Iraakse Kurden slaan massaal op de vlucht Poolse stakers boos op Walesa AGENTS WANTED Nieuw voorstel tot ontwapening AUTO IMAGES Bush' giftige pijlen treffen Dukakis niet Terry Waite vermoedelijk ernstig ziek Singapore krijgt mogelijk president-nieuwe-stijF IRA-broers zonder incidenten begraven Betaalt u nog steeds al uw ziektekostennota's eerst uit eigen zak? ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1988 PAGINA 5 Baghdad richt slachtpartij aan bij Turkse grens NICOSIA/HAKKARI (RTR) - Sinds maandag zijn honderdduizend Iraakse Kurden de Turkse grens overgekomen, op de vlucht voor een offensief van het Iraakse leger. Het cij fer van de stroom van vluchtelingen is gisteren gegeven door de plaatselijke Turkse auto riteiten in Hakkari in het zuidwesten van het land. Volgens de Kurdische verzets groep Kurdische Democratische Partij KDP in Iraq deed zich afge lopen zondag een nieuwe moord partij voor op 1.300 ongewapende Kurden. Verreweg de meeste slachtoffers waren vrouwen en kin deren, maar het Iraakse leger zou ook vele ongewapende mannen hebben gedood. „Deze moordpartij speelde zich op 28 augustus af bij Dahuk, nadat het Iraakse leger rond 1.300 men sen had bijeengedreven. De lijken werd in massagraven geworpen om de misdaad te verbergen", zo is gisteren door de KDP gemeld. Een woordvoerder zei dat 90.000 Kurden naar Turkije zijn gevlucht, maar dat 43.000 anderen werden af gesneden door de opmars van het Iraakse leger. „Zij lijden onder honger en ziek tes en vele hebben ernstig letsel op gelopen als gevolg van gebruik van chemische middelen. De Turkse premier, Turgut Özal. verklaarde donderdag dat inmid dels 60.000 Iraakse Kurden de grens zijn overgestoken om een veilig heenkomen te zoeken in Tur kije. Slachting Volgens de mensenrechtenorga nisatie Amnesty International heb ben Iraakse troepen vorige maand in het noorden van Iraq een slach ting aangericht onder honderden Kurden, onder wie vrouwen en kinderend. Duizenden anderen raakten gewond, zo schrijft de or ganisatie in een rapport, dat don derdag in Londen verscheen. In het rapport spreekt Amnesty van systematische en opzettelijke moordpartijen, die erop zijn ge richt om de Kurdische bevolking uit te roeien. De mensenrechtenorganisatie zegt berichten te hebben ontvan gen over Iraakse aanvallen met BAYRUT - De afgevaardigde van de Anglicaanse kerk in Groot-Brit- tannië Terry Waite, die in Libanon in gijzeling wordt gehouden, is vrij ernstig ziek. Het Libanese week blad Ash-Shiraa heeft dat gisteren gemeld. Waite zou maagklachten hebben. Dit zou zijn vrijlating kunnen be spoedigen, zo schrijft Ash-Shiraa, dat „zeer goed geïnformeerde bronnen" aanhaalt. Waite's ge zondheid zou „onlangs ernstig ach teruit zijn gegaan, wat zijn ontvoer ders ertoe heeft gedwongen de hulp van een maagspecialist in te roepen". Ash-Shiraa heeft over het alge meen goede contacten met Iraanse militante organisaties. Het blad pu bliceerde als eerste over Irangate, de geheime wapenverkopen van de Verenigde Staten aan Iran. Sinds dien zijn de publicaties over gijze laars echter niet altijd correct ge bleken. De 48-jarige Waite werd op 20 ja nuari 1987 ontvoerd in Bayrut tij dens een bemiddelingspoging om buitenlandse gijzelaars in Libanon vrij te krijgen. Het is waarschijnlijk dat de Islamitische Jihad, een pro- Iraanse shi'itische moslimfactie, Waite vasthoudt. Hasj-vangst In de Spaanse kustprovincie Ali cante heeft de Spaanse politie gis teren 14 personen gearresteerd na de vondst van zeven ton hasj in de haven van Barcelona. Onder de ar restanten bevond zich een Neder- lancfër. Grondwet Het Braziliaanse parlement heeft gisteren na 19 maanden voorberei ding