De bleekneusjes van de jaren tachtig m Extreme liefde Denkwijzer Onze taal Vakantieopvang voor kinderen uit 'achterstandsituaties' nog hoogst actueel eu. ui. oe. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1988 PAGINA 27 Kinderen uit de Bijlmermeer tuimelen verwachtingsvol uit de bus bij vakantiekolonie 'De Buitenjan': "Tachtig procent was anders niet met vakantie t weest". (foto g DOOR JOOP VAN DER HORST Er is iets mis met de klemtonen in Neder land. Het schijnt iets van de laatste tijd te zijn. Overal hoor je erover klagen. Ik doe er niet aan mee. maar de klagers hebben gelijk als ze zeggen dat je tegenwoordig veel rare klemtonen hoort. Het is vooral op de televisie en op de radio te horen, meestal in wat langere woorden. Bijvoorbeeld in diverse, exclu sief, financiële, incidenteel, nationaal, of ficieel. Erg moeilijk zijn ze niet. en bijna el ke. Nederlander kent deze woorden. Ook weet bijna iedereen dat de normale klem tonen als volgt zijn: diverse, exclusief, fi nanciële, incidentee/, nationaai, officies/. Toch kunnen we dagelijks de afwijking horen dat de klemtoon vooraan komt: di verse, exclusief, financiële, /ncidenteel, nationaal, officieel. Het begint op een mo de te lijken. Hetzelfde is te horen bij namen. Ge woonlijk ligt de klemtoon op de achter naam en zeggen we: Leen Vroegmóe- weij. Alleen als we nadrukkelijk niet z'n broer Marius bedoelen, zeggen we: Leen Vroegindeweij (dus niet /Warius Vroegin deweij) Maar voor radio en televisie hoor je nu. ook als er geen broer of zuster in de buurt is, vaak de klemtoon op de voor naam: Leen Vroegindeweij. Monique Matze. Manie Degens. Jacques van Al phen, Trix Eisenhardt, Het klinkt nadrukkelijker: alsof ze alle maal stuk voor stuk met nadruk aange kondigd worden. Dat is bij exclusief en nationaal ook zo Een 'exclusief interview' klinkt nadrukkelijker dan een 'exclus/e/in- terview'; een 'nationaal monument' is veel nationaler dan een 'nationaai monu ment'. Helemaal nieuw is het niet. Als we ie mand op 1 april wijzen op zijn losse schoenveter en het slachtoffer kijkt om laag. zeggen we: 'gefopt'. Dat is al heel lang een afwijkende en daardoor nadruk kelijke klemtoon. Gewoonlijk zeggen we namelijk: gefopt. Bij scholieren hoor je nu ook op verjaardagen dat ze zeggen: 'ge feliciteerd'. Dat is veel meer dan een ter loops 'gefelici teercf. Een interessante vraag is ondertussen waarom die nadrukklemtoon altijd voor aan terechtkomt. Woorden als aanwijzing of stropdas (die altijd al de klemtoon op de eerste lettergreep hadden) maken we niet geprononceerder door te zeggen 'aanwijzing', 'stropdas'. Blijkbaar werkt het alleen bij woorden die van huis uit hun klemtoon niet op de eerste lettergreep hadden. Die kun je nadrukkelijker maken door de klemtoon naar voren te halen. Een nadrukkelijke of geprononceerde uitspraak is in de mode. Tien en twintig jaar geleden heerste er een heel andere mode. Toen was juist versluierend, 'soft' en traag taalgebruik favoriet. Toen was het in de mode om je te verschuilen achter je woorden, om niet ronduit te zeggen wat je bedoelde, maar omfloerst en onhelder. Het was de tijd van de pasteltinten, van hobbezakkerige kleren en van lange, ongekamde haren. Dat is achter de rug. In de tijd van kort geknipt paars of knalgeel haar en veront rustend strakke kleding die weinig te ra den overlaat, spreken we recht voor z'n raap. Niks geen versluierende taal. maar kort en krachtig. Turbotaal, veel afkortin gen (afko's dus). We verliezen aan nuan ces maar winnen aan duidelijkheid. Het modieuze taalgebruik van onze tijd is ge prononceerd. het is stellig en kent geen aarzelingen. Zó moeten we volgens mij die opvallen de klemtonen begrijpen. Als een over maat aan stelligheid. Nationaal, officieel en Ruud Lubbers zijn op klemtoongebied hetzelfde als wat we overal om ons heen zien. Soms is het potsierlijk, maar