Vietnam lijkt geen stap verder te komen Het zal nog jaren duren voordat de wonden littekens zijn geworden ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1988 PAGINA 31 Dertien jaar geleden dwong Noord-Vietnam een supermacht op de knieën. De 'nieuwe veranderingen', die sedert de hereniging van Noord en Zuid in het nieuwe Vietnam werden doorgevoerd, hebben tot nu toe weinig effect gesorteerd. Herman Wigbold doet in twee artikelen verslag van een reis door. Een van de vele vragen die bij hem opkwamen was: hoe kan een land dat 20 spectaculair de oorlog won, 20 troosteloos de vrede verlie2en? door Herman Wigbold Nee, de kennismaking met Hanoi valt niet mee. Het regent als het vliegtuig met de landing begint. De bomkraters rond het vliegveld staan vol modderwater. Na de landing is de regen opgehouden, maar dan slaat de bureaucratie meedogenloos toe. Carbonpapier ontbreekt; elk formulier moet dus drie keer worden ingevuld. Sommige koffers worden van A tot Z doorzocht, maar de belangstelling gaat vooral uit naar geld. Een douane-ambte naar telt minutieus mijn dollars en reis- cheques om te zien of ze kloppen met het opgegeven bedrag. Buiten staat geen taxi, zelfs geen bus. Ieder wordt kenne lijk geacht op zijn eigen manier weg te komen. Het landschap is van een dodelijke saaiheid. Eindeloze rijstvelden, af en toe onderbroken door een huis of boom, die niets hebben van de lieflijkheid van de Indonesische sawah's. Hanoi zelf maakt een vervallen indruk. Het Franse karakter is nog duidelijk her kenbaar in stratenplan, bouwstijl en pla tanen, maar op enkele overheidsgebou wen na zijn de pastelkleuren onderge gaan in zwarte vuilstrepen. Sommige straten lijken als in een vertraagde film langzaam in elkaar te zakken. Personen auto's zijn er nauwelijks. De straten wor den gedomineerd door fietsers. Bruin water Ik ben ondergebracht in hotel Thong Nat, het vroegere Metropole. Er is nog een ander hotel: Thang Loi, gebouwd door Cubanen. De kamers zijn er moder ner, maar aangezien het in een buiten wijk bij een vervuild meertje staat, wemelt het er van de ratten. De enige verlichting op de kamer bestaat uit een peertje dat aan een draad aan het balkon is opgehangen. Als ik de kraan opendraai komt er vies bruin water uit. Is dit nu het land dat dertien jaar gele den de grootste supermacht ter wereld op zijn knieën dwong? Het beeld ver scherpt zich in de volgende uren en da gen. De straatverlichting is minimaal, en valt soms door een elektriciteitsstorin gen geheel uitNa tien uur 's avonds, als de laatste winkeltjes hun lichten ge doofd hebben en ook de schaarse motor fietsen zijn verdwenen, lijkt Hanoi op een verduisterde stad waar op elk ogen blik de sirenes weer kunnen gaan loeien. In de eerste avonduren is er in de oude stad nog het meeste licht. Er was hier vroeger de straat van de goud- en zil versmeden, de straat van de zijdehande laren, de straat van de Indische kleerma kers en de wijk van de Chinezen. Maar er is geen goud en zilver meer, er is geen zij de meer, er zijn geen Indiërs meer. En Chinezen zijn er, op een enkel gerimpeld vrouwtje na, evenmin. Er is wel een straat voor schoenenhan delaren. Maar er zijn alleen plastic, of houten schoenen met kunstleer te koop. Een enkeling verkoopt ook moderne sportschoenen, maar die kosten tussen de 35.000 en 60.000 gond, één tot drie keer het maandsalaris van een gemiddel de Vietnamese arbeider. En voor de halfzachte romantici die een volk op sandalen en zonder auto's verkiezen boven onze verdorven con sumptiemaatschappij (mits ze er zelf maar naar kunnen terugkeren) heeft de