De overheid moet zich bezinnen op haar functioneren' Interview Klaas de Vries (PvdA) verlaat na 15 jaar de Tweede Kamer Wapenstilstand Iran en Iraq is slecht nieuws voor Kurden Shell erg boos op Wereldraad van Kerken PAGINA 2 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 Vandaag neemt de Tweede Kamer afscheid van het PvdA-fractielid mr. K. G. (Klaas) de Vries (45). Hij wordt hoofddirecteur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag, na een periode van 15 jaar Binnenhof. Jarenlang was de jurist De Vries een van de defensiespecialisten van de PvdA in de Tweede Kamer. Vorig jaar trad hij voor het voetlicht als voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie die na de ABP-affaire een onderzoek instelde naar de woningbouwsubsidies. Een interview met een sociaal-demo craat die als in zijn partij geldt als realist. door Ben Herbergs DEN HAAG Klaas de Vries "De manier waarop het parlement te genwoordig zijn werk doet, vind ik sterk verbeterd. Toen ik er in 1973 binnen kwam kon praktisch nog niets. Het was al moeilijk om aan een medewerker te komen. Kamer leden moesten in hun eentje die ko los van de rijksoverheid controle ren. En sinds Gulliver weten we we al dat vele kleine mannetjes sterker kunnen zijn dan één grote. De on dersteuning en de bewerktuiging van de volksvertegenwoordiging is veel beter geworden. De invloed van de vierde macht, de bureaucra tie, de ambtenaren als eigenlijke beslissers, is er natuurlijk nog wel. Maar ik zie dat de Kamer zich als te genwicht op dat terrein de afgelo pen tijd veel sterker manifesteert. Ook de Algemene Rekenkamer als controlerend orgaan stelt nu heel wat meer voor dan in het verle den". "De laatste tien jaar is er toch een algemene herbezinning gekomen over overheid. Het functioneren van de overheid is een probleem geworden. Die kritiek is er dus niet voor niets. Na de gestage uitbrei ding van de overheidstaken en het ambtenarenapparaat is de greep van de politiek op het geheel in de jaren zestig, zeventig verslapt. We vragen ons nu terecht en een stuk zakelijker af: functioneert die over heid wel. bedient ze de burgers wel goed? Dat wordt een van de inte ressante thema's van de komende tijd". Enquêterecht "Persoonlijk heb ik er veel ple zier aan beleefd dat destijds Enk Jurgens en ik het enquêterecht weer uit het stof hebben gehaald Van die verworvenheid uit de vori ge eeuw werd tot voor kort nauwe lijks gebruik gemaakt, het enquê terecht was zo dood als een muis. niemand wilde het zelfs maar met een stok aanraken. We hebben nu in korte tijd drie enquêtes gehad. RSV. de bouw- subsidies. de paspoorten. En er zijn nog zoveel onderwerpen die gron dig door de volksvertegenwoordi ging zouden kunnen worden on derzocht. Ik zou nog wel een paar mooie weten. Denk aan de automa tisering bij de rijksoverheid, of aan het functioneren van de rechterlij ke macht. Er zijn al geruime tijd klachten over de werkwijze en de uitrusting van justitie. Maar in de kern - dat klinkt misschien ouder wets - heeft de burger er toch recht op dat de overheid hem optimale rechtsbescherming biedt?" Parlementaire onderzoeken zijn mooi maar de indruk groeit dat "de mensen in het land" zich ook steeds meer afwenden van Den Haag. Onder het motto: ze zoeken het daar maar uit, we regelen onze zaakjes voortaan zelf wel. De over heid is er de laatste jaren ook niet betrouwbaarder op geworden. Ge knoei met wetten en telkens weer nieuwe maatregelen, afspraken veranderen bijna met de dag, als uitkeringsgerechtigde of student weet je absoluut niet meer wat in de toekomst nog zeker is. Wantrouwen De Vries: "Het is minder somber Maar het beeld van de onbetrouw bare overheid en de dreigende ver loedering dat zie ik wel Het vage gevoel dat het niet deugt daar in Den Haag. het wantrouwen tegen de overheid, dat