'Atmosfeer wordt snel broeikas' 'Wij omringen wijn met alle zorg' Gildeglas bestaat 50 jaar ETEN EN DRINKEN- Tienvels-rekje voor lasagne Het perfecte wijnproefglas Garantieregeling rijksmusea Vessem wil af van stuntende straaljagers Westerse donorlanden wachten stappen België tegen Burundi af WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 "Kijk eens hierals er in een tijd, laat ik zeggen omtrent 1860, veel slecht glas is gemaaktdan zeg ik: ze hadden de ware smaak voor wijn niet. En als ik die driedubbele roemers zie, op onze geëerbiedigde schuttersstukken, dan zeg ik: Of ze dronken niet. maar ze zopen, of de Rijnwijn was toen meest een land- wijn, een drinkwijndie je gul en fris door je keel kon laten gaanen waar geen fijn proever ij aan te pas kwam". (Werumeus Buning in 1938 in "Een boekje van het glas"). Er is een tijd geweest dat alleen de adel het zich kon permiteren om uit glas te drinken. De goegemeen te moest zich maar zien te behelpen met kroezen, mokken en ander drinkgerei. Pas toen men er in slaagde glas op een meer fabrieks matige wijze te maken, kwam er een massale glasproduktie op gang. In Nederland hadden we bij voorbeeld in 1582 al een glasblaze rij in Middelburg en nadien kregen veel steden hun eigen blazerij. Fout ging het pas toen er vanuit Amerika een machine kwam die automatisch flessen kon maken. Die methode ging niet alleen snel ler, maar was ook stukken goedko per. De kleine glasbedrijfjes ver dwenen. Enkele van die bedrijfjes verenigden zich in de Vereenigde Glasfabrieken. Diezelfde Vereen igde Glasfabrieken, zou een jaar of tien later de maker worden van het veelgeprezen Gildeglas. Lasagne zelf maken is niet echt moeilijk. Eigenlijk is het enige ha chelijke moment het voorkoken van de deegblaadjes. Wanneer je probeert die met een schuimspaan uit de pan te lichten glibberen ze daar prompt af. Vandaar dat de wa re liefhebber voor z'n lasagne een speciaal lasagnerekje heeft. Het is een soort roestvrijstalen torenflat je. waar elke plakje z'n eigen ver dieping heeft. Het rekje laat je in z'n geheel in het kokende water zakken en daarna til je het er in z'n geheel weer uit. Vogels in Valkenswaard impor teert een tienvels rekje van het Ita liaanse merk Aeternum. De advies prijs is 55 gulden. Het Gildeglas. na vijftig jaar nog altijd De historie van het Gildeglas gaat terug tot 1938. In dat jaar vroeg een organisatie van wijnhandela ren de glaskunstenaar A.D. Copier om een ideaal wijnglas te ontwer pen. De eisen die daarbij aan het glas gesteld werden kunnen nog al tijd gezien worden als de belang rijkste eisen. Wilt u dus een wijn- servies aanschaffen, let dan in ie der geval op de volgende zaken: -Het glas moet een voet hebben en een niet te zware, maar ook niet te dunne steel. -Het glas moet volkomen helder zijn. De tijd van de gekleurde gla zen is achterhaald. In een gekleurd glas is de wijn op kleur niet te be oordelen. Geslepen en bewerkte glazen zijn leuk om de antieke waarde mee te showen, maar lenen zich niet echt meer om optimaal van de wijn te genieten. -De kelk van het glas moet taps toelopen. Op die manier blijft het bouquet van de wijn bovenin het glas wat langer hangen en krijgt de neus de kans om er royaal van te genieten. -De kelk moet niet te klein, maar ook niet overdreven groot zijn. Hu- brecht Duijker heeft het in zijn boekje De Complete Wijnliefheb ber over een glas, dat als het voor tweederde volgeschonken wordt, ongeveer vijf teugen wijn moet be vatten. -De glaswand moet niet te broos zijn, maar zeker gok niet te dik. Succes Het ontwerp van Copier is tot op de dag van vandaag een succes als gildeglas. Een halve eeuw oud in middels en nog altijd een suces. Copier begon vijftig jaar geleden met twee wijnglazen, maar inmid dels is het assortiment verbreed tot bier- cognac- sherry/port- en cham pagneglazen. Dat laatste glas is een beetje detonerend in de collectie, omdat het een coupe-model is. Dat staat feestelijk, maar voor de cham- Paul op ten Berg: 'Sommelier is lastdier in de horeca' pagneliefhebber is het een aanflui ting. Het sprankelende karakter van de