a spoo";tv Becker en McEnroe blazen de aftocht Milan leert Real n lesje Manager Pakistan stapt op Olympische sprinter spoorloos Bobslee per advertentie Tweede zege honkbalteam Bollegraf kansloos tegen Graf 'KrukkenelftaT bestaat niet meer Cruijff als 'buitenlander Tentoonstelling over de Spelen van 1936 SLUITER VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 PAGINA 17 KARACHI (RTR) De manager van het Pakistaanse hockeyteam, Khalid Mahmood, heeft drie dagen voor het vertrek van de Olympi sche selectie naar Seoul ontslag ge nomen. Hij was nog pas twee maanden in dienst als opvolger van brigadier Atif. Mahmood kwam tot zijn besluit nadat middenvelder Naeem Amjad in de ploeg was ge kozen in plaats van Ayaz Mah mood, die de voorkeur had van de manager. De Pakistaanse Hockey Federa tie heeft als opvolger van Khalid Mahmood aangewezen de oud-in ternationaal Islah Islahuddin, die de laatste jaren de hockeysport volgde als televisieverslaggever. Islahuddin was in de ploeg van Pakistan, die in 1978 in Buenos Ai res wereldkampioen werd door een zege in de eindstrijd op Nederland, aanvoerder. Hij is nog niet eerder manager, hetgeen volgens de Pakistaanse maatstaven zoveel wil zeggen als coach, geweest. Pakistan verdedigt zijn vier jaar geleden - onder de nu teruggetre den Khalid Mahmood - in Los An geles veroverde Olympische titel. In Seoul zit de ploeg in groep A met Spanje, Nederland, Argentinië, Ke nya en wereldkampioen Australië. SANTA BARBARA (AFP) - De Amerikaanse sprinter Roy Martin, die zich heeft geplaatst voor de Olympische 200 meter, heeft al we kenlang niets meer van zich laten horen. Stan Huntsman, chef-trai ner van de herenploeg, die aan de vorm schaaft in Santa Barbara, tast volledig in het duister. Hij heeft sinds de selectiewedstrijden in Philadelphia in juli taal noch teken van Martin vernomen. „We zijn er niet in geslaagd con tact met hem te krijgen", aldus Huntsman. „Ook van zijn coach Bob Kersee ben ik niets wijzer ge worden. Martin wordt geacht zater dag in Los Angeles aan voor-Olym pische wedstrijden mee te doen. Als hij daar niet verschijnt moeten we eens bekijken of hij nog wel voor Seoul in aanmerking komt." Het Amerikaanse Olympische Co mité heeft de tijd tot 8 september om de definitieve deelnemerslijst aan het organisatiecomité op te ge ven. OOST-BERLIJN (Reuter) - Een op merkelijke advertentie stond deze week in de Oostduitse legerkrant Volksarmee. Oost-Duitsland is op zoek naar lieden met ambities in de bobslee. De toelatingseisen in de advertentie zijn echter streng. Ge ïnteresseerden moeten de honderd meter kunnen afleggen binnen 11,5 seconden, worden geacht tenmin ste 6,5 ver te springen en twaalf me ter kogel te stoten. Potentiële 'bobbers' moeten bin nen vijf weken een reactie met hun staat van dienst opsturen naar ASK Oberhof, de vereninging van de militairen. Uit die club werden ondermeer Wolfgang Hoppe en Bernhard Lehmann gerecruteerd, winnaars van verschillende Olym pische bobslee-medailles. Naast bovengenoemde eisen, stelt de advertentie in Volksarmee als voorwaarden dat de sollicitan ten over een uitstekende gezond heid beschikken en grenzeloze stress kunnen verdragen. Het moe ten allrounders zijn, met talent voor gymnastiek en de tienkamp. Het durven nemen van risico's is ten slotte noodzakelijk. NOVARA (ANP) - Nederland heeft tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap honkbal zijn twee de overwinning behaald. De ploeg van manager Tom Petroff zegevier de donderdag in Novara met 10-7 over de Nederlandse Antillen. Nederland legde in de tweede slagbeurt de grondslag voor de ze ge. Met zes runs werd afstand geno men van de rijksgenoten. Hoogte punt van de inning was een drie- honkslag van Jackey Jacoba. De Antillianen kwamen terug via een i grandslam-homerun van Alvaro Ascencion. In de vijfde inning kwam de Antilliaanse ploeg tot op een