Connors houdt van New York Hermans sprint weer naar zege Basketbalbond wil hardere lijn Voetbalschandalen Portugal en Praag Oranje zegt duel tegen Quick Boys plotseling af Gunstige tijden Kulker en Van Helden Op 36ste verjaardag ronde verder in toernooi Flushing Meadow I LEIDSCHE BOYS 1 RANDST. SPORT 1 PSV vraagt Liverpool om Aldridge Derde plaats springruiters LUGDUNUM QUICK SALOU (ANP) Matthieu Hermans blijft winnen. Een dag na zijn zege in de Trofeo Masferrer won hij de eerste etappe van de Ronde van Catalonië. In de eindsprint van de rit over 156,8 kilometer met start en finish in Salou bleef hij de Spanjaarden Gutierrez en Dominguez met moeite voor. Het was de 24e overwinning van Hermans dit sei zoen. Door een valpartij in de eerste van zeven plaatselijke ronden in de'Ca talaanse badplaats werd het aantal favorieten voor de eindzege flink uitgedund. Het voorste gedeelte van het peloton, dat in de achter volging was op de Nederlandse neo-prof Louis de Koning, botste tegen de vaste camera van de Spaanse televisie. Op Theo de Rooy na, die grote achterstand op liep en na afloop klaagde over ste kende pijn in de linker arm, bleef de lichamelijke schade beperkt. Het peloton was echter definitief gebroken. De kanshebbers Del- gado, Bernard, Millar en de Neder landers Breukink en Winnen verlo ren bijna drie minuten. Niet Hermans, maar De Koning was de meest opvallende renner in de koers. De 20-jarige man uit Heenvliet, die onlangs tekende bij Peter Post, maakte in Salou zijn profdebuut. Op aanraden van John Talen besloot hij daar iets moois van te maken door na 79 kilometer ,te ontsnappen. De Koning nam maximaal drie minuten, maar werd in de laatste ronde van 5,5 kilome ter ingelopen door de eerste achter volgende groep. Afscheid Kuiper De Oldenzaalse wielerclub gaat op 6 november in een groot wieler spektakel het afscheid van Hennie Kuiper vieren. In de binnenstad van Oldenzaal komen een promi- nentenrace met oud-renners en be kende Nederlanders en een jeugd- koers alvorens Kuiper in een spe ciale city-cyclocross voor koppels uitkomt tegen de wielrenners Wereldturntop weer naar Alioy DEN HAAG (ANP) - Na het succes van de WK-turnen, die vorig jaar 1 oktober in Rotterdam werd gehou den, komt de wereldtop van het turnen volgend jaar maart weer naar het Sportpaleis Ahoy in Rot terdam. Van 10 tot en met 13 maart - zal in Rotterdam voor de tweede maal worden gestreden om de Ahoy Cup. De eerste wedstrijd werd in 1986 als generale repetitie voor het WK- toernooi gehouden. Voor de twee de wedstrijd om de Ahoy Cup, in nauwe samenwerking tussen het sportpaleis en de Koninklijke Ne derlandse Gymnastiek Bond (KNGB), worden de beste twintig turnsters en turners ter wereld uit genodigd. De heren komen vrijdag 10 maart uit in een keuze zeskamp, de dames zaterdag 11 maart in de keuze vierkamp, waarna zondag 12 [maart de toestelfinales volgen. Het is de bedoeling dat het tweede toer nooi om de Ahoycup geldt als kwa lificatiewedstrijd voor de strijd om de wereldbeker van 1990. KATWIJK Oranje komt vol gende week zaterdag niet naar Katwijk en Arie de Vreugd, wed strijdsecretaris van Quick Boys, zit met de gebakken peren. Hij had reeds voor 10.000 gulden aan kaarten aan de man gebracht en moet zich derhalve gaan bezin nen hoe hij dat geld weer kan te rugsluizen naar de rechtmatige Die hadden zich in groten geta le gemeld op Nieuw Zuid om vol gende