champagne is in het brede glas in een oogwenk verdwenen. Champagne wordt dan ook in Frankrijk vooral uit de flüte, het ranke hoge glas, gedronken. Een basisservies voor het genie ten thuis zou moeten bestaan uit de twee modellen gildeglazen voor wijn, voor de witte wijn het kleine re, voor rood het grotere glas. Een port^sherry glas en eventueele een cognacglas. Kristal of niet is vooral een kwestie van geld. De gildegla zen in kristal zijn bijna tienmaal zo duur. Het voordeel is er vooral voor het oog. De helderheid van het glas, het fonkelende karakter. En er zijn kenners die menen dat de dunnere rand van het glas ook aan genamer drinkt. Maar de ingebo ren Hollandse zuinigheid waar schuwt tegelijk ook voor het grote re breekgevaar. Heel anders zagen ze eruit, in hun lichte vrijetijdskleding en open boordjes. Ze gedroegen zich ook veel vrijer, in een van de zaaltjes van het Golden Tulip-hotel in Amsterdam, waar de tafels met smetteloos damast waren gedekt. Geen servies of bestek, nee, louter fonkelende glazen, een kan water en een koeler. Een proeverij van het Nederlandse gilde van sommeliers, doorgaans gekleed in stemmig zwart, black tie. Deze vereniging bestaat uit dertig mensen, die zich beroepshalve bezighouden met de inkoop, presentatie en verkoop van wijn in luxueuze restaurants. Zij zijn de laatste schakel tussen wijnproducent en -consument. Een vlekkeloos gezelschap vol dienstbetoon en eerbied voor drank en drinker. door Pieter Harcksen Paul op ten Berg (44) is voorzitter van het gilde. Hij is al vele jaren sommelier en hij kan zich bijna poëtisch uiten over de eerste in drukken die hij opdoet wanneer hij zijn reukorgaan diep in de tulpvor- mige glazen steekt. "Als ik heel diep doorruik", mijmert hij bij een glas Elzasser Muscat, "bespeur ik in de verte iets van kerrie", of ."de ze Gewürztraminer is een en al ro- zegeur". Historie Het beroep Sommelier kent een lange historie. Paul: "Somme bete kent 'last' en een béte de somme is een lastdier. De sommelier was de Het glas heet Le Taster, de proe ver. Het lijkt van geen kanten op een standaard wijnglas. Er zit geen voet aan, de bodem is hol en in de zijkant zit een deuk. Jaren van studie zijn er aan voorafgegaan. Maar het resul taat is verbluffend. Het wijn glas is door zijn vorm en zijn hoogwaardig kristal ideaal om wijn optimaal te kunnen beoor delen. Een proef op de som met een vergelijking lussen een gil deglas en dit mondgeblazen en gesigneerde glas waarin dezelf de wijn geproefd wordt, maakt een wereld van verschil duide lijk. Het glas leent zich overigens niet om de wijn meteen door te drinken. Door het ontbreken van de steel en de voet moet het glas met enige zorg met duim en wijsvinger in balans gehouden worden. Aandacht voor een goed boek is er dan niet meer. Het glas kost 36 guldenImpor teur van Le Taster is wijnhan del Herman, V/esterstraat 5 in het Zeeuwse Axel, tel. 01155- 1860. man die achter de muildieren met hun met wijn gevulde leren zakken liep. Wij zijn nog steeds een beetje de lastdieren in de horeca". "Wij sjouwen nog steeds met wijn, wij zijn de wijntransporteurs, die ervoor zorgen dat de wijn na af levering ook in optimale conditie bij de klant op tafel komt. We om ringen de wijn met de zorg die hij verdient, we stellen de collectie en de kaart samen en wij zijn direct aanspreekbaar voor de gast". Het sommeliersgilde bestaat sinds het voorjaar van 1986 en het telt een vrouwelijk lid. "Het is nog steeds een beroep", zegt Paul. "dat niet veel vrouwen aantrekt. Maar iedereen die zich beroepshalve in een Nederlands restaurant bezig houdt met alle aspecten van de dranken en daarmee full-time be zig is, kan in beginsel lid worden" Wijnkenner Volgens de voorzitter kan ieder een een wijnkenner worden. "Als je snel veel van wijn wilt weten, moet je er veel over lezen, maar moetje er ook regelmatig van proe ven. Dat laatste is niet zo moeilijk. Draai je gedeeltelijk gevulde glas bedachtzaam rond, laat de wijn walsen, en probeer eens een halve minuut te genieten van alle geuren en impressies die je waarneemt. Probeer er dingen in te ontdekken. Als