'Basisloon in plaats van uitkeringen' Argentinië wil met verkoop wapens schulden wegwerken 'Koper eigen woning beter af 'Hoer moet af van Landelijke regeling voor erfpacht bepleit WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 PAGINA 7 PvdA-nota over bestrijding werldoosheid DEN HAAG (GPD) De problemen op de arbeidsmarkt kunnen worden opgelost door de invoering van een door de overheid gegarandeerd basisloon. Werklozen krijgen daarmee ruimte om zelf activiteiten te ontplooien. Zo ver dwijnt het onderscheid tussen formele, betaalde arbeid en informele, niet-betaalde arbeid. Dit is de kern van een nota die het wetenschappelijk bureau van de PvdA, de Wiardi Beekman Stichting, vanmiddag heeft uitgebracht. Ook de door de PvdA aangehan gen vergaande herverdeling van werk voor de bestrijding van de werkloosheid wijst De Beer af. Daarmee worden de groepen die echt hulp nodig hebben niet be reikt. Bovendien willen mensen in hoge functies en vrije beroepen daaraan niet meewerken. Met de herverdeling worden alleen de middengroepen bereikt. De schrijver van de nota, Paul de Beer, erkent dat zo'n basisinkomen erg duur is. Waarschijnlijk kost het twee maal zo veel als het huidige stelsel van uitkeringen en subsi dies. Bovendien zou het PvdA- principe dat uitgaat van een band tussen arbeid en inkomen, radicaal worden verbroken. Maar De Beer vindt dat de voor delen van zijn plan ruimschoots te gen de nadelen opwegen. De socia le zekerheid wordt veel eenvoudi ger, het zwart werken wordt terug gedrongen, de individuele vrijheid om te kiezen voor noodzakelijke niet-betaalde arbeid wordt groter en er ontstaan meer mogelijkheden voor het opzetten van bedrijven. Werklozen krijgen verder de moge lijkheid bij te verdienen, zonder dat dit wordt afgestraft door een verlaging van de uitkering. Met het basisinkomen krijgt ie dereen de mogelijkheid om zijn ei gen positie op de arbeidsmarkt te bepalen, aldus de nota. om zelf te ROTTERDAM Investeerders to- kiezen voor werken, niet werken of nen zeer grote belangstelling voor vrijwilligerswerk. Alternatieven de bouwplannen van de gemeente voor het basisinkomen zijn volgens Rotterdam voor de zogenaamde De Beer systemen waarbij werkne- Kop van Zuid. Dit zei wethouder J. mers delen in de winst of op- Laan van ruimtelijke ordening gis- brengst van een onderneming of teren bij de ondertekening van een premieverlaging voor onderne- overeenkomst over de studie naar De vergaande herverdeling van arbeid gaat uit van betere scholing, meer banen in de overheidssector, het stimuleren van mensen om te verhuizen, maatregelen tegen pen sioenbreuk, een royaal stelsel van sociale zekerheid, instelling van ar beidspools, loonkostensubsidies voor werkgevers, speciale maatre gelen voor minderheidsgroepen en een lagere btw voor een aantal diensten. mingen die diénst De Beer pleit verder voor herver deling van arbeid, zowel individu eel (door meer deeltijdarbeid) als door arbeidstijdverkorting. Uit breiding van de werkgelegenheid in een door de overheid gefinan cierde sector is eveneens een mid del om de problemen op de ar beidsmarkt aan te pakken. Meer aandacht moet worden besteed aan opleiding, mobiliteit (de bereid heid te verhuizen voor een baan) en de manier waarop mensen werk zoeken. Als het huidige kabinetsbeleid wordt voortgezet verwacht De Beer niet veel goeds. De kansen op een baan zullen dan vooral bepaald blijven door de genoten opleiding (zowel niveau als richting), ge slacht, leeftijd en etnische her komst. Staatslening Op 6 september staat de inschrij ving open op een 6,75 procent staatslening met een looptijd van tien jaar. De lening is in haar geheel aflosbaar op 1 oktober 1998, zo heeft het ministerie van financien vandaag bekendgemaakt. De vori ge staatslening dateert van 5 juli. Toen haalde de staat 2,2 miljard gulden uit de markt tegen een ren te van 6,5 procent. 