Dekker bemiddelt voor specialisten zoveel moois te zien... Wat te doen met Van der Linden en Van Eekelen? van der WIEL Achterban PvdA wil euthanasiewet Poging om wilde acties te voorkomen Nep-bureau lichtte ruim tweehonderd meisjes op oo Alleen drastisch ingrijpen kan restant heide redden Dieren uit Ark van Noach' naar veiling De Leeuwrekening: nu 5%* POSTBANK ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) Oud-Philipstopman Wisse Dekker, tevens ontwerper van een nieuwe opzet voor de volksgezondheid, gaat bemiddelen tussen de landelijke specialis tenvereniging (LSV) en het kabinet bij hun geschil over een vergoeding voor praktijkkos- ten en het inkomen van specialisten. Zo moet voorkomen worden dat de specialisten don derdag met wilde acties, zoals stakingen, beginnen. Premier Lubbers heeft gisteren na afloop van het kabinetsberaad met minister De Koning (sociale zaken) en de staatssecretarissen Dees (volksgezondheid) en Evenhuis (economische zaken) besloten de bemiddeling van Dekker een kans te geven. Met de bemiddeling is het kabinet bereid voorlopig af te zien van het voornemen volgende week aan te kondigen dat de vergoeding voor praktijkkosten omlaag gaat van 105.000 naar 65.000 gulden per jaar. Dekker heeft zichzelf als bemid delaar in het conflict opgeworpen. Hij deed dat mede onder druk van talrijke organisaties in de volksge zondheid. Dekker was voorzitter van de commissie die het kabinet ruim een jaar geleden adviseerde vergaande hervormingen in de volksgezondheid door te voeren. Na afloop van het kabinetsbe raad noemde premier Lubbers een koppeling tussen de verlaging van de vergoeding voor praktijkkosten en een verlaging van het komen voor specialisten. Die prak tijkkosten moeten formeel op 1 ok tober ingaan, maar uitstel is vol gens de minister-president wel mo gelijk. Het kabinet wil het norminko men verlagen van 180.000 gulden per jaar naar minimaal 148.000 gul den. Volgens de minister-president ligt dit ook in relatie tot de specia listen „niet controversioneel", mits de praktijkkostenvergoeding niet zo ver omlaag gaat als tot nu toe wordt voorgesteld. De ministersploeg wil maandag of dinsdag een brief aan de Kamer en alle betrokkenen sturen. Daarin zal zij haar bereidheid tot mede werking aan een bemiddelingspo ging van Dekker aangeven. Tege lijk zal het kabinet wel enkele data noemen waarop Dekker uiterlijk succes moet hebben geboekt. Voorzitter dr. C. Piasmans van LSV toont zich verheugd over de bereidheid van dr. W. Dekker om mee te helpen aan een oplossing van het conflict. Piasmans zei het initiatief te hebben genomen om HILVERSUM (GPD) - De Hilver- sumse politie heeft woensdag avond zes mensen aangehouden, die ervan worden verdacht ten minste tweehonderd meisjes te hebben opgelicht. De meisjes wa ren afgekomen op een advertentie waarin promotiewerk werd aange boden. Iedereen kon voor tachtig gulden een foto-sessie doen. Na een tip van haar collega's uit Zoetermeer stelde de politie van Hilversum een onderzoek in naar de organisator, International Pro motion Lease (IPL) uit Zoeter meer. Na overleg met Justitie werd besloten in te grijpen. Er is vierdui zend gulden in beslag genomen. Er zijn zes mensen aangehouden. Binnenland kort Noordzee De vervuiling van de Noordzee door in de lucht aangevoerde scha delijke stoffen is omvangrijk en mag niet worden onderschat, aldus TNO-onderzoeker Guicherit. Hij moet van minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) de omvang van de neerslag van allerlei verontreini gende stoffen onderzoeken. De be windsvrouwe wil vóór de derde