de geur is doorgedrongen, neem je een slok in je mond. Die slik je niet meteen door, nee. je kauwt op de wijn en slurpt daarbij wat lucht aan. Pas na geruime tijd laat je de slok langzaam naar bin nen glijden. Probeer met aandacht je smaak te volgen na het doorslik ken", legt Paul uit. Maar, hoe bepaal je dan of je al een goede wijnkenner bent? "Dat merk je naarmate je gaat proeven welke verschillen er alle maal zijn en, wat belangrijk is, of je een wijn lekker vindt of niet. Een wijn moet ook gewoon lekker zijn Paul op ten Berg: Iedereen kan een wijnkenner worden. en dat betekent dat er geen storen de factoren aanwezig mogen zijn. Als een wijn onevenwichtig is, dus als bepaalde bestanddelen over heersen als te veel zuur, te bitter, te waterig of te veel alcohol, dan keur je de wijn voor jezelf af. Een wijn moet dorstlessend zijn, zuiver, ka raktervol en aangenaam. Dat zijn de eerste vereisten", stelt hij met nadruk. Vakjargon Dat sommeliers en wijnliefheb- bers vaak worden gezien als een elitair of decadent gezelschap, ligt volgens Paul hieraan: "Wij zijn met z'n allen bezig met dingen die vaak kostbaar zijn of moeilijk te verkrij gen. Wij zitten nou niet bepaald in de 'drie-voor-een-tientje'-prijsklas- se. Wij uiten ons als wijnliefheb bers nu eenmaal in een bepaald jar gon. Het is heel moeilijk om be paalde smaken in woorden uit te drukken. Bij ieder speciaal beroep is het eenvoudig zo'n groep met z'n vakjargon belachelijk te maken Maar wij maken er ook een kunst van om hele bijzondere wijntjes voor nog hele aantrekkelijke prij zen voor onze klanten op te sporen Op de kaart moetje echter nooit be neden een bepaalde prijsdrempel komen. Dat pikt de klant niet. al is die wyn nog zó bijzonder". Luchtvervuiling rampzalig BILTHOVEN (ANP) Ingrijpende klimaatveranderingen als gevolg van de opwarming van de atmosfeer door de uit stoot van kooldioxyde zijn niet meer te voorkomen. Elk uitstel van vergaande maatregelen ter vermindering van de luchtverontreiniging zal de onheilspellende en ver strekkende gevolgen van het zogenaamde 'broeikaseffect' alleen nog maar erger maken. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE Deze sombere voorspellingen deed dr. ir. B. Zoeteman van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) gisteren tij dens de presentatie van het jaarver slag van de onderzoekinstelling over 1987. Het enige dat de weten schappelijke onderzoekers nog niet weten is het tempo waarin de rampen ten gevolge van de ingrij pende klimaatveranderingen over de mensheid zullen komen. Volgens Zoeteman zullen de rampzalige gevolgen zich al over een eeuw kunnen aandienen. Hij acht het zelfs niet uitgesloten dat de veranderingen plotseling zullen optreden, zoals het gat in de ozon laag boven de Zuidpool. Om enig inzicht in deze ontwik keling, die volgens Zoeteman ern stiger is dan de zure regen, te krij gen, zal meer onderzoek in de gehe le wereld moeten worden verricht. 'De bescheiden bijdrage van Neder land aan het internationale onder zoek (thans 10 tot 20 miljoen gul den) zal minstens moeten worden verdubbeld. Het RIVM zal in sa menwerking met andere Neder landse onderzoekinstellingen in het najaar een voorstel voor een na tionaal onderzoekprogramma aan minister Nijpels van milieubeheer aanbieden. Alleen al in de afgelopen tien jaar steeg het gehalte van kooldioxyde in de lucht met vijf procent. Als de maatschappij nu geen drastische maatregelen ten aanzien van het energieverbruik neemt, zal de con centratie in de atmosfeer volgens Zoeteman de komende jaren gi gantisch stijgen. Men moet reke- ■rdubbeling De industrielanden kunnen de uitstoot van kooldioxyde beperken door energiebesparing, een doel matiger gebruik van de brandstof fen en de ontwikkeling van schone energiebronnen. Het grootste pro bleem vormen naar het oordeel van Zoeteman de ontwikkelingslan den, die steeds meer energie vra gen. Zo is het aandeel van China in de wereldwijde uitstoot van kool dioxyde door het stoken van fossie le brandstoffen over de periode 1950 tot 1984 gestegen van 1,4 naar 10 procent. Bovendien bezit dit land 