het is niet iets om verontrust over te zijn. Weet u nog van vroeger? Hoe die stadse bleekneusjes 's zomers naar de kindervakantiekolonie werden gestuurd om een beetje aan te sterken en een gezonde kleur op de wangen te krijgen? Hoe al die Ciskes de Rat zelf mochten ontdekken wat de Vrije Natuur eigenlijk was en hoe een verse boterham met boerenkaas smaakte? Het gebeurt nog steeds. En het is hard nodig. door Peter Heerkens Er is eigenlijk niets veranderd: stadse bleekneusjes moeten nog steeds door buurthuiswerkers, club huiswerkers en speeltuinwerkers uit de armoede van het gezin wor den gehaald voor een vakantie in een kinderkamp. Volgens de laatste cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) ge niet 41 procent van de kinderen tussen 0 en 5 jaar geen vakantie; in de leeftijds groep 6 tot 14 jaar ligt dat cijfer op 28 pro cent; in de groep 15 tot 18 jaar is dat 30 procent. Gemiddeld gaat eén op de drie kinderen niet op vakantie. En nog steeds komt het merendeel in het kinderkamp voor het eerst echt in de natuur om zich te verbazen over wat daar leeft, groeit en bloeit. "U zult het mis schien niet geloven", zegt projectleider W.J. Buijtendorp, "maar we maken mee dat ze konijntjes zien en dan vragen: wat doen die jonge hondjes hier? Wat me vooral zo opvalt is dat er kinderen zijn die zich volkomen verrast tonen dat eie ren niet in een doos zitten maar op de grond liggen. Dat is toch niet te geloven". Geldgebrek De werkkamer van Buijtendorp biedt uitzicht op het groen. Een landschap op zich, maar slechtë een detail in het decor van 10 hectare bos dat het Nationaal Ont- moetings Centrum 'De Buitenjan' ter be schikking heeft in Veldhoven, een Kem pendorp tegen de Belgische grens. Buiten komt ronkend een touringcar tot stilstand. Opgelucht dat de lange reis ten einde is, laten 48 kinderen uit de Bijl mermeer zich verwachtingsvol uit de bus tuimelen. "Tachtig procent van deze kinderen was anders niet met vakantie geweest", zal vrijwilliger Ben Onderstal later zeggen. "Geldgebrek en werkende ouders, daar ligt het vooral aan". Vanuit zijn vijf jaren ervaring beaamt hij de uitspraak van Buijtendorp over de kinderen en de natuur. "Ze weten wat een boom is en ze herkennen iets van Se samstraat. Maar dan houdt het ook echt op". "Onvoorstelbaar soms", zegt Buijten dorp, en geeft een voorbeeld. "Opdracht bij een speurtocht: loop het bos in tot de open plek en ga daar bij vijf berkebomen rechtsaf. Er waren kinderen die kilome ters zijn doorgelopen omdat ze niet wis ten hoe een berk er uitziet". Op de deur van zijn werkkamer staat 'Directeur', maar dat is Buijtendorp niet. Dat wil zeggen: hij is wel directeur, maar niet van 'De Buitenjan'. Daar is hij tijde lijk projectleider. Zijn directeursfunctie ligt bij het Nationaal Jeugd Fonds, de or ganisatie met Jantje Beton als symbool en als doel het geven van (vooral) finan ciële steun aan projecten die het leef- en speelklimaat voor kinderen bevorderen. Aan dat werk wordt jaarlijks vijf tot zes miljoen gulden besteed, bijeengebracht door acties en donaties. Die dubbele taak werd Buijtendorp opgedrongen door het succes van Ron Brandsteders Honeymoonquiz waarvan de voor 'De Buitenjan' bestemde baten van twaalf miljoen gulden de verwach tingen ver te boven gingen. Zó ver, dat de Stichting 'De Buitenjan' (die in 1984 ont stond vanuit het Nationaal Jeugd Fonds) in hoog tempo een tienjarenplan kon gaan uitvoeren. En dat betekende voor Buijtendorp tijdelijk pendelen tussen zijn hoofdkantoor in Utrecht en de direc tiekamer in Veldhoven. Vakantienood Vlak bij de pas gebouwde boerderij, tussen de dennen, wordt intussen de fun dering voor een sporthal aangebracht. Binnen twee maanden komt een educa tief centrum gereed, opgezet voor schoolwerkweken om kinderen uit met name de verstedelijkte gebieden te laten kennismaken met de