punt (7-8). In het slot van de wedstrijd, waarin de Nederlandse verdediging werd geleid dor Geof frey Kohl, sloeg Bill Groot een homerun (solo). NEW YORK (Reuter) - John McEnroe en Boris Becker hebben opnieuw vroegtijdig af scheid moeten nemen van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen op Flushing Meadow. McEnroe verloor gisteren voor de tweede keer binnen drie weken van de Austra liër Mark Woodforde, die na bijna vier uur spelen in de vijfde set een einde aan de partij maakte. Woodforde mag zich er op beroepen de enige speler te zijn, die McEnroe op Flus hing Meadow in een vijf-setter versloeg. STUTTGART (DPA) - Na zestien jaar is het 'slechtste voetbalelftal van Westduitsland' opgeheven. De SV Kickers Marbach, een clubje uit de buurt van Stuttgart, heeft zich voor komend seizoen niet meer aangemeld voor de plaatselijke voetbalklasse. In de Süddeutsche Zeitung wordt als reden opgegeven, dat geen jeug digen meer voor handen zijn om het elftal aan te vullen. Met een 5-8 nederlaag begon in 1971 de treurige aaneenschake ling van resultaten van de Kic kers. Toen in december 1972 voor het eerst gewonnen werd, verbrandden de spelers van de tegenstander vertwijfeld hun voetbalschoenen. Hun trainer was moedeloos en gaf zijn baan tje op. Tot 1981 kon Marbach ver volgens slechts twee maal win nen. Na de 2-1 overwinning op het naburige Asberg was de vreugde in het Marbach-kamp zo groot, dat de penningmeester el- De nederlaag kwam hard aan bij de Amerikaan, die het toernooi vier keer op zijn naam bracht. „Mijn volley liet me in de steek", luidde zijn simpele verklaring voor het verlies. Maar dat was niet het enige probleem bij McEnroe. De als zes- i zijn geblesseerde voet niet. De Westduitser verloor tiende geplaatste Amerikaan, die (foto ap) wanhopig probeert zijn plaats bij de wereldtop te heroveren, vocht vooral tegen een slecht lopende op slag. Keer op keer werd hij gepas seerd door zijn Australische tegen stander, die drie weken geleden in Toronto ook al te sterk bleek. „Hij is een legende, één van de beste spelers uit de geschiedenis. Het is nog altijd een eer om tegen hem te spelen. Maar in Toronto bleek al, dat hij zijn beste tijd heeft gehad. Tegen de huidige McEnroe is te genwoordig niemand meer kans loos. Daar heb ik steeds aan ge dacht", verklaarde Woodforde. McEnroe leek aanvankelijk op weg zijn plaats in de derde ronde veilig te stellen. De Amerikaan, die de eerste set met 5-7 had afgege ven, won de tweede en derde reeks met 6-4 en 7-6. Daarna had hij geen ke speler 35 gulden winstpremie gaf. Voor SV Marbach was 1986 het beste jaar uit de clubgeschiede nis, met een op twee na laatste plaats in de eindstand. Volgens de Süddeutsche Zeitung hebben de clubs uit de buurt teleurge steld gereageerd op het besluit van SV Marbach er mee op te houden. Marbach was altijd goed voor vier punten en een hoop doelpunten. De club was geliefd als een rijke suikertante. antwoord meer op de bij vlagen briljante passeerslagen van Wood forde, nummer 36 op de wereld ranglijst. „Ik bood hem na de derde set de kans om terug te komen. Op belangrijke momenten was hij ge woon beter", klaagde McEnroe. Woodforde bracht met 6-3 in de vierde set de stand in evenwicht. De Australiër liet zich in de beslis sende reeks niet van de wijs bren gen. Met drie doorbraken maakte hij een einde aan het optreden van McEnroe, die nog nooit eerder op Flushing Meadow een vijf-setter had verloren. De Amerikaan, die zich aanvan kelijk rustig gedroeg, verviel aan het begin van de vijfde set weer in oude rol van ruziemaker. Nadat Woodforde de opslag van zijn te genstander had opgeëist, koelde McEnroe zijn woede af op umpire Richard Ings. Na enkele dubieuze beslissingen van de lijnrechters stapte de Amerikaan op Ings af. „Heb ik U soms in een eerder leven iets aangedaan", was zijn commen taar op de arbiter. Het gekrakeel