zal altijd wel blij ven. Daarom is het goed als je men sen via zo'n enquête ook laat zien hoe het allemaal langs elkaar heen De Vries als voorzitter van de parlementaire enquête-commissie c derzoek deed naar het gesjoemel met bouwsubsidies in gesprek met e man bij het ABP, ir. Masson. dot. werkt en de lessen die daaruit wor den getrokken. Daarom ben ik er tegen dat anderen, derden, beter zulke onderzoeken kunnen hou den. Nee, het parlement moet zelf aan controle doen, als enig gekoze ne door het Nederlandse volk is het ook het aangewezen orgaan om zo'n onderzoek te verrichten. VVD-fractievoorzitter Voorhoe ve verdient een prijs. Toen minister Van den Broek in de paspoort-zaak riep dat hij helemaal geen onder zoek wilde, zei Voorhoeve dat de Kamer er niet alleen is om coalities in het zadel te houden maar dat het parlement ook nog een eigen ver antwoordelijkheid heeft. Dus werd de paspoortkwestie toch uitge zocht". "Het gebrek aan respect voor het recht bij de overheid blijkt uit de gang van zaken rond zo'n Harmoni satiewet. Er zijn inmiddels tal van vonnissen waarin het rijk niet al leen is veroordeeld, maar waarin de rechter de staat ook moest terug fluiten onder dreiging van een dwangsom! Kennelijk zijn rechters er niet helemaal zeker meer van dat de rijksoverheid zich schikt naar hun oordeel. De Nederlandse rege ring wekt soms zelf de indruk zich aan het recht te willen onttrekken. Voorbeelden te over, alleen al op het gebied van de sociale verzeke ring". De rijksoverheid wordt slecht geleid, vindt De Vries. "Er is te veel versnippering. Je zou verwachten dat een premier meer stuurt en aan management doet, maar Neder land is nog steeds het koninkrijk van de verenigde departementen. Je ziet dit soort slechte autonomie ook aan de totale wildgroei op het gebied van de automatisering bin nen de rijksoverheid. Het is uitste kend dat de Kamer nu steeds dui delijker zegt: wat presteert dat be drijf overheid eigenlijk, pikken we die verkokering nog? Waarbij zo'n enquête een tamelijk ontluisterend beeld kan opleveren. Maar veel on gerief bloot leggen is de kunst niet. belangrijk is vooral: hoe ga je na zo'n onderzoek verder9" Decentralisatie De Vries heeft wel een idee: meer taken verschuiven naar de lagere overheden. Een voor de hand lig gende gedachte voor iemand die directeur wordt bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten VNG). "Politiek is het zo dat de di verse partijen in dit land geen to taal verschillende wereldbeelden uitdragen. We zijn het op veel pun ten ook verschrikkelijk eens. Een goed voorbeeld is de noodzaak van decentralisatie. Maar om daar nu in de praktijk gestalte aan te geven, door het afstoten van rijkstaken, dat is vers twee. Dan heb je het over de uitvoering en dan zie je vaak hoe moeilijk het is werkelijk stappen te zetten". "Ik moet natuurlijk erg beschei den blijven ik zit nog met eens Klaas de Vries: Mijn voorspelling is dat de PvdA in 1990 in de regering komt. ik denk niet dat de huidige coalitie na die verkiezingen over de spankracht beschikt om nog een derde keer verder te gaan. (foto gpdi officieel op mijn nieuwe stoel maar ik verwacht dat de positie van gemeenten veel sterker zal moeten worden. Zeker nu het Europa zon der binnengrenzen snel dichterbij komt. Het karakter van de landelij ke overheid verandert sterk. Ik ge loof niet datje dat erosie moet noe men. Het is een logische gevolg van de vierde bestuurslaag" Europa. Nederland wordt straks, zei pre mier Lubbers laatst terecht, 'een provincie met een strik'. Je ziet die steeds zelfstandiger taken voor ge meenten al in de grote steden, het ontstaan van een eigen gemeente lijk werkgelegenheidsbeleid, in grensstreken als Zuid-Limburg en Twente worden zaken al echt in een internationaal perspectief be handeld. De herverkaveling