TAD LEIDEN 'Collegegeld universiteit moet flink stuk hoger' In 1990 bevrijdingsbal houden met Canadezen LEIDSCH m DAGBLAD Weer optredens van artiesten op Leidato Onderzoek Japanse operatiemethode Mogen werkt samen met Gist-Brocades en prof. Schilperoort 'Wijkteams politie niet haalbaar' Bakkerij niet duiventil en uitwerpselen van muizen s DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1 LEIDEN Voor het eerst sinds acht jaar treden er bij de Leidato weer artiesten op. De organisatie heeft onder meer Nico Haak, Imca Marina en Saskia en Serge voor een optreden in de Groenoordhallen vastgelegd'. Daarvoor wordt er een speciaal podium opgericht. Volgens J. van der Klugt, de voorzitter van het Leidato-bestuur, is daarmee een traditie in ere her steld. "Vroeger draaide de Leidato juist op de artiesten, kwamen de mensen in de eerste plaats voor hen". Zo traden in het verleden on der anderen André van Duin, Wil lem Ruis en Petula Clark tijdens de huishoudbeurs op, die toen nog in de Stadsgehoorzaal werd gehou den. De 27ste Leidato heeft dit jaar plaats van 9 tot en met 18 septem ber. De officiële opening wordt op vrijdagavond 9 september verricht door burgemeester Goekoop. Wat de openingshandeling precies in houdt, wil de organisatie nog niet zeggen, wel dat het "iets met de Olympische Spelen te maken heeft". Ook geënt op het evenement in Seoul is de tentoonsteling over de Olympische Spelen, getiteld 'Van Athene naar Seoul'. De expositie wordt verzorgd door R. Paauw. ar chivaris van het Nederlands Olym pisch Comité. Het bestuur van de Leidato denkt met de tentoonstel ling een publiekstrekker in huis te hebben gehaald. houden. De winnares mag een jaar de titel Miss Rijnland voeren. Daar naast hebben er tijdens het evene ment in de Groenoordhal weer mo deshows plaats. Voor de eerste keer worden deze nu ook 's mid dags gehouden. De centrale plaatsen tijdens de Leidato worden echter weer bezet door de ruim 200 standhouders. Volgens de organisatie is vrijwel el ke branche vertegenwoordigd. De tocht langs de stands is dit jaar ove rigens comfortabeler dan voor gaande jaren. De gangpaden zijn bekleed met vloerbedekking. Voor de eerste keer is er ook een autoshow aan de Leidato verbon den. Op de bovengalerij van de Groenoordhallen worden in totaal 20 auto's opgesteld. De wagens moeten overigens stuk voor stuk naar boven worden getakeld. De organisatie heeft 50.000 be zoekers nodig om uit de kosten te komen. Het Leidato-bestuur hoopt echter zo'n 80.000 bezoekers te kunnen verwelkomen. De organi satie verwacht meer bezoekers uit Zoetermeer. Een gedeelte van de publiciteit is juist op die gemeente gericht. De toegang tot de huishoudshow bedraagt zes gulden per persoon, jeugd tot 12 jaar en 65-plussers be talen 3 gulden. De Leidato is dage lijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Bei de zondagen is de Groenoordhal ook van 11.00 tot 17.00 geopend. De organsiatie rekent vooral op die da gen op topdrukte: "De Leidato is een echt familiefeest". LEIDEN Chirurgen uit vijftien grote ziekenhuizen in Nederland, waaronder de afdeling heelkunde van de medische faculteit Leiden gaan een studie opzetten naar de behandeling van maagkanker vol gens Japanse operatiemethoden Dr. M. Sasako, een Japanse specia list in de behandeling van maag kanker komt volgend jaar naar Ne derland om de deelnemende chi rurgen de techniek te leren. In Japan is maagkanker de meest voorkomende vorm van kanker. Daar heeft men een metho de ontwikkeld die veel betere re sultaten geeft dan de in Europa ge bruikelijke. Van de in Europa ge constateerde gevallen van maag kanker is na vijfjaar nog slechts 12 tot 16 procent van de patiënten in leven, terwijl dit in Japan voorver- gelijkbare gevallen tussen de 33 en 37 procent ligt. Om na te gaan of dit inderdaad door de operatietech niek komt of dat andere verschil len de betere resultaten in Japan verklaren, wordt de Nederlandse studie vergelijkend opgezet. Van alle patiënten in de onderzoeks groep