week verzekerd te zijn van een goed 'uitzicht' op de Oranje vedetten die zich middels dit oe fenduel zouden voorbereiden op de WK-kwalificatiewedstrijd te gen Wales. Gisteren evenwel kreeg De Vreugd een telefoontje uit Zeist dat de wedstrijd van de baan was. Als reden werd opgegeven dat bondscoach Thijs Libregts geen representatief team op de been kan brengen. Zijn internationals uit Italië (Gullit, Van Basten en Rijkaard), Frankrijk (Silooy) en België (Van Tiggelen en Erwin Koeman) zijn pas op zondag be schikbaar, terwijl een drietal ge selecteerden (Kieft, Winter, Wit- sche) kampt met blessures. Libregts zag daarom maar lie ver af van de oefenpartij, maar beloofde De Vreugd wél te zijner tijd terug te komen in Katwijk om met Oranje een oefenpartij af te werken. "Schrale troost", merkte de wedstrijdsecretaris op. "Ik moet nu maar zien hoe ik dat geld bij de mensen terug krijg. En los daar van is het na tuurlijk een strop voor de club. We hadden ons hier heel wat van voorgesteld. In plaats van tegen Oranje spelen we nu onze com petitiewedstrijd tegen Heerjans- dam maar gewoon. Wel een ver schil", aldus de teleurgestelde Katwijker. de huidige generatie. Tot besluit is er een uitgebreide huldiging op het stadhuis. Hennie Kuiper, 39, rijdt op het ogenblik zijn laatste wedstrijden. Na het behalen van de Olympische wegtitel was hij zestien jaar be roepsrenner. Hij won vier klassie kers, de nationale en de wereldtitel en eindigde twee keer als tweede in de Ronde van Frankrijk. Volgend jaar debuteert hij als ploegleider van een nieuwe prof-formatie van een Westduitse sponsor. Na binnenlialen sponsor AMSTELVEEN (ANP) - De Nederlandse Basketbal Bond heeft een nieuwe hoofdsponsor. Borsu International BV uit Weesp, handelaar in computers, spendeert de ko mende twee jaar 300.000 gulden aan het nationale topbas- ketbal: mannen, vrouwen en junioren. Sportief gezien moet dat leiden tot een professionelere aanpak. Chaos en kreten van pijn als het wielrpeloton vlak voor de eindstreep van de eerste etappe in de Ronde van Catalonië ten val komt. Matthieu Hermans ontkwam aan de valpartij en ging als eerste over de finish. ESSEN (ANP) - Twee Neder landse Olympische atleten, Ro bin van Helden en Han Kulker hebben gisteravond in Essen een laatste testwedstrijd gelopen voor hun vertrek naar het trai ningskamp in het Japanse Naga no. Beide lopers kwamen uit op de 800 meter. De weersomstandigheden wa ren in de Westduitse stad weinig ideaal. Het was koud en het re gende. Van Helden, die afgelo pen zondag in Koblenz de strijd moest staken wegens maagpro blemen, werd tweede in 1.46,85. De wedstrijd leverde in in 1.46,31 een overwinning op voor de En gelsman Steve Heard. Leidenaar Han Kiilker bezette in 1.47,25 de vijfde plaats. Tom Baltus, de der de Nederlandse deelnemer, werd in een nieuw persoonlijk record van 1.47,78 negende op de 800 meter. Rob Dielis, de Nederlandse kampioen op de 1500 meter, ein digde op zijn specialiteit als der de in 3.44,09. De Deen Lars Bög \yon in 3.43,71. De Engelsman Joe Buckner zegevierde op de 5000 meter in 13.32,99. Tonnie Dirks werd achtste in 14.03,63 en Marc van Rooy negende in 14.04,24. Nuneva De Bulgaarse Anneli Nuneva heeft op de eerste dag van de Bulgaarse atletiekkampioen- schappen in Sofia een uitsteken de 100 meter gelopen. Nuneva noteerde een tijd van 10,85 se conden, waarmee zij vierde staat op de wereldranglijst