Noordzeeconferentie, die begin 1990 in Den Haag wordt gehouden, weten wat de bijdrage van de lucht verontreiniging aan de vervuiling van de zee is. Herstellingsoorden Negen herstellingsoorden die sluiting boven het hoofd hangt hebben een door hen aangespan nen arob-procedure bij de Raad van State verloren. Ze hadden schorsing gevraagd van het besluit van staatssecretaris Dees (WVC) die de negen geen subsidie meer wil geven. De Raad van State heeft dat verzoek afgewezen. Vorig jaar besloot Dees de subsidie van alle 19 herstellingsoorden te stoppen om zo 29 miljoen gulden uit te spa ren. Op aandrang van de Tweede Kamer bleef de maatregel beperkt tot de negen oorden. Overval De Haarlemse rechtbank heeft een 21-jarige man uit Bilthoven veroordeeld tot twee en een half jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf wegens de overval op een postkantoor in Aerdenhout. De man pleegde 6 mei dit jaar samen met een buurjongen een gewapen de overval op het postkantoor in Aerdenhout en maakte daarbij ruim 13.000 gulden buit. De tweede overvaller is nooit gepakt. Wapenaankopen Defensie moet betere inkopers en technici opleiden, die het kun nen opnemen tegen de wapenhan delaren. De wapensystemen wor den steeds ingewikkelder en de handelaren steeds gewiekster. Dit staat in een rapport van een onder zoeksbureau, dat door staatsscreta- ris Van Houwelingen (defensie) openbaar is gemaakt. Ieder jaar wordt ten behoeve van onze drie krijgsmachtonderdelen voor zes miljard gulden ingekocht. Onvruchtbaarheid Een belangrijke oorzaak van on vruchtbaarheid bij jonge vrouwen, is endometriose, een wildgroei van baarmoederslijmvlies in de buik. Uit onderzoek blijkt dat liefst 12.000 Nederlandse vrouwen in de leeftijd van twintig tot veertig jaar door deze aandoening onvrucht baar zijn. Het gaat om een 41-jarige man uit Rotterdam, drie vrouwen van 29, 32 en 37 jaar uit Vlaardingen, een 36-jarige vrouw uit Schiedam en een 38-jarige vrouw uit Maassluis. Uit de verhoren bleek dat niemand het fijne van de organisatie kon vertellen. IPL staat bij de Kamer van Koophandel ingeschreven onder de naam van een 33-jarige man uit Vlaardingen. Maar die werkt in middels niet meer voor het bureau. De politie probeert nu door het ver horen van de bedrijfsleider aan te tonen dat het er oplichting in het spel is. Zij zal alle meisjes aan schrijven. Gisteren zijn nog eens twee groepen in Hilversum gearri veerd, ditmaal tevergeefs omdat IPL de wervings-activeiten heeft gestaakt. ADVERTENTIE ANVC-CONTACTLENSSPECIAUST OPTOMETRIST OV. DEN HAAG (GPD) - De kwaliteit van de heide in ons land wordt steeds slechter. Vooral de verzu ring van het milieu heeft desastreu ze gevolgen gehad. Daardoor ver andert de heide langzamerhand steeds meer in een bos- of grasland schap. Veel heidesoorten staan op de rand van uitsterven, andere ko men al helemaal niet meer voor. Ook veel bij de heide horende dier soorten lijden onder de milieuver ontreiniging. Dit blijkt uit een rapport van de Werkgroep Heidebehoud en Hei- debeheer met de optimistische ti tel: 'De heide heeft toekomst'. De werkgroep stelt dat het mogelijk moet zijn de Nederlandse heide weer op een beter niveau te bren gen. Het oppervlak aan heide in ons land is sinds de vorige eeuw sterk afgenomen. In vergelijking met toen is er nu nog maar vijf pro cent van over; de rest is ontgonnen of met bos overdekt geraakt. Een aanzienlijk deel van deze vijf pro cent wordt bovendien als militair oefenterrein gebruikt. Toen de commissie in 1986 in het leven werd geroepen, zag het er voor de heide slecht uit; twee