Werkgevers tevreden met kabinetsbesluiten Kaas, cacao, bliksardines en knoflook Verlaging vennootschapsbelasting wellicht later Speelfilm moet kind in ziekenhuis geruststellen Bokser wil verbod op publicatie foto Geen herkansing voor scholier Nederlanders aangehouden wegens handel in vrouwen Surinaams ,wensenlijstje, na geldtoezegging Bukman: WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) - De werkgeversorganisaties VNO en NCW zijn tevreden over het feit dat de maatregelen die het wegvallen van de wir moeten opvangen ongewijzigd doorgaan. Tijdens overleg met het kabinet hadden de werkgevers nadrukkelijk laten we ten dat een wijziging in de afspraken voor hen onaanvaardbaar zou zijn. Het kabinet heeft zich echter gehouden aan de eerder gedane toezeggingen: de vennootschapsbelasting gaat per 1 oktober omlaag van 42 naar 35 procent en op 1 januari van het volgend jaar neemt het rijk de volledige kinderbijslagpremie voor zijn rekening. De werkgevers wilden zich nog niet uitspreken over de lastenver zwaring in de vorm van een verho ging van de sociale werkgeverspre mies. Deze verhoding is bedoeld ter compensatie van de overschrij ding van de wir-uitgaven van de af gelopen jaren. De vakbond FNV heeft kritiek op de besluiten van het kabinet. De 400 miljoen gulden extra die het kabinet wil besteden aan de werk gelegenheid noemt de vakcentrale "mooi", maar voegt eraan toe dat het niet om geld gaat maar maatre gelen om de werkgevers te dwin gen mensen aan te nemen. Ook het verlagen van het hoge btw-tarief noemt de FNV onvol doende. Wat betreft de koopkracht vreest de vakcentrale dat de finan ciële kloof tussen mensen met een baan en uitkeringsgerechtigden al leen maar wordt vergroot. "De Arts in Suriname overleden na val FORT-DE-FRANCE (ANP) - De Nederlandse arts Jan ter Burg, die werkzaam was in Langatabbetje in Oost-Suriname, is maandag in een ziekenhuis op het eiland Martini que overleden. Dit heeft een woordvoerder van de Franse hulp organisatie Aide Medicale Interna tionale (AMI) waar Ter Burg voor werkte bekend gemaakt. Volgens een woordvoerder van het Junglecommando van Ronnie Brunswijk was Ter Burg bij een val in Langatabbetje ernstig gewond geraakt. Hij was onmiddellijk over gebracht per helikopter naar Cayenne (EYans Guyana) en van daar naar Fort-de-France op Marti nique, een van de Franse Antillen, waar meer medische faciliteiten zijn. De 32-jarige arts uit Utrecht overleed tijdens de operatie. Ter Burg was sinds begin dit jaar de enige dokter in Oost-Suriname. Hij was ingegaan op een AMI-op- roep voor een arts in het gebied. Zijn werk is intussen overgenomen door een nieuwe Nederlandse arts en twee Nederlandse verpleeg sters. Binnenland kort Spoorbrug Terwille van de zesbaksduw- vaart is NS-bouwonderneming Strukton begonnen met het hef baar maken van de spoorbrug over de Oude Maas in Zwijndrecht. Het nu nog 'vaste deel van de spoor brug, 160 meter lang, kan in april 1989 door zes hefpijlers omhoog worden gebracht om het scheep vaartverkeer te laten passeren. Kanonschot Het gebouw van de Centrale Dienst Studiefinanciering in Gro ningen heeft gistermiddag 'haar ei gen glazen ingegooid'. In het kader van de officiële opening van een nieuwe afdeling werd een kanon schot gelost. Door de luchtdruk sneuvelde er per ongeluk een ruit van het gebouw. Het personeel kwam met de schrik vrij. Berging Najaarsstormen zitten de mede werkers van het Rotterdamse ber gingsbedrijf Smit Tak dwars bij het opruimen van een gezonken Japans autoschip voor de kust van Portugal. Drie weken geleden zijn bergers begonnen met het leegha len van het schip dat zo'n 