natuur. In de bouwketen hangen tekeningen voor uitbreiding en verbetering van de accommodatie, die in al z'n eenvoud nu al schitterend is na een eerste verbou wing van dit voormalige nonnenklooster en tehuis voor weeskinderen. Luchtige slaapkamers, groepsruimten voorzien van alle gemakken, een handenarbeid- en spellokaal, een volledig ingerichte to neelzaal, een winkeltje, sportvelden, speeltuintje en klimrekken. Het geheel biedt plaats aan vier groepen die er zelf standig kunnen verblijven in eigen ruim ten ('De Buitenjan' heeft slechts vier mensen in vaste dienst). Het project 'De Buitenjan' werd gebo ren uit de vakantienood die er ook anno 1980 nog onder de kinderen bleek te be staan. Bij het Nationaal Jeugd Fonds ke ken ze er van op, zo blijkt. Buijtendorp "We wisten van allerlei financiële proble men, maar dit was nieuw voor ons. Het begon in 1982 met een gift van 5000 gul den aan schipperskinderen die door geldgebrek niet met vakantie konden Het einde is eigenlijk met in zicht, want de belangstelling voor 'De Buitenjan' groeit per jaar, dus kennelijk ook de nood". Gestart met 80 bedden, bedraagt de ca paciteit thans 190 bedden die door de ad ministratie moeiteloos worden volge boekt. Het aantal overnachtingen van 6000 in het openingsjaar (1985) steeg in 1987 tot bijna 15.000; en als straks alle door de Honeymoon-quiz mogelijk ge maakte bouwplannen zijn uitgevoerd, zal dat cijfer volgens de prognoses 30.000 zijn. Schrikbarend Dat is dan nog maar de situatie in één kindervakantieoord, zij het qua opvang mogelijkheden niet het geringste. Hoe hoog de nood landelijk is gestegen mag blijken uit deze kwalificatie van Buijten dorp: "Wij zijn slechts een druppel op de gloeiende plaat". Het landelijke beeld noemt hij 'schrik barend', een conclusie die hij mede trekt uit het grote aantal individuele aanmel dingen. Het zijn niet alleen de door vrij willigers georganiseerde groepen van probleemgevallen. Buijtendorp: "We krijgen steeds meer aanvragen van ver trouwensartsen, advocaten en gemeen telijke sociale diensten voor individuele plaatsing, maar daarin voorziet onze op zet niet. Er is nu een plan opgezet om uit de aanmeldingen en die komen uit het gehele land. niet alleen uit de Randstad - hier groepen te vormen. In de herfst vakantie beginnen we met twee weken, voor volgend jaar staan er in totaal acht weken op het programma, en die krijgen we vol. Alleen al met kinderen uit Rotter dam zouden we die acht weken kunnen vullen. We weten dat er een groot aantal kinderen is dat nog nooit buiten Rotter- Trekken uitersten elkaar inderdaad aan? Wat is de toekomst van een relatie waarin de partners eikaars tegenpolen zijn? In de loop van de geschiedenis heb ben deze vragen bijna altijd een dubbel zinnig antwoord gekregen. Wie de bijbel, de koran, de talmud of welk ander reli gieus richtsnoer ook als relatie-handlei ding neemt, die treft steevast het volgen de aan. Tussen man en vrouw kan het al leen maar goed gaan als ze in levensbe schouwing gelijk en in karakter ongelijk zijn. Aan de ene kant was en is er soms nog het onheilspellende 'twee geloven op één kussendaar slaapt de duivel tussen als een indringende waarschuwing aan iedere man of vrouw die overwoog een partner te kiezen die niet van het eigen geloof, van het eigen houtje was. Aan de andere kant werd en wordt bij gods dienstige huwelijksplechtigheden, waar ook ter wereld, steeds verkondigd dat de vrouw volgzaamgehoorzaam zelfs eu afwachtend, de man leidinggevend en initiatiefnemend moet zijn. Een duidelijk pleidooi voor een karak ter-ongelijkheid. die overigens maar in een richting mag gaan. Een relatie waar in de man volgzaam en gehoorzaam eu de vrouw leidinggevend is wordt als on gewenst, zelfs als ongezond beschouwd. We kunnen dat heel goed zien aan de schilderachtige woorden voor vrouwen die niet aan het vereiste profiel