38 procent van de rijstvelden in de wereld, die grote hoeveelhe den methaan in de lucht uitstoten. Deze stof draagt eveneens bij aan de opwarming van de aarde. Zoete man is van mening dat de ontwik- elde landen hun technologie moe ten aanbieden om de Derde Wereld te helpen bij een doelmatiger en milieuvriendelijk gebruik van de energiebronnen. Het gevolg van deze wereldwijde luchtverontreiniging is dat de aar de in het midden van de volgende eeuw twee tot vijf graden warmer kan zijn. De dramatische veranderingen in het klimaat hebben onder meer tot gevolg overstromingen in kust gebieden. de indringing van zout water, meer orkanen, stormschade, veelvuldiger voorkomende extre me droogtes en wateroverschotten en versnelde uitsterving van soor ten planten en dieren. PIETERBURENMedewerkers van het zeehondencentrum in Pieterbu- ren dienen een zeehond een vaccin toe. Maandag werd bekend dat de mas sale zeehondensterfte in de Baltische Zee en de Noordzee het gevolg is van een infectie met het hondeziektevirus. In Pieterburen wordt nu geëexperi- menteerd. met een vaccin waarmee nog gezonde dieren worden ingespu- AMSTERDAM (GPD) - De Neder landse overheid is bereid zich ga rant te stellen in het geval van dief stal van schilderijen en andere kunstvoorwerpen uit rijksmusea, die in bruikleen zijn gegeven. De ministerraad heeft daar een besluit over genomen dat echter nog niet aan de Tweede Kamer is meege- Achter de schermen werd al eni ge tijd druk overlegd over het in voeren van een zogenaamde 'in demniteitsregeling'. Omdat de prij zen van vooral moderne kunst de afgelopen jaren gigantisch zijn ge stegen, is het voor musea finan cieel vrijwel onmogelijk geworden zich tegen diefstal te verzekeren. Via de nieuwe regeling, die waar schijnlijk ook zal gelden voor scha de aan kunst tijdens het transport, wil het kabinet de rijksmusea in staat stellen ook in de toekomst grote exposities te kunnen blijven organiseren. Welk bedrag er met de regeling gemoeid is, wil een woordvoerster van het ministerie van WVC niet zeggen. VESSEM (ANP) - Burgemeester H. Jonker van het Brabantse Ves- sem vindt dat de Koninklijke Luchtmacht met onmiddellijke in gang een einde moet maken aan de oefeningen van het uit twee NF-5- straaljagers bestaande demonstra tieteam. "De ramp in de Bondsre publiek Duitsland is voor ons de druppel die de emmer doet overlo pen" aldus Jonker, die gisteren een brief heeft verstuurd aan het minis terie van defensie. Volgens Jonker scheren de straaljagers dagelijks zeer laag over de bebouwde kom van Vessem. Het demonstratieteam werd be gin dit jaar opgericht ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Luchtmacht. De twee vliegtui gen zijn gestationeerd op de vlieg basis Eindhoven en oefenen daar ook. Vessem ligt in het verlengde van de startbaan. "We hebben van meet af aan geprotesteerd. Ook de bevolking heeft herhaaldelijk aan gedrongen op beëindiging van de oefeningen", aldus burgemeester Jonker. Vorige week vrijdag boden inwoners van Vessem nog een peti tie aan aan de leiding van de vlieg basis. Volgens burgemeester Jonker veroorzaken de twee stuntende vliegtuigen een oorverdovend la waai. Ze veroorzaken daardoor veel meer hinder dan het overige vliegverkeer. Bovendien is het af gelopen weekend duidelijk gewor den hoe gevaarlijk dit soort vlieg bewegingen kunnen zijn, aldus Jonker. Volgens een woordvoerster van de luchtmacht zijn er geen voorne mens om de oefeningen van de monstratieteams te stoppen. Er wordt op dit moment ook niet over wogen om deze teams van lucht machtonderdelen op te heffen of om optredens op vliegshows in het buitenland af te zeggen. De lucht macht wil de uitkomsten van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp in Ramstein afwachten, alvo rens eventueel maatregelen in ons land ten aanzien van de demonstra tieteams te nemen, aldus de woord voerster. BUJUMBURA (UPI/ANP) - Wes terse donorlanden verbreken hun banden met de Afrikaanse staat Burundi als blijkt dat regerings troepen inderdaad op leden van de Hutu-stam hebben begaan. Dit hebben diplomaten gisteren ver klaard in de