van overheidsverantwoordelijkheden komt vlot op ons af. De nadruk valt nog steeds te eenzijdig op wat het rijk doet. Het hebben van een goed pas poort is natuurlijk van belang, maar voor ons land is natuurlijk van oneindig groter belang hoe goed het gaat met de haven van Rotterdam. Besluiten van de ge meente Rotterdam zullen de im portantie van Haagse beslissingen vaak overstijgen. Vraag iemand maar eens, wie is je overheid? Hij zal niet meteen 'Den Haag' 'zeggen. De overheid is voor de gemiddelde burger wat het meest dichtbij zit. En woont niet ook elke rijksambte naar in een gemeente?" Kruisraketten Terug naar het Kamerlidmaat schap. Voor opwinding zorgde Klaas de Vries met de zogeheten Grondwet-discussie. Na gedegen bestudering van de Grondwet kwam het Kamerlid enkele jaren geleden tot de conclusie, dat onze eigen Grondwet het verbiedt dat Nederland de zeggenschap over eventuele kruisrakketten zomaar overdraagt aan een vreemde mo gendheid (in dit geval: de VS). De Vries: "Inhoudelijk is des tijds weinig weerwerk gekomen op mijn stelling, vind ik In de hete zon van de dagelijkse politiek ko men bespiegelingen over de grond wet vaak niet zo goed uit. Ik ben hel steeds minder vanzelfsprekend gaan vinden dat de rechter de wet niet mag toetsen aan de Grondwet. Zoiets is in dit land not done. Ik weet niet of je meteen aan een Con stitutioneel Hof moet denken, iets dat wij niet kennen, maar eigenlijk zouden we een onafhankelijk rechtscollege moeten hebben dat bekijkt of bepaalde besluiten niet strijdig zijn met meer elementaire rechten die de burger voor zich weet vastgelegd Neem de kwestie van Deetmans Harmonisatiewet, een typisch ge val van politiek opportunisme. De overheid is op dit punt nu op de vingers getikt door de rechter. Daar is wel weer enige kritiek op. maar toch... Waarom zou een rech ter wetgeving wél mogen toetsen aan internationale verdragen en niet aan de eigen Grondwet? Ik weet wel dat een wet lager is dan een verdrag, maar een wel is ook la ger dan de Grondwet. Een onaf hankelijk college, zoiets als een Constitutioneel Hof, zou in die leemte kunnen Onderscheiding Verbbzing over zijn vertrek uit het parlementaire bedrijf begrijpt Klaas de Vries niet. "Leegloop van de PvdA-fractie? Ach welnee, eer lijk gezegd is het alleen maar ge zond wanneer mensen ook eens weggaan. Niet mogen opstappen, dat vind ik ook weer zo'n merk waardige overwaardering van het Haagse. Zeker, ik heb gezegd dat een regeringskussen voor mij per soonlijk minder belangrijk is dan hel Kamerbankje. Daar blijf ik bij. Mijn voorspelling is dat de PvdA in 1990 in de regering komt. ik denk niet dat de huidige coalitie na die verkiezingen over de span kracht beschikt om nog een derde keer verder te gaan. Dat mensen als Ed van Thijn, Jos van Kemenade of Schelto Patijn gevraagd zijn voor belangrijke burgemeestersposten en als commissaris van de konin gin, zoiets is toch een onderschei ding? Dat men iemand in jouw fractie bestuurlijk zo goed vindt, zoals destijds Jan Pronk, dat hij een van de belangrijkste posten on der die van secretaris-generaal van de VN mag bekleden daarvoor moet jc met bloemen klaarstaan! En ik doe daar dan nog altijd een doos sigaren bij. Nee, nieuwe ge zichten, nieuw talent, weer nieuwe kansen voor anderen: doorstro ming is alleen maar verstandig". ATHENE - Een volk heeft bij zonder weinig reden zich te ver heugen over de wapenstilstand, waartoe Iraq en Iran hebben be sloten. Het zijn de 20 miljoen Kurden die in het grensgebied tussen Iran. Iraq en Turkije, een uiterst lastige minderheid vor men. In Iraq wonen naar schat ting 7 miljoen Kurden. in Iran 5 miljoen en in Turkije 8 miljoen. In Syrië wonen er nog eens een half miljoen. door Frans van Hasselt Perspectief op de vorming van een eigen staat hebben de Kur den nauwelijks, maar