De Cruijff van de handbalsport 'Bij ARC is alles op voetbal gericht' Sportbijlage 1988-1989 Als een leerling tijdens de rekenles beweert dat 4 maal 2 nog altijd 9 is, dan is dat niet 'jammer, probeer het nog eens' maar gewoon 'goed waardeloos'. Dat is kort samengevat de pedagogiek van Jan Kecskeméthy, handbaltrainer bij Foreholte. De gedrevenheid en trainingsmethode van de Tsjech heeft al toj vele aanvaringen geleid met mensen die niet in zijn perfectionisme wilden of konden meegaan. "Ik kan geen fouten zien zonder te zeggen dat het fout is. Foreholte en ik willen met de vrouwen naar de eredivisie en dat kan niet met hobby-handbal. Wat leer je nou van 'komop' en 'jammer'. Niks toch?". Kecskeméthy over de schoonheid van 'zijn' sport en de grote invloed die een coach kan uitoefenen via een doortimmerde wedstrijdtaktiek. "Maar de handballers in Nederland kunnen geen twee dingen tegelijk onthouden". Een interview met de Johan Cruijff van de handbalsport, waar je niet vrolijker maar misschien wel beter van wordt. Jan Kecskeméthy: De mond en benen van Jan Kecskeméthy staan geen secon de stil tijdens de training in sporthal De Gaasbak. Hij lijkt meer te zweten dan het gros van de vrouwen. Dat kan met zijn leeftijd te maken hebben (56 is- ie inmiddels), maar waar schijn! i jker het dat zijn ma nier van doen daar debet aan is. Hij sprint en vloekt door de zaal alsof zijn leven ervan af hangt (hi feite is dat natuurlijk ook zo) en de speelsters kunnen soms een spontane lachbui niet onderdrukken als ze het gedron gen baasje bezig zien. "Bal ha len. bal halen. Fout, fout, fout. Das liikt doch nicht zo". Het is een mengeling van Nederlands en Duits met een vleugje Tsje chisch. Twee uur lang onafge broken. door Rob van der Zanden Johan Cruijff heeft zijn even knie. 'Kees' lijkt, afgezien van de driftige spurtjes door de zaal, de dubbelganger van de verguisde en aanbeden voet baltrainer. Waar Cruijff - vol gens zijn volgelingen zelf - de spelers 'suf lult', daar gaat de Tsjech echter nog een graadje verder. Alles is fout. zo lijkt het Er deugt weinig van de tech niek. Zelfs bij topspeelster Ma rianne Bult - met Christine Knigge dé aanwinst van Fore holte - mankeert er van alles aan. Hij heeft niet de indruk dat zijn kritiek het ene oor in en het andere weer uit gaat. "Je kunt als coach twee dingen doen. Het slechte eruit halen en ver beteren of de goede dingen be nadrukken en alle fouten ver geten. Ik kies voor het eerste. En er gaat natuurlijk veel fout. Maar de vrouwen van Forehol te zitten nu al in de fase dat ze wéten wat er fout gaat. Dat is al heel wat. Ik praat veel en stop de training wel honderd keer, maar ik heb het idee dat het werkt op deze manier". Vergeten "Ik probeer mijn eigen hand balcarrière te vergeten", zegt Kecskeméthy, die jarenlang in het Tsjechoslowaakse nationa le elftal furore maakte en we reldkampioen werd. "Ik moet het verleden en heden niet ver gelijken met elkaar. Toen ik handbalde, hadden we het niet eens over taktiek maar over strategie. Dat is alweer een stap verder. Je wist precies hoe de tegenstander speelde en wat voor systeem je daar tegenover moest stellen Dat is nu alle maal niet aan de orde. Ik volg de tegenstanders niet, ik heb in een paar minuten gezien hoe en wat ze spelen. Over taktiek heb ik het amper bij Foreholte. Ik denk niet in cijfers. 