stren ge winters hadden behoorlijk huis gehouden in het heidelandschap. Veel natuurkundigen vonden in die tijd dat het heidebeleid in feite neerkwam op dweilen met de kraan open en dat men de heide maar beter kon opgeven. Twee jaar later oordeelt de werk groep heel anders. Er zijn de laatste paar jaar veel initiatieven genomen om de zure regen te verminderen. Volgens de werkgroep moet men hiermee doorgaan; om de heide in stand te houden moet de luchtver ontreiniging minstens met de helft worden teruggebracht. Het beleid van de overheid voorziet al in zo'n vermindering, al kan het nog jaren duren voor dat dit ook echt ge beurd is. Tot die tijd moet de heide vol gens de werkgroep veel intensiever worden beheerd. Alleen dan kun nen we het heidelandschap behou den. Volgens de voorzitter van de werkgroep de heer A. N. van der Zande is dat de moeite zeker waard. "Nederland heeft een unie ke heide; het behoud is alleen daar om al van groot belang", zo stelt hij Beplagging en begrazing van het heidelandschap is volgens hem een goed middel daarvoor. De gevolgen van de luchtveront reiniging op de heide kost de over heid op dit moment jaarlijks zo'n zes miljoen. "Het normale milieu beleid gaat ervan uit dat de vervui ler de schade betaalt", zegt Van der Zande. "Bij de heide schijnt echter de beheerder voor de kosten te moeten opdraaien". Volgens het rapport kosten de voorstellen de overheid twee miljoen extra. Dekker te hulp te roepen. Het stemt Piasmans tevreden dat het kabinet "de grote bezorgdheid" bij de betrokken partijen "nu einde lijk heeft verstaan en de besluitvor ming over de praktijkkosten heeft uitgesteld". Overigens meent de LSV-voorzitter dat het kabinet ook met de besluitvorming over het norminkomen moet wachten tot dat partijen de gesprekken hebben afgerond. CDA en PvdA gaan niet mee naar Roemenië DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamerfracties van CDA en PvdA zijn van plan hun vertegenwoordi gers terug te trekken uit de parle mentaire delegatie die begin okto ber een bezoek aan Roemenië brengt. De twee fracties beslissen dinsdag definitief over hun deelna me aan de omstreden reis, maar in beide partijen bestaan grote be tegen een bezoek aan Roe- Een delegatie uit de Kamer zou van 3 tot 8 oktober op uitnodiging van de Roemeense autoriteiten het land bezoeken. Het recente optre den van de Roemeense leider Ceaucescu heeft echter twijfel ge zaaid over het nut van de reis. Ceaucescu wenst een groot aantal dorpen in de streek Transsylvanië te ontruimen om een nieuw land bouwprogramma te starten. Trans sylvanië wordt grotendeels be volkt door Roemenen van Hon gaarse afkomst. Eerder deze week drongen de fracties er in het presidium van de Kamer al op aan de reis af te blazen. Voorzitter en delegatieleider Dol man weigerde daar op in te gaan. De fractievoorzitters Kok en De Vries hebben dinsdagochtend een laatste informeel overleg over het terugtrekken van hun partijgeno ten uit de delegatie. Daarna moet de knoop definitief worden door gehakt. Kritiek op 'Schuivende Panelen' AMSTERDAM (GPD) - Een bij zondere collectie opgezette dieren mag maandag slechts voor een deel woTden geveild. De Landelijke In spectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij consta teerde dat onder de 7000 te veilen dieren zich een honderdtal exem plaren van beschermde diersoor ten bevindt. Het is verboden deze te verhandelen of zonder toestem ming in bezit te hebben. De collectie is afkomstig van de in juli dit jaar overleden kluizenaar Joannes Roeleveld uit Eerbeek. In 1982 kreeg hij landelijke bekend