Directeur Bert Erades: 'Het zal langzaam moeten slijten' LcIUac FdUU 91/11, Kt U.C Vld& oi/ica un hA OTVI "i itw rlD ¥TIQ <V ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1 muleert: "De schoolbesturen en de di recties waren akkoord met de inhoud van het fusierapport, alleen de twee me dezeggenschapsraden moesten er hun goedkeuring nog aan geven". De gebeurtenissen volgden elkaar na die 21ste juli echter in een snel tempo op; terzelfdertijd namen ze voor de Leidse Pabo een ongunstige wending. Voordat directeur Erades begint aan zijn recon structie van de hectische voorvallen die zich de afgelopen maand binnen de mu ren van het schoolgebouw hebben afge speeld, voor een goed begrip eerst een overzicht wat daaraan de laatste jaren voorafging. Gedwongen De Leidse Pabo vestigde zich vier jaar geleden in het gebouw van de voormali ge RK huishoudschool aan het Galgewa ter. De Pedagogische Academie voor het Basis Onderwijs was feitelijk een fusie tussen de Haanstra kweekschool (de eer tijds aan de Vliet gevestigde opleidings school voor kleuterleidsters) en het Haagsch Genootschap (een pedagogi sche academie) in Den Haag. Het ging om een gedwongen samenvoeging van schoolgemeenschappen, die voortvloei de uit de Pabo-wet. Aan de fusie kleefde het negatieve aspect dat bijna vijftig pro cent van de ongeveer veertig docenten in de categorie 'boventallig' werd geplaatst. Het sociaal plan dat Deetman destijds lanceerde ten behoeve van de 'bovental lige' leerkrachten voorzag er in dat ze tot 1 augustus 1987 niet in hun belangen zouden worden geschaad. Deze jongere krachten werden tot genoemde datum beziggehouden met 'ontwikkelings werk', ze werden belast met de samen stelling van een nieuw leerplan dat moest dienen als fundament voor het ba sisonderwijs nieuwe versie (bestemd voor leerlingen vanaf vier jaar). "Maar de 'boventalligen' raakten we niet kwijt op 1 augustus 1987", weet Era des nog maar al te goed. Minister Deet man wilde nog meer fusies doorvoeren in het hoger beroepsonderwijs. In 1985 gaf hij dat al te kennen in de vorm van zijn notitie 'Samenvoeging Taakverde- Bij nader inzien heeft de in 1984 beklonken samenvoeging van de Leidse Haanstra kweekschool en het Haagsch Genootschap niet meer voorgesteld dan de geboorte van een kind met een waterhoofd. Vier jaar lang sleepte het bestaan van de Leidse openbare Pedagogische Academie voor Basis Onderwijs (Pabo) zich noodgedwongen voort van de ene naar de andere fusiebespreking. Een tekort van ruim negen ton leidde evenwel tot het besluit de vlag te strijken. "Het is alsof je een rouwproces doormaakt, het zal langzaam moeten slijten". door Gerard van Putten Galgehumor aan het Leidse Galge water. Conciërge Nico Zirkzee toont directeur Bert Erades een wit dun doek, bedrukt met fraaie, blauwe sierletters. Het opschrift heeft de al lure van een blikvanger. 'Leidse Pa bo', het spettert er als het ware van af. "Kijk eens aan", roept Zirkzee, "een half jaar geleden besteld en nu net bin nengekomen". De conciërge vraagt of het nog wel zin heeft de vlag uitbundig te laten wapperen nu het onherroepelijk vaststaat dat de schooldeuren met in gang van 1 augustus 1989 definitief zul len worden gesloten. "Hang maar op", krijgt Zirkzee als opdracht mee, "uitein delijk is dat met de school ook gebeurd". Zowaar heeft het er even de schijn van dat de directeur van de Leidse Pedagogi sche Academie voor het Basis Onderwijs school wil maken in een apart soort hu mor die gedragen wordt door cynische symboliek. Gezien de ernst van de onwe zenlijke situatie waarin het personeel, de studenten en hijzelf verzeild zijn geraakt, heeft Erades er evenwel nauwelijks be hoefte aan de lachers op zijn hand te krij gen. Zijn betoog over de gedwongen slui ting van zijn school steekt hij op gedra gen toon af, hier en daar klinkt bitterheid door in zijn stem. Luttele dagen na wat intern al wordt aangeduid als "die rampr zalige vrijdag" waarop hij, bestuur en personeel figuurlijk de vlag van de school streken, strijden weemoed en on begrip bij hem om voorrang. "Deze school hoefde niet dicht, dat was niet nodig. Die mening