van dit jaar. Sneller waren alleen we reldrecordhoudster Florence Griffith (10,49), Evelyn Ashford, de Amerikaanse Olympische kampioene van 1984 met 10,81 en haar landgenote Sheila Echolls. Nuneva liep eerder dit op 2 juni in Zagreb, reeds een tijd van 10,92 seconden. De Bulgaar se is de snelste Europese loop ster van dit seizoen. Bij de titelstrijd in Sofia verbe terde Georgiu Todorov het natio nale record kogelstoten bij de tot 21,01 meter. Meyers moet thuis blijven WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse zwemster Angel Myers gaat definitief niet naar de Olympische Spelen van Se oul. Een driekoppige strafcom- missie heeft het beroep dat de op doping betrapte Meyers in diende afgewezen. Bij recente controles bleek dat. Angel Meyers verboden middelen tot zich had geno men. Volgens ingewijden ging het om anabole steroïden. Meyers, deze zomer de snelste zwemster ter wereld, werd daarop uit de Olympische ploeg gezet. De zwemster ver klaarde voor de commissie dat ze alleen de anti-conceptie pil heeft geslikt. Meyers werd voor Seoul geschat op vijf medailles in de individuele onderdelen en de estafettes. „We laten ons niet meer voc zetten. Afgaan doen we niet zegt vice-voorzitter John Schuur man van de bond. Hij doelt dan op het Pré-Olympisch Toernooi (POT) in eigen land, waar het Nederland se team vroegtijdig werd uitge schakeld. Het nationale basketbal staat voor een drietal krachtproeven. De mannen spelen in november tegen Griekenland en Engeland om een plaats in de eindronde van de Eu ropese titelstrijd. De vrouwen gaan volgend jaar in Varna (Bulgarije) op zoek naar hun plaats bij de beste acht van Europa. Ten slotte basket ballen de junioren, vorige week nog kansloos laatste bij de EK in Joegoslavië, in 1990 om Europese titel in Groningen. De lange zoektocht naar een sponsor is daarom net op tijd be ëindigd. Want het bestuur van de bond heeft geleerd van het POT. De bond gaf ongeveer een ton uit om spelers vrij te krijgen van werk en andere bezigheden. Deson danks regende het afzeggingen. Grootste tegenvaller was het weg blijven van Rik Smits, die de draft in het goed betalende Amerikaanse basketbal belangrijker vond. John Schuurman: „Voor ons gevoel heb ben we er toen alles aan gedaan." De bond verwacht betere tijden. Op de jaarlijkse begroting van 2,5 miljoen gulden is ongeveer tien procent vrij besteedbaar. Het geld van de sponsor, anderhalve ton FLUSHING MEADOW (RTR/AFP) Na Boris Becker is ook Yannick Noah tijdens de open Amerikaanse tennisstrijd in Flushing Meadow aan een blessure ten onder gegaan. Haalde de met een voetkwaal tobbende Westduitser donderdag het einde van de partij te gen de Australiër Darren Cahill nog wel, al was dat dan als verliezer, de Fransman wierp de handdoek voordat een andere Aussie, Jason Stoltenberg, het karwei had kunnen afron den. Bij de stand 6-2, 6-7, 5-1 in het voor deel van Stoltenberg staakte Noah de strijd op de 'grandstand' baan naast het centre court, waar ook de als vijfde geplaatste Becker zijn lij densweg doorliep. De Australiërs doen trouwens toch van zich spre ken, want ook Mark Woodforde maakte donderdagavond indruk door John McEnroe uit te schake len. Noah had te veel last van een spierblessure in beide kniege wrichten om de partij tot een goed einde te kunnen brengen. „Ik had er van het begin hinder van. Het werd steeds erger", aldus de Frans man. „Ik kon