5300 gloednieuwe Japanse personenau to's aan boord heeft. Een woord voerder van Smit Tak schat dat on geveer een vijfde van de lading uit het schip is gehaald. Universiteitsfeest De Rijksuniversiteit Groningen, een van de oudste in Nederland, heeft vijf miljoen gulden gereser veerd voor de herdenking van haar 375-jarig bestaan. Op 5 september, bij de opening van het academisch jaar, wordt met de herdenkingsac tiviteiten begonnen, die het gehele academische jaar zullen duren. Emancipatieprijs De tweejaarlijke regeringsprijs van 10.000 gulden voor emancipa tie, genoemd naar de in 1981 over leden feministe Joke Smit, is aan het Clara Wichmann Instituut toe gekend. De prijs wordt 26 septem ber uitgereikt. Het Clara Wich mann Instituut zet zich in voor ver betering van de juridische positie Postzegels (2) De acht Olympische postzegels, waarover wij gisteren berichtten, zijn niet bedoeld voor frankering van brieven die via de PTT worden verzonden. ,De zegels' zijn het re sultaat van samenwerking tussen het Nederlands Olympisch Comi té, de Noodbezorging Zaandam, Uitgeverij Eminent en een deel van de Nederlandse stadsposten. De PTT is er niet bij betrokken. werkgevers hebben de buit bin nen. Zij kunnen de champagne opentrekken. Wij hebben donder dag een gesprek, maar dat komt wel als mosterd na de maaltijd", al dus een FNV-voorlichter. Belasting Premier Lubbers weigerde giste ren na afloop van de onderhande lingen details over het begrotings akkoord te verstrekken. Die staan in de Miljoenennota, die op de der de dinsdag in september wordt ge publiceerd. De strijd tussen minister De Kor te en zijn collega Ruding over de verlaging van de vennootschaps belasting vormde het laatste obsta kel voor het kabinet bij de begro tingsonderhandelingen. De Korte wilde de verlaging van de vennoot schapsbelasting van 42 naar 35 pro cent met alle geweld op 1 oktober laten ingaan. Dat was aan de werk gevers beloofd. Maar Ruding wilde de belastingverlaging pas volgend jaar doorvoeren, omdat er weer nieuwe tegenvallers bij de wii wa ren ontdekt. Premier Lubbers lanceerde gis teren in de ministerraad het com promisvoorstel: het kabinet houdt vast aan het wetsontwerp waarin 1 oktober als ingangsdatum wordt genoemd, maar de ministers reke nen erop dat die datum onhaalbaar is en dat het 15 november wordt. Om Ruding toch genoegdoening in financiële zin te bieden, is beslo ten de premies die werkgevers be talen te verhogen met 350 tot 500 miljoen gulden per jaar. Bekeken wordt nog welke premie omhoog moet: de werkloosheidspremie of de ziekenfondspremie. Ook de WD-fractie in de Twee de Kamer heeft haar felle verzet te gen uitstel van de verlaging van de vennootschapsbelasting opgege ven. Fractievoorzitter Joris Voor hoeve zei gisteren in reactie op het kabinetsbesluit: "Het parlement moet alles op alles zetten om de verlaging nog per 1 oktober te laten ingaan. Maar we zijn daarbij afhan kelijk van de oppositie en van het ministerie van financiën. Ik erken dat het moelijk zal zijn het wetsont werp nog op tijd in de Eerste Ka mer te behandelen". Het CDA heeft geen moeite met uitstel van de verlaging. Het kabinet bekrachtigde ook eerdere afspraken ter behoud van de koopkracht en maatregelen die de werkloosheid terug moeten dringen. Om de koopkracht vol gend jaar ondanks een inflatie van twee procent te garanderen is het volgende bepaald: het hoge btw-ta rief gaat van 20 naar 18,5 procent, het lage btw-tarief gaat niet naar 7 procent zoals het kabinet eerder wilde, maar blijft 6 procent. Wel gaan voedings- en geneesmiddelen uit het hoge naar het lage btw-ta rief. De kinderbijslag gaat