voldoen bazige wijven, opstandige krengen, echte kenaus, die de broek aan en haar op hun tanden hebben. Of de al even trefzekere omschrijvingen voor de mannen die zo'n creatuur niet onder de duim kunnen hou den: doetjes, slapjanussen, pantoffelhel den en 'onder de plak zitters'. Voor beide geslachten gold dat op die manier aange prezen worden, diep grievend was en een reden om de eigen ware aard maar zo veel mogelijk te verbergen. Dat de kerke- dam is geweest. Voor die kinderen bete kent vakantie alleen: niet naar school". Er heeft zich intussen nog een ander maatschappelijk verschijnsel opgedron gen aan 'De Buitenjan': crisissituaties in gezinnen. De vraag om tijdelijk onder dak voor een ouder met kind(eren) nam zo sterk toe dat opdracht werd gegeven tot een onderzoek. Daaruit bleek dat er, bij het structureren van deze opvang, ge rekend kan worden op twee tot drie noodgevallen per week. Per 1 september gaat 'De Buitenjan' deze hulpverlenings dienst draaien met een maximale ver blijfsduur van 48 uur. Daartoe zijn twee verblijfsruimten (zit- en slaapkamer, douche-toilet) ingericht. En dan is er nog het groeiende aantal brieven waarin volwassenen hun sociale problemen droppen bij 'De Buitenjan'; gemiddeld drie per week. Buijtendorp: "Ik denk dat dat het effect is van Ron Brandsteders programma. In de sfeer van: Jantje Beton, De Buitenjan, dat heeft iets vertrouwds, daar gaan we ons hart eens luchten. Maar oplossen kun nen we die vraagstukken niet. Wat wij doen is iedereen persoonlijk naar een in stelling verwijzen die volgens ons de kwestie het best kan begeleiden". Achterstand Het merendeel van de kinderen dat va kantie viert in 'De Buitenjan' komt uit het westen (Buijtendorp: "Het Rand stadgebied tussen Den Helder en Dordrecht"). Beroepskrachten horen het woord liever niet, maar het gaat hierbij om 'kinderen uit een achterstandsitua tie'. Buijtendorp vindt dat ook geen ge slaagde uitdrukking. Hij spreekt liever van 'sociaal gehandicapten' en zegt daar- lijke relatieprofielen niet altijd zo ge schikt waren, kunnen we aflezen uit de talrijke huwelijken van een autoritaire man met een volgzame vrouw, waarin juist daardoor veel verhuld en onverhuld leed is veroorzaakt. Sinds een aantal jaren zijn ook psycho logen zich wetenschappelijk voor de in vloed van karaktergelijkheid en -onge lijkheid op huwelijksgeluk gaan interes seren. Dat is niet zo gek, als we bedenken dat een bevredigende partnerrelatie een van de belangrijkste hulpmiddelen is voor onze geestelijke en lichamelijke ge zondheid en voor die van de kinderen voor wie we zorgen of dat ooit willen doen. Een van de eerste psychologen die een theorie verzon voor de wederzijdse aantrekkelijkheid van tegenpolen was Theodore Reik, een volgeling van Freud. Hij was van mening dat ieder mens be wust of onbewust een bepaalde onvrede met zichzelf voelt vanwege onvermijde lijke tekortkomingen en fouten. Deze ver oorzaken persoonlijke onzekerheid en angst, en om die op te lossen zoeken we naar een ander persoon die precies die trekken heeft die wij voor onszelf wensen, maar die we missen. Liefdeof liever ge zegd verliefdheid, ontstaat wanneer de ene persoon in een ander precies die din gen ontdekt die ie zelf ontbeert en omge keerd, zodat elk van beide zich completer volmaakter voelt door de omgang met de ander. Met andere woorden: "jij hebt wat ik nou net mis. daarom heb ik je nodig, kan ik niet buiten je. hou ik van je". Een heel recent onderzoek, gepresen teerd op het congres van de Amerikaanse Psychologen Vereniging in Atlanta, lijkt deze theorie te steunen. In dat onderzoek werden veertig jonge mensen in twee groepen verdeeld. Een groep met jonge mensen die een positief beeld van zichzelf hadden en zelfverzekerd waren; een bij nadrukkelijk: "Dan bedoel ik óók de ouders". Zonder de inzet van vrijwilligers zou het merendeel