wordt de helft behandeld volgens de gebruikelijke operatie techniek, de andere helft met de Japanse methode. Men hoopt in drie jaar 280 patiënten in het onder zoek te betrekken. De Japanse techniek, waarbij de lymfklieren in de omgeving van de maag vewijderd worden, gaat uit van het gegeven dat maagkanker in eerste instantie uitzaait via de lymfklieren. In de meeste Europe se landen wordt alleen de maag verwijderd. Eventuele uitzaaiin gen in de lymfklierene blijven ach ter en kunnen later uitzaaien naar andere plaatsen in het lichaam. Vermoedelijk is dat de reden dat de vooruitzichten voor maagkanker patiënten in Europa zo slecht zijn. De afgelopen dertig jaar zijn hier geen verbeteringen in de behande lingsresultaten van deze ziekte be reikt. Dankzij intensieve contacten tussen de vakgroep heelkunde van de medische faculteit Leiden en het Japanse Nationale Kankerin stituut is het mogelijk dat dr. Sasa ko enkele maanden naar Neder land komt om het opzetten van het onderzoek te begeleiden. De studie begint waarschijnlijk in september volgend jaar. Catli in afscheidsrede als voorzitter: RESTAURATIE NIEUWSTRAAT LEIDEN - De panden Nieuwstraat 49 en 51 zijn in oude luister hersteld. In opdracht van de Stichting Diogenes, onder architectuur van bureau Taco Mulder, is de restauratie uitgevoerd door de firma Du Prie. De pan den dateren uit de zeventiende eeuw. Volgende week worden de panden tijdens een feestelijk bijeenkomst opgeleverd. (foto Henk Bouwman) LEIDEN "Het college geld voor het universitair onderwijs moet drastisch omhoog. Een bedrag van 3.000 gulden is de eerste stap om de financiële pro blemen in het universitair onderwijs minder klem mend te maken". Mr. K.J. Cath, scheidend voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, zei dit vanmiddag in zijn af scheidsrede in de Pieters kerk. Een ingrijpende verhoging van de collegegelden is in zijn ogen rede lijk, omdat veel afgestudeerden Vrouw aangerand LEIDEN - Een 50-jarige Leidse vrouw heeft gisteren aangifte ge daan van aanranding. Zij liep om 14.00 uur in het Hooghkamerpark bij de Voorschoterweg en werd daar door een man van ongeveer 35 jaar onzedelijk betast. De vrouw verweerde zich met haar sleutelbos waarop de man de benen nam. De man heeft donkerblond krullend haar en een stevig postuur. Brand in woning Tomatenstraat LEIDEN Op de zolderverdie ping van een huis aan de Tomaten- straat brak gistermorgen om 10.30 brand uit. De brandweer slaagde er snel in om het vuur te blussen, waardoor de schade beperkt bleef. De brand is vermoedelijk gesticht door de 62-jarige bewoner van het huis. De man werd op de beneden verdieping geestelijk geheel in de war op zijn bed aangetroffen. Hij is naar het AZL overgebracht. mogen verwachten een goed be taalde functie te verwerven. "Daar voor moeten zij een investering over hebben", aldus Cath, die zei te menen dat hogere collegegelden de kwaliteit van het onderwijs ten goede komen. "Studenten zullen zwaardere eisen aan de kwaliteit van het onderwijs stellen wanneer zij meer moeten bijdragen in de kosten ervan". Tegelijkertijd zei C^th zich te re aliseren dat een drastische verho ging van het collegegeld politiek niet haalbaar is. "Zolang die situa tie blijft voortduren, zit er niets an ders op dan dat wij van ouders en verzorgers een vrijwillige bijdrage vragen. Daarvoor is ook een argu ment. De huidige regeling studiefi nanciering levert ouders van wie de kinderen slechts recht op een basisbeurs hebben jaarlijks, in ver gelijking met de oude regeling van kinderbijslag en kinderaftrek voor de inkomstenbelasting, een voor deel op van honderden guldens. Ik ben ervan overtuigd dat veel ou ders bereid zullen zijn dat voordeel aan de universiteit over te dragen, mits deze voldoende duidelijk maakt hoe zij de onderwijskwali teit en begeleiding met dat geld zal verbeteren". Een hogere bijdrage van studen ten en hun ouders betekent vol gens Cath niet dat de overheids subsidies voor de universiteiten omlaag