met 4 procent omhoog. De sociale pre mies gaan zeker met 0,5 procent omlaag. Dat kan meer worden als gevolg van de verhoging van pre mies die werkgevers betalen. Het geheel van maatregelen kost 3,5 miljard gulden. Ter bestrijding van de werkloos heid investeert het kabinet 100 mil joen gulden extra. Dat bedrag komt bovenop de 250 miljoen gul den die al op de begroting van Soci ale Zaken waren voorzien en een extra 250 miljoen gulden uit het wegvallen van de wir, waardoor nog eens 30.000 mensen opgeno men moeten worden in scholings programma's. Voor de bestrijding van de werkloosheid is zo volgend jaar 600 miljoen gulden beschik baar. ROTTERDAM (GPD) Een ope ratie onder narcose is met name voor kleine kinderen vaak een angstaanjagende gebeurtenis. Goede voorlichting kan een groot gedeelte van die angst wegnemen. Het Sophia Kinderziekenhuis (SKZ) in Rotterdam doet dat vanaf vandaag op een voor Nederland unieke manier: met behulp van een film. In de film wordt kinderen dui delijk gemaakt wat er precies ge beurt als ze onder narcose moeten worden gebracht, en dat pappa en mamma er best bij mogen zijn. Onder de titel 'Welterusten en tot straks' toont de film de belevenis sen van het zevenjarig jongetje Bo, vanaf het moment dat hij met zijn vader van huis vertrekt om naar het spreekuur van de anesthesist ('slaapdokter') te gaan tot het mo ment dat hij na de operatie weer thuiskomt. De film is helemaal aangepast aan de belevingswereld van kinde ren tussen de twee en zes jaar, met de nadruk op het speelse element en de herhaling van informatie. Dokter A. Meursing: "Bij het ma ken van de film hebben we gebruik gemaakt gemaakt van ervaringen die we eerder met voorlichting aan kinderen hebben opgedaan. Het spreekt voor zich, dat .je een kind van drie jaar geen folder tè lezen kan geven, en de videoband die we een tijdje hebben gebruikt bleek ook niet goed te werken. Dat komt omdat stilstaande beelden de aan dacht van kinderen niet vasthou den. Je moet ze iets laten zien waar beweging in zit en waar ze zich mee kunnen identificeren. Anders ont houden ze het niet". 'Welterusten en tot straks' richt zich voornamelijk op poliklinische patientjes, die door hun korte ver blijf in het ziekenhuis minder ver trouwd zijn met de gang van zaken dan de kinderen op de klinische af delingen, waar uitgebreide voor lichting wordt gegeven in de vorm van spel en foto's. Het is de bedoeling dat de kinde ren de film tijdens een voorlich tingsbijeenkomst samen met hun ouders bekijken, waarbij de ouders nog extra voorlichting krijgen. Zij bepalen aan de hand van deze in formatie of ze wel of niet aanwezig willen zijn bij de narcose en het wakker worden van hun kind. DEN HAAG - De Tweede Kamer is weer terug van de zomervakantie. Ook het PSP-kamerlid Andrée van Es. ze ven weken geleden bevallen van zoonJulien, zit weer in de bankjes. Haar belangstellende collega's WijnieJabaaij (midden) en Ria Beckers konden de baby gisteren op foto's bewonderen. (foto Anefo) HAARLEM (GPD) Een 30-jarige bokser uit Utrecht heeft gisteren in een kort geding bij de Haarlemse rechtbank geëist dat het weekblad Panorama volgende week geen fo to van hem publiceert. De Utrech ter, die wordt verdacht van dood slag, is bang dat hij ondanks een zwart balkje dat op de foto over zijn gezicht is aangebracht, te herken baar is afgebeeld voor zijn omge ving. De bokser, die zelf niet bij het ge ding aanwezig was, zit sinds april dit jaar in voorarrest op verden king van doodslag op een Marok kaan in de Utrechtse binnenstad. De affaire heeft veel emoties losge maakt, vooral omdat de bokser door verschillende organisaties