op het laatst haast niet meer bewegen. Op die manier had ik geen enkele kans." Noah denkt er hard over zich te laten opereren. Stoltenberg toonde zich verbaasd over het plotselinge ein de. „Ik keek er echt van op. Ik had helemaal niet in de gaten, dat hij geblesseerd was. Ineens kwam hij naar me toe met de mededeling dat hij ermee stopte", aldus de 18-jari- ge Australiër, die als junior bijna al les won wat te Jimmy Connors vierde zijn 36e verjaardag met een overwinning in de tweede ronde op Gilad Bloom uit Israel. De vijfvoudige open Amerikaanse kampioen (1974, 1976, 1977, 1982 en 1983), die vorig jaar nog de halve finales haalde, stond vier sets op de baan: 6-0, 6-3, 3-6,6-1. Volgens Connors is de 'love affair' met de open Amerikaanse LISSABON (Reuter) - De Por tugese voetbalbond heeft gisteren het naar de eerste divisie gepromo veerde Famalicao teruggezet naar de derde divisie. De bond nam het besluit nadat was gebleken dat de club Macedo de Cavaleiros het af gelopen seizoen had omgékocht, waardoor promotie naar de hoog ste afdeling zeker werd. Beide clubs zijn teruggezet naar de derde divisie. Zij werden boven dien beboet met 50.0000 escudos (800 gulden). De voorzitters van de twee verenigingen werd het recht ontzegd deze functie ooit bij een club uit te oefenen. De zaak kwam aan het rollen door het sportdagblad A Bola, dat onthulde dat Macedo de Cavaleiros op de omkoping was ingegaan om dat het in geldnood verkeerde en zelf geen kans meer had op promo tie. ADVERTENTIE A.s. zondag 4 sept. AANV. 14u30 Terr. Boshuizerkade. Aangeboden door de Jeugd van Leidsche Boys licao inneemt in de hoogste afde ling. De twee wedstrijden die Famalicao heeft gespeeld zijn ver vallen verklaard. Fafe zal de ont moetingen tegen Viseu en Nacio- nal de Madeira later inhalen. De wedstrijd Macedo de Cavalei ros - Famalicao werd op 8 mei ge speeld. Bij de rust leidde Famali cao met i-0. In de tweede helft werd het duel gestaakt wegens moeilijkheden met het publiek. De wedstrijd werd niet meer uitge speeld en de bond riep Famalicao uit tot winnaar met 3-0. De club verpverde daarmee de promotie naar de eerste divisie. Bohemians Praag Volgens de Tsjechoslowaakse krant Svobodne Slovo zijn drie be stuursleden en twintig voetballers van Bohemians Praag verwikkeld in een corruptieschandaal. De be stuursleden zouden, met behulp van een zwarte kas, transfers heb ben betaald en premies hebben uit- de spelers. De socialistische partijkrant noemt geen namen, maar het zou gaan om de vroegere voorzitter, se cretaris, penningmeester en twin tig voormalige en huidige spelers van Bohemians. Zij zullen tegen het einde van het jaar berecht wor den in deze zaak over het de 'zwarte kas', die gevuld was met 1,7 mil joen Tsjechoslowaakse kronen, meer dan een half pniljoen gulden. De kas bestond tussen 1977 en 1987. Zdenek Svoboda, voormalig secretaris van de club, werd on langs vrijgelaten na enkele maan den preventieve hechtenis. Hij ris keert een verdere gevangenisstraf van maximaal twee jaar. na negentien jaar nog steeds in vol le bloei. „Dit is altijd het toernooi geweest, waar ik van heb gehou den. Hier, in New York, voel ik me min of meer thuis. De liefhebbers komen graag naar mijn partijen kij ken, ze houden van mijn stijl en die relatie tussen ons haalt het beste in mij boven." Ivan Lendl, de als eerste ge plaatste en drievoudig winnaar op Flushing Meadow, plaatste