kunnen. Hij trok in zijn re de een vergelijking met de onder steuning door de overheid van de landbouw. "De onderwijsmarkt blijft een groeimarkt. De werkloos heid onder academici is geen struc turele. Veel afgestudeerden heb ben een marktwaarde. Daarente gen wordt de landbouwmarkt kunstmatig in stand gehouden met gigantische subsidies waardoor enorme overschotten ontstaan. Die moeten dan weer met miljarden guldens subsidie worden afgezet". Cath sprak ook zijn waardering uit voor minister Deetman (onder wijs). "Binnen de beschikbare poli tieke en financiële ruimte heeft hij veel tot stand gebracht. Ik vind dat het parlement en de publieke opi nie hem veel te hard zijn gevallen over de tien procent fouten die hij heeft gemaakt en daarbij de negen tig procent goede dingen van hem hebben vergeten". Hij zei niet bij zijn vertrek plotse ling blind te zijn geworden voor de bezwaren die tegen een aantal ont wikkelingen en beleidspunten zijn aan te voeren. "Ik ben echter van mening dat, mede onder interne druk, de universiteiten te vaak uit het oog hebben verloren dat de po litiek in toenemende mate de uni versiteiten kritisch is gaan volgen en dat een minister een dergelijke tendens niet straffeloos kan nege ren". Caths kritiek richtte zich op de toenemende tendens in het par lement om zich gedetailleerd met de universiteiten te bemoeien, "zonder dat die bemoeienis een po sitieve bijdrage aan de oplossing van onze werkelijke problemen heeft geleverd". "Het parlement zou duidelijker de consequenties moeten trekken van het harde gegeven dat de Ne derlandse universiteiten in toene- fnende mate in een internationale concurrentieslag verzeild zijn ge raakt en daarbij ook rekening moe ten houden met de omstandighe den in de ons omringende landen van de Europese Gemeenschap. Ik ben er niet gerust op dat onze afge studeerden in alle gevallen een di ploma in de zak zullen krijgen, dat in de Europese Gemeenschap vol doende hoog genoteerd staat". Aan zijn opvolger, mr. C.P.C.M. Oomen, overhandigde hij vervol gens de oude wetten van de Leidse universiteit, volgens welke hij er aan gehouden zal zijn "te bezorgen al hetgeen hij tot sieraad, vermeer dering en heerlijkmaking van deze universiteit nodig en oorbaar dun ken zal". En daarmee opende Cath, voor de zestiende en wat hem be treft laatste keer, het academisch jaar. LEIDEN Het instellen van wijk teams van de politie is in Leiden niet haalbaar. Het Leidse politie korps is hiervoor te klein en het zou teveel geld kosten. Dit heeft burge meester Goekoop de gemeente raad laten weten. Het instellen van wijkteams zou de gemeente Leiden LEIDEN De Koninklijke Gist- Brocades nv en het Leidse bedrijf Mogen International hebben een principe-overeenkomst gesloten voor het gebruik van de octrooien van de Leidse biotechnoloog prof. dr. R.A. Schilperoort. De plannen van Schilperoort. om in Wagenin- gen het bedrijf Greengene op te richten, zijn hiermee definitief van de baan. De principe-overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door de aandeelhouders van Mogen. Die komen waarschijnlijk in de eerste week van oktober bijeen. Volgens president-commissaris De Boer van Mogen kan de samenwerking niet lang daarna beginnen. Schilperoort, verbonden aan de vakgroep moleculaire plantkunde van de Leidse universiteit heeft in ternationaal grote faam verworven met onderzoek naar de verande ring van erfelijke materiaal van planten. Hij en zijn medewerkers hebben een aantal patenten op hun naam staan. Schilperoort wilde die in eerste instantie commercieel toepassen door een 'eigen' bedrijf op te richten. Dat bedrijf, Greenge ne, zou zich in Wageningen vesti gen, nabij de landbouwuniversiteit daar. Dat plan strandde enkele weken geleden omdat twee van de drie be langrijkste aandeelhouders, Gist- Brocades en een groep zaadverede- lingsbedrijven. het niet eens kon den worden over het beleid van het nieuwe bedrijf. Inmiddels had Gist-Brocades contacten gelegd met Mogen. Beide ondernemingen zijn