'Sinds januari van dit jaar hebben acht leningen in totaal ruim 26 miljard gulden op gebracht. Braat De bonden en de ondernemings raad van Braat Bouwstoffen zijn accord gegaan met de overneming van Braat Bouwstoffen door Her mes Holland Holding, nadat deze laatste als vergaand omschreven garanties heeft gegeven. De garan ties betreffen de voortzetting van Braat, het voeren van een beleid gericht op het versterken en uit breiden van de B raat-bed rij ven door genheid PvdA Het gewest Rotterdam van de PvdA zal op 24 september een spe ciale vergadering houden over de instemming die de gemeenteraads fractie van de partij onlangs heeft gegeven aan het voorstel van B en W om 123 miljoen gulden te inves teren in een nieuwe terminal op de Maasvlakte voor het overslagbe drijf Frans Swarttouw. Onder de Rotterdamse leden van de PvdA is namelijk nogal wat o'nenigheid ontstaan over de steun aan deze terminal, via welke ook steenkool uit Zuidafrika zal worden overge slagen. VNU Het uitgeversconcern VNU meldt over de eerste helft van dit jaar een stijging van de omzet van 9 procent tot ruim 1,1 miljard en een toename van de winst van 17 pro cent tot 66,8 miljoen gulden. De cij fers van VNU worden sterk beïn vloed door de overname van Au- det, eind februari. de ontwikkeling van dit stadsdeel, dat nu al de bijnaam 'Manhattan aan de Maas' heeft. Acties voorbereid door ambtenaren Zuid-Holland DEN HAAG De ambtenaren bonden bereiden acties voor onder de 2300 ambtenaren van het pro vinciehuis in Zuid-Holland. Tot 15 september worden prikacties ge voerd, uit onvrede met het plan van de provincie om het aantal arbeids plaatsen tot 1990 met 200 in te krimpen en tot 1800 in 1995. De provincie wil geen garantie geven dat deze inkrimping, het gevolg van bezuinigingen, zonder ontsla gen verloopt. Volgens S. Verschuuren, voorzit ter van de centrale medezeggen schapscommissie, bewijzen de ac ties van de ambtenaren dat de in krimping hun heel hoog zit. "Pro vinciale ambtenaren staan niet be kend als de meest actiebereide". De burgers zullen niets merken van de acties. "Wij hebben geen ta ken als vuil ophalen, waar de bur gers direct mee te maken hebben. Het is ook de bedoeling om het be stuur te treffen". Morgen besluiten de ambtena ren van de provincie en van provin ciale waterstaat definitief om over te gaan tot de zogenaamde 'op- warmacties'. Deze zullen onder meer telefoonblokkades omvatten, alsmede het vertragen van ambte lijke stukken. Op 15 september valt het hoogte punt, wanneer Provinciale Staten, het provinciebestuur, vergadert over de inkrimpingsplannen. Het is de bedoeling dat al het perso neel. dat verspreid over de gehele provincie werkt, naar het provin ciehuis komt om de vergadering bij te wonen. BUENOS AIRES - Argentinië ex porteert niet alleen graan en rund vlees, maar ook straaljagers en tanks. Het land heeft een buiten landse schuld van 56 miljard dollar en grote moeite om alleen al de jaarlijkse 4,6 miljard dollar rente daarover te betalen, laat staan de aflossingen. Via wapenverkopen hoopt Buenos Aires daar iets aan te doen. Met de Verenigde Staten zijn contacten gaande over een miljar denorder voor een militair trai ningsvliegtuig. door Ed McCullough/AP Ooit verkocht Argentinië in een jaar tijd voor 77 miljoen, dollar, 165 miljoen gulden, aan wapens. Vorig jaar was dat 43 miljoen gulden. Een schijntje vergeleken bij wat deze voornamelijk agrarische natie zou kunnen verdienen als de Verenig de Staten de Pampa-straaljager, een oefenvliegtuig, besluiten te ko pen en als Ecuador inderdaad de TAM-tanks te kopen. Met financiële hulp van Egypte ontwikkelt Argentinië een raket voor de middellange afstand en met Westduitse hulp wordt ge- werkt aan de ontwikkeling van conventionele onderzeeboten. Met een Italiaans bedrijf wordt onder handeld over de gezamenlijke ont wikkeling van militaire helikop ters. "We zijn niet aan het proberen ons in een grote wapenexporteur te veranderen. We proberen slechts gebruik te maken van onze be staande industriële capaciteit", zegt José Maria