heid toen zijn collectie van een kwart miljoen geprepareerde die ren door de politie in beslag werd genomen. Roeleveld zou zijn verza meling bijeen hebben gebracht uit evangelische overwegingen. Hij beweerde destijds van God op dracht te hebben gekregen alle voorkomende diersoorten in opge zette vorm te verzamelen. Omdat volgens hem het einde der wereld nabij was, zouden hij en zijn dieren ha dat catastrofale tijdstip weer tot leven komen. Zijn dode Ark van Noach werd echter voor meer dan de helft vernietigd. De meeste exemplaren leverden vanwege hun slechte staat gevaar voor de volks gezondheid op. Roeleveld kwam er af met een voorwaardelijke gevan genisstraf. Roeleveld begon met zijn collec tie als preparateur van dieren in Utrecht. Hier richtte hij ook het kleine Museum Natura op, waar hij ook al regelmatig bezoek kreeg van de politie vanwege het in bezit heb ben van geprepareerde inheemse diersoorten. Later week hij uit naar Eerbeek. Behalve geprerareerde dieren bevatte zijn collectie ook schelpen, stenen, eieren en vlin ders. Elk exemplaar was voorzien van de Latijnse benaming, het ge slacht en soms ook het tijdstip van ontvangst. Een centrale registratie van dit alles ontbrak. Het meest gave deel van Roele- veld's collectie komt maandag on der de hamer bij het veilinghuis L. Gijselman in Amsterdam. Daaron der een opgezette ijsbeer, een kop van een giraf, een kaketoe, emoe en een aanzienlijke collectie eieren. Onder de beschermde exemplaren die niet geveild mogen worden be vinden zich een ooievaar, een jonge beer, zwarte panter, padden, hage dissen en slangen op sterk water welke dateren uit de periode tus sen 1880 en 1930. L. Gijselman noemt het verbod nogal inconsequent. „De collectie heeft grote natuurhistorische en educatieve waarde. Bovendien da teert de jachtwet waarop wordt ge doeld van 1977. Het in bezit hebben van beschermde diersoorten is sindsdien verboden. Wat nu wordt geveild dateert voornamelijk van voor dat jaar". De beschermde die ren zullen waarschijnlijk hun weg •vinden naar de diverse natuurhis torische instituten. DEN HAAG (GPD) - De PvdA-ach- terban vindt dat er een wettelijke regeling van de euthanasie moet komen. De PvdA-leden wijzen op dit punt het 'vernieuwingsrapport' Schuivende Panelen af. In dat rap port werd er voor gepleit af te zien van een euthanasiewet. De uitslag van de discussie betekent een steun in de rug voor de Tweede-Ka merfractie van de PvdA, die voor stander is van een euthanansie- wet. Uit het gisteren gepubliceerde verslag van de discussie over 'Schuivende Panelen' blijkt dat de PvdA-leden nogal wat vraagtekens en bedenkingen hebben bij veel ideeën uit het 'vernieuwingsrap port'. Veel PvdA-leden koesteren de vrees dat de "democratisch-so- cialistisch principes worden ver kwanseld" en de partij naar rechts schuift. In de discussie over Schui vende Panelen blijkt regelmatig gesteld te zijn dat de nota te weinig aandacht besteedt aan de uitke ringsgerechtigden. Ook zou er te zwaar geleund zijn op het idee dat de overheid wel wat kan 'terugtre den'. Uitgesproken kritisch is de par tij-achterban over het voortzetten van arbeidstijdverkorting: dat zou niet mogen leiden tot inkomens achteruitgang. Kritiek is er op het enthousiasme in Schuivende Pa nelen voor „flexibeler" arbeids contracten en arbeidstijden. Frac tievoorzitter Kok verzette zich al direct na het verschijnen van het rapport tegen het vaker werken op zaterdag. In een eerste reactie op de uit komst van de discussie beklem toont het PvdA-bestuur dat "soli dariteit een basisprincipe" van de PvdA