'Het moet gewoon in één keer lukken' Eenmaal per maand een vlekkeloze lijn Zoeterwoude zet zich schrap voor stoelendansspektakel met 6161 deelnemers Telefoneren in de Sovjetunie kan eigenlijk alleen maar verkeerd gaan ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1988 PAGINA 25 Zoeterwoude gaat er morgen eens goed voor zitten. In een poging het wereldrecord stoelendans te verbeteren zal het aloude familiespel in de dorpskern worden uitgevoerd door 6161 personen. Eerst allemaal zitten, muziek aan en om de stoelen lopen. Ondertussen worden er stoelen weggehaald. Vervolgens stopt de muziek en wie dan geen stoel meer heeft, valt af. De organisatie weet dat ze maar één kans krijgt op vermelding in het Guiness Book of Records. En daar is het allemaal om te doen. "Een tweede poging is natuurlijk niet te realiseren. Het moet gewoon in één keer lukken". door Paul de Tombe Het is middernacht. Op de kruising in het hart van Zoeterwoude, waar drie wegen bijeenkomen, lopen twee mannen te passen en te meten. Jan van der Geest en Peter van La tum bekijken het centrale punt van het parcours waarop het wereldre cord stoelendans met 6161 personen wordt aangevallen, en vervolgens hoe het podium en de tribunes het best kunnen worden neergezet voor de finale van het massale evene ment. Ze hebben zojuist de voorlaatste verga dering met de andere bestuursleden van de stichting SED (Stoel en Dans) achter de rug en gebruiken de nachtelijke ver- keersstilte in het dorp om de juiste posi ties nog eens te bepalen. Ver na twaalven zijn ze in de Dorpstraat nog bezig met het spektakel dat tot in detail geregeld dient te zijn, nu morgen op een parcours van drie kilometer lengte zo'n 18.000 belang stellenden worden verwacht. "En ik heb het idee dat de toeloop zelfs zo groot zal zijn dat er mensen buiten het dorp zullen moeten worden gehouden zo verwoordt Jan van der Geest het opti misme van de organisatoren. Uit de hand gelopen Eerder die avond vertelden ze dat zich tot dan toe pas 4000 deelnemers aan de stoelendans hebben aangemeld. "Maar ik ben er van overtuigd dat de laatste 2161 mensen zondag ook zullen klaar staan om te gaan zitten. Daar durf ik alles onder te verwedden", weerspreekt Van der Geest direct de gedachte dat de we reldrecordpoging te hoog gegrepen zou zijn voor een dorp dat in totaal maar 8300 inwoners telt. Het houdt in dat morgen zo ongeveer iedere Zoeterwoudse burger die daartoe in staat is, moet aanschuiven in de rij die dan nog met mensen van el ders moet worden aangevuld om aan het benodigde aantal personen te komen. Een heel dorp laten stoelendansen het is wellicht goed voor de stoelgang, maar hoe kom je in vredesnaam op zo'n idee? Aan de bar van een café natuurlijk. "Het is eigenlijk een uit de hand gelopen grap", bekent Cees Loos, initiatiefnemer van het evenement waarvoor de basis an derhalf jaar geleden werd gelegd. Als nieuwe eigenaar van het plaatselij ke etablissement Landzicht is hij met zijn vriendin Willy Atsma doorlopend op zoek naar iets origineels, wat hij dan weer op een bord langs de weg pleegt aan te kondigen met dagelijkse rijmpjes die vooral bij buschauffeurs enige ver maardheid geni,eten. De laatste weken staan de dichtregels geheel in het teken van het spektakel van 4 september ('Ook kans op sjans tijdens de stoelendans'), dat destijds de voorkeur kreeg boven een wedstrijd waterfietsen in de sloot vóór Landzicht. In de vijftien maanden dat ik in Moskou als correspondent gestationeerd ben, heb ik een mooie verhouding opgebouwd met een aardig meisje in