zich ge makkelijk voor de derde ronde. Lendl versloeg in drie sets de Ame rikaan Jay Berger: 6-2,6-4 en 6-1. In de derde ronde speelt Lendl tegen de Amerikaan Scott Davis. Ook de als vierde geplaatste Amerikaan André Agassi bereikte de derde ronde. Agassi was in vier sets (4-6, 6-2, 6-3 en 6-4) te sterk voor zijn landgenoot Rick Leach, 168 e op de wereldranglijst. De Amerikaan Jo- han Kriek is de volgende tegen stander van de jonge Amerikaan. Bij de vrouwen werd Martina Navratilova de eerste speelster, die de laatste zestien haalde. De als nummer twee geplaatste Ameri kaanse won in de derde ronde moeiteloos van de Australische Anne Minter: 6-1, 6-3. Haar als der de gerangschikte landgenote Christ Evert-gunde in de tweede ronde haar opponente en landge note Halle Cioffi slechts éen game: 6-1, 6-0. Nicole Jagerman heeft de derde ronde niet gehaald. De Nederland se verloor in drie sets: 5-7,6-4 en 1-6 van de Amerikaanse Patty Fen- dick. De Amerikaanse tennisser Jimmy Connors i bereikte de 36-jarige Connors de derde ronde v telstrijd. EINDHOVEN (GPD) - PSV heeft in een poging om naast Wim Kieft een internationaal gelouterde aan valler binnen het team te halen, aangeklopt bij Liverpool. In de ver onderstelling dat door de terug komst van Ian Rush bij de Britse kampioen, John Aldridge overbo dig is geworden, bracht PSV een bod van om en nabij vier miljoen gulden uit op deze 30rjarige Ier. ADVERTENTIE De V.V. leidsche Boys bedankt de sponsors H.v. Leeuwen en de Gebr. Opdam v.d. sponsoring van onze jeugdelftallen seiz. '88/'89. Liverpool-manager Kenny Dalg- lish evenwel gaat komend seizoen uit van een aanval met Rush en Al dridge, zodat van een eventueel vertrek géén sprake kan zijn. Naast Laudrup en Degrijze in een eerder stadium, lijkt ook deze derde seri euze poging van PSV een scorende spits te bemachtigen gedoemd te mislukken. „Ik weet het niet of Liverpool Al dridge wel of niet laat gaan" aldus Ploegsma. „Zo ver zijn we niet ge komen. Van onderhandelingen is ook geen sprake. We oriënteren ons en Aldridge zou een alternatief kunnen zijn. Maandag praten we met Liverpool over de mogelijkhe den". voor elk jaar, js daarop een welko me aanvulling. „Want",' zo zegt Schuurman, „het mag niet meer voorkomen dat de leden moeten bloeden om een paar internationals in het veld te krijgen." Voor het POT gebeurde dat wel. Van alle basketballers werd een extra hef fing van een paar gulden gevraagd om de exploitatie rond te krijgen. Gezocht wordt bovendien een coach voor het mannenteam die keiharde eisen stelt, net als de spe lers doen. Wie die coach wordt, is volgende week na de ploegenpre- sentatie in Den Helder bekend. Model voor de ambities van de bond staat het juniorenteam. De jongeren spelen in 1990 om de Eu ropese titel in Groningen. Als voor bereiding komt de ploeg in de pro motiedivisie uit. De jeugdigen doen daar harde wedstrijdervaring op, met veel tegenstand. Boven dien wil de bond junioren een con tract laten tekenen, als stok achter de deur. Spelers die getekend heb ben, mogen niet zonder geldige re den wegblijven bij het nationale team. Doen ze dat wel, dan is de competitie voor hen taboe. Terwijl daarin nu juist zo'n leuke prijs te vergeven is. Op initiatief van de sponsor mogen de beste twee speelsters en spelers onder 23 jaar naar een basketbalevenement naar keuze. „Al zijn het de play-offs op Tasmanië", lacht Schuurman. JDe