TAD LEIDEN Vestiging Flowercenter Rijnsburg van de baan Vijf ton nodig voor betere sociale veiligheid in Leiden Weer kort geding over uitgave van Brill LEIDSCH m DAGBLAD JODOCUSKWAK GOUDEN EREMEDAILLE EN/STA _meubel s ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1988 LEIDEN - Cabaretier Herman van Veen (rechts) overhandigde gisteren in de Leidse basisschool De Zwaluw het eerste exemplaar van zijn boek 'Wat wijzer met Alfred Jodocus Kwak' aan yninister Bukman (ontwikkelings samenwerking). In het boek, bestemd voor leerlingen van de hoogste klassen van het basisonderwijs, wordt inge gaan op de problematiek van de Derde Wereld. LEIDEN Op korte termijn is een bedrag van vijf ton nodig om de so ciale veiligheid in de stad te bevor deren. Tot die conclusie komt een door de gemeente ingestelde werk groep 'veiligheid op straat'. Het geld is bestemd om de verlichting op een aantal plaatsen in de stad te verbeteren. De werkgroep bracht onlangs rapport uit aan het college van B en W. Vooralsnog, zo constateert de werkgroep, is er nog geen geld om de urgente zaken aan te pakken. Voor 1989 wordt rekening gehou den met een uitgave van 35.000 gul den voor sociale veiligheid, terwijl vanaf 1990 jaarlijks 70.000 gulden beschikbaar komt. Op de langere termijn is volgens de werkgroep 260.000 gulden nodig om minder urgente maatregelen te nemen. De werkgroep komt verder tot de conclusie dat het niet verant woord is te bezuinigen op straat verlichting. Ook stelt zij dat de ver lichting nog teveel is afgestemd op het gemotoriseerd verkeer. De plannen van de gemeente voor wo- ningebouw in de wijken (bouwen in bestaande wijken) worden toe- gejuichd omdat dit de sociale con trole op straat ten goede kan ko men. Tenslotte wordt geconclu- LEIDEN De Leidse schrijvers en arabisten J.J. Witkam en W. Ra ven eisen dat de uitgeverij v/h E.J. Brill haar copyright-aanduiding uit hun boek verwijdert. De uitgeverij moet de boeken, die inmiddels in de handel zijn gebracht zo snel mo gelijk terughalen. Doet Brill dat niet, dan willen de schrijvers een schadevergoeding van 5000 gulden voor elk niet teruggehaald exem plaar, zo eisten ze gisteren in een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank. Het boek in kwestie is deel 8 van de 'Concordance et Indices de la Tradition Musulmane'; kortweg: de Concordance. In deze serie boe ken is een groot aantal verwijzin gen opgenomen naar andere boe- Kanker Voor mensen met kanker wordt een cur sus van acht middagbijeenkomsten ge houden. De cursus is er op gericht om de eigen weerstand van patiënten te verhogen door gebruik te maken van de eigen positieve mentale krachten vol gens de zogenaamde Simontherapie. De cursus wordt gehouden in het Cen trum voor Natuurgeneeswijze aan de Herengracht 27 en begint maandag 5 september om 14.30 uur. Voor informa tie bellen tussen 9.30 en 11.30 uur naar 122995. Calligrafie In buurthuis Morschwijk wordt vanaf 7 september een cursus calligrafie gege ven (sierlijk schrijven). De eerste les be gint woensdag om 18.45 uur. De cursus duurt 12 weken en kost 75 gulden, voor informatie bellen met het buurthuis: tel. 765656. Pink Puppies Het nieuwe seizoen voor Pink Puppies, de homo-jongerengroep van de LWH, begint zondag 4 september met een ca fé-discoavond in het pand Langegracht 65. De eerste avond van het seizoen is voor alle jongeren tot 26 jaar toeganke lijk. Aanvang 19.30 uur. ken met uitspraken en beschrijvin gen van gebeurtenissen uit het le ven van de profeet Mohammed verzameld. Verder zijn in de boe ken korte weergaven van de die ge beurtenissen en uitspraken opge nomen. Het eerste deel verscheen bij Brill in de jaren dertig, gisteren is het laatste deel gepubliceerd. Om dit laatste deel is al eerder een kort geding gevoerd. Brill wil de, zo bleek uit de proefdrukken, een verwijzing