deed de concentratie van de Ame- MADRID (GPD) Real Madrid weet sinds gisteravond welke club het vóór de Europa Cup I-finale maar liever niet moet tegenkomen: AC Milan. In de tiende uitvoering om de Bernabeu Trofee in Madrid gaf de Italiaanse kampioen (nota bene zonder de geblesseerde Van Basten en met Gul- lit slechts een helft in de gelederen) Real een geducht lesje (0-3). Voor ruim 90.000 socios faalde Real weliswaar niet, maar de Spaanse nummer 1 liet wel zien dat het integratie proces van Schuster nog lang niet afgerond is. In zijn eerste optreden voor eigen publiek onderscheidde Schuster zich voornamelijk door talloze fou tieve passes, die hem de eerste fluitconcerten opleverden. Slechts zelden toonde de door Beenhakker tot absolutistische spelmaker ver heven Duitser zijn fluwelen balge voel. Schuster werd volledig over klast, eerst door Gullit en na de rust door de naar het middenveld op schuivende Frank Rijkaard, te recht uitgeroepen door de Spaanse pers tot de beste man van het veld. Slechts in een kortstondige fase zorgde Real voor enig gevaar via de levendige Butragueno en Hugo Sanchez, wiens fameuze schaarbe weging overigens nog niet hele maal geolied verliep. Óp slag van rust zorgde Donadoni voor grote verslagenheid in het Madrileense kamp door hard in de kruising te knallen (0-1). Na rust, met Gallego voor Sanchis, versterkte Milan zijn greep op de wedstrijd, vooral door Rijkaard, die zijn EK-vorm in het voorseizoen alweer te pakken heeft. Milan drukte het overwicht in logische doelpunten uit van in valler Mannari en de eveneens uit blinkende Maldini (0-3). Cruijff Als Johan Cruijff zelf niet aan het woord is, wordt wel over hem ge sproken. Aan de vooravond van de Spaanse competitie, die zaterdag begint, heeft de bond nog steeds niet beslist of de Amsterdammer bij zijn club Barcelona vanaf de bank mag coachen. Zijn papieren zijn in Spanje omstreden. De club leiding is inmiddels op een slechte tijding voorbereid. Desnoods ma ken de de bestuurderen gebruik van de nieuwe Spaanse regel die drie buitenlandse spelers per club toelaat. Als Cruijff opgegeven wordt als derde buitenlandse spe ler mag hij altijd op de bank zitten, zo redeneert men bij Barcelona. Volgens de Spaanse bond zijn de papieren van de vroegere Neder landse topvoetballer niet geldig. De bond heeft geen boodschap aan het feit dat Cruijff vanwege zijn verdiensten voor het Nederlandse voetbal zijn trainersdiploma ca deau kreeg. Ook aan de tweede voorwaarde voldoet hij niet. Cruijff was niet drie jaar achtereen trainer bij een Nederlandse club. Hij is overigens niet de enige die 'be dreigd' wordt. Hetzelfde geldt voor zijn assistent Tonnie Bruins-Slot en de Joegoslaaf Antic, trainer van Real Zaragoza. De komende strijd om het Spaanse Liga-kampioenschap gaat gepaard met nieuwigheden. De jonge Angel Villar is anderhalve maand in functie als bondsvoorzit ter en geldt als een dynamisch man met een ruime blik. Öud-voetballer Luis Suarez volgde Miguel Munoz onlangs op als bondscoach. Suarez was voorheen trainer van Jong- Spanje en heeft de dwingende op dracht meegekregen zich met Spanje te kwalificeren voor de eindstrijd om de wereldtitel in Ita lië. Nieuw is ook de toegestane uit breiding van het aantal buitenlan ders per club van twee naar drie. Dat besluit viel pas vorige maand, zodat het voor de meeste clubs on mogelijk was nog een derde buite- lander van internationale klasse vast te leggen. Slechts zes clubs zit ten aan hun plafond: Celta de Vigo, Logrones, Valladolid, Murcia, Va lencia en de belangrijkste, Atletico Madrid. De tegenstander van FC. Groningen in de eerste ronde van de strijd om de UEFA-beker speelt met de Portugese dribbelaar Paolo Futre en de Brazilianen Paltazar en Donato. Alleen de Baskische clubs, Ruud Gullit zet Real-speler Sanchis op het verkeerde been. AC Milan Real Sociedad uit San Sebastian