'Mijn schetsboek ligt altijd in de auto' Sassenheim maakt zich sterk voor NS-station Alplienaar Jan Simmerman (72) laatbloeier onder kunstenaars Straten Woubrugge 'schrijven historie' Pim Jacobs op Alpheuse Jazznight WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 ALPHEN AAN DEN RIJN - De huiskamer van Jan Simmerman hangt en staat, behalve met werken van anderen, vol met kunst zinnige produkten van eigen hand. Allemaal van de laatste tijd. Want pas zeven jaar geleden, na het overlijden van zijn vrouw, be gon de nu 72-jarige Alphenaar met schilderen bij Expressie 70. "Ik begon met die lessen om iets te doen te hebben en onder de men sen te blijven", vertelt Simmer man. Het bleef niet bij schilderen. Na korte tijd begon Simmerman ook met boetseren. Van 2 tot 30 september zijn in bibliotheek De Aarlezer in Ter Aar bronzen beeld jes van hem te zien en landschap pen, portretten en stillevens. "Ei genlijk waren het vooral mijn kin deren die zeiden: pa, je moet iets gaan doen. En zo is het dus geko- door Nellie van Beusekom Inmiddels heeft zijn werkterrein zich verplaatst naar het 'Open Ate lier' van Els van Foeken in Lange- raar waar de amateurkunstenaar boetseert naar model, en naar het Reghthuis in Nieuwkoop waar hij lessen volgt bij Jan van der Harst. Bovendien heeft hij een kamer op de eerste verdieping van zijn huis ingericht als werkruimte. Daar staan onder meer de schilderijen voor de expositie in De Aarlezer, wasmodellen van recente beeldjes en natuurlijk de beeldjes waaraan hij nu werkt. In deze ruimte brengt hij menig uur door, vooral in de winter. "In de zomer zijn er veel meer mogelijkheden om iets anders te doen. Ik ga veel naar buiten, fiets veel en zwem. En als ik op reis ben gebeurt het ook wel eens dat ik in weken niet echt schilder. Hoewel ik altijd wel mijn schetsboek in de auto heb liggen. Vooral hier in de omgeving heb ik zo nogal wat 'op zetjes' gemaakt. Ik zet ter plekke de kleuren erbij en thuis werk ik het dan uit. Maar in de winter is dat anders, dan ga je minder makkelijk uit. Dan zit ik vaak boven te wer ken en vliegen de uren voorbij. Je moet er toch zeker niet aan denken dat ik hier de hele dag uit het raam zit te staren? Nee, ik ben heel blij dat ik dit kan doen". Handige handen Voor Simmerman is het schilde ren en boetseren ver uitgegroeid boven zomaar een hobby. Twee jaar geleden meldde hij zich aan bij 'Handige handen', een stichting die amateurkunstmanifestaties houdt door heel Nederland. Tijdens een van deze manifestaties raakte hjj Voor zesde keer ruit buurman ingegooid RIJNSATERWOUDE - De rijks- politie heeft de afgelopen nacht een 17-jarige inwoner van Rijnsa- terwoude aangehouden, die even daarvoor een ruit had ingegooid van een woning aan de Kruize- muntlaan in Rijnsaterwoude. Vol gens de politie moet de oorzaak worden gezocht in een burenruzie. Het was reeds de zesde keer dat de jongen een ruit vernielde bij zijn buurman. Met zijn daad van giste ren bracht hij zijn totaal overigens op elf. Ook de ruiten van andere buurtbewoners moesten het in het verleden ontgelden. aan de praat met een vrouw die ex posities organiseerde in Lekker- kerk. Simmerman haakte hier di rect op in met een kordaat 'nou dan nodig je me toch uit'. Zijn ge sprekspartner reageerde terughou dend: "Daar beslis ik niet over". Toch lag er na enige tijd tot zijn grote verbazing een uitnodiging in de bus om te komen exposeren in Lekkerkerk. Hierna volgde een ex positie in Holten (Overijssel). Nu dus Ter Aar en daarna Gouda. Ook de tentoonstelling in Ter Aar heeft hij te danken aan zijn on dernemendheid. "In De Aarlezer heb ik een paar keer samen met an deren mijn werk getoond. Op een gegeven moment dacht ik: nu wil ik wel eens alleen exposeren. Op een ochtend ben ik ernaartoe ge gaan en alles was zo geregeld, ik had