de nieuwe grondwet aangeno men. De oude wa^twintig jaar gele den opgesteld onder militair gezag. Arrestaties In verband met het onderzoek naar het vliegtuigongeluk waarbij de Pakistaanse president Zia ul- Haq om het leven kwam, zijn giste ren negen personen gearresteerd. De Pakistaanse regering meent dat het ongeluk een gevolg was van sa botage. Bevoegdheden De Italiaanse regering heeft gis teren voorgesteld de commissaris die de strijd tegen de mafia onder zijn hoede heeft, meer bevoegdhe den te geven. Hij krijgt onder meer de bevoegdheid opdracht te geven voor een onderzoek, waar zijn taak tot nu toe vooral een coördineren de was. chemische wapens, pantserwa gens en zware artillerie op honden den Kurdische dorpen. De aanval len deden zich in hoofdzaak voor in de provincies Dahuk, Mossul en Arbil. Een officiële woordvoerder van de Iraakse regering heeft gisteren bevestigd dat er "militaire opera ties" zijn uitgevoerd in het eerder genoemde gebied. Dat de Iraaks le gereenheden daarbij chemische wapens zouden hebben gebruikt, noemde hij "pure verzinsels". De zegsman, geciteerd door het offi ciële Iraakse persbureau INA deel de mee dat de Kurden. door hem gekenschetst als "verraders die met Iran hebben gecollaboreerd" zijn verpletterd. Mijnwerkers doof voor oproep WARSCHAU (GPD) - De leider van de nog steeds ille gale vakbeweging Solidar- nosc, Lech Walesa, heeft in het Zuidpoolse Jastrzebie tot gisteravond laat tever geefs op de stakende mijn werkers van de mijn 'Juli- manifest' ingepraat om hun 18 dagen durende staking op te geven. ADVERTENTIE For pleasure, business, advertisement and promotion For free information contact: Auto Images, 822A S. Mill Avenue, Tempe, Arizona. 85281 U.S.A. Telephone Fax: 09 - 602 967 4675. Telex: 5101004876 Walesa kwam gisteren rond het middaguur in Jastrzebie aan. De stakers hadden geëist dat hij vanuit het op 600 kilometer gele gen Gdansk naar het Silezische mijnstadje moest komen om uitleg te geven over zijn gesprek met Cis- zczak. Walesa werd vergezeld door zijn biechtvader uit Gdansk, pater Henryk Jankowski. In Sczcecin waren gisteravond ook nog enkele duizenden haven arbeiders en enkele honderden werknemers bij het openbaar ver voer in staking. Hoewel ook zij om de komst van Walesa hebben ge vraagd, belemmeren in deze balti- sche stad conflicten met bedrijfs leiding en autoriteiten de beëindi ging van de staking. Volgens een woordvoerder van Solidarnosc zijn de havenarbeiders woedend omdat het management direct na het gesprek woensdag tussen Walesa en Kiszczak terug kwam op een toegezegde loonsver hoging. Beide partijen waren akkoord met 17.000 zloty (rond 80 gulden) per maand extra. Na woensdag bood de bedrijfsleiding nog slechts 10.000 zloty. Het stakingscomité had aanvankelijk het dubbele ge ëist. Bovendien hebben de arbei ders nog niet de garantie gekregen dat, vanwege het zogenaamde ille gale karakter van hun actie, niet alsnog gerechtelijke vervolging te gen hen wordt ingesteld. Nu de acties voortduren, blijft het onduidelijk wanneer met de onderhandelingen, waartoe Walesa en Kiszczak mondeling besloten, een begin zal worden gemaakt. SINGAPORE (AP) - De bevolking van Singapore gaat vandaag naar de stembus voor parlemenstver- kiezingen. die tevens de inleiding kunnen vormen voor een grond wetswijziging waarbij vooral de toezichthoudende rol van de presi dent aanzienlijk kan worden ver sterkt. Zeker is dat de Actiepartij van het Volk (PAP) voor de achtste achtereenvolgende keer de verkie zingen zal winnen; de vraag is al leen met wat voor meerderheid. Premier Lee Kuan Yew zal naar verwachting terugtreden ten gun ste van vice-premier Goh Chok Tong (46). Lee