Vietnamese werkelijkheid nog enkele onaangename verrassingen in petto. Over de eerste wordt in Vietnam slechts in zeer eufemistische termen gesproken als 'een ernstig probleem'. Dat probleem is de hongersnood of bijna-hongersnood in het noorden, en de provincie Neghe Tin in het midden van het land. Malaria De autoriteiten wijten dit aan de exces sieve droogte in de laatste twee jaar. Dit heeft een belangrijke, misschien wel de belangrijkste rol gespeeld, maar de hon gersnood is evenzeer een gevolg van de gedwongen collectivisatie van de land bouw die de boeren iedere prikkel ont nam om meer te produceren. Op kleine schaal herhaalt zich in Vietnam het dra ma van de Russische boeren in de jaren '20. Het aantal gevallen van malaria is de laatste jaren weer in opmars. Vele zoge naamde Nieuwe Economische Zones zijn gevestigd in gebieden waar de mala ria niet was uitgeroeid. Bovendien stijgt de malaria door het trekken van de be volking, terugvluchtend naar de stad of wegvluchtend uit de gebieden die door hongersnood worden bedreigd. Er is bovendien een gillende inflatie van zo'n 40 procent per maand. In ander half jaar is de prijs van rijst', het belang rijkste (en voor sommigen bijna enige) voedingsmiddel, vertienvoudigd. Ook Zuidamerikaanse landen kenden een dergelijke inflatie, maar daar bleef al thans de produktie nog groeien. In Viet nam stagneert de economie. In het spoor van een door de VN inge huurde deskundige bezoek ik een fa briek van dieselmotoren. Een aantal- oude Russische machines is al jaren niet meer gebruikt omdat die machines en dus ook de onderdelen niet meer wor den gemaakt. Later bezoek ik in de Me kong-delta een garnalen- en kreeften-in- pakkerij, zeer in aanzien omdat de fa briek alleen voor de export werkt. Er staan circa honderd meisjes, allen ge kleed in smetteloos witte kleding en met maskertjes voor de mond. Acht uur per dag, zeven dagen per week. Ze verdienen 14.000 dong per maand. Gerekend naar de koers van de zwarte markt de enige die de werkelijke waarde aangeeft is dat vijf a zes dollar. Tien tot vijftien gul den per maand. Diepe wonden De oorlog heeft diepe wonden gesla gen. Ruim twee miljoen mensen werden gedood; ruim zeven miljoen gewond of verminkt. Het aantal bomkraters wordt geschat op ruim twintig miljoen; ieder Vietnamees gezin heeft zijn eigen bom- krater, sommige twee. Chemische oor logsvoering heeft landerijen verwoest. Het zal nog jaren duren voordat er van de wonden alleen maar littekens zijn over gebleven. Bovendien hebben de Verenigde Sta ten nooit hun belofte waargemaakt om Vietnam te helpen bij het economisch herstel. Na 1975 kenden ze maar één ver langen: de smadelijke nederlaag zo snel mogelijk uit hun geheugen verdringen. Daarin paste niet het geven van drie mil jard hulp, zoals in de akkoorden van Pa rijs was afgesproken. De andere westelij ke landen, de EG voorop, volgen dit voorbeeld na de Vietnamese inval in Cambodja, die een einde maakte aan een van de meest bloeddorstige regimes die de wereld heeft gekend: 1 miljoen doden op 5 miljoen inwoners. Ook Nederland brak de hulp af. Ook Australië. Ook de andere landen in Zuidoost-Azië. Er zijn maar drie uitzonderingen: Zwe den, dat Vietnam al tijdens de oorlog hielp en er onder andere een grote pa pierfabriek bouwde; Finland, dat Hanoi voorziet van een niéuw waterleidingnet; en enkele VN-organen (FAO, Unicef, Unido) die er kleine projecten uitvoeren om hun broodheren, de leden van de VN, niet al te zeer voor het hoofd te stoten. Er is met Cambodja geen Derde We reldland dat zo weinig westelijke hulp krijgt als Vietnam. Maar