het zo .voor het uitkiezen". Wassen beelden Toch stelt hij met een zekere be slistheid: "Wanneer ik in Ter Aar en Gouda niets verkoop, hou ik op met exposeren. Mensen kijken wel veel, maar kopen is er niet snel bij. Het is niet mijn streven zo in de markt te liggen, maar een paar cen ten zijn altijd welkom. Je moet er ten slotte ook je kosten uithalen. Op het moment bij voorbeeld schil der ik niet zoveel, omdat de inves tering in lijsten heel hoog is. En wat betreft die beeldjes: bronsgieten is niet bepaald goedkoop. Kijk, je hebt gewoon geld nodig om verder te kunnen. Maar als het niet lukt met dat verkopen, dan ga ik verder met boetseren in was en worden de beeldjes niet meer in brons gego ten. Heb ik straks mijn eigen was sen-beeldenmuseumpje". Jan Simmerman achter zijn bronzen beeldjes: "Als het niet lukt met beeldenmüseumpje". kopen, ga ik verder met boetseren i i. Heb ik straks mijn eigen Twee ton voor algenbestrijding NIEUWKOOP - De provincie Zuid-Holland stelt twee ton be schikbaar voor de strijd tegen al gen in de Nieuwkoopse Plassen. Het Hoogheemraadschap van Rijn land krijgt dat bedrag om de eutro fiëring in het plassengebied terug te dringen. Eutrofiëring ontstaat door het gebruik van fosfaten en nitraten. Het oppervlaktewater wordt daardoor rijker aan voedsel en dat leidt tot een sterke algen- groei. Met de bijdrage van de provincie steunt het hoogheemraadschap de gemeente Nieuwkoop bij de aanleg van rioleringen voor 36 woonboten op de Nieuwkoopse Plassen en in de Meije. Het aansluiten van de woonboten op het riool moet een bijdrage leveren aan de bestrijding van de eutrofiëring. Kledingdieven in de kraag gepalet ALPHEN AAN DEN RIJN - Een oplettende burger in Alphen heeft er gisteravond voor gezorgd dat twee kledingdieven konden wor den gearresteerd. Hij zag twee in brekers aan het werk in een zaak aan de Julianastraat en waar schuwde daarop de politie. De gea larmeerde politie hield één van de twee dieven, een 44-jarige man uit Uithoorn, vervolgens aan. Zijn.metgezel werd enige tijd la ter inue kraag gevat, terwijl hij zich schuil hield in enkele bosjes. Hij wenste echter geen mededelingen te doen over zijn identiteit. Bij hun aanhouding hadden de twee een paar gestolen badjassen en wat lin gerie bij zich. ONVOORZICHTIG - Een 49-jarige inwoner van Voorhout is gister avond licht gewond geraakt bij een aanrijding op de Herenstraat in Voorhout. De man sloeg zonder richting aan te geven met zijn fiets linksaf. Een achterop komende 18- jarige bromfietser uit Voorhout botste zodoende op de voor hem rijdende man. De fietser is met on bekend letsel overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis in Lei den. NS houden twijfels over gebruik van station SASSENHEIM - "De tijd dat ik hier nog burgemeester ben, zal ik me inzetten voor het bin nenhalen van een NS-station bij Sassenheim". Dat deelde burgemeester A.J. Kret van Sassenheim gisteravond tij dens de raadsvergadering mee. Kret neemt namens de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) deel aan de on derhandelingen over het mobi liteitsscenario. In de plannen voor het oplossen van de ver keersproblemen in de Rand stad is al vastgelegd dat er nieuwe stations bij Leiden-Me- renwijk, Voorhout en Hillegom komen. nieuw beleid ingezet. De spoorwe gen willen namelijk alleen nieuwe stations openen wanneer in de om geving daarvan voldoende wonin gen zijn gebouwd en er voldoende treinreizigers komen. In de visie van NS zijn stations bij Sassen heim, Voorhout, Hillegom en in minder mate ook bij Merenwijk niet rendabel. "Het is dan ook een politiek be sluit om nieuwe stations in de bol lenstreek te openen. De overheid moet namelijk voor de extra kos ten opdraaien", onderschrijft de woordvoerder van de NS de nieu we koers. In september komen de vertegenwoordigers