Llados, op het Ar gentijnse ministerie van defensie verantwoordelijk voor de wapen- produktie. Argentinië produceert sinds jaar en dag wapens en munitie, vooral voor de eigen strijdmacht van 95.000 man. In de jaren zeventig en begin jaren tachtig gaven de mili taire junta's de aanzet tot de pro- duktie van zware wapens: vliegtui gen, straaljagers, onderzeeboten, tanks en raketten. Onder het mili tair bewind was er altijd wel geld genoeg Maar Britten 1982 en 1983 va voor wapentuig, na de nederlaag tegen de in de Falkland-oorlog in het aantreden in oktober de burgerpresident Raul Alfonsin is het militaire budget ge halveerd tot ongeveer 3,2 miljard gulden, en is er geen geld meer voor nieuwe wapenprojecten. "We kunnen met onze wapenin dustrie drie kanten op: sluiten, ex porteren of omschakelen naar niet militaire projecten. We hebben ge kozen voor de export. We zitten met een gote buitenlandse schuld, en we moeten exporteren om die af te lossen", aldus Llados. In de nationale militaire indus trie, de Fabricaciones Militares (FM), werken 30.000 burgers en mi litairen. De fabrieken worden ge leid door het leger en produceren behalve wapens ook consumenten artikelen. Argentinië's kracht in de wapenhandel is dat zijn industrie PARIJS De grootste Franse oliemaatschappij. Elf Aquitaine, heeft een olieveld ontdekt onder Ivry. tenwijk van Parijs. Het is de eerste keer dat er een olievondst is gedaan binnen de stadsgrenzen van de lichtstad. Over ongeveer tien dagen denkt de maatschappij te kunnen zeggen op het veld rendabel geëxploiteerd kan wor den. (foto ad AMERSFOORT (ANP) - Bouwbe drijven zijn sinds ongeveer een jaar steeds vaker bereid eigenaren van nieuwe koopwoningen schadeloos te stellen of gebreken kosteloos te verhelpen als zij daarmee een juri dische procedure kunnen voorko men. Dat zegt directeur Van Her wijnen van de vereniging Eigen Huis in een toelichting op het van daag verschenen jaarverslag. Deze langzaam verbeterende op stelling van de aannemerij is vol gens Van Herwijnen te danken aan een aantal uitspraken van de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrij ven in Nederland, dat voor Eigen Huis positief uitgevallen is. Zo heeft deze rechtbank voor de bouw Eigen Huis in het gelijk gesteld in zaken die betrekking hadden op vocht in nieuwbouwwoningen, op te weinig rijkssubsidie als gevolg van onjuiste voorlichting, en op het kosteloos opheffen van verborgen gebreken. De hiermee ontstane jurispru' dentie brengt bouwers er in toene mende mate toe tegemoet te ko men aan eisen van woningeigena ren of de voor hen optredende eniging Eigen Huis, aldus Van Her- wijnen. Door gebrekkig werk kampen veel nieuwbouwwoningen met vocht, dat schade kan aanrichten aan muren, vloerbedekking en meubelen, gevolgschade die tot duizenden guldens kan oplopen. De Raad van Arbitrage heeft uitge sproken dat aannemers de oorzaak van een vochtprobleem voor eigen kosten moeten wegnemen. In som mige gevallen heeft dat geleid tot het slopen en opnieuw optrekken van gevels. Volgens Eigen Huis komt het vaak voor dat makelaars die na mens een bouwer nieuwe wonin gen verkopen, de kopers onjuist voorlichten over de hoogte van de subsidie die het rijk ter beschik king stelt. De eigenaren komen vaak voor onverantwoord hoge woonlasten te staan wanneer de subsidie in werkelijkheid veel la ger blijkt te zijn. Eigen Huis heeft van de Raad van Arbitrage de uitspraak losge kregen dat de bouwer voortaan verantwoordelijk is voor wat die makelaars hun klanten voorspiege len. In de praktijk heeft dat er in middels toe geleid dat gedupeerde woningeigenaren volledig schade loos gesteld zijn door bouwbedrij ven die met dergelijke makelaars werkten. Vroeger verschool de ma kelaar zich achter de bouwer en de bouwer zich achter de makelaar, al dus Eigen Huis. goed ontwikkeld is, dat het perso neel hooggeschoold is en dat de lo nen laag zijn. Dat maakt het wa pentuig dat Argentinië levert rela tief goedkoop. Ecuador