Tselinograd. Dat is een stad in de woestijn van Kazachstan waar ik nog nooit geweest ben, en eigenlijk ken ik haar niet. Maar minstens één keer per maand voer ik met deze Galina een gesprek over de telefoon. door Alexander Münninghoff "Ha, ben je er weer", roept ze dan ver heugd. En ze vertelt me over het weer, hoe de rozen erbij staan en hoe het met haar vriendinnen gaat. De kwestie is dat Galina hetzelfde telefoonnummer heeft als deze krant. Maar hoewel ik zeer nauwkeurig de draaischijf hanteer, gaat er vaak iets fout met de voor Sovjet-Rus sen nog altijd wat unheimische automa tische overgang naaf het internationale lijnennet. Heel even, tijdens de Olympische Spe len van 1980, werd de zaak opengegooid en kon je vanuit Moskou automatisch overal naartoe bellen. Maar nauwelijks was dat feest van verbroedering voorbij of daar werden de stekkers uit de muur getrokken en moest je weer tijdenlang wachten totdat de Sovjet-telefoniste de verbinding tot stand had gebracht. Met de komst van Gorbatsjov in 1985 is dat gelukkig verbeterd, zij het voorlopig slechts voor de buitenlanders in deze stad. En dan nog lang niet voor alle bui tenlanders. Gm voor een automatische verbinding met de zagranitsa (over de grens) in aanmerking te komen moet je een kantoor hebben, en zelfs dan is het nog een heel gevecht met van officieel briefhoofd en firmastempel voorziene correspondentie om dat communicatie ve voorrecht want zo beschouwen de Sinds het stoelendansplan in gesprek ken met stamgasten als vanzelf uitliep op het streven het wereldrecord aan te val len, is het geintje een uiterst serieuze zaak geworden. Een tijdvretende uitda ging voor de tien bestuursleden van de opgerichte stichting SED, opgedeeld in zes commissies, die de nodige sponsors wierf en een compleet feestprogramma in elkaar timmerde ter omlijsting van de massale recordpoging. Dit laatste mede om de afvallers bezig te houden en om de drukte op het parcours te verminderen tijdens het spel dat naar schatting twee a tweëenhalf uur zal duren. Feestprogramma Per ronde mag maximaal 10 procent van het aantal stoelen worden verwij derd. Dat gebeuft door 150 vrijwilligers die de stoelendansers zullen begeleiden op het traject, dat vanaf het centrale kruispunt heel toepasselijk met vier 'po ten' het dorp in slingert. Onder leiding van 'poothoofden' (een gelegen- heidsterm) waken die medewerkers over de veiligheid van de deelnemers en over Sovjets het toch uiteindelijk te ver werven. Zelf heb ik er een half jaar voor moeten knokken en er onder tafel nog een pond koffie voor moeten geven om de zaak rond te krijgen. Forse rekening Maar goed, nu heb ik tenminste een di recte verbinding met het Westen. De eer ste keer dat ik mijn telefoonrekening kreeg (die ze hier per halve maand pre senteren) schrok ik me wezenloos. Ruim 500 roebel, zeg maar 1600 gulden! Bij na vraag bleek er geen decimale vergis sing in het spel te zijn: de Sovjet-PTT re kent gewoon per minuut drie roebel, on geveer een tientje, voor een gesprek met Nederland. En dat terwijl opbellen vanuit Nederland naar de USSR f 1,80 per minuut kost. We stuiten hier op een verschijnsel dat de geoefende westerse Moskou-ganger met berusting heeft leren accepteren, maar dat mij persoonlijk nog'steeds tot vlagen van machteloze razernij brengt. De westerling wordt hier namelijk ge zien als een melkkoe die op de weerzin wekkendste manier uitgezogen moet worden. Een Rus betaalt voor een hotelkamer hooguit twintig roebel, de westerling ne gentig. De huur van een flat lag al voor ons kapstrantsy (bewoners van kapitali- sische landen) op het twintigvoudige van wat een normale Rus betaalt. Daar is nu nog eens dertig procent bovenop gelegd omdat het UPDK, de staatsorganisatie die zich exclusief met de voorzieningen voor de buitenlanders bezighoudt (en het materiaal: de reclameborden, de ge luidsapparatuur, en natuurlijk de 6161 stoelen die gehuurd zijn van een Haags bedrijf en die morgen in alle vroegte zul len worden klaargezet. Het begeleidende feestprogramma be gint al om twaalf uur, maar vanaf twee uur gaan ze er pas echt goed voor zitten in Zoeterwoude. Een feestje is leuk, maar het hoofddoel blijft natuurlijk de verbetering van het wereldrecord. "En als dat lukt zijn we de gelukkigste men sen ter wereld, want het geeft een enor me kick als je 6161 mensen bezig ziet met iets wat jij hebt uitgedacht en uitge werkt",- betoogt Cees Loos. Die spanning blijkt ook zijn mede-or ganisatoren te motiveren. Het is niet de naamsbekendheid van Zoeterwoude waarom het ze is te doen ("het dorp krijgt al recüame genoeg door de bierbrouwerij die hier is gevestigd"), nee, het gaat al leen om het leveren van de prestatie. Om een wereldstad als Chicago te overtroe ven, waar in 1985 de aanzet werd gegeven met een stoelendans met 5.151 mensen. En ook om te zagen aan de poten van de dat loopt van het repareren van een ten nisracket tot het installeren van een nieuw kantoor voor een westerse firma) op zelffinanciering is overgegaan. Dat maakt die mensen onrustig, omdat zij voortaan niet meer bij Vadertje Staat kunnen aankloppen als hun balans een nadelig saldo vertoont. Ze moeten het nu zelf zien te rooien, en dat betekent ten aanzien van de buitenlanders: keihard de prijzen verhogen zonder dat daar meer service tegenover staat. Terwijl ik indertijd in Nederland gere geld gratis en geheel belangeloos infor matie en foto's heb verstrekt aan Sovjet journalisten, moet de westerse corres pondent hier tegenwoordig 70 dollar be talen voor de diensten van het persbu reau Novosti bij het tot stand komen van een interview. Kraanvogels Dat zijn irriterende zaken, maar ze zin ken in het niet bij de wandaden die de Sovjet-PTT zich a raison van tien gulden per minuut meent te kunnen veroorlo ven, Gesprekken met het Westen vergen doorgaans een draaitijd van minstens een kwartier, en als dan ten slotte de ver binding tot stand is gekomen wordt de opbeller geregeld getrakteerd op onge makken zoals daar zijn het plotseling wegvallen van de lijn, een geruis alsof duizend kraanvogels tegelijkertijd op stijgen, of het geluid van iemand anders die er doorheen praat of een telefoon nummer kiest, waardoor het eigen ge sprek om de lettergreep onverstaanbaar wordt, wat tot heel wat misverstanden troon van Etten Leur, dat dit jaar tijdens het carnaval het record aanscherpte. Vlak nadat de Zoeterwoudse stichting het plan had bekendgemaakt om een stoelendans met precies 6000 mensen te organiseren, speelden in het Brhbantse plaatsje 6003 personen het spel. "Dat was wel even een klap voor ons, maar het be tekende tegelijkertijd dat de uitdaging nog groter werd. We moesten alleen de cijfers bijstellen", aldus SED-voorzitter Marry Buiks die met zijn mede-bestuurs leden in Etten Leur ging kijken en er kon leren van de fouten. Sponsoring "En die werden wel degelijk ge maakt", bekent Jac. van Dongen, de ca fé-eigenaar die de stoelendans in Bra bant organiseerde om de ietwat ingezak te carnavalsviering te injecteren. "Bij ons liepen in totaal 15.000 mensen rond en het gaf nogal wat problemen om het publiek op het