Leger kiest opnieuw voor oude Pinochet Kent u de Hatéma Direct Prijs? Hatéma Zuidafrïka trekt zijn laatste troepen uit Angola terug Dode en honderden arrestaties in Chili Britten weigeren schip met Europees industrieel afval Marokko en Polisario akkoord over Sahara Beieren stelde vliegverbod in voor ander stuntteam Iraakse krijgsgevangenen 'lopen' naar Iran over SANTIAGO (Rtr/AFP) - Bij protesten die gisteren uitbarstten toen bekend werd dat gene raal Augusto Pinochet was aangewezen als enige kandidaat voor het presidentschap, is één jongen doodgeschoten en zijn ongeveer 700 mensen gearresteerd. Tegelijk werd be kendgemaakt dat het referendum, waarbij de Chilenen zich met "ja" of "nee" moeten uit spreken over de presidentskandidatuur van Pinochet, zal worden gehouden op 5 oktober. Volgens artsen van een ziekenhuis in Santiago werd een 15-jarige jon gen doodgeschoten in de arbei derswijk Nunoa van de hoofdstad. Hij werd in de maag getroffen door een kogel die werd afgevuurd vanuit een ongeïdentificeerde au to, waarna nog meer schoten wer den gehoord. De artsen verklaar den tevens dat nog een man en een jongen wegens schotwonden be handeld. De politie zei dat er 21 ge wonden zijn gevallen tijdens de protesten in de straten van Santia go. De 72-jarige Pinochet, al sinds 15 jaar de militaire leider van het land, werd gisteren door de chefs van de krijgsmachtonderdelen en politie aangewezen als enige kandidaat. Deze benoeming werd verwacht, ondanks oproepen van de opposi tie en van de rooms-katholieke kerk iemand anders aan te wijzen. Leiders van de 16 oppositiepartij en, die zich hebben verenigd in een campagne tegen de militairen, had den hun aanhang opgeroepen vroeg naar huis te gaan en thuis ui ting te geven aan hun ongenoegen door lawaai te maken met potten en pannen. Pinochet maakte zijn benoeming gisteravond zelf bekend voor een menigte van enkele duizenden aan hangers die hem voor het presiden tieel paleis waren komen toejui chen. Daarna braken de rellen uit. Ook eerder op de dag hadden te genstanders van het militaire regi me in de stad gedemonstreerd, vooral vrouwen die rechtvaardig heid eisen voor de verdwenen ge vangenen en vermisten. Daarbij werden ongeveer honderd arresta ties verricht. Als Pinochet in de volksraadple ging meer dan 50 procent van de stemmen krijgt, zal hij vanaf 11 maart 1989 nog eens acht jaar rege ren. Als hij verliest zal hij echter niet meteen opstappen, maar nog een jaar aanblijven tot hij presi dentsverkiezingen uitschrijft waaraan meer kandidaten kunnen meedoen'. Deze verkiezingen zou den samenvallen met parlements verkiezingen. Volgens opiniepeilingen leidt de oppositie thans in de grote steden, terwijl Pinochet voor ligt in de klei nere steden en op het platteland. De regering hoopt op een gunstige uitslag op basis van de snel groei ende economie, waarbij de werkge legenheid toeneemt en die tot ge volg heeft dat de inflatie veel lager is dan in de andere Latijns-Ameri kaanse landen. Burma Diplomaten in de hoofdstad van Burma zeggen dat zij 'uit zeer goe de bronnen' hebben vernomen dat de militairen een staatsgreep voor bereiden en slechts op een ge schikt moment wachten om in te grijpen. Er wordt gespeculeerd dat de regering het land doelbewust op een anarchie aanstuurt om een mi litair ingrijpen te rechtvaardigen. Westduitsland In Münster is het partijcongres van de Westduitse sociaal-demo craten (SPD) begonnen. Na een le vendig debat werd met grote meer derheid besloten dat op zijn laatst in 1998 veertig procent van de par tijfuncties en