van racisme wordt beschuldigd. Volgens zijn advocaat, mr. J. Roels, hebben de vrouw en kinde ren van de Utrechter veel hinder van die reacties. In de buurt zijn pamfletten verspreid, waarin de bokser met naam en toenaam als racist is afgeschilderd. De straf zaak tegen de man werd begin au gustus aangehouden. De Utrechter is bang dat r publikaties over zijn zaak, en dan vooral foto's, zijn terugkeer in de maatschappij zullen bemoeilijken. "Hij wil straks'-weer als een nor maal mens door het leven gaan", zei zijn raadsman tijdens het ge ding. Behalve voor herkenning is de bokser ook bang voor wraak van de Marokkaanse gemeenschap. "Publikaties als in Panorama ma ken de identificatie alleen maar eenvoudiger", zo vond mr. Roels. Weekblad Panorama vindt dat de bokser geen klagen heeft. Zijn raadsman heeft vooraf de tekst van het artikel mogen lezen en over het gezicht van de man komt een keu rig zwart balkje. "Panorama is heel zorgvuldig geweest", vond raads vrouwe mr. E. Polak, de advocaat van Spaarnestad dat Panorama uit geeft. Zij bestreed dat door het plaat sen van de foto de herkenbaarheid van de verdachte ernstig wordt vergroot. "De eiser overschat echt de leefduur van een weekblad als Panorama. Met alle respect: ik denk dat de inhoud niet zo gek lang DEN HAAG - Tweede-Kamervoorzitter Dolman (rechts) en minister Nij- pels (midden) gaven gisteren het officiële startsein voor de nieuwbouw van de Tweede Kamer in Den Haag. De nieuwbouw - een ontwerp van ar chitect Piet de Bruin - bestaat uit een aantal vergaderzalen een een pers kamer. De gebouwn zijn gesitueerd op de hoek van het Binnenhof bij het Spui. Verschillende panden zijn ervoor afgebroken. (foto gpd> terug te draaien. UTRECHT (ANP) - Een 21-jarige scholier uit Utrecht, die twee weken ge leden in een kort geding voor de Utrechtse rechtbank eiste dat hij dit jaar terug zou mogen naar school om zijn einddiploma te halen, krijgt die kans niet. De leiding van de school voor Middelbaar Dienstverlenend- en Ge zondheidszorgonderwijs (MDGO) De Oudenoord had vorig jaar het volste recht de jongen van school te sturen, omdat hij te vaak afwezig was, aldus de president van de Utrechtse rechtbapk, mr. C. L. baron Van Harinxma thoe Slooten gisteren in zijn uitspraak. De scholier had aangevoerd dat hij noodgedwongen veel lessen moest missen vanwege een chronische voorhoofdsholte-ontsteking, waardoor hij vaak last had van hoofdpijn en vermoeidheid. Hierdoor was hij boven dien niet altijd in de gelegenheid zich op tijd ziek te melden, omdat hij zich nogal eens versliep. Vooral dat laatste zat de directie van De Ouden- oord hoog, ook al omdat afspraken om de verzuimde lessen in te halen op dezelfde manier mis liepen. Na een aantal waarschuwingen besloot de schoolleiding John dan ook te schorsen en vervolgens definitief van school te sturen. Johns advocaat mr. W. Vermeulen had, behalve overmacht door ziekte, aangevoerd dat directie en bestuur het niet zo nauw hadden genomen met de procedures rond de schorsing en uiteindelijke verwijdering van school. Volgens het vonnis heeft de school wat dit betreft inderdaad ste ken heeft laten vallen, maar is dit niet ernstig genoeg om de beslissingen bij het lezerspubliek blijft han gen". Vice-president mr. J. Vrij deed nadien een serieuze poging om bei de partijen tot elkaar te brengen. Hij stelde eerst voor om de tweede bokser op de foto, een verslagen Belg, eveneens van een balkje over het gezicht te voorzien. In dat geval zou de lezer onzeker blijven wie van beide boksers de Utrechter Toen die suggestie werd afgewezen, lanceerde de rechter een tweede voorstel. Vol