van de VNG, de vier grote steden, de provincies en het ministerie van verkeer en waterstaat weer bijeen om de plan nen voor het bereikbaarheidsplan definitief op te stellen. De hoeveel heid geld die de gemeenten, pro vincies en het rijk op tafel kunnen leggen is daarbij bepalend voor het verwezenlijken van de plannen. Eenvoudig WOUBRUGGE - De historische vereniging O.C. van Hemessen uit Woubrugge heeft een nieuw boekje uitgebracht: 'Straten schrijven his torie', samengesteld door Hans van der Wereld. Op de voorplaat is de onthulling te zien van de dokter Lothlaan door dokter Loth zelf. Het biografisch en historisch straatnaamboekje behandelt de totstandkoming van de naamge ving in de gemeente Woubrugge, waarbij opvalt dat in tegenstelling tot vele andere gemeenten pas in 1946 werd begonnen. Voor die tijd waren de huizen, met huisnum mer, in de beide dorpen Hoogmade en Woubrugge onderverdeeld in wijken. De toenmalige burgemees ter, mr. H. van Fenema, voorzag echter dat er wel eens moeilijkhe den zouden kunnen ontstaan met de wijkindeling door de te ver wachten nieuwbouw van wonin gen. In de raadsvergadering van 28 juni 1946 werden toen voor Wou brugge tien en voor Hoogmade achttien historische namen vastge steld. Het boekje wordt in kort bestek de achtergrond van alle straatna men belicht. Ook wordt met be hulp van de notulen vaak toege licht hoe de raadsleden dachten over de collegevoorstellen. Zo wil den burgemeester en wethouders in 1963 weer uitgaan van de plaat selijke historie bij het bepalen van- straatnamen voor de nieuwbouw in plan-west (bij de Tuindersweg). In de raadsvergadering vroeg raadslid P. van Luiing zich echter af of de huidige generatie wel enige kennis had van de geschiedenis van Woubrugge. Hij stelde voor om bloemen- of vogelnamen te geven, wat P. Schraverus de opmerking ontlokte dat juist de historische na men de belangstelling opwekten voor de geschiedenis. Ook de voorzitter vond de voor gestelde namen 'opvoedend' en zo werd besloten om een aantal am bachtsheren, onder wie Van Was senaar en Van Duivenvoorde, te vernoemen. Toch is een aantal voorgestelde namen uiteindelijk niet gekozen, zoals de Frederik- straat in Hoogmade, die Euro paplantsoen werd. Het boekje, voorzien van veel fo to's, is verkrijgbaar bij penning meester C. Karmelk van de histori sche vereniging. Truiendief na achtervolging gepakt ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 26-jarige Alphenaar, die even daar voor een stel truien had gestolen, is gistermiddag door de politie aan gehouden in de Hofzichtstraat. Een voorbijganger had hem een doos met de kledingstukken uit een au to aan de Hooftstraat zien halen. De eigenaar van de auto had deze even onbeheerd gelaten. Een gewaarschuwde agent, in het bezit van een nauwkeurig sig nalement, signaleerde de dief op de Raadhuisstraat, terwijl deze op een fiets reed met een tas vol truien aan het stuur. De agent slaagde er uit eindelijk in na een korte achtervol ging de man in de Hofzichtstraat aan te houden. De dader bleek in totaal acht truien bij zich te hebben met een totale waarde van 640 gulden. Voor de periode tot 1995 is geen station bij Sassenheim opgeno men. Pas in de tweede helft van de jaren negentig zou Sassenheim aan de Schipholspoorlijn een halte krij gen. Over de plannen voor die pe riode zijn echter nog helemaal geen besluiten genomen. Zowel Kret als gedeputeerde T. Jansen hebben goede hoop dat het station er komt. Kret zal zich als afgevaardigde voor de VNG ook inzetten voor de Sassenheimse zaak. Althans zo lang hij nog burgemeester van Sas senheim is. Al eerder heeft Kret la ten doorschemeren dat hij eind dit jaar of begin volgend jaar gebruik maakt de vut-regeling. Kret gaf wel toe dat de mogelijke komst van de TGV naar Nederland de situatie niet eenvoudiger