3-3, 4-2. Al die getallen, allemaal verleden tijd trouwens. We moeten eerst aan de techniek schaven. Dat is de basis voor de taktiek. Je kunt geen enkel systeem spe len als de spelers de techniek niet perfect beheersen. De pre cieze passing is een eerste voor waarde voor het slagen van een systeem. Wat moetje nou als de meesten dat passen niet eens beheersen?" Vooruitgang Wie met hem over handbal praat, krijgt geen opbeurende teksten. Na een gesprek met de bezetene lijkt slechts één con clusie mogelijk de handbal sport moet snel worden opge doekt, want het is allemaal 'waardeloos' en het wordt nooit wat in ons land. Maar zo be doelt hy het niet. Zijn kritische houding heeft hem niettemin al diverse botsingen opgeleverd. Als coach van het nationale vrouwenhandbalteam hield hij het vorig jaar voor gezien. Hij besefte best dat Nederland geen Tsjechoslowakije is waar de handbalbomen tot in de he mel groeien, maar de beperkte bewegingsvrijheid die hem werd opgelegd, deed hem be sluiten het nationale team vaar wel te zeggen. Hij blikt liever niet terug, maar het zijn type rende incidenten voor de hand- balcoach. In Voorhout gaat hij nu zijn eigen weg. Foreholte moet 'foreward'. In het dorp wordt hij echter nog eens extra met de neus op de amateuristische feiten ge drukt. De vrouwen van de eer- ste-divisionist hebben allen een baan en komen drie keer in de week 's avonds naar De Gaas- bak om zich te onderwerpen aan de lessen van Kecskemé thy. Dat vinden ze meer dan ge noeg, terwijl de trainer zelf in zijn beste jaren zowat in één dag die zes uur training afwerk te. In plaats van zich neer te leg gen bij de situatie, ageert hij te gen de amateuristische gang van zaken en het gebrek aan techniek, inzicht en taktische concepten. Taktiek "In Holland heeft men veel moeite met taktiek. De spelers kunnen vaak niks onthouden, zo lijkt het. Terwijl de afwisse ling en overschakeling van het ene systeem op het andere juist het leuke en boeiende van Jan Kecskeméthy vindt dat men in Nederland veel moeite heeft met taktiek. (Foto's Loek Zuydvrduin) handbal is. Daar moetje echter veel voor oefenen. Meer dan ik hier doe natuurlijk". "De coach kan een hele be langrijke rol spelen in een wed strijd. Die rol begint pas als de spelers de techniek hebben, dan kun je met ze spelen zoals je dat zelf voor ogen hebt. In mijn tijd, sorry hoor, toen had je coaches die twee specifieke aanvallers en twee specifieke verdedigers continu wisselden in bepaalde situaties. Dat is het prachtige van handbal. Je kunt steeds het team van samenstel ling veranderen. Maar in Ne derland kun je alle coaches ver vangen door een computer. Je weet precies wat er gaat gebeu ren. Nu komt er die wissel, even later past hij die verandering toe. Elke verrassing verdwijnt. Dat is toch niet de bedoeling van handbal". "Het enige dat ik kan overwe gen is om met twee van mijn beste spelers, bij voorbeeld Ma rianne Bult en Christine Knig ge, een vast patroon af te spre ken. Maar eigenlijk moet het hele team in staat zijn om mee te doen in een bepaalde opzet. De kwaliteit laat het echter vaak niet toe. Het gevolg is dat ik nu alleen hamer op de bewe ging zonder bal. Dat is allemaal nog redelijk te bevatten en het is bovendien een zeer belang rijk onderdeel. Het is zo sta tisch wat ik zie, hier en in ande re zalen. Stilstaan, bal vangen, kijken of er geen cirkelfout wordt gemaakt en dan naar het doel kijken. Dat moet allemaal in één seconde gebeuren als het goed is. Zo is het waardeloos". Volgens de trainer komt een vedette als Marianne Bult naar Voorhout toe voor hem. "Ze wordt nergens meer geprik keld. Ik weet nog wel wat ze fout doet en ze vindt het nog steeds leerzaam. Daarom komt ze naar Foreholte. Terwijl ik als bondscoach heus wel proble men met haar heb gehad". Met wie niet eigenlijk, Het vreemde is dat de kleine Tsjech in wezen een zeer beminnelijk mannetje is. Maar het woord 'handbal' werkt bij hem als een rode lap op een stier. "Ik ben een fanatiek ventje, ja. Maar ik vind ook dat ik veel weet van handbal en dan moet je dat overbrengen. Ik vind het raar dat ik door vele trainers in Ne derland wordt genegeerd. Ze weten het zelf blijkbaar alle maal goed genoeg. Maar als ik zo rondkijk JAN KECSKEMÉTHY: "HIER KUN JE DE COACHES VERVANGEN DOOR EEN COMPUTER" Sportbijlage 1988-1989 Jan Kroese aan het begin van zijn elfde seizoen: Traditiegetrouw zoeken jaarlijks troepen trainers hun heil bij een andere vereniging. Oefenmeesters, die het langer dan een paar jaar bij één club uithouden, kom je dan ook niet zo gek veel tegen, al zijn ze er natuurlijk wej. Het bekendste voorbeeld is wellicht Piet de Visser, die bij Willem II zelfs een contract voor het leven aangeboden kreeg. Ook in de regio komen langdurige verbintenissen voor. De relatie tussen Jan Kroese en ARC is er zo één. door Nick Verwoerd De in Nieuwkoop woonachtige Amsterdammer begint - met onderbreking - al aan zijn elfde seizoen bij de Alphense Racing Club. De oud-betaald voetbal ler van De Vole wijekers, die reeds in het eerste stadium van zijn loopbaan als trainer met het Amsterdamse Animo en de zaterdagtak van Bodegraven (2x) titels binnen wist te halen, was in 1977 voor het eerst met ARC succesvol door het kam pioenschap van de vierde klas se te behalen. Na een vierjarig verblijf op "De Bi jlen" verhuis de Kroese naar NSV. dat onder zijn leiding ook een stapje ho ger ging voetballen. In '82 volg de de terugkeer bij ARC. Het ambitieuze bestuur van de Alp hense vereniging verlangde dat Kroese de Racing naar het hoogste niveau zou loodsen. Hetgeen geschiedde. Op Be vrijdingsdag '84 mocht ARC zich na de 2-1 zege op Katwijk tweedeklasser noemen en bijna twee jaar later bereikten de Alphenaren. middels een 0-1 over winning bij Spirit, de eer ste klasse. Aan het voetballen op dat niveau lijkt de ploeg, die na een verhuizing enige jaren geleden naar "Zegersloot" een eersteklas-accommodatie be zit, inmiddels aardig gewend, gezien de middenmootpositie van het voorbije seizoen. Het in '82 gestelde doel is dus bereikt, maar voor Kroese betekent dat niet dat zijn taak bij ARC erop zit. Ambitie "Ik heb toch de ambitie om met ARC de titel in de eerste klas eens te pakken. We willen dolgraag kampioen worden, al besef ik wel dat de strijd om een kampioenschap afhankelijk is van heel veel factoren. Legt de arbiter bij een twijfelgeval de bal op de stip. ja of nee? Krijg je te maken met veel geblesseerde spelers of blijft iedereen fit? Enzovoorts. We hebben echter een gretige groep - al zouden ze er met de pet naar gooien, was ik allang weggeweest - en we mikken dit seizoen dan ook se rieus op een periodetitel. Bo vendien streven wij ernaar om nu ook eens te gaan winnen van de grote jongens, want dat is ons tot nu toe nog niet gelukt". Kroese heeft derhalve nog volop plannen met ARC en lijkt het voorlopig bij de Alphense zaterdageersteklasser nog best naar zijn zin te hebben. Aan een Jan Kroese.' Ik heb de ambitie om met ARC de titel in de eerste klasse eens te pakken' andere club denkt hij dan ook vooralsnog niet. "Waarom zou ik?" Ik be schouw wat ik bij ARC doe ge woon als m'n werk. Net als m'n baan. (Technisch coördinator bij Siemens in Den Haag/NV). Daar zit ik ook al vijfentwintig jaar. Ik heb hier alles wat mijn hartje begeert. Bij ARC is alles op voetbal gericht. In zo'n kli maat voel ik mij thuis. Al zou ik zin hebben in een gezellig avondje, ging ik wel naar de kaartclub in het dorp. Daar kom ik niet voor. Ik kan het echter prima vinden met de groep en in de selectie heerst ook best gezelligheid, maar ik hoef natuurlijk niet als confe rencier of dansleider op te tre den. De sfeer in het team moet goed zijn en die is ook goed. Daarnaast is bij ARC alles per fect georganiseerd. We hebben een prachtig complex, je kunt altijd trainen op een goed veld, we beschikken steeds over pri ma trainingsmateriaal en ga zo maar door. Daar komt dan ook nog eens bij dat Nieuwkoop-Al- phen maar een klein eindje rij den is, dus wat wil je nog meer? Ik weet wel dat er trainers zijn, die een club verlaten als ze honderd meter verder wat meer geld kunnen krijgen, maar zo zit ik "niet in elkaar. Ik ben te vreden met ARC en ARC is blijkbaar tevreden met mij. Zo simpel