gens hem kon iedereen tevreden zijn als het balkje zou worden ver groot. zodat alleen nog de onderlip en het voorhoofd van de man te zien zouden zijn. Na telefonisch onderhoud met zijn cliënt in het Utrechtse huis van bewaring liet mr. Roels echter we ten dat de bokser 'helemaal niets van het voorstel wil weten'. De rechter doet vrijdag uitspraak. Eis van 2 maanden wegens ontucht ALMELO (ANP) - Officier van jus titie mr. Heus bij de rechtbank in Almelo heeft gisteren tegen een 31- jarige man uit Enschede twee maanden gevangenisstraf, waar van 50 dagen voorwaardelijk, ge ëist voor ontucht met zijn tweejarig dochtertje. Zij eiste tevens dat de man geen enkel contact meer mag hebben met zijn dochtertje. De verdachte heeft de ontucht ontkend, maar de officier baseerde zich bij haar eis mede op een onder zoek van drs. F. Lamers-Winkel- man. Zij constateerde aan de hand van een poppenspel dat het meisje negatieve ervaringen op seksueel gebied heeft gehad. Uitspraak 6 september. "De aanwezigheid van de ouders geeft het kind morele steun", ver telt dokter Meursing. "Maar het is erg belangrijk dat die ouders weten waar ze aan toe zijn. Het is niet de bedoeling dat vader of moeder flauwvalt in de narcose-kamer, of ingrijpt op momenten waarop dat niet kan. Aan de hand van de film kunnen ze gerichte vragen stellen en zelf bepalen of ze erbij willen zijn. Daarvoor moeten ze dan een formulier tekenen waarop bepaal de afspraken staan, zoals bijvoor beeld de regel dat ouders de narco- sekamer moeten verlaten als de anesthesist dat zegt". 'Welterusten en tot straks' kreeg bij een proefpubliek van kinderen positieve reacties en kan ook door andere ziekenhuizen worden aan gekocht. Dat dat geen overbodige luxe is blijkt volgens dokter Meur sing uit een Amerikaans onder zoek, waarin wordt aangetoond dat er na goede voorlichting minder post-operatieve stoornissen optre den. Tien jaar geëist voor wurgmoord DEN HAAG (ANP) - Procureur-ge neraal mr. Würzer heeft gisteren voor het gerechtshof in Den Haag tegen een 50-jarige man uit Rotter dam tien jaar gevangenisstraf ge ëist wegens doodslag. De procu reur-generaal achtte bewezen dat de man vorig jaar november met opzet eerst heeft geprobeerd zijn vriendin met de handen te wurgen en daarna plakband om haar nek heeft gedaan. De Rotterdammer was zelf in ho ger beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank in Rotterdam die hem tot zeven jaar veroordeelde, omdat hij zegt onschuldig te zijn. Volgens hem heeft zijn vriendin zelfmoord gepleegd. RIO DE JANEIRO (ANP) - Een Ne derlandse nachtclubeigenaar, zijn medewerker en een Westduitse collega zijn in Brazilië vlak voor hun terugkeer naar Nederland op de luchthaven van Sao Paulo gear resteerd op beschuldiging van het ronselen van Braziliaanse meisjes, die zij als prostituées wilden laten werken in clubs en disco's in Ne derland. Vijf meisjes die hen naar Neder land zouden vergezellen, verklaar den tegenover de politie in Sao Paulo dat zij door het drietal waren uitgenodigd gratis een vakantie in Europa door te brengen. De vijf meisjes, allen tussen 20 en 25 jaar oud, hadden behalve hun vliegtic kets naar Schiphol geen geld bij zich. De mannen kunnen in Brazi lië tot acht jaar gevangenisstraf worden veroordeeld wegens "han del in vrouwen". Het gezelschap trok op de lucht haven de aandacht van de politie door een luidruchtig meningsver schil tussen een van de mannen en een meisje bij de incheckbalie. Het gezelschap werd opgepakt en na onderzoek verklaarde een woord voerder van de Braziliaanse federa le politie, dat het de bedoeling van de nachtclubeigenaar was om de