is dat de enige oorzaak van de malaise? De oorlog heeft ook in ander opzicht een diabolische uitwerking gehad. Der tigjaren strijd eerst tegen de Fransen, toen tegen de Amerikanen hebben Vietnam volledig geïsoleerd. Er zijn wei nig landen waar zo'n ontstellend gebrek is aan kennis over het buitenland en wat het buitenland denkt en voelt, ook bij de elite. Isolement Dat isolement duurt voort. Buiten landse kranten zijn in Vietnam niet te krijgen. Vietnam News Agency geeft voor buitenlanders een Engelstalig blaadje uit dat de indruk wil wekken dat Vietnam het centrum van de wereld is. De televisie geeft praktisch alleen nieuws uit communistische landen. Merkwaardig genoeg zouden uit Rus land overgenomen programma's nog een blik op de wereld kunnen geven. Zo zag ik er een Amerikaans discussieprogram ma over minderheden, nagesynchroni seerd in het Russisch, maar zonder Viet namese vertaling. Wat wordt uitgezon den en nagesynchroniseerd zijn oude Russische films die bol staan van patriot tisme en communistische heiligen. Maar er is nog een andere uitwerking: de overwinning op Amerika heeft de Vietnamese leiders, Ho Tsji Minh voor op, het gevoel gegeven dat ze op de top van de wereld zaten. Iemand zei me en ik deel zijn mening: achter hun glimlach verbergen zich dikwijls wantrouwen en arrogantie. Te dikwijls heb ik ook VN- mensen horen klagen over gebrek aan medewerking. Uiteraard gaat het daarbij om functionarissen. Het Vietnamese volk is vriendelijk, zij het tegenover bui tenlanders gereserveerd. Maar ook dat heeft een reden. Het is nog maar twee jaar geleden dat buiten landers, ook mensen die aan hulpprojec ten werkten, werden gevolgd. De Finnen die, zoals gezegd, Hanoi een nieuwe wa terleiding bezorgden, mochten de tolken niet in hun auto meenemen. Voor hen was er een aparte auto. Daaraan is nu een einde gekomen, maar de restanten van dit wantrouwen zijn er nog steeds. Voor buitenlandse vertegenwoordigingen staat nog altijd een wacht, niet ter bescherming, maar om Vietnamezen te weren. De Japanse vrouw van een Nederlands ambassade lid heeft vanwege haar Aziatische uiter lijk een paar keer grote moeite gehad om binnen te komen. Last Ook journalisten zijn niet vrij. Alleen reizen is uitgesloten. Als ik hen voorstel met het vliegtuig naar Danang te gaan en vervolgens de trein naar Ho Tsji Minh- stad te nemen, proberen ze dit met alle middelen uit mijn hoofd te praten. De trein rijdt langzaam, het is een lange reis, de trein is overvol en de reis is vol onge makken. Die argumenten zijn ongetwijfeld juist, maar als ik vervolgens zeg dat ik bereid ben die ongemakken te nemen, antwoorden ze ten einde raad dat ze dan toestemming aan het ministerie van ver voer zullen vragen. Of ze dat hebben ge daan betwijfel ik, maar in ieder geval wordt de toestemming geweigerd. Maar de schrik slaat hen pas echt op het hart als ik zeg dat niets in de Vietnamese wet mij verhindert een kaartje te kopen. Be dremmeld antwoorden ze: ze zullen u niet arrestéren, maar dé veiligheidsbe ambten zullen u zeker ondervragen en dan krijgen wij er last mee. Het is ook tekenend voor Vietnam dat woorden als glasnost en perestrojka er bijna onbekend zijn. Mijn tolk, die toch jaren als journaliste bij Vietnam News Agency heeft gewerkt, kijkt althans zeer verbaasd als ze die woorden in een van mijn vragen tegenkomt. "Wat betekent dat?", zegt ze. "Dat zijn toch Russische woorden?". Glasnost en perestrojka heten in Viet nam 'nieuwe veranderingen', een merk waardig soort pleonasme dat misschien wel aangeeft hoe nieuw veranderingen in Vietnam zijn. De grote man