het nu eens geworden over een samenwerking. enkele miljoenen guldens kosten, zo heeft de burgemeester bere kend. In zijn brief aan de raadscommis sie maakt Goekoop een vergelij king met de gemeente Haarlem waar wel met wijkteams wordt ge werkt. Hij stelt dat Haarlem over bijna de helft meer politiemensen beschikt als Leiden, maar dat het aantal zaken dat wordt opgelost per politieambtenaar in Leiden ho ger is. De burgemeester leidt hier uit af dat de organisatievorm niet van doorslaggevende betekenis is voor het resultaat van het politie werk. Wanneer het Leidse politiekorps wordt georganiseerd als in Haar lem het geval is, zouden er 20 poli tiemensen extra moeten worden aangetrokken. Omdat het rijk hier voor niet wil betalen, zou dit de ge meente 1,5 miljoen gulden gaan kosten. Daarbij zou nog een aan zienlijk bedrag op tafel moeten worden gelegd voor de huisvesting van de wijkteams. "De middelen hiervoor ontbreken", aldus de bur gemeester. De gemeente Haarlem neemt overigens wel bijna 30 poli tiemensen voor eigen rekening. Goekoop onderschrijft hiermee de visie van hoofdcommissaris Mostert. Vanuit de gemeenteraad was aangedrongen de mogelijkhe den van wijkteams van de politie te onderzoeken. Zowel Mostert als Goekoop komen tot de conclusie dat verder gegaan moet worden met de wijkgerichte aanpak, de huidige werkwijze van de politie. Deze aanpak voorziet in speciale projecten van de politie in wijken waar dat nodig is. Goekoop stelt dat ook bij de huidige aanpak uit breiding van het politiekorps ge wenst is. Hij belooft de raad voor 1 maart 1990 een evaluatierapport over de huidige werkwijze. "De politiesterkte in Leiden is, afgezien van welke organisatie vorm ook, sterk onder de maat", al dus Goekoop: "Uitbreiding moet in de eerste plaats leiden tot verbe tering van de huidige aanpak". Prof. Schilperoort noemt de overeenkomst een goede zaak. "Mogen is een bedrijf dat heel ac tief is op het gebied van genetische verandering van planten. Het is bo vendien lekker dichtbij". Mogen is gevestigd in het sciencepark in de Leeuwenhoek, vlakbij het univer siteitscomplex waarin onder meer de vakgroep moleculaire plantkun de is ondergebracht. Volgens Schilperoort is het de bedoeling dat Mogen profiteert van de octrooien en octrooi-aanvragen die in het bezit zijn van Schilper oort en de zijnen. De vakgroep mo leculaire plantkunde op haar beurt profiteert weer van het geld dat de patenten opleveren. Ook zal de vakgroep gebruik kunnen maken van de faciliteiten van Mogen. Schilperoort: "Mogen is een uitstekend toegerust bedrijf. Het heeft allerlei dure apparaten die de universiteit zich niet kan veroorloven. Ik denk dus dat het een heel goede wisselwerking kan worden". Schilperoort stelt dat de samen werkingsovereenkomst nog nader moet worden uitgewerkt. Het on derzoek zal zich volgens hem in be langrijke mate richten op het ver beteren van plantezaad. President- commissaris De Boer van Mogen stelt echter dat op dit moment nog niet kan worden aangegeven waar uit het onderzoek zal bestaan. In de samenwerkingsovereen komst is vastgelegd dat Gist-Bro cades een aantal aandelen van Mo gen overneemt. Om hoeveel aande len het gaat, wil De Boer nog niet zeggen. Mogen kreeg eerder dit jaar bekendheid door een proef in de open lucht met aardappelen die het bedrijf genetisch had verbe terd. LEIDEN Een duiventil op de zolder van een bakkerij, waardoor uit de kieren veren en uitwerpselen in de bedrijfsruimten terechtkwa men. Op de vloer van de bakkerij muizenuitwerpselen en dode vlie gen. Dat trof de Keuringsdienst van Waren aan in de regio Leiden aan. In het jaarverslag over 1987 wordt gemeld dat deze brood- en banketbakkerij zo'n gevaar voor de volksgezondheid opleverde, dat zij moest worden gesloten. De keuringsdienst stuitte in deze regio op nog meer 'oneffenheden'. Zo werd bij een levensmiddelenbe- drijf een bus, gevuld met verf, aan getroffen tussen de ingrediënten voor gebak (glazuur). Ook was hier sprake van een