van de kinderen in vakan- tietijd niet veel verder zijn gekomen dan de eigen straat. Zonder de lage verblijf kosten van 120 gulden per zeven dagen in 'De Buitenjan' ook niet. En evenmin zonder subsidie en sponsoring, waarvoor vrijwilligers zich inspannen. En dan nog zijn er anno 1988 crepeer- gevallen. De leider van de zojuist aange komen Bijlmergroep: "Met gekregen gelden hebben we de ouderbijdrage voor deze vakantie kunnen drukken tot 80 gulden. Er zijn er die dat in termijnen be talen omdat ze het bedrag ineens niet kunnen opbrengen". De hoofdleidster van een groep Am sterdamse geestelijk gehandicapte kin deren in 'De Buitenjan': "Bij ons staat het ontlasten van de ouders voorop, maar het probleem van gebrek aan geld is iets waar we óók mee te maken heb ben. Voor een aantal kinderen moest een beroep worden gedaan op het noodfonds van de GGD". Buijtendorp: "Het aantal kinderen voor wie alles betaald moet worden om dat ze anders, door de financiële omstan digheden thuis, nooit vakantie zouden hebben, is enorm groot. Duizenden". Voor die gevallen bestaat de organisa tie 'Vrienden van De Buitenjan' (hun gift is het bedrag van één week verblijf), en verder de gemeentelijke voorzieningen en het Nationaal Jeugd Fonds, dat overi gens werkt aan een afbouwregeling. Dat zo'n grote groep ouders een be drag van rond de 100 gulden niet of niet helemaal kan betalen noemt Buijtendorp 'een verschijnsel dat we in Nederland al- tweede groep met jonge mensen die een negatief beeld van zichzelf hadden en on zeker waren. Beide groepen kregen ka rakterbeschrijvingen voorgelegd van an dere jonge mensen met de mededeling dat het steeds ging om personen van het an dere geslacht. Vervolgens werd hun gevraagd aan te geven hoe aantrekkelijk voor hen die on bekende vreemde was. In het algemeen bleken de jongeren zich meer aangetrok ken te voelen tot degenen die karakter trekken hadden die ze zelf ook graag zou den willen hebben, maar die naar hun mening niet hadden. Dit soort tegenpool- aantrekkelijkheid noemen psychologen ook wel complementaire aantrekkelijk heid. Uit ander onderzoek, op hetzelfde congres gepresenteerd, blijkt dat comple mentaire aantrekkelijkheid vooral be langrijk is als het gaat om relaties met ie mand van het andere geslacht. Bij vriendschappen met mensen van hetzelf de geslacht blijken we juist niet te zoeken naar tegenovergestelde, maar naar iden tieke eigenschappen en interesses. Nuchter bekeken is complementaire aantrekkelijkheid in een relatie zo gek nog niet. Als we nieuwepartners kie zen. die eigenschappen hebben die we zelf missen, dan voegen we op die manier 'deskundigheid' aan onze relatie toe en creëren een zekere evenwichtigheid. Bo- lemaal doodzwijgen'. Buijtendorp:" Het zijn mensen die leven in de Vierde We reld, en dat zijn rond een half miljoen Ne derlanders. Ze komen van alles tekort. Een zeer complexe zaak. We maken bij voorbeeld mee dat mensen in geldnood zitten doordat ze geen kinderbijslag aan vragen. En waarom doen ze dat niet? Omdat ze analfabeet zijn, de formulieren dus niet kunnen invullen en zich scha men om daar voor uit te moeten komen bij het aanvragen van hulp. Het is een vergeten groep vol dramatische gezins- problematiek". "Zeker 50 procent van de kinderen die hier komen is bezig aan hun tweede of derde vader. Vaak horen we, en merken we, dat ze in een ruzieachtige omgeving leven. Er zijn er die hier de eerste dagen agressief gedrag vertonen; het gedrag van thuis dus. Ik geloof soms m'n oren niet als ik hoor wat ouders kunnen aan richten. Een vader die z'n dochtertje van zes jaar op twaalf hoog over de rand van het balkon tilt en zegt: als je je bord vla niet opeet laat ik je vallen. Het is werke lijk verbijsterend met wat voor kinder leed je te maken krijgt". Desalniettemin: 120 gulden voor een vakantie, oftewel een rijksdaalder per week