan incest-plegers. We krijgen mensen met eenzaamheidsproble men. verslaafden aan drugs of aan gokken en ook weggelopen min derjarigen". Zwervers worden door het centrum niet opgenomen. Zij voldoen in de regel niet aan het criterium dat voor opname geldt, dat zij willen werken aan oplossing van hun problemen. Het komt nogal eens voor dat er mensen met een strafblad in het centrum verblijven. Volgens Bots is het niet goed mogelijk en ook niet de bedoeling om die mensen uit het centrum te weren. "Het is praktisch niet mogelijk om er ach ter te komen of mensen die hier 's nachts aankloppen, als 'gevaarlijk' moeten worden beschouwd. De mensen komen hier in vele geval len zonder legitimatie. En als we de juiste identiteit wel weten, zijn in stanties als de politie terecht niet scheutig met het verstrekken van informatie". Volgens Mieke Waayer was het voor de hulpverleners van het cen trum in het geval van de verkrach ting dan ook niet mogelijk van te voren vast te stellen met een ge vaarlijk figuur. De jongeman was echter al twee keer opgepakt we gens verkrachting. "Die jongen kwam hier met een verhaal dat hij was weggelopen. Hij woonde in Zoetermeer. Zijn verhaal was niet te controleren". Onwaar De medewerkster van het cen trum stelt dat als blijkt dat cliënten een onwaar verhaal hebben ver teld, zij uit het Centrum Onderdak worden gezet. "Vaak is het zo dat zij het ware verhaal niet kwijt wil len, zij willen dan blijkbaar hun ei gen problemen niet oplossen". Overigens is het wel zo dat wat de achtergrond van iemand ook is, hij door het centrum wordt opgeno men. "Of we moeten een heel drin gend advies van de politie krijgen, het niet te doen", zegt Bots. Nu het centrum nachtdiensten met twee hulpverleners draait, be staat de noodzaak om extra vrijwil ligers aan te trekken. De hulpverle ning in het crisisopvangcentrum wordt nu verricht door negen be taalde en een aantal vrijwillige me dewerkers. De vrijwilligers dienen over dezelfde kwalifikaties te be schikken als de betaalde krachten. "Vrijwilligers moeten stevig in hun schoenen staan. Je komt met een scala van problemen in aanra king. Het komt voor dat vrijwillige krachten na twee maanden tot de conclusie komen het werk eigen lijk niet aan te kunnen", stelt Bots. Hij constateert dat het steeds moei lijker wordt om goede vrijwilligers te vinden. "De aanmeldingen lo pen terug. De mensen die wij krij gen volgen veelal een parttime hbo-opleiding en willen daarnaast praktijkervaring opdoen". Het aanstellen van nachtwakers gaat ongeveer 70.000 gulden kos ten. Dat bedrag zou door de ge meente opgehoest moeten worden. Hoewel het Centrum Onderdak, dat wordt gesubsidieerd door het ministerie van wvc, een regiofunc tie vervult, verwacht Bots weinig steun van de gemeenten uit de om trek. "We krijgen clienten uit de he le regio, bijvoorbeeld uit Alphen aan den Rijn en Katwijk. Bij ons lustrum hebben we die gemeenten ook uitgenodigd, maar ze hebben zich niet laten zien. Die denken ook, laten we uit de buurt blijven, anders worden we nog aangespro ken om ook steun te verlenen". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13