zal ma ken. Deze hoge-snelheidstrein zal vanaf Parijs en Brussel vrijwel ze ker zijn weg naar Amsterdam vin den via de Schiphollijn. Om te voorkomen dat stoptreinen de sneltreinen ophouden, moeten er bij Sassenheim extra 'inhaalspo- ren' worden gelegd. Bovendien is er in de dienstregeling van de spoorwegen pas ruimte zodra de spoorlijn vanaf de RAI in Amster dam is doorgetrokken .naar de lijn in de richting Utrecht en Flevoland. Het laatste woord is dan ook nog niet gezegd over de nieu we stations. Een afvaardiging van het Samen werkingsorgaan voor de Duin- en Bollenstreek zal binnenkort met de minister van verkeer en waterstaat de opening van bollenstations be spreken. Het SDB wil de harde toe zegging van de minister krijgen dat de stations er 'voor honderd pro cent zeker komen'. Bovendien wordt nogmaals gepleit voor het vervroegd openstellen van het sta tion Voorhout. Volgens het SDB is er in de dienstregeling nu al ruimte voor een halte bij Voorhout en hoeft niet te worden gewacht op de verdubbeling van het baanvak Lei- den-Mariahoeve. Bij de spoorwe gen wordt deze visie tegengespro ken. Het trio Pim Jacobs - met z van de publiekstrekkers tijdens de Alphense Jazznight. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Steeds vaker lopen we tegen jazz musici op, die al eens van de Alp- hense Jazznight hebben gehoord. Het beste bewijs dat we in Alphen een evenement hebben, dat mee telt". Tim Hammer heeft met zijn men sen van de Stichting Jazznight Al phen de organisatie en het pro gramma van de zevende editie van het grote jazzgebeuren rond. Op za terdag 24 september, traditiege trouw de zaterdag na de Alphense Jaarmarkt, treden op zes verschil lende podia in de zalen van Avifau na zo'n twintig ensembles en or kesten op. Veel groepen komen uit het buitenland. "We verwachten, evenals vorige jaren, weer een vol huis", aldus Hammer en dan heeft hij het over ongeveer 2500 bezoe kers. Als publiekstrekker op de jazz night fungeert het trio Pim Jacobs met op bas Ruud Jacobs, achter de drums Peter Ypma en Rita Reys als vocaliste. Maar ook The Nether lands' Concert Jazzband, een stich ting onder voorzitterschap van NOS-journalist Joop van Zijl, telt tal van bekende namen. Om te be ginnen de Alphense saxofonist Toon Roos; verder onder anderen Herman Schoonderwalt, Kees Kra nenburg, Frans Eisen, Bart van Lier, Frans Eisen en de gitaristen Eef Alberts en Wim Overgaauw. Jaap Dekker, een goede bekende op de Alphense jazzpodia, is dit jaar weer van de partij. Een veelzij dig pianist, die vooral als boogie- woogiespecialist' te boek staat, maar bij voorbeeld ook filmmuziek componeert en graag zelf bluesnummers zingt. Een andere jazzpianist komt uit Amerika, de 79-jarige 'Champion' Jack Dupree. Dupree is er nog een tje van het oersoort: zijn wieg stond in New Orleans. Hij wordt begeleid door de Deense, gitarist en zanger Kenn Lenning. De bijnaam 'Cham pion' heeft Jack Dupree overge houden aan de tijd, dat hij als be roepsbokser de kost moest verdie nen. Louis van Baal, de man die het jazzprogramma samenstelt, hoopt Dekker en Dupree er toe te kunnen bewegen samen te spelen. Een con frontatie, die heel wat belooft. Uit Engeland komt het twaalf man sterke orkest The Grahamo- phones, genoemd naar de oprich ter Graham Dalby. Zij zijn gespe cialiseerd in het spelen van dans muziek uit de dertiger jaren. Ge zien de leeftijd van het merendeel van het publiek op de jazznights, zal dit nostalgische sfeertje wel in de smaak vallen. Vorige week vrij dag was het orkest nog een half uur lang op BBC 2 te zien. Bij de Engelse band Rod Mason His Hot Five zijn onder meer een clarinet en banjo te bespeuren en dat betekent dus dixielandmuziek. Ook van de andere kant van de Noordzee komt The Chass McDe- vitt Skiffle Group. Ben van Dungen (sax). Jarmo