afgevaardigden-ze tels moeten worden gereserveerd voor vrouwen. Tegen de zin van het partijbestuur werd het aantal vice- voorzitters van de partij door de congresgangers ten gunste van een vrouw van twee op drie gebracht. Sudan Enkele duizenden mannen, vrouwen en kinderen die waren ge vlucht voor de burgeroorlog in het zuiden van Sudan, zijn de afgelo pen weken van honger gestorven in de vluchtelingenkampen. Dit heeft de internationale hulporgani satie Oxfam verklaard. Veel vluch telingen uit het zuiden hebben de vluchtelingenkampen echter niet eens gehaald. NAVO Niet minder dan 45.000 militai ren uit acht NAVO-landen (onder welke Nederland) nemen vandaag deel aan een grootscheepse mari ne-oefening onder de naam Team work '88. De manoeuvres, waarbij verder 200 schepen en 500 vliegtui gen en helikopters zijn betrokken, duren tot 21 september. Ze worden gehouden in het noorden van de Atlantische Oceaan tussen de kust en van de Verenigde Staten en Noorwegen. Arafat De leider van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO, Arafat, is gisteren in de Libische hoofd stad Tripoli aangekomen. Het pers bureau JANA meldde dat Arafat zich in gezelschap bevond van on der andere Habash van het Demo cratisch Front voor de Bevrijding van Palestina en leden van El Fa tah en de Palestijnse Communisti sche Partij. De Palestijnen zijn in Libië voor de viering van de jaar dag van de Libische revolutie op 1 september. LONDEN Een vrachtschip met 2.100 ton gevaarlijk chemisch afval aan boord, is gisteren op twintig mijl ten zuiden van Plymouth voor anker gegaan nadat de Britse auto riteiten toestemming weigerden de lading daar te lossen. Het door de Italiaanse regering gecharterde schip Karin B., dat illegaal in Nige- door Lia van Bekhoven ria gedumpt industrieel afval uit Italië en diverse andere Europese landen vervoert, mocht enkele da gen geleden de haven van Neath in Zuidwales niet in. Eerder werd de lading geweigerd in Spanje, Westduitsland en Italië. Dit laatste land zegt het afval aan boord van de Karin B. niet op een veilige manier te kunnen vernieti gen. De huidige Britse houding bete kent een kentering in het rege ringsbeleid inzake de verwerking van chemisch afval uit het buiten- land. Sinds 1982 is de import van gevaarlijke stoffen in Groot-Brit- tannie vertienvoudigd. Een groot deel daarvan wordt, tegen zeer ho ge bedragen, vernietigd in onder meer de nucleaire opwerkingsfa briek in Sellafield. Ruim de helft van al het Nederlandse industriëel afval wordt in Engeland verwerkt. De Karin B. vertrok eind juli uit Nigeria nadat autoriteiten in Lagos beweerden dat de lading illegaal in Koko aan de Niger was gedumpt. Met het aan de ketting leggen van een Italiaans schip werd de Itali aanse regering gedwongen de zaak op te ruimen. Een onderzoek door de milieuorganisatie 'Friends of the Earth' toonde aan dat een deel van de vracht uiterst giftige PCB's bevat. De Britse staatssecretaris voor milieubescherming, Virginia Bottomley, heeft de Italiaanse am bassadeur la^en weten geen prijs te stellen op "wat in feite een Itali aans probleem is". Bottomley zei daarbij dat de lading van de Karin B. niet legaal ingevoerd kan wor den. Die opmerking zorgde bij Britse milieuorganisaties voor op getrokken wenkbrauwen, daar de Britse reglementen voor de ver werking van buitenlands afval soe peler zijn dan waar ook in West-Eu ropa. Nog voor het zomerreces weiger den ministers een EG-richtlijn in de nationale wetgeving op te ne men die de invoer van gevaarlijk afval verbiedt. Berichten dat vaten aan boord