laatst in goede banen te leiden. Nee, ongelukken hebben zich niet voorgedaan, maar ik moet wel be kennen dat ik.daar bang voor ben ge leidt. Een geheel vlekkeloze directe lijn beleef ik ongeveer één keer per maand. Wat valt daar aan te doen? Aanvanke lijk verbaasde ik me er slechts over, daar na werd ik natuurlijk kwaad, vooral in die enkele gevallen dat een telefoniste (hoe die op een automatische lijn terecht kan komen is mij een raadsel) op hoge toon vroeg wat ik eigenlijk wel dacht dat ik zonder haar tussenkomst van die in ternationale lijn gebruik kon maken. Ten slotte begon ik brieven te schrij ven. En gezegd moet dat er vrij snel op werd gereageerd. Eerst beloofde het PTT-hoofd van mijn wijk een onderzoek, daarna kwamen er twee jongelui met in gewikkelde meetapparatuur. Alles werd opengeschroefd en nagekeken, maar de defecten bleven. Toen heb ik de voor een buitenlander zeer ongebruikelijke stap genomen het Centraal Comité van de Communistische Partij van de USSR een afschrift van mijn laatste klachtbrief te sturen. Dat was nadat ik zowel tijdens het bezoek van Reagan als tijdens de par tijconferentie in juni nauwelijks mijn be richten naar het vaderland had kunnen doorzenden. Het hielp wel, want de Partij is immers nog steeds almachtig. En zo kreeg ik zelfs het afdelingshoofd voor de buiten landse gesprekken van het ministerie voor verbindingen aan de lijn. Hij wilde weten op welke data en welk uur mijn communicatie de mist in was gegaan. Toen ik hem vertelde dat me dat zo vaak overkomt dat ik geen boekhouding er van kan bijhouden, riep hij kwaad dat ik 'alleen maar emoties, maar geen feiten' had. Sindsdien echter is het telefoonver- weest. Nachten heb ik er van wakker ge legen. Dat er raddraaiers zouden komen die met de stoelen zouden gaan matten, dat zich valpartijen zouden voordoen. Maar er is niks gebeurd. Er is tijdens het hele spel maar één stoel gesneuveld. Dank zij de sponsoring van de midden stand hebben we financieel ook quitte gespeeld". De stichting in Zoeterwoude mikt op een batig saldo, bestemd voor de Neder landse Invaliden Sportbond, nu uit aller lei activiteiten geld is binnengekomen. Onder meer uit de verkoop van sponsor- certificaten, de verhuur van kraampjes en de opbrengst van een grammofoon plaatje, met een speciaal voor deze gele- geheid gecomponeerd stoelendanslied. Daarmee wordt de wereldrecordpoging morgen muzikaal ook ingeluid na het startschot van Peter van der Velde, de Zoeterwoudse wereldkampioen short track. Voor het overige gaan de organisato ren er van uit dat niemand tijdens het spel uit de bocht zal vliegen en dat zich geen incidenten zullen voordoen. "Na- keer vanuit mijn kantoor toch bedui dend verbeterd. Afgeluisterd Vanzelfsprekend heb ik in de afgelo pen maanden vaak gedacht dat de KGB aan dit alles schuld had. Het kleine Ne derland, daar zetten ze natuurlijk een paar beginners op die nog wel eens op een verkeerde knop willen drukken. En de eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat ik bij de zoveelse storing tekeer ben ge gaan tegen mijn vermeende luistervin ken, die ik op krachtige toon aanriep óm. als ze me dan per se moesten afluisteren, dat dan op een voor mij niet merkbare of storende manier te doen. Dat mijn collega's en ik afgeluisterd worden staat overigens voor mij vast. Kennissen van mij kregen eens een kwartier voordat ik bij hen (zoals telefo nisch was afgesproken) zou verschijnen bezoek van twee heren die informeerden waarom men mij had uitgenodigd. Een reisplan, met een collega besproken over