overweegt voor 108 miljoen dollar, circa 230 miljoen gulden, een pakket van 56 middelzware tanks en 19 gepant serde personeelsvoertuigen te ko pen. De Argentijnse wapenindustrie heeft een eenmotorige trainings straaljager in de aanbieding. De tweezits IA-63 Pampa kost zo'n 7.5 miljoen gulden. "Dat is een hoop vliegtuig voor weinig geld. We zijn er in geïnteresseerd", zei een func tionaris van de Amerikaanse am bassade in Buenos Aires. De Ame- rikaansae luchtmacht wil de dertig jaar oude T-37 trainingsvliegtuigen gaan vervangen. Als voor de Pam pa gekozen wordt betekent dat een superorder: naar schatting zullen door de VS en andere NAVO-lan- den, waaronder België en Italië, in totaal meer dan 500 toestellen wor den besteld. Vorige week zijn de Amerikanen begonnen het toestel te testen. Kiest de luchtmacht voor het vlieg tuig, dan zal het in de Verenigde Staten in licentie worden ge bouwd. Argentinië kan er maar drie of vier per maand bouwen. De motor en de elektronica, meer dan de helft van de waarde van het vliegtuig, zijn van Amerikaanse makelij. Minister van defensie Ho- racio Jaunarena zal volgende maand bij zijn bezoek aan zijn Amerikaanse collega Frank Car- lucci twee prototypes meenemen. Maar een besluit om tot aankoop over te gaan wordt op zijn vroegst pas begin volgend jaar verwacht. Argentinië lijkt de weg in te wil len slaan die buurland Brazilië al enige tijd gaat. Met een wapenex port vorig jaar ter waarde van ruim 790 miljoen gulden staat Brazilië op de negende plaats in de wereld ranglijst van wapenhandelaren, die het Zweedse onderzoeksinstituut SIPRI vorige week publiceerde. Grootste wapenexporteur zijn de Verenigde Staten met 26,4 miljard gulden in 1987. Nederland stond met 994 miljoen gulden op de ze vende plaats. DEN HAAG (GPD) - Er moet een landelijke regeling voor erfpacht van de grond komen. De huidige si tuatie waarin gemeenten allemaal hun eigen regels hanteren, geeft hen een sterke monopoliepositie en is nadelig voor de kopers van onroerend goed. Vooral de wijze waarop de erf pachtcanon (de jaarlijkse vergoe ding) wordt berekend en regelma tig wordt aangepast aan de waarde stijging van de grond, is veel con sumenten een doorn in het oog. Daarom hebben de Koninklijke Notariële Broederschap (KNB) en het Instituut voor Bouwrecht een modelregeling voor gronduitgifte opgesteld, die morgen aan staatsse- Kamer stemit herziening wet gelijke beloning DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer heeft zich gisteren een dui delijke meerderheid afgetekend vóór de plannen van minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) om de wet gelijk loon voor vrouwen en mannen en enke le andere wetten op het gebied van gelijke behandeling van vrouwen in het arbeidsproces samen te voe gen en uit te breiden. Alleen de kleine christelijke partijen sputter den tegen bij deze volgens Van der Vlies (SGP) 'revolutionaire' doel stelling van de regering WD-kamerlid Rempt toonde zich er geïrriteerd over dat 'de doel stelling van deze wetten nog steeds geen al te warm plaatsje in de hartjes van de sociale partners heeft veroverd'. Ze verwees naar een recent onderzoek van de Loon- technische dienst naar discrimine rende bepalingen in cao's. Een principiële discussie tussen Kamer en regering ontspon zich toen PvdA-kamerlid Ter Veld de minister om een personeelsbeleid vroeg, waarbij vrouwen bij 'vol doende geschiktheid' voorrang krijgen. De Koning bleef op het standpunt dat vrouwen bij gelijke geschiktheid voorrang moeten krijgen. De stellingname van Ter Veld was voor de minister 'een brug te ver'. Ter Veld kreeg even wel steun van Groenman (D66) en Rempt (WD). Op tal van onderdelen wilde de Kamer nog wat aanpassingen van de wet. Omdat een reeks van wijzi gingsvoorstellen werd ingediend, besloot de Kamer het debat giste ren niet af te ronden maar op een nader te bepalen tijdstip voort te zetten. e?dva'ndcjöoper^ont^iedc''n VVD-kamerM en boer Blauw ziet goed toekomst