baseer ik ook op de cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek onlangs heeft gepro duceerd. De toekomst van de Pabo is po sitief omdat de werkgelegenheid in het basisonderwijs zal groeien. Er is de laatste jaren sprake geweest van een ba by-boom, vandaar dat er mag worden ver wacht dat er in 1991 een tekort aan leer krachten zal ontstaan. Zelfs uitgaande van de nu geldende, en voor onderwijs krachten nauwelijks te verdedigen groepsgrootte van gemiddeld 32 tot 34 leerlingen". Goede hoop Strikt formeel laat de op handen zijnde sluiting van de Leidse Pabo zich simpel verklaren. Het aantal leerlingen benader de op geen stukken na de normen van het ministerie van onderwijs. Om een zelfstandig bestaan te kunnen leiden, dient de schooladministratie van een Pa bo minimaal 250 namen van studenten te tellen. Een Pabo die een gedeeld bestaan leidt met een andere hogere beroepson- derwijs-instelling moet nog altijd min stens 150 leerlingen in huis hebben. De Leidse Pabo haalde die norm op geen stukken na. "Maar na het dieptepunt dat we in 1986 bereikten meldden zich steeds meer mensen hier aan. Er bestond hier goede hoop dat we die honderd vijftig binnen niet al te lange tijd zouden halen. Dat zou voor ons voldoende zijn geweest voor een fusie met de Haarlemse Pabo. Maar helaas kwamen we daarvoor ook een be drag van 934.000 gulden tekort". Typerend genoeg viel op 21 juli nog in deze krant te lezen dat het voortbestaan van de Leidse Pabo was veilig gesteld. Achteraf stelt directeur Erades dat hij niet blij was met de nu als voorbarig te kenschetsen berichtgeving, waarvan hij het bestuur van de Haarlemse Pabo als bron aanwijst. Al hecht ook Erades er aan te bena drukken dat er eigenlijk ook alle reden was om de toekomst van de Leidse Pabo met vertrouwen tegemoet te zien. De fu siebesprekingen met de Haarlemse Pabo verkeerden vorige maand immers 'in de afwerkingsfase'. Of zoals Erades het for a -nn i A A *91 J nister nu eenmaal had bepaald dat de bo- A B A I ventalligen niet eerder dan op 1 januari twaalf besloten het bestuur en de direc tie van de Leidse Pabo de reeds klaar lig gende brieven te versturen. Nog altijd had Deetman geen uitspraak gedaan over het verzoek om per 1 augustus te mogen fuseren. De bewindsman zat mid den in het kabinetsberaad, was derhalve niet bereikbaar. Bestuur en personeel hakten toen de knoop maar door. Menige student stond later die dag perplex, na kennisneming van de inhoud. Degenen die als eerste jaars het nieuwe schooljaar hadden moe ten aanvangen moesten zich meteen bij een andere Pabo laten inschrijven. De tweede- en derdejaars kregen het drin gende advies dat zo snel mogelijk te doen; de vierdejaars mochten blijven. De 19-jarige Nicorien Bol uit Breda en de 20-jarige Patricia de Windt uit het Limburgse Simpelveld hebben in Lei den een kamer betrokken, deels om hun studie te volgen bij de Leidse openbare Pabo, deels om de ambiance van het so ciale studentenleven binnen de vereni ging Quintus te proeven. "Die expresse- brief heeft toch wel de nodige ongemak ken bezorgd", vertelt Patricia. "Ik zit midden in de ontgroening. Om me in Den Haag te kunnen laten inschrijven moest ik toestemming vragen om even uit die werkweek weg te kunnen. Voor mij is dit allemaal onverwacht gekomen omdat ons steeds is verzekerd dat het met die fusie met Haarlem wel goed zou komen". Nicorien Bol. bijna tweedejaars: "Ik vind het verschrikkelijk wat er is ge beurd, maar gelukkig stappen heel wat studenten over naar Den Haag. Niette min zal die overstap toch enige aanpas sing vergen, het lesprogramma van de ene Pabo sluit meestal niet aan bij de an dere". Patricia de Windt (links) en Nicorien Bol: "Die expressebrief heeft ons de nodige ongemakken bezorgd". Schandalig De 20-jarige Joyce Smits uit Leiden is helemaal niet te spreken over de manier waarop bestuur en directie van de Leidse Pabo de voorlichting heeft verzorgd. "Ik vind het schandalig dat ze ons zo laat op de hoogte hebben gesteld. Notabene vlak voor het schooljaar", maakt ze van haar hart geen moordkuil. In mei rondde ze met succes haar stu die aan het atheneum