de telefoon, was op het ministerie van buitenlandse zaken al bekend voordat het officiële verzoek was ingediend. Maar het allermooiste.bewijs was die keer dat ik net een nieuwsbijdrage voor de Avro had doorgegeven en meteen daarna weer naar Nederland moest bel len. Ik nam de hoorn op en hoorde een stem. Reeds maakte ik me op om deze zo veelste onverlaat de oren te wassen, toen ik merkte dat het mijn eigen stem was, bezig met het uitspreken van die AVRO- tekst. tuurlijk bestaat dat gevaar als er zes men sen op een vierkante meter moeten staan, maar daar hebben we zo veel mo gelijk rekening mee gehouden. Er zijn voldoende uitwijkpunten met activitei ten voor jong en oud, per parcourspoot lopen 50 vrijwilligers rond, er wordt een crisiscentrum ingericht, er worden 15 man van de politie ingezet en de gemeen telijke politiekorpsen in de omgeving en de Leidse brandweer zijn ingelicht. Op papier is alles dus geregeld. Maar inder daad, als er wat gebeurt wordt het heel spannend, want je weet natuurlijk nooit hoe het in de praktijk uitpakt", beseffen de stichtingsbestuurders. Sfeer Zo'n vaart zal het wel niet lopen, den ken ze. "Vandalisme zal niet voorkomen door de mixture van leeftijdsgroepen. En de jongens die gewoonlijk de bloeme tjes buiten zetten, zijn nu medewerkers", grappen ze. "En daarbij leent de sfeer in dit dorp zich uitstekend voor zo'n evene ment. Als je hier iets goeds op poten zet krijg je van alle kanten medewerking. Van de burgemeester, een van de neutra le waarnemers bij de recordpoging, van de politie, van de plaatselijke midden stand en van de bevolking. Iedereen rea geert dan enthousiast. De sportclubs die normaal op zondag spelen hebben zelfs hun wedstrijden verzet. Zoeterwoude is een dorp waar dat allemaal nog kan. Er is hier sprake van een gemeenschap met een hechte kern". De kern van het massale spel dat mor gen wordt gespeeld ligt op het kruispunt van de Dorpsstraat, waar de finale van de stoelendans haar beslag zal krijgen op een podium, omgeven door drie tribunes met plaats voor 1200 mensen. Een paar dagen vóór die uitvoering dwalen er mid den in de nacht twee mannen rond. Me tend en passend. "Het is een gigantische organisatie en niemand heeft er ooit bij stilgestaan dat er zo veel tijd in zou gaan zitten", zeggen de stichtingsbestuurders van de SED. "De laatste paar maanden steken we er per persoon echt twintig, dertig uur per week in. Dat is niet nog eens op te brengen, zoiets is geen tweede keer te organiseren. Daarom moet het ge woon in één keer lukken". "En het lukt ook", weten ze heel zeker. "Dat merken we aan allerlei reacties. Er zijn Poolse en Franse vakantiegangers die zich als deelnemer hebben aange meld, er komen mensen uit allerlei plaat sen in de buurt, en.een oud-Zoeterwou- denaar komt zelfs speciaal voor dit eve nement over uit de Franse stad Tours. Het spreekt aan, en daarom zijn we er ze ker van dat alle benodigde mensen klaar zullen staan om mee te doen". Nagevraagd "Als het weer tenminste meewerkt", stellen ze als voorwaarde. "Dat is de eni ge factor waardoor het mis kan gaan. Voor de rest hebben we alles in de hand, maar als het stormt, onweert of regent, dan redden we het niet. Wat dat betreft zijn de statistieken gunstig. We hebben het nagevraagd, en de laatste dertig jaar heeft het op 4 september niet meer gere gend. Regent het dit keer wel, dan is in elk geval dat record gebroken". Generale repetitie in het centrum van Zoeterwoude: Alleen het weer kan de boel verstoren'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25