vijf meisjes voor duizend Ameri kaanse dollar per maand als gezel schapsdames en prostituees in bor delen en clubs in Nederland te la ten werken. Dit zou zonder enige vorm van contract gebeuren. In de bagage van de man zijn ook tweehonderd pornografische fo to's gevonden die hij zelf had geno men en waarop hijzelf, zijn colle ga's en verscheidene naakte Brazi liaanse meisjes te zien zijn. Het zou de bedoeling zijn geweest deze in Europa aan tijdschriften te verko pen. Volgens de politie heeft het drie tal de meisjes leren kennen op het strand van Copacabana in Rio de Janeiro en in een disco in de haven stad Santos. Volgens de politie heeft de man ook getracht meisjes te ronselen in Salvador en het noordoosten van Brazilië met de bedoeling hen te verplichten in Amsterdamse seksclubs op te tre den. De vijf meisjes zijn na onder vraging door de federale politie weer vrijgelaten. De drie verdach ten blijven in voorlopige hechtenis en zullen binnenkort voor een rechter in Sao Paulo verschijnen. ADVERTENTIE PARAMARIBO (GPD) - Een door de Surinaamse regering ingestelde commissie wil maandelijks in Ne derland 10.000 Goudse kazen be stellen, van 4 kilogram per stuk, eerste kwaliteit. Ook sardines in blik, cacao en knoflook staan op de boodschappenlijst. De levensmid delen zouden betaald moeten wor den uit de 'overbruggingsfinancie ring', die minister Bukman ter be schikking heeft gesteld tijdens zijn laatste bezoek aan Paramaribo. De commissie, die bestaat uit ambte naren en importeurs, heeft verder voorgesteld 58 miljoen gulden van de 100 miljoen overbruggingsfi nanciering uit te geven aan levens middelen, waaronder ook melk poeder en zeep en olie. Minister Bukman had tijdens de onderhandelingen over de hervat ting van de ontwikkelingshulp al les behalve kaas in gedachten. In de gezamenlijke slotverklaring wordt weliswaar gesproken over 'voedsel en medicijnen', maar vooral over de 'leverantie van im portbenodigdheden voor essentië le produktieprocessen' en andere steun aan 'op zichzelf levensvatba re bedrijven'. De overbruggingsfinanciering moet volgens Bukman op dezelfde wijze besteed worden als de rest van de ontwikkelingshulp: met grote nadruk op het ontwikkelen van een exporterende industriq en bedrijven die produkten op de markt brengen die tot nu toe geïm porteerd moesten worden. Zo zou den een kaasfabriek en een visver- werkend bedrijf beter in Pukmans plannen passen dan de irr port van kaas en sardines. Als de Surinaamse regering de plannen van de commissie over neemt, dreigt voor de tweede maal een onenigheid over de •'overbrug gingsfinanciering' te ontstaan. Eer der maakte Paramaribo achteraf bezwaar tegen hulp in de vorm van goederenleveranties. Men zag lie ver dat er geld werd overgemaakt, waarmee de grote handelshuizen in Paramaribo "zelf kunnen shop pen in het buitenland", zoals mi nister van buitenlandse zaken Se- doc het uitdrukte. Uit het feit dat een regerings- ?en openbare aanbe steding voorbereidt voor de aan schaf van levensmiddelen door Su rinaamse importeurs blijkt, dat men voorbij gaat aan het kribbige 'neen' dat Bukmans woordvoerder al heeft laten horen. Produkten als kaas, ingeblikte vis, gezouten vlees en buitenlands gedistilleerd zijn van oudsher po pulair in Suriname. Deze voorlief de voor geïmporteerde levensmid delen stamt al uit de vroege kolo niale tijd toen de slavenhouders, behalve suiker en bananen, alle goederen importeerden. Hollandse kaas was in Suriname altijd ver krijgbaar, tot de deviezenschaarste optrad na de stopzetting van de Ne derlandse ontwikkelingshulp.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3