De superaccommodatie 'Wie in het begin niet uithaalt, kan 't schudden' VIERDE KLASSE ZONDAG Sportbijlage 1988-1989 Wim Verburg (Lisse zondag) en Wim Eilander (Lisse zaterdag) Er zijn in Nederland niet veel kunstgrasveld voor in de plaats komt, wordt door buitenstaanders wel eens sportaccommodaties zoals sportpark een sporthal, een apart jeugdhonk en oneerbiedig een fabriek genoemd. 'Ter Specke' in Lisse. Acht fraaie voetbalvelden, een trainingsveld. een prachtige kantine. Het geheel i de meer dan duizend leden maar de trainers Wim Verburg en Wim Eilander vinden het een lust om twee gravelvelden, waar straks een teillende voetbalvereniging FC Lisse er te werken. FC Lisse is niet alleen vanwege zijn schitterende accommodatie uniek. Als een van de weinige clubs in Nederland beschikt Lis se over een florerende zaterdag en zondagafdeling. Beide vere nigd onder één hoofdbestuur, maar met een eigen karakter en beide gericht op prestatie. De jeugd van de vereniging, die bij het bereiken van de seniorleef tijd in het voorjaar een keuze moet uitspreken voor één van de twee afdelingen, gaat groten deels zijn eigen gang, maar dan wel alleen op zaterdag. door Hans Jacobs Het ligt voor de hand een enorme rivaliteit tussen beide takken te veronderstellen, maar zowel Eilander als Ver burg ontkennen dat die er is. „Integendeel, wij werken juist heel goed samen", stelt nieuw komer Wim Verburg (48), die dit seizoen het zondagelftal on der zijn hoede neemt. Los van elkaar laat het tweetal hun licht over Lisse schijnen. Verburg met het enthousiasme van een debutant. Eilander met de kriti sche kanttekeningen van ie mand die in Lisse aan zijn vijf de seizoen begint. Zaterdag Eilander: "Er zijn in feite twee verenigingen met een overkoepelend bestuur. Eigen lijk zijn er zelfs vijf afdelingen, met het zaalvoetbal, de sporthal en het vrouwen voetbal erbij. Op zaterdag merkje van de zon dag niets en ik denk dat het om gekeerd ook het geval is". Toch stelt ook Eilander: „De twee elf tallen ondersteunen elkaar. De jongens gaan goed met elkaar om. Er is geen rivaliteit". De opdeling is in de ogen van Eilander niet zonder meer een voordeel. "De vooruitgang van de club stagneert. Het is niet mogelijk een zo groot mogelijk rendement uit de opleiding te halen. Als je bij de jeugd tien capabale spelers hebt, gaan er misschien acht naar de zondag afdeling en twee naar de zater dag. Je kunt niet altijd krijgen wat je wilt. Op de keuze kun je geen invloed uitoefenen, de jeugdafdeling is autonoom. De beslissing wordt nog vaak inge geven door wat vriendjes doen of door wat thuis gebruikelijk is. Economische motieven, werk dus, spelen ook mee". Schakel Eilander vindt dat Lisse niet slagvaardig genoeg is. Het be stuur houdt strikt vast aan een beleid dat alle afdelingen gelijk behandeld. "Je bent hier een schakel, geen vlaggeschip. Iets regelen duurt hier wat langer. Anderen moeten meeprofite ren. Tien nieuwe ballen voor de zaterdagafdeling betekent vijf tig nieuwe ballen voor de vere niging. Ze denken hier pluri form. niet alleen zaterdag of zondag. Dat geeft wel eens moeilijkheden, compromissen sluiten levert niet altijd het bes te resultaat op". Eilander maakt duidelijk dat hij van mening is dat Lisse on der zijn kunnen presteert. De Rotterdammer: "Ik zeg het eer lijk, als Lissenaar zou ik me I moeten schamen voor een com binatie van tweede-en derde klasse. Dat moet eerste klasse zijn. Gezien de kwaliteit van de spelers bij de zaterdag-en zon dagafdeling zou deze club een redelijk stem in het kapittel moeten hebben. De zaterdag- tak is opgeklommen van een matige tweedeklasser tot een team dat het