is premier sinds 1959. jongere generatie hebben nooit e andere leider gekend. Lee blijft overigens secretaris-generaal van de PAP. Als de PAP een tweederde meer derheid krijgt, kan zij een grond wetswijziging doorvoeren die voorziet in een gekozen president met meer bevoegdheden. Momen teel is het presidentschap een puur ceremonieel ambt. Het president schap-nieuwe stijl is dan ook een van de belangrijkste verkiezings thema's geworden. Hoewel Lee of ficieel zegt dat hij niet in de post is geïnteresseerd, wordt hij nog steeds beschouwd als de meest lo gische kandidaat voor de nieuwe functie. De voorstellen van de herzie ningscommissie voorzien in een vetorecht voor de president i de Singaporezen van de de Rested ingswij ze van de staats gelden. en een benoemingsrecht voor hoge ambtenaren en leden van de magistratuur. De president krijgt derhalve geen echte uitvoe rende macht, maar hij krijgt het recht om vergaderingen van het parlement bij te wonen en toe te spreken. Bovendien krijgt het staatshoofd toegang tot alle minis teries. Zelfs de meest optimistische le den van de oppositie houden niet rekening met de mogelijk heid dat ze een regering kunnen vormen. Chaim See Tong was het enige parlementslid van de opposi tie tijdens de laatste zitting. Hij zou in elk geval graag bereiken dat de PAP niet de gelegenheid krijgt om de grondwet te wijzigen. De Demo cratische Partij van Singapore brengt 18 kandidaten in het veld. Een andere oppositiepartij, de Arbeiderspartij, gaat met liefst 32 kandidaten de verkiezingen in; de secretaris-generaal van deze partij. Jeyaretnam. is in 1986 echter voor vijfjaar geschorst als parlements lid, omdat hij met de rekeningen van de partij had geknoeid; daar voor vormde hij met Chaim de par lementaire oppositie. Bij de laatste verkiezingen in 1984 kreegt de PAP 77 van de 79 ze tels, maar de partij kreeg niettemin de schrik in de benen omdat de steun onder de bevolking met 12,6 procent was gedaald, tot 62,9 pro cent. De winst van de oppositie werd toegeschreven aan onvrede onder de bevolking over een aantal gevoelige kwesties, zoals een voor stel van de regering om te verbie den dat ouderen al op 55-jarige leef tijd hun gespaarde pensioengelden opvroegen. De PAP is sindsdien een offen sief begonnen om over te komen als een 'warmere' partij. Hoge par tijleden maken nu regelmatig ex cursies onder de bevolking om de stemming en de behoeften van de bevolking te peilen. Verder is een aantal materiele douceurtjes over de kiezers uitgestrooid: de uitke ringstrekkers is meer geld beloofd, en er wordt gesproken over loons verhoging na twee jaar van bezui nigingen. die waren ingegeven door economische recessie. Ou ders met studerende kinderen is een financiële tegemoetkoming in de studiekosten in het vooruitzicht gesteld, en op de nationale feest dag organiseerde en betaalde de re gering een straatfestijn dat 250.000 bezoekers trok. een steenworp afstand gelegen mijn Borynia. Hij ging met de mijn werkers, die op 24 augustus hun werkzaamheden beëindigden, in discussie over hun eisen: erken ning van Solidariteit, hoger loon, betere werkomstandigheden en geen ontslagen van stakers. De stakers in de mijn Junimani- fest, de enigen die hun actie door zetten, vinden dat Walesa in zijn ge sprek van woensdag met minister van binnenlandse zaken Kiszczak hun eis tot onmiddellijke erken ning van Solidariteit heeft wegge geven in ruil voor vage toezeggin gen over een ronde-tafelconferen tie. door Hans Geleijnse DHAKA (AP) - De Bengalese hoofdstad Dhaka is gisteren van de buitenwereld afgesloten geraakt. Door hevige natte moessonregels trad de Buriganga-rivier buiten haar oevers, waardoor