af; eerder had ze zich al laten inschrijven bij de Leidse Pa bo. "Op de open dag die enkele maanden geleden werd gehouden is met geen woord gerept over een eventuele sluiting van de school. Bij toeval hoorde ik vorige week vrijdag dat de zaak zou dichtgaan. En inderdaad, diezelfde avond vond ik in mijn brievenbus de expressebrief waarin dat werd meegedeeld. Dat wij zo laat van een en ander op de hoogte zijn gesteld verwijt ik in de eerste plaats toch de lei ding van de school. Na lezing van die brief heb ik meteen actie ondernomen; ik ga nu naar de openbare Pabo in Den Haag. Overigens heeft dat enige financië le consequenties voor mij. Omdat ik op mezelf woon krijg ik de reiskosten niet vergoed". Dat er studenten zijn die vinden dat bestuur en directie van de Leidse Pabo onvoldoende opening van zaken hebben gegeven over de positie van de school, kan directeur Erades zich best voorstel len. "Maar wij hebben constant het voortbestaan van de school voor ogen ge had. Op een gegeven moment zat ik zelfs te onderhandelen over mijn eigen ont slag. De minister had weer eens een nieu we maatregel bedacht, de lesplaatsen- constructie. Het lag in de bedoeling om van de Leidse Pabo een lesplaats te ma ken onder Haarlemse directie". "Voor wat betreft die reiskosten waar voor sommigen komen te staan, we gaan proberen een sociaal fonds daarvoor aan te spreken. Het is niet onmogelijk dat daaruit geld vrijkomt. In elk geval heb ben we een en ander al onder de aan dacht van het departement gebracht". Onwezenlijk Zoals het er nu naar uitziet blijven er alles bijeen zestien docenten om rond vijfentwintig vierdejaars studenten te begeleiden tot 1 augustus 1989. Hoe on wezenlijk de ontstane toestand op deze school is, kan als volgt worden aangege ven. In theorie zijn die vierdejaars leer lingen er niet eens van verzekerd dat ze tot die datum werkelijk begeleiding zul len krijgen. Erades: "Het is natuurlijk een puur hy pothetische veronderstelling, maar stel je voor dat die zestien docenten binnen kort hun sollicitatiebrieven zien be kroond met een aanstelling elders, dan staan die vierdejaars wel met hun han den in het haar. We hebben ze overigens op die nauwelijks denkbare mogelijk heid geattendeerd". Gezien de leeftijdsopbouw van het personeel vreest Erades evenwel voor een toekomst zonder veel vooruitzich ten. En dan zegt hij ook voor zichzelf te spreken. "Deze school telt nogal wat per soneelsleden met vele dienstjaren. Ik voorzie toch problemen. Ook voor me zelf. Zodra je tegenwoordig de 45 bent gepasseerd ben je afgeschreven. Des noods ga ik buiten het onderwijs zoeken naar een baan". "Ook ik hoef me tot 1 januari 1990 geen financiële zorgen te maken", zegt con ciërge Zirkzee. "Maar aan de andere kant - realiseer ik me maar al te goed dat ik mijn leeftijd tegen heb, ik ben 48. Ik ga zo snel mogelijk solliciteren. Als er maar even een mogelijkheid is ben ik hier weg Liever wacht ik niet die eerste januari van 1990 af'. Hard aangekomen "De mededeling dat de school gaat sluiten is bij het personeel hard aangeko men. Iedereen kan dat van mij aanne men", zegt Erades. De laatste dagen is de 46-jarige directeur geregeld collega's te gengekomen die de kluts enigermate kwijt waren. "Ze liepen ietwat ver dwaasd rond. En dat is natuurlijk lo gisch. Los even van de onzekere toe komst die menigeen nu wacht, is het ook zo dat het merendeel van de zo vertrouw de gezichten binnenkort verdwijnt. Neem alleen maar de derdejaars, die hele groep gaat nu naar de openbare Pabo in Den Haag. En zo gaan er nog vele andere leerlingen weg. Vergelijk het maar met een rouwproces, het zal langzaam moe ten slijten". ling Concentratie'. Tevens bepaalde de bewindsman dat in een nieuw sociaal plan (Sociaal Beleidskader) dat 'boven tallig' Pabo-personeel tot uiterlijk 1 janu ari 1990 in dienst mocht blijven. "Prach tig natuurlijk voor de betrokkenen dat hun salarissen tot die datum gegaran deerd waren, voor de school zijn ze in de loop der jaren een ballast gaan vormen". Signalen Goed beschouwd heeft de 'fusie- school' zich in de afgelopen vier jaar voortgesleept van de ene naar