kampioenschap op een haar na miste. Ook de zondag heeft niet te klagen over kwaliteit. Beide afdelingen kunnen hoger spelen. Wim Ver burg en ik hebben tot taak de inhoud van het spelletje te laten passen bij het uiterlijk van de accommodatie. Ik ben er van overtuigd dat deze club er gaat komen, het is alleen de vraag op welke termijn"." Aansluiting De aansluiting met het drie tal Quick Boys, Noordwijk en Rijnsburgse Boys ziet Eilander als zijn belangrijkste opdracht. Lisse heeft er de accommodatie voor. "Het is een perfect sport park. Je moet blij zijn datje hier kunt werken". De mogelijkhe den worden echter niet altijd ten volle benut. "Pas de laatste twee jaar mogen we op gras trainen. Dat had eerder onder vangen kunnen worden. Er komt nu een kunstgrasveld, ze zien nu ook dat gravel niet functioneert", geeft Eilander nog een voorbeeld van het soms langzaam draaien van de bestuurlijke molens bij Lisse. "We zijn op de goede weg. Als het produkt goed is dan krijgen we ook hier het publiek dat in de kustdorpen komt. Op die manier kunnen we de vereni ging bedruipen en handhaven. Het publiek komt af op resul taat. In Lisse is het zo dat je eerst wat moet neerzetten, dan pas komen de mensen uit hun schulp. Ik denk overigens dat de zondagafdeling wat makke lijker publiek trekt, om econo mische redenen, maar wij heb ben niet te klagen. Het zou leuk zijn als we straks kunnen kwar tetten met de kustploegen, die het nu nog in een triootje doen", besluit Eilander glimla chend. Zondag Op het eerste gezicht heeft de zaterdagtrainer niet veel ge meen met zijn nieuwe zondag collega Wim Verburg. Maar wie beiden eens langs de lijn heeft zien staan weet beter. Verburg is één brok energie. De vorig jaar nog bij het Amstelveense NFC (zat) werkzame oefen- meester is een vlotte prater. Langs de lijn ijsberend zit hij liefst bovenop het spel. Bij oe fenduels ook binnen de lijnen, roepend, standjes en schouder klopjes uitdelend. "Er is geen speler die mij verwijten kan dat hij mij niet kan verstaan", zegt Verburg. Het zondagteam is een uitda ging. "Het was tijd voor wat an ders". vindt Verburg, "Ik ken de de groep te goed. Daar was ik echt Willem, hier ben ik 'trai ner'. Een duidelijk verschil. Ik heb hier een jonge ploeg, ik had echt hun vader kunnen zijn. Twee jongens zitten tegen de dertig aan, bij NFC had ik vijf jongens boven de 35." Verburg komt zelf uit het voetbal voort. De Amstelvener speelde in de jaren vijftig bij CSCA en kwam uit in het Ne derlands zaterdagelftal (de voorloper van het huidige Ne derlands amateurelftal) met de vader van Huug en Gert Aande- wiel. Twintig jaar geleden al werd Verburg trainer, waarna hij de scepter zwaaide bij on dermeer CSW, NFC en Marken. Hij heeft zich dus altijd opge houden in de omgeving van Utrecht en Amsterdam, maar nu zijn de vleugels uitgeslagen naar Lisse. Geen toeval Dat is niet helemaal een toe val, al had Wim Verburg op een gegeven moment wel tien solli citaties lopen. "Tot mijn grote verbazing was ik binnen een week rond met Lisse", verhaalt Verburg nu. "Ik kende 'de ac commodatie. Ik ben hier vorig jaar al eens geweest met NFC. Als ik bij een club solliciteer ga ik er eerst eens kijken. Ik wil weten waar ik terecht kom. Als ik heel eerlijk moet zijn, heeft de accommodatie bij mijn keu ze meegespeeld. Ik ben tevre den met wat ik hier krijg en ik heb veel positieve reacties ge kregen van collega's. Lisse staat hoog aangeschreven". "Waar vind je zo'n accommo datie? Al die velden, een sport hal en zelfs twee commisssieka- mers", zegt Verburg enthou siast. Bij Lisse kunnen beide (hoofd)eiftallen gelijktijdig en onafhankelijk van