in het boek laten op nemen dat alle auteursrechten bij haar, en niet bij de schrijvers be rustte. Witkam en Raven namen daar geen genoegen mee, spanden een kort geding aan en werden door de president van de recht bank in het gelijk gesteld. In de gewijzigde uitgave staat nu dat het auteursrecht bij Witkam en Raven berust, maar dat Brill het co pyright op de typografie heeft. De schrijvers vrezen nu dat hierdoor hun belangen worden geschaad. Ze zijn al bang dat ze veel van hun rechten hebben verloren nu Brill de 'licentie' om het boek te druk ken en uit te geven heeft verkocht aan een Turkse uitgeverij. Als Brill nu ook nog eens wordt erkend als een soort 'mede-auteur', vrezen Witkam en Raven dat ze helemaal niets meer met hun tekst kunnen uitrichten. De raadsvrouw van de Leidse uitgeverij mevrouw mr. E.A. Mout- Bouwman, stelde gisteren dat Brill het recht heeft om het copyright voor de typografie. Zij verklaarde dat de uitgeverij creatieve oplos singen heeft moeten bedenken om de Arabische tekst op een weten schappelijk verantwoorde en typo grafisch aanvaardbare manier te drukken. Volgens haar behielden de auteurs het recht met de tekst te doen wat hun goed dunkte, zolang ze de manier waarop de tekst is ge zet maar niet overnamen. De raads vrouw hield daarbij vol dat Brill de enige uitgeverij in Europa is die Arabische teksten kan drukken met een dergelijke hoge kwaliteit. Brill heeft het copyright geclaimd om 'piraat-uitgaven' in landen waar het auteursrecht minder streng is geregeld, te kunnen aan pakken. De raadsvrouw van de schrij- K. Salomons, betoogde dat er helemaal geen sprake was van creatief zetwerk. Brill maakte bij het zetten van de tekst gebruik van computerappa ratuur die ook door andere bedrij ven gebruikt wordt. De controle van de tekst is overigens uitge voerd door de beide schrijvers, om dat bij Brill geen mensen werken die voldoende kennis hebben an deze taal. De raadsvrouw van Brill bestreed dit echter weer. De president van de rechtbank, mr. Van der Hul, doet 9 september uitspraak. deerd dat het instellen van twee richtingsverkeer op fietspaden ook een goede manier is om de veilig heid te bevorderen. De leden van de werkgroep zijn zelf op de fiets gestapt om te kijken hoe het met de veiligheid in Leiden is gesteld. Daarbij werden alle doorgaande routes gecontroleerd. Van de 159 onderzochte straten en locaties bleek ruim een derde niet te voldoen aan de eisen die de werkgroep stelt. De straten werden bekeken op verlichting, overzich telijkheid, sociale controle en sto rend groen. Vele wijken en wegen in de Me- renwijk (onder meer de Gooimeer laan en de IJsselmeerlaan) kregen de kwalificatie onveilig mee. "Langs een groot deel van de ont sluitingswegen van de Merenwijk is de bouw van woningen noodza kelijk", aldus de werkgroep die ook langs de Gooimeerlaan wo ningbouw voorstelt. De fiets- en voetgangerstunnels in de Meren wijk en elders in de stad vindt de werkgroep in het kader van de so ciale veiligheid ongewenst. Ook in de omgeving van de Bern- hardkade moet volgens de werk groep een hoop verbeteren. "De verlichting is onvoldoende en de woonerf-obstakels zijn soms nau welijks meer te onderscheiden", meldt het rapport. De Kooilaan en de Spoorlaan zijn door het vele groen onoverzichtelijk. De Zeehel denbuurt is het duurste project dat in het rapport opgenomen is. Voor 250.000 gulden moet de verouderde verlichting op korte termijn wor den vervangen. De binnenstad is door de stads vernieuwing een stuk veiliger ge worden. De situatie op de Bree- straat en de Haarlemmerstraat kan nog verder verbeteren door het wo LEIDEN - Burgemeester Goekoop reikte gistermiddag de ere-medaïlle in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uit aan scheidend bestuurslid van de Leidse Meao, J.A.P. Moonen. Moonen is sinds de