ongeveer 85 procent van de straten onder de water kwam te staan. In het ramp gebied is een tekort aan voedsel en aan drinkwater.Tot nu toe zouden zijn omgekomen. (foto AP) Westen komt Sovjetunie tegemoet WENEN (DPA) - De westerse lan den op de Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (CVSE) hebben gisteren voorge steld conventionele wapens die nu cleaire mogelijkheden hebben op te nemen in de ontwapeningson derhandelingen. Zij komen hiermee tegemoet aan een verzoek van de Sovjetunie. Dit is in diplomatieke kringen van de westerse landen vernomen. De lan den van het oostelijk blok hebben hierop nog niet gereageerd. Zegslieden zeiden dat door het voorstel de oplossing van een cen traal probleem op de conferentie „binnen reikwijdte" is gekomen en dat het er naar uitziet dat de deelne mers het eindelijk eens zullen wor den over de agenda van een nieuwe ontwapeningsconferentie. Deze zal gaan over de conventionele ontwa pening van „de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral" en komt in de plaats van de al 14 jaar durende on derhandelingen over troepenver mindering in midden-Europa die nog geen concrete resultaten heb ben opgeleverd. De Oostenrijkse vice-kanselier en minister van buitenlandse za ken, Alois Mock, heeft gisteren Roemenië opgeroepen zijn min- derhedenpolitiek te herzien en een positieve afsluiting van de bespre kingen in Wenen niet in gevaar te brengen. In een rede voor de voltal lige vergadering van de CVSE zei Mock dat Roemenië zich „flexibe ler" moet opstellen tegenover een ontwerp-slotdocument van de neu trale en blokvrije staten op de con ferentie. Aan de CVSE nemen alle Eu ropese landen deel (Albanië uitge zonderd) plus de Verenigde Staten en Canada. LOUGHMACRORY - Twee van de drie doden die vielen toen het Brit se leger afgelopen dinsdag in Noor- dierland een IRA-commando uit schakelde, zijn gisteren zonder in cidenten en onder zware politiebe waking begraven. De broers Ge rard en Martin Harte. 29 en 21 jaar oud, werden ter aarde besteld in hun woonplaats Loughmacrory De derde dode. Brian Mullin (26). een zwager van Martin Harte, zal zaterdag worden begraven in het nabijgelegen dorpje Dunmoyle. De rooms-katholieke priester Peter Taggart. die de begrafenis- mis las, zei in zijn preek dat het op treden van het Britse leger „veront rustende vragen had opgeroepen over de omstandigheden waarin deze jonge mannen stierven". „De eerbiediging van het menselijke le- Genscher onwel OSLO (AP) - De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher, is gisteren tij dens zijn bezoek aan Noorwegen onwel geworden. Genscher (61) moest een lezing in Oslo onderbreken omdat hij zich niet goed voelde. Hij werd voor on derzoek naar een ziekenhuis ge bracht, maar er werd niets ernstigs ontdekt. De minister was binnen het uur weer uit het ziekenhuis en zou later volgens plan zijn bezoek aan Noorwegen afsluiten en met een dienstvliegtuig naar de Bonds republiek terugkeren. Genscher gaf aan het slot van aijn twee dagen durende bezoek een lezing voor de Noors-Duitse Vereniging in de gehoorzaal van de Universiteit van Oslo. Na ongeveer tien minuten verzwakte zijn stem en stopte hij. Vervolgens liep hij op eigen kracht weg uit de zaal, waar na de politie hem met een auto naar het ziekenhuis bracht. ven geldt voor iedereen, niet alleen voor de gewone burger, maar ook voor overheid en zij die met het handhaven van de orde zijn be last", aldus Taggart. Volgens de politie waren de drie zwaarbewapende mannen op weg om een soldaat te vermoorden. Ze werden door Britse militairen met kogels doorzeefd toen ze met hun auto in een hinderlaag reden. Vol gens de politie was Gerard Harte