achter die veranderingen is de overigens al 72-jari- ge partijleider Nguyen van Linh. Windkracht drie Hij is de eerste man uit Zuid-Vietnam die een belangrijke positie in het politbu reau kreeg (een groot deel van het zuide lijke partijkader is trouwens omgeko men bij het politiek zo succesvolle, maar militair desastreuze Tet-offensief toen de Vietcong alle grote steden in het zuiden aanviel). Hij kondigde de strijd tegen de corruptie aan, dreef een zuivering van de partij door, liet begin van dit jaar een groot aantal gevangenen vrij en pleitte voor meer openheid. Het is nog geen storm, zelfs geen bries, hooguit windkracht drie. De koers is nog niet duidelijk, en de bemanning voert niet altijd de bevelen van de roerganger uit, maar de eerste bollingen in het zeil zijn zichtbaar. Dat blijkt ook als ik de coöperatie Xuan Ding dicht bij Hanoi be zoek. Een verschil met het verleden: de boeren mogen thans ongeveer 50 pro cent van de produktie zelf houden, en wat ze niet zelf nodig hebben verkopen op de vrije markt. Die mededeling werd bevestigd door twee boeren die ik vroeg naar hun produktie en wat ze aan de coöperatie moesten afstaan. Het klopte redelijk met de mededeling. Uit het ant woord op mijn vraag wat ze verdienen, bleek dat de verdiensten er beduidend hoger zijn dan wat een arbeider in de gro te stad verdient. De andere wind blijkt ook duidelijk als ik de vice-minister van arbeid, Tran Dinh Hoan, spreek. Hij erkent ruiterlijk dat er in het verleden fouten'zijn gemaakt, dat er te veel nadruk is gelegd op de zware industrie en dat de landbouw en de pro duktie van consumptiegoederen zijn ver waarloosd. Lachend herinnert hij er aan dat er in die jaren zelfs over is gesproken om eigen raketten te maken. Hij verklaart ook dat het heil niet uit sluitend van staatsbedrijven moet wor den verwacht, dat particulieren meer vrijheid moeten hebben, dat zij evenwel aarzelen door de in het verleden gevoer de politiek als gevolg waarvan er in Viet nam nog te veel 'koninkrijkjes' zijn, kortom, dat er 'nieuwe veranderingen' nodig zijn. Tegenkrachten Maar de tegenkrachten zijn nog sterk. Nog in december mopperde het plenum van de partij dat de vernieuwingen niet met de vereiste zorgvuldigheid waren uitgevoerd. Kennelijk probeerden de conservatieven de schuld van de inflatie, die grote ontevredenheid heeft gewekt, in de schoenen van de hervormers te schuiven. De bureaucratie geeft zich niet zonder slag of stoot gewonnen. Vietnam heeft een investeringswet aangenomen die li beraler is dan welke investeringwet in welk Derde Wereldland dan ook, Indo nesië en Singapore inbegrepen. Aan ei gendomsverhoudingen of het overma ken van winsten worden nauwelijks be perkingen gesteld. Maar dat betekent nog niet dat een bui tenlandse investeerder vrolijk kan bin- nenhuppelen, nog los van de vraag wat hij er nu te zoeken heeft. De bureaucratie werpt allerlei dammen op om die vrij heid zoveel mogelijk ongedaan te ma ken. Men vervalt bovendien heel snel in de gewoonte de bekende zondebokken aan te wijzen als het misgaat. Zo wordt de schuld van het rijsttekort onmiddel lijk geworpen op de handelaren die voor raden rijst zouden achterhouden om ze later met een grotere winst te kunnen verkopen. Maar er zijn weinig handela ren, en er is alle reden om aan te nemen dat de coöperaties hetzelfde doen. Sommige veranderingen zijn ook geen bewuste hervormingen, maar afgedwon gen door de praktijk. Men wijst er graag op dat ook Hanoi nu naast de officiële markt een grote vrije markt heeft die in derdaad drukker en vooral kleurrijker is dan de staatsmarkt. Maar