is het. Ik vind trouwens ook dat het een voordeel is om langer bij een vereniging te blij ven, want dan pas kun je wer kelijk iets opbouwen. Wij zijn begonnen in de vierde klas en nu spelen we in de hoogste af deling, en ook in deze klasse moeten we weer het een en an der leren. En dat gaat niet van de ene op de andere dag. Vooral mentaal moeten de jongens nog sterker worden. Iedere week moet er worden gepresteerd, en die instelling ontbreekt nogal eens". De baas Om zijn pupillen het een eb ander bij te brengen, zal Kroese zelden gebruik maken van een grote mond. Iemand verbaal met de grond gelijkmaken, daar houdt hij niet van. Toch is Kroese wel degelijk baas over zijn selectie. "Ik denk dat het een kwestie van vingerspitsen- gevoel is. Ik heb respect voor de groep en andersom is dat ook zo. Natuurlijk moet er dis cipline zijn, maar het belang rijkste is hoe je met de mensen omgaat. Het heeft bijvoorbeeld geen enkele zin om iemand, die niet goed gepresteerd heeft, nog dieper de grond in te schoppen. Daar schiet je echt niets mee op. Ik heb het idee dat er tussen de spelers en mij een vertrouwensrelatie is ge groeid. Je kunt van elkaar op aan en dat is prettig werken". Het feit dat de ARC-gelede- ren voor elke nieuwe competi tie worden versterkt door de komst van een aantal nieuwe spelers, wordt door de nege nenveertigjarige trainer even eens als prettig beschouwd. "De nieuwkomers worden meestal zonder problemen ge accepteerd, al moeten zij zich uiteraard wel aanpassen. De komst van wat nieuw bloed kan nooit kwaad. Je krijgt toch weer een andere inbreng en zij zorgen vaak voor nieuwe im pulsen. bovendien blijven door de concurrentie de spelers scherp en dat is in de eerste klas hard nodig" Hoop De selectie van de Racing werd in de transferperiode uit gebreid door de komst van Ger- rit Nijland (Enter Vooruit), Re- né Bon en Jan Wouters (Zeven hoven), Peter van der Horst (Olympia) en Rien van Elk, de topscorer van vv Alphen. Kroese hoopt vooral op Van Elk. "Rien is een hele goede voetballer, met ervaring en am bitie, die op meerdere plekken inzetbaar is. Ik verwacht dat hij in de toekomst voor ons een duidelijke versterking zal zijn" De oud-speler van Alphen be gon bij ARC evenwel weinig fortuinlijk. In de laatste minuut van het tweede oefenduel - thuis tegen SHO - scheurde Van Elk een enkelband, zodat Kroese het voorlopig nog even zonder zijn aanwinst zal moe ten stellen. Over Dick Ernst kan de N teuwkoopse coach wel beschikken. De ex-prof van Ex celsior stond vorig seizoen bij na volledig buitenspel na een in de oefencampagne opgelope kuitbeenbreuk, maar is nu vc ledig hersteld Waar Ernst t recht komt, moet door Kroe^ die in Bonefaas al over een spe verdeler beschikte, in de oefe reeks nog worden vastgestel ARC heeft in de afgelopen jart een reputatie opgebouwd de gelijke duels niet helemaal se eus te nemen, maar dat is vc gens Kroese toch niet helema waar "Ik geef toe dat t vriendschappelijke wedstr den het resultaat van onderg schikt belang is. maar we sp len wel om te winnen. D vloeit namelijk voort uit het fe dat we oefenen om zoveel m gelijk te scoren en om onze ve dediging zo goed mogelijk te 1 ten optreden. Oefenwedstri den mogen vanzelfspreken nooit demotiverend werkei vvant dan zouden ze geen zi hebben". Te gek Op 3 september staat de ee ste wedstrijd op het progran ma, waarbij het resultaat voc ARC ongetwijfeld niét van or dergeschikt belang zal zijn: u bij Spakenburg Daarna volge Excelsior Maassluis, NSW e Quick Boys. Voor Kroes ("Voetbal is voor mij een sooi verslaving, maar wel een zee prettige, waarbij je gezonl blijft") zal dan wellicht reed een tikkeltje duidelijk zijn c z'n elfde seizoen bij de Racin een té gek jaar kan worden. JAN KROESE:"IK HEB RESPECT VOOR DE GROEP EN ANDERSOM IS DAT OOK ZO"

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 35