sparen, dat moet toch op te bren gen zijn? Zó groot is de armoede in Ne derland toch niet? Buijtendorp: "Het gaat niet om die rijksdaalder, het gaat om die 120 gulden. Ik geloof ook niet dat er in het algemeen geen geld is voor dit doel, maar dat het bestedingspatroon binnen die gezinnen zodanig is dat er geen cent overschiet voor de vakantie. Vroeger had je de stille armoede. En te genwoordig is het de, laat ik zeggen, luxe armoede". vendien, iedere keer dat er een nieuwe di mensie aan een relatie wordt gegeven door een van beide partners, heeft de re latie een nieuwe reden om te groeien en te ontplooien. Al te grote gelijkheid van partners kan een relatie doen stagneren. Zoals dat in het bedrijfsleven heet: diver sificatie is gezond. Bovendien blijkt een complementaire relatie speciale kenmer ken te hebben, die - geloof het of niet - onze levensduur kunnen verlengen. In feite is het zo dat als dit soort relaties op de juiste manier wordt gehanteerd, dan is het sa menleven met een tegenpool een soort ge zondheidstonicum. Recent onderzoek toont aan dat een wederzijds gezond heidsbevorderende relatie kan ontstaan, wanneer een A-type en een B-type zich aan elkaar hechten. Een A-type is zo'n competitief ingesteld persoon, ongedul dig, altijd haastig allerlei dingen doend, liefst nog tegelijkertijd ook, en zelden rus tig en ontspannen. A-types hebben maar liefst een tweemaal grotere kans op hart ziekten dan hun tegenpool, het B-type. Dat type is compleet tegenovergesteld: geduldig, tevreden, ontspannen, weinig opvliegend. Wat gebeurt er nou als AenB een relatie aangaan? Volgens de psycho loog Strube en zijn collega's hangt dat sterk af van wie A en wie B is. Als de vrouw A is, dan staat de relatie heel wat gedonder te wachten en binnen een jaar loopt meer dan de helft van zulke relaties op de klippen. Als de man een A is en de vrouw een B, is de kans op een relatie die het langer dan een jaar uithoudt veel gro ter, namelijk 85 procent. Maar voordat u concludeert dat de pastoors, dominees, rabbi's eu mufti's van deze wereld dus gelijk hadden met hun ideaal van een man-vrouw relatie, is het toch goed even door te lezen. In een vervolgonderzoek vond Strube bij A-B-pa- ren, wier relatie al langer dan een jaar overeind was gebleven, iets opmerkelijks. In het begin voelden zij zich, zoals zo vaak bij tegenpolen, onmiddellijk tot el kaar aangetrokken. Dan, met het ver strijken van de tijd, kwamen de onder linge karakterverschillen, vooral als de vrouw het A-type was en daarmee het traditionele rolpatroon schond, bijzon der sterk aan de oppervlakte en leidde tot allerlei irritaties. Een periode van con flicten ontstond. Paren, die deze periode op een goede manier doorkwamen, kwa men vervolgens in rustiger vaarwater te recht en in een relatie die door beiden als heel bevredigend en positief werd erva ren. Bij paren, die eenmaal zo ver geko men waren, deed het er niet meer toe of nu. de man of de vrouw een A- of B-type is. Een van de meest typerende commen taren van zulke paren over hun relatie is dat ze iedere keer weer wat van en over elkaar leren. Strube vond ook dat A-B paren op den duur hun relatie positiever en sterker ervaren dan A-A en B-B paren. Een van de redenen is mogelijk dat part ners in zulke relaties op den duur eigen schappen of gebreken die ze zichzelf ver wijten, ook bij hun partner steeds scherp er gaan zien en bekritiseren. De moraal: blijf zoeken naar karakter trekken, opvattingen en gedragingen bij uw partner waar u uw voordeel mee kunt doen, waaru iets van kan leren. Zolang u die nog kunt vinden zit het blijkbaar wel snor. Als u er geen meer kunt vinden, dan zijn er drie mogelijkheden: 1u hebt niet goed gekeken; 2) uw partner lijkt te veel op u; 3) u hebt gewoon zin om eens wat nieuws te proberen. door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 27