van het schip lekken, Kapitein Leitner van het West duitse gifschip Karin B. spreekt vanaf het dek de journalisten toe. wat zou kunnen leiden tot een ramp als bij het Italiaanse Seveso, konden niet worden bevestigd. GENÈVE (GPD) Marokko en de bevrijdingsbeweging Front Polisa rio zijn gisteren in Genève in prin cipe akkoord gegaan met een vre desvoorstel dat vorige maand door de VN en de Organisatie van Afri kaanse Eenheid werd gepresen teerd. De inhoud van dat voorstel is tot dusverre angstvallig door alle partijen geheim gehouden. Een staakt-het-vuren en de organisatie van een referendum in het omstre den gebied van voormalig Spaans Sahara zijn de twee basiselemen ten die naar buiten zijn uitgelekt. De principe-uitspraak door Marokko en het Polisario om een eind te maken aan de oorlog om westelijk Sahara, die sinds 1975 aan ongeveer 150.000 mensen, me rendeels Marokkaanse soldaten, het leven heeft gekost, is slechts een eerste voorzichtige stap. De be langrijkste obstakels condities, waaronder het referen dum gehouden moet worden. Het Polisario heeft altijd als eis gesteld, dat alle Marokkaanse mili tairen en ambtenaren zich uit het omstreden gebied moeten terug trekken om de eerlijkheid van het referendum te garanderen. In die eis wordt het Polisario gesteund door de VN en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Marokko lijkt echter op voorhand niet bereid zijn hele militaire en administratieve infrastructuur in het gebied te ont mantelen, zelfs niet tijdelijk om het referendum mogelijk te maken. Maar niet minder problematisch is de kwestie wie in feite stemrecht hebben in het referendum. De laatste volkstelling over de voor malige autochtone bevolking da teert uit het begin van de jaren ze ventig. destijds nog uitgevoerd door Spanje. Zowel Marokko als het Polisario vechten de juistheid van die census aan. Marokko is van oordeel dat veel van de toenmalige nomaden die het gebied van weste lijk Sahara bevolkten, tot andere stammen behoorden. En het Polis ario houdt bij hoog en bij laag vol, dat het door Spanje getelde aantal inwoners van rond de 70.000 slechts eenderde of nog minder is dan de werkelijke omvang van de toenmalige nomadenbevolking. Het zal daarom nog wel even du ren voordat de onderhandelingen over de inhoud van het referendum resultaten zullen opleveren. Te meer, omdat Marokko hardnekkig blijft weigeren het Polisario te er kennen en met de bevrijdingsbe weging rond de tafel te gaan zitten. De onderhandelingen moeten daarom noodgedwongen via be middelaars verlopen en dat is uiter aard veel tijdrovender dan directe gesprekken. Maar ondanks de nodige reser ves over het te verwachten trage verloop van de onderhandelingen werd gisteren het beginselakkoord over het vredesvoorstel van secre taris-generaal van de VN. Perez de Cuellar, alom toegejuicht. De door braak, hoe voorzichtig ook, kan men aan een aantal factoren toe schrijven. Voor Marokko is een vredesregeling in verschillende op zichten een bittere financiële nood zaak. De oorlog kostte Marokko naar verluidt meer dan één miljoen dollar per dag. Het Polisario had minder te verliezen, maar alle prik- stoten via aanvallen achter de zes aarden beschermingswallen rond de stedelijke centra en de erken ning van de RASD, de Sahara-re- publiek, door meer dan 60 landen, hadden het Polisario nog altijg geen vierkante meter van het ge claimde gebied opgeleverd. Direct na de bekendmaking van de herbenoeming van Pinochet door het leger gingen de Chilenen de straat op om te betogen tegen het dictatoriale bewind. (loto