voor agrrische sector Economie VS De Amerikaanse 'index of leading indicators', clie geldt als ba rometer voor de economische ont wikkeling in de Verenigde Staten, is in juli met 0.8 procent gedaald, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren bekendge maakt. VEENDAM "De toekomst van de Nederlandse agrarische sector na het opengooien van de Europe se grenzen is zonder meer positief. Maar dan moeten we met elkaar eerst nog wel aan een aantal voor waarden voldoen. We moeten de door Cees Keizer komende jaren onze bedrijven ver groten, hard werken aan produkt- verbetenng en intensivering van de produktie. We moeten bij dit al les niet vergeten, dat ons land nog steeds de eerste viool speelt op agrarisch gebied. Als we ons marktvoordeel niet kwijt willen ra ken moeten we dat zo houden". De WD-er Piet Blauw, voor zijn partij lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de vaste kamercom missie voor Landbouw is in Veen- dam zelf landbouwer in hart en nie ren. Door zijn werk als kamerlid heeft hij de bewerking en verzor ging van zijn 74 hectaren groot be drijf aan zijn oudste zoon overgela ten. Maar als hij even een paai vrije dagen heeft, of zoals de afgelopen maanden zomervakantie, werkt hij volop mee in het bedrijf. Tijdens dat werk op het bedrijf kijkt hij ook om zich heen. Ziet dat het niet goed gaat met een groot aantal van zijn collega's, die nog steeds bezig zijn voor een grijpstui- ver granen, aardappelen of bieten te verbouwen. "We moeten in ons land af van bulkprodukten. Laat dat maar over aan landen zoals Frankrijk en Amerika". Blauw en zijn zoon hebben in het uitgestrekte veengebied, waarop decennia lang fabrieksaardappe len zijn geteeld, het goede voor beeld willen geven door over te schakelen op andere produkten. "Omdat er een bloemenveiling in Eelde is, zijn we begonnen met de teelt van lelies, zowel voor de bol als voor de bloem. Dat gaat op dit moment uitstekend". Piet Blauw benadrukt dat juist dit zoeken naar andere gewassen de Nederlandse akkerbouw door het diepe dal kan helpen, waarin het zich de afgelopen jaren be vindt. "Ons land is gezegend met hiervoor zeer geschikte gronden. Maar ook het vrij constante kli maat is belangrijk. Daardoor zijn we praktisch altijd van goede oog sten verzekerd". Transport Blauw vindt ook heel belangrijk dat ons land een goed transportnet heeft over heel Europa. "Onze vee boeren kunnen zich gelukkig prij zen met een haven als Rotterdam. Dat betekent dat het veevoer goed koper kan worden aangeleverd dan de boeren rond Hannove Produktie. handel en export lig gen in ons land zo dicht bij elkaar dat produkten die voor vijf uur 's middags zijn geoogst de volgende dag in de Europese winkels te koop liggen. "Dit geldt niet alleen voor het westen van ons land, maar evenzo voor Friesland en Zee land", zegt Blauw. "Dit is de kracht van ons land". In Duitsland nemen de boeren het ons kwalijk dat Nederland een steeds groter marktaandeel in bezit neemt. "We hebben kansen in de gehele wereld, maar pas als de Eu- de plannen voor de verbetering ropese markt verder wordt gelibe- de verkeerstromen in de Rand stad ter hand worden genomen, is het voor de agrarische sector in ons land des te belangrijker klaar te zijn als in 1992 de Europese gren zen open gaan". De Nederlandse agrarische sec tor kan volgens Blauw ook be schikken over een bijzonder goede toeleverings- en verpakkingsin dustrie maar ook op een zeer goed uitgeruste voedingsmiddelenin dustrie. Deze laatste tak van indus trie maakt een kwart van ons totale industriële potentieel uit. raliseerd. Dat kan omdat onze agra rische sector een geweldige activi teit ontplooit. Let wel, die sector is goed voor 12.5 procent van de werkgelegenheid en een geweldige exportwaarde. Als het ons lukt on ze voedingsmiddelenindustrie uit te breiden en te verfijnen wordt de werkgelegenheid nog groter. We kunnen nu eenmaal meer verdie nen aan een goed bereide ham dan aan een levend geëxporteerd