zodra er wrijvingen zijn tussen de staten die hen herbergen kunnen ze daarvan profiteren. De laatste ja ren hebben Kurdische groepe ringen in Iraq, onder leiding van respectievelijk Mashud Barzani en Celal Talabani, met hun ge vechtshandelingen binnen Iraq steun verleend aan het regime van Khomeini, dat hen op zijn beurt militair bijstond. Kurden uit de Iraanse provincie Kurdis tan hebben onder leiding ❖an Abderrahman Qasemlou hebben op Irakees grondgebied guerril la-acties uitgevoerd. Vooral voor de Kurden uit Iraq, die hele gebieden rondom de stad Sulaymania in het noord oosten. niet ver van de Iraanse grens onder hun controle had den. doet de situatie van nu on heilspellend sterk denken aan die van 1975. In dat jaar sloot de toenmalige sjah van Iran plotse ling met Bagdad het Verdrag van Algiers sloot, waarna hij zijn steun aan in Iraq vechtende Kur den - toen onder Barzani sr. - be ëindigde en ze hoogstens nog asiel verleende. Chemische wapens Ook nu proberen vele Kurdi sche vluchtelingen 'uit Iraq te ontkomen naar Iran of Turkije. De laatste weken voor de wapen stilstand heeft het leger van Iraq huis gehouden onder de Kurden in het noorden, die niet versto ken waren geraakt van Iraanse hulp. Dat daarbij ook weer op grote schaal chemische wapens zijn gebruikt, merkten tot hun nadeel zelfs Turkse bijenhou ders vlak .langs de grens bij de plaats Semdinli. De honderden Kurdische vluchtelingen uit Iraq, en kinderen maar ook mochten van de Turken door trekken naar Iran. "Het is te ho pen dat we daardoor geen moei lijkheden met Iraq krijgen", zei een Turkse woordvoerder. Sinds 1984 bestaat er een verdrag tus sen Turkije en Iraq op grond waarvan men Kurdische 'ben des' tot over eikaars grenzen mag achtervolgen. Tot nu toe heeft alleen Turkije hiervan gebruik gemaakt, maar nu Iraq vrede heeft met Iran. en zich dus beter met zijn Kurden kan bezig houden, zou het op zijn beurt weieens gebruik willen gaan maken van het verdrag. Reeds zijn door Iraq 'per onge luk' bommen geworpen op twee Turkse dorpen dichtbij de grens. Overigens zijn er ook tekenen die erop wijzen dat Bagdad, nu het zijn handen vrij heeft, de Kurdische minderheid vrede heeft aangeboden, op voorwaar de dat zij niet verder aandringt op een grotere autonomie dan zij nu heeft. Zo is het Kurdisch in Iraq, anders dan in Iran en Tur kije, een officiële taal. De Sov jetunie zou hierbij achter de schermen haar bemiddeling ver lenen en Mokarrem Salabani, voormalig leider van de Commu nistische Partij van Iraq, zou bij de onderhandelingen zijn inge schakeld. Slachtingen Hebben de Kurden in Iran en vooral in Iraq het moeilijker ge kregen, ook de Kurdische guer rillero's die in zuidoost-Turkije vechten onder de vlag van marxistische PKK, de arbeiders partij Kurdistan, staan er veel minder goed voor dan eerder dit jaar. Toen leek het te komen tot een bondgenootschap met de Pa triottische Unie Kurdistan (PUK) van Salabani die daarvoor onder andere als voorwaarde had gestéld dat ze hun slachtingen onder vrouwen en kinderen van 'collaborateurs' moesten staken. Samenwerking tussen de PKK en de efficiente PUK zou niet al leen Bagdad, maar vooral Anka ra voor grote problemen hebben geplaatst, gezien de bijna niet te beheersen bergachtige grens tus sen de twee landen. De laatste maanden echter pretendeert Ankara aan de winnende hand te zijn geraakt in de guerrilla-oor log die al sinds 1984 in de zuid oostelijke Kurdische provincies van dit land woedt. Daarbij zou den nieuwe Turkse taktieken een belangrijke rol spelen, waar bij speciale militie-eenheden zich zoveel mogelijk voegen naar het optreden van de guerrilla's. Bandieten "Om bandieten te bestrijden, heb je bandieten nodig", heeft de Turkse minister van binnenland se zaken Kasimli verklaard. De Turkse troepen die nu in de be