aP, NEURENBERG (DPA/AP/ANP) - Op de dag van de ramp op de vlieg- show in het Westduitse Ramstein heeft een ander Italiaans vliegend stuntteam, de Alpi Eagles, tijdens een vliegdag in Regensburg her haaldelijk de veiligheidsvoor schriften geschonden en opdrach ten van autoriteiten genegeerd. Een aanwezige waarnemer van de luchtvaartdienst van Noord- Beieren gaf daarna - terwijl de vijf propellorvliegtuigen van het type Siai Marchetti SF 260 nog in de lucht waren - tot het afbreken van de voorstelling. Dit hebben de au toriteiten in Neurenberg gisteren meegedeeld. Het privé team luchtacrobaten, waarvan de piloten vaak worden gerecruteerd uit het bij Ramstein verongelukte team Frecce Tricolo- ri, hebben tijdens hun kunststuk ken ondanks twee via de radio ge geven waarschuwingen van de or ganisatie herhaaldelijk over het pu bliek gevlogen. Dit is streng verbo den, verklaarde een woordvoerder. De Alpi Eagles mogen als gevolg van de overtredingen met hun hui dige programma niet meer in Beieren optreden, verklaarde de woordvoerder. Het besluit is niet genomen naar aanleiding van de catastrofe in Ramstein, maar we gens het herhaaldelijk negeren van opdrachten door het Italiaanse vliegteam, zei de woordvoerder. In Zwitserland heeft de regering van het kanton Freiburg besloten dat een luchtshow die het komen de weekeinde onder de naam Air '88 in Ecuvillens zou worden ge houden, zal doorgaan. De Zwitsers menen dat de veiligheidsvoor schriften voldoende waarborg bie den voor een goed verloop. De Frecce Tricolori zullen echter niet de Italianen is ingetrokken. Intussen is in Westduitsland de identificatie van de vliegramp bij Ramstein begonnen. Deze verloopt erg moeizaam. Slechts twaalf do den zijn geïdentificeerd. Het aantal doden is inmiddels gestegen tot 49 nadat vier gewonden aan hun ver wondingen bezweken. Onder de slachtoffers van de vliegramp in Ramstein bevindt zich ook een Ne derlander. Het gaat om een 41-jari ge man uit Middelstum (Gronin gen). Schoonzoon van Brezjnev kan de doodstraf krijgen MOSKOU (AP) - In Moskou begint maandag het proces tegen Joeri Tsjoerbakov, de schoonzoon van wijlen partijleider Brezjnev, en acht andere voormalige regerings functionarissen. Volgens de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Gerasi- mov, die dit gisteren op een pers conferentie bekend maakte, kan Tsjoerbakov de doodstraf krijgen. Tsjoerbakov was de sleutelfiguur in een organisatie in de republiek Oezbekistan, die in westerse con text een mafia-bende zou heten. Het proces zal anderhalf tot twee maanden duren en zal worden be handeld door een militaire kamer van het Hooggerechtshof; er zullen meer dan 200 getuigen worden ge hoord. NEW YORK (AP) - VN-u mers die kampen van Iraanse en Iraakse krijgsgevangenen be zochten, hebben gezegd dat veel gevangenen bang zijn dat zij bij terugkeer in hun land worden vervolgd. In sommige kampen van Iraakse gevangenen zullen mogelijk opstanden uitbreken als wordt gepoogd hen te repatri- De Irakezen in de kampen in Iran worden overheerst door fa- natiek-islamitische mede-gevan genen die in gevangenschap vol geling zijn geworden van de Iraanse ayatollah Khomeini, zo blijkt uit een verslag van de VN- waarnemers dat morgen ver schijnt. ",In ieder Iraans kamp dat we bezochten hielden de gevange nen vanachter het prikkeldraad fanatieke, hysterische en soms gewelddadige betogingen", al dus de VN-medewerkers. De de monstranten schreeuwden ver wensingen aan het adres van de Iraakse president Saddam Hus sein, en prezen de Islam en Kho meini. In de kampen