De Nutsspaarbank doet meer voor voetballers. verkuylenbv BOUWEN MET HUURMAN. DAAR KOMT IETS MOOIS VAN. 'Jongens zijn opener en zakelijker' Leidse Voetbalvereniging U.V.S. SliilSfe s SEIZOENKAARTEN VERKRIJGBAAR a 40,- (65+ 20,-) 11914/nO)1989 J Door storting op girorekening nr. 1720051 t.n.v. 2e penningmeester van U.V.S. te Leiden Crab assurantiën BV, tel. 224700. Crab makelaardij og BV, tel. 225135. Rijnsburgersingel 61, Leiden. technisch installatie en adviesbureau Karei doormanweg 3, Leiden, tel. 22 37 67 Sportbijlage 1988-1989 Korfbaltrainer Jasper Engel over werken met gemengde teams: JOHN TIMS:"NOOIT GEDACHT IN VASTE ROLLEN" nutsspaarbank Lood- en Zinkwerk, Installaties en Sanitair, Electro-Techn. installaties, Dakbedekking HUURMAN/LEIDEN B.V. Rooseveltstraat 36,2321BM Leiden. Telefoon: 071-769341. Vraag naar de heer J. Hopman. Jasper Engel Het ontbreken van die durf zich openlijk te presenteren speelt korfbalvrouwen ook el ders parten. De vrouwelijke coach is vooralsnog een uni cum in de korfbalwereld. "Qua kennis is er geen verschil", vindt Engel, die als bestuurslid van de Nederlandse Korfbal Trainers Vereniging het gros van de technische mensen wel kent. "Jacquelien Dubbeldam is bij Oranje Wit momenteel de enige in de top. Ze heeft ook in het Nederlands team gespeeld, maar een John Tims heeft als man minder moeite om zich te bewijzen. Vrouwen worden met argusogen bekenen". "Het is niet alleen het coachen", vult Lenie Slegten- horst aan. "Vrouwen komen buiten het spelen zelf vrijwel nergens aan de bak in de korf- ballerij. Veel vrouwen zullen misschien het zelfvertrouwen daarvoor missen. Op de trai nersopleidingen zijn er ook doorgaans maar weinig vrou wen onder de deelnemers". Ondanks dat Lenie Slegten- horst reeds geruime tijd als trainster actief is in de Leidse regio, momenteel bij derde klasser Crescendo, had ze toch enige géne toen ze voor de eer ste maal bij een club haar dien sten als trainster aanbood. "Ik was met m'n achttiende al be gonnen bij de jeugd van m'n ei- gen club De Algemene, pupil len, aspiranten, junioren, en had in de loop van de jaren alle opleidingen gevolgd. Weinig vrouwen komen verder dan het training geven aan de jeugd. Ook ik heb bij De Algemene lang lagere senioren getraind, om dat ik de moed niet had om bij een andere vereniging te gaan werken. Toen ik het een maal deed, wist ik niet meer waarom ik het niet eerder had gedaan. De ambitie om het ho gerop te zoeken of uit de regio weg te gaan heb ik niet. Maar misschien is dat wel omdat ik zo laat begonnen ben". Vreemd Evenals Engel merkt ze dat het gemengde karakter van de korfbalsport communicatie problemen kan opleveren bin nen de ploeg. "Ik ga makkelijk met de vrouwen om in de ploeg, want na de wedstrijd zit ik dus bij de vrouwen. Ik heb nooit zelf onder een vrouw getraind, dus ik mis de ervaring vanuit het oogpunt van de spelers. Maar de mannen uit de ploeg praten moeilijker met mij dan de vrouwen. Vooral in het be gin, als men hoort dat er een vrouw komt als coach, wordt er anders gereageerd. Eenmaal bekend met de club. hoor ik daar overigens verder niets meer van". "Van grote verschillen in op vattingen over korfbal is meestal geen sprake, hoewel ik wel wat andere accenten leg. Ik hecht er bijvoorbeeld geen waarde aan wie de doelpunten maakt en vind het daarom jam mer dat alleen doelpuntenma kers in de krant komen. In mijn tijd als speelster bij De Algeme ne waren de broertjes Van Vliet altijd druk bezig om de goals te turven en aan het eind van het seizoen werd er dan gekeken wie er het meeste had gemaakt. Ik vond dat maar niets. Je bent toch met z'n twaalven bezig een wedstrijd te winnen, zes man nen en zes vrouwen". Schamperend krijgen, korfballers nogal eens de vraag voorgelegd 'of ze nu ook gemengd douchen?'. Toch zou menig korfbalcoach graag willen weten, wat er in zijn ploeg rondgaat in de eerste minuten na een wedstrijd. Deze kleedkamer-emoties blijven echter, ongeacht de sexe, goeddeels onbekend, want altijd blijft een deur voor hem of haar gesloten. Het gemengde karakter van deze tak van sport is zo een specifiek probleem, waar de korfbalcoach mee te maken heeft. schillen in de manier waarop sport werd beleefd. Reageren deden de meisjes vaak niet, al les ging in het voorbijgaan. In kleine dingetjes merkte je dat er iets aan de hand was. Ik heb in een ploeg twee kampen van vier meiden gehad en heb daar tijdenlang niets van gemerkt. Maar als blikken konden do den. Jongens zijn opener, ma ken elkaar voor rotte vis uit on der de douche, als het hun niet zint. Als de sfeer maar goed is, is het belangrijkste voor meis jes, terwijl jongens daarente gen veel zakelijker met hun prestaties omgaan". Zakelijk Die zakelijkheid roept ook Fides-coach John Tims terug uit het verleden. Aan het eind van de jaren zestig, beginjaren zeventig speelde hij in het eer ste team van Ons Eibernest. De ze Haagse club grossierde in landstitels en Europese bekers en het was