dreigde gebieden patrouilleren, zijn niet van Kurden te onder scheiden en hebben de beschik king over een steeds betere uit rusting. Bij gevechten van de laatste tijd zouden de Kurdische verliezen die van de Turken ver re overtreffen. "Vroeger was de dag voor ons maar de nacht voor hen", aldus Kasimli. "Maar de laatste tijd hebben wij ook de nacht onder controle". iljoen Kurden in noordelijkIraq. Shell is ontsteld over de oproep van het Centraal Comité (be stuur) van de Wereldraad van Kerken aan de lid-kerken om als strijdmiddel tegen de Zuidafri- kaanse apartheid de boycot te gen Shell te steunen. Dat blijkt Uit een brief van de oliemaat schappij aan secretaris-gerteraal van de Wereldraad dt\ Ëmilio Castro. President-directeur L. C. van Wachem van Shell verwijt de Wereldraad dat hij zich de 'rol van regering' aanmeet door te trachten zijn inzichten aan ande ren op te leggen en anderen te straffen als zij een afwijkende mening hebben over verzet te gen de apartheid. Hij vindt het ook ongegrond en ongerechtvaardigd dat de op roep alleen tegen Shell is gericht "De Wereldraad weet heel goed dat er naast Shell nog zeven an dere oliemaatschappijen in Zuidafrika werken, evenals hon derden andere buitenlandse be drijven. Wij betreuren het dan ook. dat een organisatie die christelijke maatstaven hanteert zich zo onethisch en onverdraag zaam jegens eén bepaalde onder neming opstelt, en dan nog wel een onderneming die met haar verzet tegen apartheid voorop loopt". Volgens Van Wachem heeft de zogenaamde boycotactie' tegen Shell, voorzover hij kan nagaan. tot nu toe geen uitwerking gehad op de totale verkoop. Wel is in Europa aan meer dan 100 ser vice-stations opzettelijk schade toegebracht. "Dat daarbij nie mand gewond of gedood is, wekt slechts verwondering". In de vergadering van het Cen traal Comité van de Wereldraad in Hannover, waar het besluit over de oproep viel, maakte ook dr. R. J. Mooi, lid van het Wereld raad-bestuur en voorheen secre taris-generaal van de Nederlands Hervormde Kerk, bezwaar tegen de eenzijdigheid van de oproep Koreanen op bezoek Een zes man sterke delegatie van de Presbyteriaanse Kerk van Korea is drie dagen in Nederland op bezoek geweest, waar ze ver tegenwoordigers van de Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken ontmoette. Cen trum van het beraad was het con ferentie-oord 'Woudschoten'. Dr. Kim Young Bock, die de Koreaanse groep leidde, zei na afloop, dat het verwezenlijken van democratie en vrijheid tot de belangrijkste taken van de Ko reaanse kerken behoort "De zorg voor de mensenrechten komt voort uit ons bijbels geloof en onze eigen kerkgeschiede nis". Solidariteit met de arbei ders in de industriële gebieden en hereniging van Noord- en Zuidkorea staan hoog op de ker kelijke agenda, zoals ook het streven naar vrede tussen de ver* schillende bevolkingsgroepen. Tien miljoen Koreanen wor den, volgens dr. Bock, door de deling van de natie getroffen. Hun families wonen zowel in Noord als Zuid. "Die verdeeld heid belemmert de kracht van het kerkelijk getuigenis. Ook daarom zetten wij ons in voor hereniging". Studenten die de Olympische Spelen in Seoul aangrijpen om democratie af te dwingen kun nen rekenen op presbyteriaanse instemming. Bock voegde daar wel aan toe, dat de kerk het niet altijd eens is met de middelen die bij acties worden gebruikt. "Maar de democratiseringsbe weging in Zuidkorea wordt met de dag sterker". Onderwerpen van gesprek wa ren de oecumenische en kerkelij ke situatie m ons land. de ver houding tussen kerk en staat en de problemen van de kerk in de grote stad. De Koreanen gingen zondag naar kerkdiensten in Utrecht en Veenendaal. Ook za gen zij diakonaal werk in Rotter dam en Amsterdam. De Koreaanse kerk is van plan de komende tien jaar 400 zende lingen uit te zenden. Dr. Park