elkaar trai nen, vergaderen en spelen. "Bij CSW trainde ik op het parkeer terrein. hier krijgen we straks een kunstgrasveld. Dan kun je dus altijd trainen". Verburg weet er wat er in Nederland op het gebied van sportcomplexen te koop is. "Lisse staat boven aan wat accommodatie betreft. Quick Boys ligt er natuurlijk Wim Eilander (links) en Wim Verburg (rechts): "Geen sprake van rivaliteit". ook schitterend bij en Noord- wijk is ook leuk, maar vooral op de Veluwe vind je sportterrei nen zoals hier. Daar heeft iede re club zo'n prachtig complex. Lisse is vergelijkbaar". Afspraken "Rivaliteit? Daar weet ik niets van", stelt Verburg wan neer de zaterdag-en zondagaf deling tegenover elkaar gezet worden. "Ik heb te maken met de prestatieve kant. Ik ga dit seizoen regelmatig bij zaterdag kijken. Wim en ik hebben on derling afspraken gemaakt. Als een speler een keer niet bij mij kan trainen, dan kan hij bij het zaterdagelftal meetrainen en andersom. Ik heb nu al meer contact gehad met Eilander dan de afgelopen drie jaar bij NFC met de zondagafdeling. Ik heb het wel eens ander meege maakt". Een eufemisme voor ervaringen in het verleden, maar Verburg wil andermans vuile was niet uithangen. Verburg heeft zijn team vorig seizoen al een paar keer in actie gezien. "Lisse had vorig jaar een moeilijk jaar maar is toch derde geworden. Ik hoop dus op een goed jaar. Afgesproken is, dat is ook gezegd bij mijn sollicitatiegesprek, dat de hele vereniging 4-3-3 moet spelen. Ik wil daar ook van uitgaan, al zal het niet altijd lukken. De jongens zullen kun koppie erbij moeten houden. Het materiaal, de organisatie, de accommoda tie is hier prima, het moet luk ken", besluit Verburg. WIM EILANDER: "JE BENT HIER EEN SCHAKEL, GEEN VLAGGESCHIP" Sportbijlage 1988-1989 De krachtsverschillen in de zondagvierdeklasse A lijken gering of zullen pas in de loop van de competitie daadwerkelijk aan het licht komen. Trainer Hans Blom van het uit de derde klasse gedegradeerde Foreholte weet de situatie wat dat betreft treffend te typeren: "Het gaat in deze competitie toch vooral om het maken van een goede start. Wie in het begin niet uithaalt, kan het daarna eigenlijk wel schudden. Met de nodige punten op za'k kun je tenminste meer ontspannen draaien. Het loopt daarna ook meestal vanzelf goed. Gevolg is, dat je in een competitie als deze na een aantal wedstrijden al betrekkelijk veel weet, Óver onze eigen kansen ben ik betrekkelijk optimistisch. Ik denk dat we vooral rekening moeten houden met clubs als Alphen en VVSB". Foreholte-coach Hans Blom Hans Blom ziet het wel zitten met Foreholte: "Ik denk dat we ons dit seizoen kunnen manifesteren" FOREHOLTE Foreholte lijkt door de degrada tie een gevoelige klap te heb ben opgelopen, maar de schade valt volgens Blom alleszins mee: "Weliswaar heeft een aan tal oudgedienden inmiddels af scheid genomen, maar daar hebben wij ons van te voren al redelijk op ingesteld. Vorig sei zoen waren wij al druk bezig de verjonging door te voeren. Een speler als Loek van Kesteren, die nu definitief is gestopt, was vorig seizoen door een blessure bijvoorbeeld al geruime tijd uit geschakeld. Verder mogen Piet Ruigrok, Ton Arroyo en Rob van Tol dan juist ten behoeve van die jongeren een stap terug hebben gedaan, maar zij hou den zich voor het geval er een beroep op hen wordt gedaan nog wel beschikbaar. Door blessures hebben wij trouwens nu reeds Rob van Tol terugge haald. De enige man die wij de finitief zijn kwijtgeraakt, is kee per Paul van de Zwaan. Maar voor hem heb ik in de persoon van Rob van Dijk een uitste kende vervanger. Wie van de jongeren op de nominatie staan om