Arak en Da- voudieh waren de samenscholin gen dermate explosief dat het Bij de betogingen was onge veer de helft van de gevangenen betrokken, maar zij stonden dui delijk onder invloed van een minderheid van de krijgsgevan genen, zo'n tien tot twintig pro cent, aldus het VN-team dat de kampen eind juli en begin augus tus heeft bezocht. Onder de Iraakse gevangenen in Iran zal mogelijk opstand uitbreken zo dra maatregelen worden geno men om hen te repatriëren, zei den de onderzoekers. In de kampen in Iraq gedragen de Iraanse krijgsgevangenen zich ordelijker en oefenen de Iraakse autoriteiten het gezag uit, maar volgens de VN-waarne- mers zijn veel gevangenen huive rig om naar Iran terug te keren. De meesten zeggen wel terug te willen, mits hen zekerheid wordt gegeven dat zij bij thuiskomst niet aan vervolging zullen wor den blootgesteld. Door het ont breken van dergelijke garanties ziet de toekomst er voor hen evenwel somber uit, aldus het team. ADVERTENTIE De Hatéma Direct Prijs ligt altijd lager dan een normale prijs. Deze prijs, inclusief leggen of maken, kunnen wij u bieden, omdat wij tapijten gordijnstoffen rechtstreeks uit onze fabriek aan onze winkels leveren. Dus waarom stapt u voor alle zekerheid niet eens een Hatéma-winkel binnen? WINKELS Stationsplein 214-216, Leiden. Dagelijks geopend vanaf 10.30 uur. Zaterdag vanaf 9.30 uur. Koopavond. Maandag gesloten. RUNDU/JOHANNESBURG - De laatste 1.000 Zuidafrikaanse solda ten die zich nog op Angolees grondgebied bevonden, zijn gis terochtend in Namibia terugge keerd. Met deze slotfase van een te rugtrekkingsproces, dat drie we ken geleden werd ingezet, is Zuid- afrika zijn deel van een overeen komst nagekomen die het begin deze maand in Genève afsloot met Angola, Cuba en de Verenigde Sta ten. door Ruud de Wit De terugtrekking van de Zuid afrikaanse troepen uit Angola werd voltooid voor de overeengekomen datum van 1 september. Volgens het toonaangevende Jane's Defen ce Weekly bevonden zich vorig jaar zeker 6.000 Zuidafrikaanse militai ren in Angola. De regeri'ng-Botha houdt vol dat het er nooit meer dan 3.000 zijn geweest. De Zuidafrikaanse soldaten as sisteerden de Angolese bevrij dingsbeweging Unita in de strijd tegen een gecombineerde Ango- lees-Cubaanse legermacht. Ook be streden de Zuidafrikaners guerril lero's van de Namibische bevrij dingsbeweging SWAPO, die vanuit Angola opereren. Na het gedeeltelijk mislukken van een offensief tegen Unita door de Angolese en Cubaanse troepen, in de tweede helft van vorig jaar, wat leidde tot een patstelling bij het strategisch belangrijke plaatsje Cuito Cuanavale, slaagde de Ame rikaanse staatssecretaris voor Afri kaanse zaken, dr. Chester Crocker er in de loop van dit jaar in om on derhandelingen tussen de betrok ken partijen op gang te brengen. Dit resulteerde op 10 augustus in Genève tot een staakt-het-vuren, terwijl tevens 1 september als da tum werd overeengekomen voor de vertrek van alle Zuidafrikaanse troepen uit Angola. De volgende stap in het onder handelingsproces, dat uiteindelijk moet uitlopen op een beëindiging van de Angolese burgeroorlog en een onafhankelijkheid van de door Zuidafrika bezette, voormalige Duitse kolonie Namibia, is nu het vaststellen van een schema voor het vertrek van de circa 50.000 Cu baanse troepen uit Angola, die het MPLA-regeringsleger bijstaan in de strijd tegen de bevrijdingsbewe ging Unita. Officieel moest dit vertreksche- le, werd besloten daar verder over te praten in een nieuwe gespreks ronde. Deze zal op 5 september, eveneens in Brazzaville, plaatsvin