vlakborstel, waar bij tussen de metalen tanden oude restanten vlees zaten, een kaassnij machine met groene schimmel en een lintzaag, bestemd voor het za gen van vlees, met zaagsel. De ma chine bleek te zijn gebruikt om een oude broodstelling door te zagen. In een restaurantbedrijf werd verbouwd, terwijl de produktie van maaltijden doorgang vond. Een gat in de vloer was met een theedoek dichtgestopt. Bij de af wasmachine was een soort vuilnis belt: etensresten werden daar op de grond gesmeten met alle stin kende gevolgen vandien. Na een persoonlijke waarschuwing en een proces-verbaal kwam de directeur van het restaurant tot het inzicht dat er maatregelen moesten wor den genomen. De keuringsdienst trof onder meer desinfectiemiddel aan in con sumptie-ijs en constateerde verder dat gewoon leidingwater als bron water werd verkocht. In 1987 werd in totaal 561 maal tot strafvervol ging overgegaan. Organisatie Jazz on Sunday op zoek naar bevrijders in Canada LEIDEN In 1990 weer echt de bevrijding vieren en het feest op luisteren met de aanwezigheid van enkele Canadese bevrijders. Dat heeft de stichting Jazz on Sunday, die jaarlijks ook het Be- vrijdingsbal organiseert, zich tot doel gesteld. De secretaris van de stichting, Henny Kwik, probeert daarom in contact te komen met oud-strijders, die in de meidagen van 1945 Leiden hebben bevrijd. Een van zijn plannen is om fo to's van geallieerde militairen te laten afdrukken in Canadese kranten. Kwik probeert nu om via de Canadees Don Fonger, die een maand geleden in Nederland was en een Leidse vriendin op spoorde, contacten te leggen met dagbladen in Canada. De Leide- naar beschikt over een groot aan tal foto's met daarop groepen mi litairen. De meeste daarvan zijn gemaakt in het Oegstgeester bos Oud-Poelgeest, waar de soldaten in mei 1945 verbleven. Een Nederlandse oud-strijder probeert intussen in archieven in Den Haag uit te vissen welke ba taljons precies in Leiden zijn ge weest. "Misschien dat er nog ver enigingen van oud-strijders in Canada bestaan. Het zou natuur lijk erg gemakkelijk zijn om zo in contact te komen met bevrij ders", zegt Kwik. Dat 1990 is gekozen om de Ca nadezen hierheen te halen, komt omdat in dat jaar 5 mei voor de - Een groep Canadese militairen in het bos Oud Poelgeest. gehele bevolking weer een vrije dag. Enkele jaren geleden werd besloten dat bevrijdinsdag nog wel een nationale feestdag blijft, maar geen officiële vrije dag zou zijn. Eèn keer in de vijfjaar heeft iedereen op 5 mei vrij. "Dat niet iedereen op 5 mei vrij heeft, irri teert een hoop mensen. Na de be vrijding is afgesproken dat 5 mei een vrije dag zou zijn, dat is nu al lemaal verwaterd". Als het lukt om inderdaad in verbinding te komen met Cana dese bevrijders, duikt het vol gende probleem op voor Kwik: hoe wordt de overtocht van de Leidse bevriiders betaald? "Als we contacten hebben gelegd, en de betreffende personen willen inderdaad komen, dan gaan we fondsen werven. Misschien dat we een gironummer openstellen waarop de Lei denaars een kleine bijdrage kunnen storten. Mis schien dat er ook bedrijven zijn die de komst van een aantal Ca nadezen financieel willen steu nen", meent Kwik. De secretaris van Jazz on Sun day heeft ook al aangeklopt voor steun bij de Canadese ambassa de. "Die wilde wel hulp bieden bij de organisatie, maar kon geen geld beschikbaar stellen". Voorlopig is echter nog het be langrijkste probleem om ook daadwerkelijk achter de namen en adressen te komen van een aantal Canadese bevrijders. Kwik: "Ik wacht eigenlijk op een telefoontje van iemand die me op weg kan helpen. Er moeten men sen zijn die Canadezen kennen die hier in 1945 zijn geweest. Ie dereen liep in de meidagen van 1945 met een Canadees te sjou- Henny Kwik verzoekt r die nog contact hebben met Ca nadese oud-strijders die in Lei den zijn geweest of op een ande re manier behulpzaam kunnen zijn, contact op te nemen met hem: telefoonnummer 071- 765317. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9