mee te doen? Wel, om wat namen te noemen: Eric War merdam, Fred van Dam, Hans van Duyn, Stan Uljee en Ro nald Verhart. Ik beschik over een brede groep, waarbij de motivatie van de ouderen on danks de degradatie gewoon is gebleven. Daarom denk ik toch dat wij ons dit seizoen kunnen manifesteren". SJZ Promovendus SJZ koestert voor het eerste jaar dat de ploeg terug is in de vierde klasse niet al te veel ambities. Trainer Fok- ke van de Reyd meent dat zijn groep nog te weinig ervaring heeft om een rol van betekenis te spelen: "Zeventig procent van de spelers heeft de vierde klasse nog niet meegemaakt, dat is toch een realiteit waar je niet zomaar overheen stapt. Nou hebben wij vorig seizoen wel al het nodige tegen vierde klassers geoefend, dus ik weet min of meer wat de ploeg te wachten staat. Ik houd het maar op een plaats in de mid denmoot. Voorlopig is het voor door Ruud Dobbelaar mij allereerst zaak de juiste for matie in elkaar te zetten. Ten opzichte van vorig seizoen heb ik alleen Marco van Nierop ver loren, maar anderzijdsis de langdurig geblesseerde Peter Pieterse weer hersteld. Ik be schik daarmee momenteel toch over een tamelijk brede selec tie". ALPHEN Een gevoelige aderlating on derging Alphen. De formatie zag de geroutineerde as van het team afhaken. Keeper Mart van Dolder en Dorus Gerritsen gooiden het voetbalbijltje er na vele jaren van trouwe dienst bij neer, terwijl spits Rinie van Elk besloot een kijkje te nemen bij ARC. Trainer Willem Dekker zit met de gebakken peren: "Dit vormt een toch niet te onder schatten verlies. Geschikte kandidaten om dit op te vangen hebben zich bovendien niet on middellijk aangediend. Het is dan ook zaak om de ambities te rug te schroeven en volop te ex perimenteren. Hopelijk weten er een paar jongeren op te staan. Misschien dat nieuwko mers Gerrit van de Berg, Greg en Cock Verweij, Alfred de Beer en Matt van de Doef (kee per) nog voor wat verlichting van de problemen kunnen zor gen". ROAC '79 Bij ROAC '79 is het daarente gen een en al rust. Trainer Mat Kantebeen: "De groep is prak tisch ongewijzigd. Alleen de van de jeugd afkomstige Carlo van Haastregt heeft zich als nieuwkomer aangediend. Mij rest daarom niet veel anders dan wat nieuwe ideeén uit te werken. Met dat uitgangspunt hebben wij ons in alle rust op Papendal voorbereid". SVLV Bij SVLV dient de nieuwe trai ner Simon Venema de nodige hindernissen te nemen, nu Wim Oranje en Perry Berk besloten naar Voorschoten over te stap pen. Tot overmaat van ramp raakte goalie Wim Klaassen in de voorbereidingsperiode ook nog eens voor geruime tijd ge blesseerd. De overstap van Meerburg-doelman Rob Han- naart kwam daardoor als een geschenk uit de hemel. Michel van Tol diende zich als een nieuwe kandidaat voor de basis UDO Peter Ciere zag als nieuwe trai ner van UDO met Marco den Hollander, Kees Borst en Nico van der Salm de nodige vaste krachten vertrekken. Dat zal zich volgens hem vooral in de breedte danig doen gevoelen. Bovendien liep doelwachter Michel van Haaren tijdens de voorbereidingsperiode een ern stige blessure op. Ondanks de versmalde basis denkt Ciere nog wel een eind met de gerou tineerde ploeg te kunnen ko- WSB WSB bleef in tegenstelling tot Van Nispen een indeling in West 1 bespaard. De mutaties in de selectie moeten naar de smaak van coach Theo van de Burg overkomelijk zijn: "Met René Hooijmans, Marcel Kerk vliet en Jerry van de Burg zijn toch wel drie goede krachten voor de ploeg verloren gegaan. Maar voor hen kwam wel de no dige talentvolle jeugd in de plaats. Dirk Rietmeyer stapte van UVS over, terwijl van onze eigen junioren Robert Marijnen en Theo