den. Nu de Zuidafrikaners zich dus daadwerkelijk uit Angola hebben teruggetrokken, moet een akkoord over een gefaseerde vertrek van de Cubanen geen probleem meer zi jn. De terugtrekking van de Zuid afrikaanse troepen uit Angola. (foto AP) ma eveneens voor 1 september ge reed zijn, maar na de laatste onder handelingen een week geleden in de Kongolese hoofdstad Brazzavil- De terugtrekking van de laatste Zuidafrikaanse troepen via een pontonbrug over de Cubango-ri- vier bij het grensplaatsje Rundu werd bijgewoond door Cubaanse en Angolese legerofficieren, die deeluitmaken van een gemeen schappelijk commisie van toezicht. Deze commissie moet controleren of alle betrokken partijen zich aan het staakt-het-vuren houden. Na dat de laatste Zuidafrikaanse truck over de pontonbrug was getrok ken, werd deze weggehaald. De adjunct-directeur van het Zuidafrikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, Glenn Babb, ver klaarde na afloop in Pretoria, dat er vorige week sprake is geweest van mogelijke nieuwe gewelddadighe den tussen Cubaanse en Zuidafri kaanse troepen. Volgens Babb wa ren de Cubaanse troepen in staat van paraatheid gebracht, toen bleek dat de delegaties in Brazza ville het niet eens konden worden over het vaststellen van een tijd schema VQor het vertrek van de Cu baanse troepen uit Angola. Babb sprak zijn teleurstelling uit over het uitblijven van een duide lijk schema voor het vertrek van de Cubanen: ,,Wij verwachten van hen en de Angolezen nu eenzelfde betrokkenheid bij het realiséren van een vredesregeling als wij heb ben getoond". Hij liet merken, dat als de delegaties het volgende week in Brazzaville niet eens wor den over het vertrek van de Cu banen, er opnieuw spanningen in het gebied kunnen ontstaan. Intussen worden in politiek Zuidafrika de geruchten steeds sterker dat president P.W. Botha aanstaande vrijdag vervroegde ver kiezingen voor het uit drie geschei den kamers bestaande parlement zal aankondigen. Nu Botha voor vrijdag een gezamenlijke zitting van de drie kamers heeft ingelast, zonder daarvoor een reden te ge ven, is dit vermoeden nog ver sterkt. Vorige week nog weigerde de Zuidafrikaanse minister voor in formatie, Stoffel van der Merwe, in te gaan op geruchten dat president Botha zou overwegen vervroegde algemene verkiezingen uit te schrijven. Gisteren citeerde het toonaange vende dagblad Bussiness Day een anonieme regeringsbron op haar voorpagina. Deze zei dat het meer dan waarschijnlijk is, dat Botha vrijdag vervroegde verkiezingen zal aankondigen. Deze zullen dan mogelijk op 26 oktober plaatsvin den. Op die dag staan al lokale ver kiezingen op de agenda. Volgens de grondwet hoeft Bo tha pas volgend jaar september tot ontbinding van het parlement over te gaan. Maar de crisis deze week in het drie-kamerparlement over een nagenoeg door alle politieke partij en afgewezen wijziging van de wet op gescheiden woongebieden, schijnt Botha tot het inzicht te heb ben gebracht dat hij bij verkiezin gen overeen jaar mogelijk de meer derheid in het blanke parlement, dus ook de regeringsmacht, zal ver liezen aan de ultra-rechtse Konser- vatieve Partij. De gedachtengang achter ver vroegde verkiezingen, waarbij ove rigens wel de overgrote zwarte meerderheid in het land volledig uitgesloten blijft, is dat de Nationa le Partij nu nog wel haar meerder heid in het parlement kan behou den. Dat betekent weer dat Botha en zijn Nationale Partij ook de ko mende vijfjaar de lakens in Zuid afrika zullen blijven uitdelen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5