de andere fusiebespreking. De bezuinigingsplannen van onderwijsminister Deetman nodig den scholen er als het ware toe uit fusie besprekingen aan te knopen met part ners, die naar eigen goeddunken moch ten worden aangezocht. In Leiden liepen de Pabo, 'Vronestein' als academie voor de gezondheidszorg, de christelijke Pabo in Oegstgeest, de laboratoriumschool 'Rijnland' en de 'Reinwardt-academie' al in 1984 vooruit op de plannen die Deet man een jaar later zou ontvouwen. In het beleid dat Deetman indertijd voor ogen had pasten niet meer dan 350 hbo-scho- len. Erades:"Zelfs voordat de Pabo-fusie rond was werden er al gesprekken ge voerd over samenvoeging met andere hogescholen in de Leidse regio. De ach tergrond daarvan was dat ons destijds signalen bereikten over een plan dat de minister wilde droppen. Wij beschikten toen over informatie dat hij het hogere beroepsonderwijs op ëén hoop wilde ve gen. Of er een lek was bij het ministerie van onderwijs? Ach, laat ik zeggen dat wij daar goede contacten hadden. En nog steeds hebben. In elk geval namen we de verworven voorkennis over het plan seri eus genoeg om te bezien welke conse quenties een fusie zou hebben". Eenmaal nadat de gedachtenwisselin- gen in een meer dan verkennende fase waren beland, trok de delegatie van de christelijke Pabo in Oegstgeest zich als nog terug. De achtergrond van dit besluit was dat 'Vronestein' als beoogde fusie partner verlangde dat de nieuwe school een interconfessioneel karakter zou krij gen. Het bestuur van de Reinwardt-aca demie liet vervolgens weten eveneens niet langer in te zijn voor een samengaan met eerdergenoemde scholen; de be roepsopleiding voor museumwerkers zocht en vond aansluiting bij schoolge meenschappen in Amsterdam. Wacht aangezegd "De overgebleven instellingen zegden ons als medestichter van de Leidse Ho geschool de wacht aan. Het argument we hadden te veel boventallig personeel en dat werd een te groot financieel risico geacht. In augustus 1986 heropenden wij de onderhandelingen met de Leidse Ho geschool. Begin juli 1987 kwam het defi nitieve bericht dat de Leidse Hogeschool toch maar afzag van een fusie. Er was in middels nieuw personeel aangetrokken. Bij een fusie hadden die omwille van de rangorde naar dienstjaren weer plaats moeten maken voor onze 'boventalli gen'. Al met al hadden de besprekingen bijna een jaar geduurd". Omdat een zelfstandig bestaan met mi nimaal 250 studenten onhaalbaar was, is het bestuur van de Leidse Pabo er voort durend op uit geweest een fusie met ver gelijkbare scholen aan te gaan. "In dat kader werd in september vorig jaar de Haarlemse Pabo als fusiepartner aange zocht. "Daarnaast hebben we gepro beerd onszelf rugdekking te geven door een zogeheten verzoek tot 'beëindiging de kampten wij in Leiden met een tekort van 934.000 gulden, voor een periode van 17 maanden. De voorzitter van de Haar lemse Pabo, Kemner, liet toen geschokt weten dat er op zijn school een revolutie zou uitbreken als hij de fusie met ons zou laten doorgaan. Wat niet wegneemt dat er met Kemner tot vorige week vrijdag dagelijks contact geweest. Tot op het laatst heeft die man zich ten opzichte van ons positief opgesteld". In een vermetele poging de financie ring van de bewuste 934.000 gulden rond te krijgen, diende het bestuur van de Leidse academie allereerst een verzoek in om de fusie per 1 januari 1990 te laten ingaan, in plaats van per 1 augustus 1988 "Als ons dat zou zijn toegestaan was er nu niks aan de hand geweest", beweert Erades. "We zouden quitte hebben ge speeld als we een subsidie hadden gekre gen volgens de oude berekeningsmetho de, en Haarlem volgens de nieuwe". Intern werd al evenzeer bekeken of er fondsen konden worden gevonden ter dekking van het tekort. Met name werd in dat verband een beroep gedaan op de boventallige docenten. Hun werd ge vraagd vrijwillig ontslag te nemen, waar bij wachtgeld als wisselgeld moest die nen. Erades: "We wilden op die manier een natuurlijk verloop creëren. Enige personeelsleden zegden hun medewer king toe. maar we bleven toch nog met een gat van vier ton zitten". Laatste poging Maandagmorgen 