oprichting in 1969 penningmeester van dit bestuur geweest. Hoewel thans woonachtig in Oegstgeest, is Moonen jarenlang zeer actief in de gemeente Leiden geweest. Hij was onder meer oprichter van de wijkvereniging 'de Morschde commissie vakantiebezigheden Morskwartier en de volleybalvereniging Aquaduct van de nv Leidsche Duinwatermaatschappij. Ook is hij erelid van het jubileumfonds van de LDM, de schaakvereniging Philidor te Leiden en van de woning bouwvereniging Buitenlust te Oegstgeest. Maar het zwaartepunt van zijn vele vrijlligerswerk ligt in het open baar onderwijs. Zo kwam de heer Moonen in 1946 in de ouder commissie van de openbare Aalmarktschool. Jaren lang was hij secretaris en later voorzitter van deze commissie. Vervolgens werd hij voorzitter van de oudercom missie van de Thorbecke-mavo en, op uitnodiging van het gemeentebestuur, bestuurslid van de Leidse Meao. nen in die straten te stimuleren. Het Stationsplein moet volgens de werkgroep overzichtelijker wor den gemaakt door middel van een herinrichting. Daar wordt momen teel onderzoek naar verricht. Voor de Schipholweg wordt geadvi seerd de monotone kantorenbouw te doorbreken met woningen. Andere locaties die snel moeten worden aangepakt zijn: de Rijndijk (betere verlichting), de Vink (wo ningbouw), Vijf Meilaan en Chur- chilllaan (verbetering verlichting) en de Voorschoterweg (woning bouw). Flinke subsidie nascholingscursus farmacologische geneeskunde LEIDEN - De nascholingscursus farmacologische geneeskunde, een samenwerkingsproject tussen de medische faculteit Leiden en de Landelijke Vereniging van Farma ceutische Industrie-artsen, krijgt van de overheid een subsidie van 750.000 gulden. De cursus is bedoeld om artsen en anderen die vanuit een biomedi sche achtergrond betrokken zijn bij de ontwikkeling, registratie of invoering van nieuwe geneesmid delen een wetenschappelijke en ju ridische aanvulling op hun oplei ding te geven. De Engelstalige cursus begint op 1 december volgend jaar en duurt totaal twee jaren. De deelnemers, afkomstig uit binnen- en buiten land, zullen elke drie maanden ge durende twee weken naar Leiden komen voor cursussen, practica en dergelijke. Vernielingen kosten AZL per jaar twee ton LEIDEN - De nieuwbouw van het AZL wordt geteisterd door veel vernielingen, die het ziekenhuis zo'n twee ton per jaar kosten. Dat meldt Cicero, het blad van het AZL en de medische faculteit Leiden. De vernielingen zijn het gevolg van het 'slordig verplaatsen van karren en bedden', aldus C.M. Ver boon van de technische dienst van het AZL. Sommige deuren zijn hierdoor zo toegetakeld, dat zij ge heel moeten worden vernieuwd. Op trajecten waar de meeste be schadigingen worden aangericht, heeft de technische dienst inmid dels dikke metalen geleidingen ge plaatst, waardoor karren en bed den de muren niet meer kunnen ra ken. De technische dienst is nu bezig om de constructie van bedden te veranderen waardoor deze in de toekomst beter kunnen worden vervoerd. Prof. Van der Ploeg secretaris-generaal LEIDEN - De Leidse celbioloog prof.dr. M. van der Ploeg is onlangs gekozen tot secretaris-generaal van de Internationale Federatie van Histochemie en Cytochemie. Dit gebeurde tijdens het achtste inter nationale congres voor histoche mie en cytochemie, dat begin au gustus in Washington werd gehou den. Leiden is opnieuw in de race betreft is Sassenheim voor de per soneelsleden overigens bepaald niet gunstiger. Schuttersveld Makelaardij Menno Smitsloo, die de organisaties in het Flower center begeleidt in hun keuze voor een nieuwe vestiging, bevestigt dat Rijnsburg thans van de baan is. Er zijn wat Leiden betreft nu twee mo gelijkheden: bij Holiday Inn of op de hoek van het Schutters- veld/Rijnsburgersingel. Smitsloo: "Wat Holiday Inn be treft is er nog slechts een voorbe- reidingsbesluit