hoofdstad Bujumbura. Veel landen wachten af hoe België reageert op de gebeurtenissen in zijn voormalige kolonie. Minister Tindemans van buitenlandse za ken ontvangt vandaag de Burundi- sche ambassadeur in Brussel en zal hem om opheldering vragen. "Als het leger nog steeds burgers vermoordt, kunnen we onze aan wezigheid in dit land niet langer rechtvaardigen", zei een westerse diplomaat met uitstekende contac ten in het land. "Het lijkt overdui delijk dat het leger de afgelopen twee weken in het wilde weg leden van de Hutu-stam heeft ver moord", zei hij. De autoriteiten in het kleine, in het hart van het continent gelegen. Burundi zeggen dat bij de op 14 au gustus uitgebroken botsingen tus sen de stammen van de Hutu en de Tutsi zeker 5000 doden zijn geval len. Maar onafhankelijke bronnen menen dat het aantal slachtoffers bij de zeker één week durende moordpartijen veel hoger ligt. "Het kan overal tussen de 5000 en 40.000 liggen, maar zeker hoger dan 5000", aldus de westerse diplo maat. De Burundische autoriteiten ontkennen hardnekkig dat het le ger wreedheden heeft begaan, maar erkent dat enkele burgers mogelijk in het kruisvuur zijn om gekomen. Veel andere bronnen melden echter dat het leger duizen den Hutu heeft gedood nadat enke le Hutu Tutsi-dorpelingen hadden vermoord. Hoewel beide stammen in het land zij aan zij leven zijn zij verdeeld door eeuwenoude rivali teit die wordt veroorzaakt door overheersing door de Tutsi over de Hutu, die 85 procent van de bevol king uitmaken maar geen politieke macht hebben. Volgens de diplomaat bezien de westerse donorlanden of het in het huidige omstandigheden nog wel gerechtvaardigd is hulp te geven aan het bewind in Bujumbura. "We trachten te onderzoeken of de wraakacties van het leger nog doorgaan. Als dat zo is, zullen we onze betrekkingen met Burundi moeten herzien", zei hij. "De wer kelijke vraag is waarom wij nog hier zijn. De belangrijkste donor en' han delspartner is Belgie, dat dit jaar 45 miljoen gulden steun verleende, waaronder militaire hulp. Na soort gelijke massamoorden in 1972, die op nog grotere schaal plaatsvon den en waarbij zeker 100.000 Hutu omkwamen, schortte België zijn verplichtingen op en werd de mili taire hulp gestaakt. Verscheidene diplomaten zeiden dat als Belgie zich opnieuw distantieert van zijn voormalige mandaatgebied, ande re westerse donorlanden zeker zul len volgen. De Belgische afdeling van 'Art sen zonder grenzen' heeft gisteren meegedeeld dat het twee medische hulpteams naar Burundi zal stu ren. Het eerste team vertrekt dins dagavond al. Het tweede zal ver moedelijk donderdag op weg gaan De medische teams gaan naar Nte- ga en Marangara, in het noorden van het land. Daar zyn de ongere geldheden het hevigst geweest en daar zijn ook de meeste slachtof fers gevallen. Het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties stuurt per vliegtuig 5000 tenten naar Rwanda voor de op vang van de naar schatting 50.000 Burundische vluchtelingen. Een ministeriele delegatie van Rwanda bezocht gisteren in het zuidelijke gebied Butare de voorlopige kam pen waarin de vluchtelingen zijn ondergebracht. De Burundiers sla pen in schoollokalen of in de open lucht. Het aantal mensen dat naar Rwanda vlucht is wel aan het afne men. Ook het aantal gewonden on der de vluchtelingen wordt min der. Afpersing Heineken ZOETERWOUDE De Groninger die heeft getracht de Zoeterwoud- se bierbrouwerij Heineken miljoe nen guldens af te persen, blijkt aan nog meer bedrijven een dreigbrief te hebben geschreven. In die brie ven vroeg hy eveneens om grote sommen geld. Om welke bedrijven het gaat wil- de de Haagse officier van justitie mr. H. Vos vanmorgen niet vertel len. Wel wilde hij kwijt, dat de raad kamer vandaag beslist of de man de komende dertig dagen nog in voorarrest mag worden gehouden. De Groninger zal in die periode on der meer psychiatrisch worden on derzocht. In zijn als 'knullig' omschreven brief dreigde de man het bier van Heineken te zullen vergiftigen als er niet aan zijn eis tegemoet zou worden gekomen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9