22 augustus werd bij de Leidse openbare Pabo de afwijzende beschikking bezorgd op het verzoek de fusie per 1 januari 1990 te mogen laten in gaan. Wat derhalve nog liep was het ver zoek om ministeriële goedkeuring van de fusie met ingang van 1 augustus. Bestuur en directie van de Leidse Pa bo besloten een allerlaatste poging te wa gen door het voltallige personeel ("regu lier en boventallig") op donderdag 25 au gustus in vergadering bijeen te roepen. Tijdens de bijeenkomst, die talloze ma len werd geschorst, werd de aanwezigen opnieuw het voorstel van vrijwillige te rugtreding met recht op wachtgeld voor gelegd. Erades: "Toen deed zich het merkwaardige verschijnsel voor dat die negen ton haalbaar was, maar in dat be drag zat ook geld van mensen die actief waren in het onderwijs". "Wat waar is is waar", reageert concier ge Zirkzee geprikkeld, "er bestond on voldoende bereidheid om mee te werken aan de oplossing die werd aangedragen' Zij het aarzelend, worden zijn ferm uitge sproken woorden ondersteund door in stemmend geknik van zijn directeur "Toen het bestuur vroeg of er mensen waren die zich konden vinden in het voorstel tot vrijwillige terugtreding hield vrijwel iedereen z'n mond. Vooral de bo ventalligen zagen er in meerderheid geen heil in", is het relaas van Zirkzee. "En dat terwijl iedereen toch de brief had gelezen van de vakbonden, waarin werd gesteld dat deze oplossing weliswaar ju ridisch niet helemaal juist was, maar dat telefonisch overleg met het ministerie de toezegging had opgeleverd dat de uitke ring van wachtgelden geen probleem was. Zo stond het zwart op wit in die brief. Overigens vind ik wel dat de vak bonden dat staande de vergadering nog best eens extra hadden mogen bena drukken". "Alles moest op basis van vrijwillig heid", benadrukt Erades. "Het bestuur kon in dit geval niet grijpen naar het mid del van verplicht ontslag, omdat de mi- Directeur Bert Erades (links) en conciërge Nico Zirkzee: "Hang die vlag maar op. Uiteindelijk is dat met de school ook gebeurd van de bekostiging' in te dienen bij het ministerie van onderwijs. Met ingang van 1 augustus 1988. Beschouw het maar als een verzoek tot dispensatieverlening Als een verzoek te mogen blijven be staan als losse Pabo, ook al zaten we in september vorig jaar dan beneden alle minimumnormen van het departement met de honderd leerlingen die we in huis hadden. In april, dus ruim een half jaar nadat we de brief op de bus hadden ge daan, kregen we het antwoord. Een af wijzend antwoord". Inmiddels was duidelijk geworden dat het bestuur van de Haarlemse Pabo wel degelijk genegen was te fuseren met Lei den, mits die samenvoeging geen geld zou kosten. En juist die voorwaarde had al eerder als struikelblok gediend bij eer dere fusiebesprekingen die de Leidse Pabo met andere instellingen in het ho ger beroepsonderwijs had gevoerd. Met name de bijna twintig leerkrachten, die 'boventallig' werden toen de Leidse Haanstra kweekschool en het Haagsch Genootschap zich vier jaar geleden vere nigden, werden door besturen van ande re onderwijsinstellingen telkens als een te groot financieel risico en een bedrei ging van het eigen personeel gezien. Onduidelijk "In december kregen alle hogescholen een dikke brief van de minister waarin hij meedeelde dat hij garant bleef staan voor de salarissen van de boventallige leerkrachten tot 1 januari 1990, maar dat hij de uitbetaling ervan anders dan voor dien overliet aan de hogescholen. Vol gens een verdeelsleutel zouden de hoge scholen een bepaalde subsidie voor de salarisbetaling van boventalligen ont vangen, nochtans' bleef het onduidelijk hoe die berekeningsmethode in elkaar stak". Een delegatie van de Leidse en Haar lemse Pabo's kreeg pas op 6 juli daar over enige losse vingerwijzingen aange reikt tijdens een bezoek aan het ministe rie van onderwijs. Een week later wisten ze op de Haarlemse, respectievelijk Leid se Pabo precies waar ze aan toe waren. "Volgens de nieuwe berekeningsmetho Joyce Smits uit Leiden: "SchaJida- lig dat ze ons zo laat op de hoogte hebben gesteld".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 29