basketbalbond verhuist eind dit jaar met nog drie nationale sportbonden nemen naar Bunnik. De bureaus van de Koninklijke Ne derlandse Hockey Bond, het Ko ninklijk Nederlands Korfbalver- bond, de Nederlandse Basketbal bond en het Nederlands Handbal Verbond zijn nu nog gevestigd in respectievelijk Amstelveen, Zeist, Amsterdam en Zaltbommel. Het gebouw, met een vloer-op- pervlakte van 2700 vierkante me ter, komt te liggen in het kantoren- gebied 'de Twaalf Apostelen' in Bunnik. De bonden hebben geko zen voor Bunnik, omdat de plaats centraal ligt in het land en makke lijk is te bereiken. Bovendien was er genoeg plaats om de volledige plannen te verwezenlijken. De vier bonden verwachten de kosten te kunnen drukken, omdat ze ge meenschappelijk gebruik maken van een aantal voorzieningen. In het gebouw gaan zeventig mensen werken. LANAKEN (ANP) - Nederland is gisteren voor vrijwel lege tribunes tijdens het CHIO van Lanaken der de geworden in de landenwed- strijd. Met de ruiters Emile Hen- drix, Wout-Jan van der Schans. Bert Romp en Jos Lansink kwam Nederland over de twee manches op een parkoers van 400 meter en twaalf hindernissen tot een totaal van 15,50 strafpunten. Eerste werd het*' dit seizoen ongenaakbare Frankrijk, dat met acht strafpun ten Zwitserland vier strafpunten voor bleef. De winnende Franse equipe bestond uit Bost, Rozier, Gayat en Delaveau. Na de eerste manche was Neder land op het erf van Stal Zangers- heide (van Leon Melchior) achter de Fransen nog tweede. Lansink was met Libero H foutloos geble ven, de andere drie liepen vier strafpunten op. In de tweede om gang bleef niet alleen de uitste kend in vorm verkerende Lansink zonder fouten, maar slaagde ook Hendrix er in met Decision alle hindernissen heel te laten. Romp zag Renville op het water stoppen en kreeg 7,50 strafpunten, Van der Schans maakte met de schimmel Valeur D twee springfouten. De Seoulgangers Lansink en Van der Schans konden niet over hun top paarden Felix en Olympic Treffer beschikken. Die staan momenteel in quarantaine. Barry Beerschot Beerschot, de ploeg Hughes, heeft zijn eerste ning in de Belgische competitie be haald. Voor 16.000 toeschouwers versloeg de club in de Antwerpse derby FC Antwerp met 5-1, na een ruststand van 2-0. Het was het eer ste verlies voor het door Georg Kessler getrainde Antwerp. Simon Tahamata was een van de uitblin kers bij Beerschot. De Nederlander Ton Blanker opende na 22 minuten de score voor Beerschot. Goots, Daerden, weer Goots en Wellens verhoogden naar 5-0, waarna Emmerechts vlak voor tijd tegen scoorde. ADVERTENTIE Zondag 14 uur De Tegelhandel 'Mag het ook iets meer zijn?' COLORADO SPRINGS (AFP) De Amerikaanse bokser Wil liam Guthrie kan zich alleen zelf maar verwijten maken dat hij de Olympische Spelen in Se oul mist. Guthrie was na afloop van de Olympische kwalifica tiewedstrijden betrapt het ge bruik van verboden middelen. Hij werd gediskwalificeerd maar later weer in ere hersteld. Vervolgens kreeg hij een her kansing tegen Anthony Hem- brick, die reeds als Amerikaans vertegenwoordiger in het mid dengewicht was aangewezen. Toen Guthrie zich donderdag avond in Colorado Springs pre senteerde voor de weging van het gevecht bleek hij 270 gram zwaarder te zijn dan de limiet van 75 kilogram voor zijn ge wichtsklasse. Hij werd vervol gens tot verliezer verklaard.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17