genomen. Dat kan nog even duren voordat daar een gebouw staat. Op de hoek van het Schuttersveld/Rij nsburgersingel kan meteen worden begonnen met de bouw. Die plannen zijn al hele maal goedgekeurd. Dat is belang rijk voor het Flowercenter, want dat moet begin volgend jaar ver trekken uit het pand aan de Ples- manlaan. Als een aantal organisa ties voor het Schuttersveld kiest, kan ook het hotel worden ge bouwd. De organisaties kunnen dan beschikken over de congresfa ciliteiten van dat hotel dat door Eri ca moet worden gebouwd". Als behoefte is aan veel exposi tieruimte - indien het World Flower Trade Center toch meeverhuist met de overige organisaties - is de locatie bij Holiday Inn volgens Menno Smitsloo aantrekkelijker. Indien de organisaties van het Flowercenter voor vestiging op het Schuttersveld kiezen, verrijst daar ook een hotel annex congresaccommodatie. Plannen die Erica al enige tijd geleden heeft gemaakt. (tekening Hans van Egmond) LEIDEN - Het Flowercen ter gaat niet naar Rijnsburg. Het komt waarschijnlijk toch terecht in Leiden: aan het Schutterveld of bij Holi day Inn. Er bestaat nog een geringe kans dat de organi saties kiezen voor vestiging in Sassenheim, vlakbij Mo tel Sassenheim. Maar het merendeel van de gebrui kers van het Flowercenter aan de Plesmanlaan ziet die locatie eigenlijk niet zitten. Hoewel een paar maanden gele den voor een vestiging in de buurt van de Rijnsburgse veiling werd gekozen, is daarin nu de klad geko men. Het World Flower Trade Cen ter, een van de gebruikers van het Leidse centrum, kiest nu voor aan sluiting bij de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkweke- rijprodukten (VGB), kortom de handel. En voor die organisatie, die thans in Aalsmeer is gevestigd, is Rijnsburg onaanvaardbaar. De VGB vindt die plaats een twee derangs locatie voor de vestiging van een Flowercenter, zeker als zij daar zelf intrek moeten nemen: Rijnsburg heeft volgens de VGB te weinig uitstraling. De handel kiest zelf in principe voor Sassenheim. De plannen voor een centrum naast Motel Sassem- heim staan reeds op papier, vol gens C. Oostlander, directeur van net Servicebureau Bloemencen- trum, gevestigd in het Flowercen ter in Leiden, wil de VGB daar een kantoorpand bouwen ter grootte van 4500 vierkante meter. "Daar zou genoeg ruimte zijn voor alle or ganisaties uit Leiden en de VGB". Onder één dak Voor Oostlander is belangrijk dat alle Leidse organisaties onder één dak komen, inclusief de Vere niging van Groothandelaren. Als dat gebeurt, komt er één sectorge bouw tot stand voor de hele bloe misterij. En dat is volgens Oostlan der goed om de concurrentie nu en straks - als de grenzen in 1992 weg vallen binnen de Europese Ge meenschap - het hoofd te bieden. Hij sluit evenwel niet uit dat het uiteindelijk tot een breuk komt. Dat betekent dan dat het World Flower Trade Center en de Vereni ging van Groothandelaren zelf gaan bouwen en de overige vier Leidse organsaties bijna zeker naar het Schuttersveld zullen gaan. "Maar uitgangspunt is dat we alle maal onder één dak gaan zitten. De komende veertien dagen wordt daarover nog onderhandeld", al dus Oostlander. Een van de redenen te kiezen voor Rijnburg was ruimte voor ten toonstellingen. Dat was vooral door het World Flower Trade Cen ter bedongen. Maar nu die organi satie toch meer aanklampt bij de Vereniging van Groothandelaren - die een veto over Rijnsburg heeft uitgesproken - is die plaats ook voor de overige organsaties niet meer interessant. Het personeel had trouwens grote moeite met een verhuizing naar Rijnsburg. Wat dat ADVERTENTIE Klasse uit Denemarken Kwaliteit en een zeer grote verscheidenheid aan Scandinavische meubelen vindt u bij Enista. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEID ENP STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9