wat wil men? Elk jaar komt er een kleine miljoen men sen op de arbeidsmarkt. De enige manier om een paar centen te verdienen en niet van de honger om te komen is zich in de handel te storten, al is het maar de ver koop van een paar sigaretten en een pak je lucifers. Corruptie Ondanks alle bezweringen ook vice- minister Tran Dinh Hoan sprak over een grotere vrijheid voor ondernemers viert het centralisme nog hoogtij. Ik heb aan twee directeuren gevraagd of zij winst maakten en of zij die winst in uit breidingen of verbetering van het machi nepark konden investeren. Op de eerste vraag kwam een trots ja, maar het ant woord op de tweede vraag was aanzien lijk langer. In beide gevallen bleek dat men voor iedere belangrijke beslissing afhankelijk was van het desbetreffende ministerie of de desbetreffende plan commissie, of van beide. In het laatste geval was het districtshoofd van de partij de eigenlijke directeur en waren de beide zogenaamde directeuren in feite niet veel meer dan bedrijfsleiders. De voornaamste veranderingen in Vietnam lijken zich in de praktijk voorlo pig te beperken tot een grotere vrijheid voor de boeren, althans in het zuiden en de directe omgeving van Hanoi over de meer veraf gelegen gebieden maak ik me weinig illusies en de grptere vrij heid om gevallen van corruptie aan te klagen. Bij het woord corruptie moet men ove rigens niet denken aan de douaneambte naar die zich een bankbiljet laat toeste ken. en zelfs niet aan de plaatselijke par tijbons die op kosten van de gemeen schap zijn huis laat opknappen. Het gaat veel meer over machtsmisbruik waarvan het innen van de zilverlingen slechts een onderdeel is. De secretaris-generaal van de vakbe weging. Nguyen Thuet. vertelde me vol trots dat er dank zij de activiteiten van de vakbeweging een einde was gemaakt aan een schandaal in de provincie Teng Win, waar plaatselijke partijfunctionaris sen niet alleen zichzelf en hun familie hadden verrijkt, maar ook arbeiders maandenlang hadden opgesloten. Deze vormen van machtsmisbruik zijn in Viet nam allerminst een uitzondering. Door de knieën Is er ook culturele dooi? Ik heb er wei nig van kunnen merken. De televisie, zo heeft men mij verzekerd, is nog even ver velend als vroeger. Het theater in Hanoi was net aan een verbouwing toe, en de enige bioscoop die ik heb kunnen ont dekken was kennelijk alleen geopend als ik er niet voorbijliep. Maar misschien daagt er ook op cultu reel gebied licht aan de horizon. Een Vietnamees vertelde me dat er een film was gemaakt over mandarijnen in het vroegere Vietnam, die zo duidelijk ge dachten opriep over het gedrag van de hedendaagse communistische mandarij nen, dat de partij de film aanvankelijk had verboden. Door het ingrijpen van partijsecretaris Van Linh was de film uit eindelijk toch in omloop gebracht. Maar waar hij vertoond werd kon hij me ook niet melden. De definitieve beslissing valt natuur lijk niet in Hanoi, maar in Moskou. Als Gorbatsjov er in slaagt zijn hervormin gen door te zetten, zal ook het harde par tijkader in Hanoi door de knieen moeten. Het laatste partijcongres heeft ongetwij feld ook de positie versterkt van de her vormers in Vietnam, die tot december op hun partijcongres moeten wachten. Pas dan kan de lange mars door de instellin gen echt beginnen. Ook als de hervormingen slagen, zal het nog jaren duren voordat de gewone Vietnamees er iets van zal merken in zijn levenspeil het woord portemonnee durf ik niet te gebruiken. Het land is arm, doodarm, en bungelt ergens onderaan de wereldranglijst achter landen als Indo nesië en India, achter landen