Se- ong Won, die namens deze kerk werkt bij de staf van de Wereld bond van Hervormde en Gere formeerde Kerken in Genève, verklaarde de snelle groei van de Koreaanse kerken onder meer uit de enthousiaste toewijding van predikanten en evangelis ten. De kerken hebben altijd ge probeerd het contact met de gro te arbeidersklasse te behouden, ook door het evangelie in begrij pelijke taal uit te leggen. Nadeel van de snelle groei van de kerken is wel dat de opleiding van ker kelijk kader daarbij achterblijft. Dr. Won: "Te velen komen te snel". (Er zijn ongeveer 60 protes tantse kerken in dit land. Met haar 1,6 miljoen leden is de Pres byteriaanse Kerk de grootste). Jezus Evangelische organisaties in ons land gaan de komende maanden samenwerken voor het aanbieden van films, videoban den en foldermateriaal over de persoon van Jezus Christus. Dat is het resultaat van besprekingen deze week in Doorn. Een nog op te richten werkgroep zal een ac tieplan opstellen dat door plaat selijke gemeenten moet worden uitgevoerd. Voornaamste aanlei ding is de verwachte première komend najaar van de film 'De laatste verzoeking van Christus'. Bij het overleg in Doorn waren naast de Evangelische Alliantie o.a. Youth for Christ, het Insti tuut voor Evangelisatie en het Rainbow-instituut (drs. Doren bos). Qok 'Worldwide Pictures' en 'Woord en Beeld', die respec tievelijk in België en Nederland evangeliserende films versprei den, hadden mensen gestuurd. "Wat ons samenbindt, is, dat wij de mogelijk toenemende be langstelling voor de persoon van Jezus op een goede manier wil len gebruiken", zei Arnold van Heusden, directeur van de Evan gelische Alliantie in Driebergen. "Wij vermoeden dat door het uit brengen van de film 'De laatste verzoeking van Christus' veel mensen die daar gewoonlijk niet zo mee bezig zijn, belangstelling krijgen voor de persoon van Je zus. Het gaat ons om een positie ve actie". Hervormde Kerk: beroepen te Emmeloord C. H. Bax Hete- ren; aangenomen naar Zoutelan- de P. Boekesteijn Beilen, de be noeming tot pastoraal werker te Een (Dr.) kandidaat J. M. van Wijk Shedrecht; bedankt voor Beverwijk-Heemskerk M. Smith Alblasserdam, voor Midwoud- Oostwoud-Hauwert-Twisk (NH) A. Kobus Roordahuizum-Idaard (Fr.). Baptistengemeenten: aan genomen naar Treebeek A. Nij- land Zwolle. Dr. W. J. M. van Paassen (55) is per 1 oktober benoemd tot rec tor van het centrum voor pries teropleiding van het bisdom Rot terdam in Voorburg. Deze maand trad Van Paassen als tweede vicaris-generaal toe tot het bestuur van het bisdom. Hij zal het rectoraat met die functie combineren In het centrum in Voorburg, voorlopig ondergebracht in een pastorie, wonen nu veertien priesterstudenten. Daarnaast wonen nog zes studenten elders. Het centrum verhuist in novem ber naar Huize Vronestein, dat op het ogenblik wordt ver bouwd. De bevestiging van ds. J. M. Aarnoudse (tot voor kort in Sas- senheim) tot christelijk gerefor meerd industriepredikant in Ro zenburg ondervindt vertraging omdat enkele gemeenten van de ze kerk in de regio Rotterdam be zwaren hebben tegen de vrijere opvatting van de predikant over de vrouw in het ambt. Aarnoud se werkte indertijd mee aan de brochure 'Vrouwen in de dienst', die bedoelde het gesprek in zijn kerk over de vrouw in het ambt aan te zwengelen. De classis Rotterdam komt 15 september bijeen om over de be vestiging van ds. Aarnoudse te beslissen. De kerkeraden van Sassenheim en Rozenburg heb ben afgesproken dat de predi kant nog aan zijn vorige gemeen te verbonden blijft. Wel zal hij al- ast beginnen met zijn werk als industriepredikant in het Euro- poort-Botlekgebied. Als de clas sis Rotterdam de bezwaren deelt, kan Aarnoudse dit werk wel blij ven doen. maar zonder kerkelij ke bevestiging.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2