en Athletic de Bilbao, doen het princi pieel zonder inbreng van buiten de landsgrenzen. Controle op het gebruik van do pe is de laatste nieuwigheid van het seizoen. Eigenlijk zou pas vanaf ja nuari gecontroleerd worden op verboden middelen, maar onder druk van de Hoge Raad voor de Sport gebeurt dat reeds bij aan vang van de competitie. Twee dok toren belasten zich met het onder zoek. Na elke wedstrijd worden van elke ploeg twee spelers door het lot aangewezen een plasje te doen. West Ham De Londense voetbalclub West Ham United heeft gisteren een nieuwe stap gezet in zijn gevecht tegen vandalen, de hooligans. Zes tien supporters van de club werd de toegang tot het stadion Upton Park voor het leven ontzegd. Sportcomplex "Morsch II" Smaragdlaan Zaterdag a.s. aanvang 14.00 l 3° klasse KNVB LEIDEN TEGEN LYRA SCHILDERWERKEN BV ut 071-120666 OVERLOON (ANP) - Met de Olym pische Spelen van Seoul in het naaste verschiet is gisteren in het Oorlogs- en Verzetmuseum te Overloon de tentoonstelling De Olympische Spelen van 1936 - 19nu geopend. „Een les en een waar schuwing", aldus WVC-minister Brinkman, die de officiële opening verrichtte." Discriminatie, onder drukking en geweld zijn tenden sen, die steeds weer de kop op ste ken". Bij de nazi-spelen van Berlijn verloor de sport zijn onschuld. Het was de eerste keer, dat van de spor ter een bewuste politieke keuze werd gevraagd. De oud-bokser Ben Bril, eregast in Overloon, weigerde evenals twee atleten te gaan. „Ik had voor die tijd wel twintig of der tig keer in Duitsland gebokst. Maar toen ik in 1934 de ruiten bij Joodse zaken zag ingooien en de bruin- hemden overal op straat versche nen, wist ik het wel. Nazi-Duits- land zou mij niet te zien krijgen". Bril bracht op de tentoonstelling zijn stoffelijke herinneringen uit die tijd in. Veel zijn het er niet. De reden staat erbij: de concentratie kampen van Vught, Westerbork en Bergen Belsen beroofden hem van alles. Hij behield het leven; wat van tienduizenden anderen niet kan worden gezegd. De destijds popu laire radio-verslaggever Han Hol lander was één van hen. Hij ver trouwde vergeefs op het hem in Berlijn geschonken Ehrenzeichen. Het veel gehoorde verweer: „Wij hebben het niet geweten", wordt in Overloon ontzenuwd. Kranten-ar tikelen - soms daterend van twee jaar vóór de spelen van 1936 - laten er geen twijfel over bestaan, dat Hitier het Olympisch festijn ten ei gen bate zou misbruiken. Ben Bril was niet de enige in Ne derland, die de situatie scherp be oordeelde. Voetbalbond, gymnas- tiekverbond en de krachtsport- bond zonden ook geen vertegen woordigers naar Berlijn. De voet balbond gaf als argument dat het geen representatieve vertegen woordiging op de been kon bren gen. De stellingname van de krachtsportbond en het gymnas- tiekverbond was principieel. De ^krachtsporters wijdden zelfs een referendum aan „Berlijn". Met overgrote meerderheid van stem men besloot men niet te gaan. Het Nederlands Olympisch Co mité komt in de publikaties naar voren als een fervent voorstander van deelname. Onderzoeker André Swijtink heeft dat beeld niet kun- Madrid met 3-0. „Na onderhoud met de politie en het verkrijgen van de nodige infor matie hebben wij de zestien sup porters schriftelijk van onze beslis sing op de hoogte gebracht", aldus Tom Finn, secretaris van West Ham. „Als ze proberen toch het sta dion in te komen, zullen ze eruit worden gezet. In de toekomst is hun bezoek aan Uptown Park ta boe. Bovendien zullen ze bij over treding van de wet vervolgd wor den". rikaan geen goed. Woodforde brak nog twee keer zijn service en kon het toernooi vervolgen. Na McEnroe verdween eveneens diens landgenoot Brad Gilbert uit het toernooi. De als elfde geplaats te Amerikaan kon het niet bolwer ken tegen Peruaan Jaime Yzaga. Gilbert, die vorig jaar op Flushing Meadow Boris Becker uitschakel de, verloor in vier sets: 