commandant van de plaatselijke IR A-afdeling, en was zijn broer Martin verantwoordelijk voor het uitkiezen van IR A-doelwitten in het politiekorps en onder de leden van het Ulster Defense Regiment, een militair vrijwilligerskorps dat bestaat uit voornamelijk protes tantse Noordieren. Bij de begrafenis in het kleine dorpje op 70 kilometer ten westen van Belfast waren 500 zwaar bewa pende politiemannen aanwezig. Zij flankeerden beide zijden van de begrafenisstoet. Hoewel ze de doorgang zo smal maakten dat sommige begrafenisgangers zich tussen de agenten door moesten wringen, kwam het niet tot inci denten. Buurtonderzoek ROERMOND (ANP) - Een buurt onderzoek dat het Roermondse IRA-rechercheteam heeft inge steld in Koningsbosch-Echt, ter hoogte van het Westduitse dorp Waldfeucht, gemeente Heinsberg, waar de twee vermoedelijke IRA- leden onlangs werden gearres teerd, "heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Dit heeft woordvoer der H. Clabbers van het team gis termiddag meegedeeld. Het onderzoek had plaats onder bewoners van zeven boerderijen aan een weggetje van Konings bosch naar Waldfeucht waar een Westduitse douanebeambte de twee Ieren met hun auto met wa pens aantrof. ADVERTENTIE Vraag vandaag nog ons info- pakket aan. U zuil zien dat u goed zit hij De Verpleging. Katw ijk f 01718-29881 1 I:ÜI.-0838(M271h DE VERPLEGING De Verpleging. Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. WASHINGTON - "Dukakis is te gen de MX-raketten, tegen de Mid- getman-raketten en tegen allerlei andere nieuwe wapensystemen. Soms denk ik wel eens dat hij te gen alle wapens is die sinds de ka tapult zijn bedacht". Aldus de Re publikeinse presidentskandidaat George Bush onlangs in een per soonlijke aanval op zijn Democrati sche opponent Michael Dukakis. Het was maar een van de vele pijlen die de huidige vice-prèsident de af gelopen dagen op de gouverneur heeft afgevuurd. Nog zo een: "Hij (Dukakis) is de gouverneur die tegen verplichte straf voor drugdealers is. Hij is te gen de doodstraf voor de ergste drugdealers. Hij heeft als een leeuw gevochten voor dat schande lijke programma waarbij veroor deelde moordenaars, verkrachters en drugdealers met weekend-ver lof mogen". Enzovoorts, enzo voorts. Bush gebruikt zijn campag ne momenteel niet in de eerste plaats om te zeggen wat hij wil, maar om zijn tegenstander voor rotte vis uit te maken. Onver wachts heeft de vice-president zich een meester van de negatieve cam pagne getoond. Dat is niet zo netjes van hem, maar het werkt wel. De peilingen geven Bush steeds weer de leiding. Een van de beste, een opinie-pei ling die vorige week werd gepubli ceerd, geeft hem een voorsprong op Dukakis van vier procent. Daar komt bij, dat Dukakis tot begin de ze week eigenlijk niet meer heeft gedaan dan weerloos staan toe kijken hoe er alweer een kluit mod der naar hem werd gegooid. door Henk Dam De gouverneur houdt niet van negatief campagne voeren, heeft het ook niet tijdens het lange voor seizoen gedaan en was vast van plan te blijven vasthouden aan zijn eigen strategie. Die strategie luidt: doorgaan met het benadrukken van zijn programma en van zijn ei gen competentie. Daar is hij nu op teruggekomen. Enkele dagen geleden gaf hij een persconferentie waarin hij ook'tan- den toonde. Sprekend over Bush: "Hier hebben we iemand die de verkoop van wapens aan een terro ristisch land steunde, die deel uit maakte van een regering die zaken deed met in drugs handelende Pa namese dictators, die hulp aan de Contra's gaf via veroordeelde drug dealers, die naar de Filippijnen ging om Marcos te feliciteren met diens steun aan de democratie". Dukakis heeft dus nu ook de bokshandschoenen