als Egypte en Marokko. Het ontbreekt aan alles. Machines, voorzover aanwezig, zijn verouderd. Zie kenhuizen werken met apparatuur die minstens dertig jaar oud is. Insecticiden, geneesmiddelen enzovoort moeten wor den ingevoerd en voor die import is geen geld. Consumentengoederen zijn van in ferieure kwaliteit. Lucifers branden niet en hotelrekeningen zijn vodjes papier die hier niet eens als kladpapier worden gebruikt. Infrastructuur Het grote probleem is het ontbreken van een infrastructuur, een voorwaarde voor buitenlandse investeringen. Er zijn geen spoorverbindingen de lijn Hanoi- Ho Tsji Minh-stad verdient die naam nauwelijks. Er zijn, althans in het noor den, nauwelijks wegen. Er zijn geen be hoorlijke telefoonverbindingen. Zelfs de meest eenvoudige zaken overzichten van instellingen, enzovoort ontbre ken. De papierfabriek die Zweden enkele jaren geleden heeft gebouwd, werkt nu al op halve kracht. De fabriek is ge bouwd op een plek waar weliswaar schoon water is maar waar geen bomen zijn. En er zijn geen vrachtwagens om ze te vervoeren. En als ze er wel zouden zijn, zijn er geen wegen waarop ze kunnen rij den. Voor het verbeteren van de infrastruc tuur is westerse hulp nodig. Maar die hulp komt er niet zolang Vietnam zijn troepen niet uit Cambodja heeft terugge trokken. Ook dat is een verschil tussen de orthodoxen en de hervormers. De laatsten beseffen dat zij, terecht of onte recht, gedwongen zijn een oplossing te vinden voor Cambodja als ze ooit de eco nomische situatie willen verbeteren. Tot zolang probeert men met allerlei wanhoopsmiddelen de economie aan de gang te houden. Een daarvan is de valu takoers. Er zijn meer communistische landen die een officiële en een zwarte koers kennen. Maar Vietnam kent wel een stuk of vijf, zes koersen. Er is de offi ciële bankkoers van 368 dong voor een dollar, het ministerie van financiën han teert weer een eigen koers, er zijn specia le exportkoersen, er is een hotelkoers voor eten en drinken (het hotel zelf moet in dollars worden betaald) die in het ene hotel 650 dong en in het volgende hotel 950 bedraagt. En er is natuurli jk de zwarte koers die tijdens mijn verblijf tegen de 3000 dong bedroeg, maar die ongetwijfeld op dit moment alweer veel hoger zal zijn. De zwarte koers was dus acht keer zo hoog als de officiële. Bij het verlaten van het land is er welis waar een scherpe controle of het aantal overblijvende dollars wel klopt met het bij binnenkomst opgegeven bedrag mi nus alle betaalde rekeningen, maar tege lijkertijd laat men de zwarte handel oog luikend toe. Geen wonder: buitenlan ders die hun salaris in dollars uitbetaald krijgen, zouden in een minimum van tijd platzak zijn als ze alles volgens de officië le koers zouden inruilen. Ook het vervoer moet in harde dollars betaald worden. Het vliegtuig naar Ho Tsji Minh-stad is een oude Constallation (gezien de Spaanse aankondiging voor het vastmaken van de riemen, voor een prikje overgenomen van Cuba). De ven tilatie is uitgevallen en aangezien het vliegtuig een half uurtje op de landings baan blijft staan, ben ik van top tot teen drijfnat nog voordat het is opgestegen. De ruimte is zo klein dat ik onmogelijk mijn knieën rechtuit kan houden en naar links afzwenk, waar een Vietnamese mij ramboetans en zoete lotusvruchten aan biedt en voortdurend met haar handje wuift om me uit te nodigen er meer te ne men. Ellende en vreugde liggen in Viet nam zeer dicht bij elkaar. Volgende week deel 2 en slot: Weerzien met Saigon. Het landschap is van een dodelijke saaiheid.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 31