var ken". Al die goede vooruitzichten bete kenen volgens Blauw echter ook dat aan de boer of tuinder steeds hogere eisen zullen worden ge steld. Hoewel binnen een Europese markt de Nederlandse agrarische sector altijd kleinschalig zal blij ven, denkt Blauw toch aan vergro ting van de bedrijven. "Een open Europese markt betekent een gro tere toegevoegde waarde voor de Nederlandse agrarische sector. Dil betekent tevens dat we goed opge leide en veerkrachtige agrarische ondernemers moeten hebben, die bereid zijn risico's te nemen" Zo'n 15 procent van alle gemeen ten, waaronder alle grote steden, geven grond voor koopwoningen in erfpacht uit. Daardoor blijft de gemeente zeggenschap houden over wat er met de grond gebeurt. Oorspronkelijk werd de regeling bedacht om speculatie te voorko men. maar in de loop der jaren werd erfpacht steeds meer be schouwd als een aantrekkelijke bron van inkomsten. Bovendien houden kopers vaak grote verplichtingen aan de ge meente, terwijl deze daar niets te genover stelt. Zo is er bij kopers grote juridische onzekerheid ont staan. Dat heeft er onder meer toe geleid dat huizen met erfpacht minder goed in de markt liggen dan woningen die op eigen grond zijn gebouwd. Uit het onderzoek van het KNB en het Instituut voor Bouwrecht blijkt, dat gemeenten zeer wille keurige regels vaststellen. Zo staat in vrijwel alle erfpachtcontracten dat de gemeente niet aansprakelijk is voor eventuele bodemverontrei niging. Bovendien hebben ge meenten allerlei bepalingen opge steld voor het gebruik en de ver koop van de grond. Kopers hebben vaak geen zeggenschap over de wijze waarop gemeentelijke voor zieningen als elektriciteit en water leiding worden aangebracht. Ze zijn bij voorbeeld vaak verplicht hun pand aan te sluiten op het ge meentelijke kabelnet en mogen soms geen eigen antenne op het dak plaatsen. De rechtsbescher ming van de erfpachter is over het algemeen slecht. In de model-voorwaarden, die zijn opgesteld in een commissie met vertegenwoordigers van onder meer gemeenten, consumentenor ganisaties, banken en mensen uit de bouwwereld, worden twee vor men van erfpacht voorgesteld. Aan de ene kant een eeuwigdurend sys teem, dat de erfpachter in feite het economische eigendom over de grond geeft. Hij kan de grond voor onbepaalde tijd gebruiken en kan de jaarlijks verplichte erfpachtca non in een keer afkopen met een bedrag ter waarde van de grond prijs. Daarnaast stelt de commissie een tijdelijke vorm voor, waarbij de canon gedurende 75 jaar gelijk blijft en na die periode kan worden aangepast aan de dan geldende grondprijs. Belangrijk punt in de voorgestel de modelverordening is de ver plichting die de gemeente krijgt de bouwgrond bouwrijp af te leveren. Bovendien is de gemeente aan sprakelijk voor eventuele veront reiniging van de grond en wordt een bodemonderzoek verplicht ge steld. De commissie wil verder dat er een onafhankelijke geschillencom missie komt. Op dit moment kan een erfpachter die problemen heeft met de gemeente vaak alleen maar terecht bij de gemeenteraad. Studie veiligheid boorplatforms RIJSWIJK (ANP) - Een werkgroep van deskundigen zal voor eind ok tober aan de inspecteur-generaal van het Staatstoezicht op het Mijn wezen, ir. G. Ockeloen, een rapport uitbrengen over de mogelijkheden die er zijn om de afsluitsystemen van pijpleidingen op boorplat forms te verbeteren. Dit is de uitkomst van overleg dat gisteren in Rijswijk, in het kan toor van het Staatstoezicht, heeft plaatsgevonden tussen Ockeloen en vertegenwoordigers van de ne gen oliemaatschappijen die geza menlijk 50 boorplatforms op het Nederlandse deel van het conti nentaal plat exploiteren. Een gesprongen pijpleiding, waar gas uit bleef stromen, was er de oorzaak van dat het Amerikaan se produktieplatform Piper Alpha twee maanden geleden voor de kust bij Schotland na een explosie geheel werd verwoest. Bij deze ramp kwamen 167 i leven.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7