aangetrokken; hij moest dat wel. Want niet alleen zakte hij in de peilingen, hij verloor ook zijn greep op. zoals dat heet, 'de agenda'. Want de media vonden het natuurlijk veel leuker om Bush de ene gemeenheid na de andere te horen uitkramen, dan te moeten luisteren naar Dukakis die voor de zoveelste keer zijn saaie verhaaltje over "goede banen voor goed geld" ophangt. En dus verschenen er over Duka kis alleen de antwoorden in de krant, als hij die al gaf, op weer nieuwe 'negatieve uitspraken' van Bush. Daar komt dan nog bij, dat Bush toch al in de schijnwerpers stond vanwege de affaire-Quayle. Het lijkt erop dat de controverse rond de beoogde vice-president van de Republikeinen hem meer goed dan kwaad heeft gedaan. Althans in deze fase. De kiezers blijken zich niet al te veel aange trokken te hebben van alle drukte rond Quayle's diensttijd, maar nie mand kan zeggen of Quayle's ge ringe ervaring, zijn status als licht gewicht, niet toch nog de Republi keinse 'ticket' zal schaden. Uiteindelijk is Quayle, als Bush zou winnen, "maar een hartslag" van het presidentschap verwij derd. De blunders die de afgelopen dagen uit zijn mond zijn opgete kend - zo bleek hij niet te weten dat Bush sinds 1983 de belangrijkste federale werkgroep tegen de drugshandel leidt - zouden hem. en Bush, nog best problemen kunnen opleveren. Hoe dat ook uitpakt, het is op dit moment voor Dukakis weer nodig om 'de agenda' in handen te krij gen. De adviseurs van de gouver neur zijn duidelijk bang geworden dat zijn tekort aan profiel van de af gelopen twee weken hem gaat op breken. Dukakis moet enerzijds Bush in het defensief dringen (naar men mag hopen op een origineler manier dan maar weer met de Iran- Contra-affaire aan te komen), en anderzijds duidelijk maken wat hi j wil en wie hij is. Want nog steeds is hij voor de kiezers een relatief on bekende grootheid. De in het verleden altijd zeer goed bekeken tv-debatten tussen de presidentskandidaten zouden hem daarbij prima diensten kun nen bewijzen. Dukakis is bovea- dien een soort Marcel van Dam: hij staat bekend als een buitengewoon goede spreker op de televisie, en Bush is dat zeker niet. Het is daarom dat de Republikei nen zo weinig mogelijk debatten willen en op tijdstippen bovendien dat ze zo min mogelijk schade kun nen aanrichten - zo ver mogelijk van verkiezingsdag, 8 november, bijvoorbeeld, en op momenten dat evenementen als de Olympische Spelen de aandacht afleiden. De meeste politieke analytici houden het er niettemin op, dat de tv-debatten waarschijnlijk door slaggevend zullen zijn, en dat de strijd op dit moment, ondanks de verrassende voorsprong van Bush, nog helemaal open ligt. Maar er is ook een interessante afwijking van die theorie. Zij is af komstig van de hoogleraar geschie denis Henry Graff, die zich heeft gespecialiseerd in presidentsver- Michael Dukakis. kiezingen. Graff is nagegaan vanaf welk moment bij voorgaande pre sidentiële verkiezingen de peilin.- gen duidelijk maakten wie er uit eindelijk won. Verrassend genoeg blijkt dat al eind augustus, begin september te zijn. In de afgelopen 50 jaar heeft steeds die kandidaat gewonnen die rond Labour-day (een feestdag die dit jaar op 5 september valt) in de peilingen leidde. Daarop is maar ëén uitzondering: Truman verraste de wereld in 1948 door van Thomas Dewey te winnen, maar Graff schrijft die verrassing toe aan een slecht uitgevoerde peiling. "Wij aarzelen niet als wij onze president kiezen. Na de conventies maken wij onze keus", aldus Graff in een artikel in The New York Times. En dus, zo luidt zijn conclusie, "heeft Bush misschien al gewonnen".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5