Aanhane duidelijk rijp zijn voor een plaats in de basis. De hele ploeg heeft er weer ou derwets zin in, de kwaliteit was er altijd wel, daarom zie ik het wel zitten". STOMPWIJKSE BOYS Ook bij Stompwijkse Boys de den zich de nodige veranderin gen voor. Aanvoerder Wim Lui ten gooide het bijltje erbij neer, waardoor de ploeg op zoek moest naar een nieuwe spelma ker. De hoop is wat dat betreft nu gericht op Edwin Develing. Theo van de Bosch is hersteld van ene slepende blessure, John van Es en Sammy Nazlo- mian zijn de nieuwkomers. UNITAS Unitas heeft na de 'narrow esca pe' van vorig seizoen weer fris se moed. Met de komst van de gebroeders Van der Linden, Henk Brandt en trainer Joop van der Krogt rekent de club op de nodige impulsen. De omzet tingen die mede door het ver trek van Loek Drost noodzake lijk waren, hebben zich volgens routinier Wally Gallert geruis loos laten doorvoeren. Bij een behoudender 4-4-2-systeem hoopt Gallert als laatste man te opereren. VTL De nieuwe VTL-trainer Thijs Balkhoven zag zich ook al met veel wijzigingen geconfron teerd. Nu Steef Pattiapon en John van Berkel zijn vertrok ken, is de hoop van Balkhoven gericht op het resterende deel van de oude garde: "André Hansen, en Ronald van der Pot zullen de anderen op sleeptouw moeten nemen. Een zuiver beeld van de situatie heb ik nog niet, maar het zit er wel in dat Erwin van der Veer op het mid denveld terecht zal komen en Marc van Iterson de spitsposi- tie gaag bezetten. DOCOS Problemen zijn er eveneens voor Docos-trainer Wim Mug- ge: "Spelers die hun come-back zouden gaan maken, kwamen alsnog op die beslissing terug, Stephan van Harteveld zijn wij als keeper kwijtgeraakt, terwijl Marcel Verburg voorlopig is ge blesseerd. Daarom zit ik vooral in de achterhoede met de nodi ge problemen. Een lichtpunt is wel dat de voorhoede met de doorbraak van Rob Reizevoort veel aan kracht heeft gewon- LFC LFC maakt een redelijk somber beeld van diverse verenigingen uit de zondagvierdeklasse A compleet. Ook bij de kanaries een gevoelige leegloop (John Verschoor, Bles Zuma en Henk Brandt vertrokken), die de club door middel van dejeugd hoopt op te vangen. LFC-woordvoer der Flip Massaar blijft optimis tisch: "Vorig jaar hadden we op papier een sterk team, maar geen ploegverband. Nu waait er onder supervisie van trainer Mart de Groot een frisse wind. De mannen hebben er weer zin in. Sidny van der Pluim, en de broertjes Dennis en Remco Verplancke zijn de jongeren die de opengevallen plaatsen gaan innemen. Verder zit het er wel in dat Frank van Veen nog een jaartje doorgaat". WASSENAAR In de Haagse vierde klasse B kreeg Wassenaar in de persoon van Hans Buiteweg een nieuwe trainer. Buiteweg meent over een brede selectie te beschik ken, waarbij de kracht naar zijn mening vooral in het collectief ligt. Het verloop van de oefen campagne stemde hem redelijk optimistisch. Daan Lobel en Ri chard Wessel hingen de voet balschoenen aan de wilgen. VAN NISPEN In de vierde klasse C van West 1 zullen Hillegom en Van Nispen elkaar ontmoeten. Van Nispen is met die overplaatsing niet bijster gelukkig en vreest voor al een terugloop van de publie ke belangstelling. De selectie van trainer Paul Egner onder ging nauwelijks wijzigingen, al lijken er zich wel enkele A-ju nioren aan te dienen. HILLEGOM Hillegom gokt wederom op een plaatsje bij de sub-top. Ook bij deze club weinig veranderin gen. Wel maakte Aad van Rood- en een overstap naar FC Lisse. Met oud eerste elftalspeler Aart Tol kreeg Hillegom een nieuwe trainer. WIM MUGGE (DOCOS): "IN DE ACHTERHOEDE GROTE PROBLEMEN"

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 40