blijft. Ook benadrukte partij voorzitter Sint dat het niet de be doeling is van de PvdA op tal van overheidsvoorzieningen te bezui nigen. "Wat heb je aan wat meer in dividuele koopkracht als er een wachtlijst is voor het bejaardente huis, de lom-school of de gevange niscel"? Wel moet de overheid effi ciënter gaan werken en gedencen- traliseerd worden. Solidariteit Oud-minister Pronk en partij voorzitter Sint waren de belang rijkste auteurs van 'Schuivende Panelen'. Sint roemde gisteren de intensieve discussie in de PvdA-af- delingen over het rapport. Hoewel 'Schuivende Panelen' in een ontoe gankelijk taalgebruik was geschre ven, was de opkomst op de honder den partijvergaderingen toch bij zonder groot, aldus de partijvoor zitter. Tot een "ideologische wending" hebben de discussies niet geleid, aldus Sint. Wel blijken er binnen de PvdA flinke meningsverschil len te bestaan over het klassieke principe van 'solidariteit' en de in Schuivende Panelen geschilderde trend van 'individualisering'. Ook betwijfelen veel PvdA-leden of het mogelijk is een grote economische groei te combineren met behoud van het milieu. Veel PvdA-leden betwijfelen of volledige werkgele genheid nog wel mogelijk is, zoals Schuivende Panelen stelt. Een minderheid van de PvdA toont zich voorstander van een basisin komen voor iedereen; een stand punt dat in de nota en door het PvdA-bestuur wordt afgewezen. ADVERTENTIE Een spaarrekening voor bedragen vanaf f 10.000,- met gunstige opname mogelijkheden en maar liefst 5% rente. Haal voor meer informatie de fol der 'Leeuwrekening' op het postkantoor. Daalt het tegoed onder de f 10.000,-, dan geldt een lagere rentevergoeding. DEN HAAG - Als in Nederland bookmakers veel geld konden ver dienen met weddenschappen over politiek, zou er in Den Haag nu geen weddenschap meer af te slui ten zijn op het politieke leven van minister Van Eekelen en staatsse cretaris Van der Linden. Hun carri ère hangt door het paspoortdrama aan een zijden draadje. door Peter de Vries en Henri Kruithof De roep om hun vertrek begint op en rond het Binnenhof snel lui der te klinken, maar daarmee wordt de vraag actueel: hoe krijgen we ze weg, zonder al te veel politie ke schade aan te richten? Allerlei officiële en officieuze werkgroep jes van kamerleden zijn inmiddels begonnen met het analyseren van de gevolgen van de verschillende Het heenzenden van een be windsman lijkt eenvoudiger dan het in werkelijkheid is. Het weg sturen van twee bewindslieden is een unieke operatie, die met grote zorgvuldigheid moet worden voor bereid. Electorale belangen, partij politieke sentimenten, persoonlij ke sympathieën en afkeren ver troebelen al snel de mogelijkheid tot helder analyseren. Bovendien moet, als eenmaal een scenario is vastgesteld, het po litieke spel tussen de fracties en tussen Kamer en kabinet met de nodige vakbekwaamheid worden gespeeld. Al te grote zelfverzeker heid wordt snel bluf en dus afge straft. Van den Broek lokte de juist afgeronde parlementaire enquête feitelijk uit, door een te arrogante opstelling jegens vooral de WD. Te grote onzekerheid wordt als zwakte uitgelegd en bevordert de sfeer evenmin. Van den Broek moet nu beslis sen of er éen sluitende verdediging mogelijk is tegen de aanklacht van de parlementaire enquêtecommis sie. Het mis-management van oud- staatssecretaris (nu minister) Wim van Eekelen wordt de VVD'er zwaar aangerekend; het verkeerd informeren van de Kamer door CDA'er René van der Linden geldt als de hoofdzonde De verdediging van premier Lubbers en minister Van den Broek dat de Kamer niet bewust