6-1, 0-6, 4-6, 3-6. Boris Becker is op de vierde dag van de strijd om de open Ameri kaanse tennistitels gestruikeld over de Australiër Darren Cahill en zijn eigen voeten. De als vijfde ge plaatste, 20-jarige Westduitser had teveel last van een blessure, die hem al weken (sinds zijn zege in In dianapolis) parten speelt, om de zeer goed op dreef zijnde Cahill, nummer 33 van de wereld, te weer staan. Met de ontnuchterende setstanden van 3-6, 3-6, 2-6 kwam de uitschakeling van Becker, die vorig jaar op Flushing Meadow in de achtste finales verloor van de Amerikaan Brad Gilbert. Twee dagen eerder verkeerde Becker na een zege op de Ameri kaan Brad Nelson nog in de veron derstelling, dat de ontstekingen aan beide voeten genezen waren. Het tegendeel bleek waar. De pijn lijke blessures speelden zo op, dat Becker meer stond dan dat hij liep. Met bovendien nog een haperende opslag had de man uit Leimen geen verweer tegen Cahill, die geen ge nade kende. In de eerste set, die 33 minuten duurde, sloeg Becker zeer tegen zijn gewoonte in drie dubbe le fouten in één game (de immer ge wichtige zevende). Bij 1-3 in de tweede set liet Becker met ter af sluiting nog een dubbele fout we derom een doorbraak toe. Na iets meer dan een uur waren de steken, vooral in de linkervoet, zo toegenomen, dat Becker om een behandeling vroeg van masseur Bill Norris. Daarbij werd de regle mentair toegestane onderbreking van negentig seconden overschre den, hetgeen Becker op een waar schuwing kwam te staan. Ten ein de raad liet de tweevoudige oud- Wimbledonkampioen korte tijd la ter Norris opnieuw opdraven, zon der dat dit hem enige verlichting verschafte. Bollegraf Manon Bollegraf was tegen Stef fi Graf een geluk als Cahill ten deel viel, niet beschoren. Bij lange na niet, al speelde de eerzuchtige nummer één van de wereld niet op haar best. De Nederlandse begon voortvarend met een doorbraak in de eerste game, maar had meteen al haar kruit verschoten. Het bleef de enige game, die haar vergund was. Na 52 minuten verwoed tegenspel te hebben geboden zonder echt te kunnen profiteren van het matige service- en forehandspel van Graf, kwam het einde voor Bollegraf met 1-6, 0-6. Eerder op de vierde dag ver dween de tweede Nederlandse spe ler uit het enkelspel. Nadat Michiel Schapers al in de openingsronde roemloos ten onder was gegaan te gen de Amerikaan Aaron Krick- stein liet Menno Oosting zich de wil opleggen door de zeker niet prominente Canadees Martin Lau- rendeau. Deze nummer 151 van de wereld was uit het kwalificatietoer nooi gekomen. De nationale kam pioen (107e op de wereldranglijst) grabbelde slechts acht games bij een: 3-6, 3-6, 2-6. Hij kreeg geen in zage in de notulen van de bestuurs vergaderingen uit die jaren. Het NOC, dat verantwoordelijk was voor de (overigens succesvolle) uit zending naar Berlijn, verleende wel - zij het zijdelings - medewer king aan de tentoonstelling in Overloon. Vice-voorzitter mevr. Le Coultre was aanwezig bij de ope ning. VRIJDAG 16 30-17 15 Did 1 ARD-Sport extra. Paardesport: reportage uit Baden-Baden van de Galopprennwoche Iffezheim 18.00-18.25 Ned 2: Sport met de 100 km. skeelerwedstrijd te Markelo, auto sport (racefestival van Zandvoort), paar desport (WK vierspannen te Apeldoorn) en het sportoverzicht. 18.00-18 30 Ned 3: Studio Sport. Paar desport: WK vierspannen in Apeldoorn. 20.50-21 15 BBC 1 Best of the British documentaire serie over de Britse filmin dustrie, vandaag sportfragmenten 22 35-23.35 Super Sportsworld. 23.20-23.50 Did 2 Die Sport-Reportage met o.a. een verslag van de voetbalwed strijden uit de Bundesliga. ZATERDAG 10.23-10.55 Did 1: Die Sport-Reporlage. 11 15-18 00 BBC 1 Grandstand Met cricket" de Natwest Trophy-finale in het Lords-stadion, paarderennen: in Hay- dock Park en waterskiën: de Europese kampioenschappen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17