Hoogendijk (trompet), Dré Palle- maerts (drums), Anton Drukker (bas) en de talentvolle pianist Rob van Ba\^l vormen een kwintet van de jongere generatie. Interessant is ook het trio van Robertjan Vermeulen eens te kunnen horen in Alphen, drie jaar geleden win naar van de Pall Mali Swing Award. Zigeunerjazz is ook vaak present tijdens de Jazznight Alphen. Dit jaar is het Hans'che Weiss Ensem ble uitgenodigd met de neven Han s'che (gitaar) en Matin Weiss (viool) en bassist Vali Mayer. Met een knipoog naar het Franse prinsessenboontje komen uit Pa rijs Les Haricots Rouges. Dat rood zou dan moeten slaan op de red beans, waarmee de musici zich in het New Orleans van de jaren twin tig in leven hielden. Gezien de po pulariteit van de zesmans formatie zal er bij Les Haricots Rouges wel voldoende brood op de plank ko men. Het veertien man sterke or kest Havana (latin en salsa), de vijf mans formatie Juke en Roger Evolution is ook van over de grens gehaald. "We hebben inderdaad veel groe pen uit het buitenland. We zullen volgend jaar proberen meer Neder landse groepen te contracteren", concludeert jazznight-voorzitter Tim Hammer, die zijn gedachten bij die opmerking ongetwijfeld bij de forse hotelrekeningen zal heb ben, die hij voor de overnachting van zo'n zestig musici in drie ver schillende hotels zal moeten vol doen. WOENSDAG 31 AUGUSTUS Alphen optreden Gebroeders Flint met liederenprogramma in de boot- tneatertent bij de steiger van Avifauna, aanvang 21.00 uur. Hazerswoude-Rijndijk open huis van de stichting jeugd-, jongeren- en buurtwerk, van 19.00 tot 21.30 uur, Rhynen- bürghlaan 1a. dewerking van kamerkoor 'Voca- lis' olv A. van Kapel, aanvang 20.00 uur in de Oude Kerk, Boule vard. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk Wonen,Gerestraal 20. Noordwijk achteropstapdag king met motorclub MCN, van 19.00 tot 21.00 uur op plein achter de Kerkstraat. Oranjefeesten Noordwijk-Bin- nen: tobbetje steken om 19.30 uur, mastkliijimen om 21.00 uur. woensdagavondzang met me dewerking van Christelijk Ge mengde Zangvereniging 'Evondo' uit Aalsmeer, aanvang 20.30 start nieuwe zaalvoetbalsei zoen in sporthal de Gaasbak, aan vang 19.00 uur. DONDERDAG 1 SEPTEMBER Alphen presentatie door de Culturele Raad voor het aankomend sei zoen, 21.00 uur in boot-theater tent aan de steiger van Avifauna. Leiderdorp klaverjassen, rummykub en yahtzee bij buurtvereniging De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Noordwijk seniorensoos, Dienstencen trum 't Trefpunt, Schoolstraat, aanvang 19.30 uur. Oranje-feesten Noordwijk-Bin- nen: viswedstrijd, ringsteken, wie lerronde, rondgang muziekkorp sen, gewichttrekken. vergadering van d' RO, aanvang 20.00 u meentehuis. openbare vergadering van de commissie financiën, aanvang 20.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Voorschoten rondleidingen om 14.00 en 15.30 uur, kamermuziekconcert Kunstkring, aanvang 20.30 uur in Kasteel Duivenvoorde. VRIJDAG 2 SEPTEMBER Alphen optreden van de groep Flup en Ju Bedrijf met 'Metamorfose', aan vang 21.00 uur in de boot-theater-" tent aan de steiger bij Avifauna. café Alphense Werkgroep Ho moseksualiteit, Hugo de Groot straat 100, aanvang 21.30 uur. Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, A.P. van Neslaan 1, aanvang 17.00 uur. opening expositie fotograaf Katwijk orgelconcert door Jacques van Oortmerssen op het Van den Heu velorgel. aanvang 20.15 uur. Nieuwe Kerk, Voorstraat. kerk, aanvang 19.00 uur in buurt huis 't Spoortje, Bernhardkade. swingavond met dj Malena Ro mantica-, aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Leiderdorp ing nieuwe sporthal aan de Hoog- madeseweg, aanvang 19.0P uur. ing expositie Jan Simmerman, om 19.30 uur in bibliotheek De Aarle zer, Beukenpad.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14