is misleid, maakte tot nu toe weinig indruk. CDA-fractievoorzitter Bert de Vries: "Moeten we er dan een strafrechter bij halen?" De beide coalitiepartners zien weinig in de redenering van het kabinet dat er onderscheid moet worden ge maakt tussen politieke verant woordelijkheid en persoonlijke verwijtbaarheid. Maandag wordt de officiële reac tie van het kabinet verwacht. Als het kabinet besluit dat er geen soli de verdediging tegen de aantijgin gen mogelijk is, is het lot van de beide bewindslieden bezegeld. Zij zouden dan nog dit weekeinde hun ontslag bij de koningin kunnen aanbieden. Politiek is deze, door De Vries en Voorhoeve aanbevolen oplossing, de minst schadelijke. De regeringsfracties grote gevaren als het kabinet be sluit Van Eekelen en Van der Lin den voorlopig te steunen. Vooral minister Van den Broek heeft tot nu toe duidelijk gemaakt niet bang te zijn voor een confrontatie met de gehele Tweede Kamer en steunde zijn staatssecretaris door dik en dun. Hij neigt ernaar dat te blijven doen. Naar verluidt heeft hij maan dag, na het verschijnen van het en quêterapport, geruime tijd brie send van woede door zijn departe ment gelopen. De kamerfracties van CDA en WD wapenen zich al voor een der gelijk gevecht. De grenzen van het parlementair fatsoen zijn immers in het geding, en te veel gesjoemel willen de parlementariërs op dit terrein (na RSV en andere affaires) niet meer accepteren. De WD is, met de oppositie, het meest vastbe raden de staatsrechtelijke zuiver heid in ere te herstellen. De libera len vinden dat de twee bewindslie den moeten opstappen. De CD A-fractie heeft het heel wat moeilijker. Een deel van de fractie steunt 'ons Renéke' tegen alle stormen in. Andere CDA-ka- merleden vinden wel dat de staats secretaris politiek onhoudbaar is, maar zien bezorgd uit naar de aan varing tussen hun fractievoorzitter Bert de Vries en hun premier Ruud Lubbers. Van der Linden. De spanningen zullen tot een uit barsting komen indien de opposi tie een motie van afkeuring indient tegen Van Eekelen en Van der Lin den. Laat Lubbers de motie toe, dan kan het CDA vóór stemmen en vertrekken de twee. Verklaart Lub bers de motie 'onaanvaardbaar', wat een logische stap zou zijn op het pad van de confrontatie, dan staat wel of niet buigen voor het machtswoord van Lubbers auto matisch gelijk aan kiezen tussen Lubbers en De Vries. Waar WD-fractievoorzitter Voorhoeve niet van zins lijkt nog maals voor Lubbers' dreigementen en machtswoorden te wijken, zijn de gevolgen van een dergelijke keus voor het CDA desastreus. "Dan stormen we regelrecht op een kabinetscrisis af, met open ogen en zonder dat iemand het tegen kan houden", luidt het in CDA-krin- gen. Een kabinetscrisis is voor het CDA een uiterst onaangenaam vooruitzicht. De christendemocra ten moeten dan verdeeld de verkie zingen in en lopen het risico van een electorale afstraffing voor aan houdend politiek gerommel. De WD denkt garen te kunnen spin nen bij een zuivere politieke en staatkundige opstelling, en heeft minder zorgen over verkiezingen. Samen met de oppositie kunnen de liberalen het kabinet laten vallen. Het smalle pad naar een geruis loos verdwijnen van een staatsse cretaris en een minister is vol ob stakels, en kent brede zijwegen in de richting van een kabinetscrisis. Andere varianten voorzien in een vertrek van slechts één politicus, maar daaraan wordt tot nu toe wei nig waarde gehecht. Aanblijven van beide bewindslieden is als uit komst het minst waarschijnlijk, maar is niet volledig uitgesloten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3