het het korfbal-equi valent van zo succesvolle Ajax. "Je maakte je niet zo druk om de hele situatie om je heen. Als je zelf maar optimaal kon pres teren. Als ploeg waren we twaalf individuen, die een geza menlijk doel hadden. Ons Ei bernest als team was geen een heid, het doel maakte ons een ploég. Het was geen voorwaar de dat we ook sociaal op één lijn zaten". Uit de periode Ons Eibernest stamt ook het begrip paaldame. In een strikte rolverdeling wer den de vrouwen gedwongen in de paalzóne het afvangen en aanspelen te verzorgen, alles ten dienst van de heren schut ters als Ruud Emmerik en Ron Regeer. Zelf heeft John Tims nooit zo in rollen gedacht, zoals hij ook geen specifieke korfbal had voor korfbal toen hij als schooljongen zijn korfballoop baan begon. door Bram van Gent "Ik* woonde in een straat te genover het veld van Ons Ei bernest. Je had de keuze tussen korfbal en niets doen. Dus ik had altijd een heel 'open mind' tegenover korfbal. Je komt bin nen in een club en je doet mee en dat er toevallig ook meisjes meespelen. Ik heb ook nooit in vaste rollen gedacht voor man nen en vrouwen. Maar de hele club was doordrongen van die spelwijze, dus je wist niet beter. Daarom was het ook zo moei lijk om over te schakelen toen in de top de sterren wegvielen". Ontwikkeling "Pas als coach ging ik er over nadenken, waarom wij vroeger niet zó speelden als nu. Ik denk dat er maatschappelijke effec ten meegespeeld hebben in die verandering van spelopvatting. Hoewel korfbal toch altijd veel verder was in dat soort zaken. De tactische ontwikkeling speelde mee. Een ploeg was im mers kwetsbaarder met een en kele aanvaller. Heb je te maken met vier aanvallers dan heb je veel meer mogelijkheden. Het gevaar komt dan van alle moge lijk kanten". "Sommigen zijn geboren voor dat spelletje onder de korf, maar dat kunnen meisjes zowel als jongens zijn. Zoals er ook mensen zijn die die met een schot geboren zijn. Je kunt veel trainen, maar de scherpte heb je toch van nature. Maar dat is niet per se aan de heren voorbe houden. Over het afgelopen sei zoen schat ik toch in dat de vrouwen evenveel gescoord hebben als de mannen". Een specifieke op de sexe af gestemde trainingswijze ken nen John Tims noch Jasper En- gel."Je moet niet proberen om dames als heren te laten preste ren", licht Tims toe. "De uit komsten zijn heel verschillend, da's een gegeven. De vrouwelij ke constitutie is daar niet zo ge schikt voor. Als je mannen en vrouwen zeg vijf minuten ach tereen laat sprinten, zullen de mannen na afloop een eind voorop lopen. Maar de intensi teit is op zich wel hetzelfde". "Meiden staan conditioneel op hetzelfde peil", beaamt En gel, "Mannen hebben iets meer kracht, maar vrouwen spelen slimmer, zijn geduldiger en wachten op fouten. Voorverde- digen bijvoorbeeld, ik maak me er sterk voor dat het door vrou wen verzonnnen is. Mannen gaan direkt op het doel af, dat zie je ook in de manier waarop er gespeeld wordt. Aanvallen ligt de mannen iets meer. Vrou wen willen wel aanvallend spe len, maar willen geen hoofd aanvaller zijn. Dat zie je bij veel teams, de aanvaller pur-sang is zelden een vrouw. Stella van der Zaag heeft een goed schot, maar ze maakt er te weinig ge bruik van, komt toch te weinig in de punt van de aanval. Ter wijl ik dat door de trainingsaan- pak toch juist probeer te active ren". "De meeste emoties komen bo ven vlak na cle wedstrijd", licht Jasper Engel toe, dte voor het tweede jaar bij hoofdklasser TOP werkzaam is. "vooral als het kortgezegd een 'rot'-wed- strijd was. Wat er dan bij de meiden gebeurt kom je eigenlijk toch niet te weten. Hoe reageren die meiden op een wedstrijd? Bij de jongens loop je de kleed kamers in. Die hebben boven dien na de wedstrijd hele verha len. Van de vrouwen hoor je meestal niets, hoewel ik er toch alles aan doe om zaken binnen de ploeg bespreekbaar te ma ken. Ze blijken toch vaak moei lijkheden te hebben zich te ui ten". "Sommige ploegen proberen dat de ondervangen door een verzorgster als spreekbuis te la ten optreden. Bij Pernix had ik vaak vrouwelijke aanvoerders, zoals Janneke Mulder en Carla van Evert, om een uitlaatklep te bieden. En bij besprekingen probeer ik merlsen elkaar te als het ware te laten dwingen om met problemen naar voren, te komen. Conflicten komen dan toch nog erg moeilijk naar bui ten. Meestal zijn het de jongens die ergens mee komen", de meis jes houden lang hun mond". Opener Als voormalig basketbal- coach heeft Engel ook ervaring met aparte mannen- en vrou- wenploegen. Jarenlang speelde en trainde hij onder andere bij Sportclub Lisse en combineer de het basketbal bovendien nog met korfballen bij de Hille- gomse afdelingsclub SDO. Om dat de sport tenslotte te veel vrije tijd eiste ging het basket bal nu ruim tien jaar geleden definitief aan de kant. "Ik trainde in die tijd zoveel meisjes- als jongensploegen en je merkte toch duidelijke ver- John Tims

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 26