Steeds 'Universiteitsraad straalkacheltje dat tegen top ijsberg aangloeit' Afscheid mr. K. J. Cath van Leidse universiteit: Mannen pogen jongen (18) in auto te wurgen Vereniging Pancras-West klaagt over overlast WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 Redactie: Simone van Drie! en Meindert van der Kaail, telefoon 161422. afgedronken". Vandaar ook dat menigeen dingen pikte van Cath, die van een ander nooit zouden worden getolereerd. "Eén ding heb ik weieens onderschat: bij een an der kan iets totaal anders overko men als de voorzitter iets zegt. Want hoe democratisch de univer siteit ook is, het is anders wanneer een vriendje iets onaangenaams zegt dan de voorzitter van het colle ge van bestuur". Tegelijkertijd is hij ervan over tuigd dat het in zijn positie onmo gelijk is om het iedereen naar de zin te maken. "Niet alles speelt zich af in een fluwelen handschoenen sfeer". Maar hij geeft toe van de één meer te kunnen verdragen dan van de ander. "Van mensen die veel ca paciteiten hebben, daar kon ik veel van hebben. Dan dacht ik: "Het is een lastpost, maar een parel aan de kroon". En mensen die niet zoveel presteerden en toch veel poeha ten toonspreidden, tja dan werd ik wei eens zeer geïrriteerd". Aan zijn opvolger, mr. C.P.C.M. Oomen, geeft hij als goede raad mee vooral ook de externe contac ten te onderhouden. "Ik heb altijd éénderde aan interne, éénderde aan externe en éénderde aan bui tenlandse contacten trachten te be steden. En dat is me goed bevallen. Het gaat er niet om hier de hele dag in de papieren te duiken". Kursuswijzer De Stichting Welzijn heeft voor het nieu we seizoen een Kursuswijzer samenge steld waarin een uitgebreid overzicht wordt gegeven van de in Leiden georga niseerde cursussen, lezingen, tentoon stellingen en andere educatieve' activi teiten. De Kursuswijzer is gratis af te ha len bij de informatiebalie van het Stad huis, bij de filialen van de biblitheek en bij de Stichting Welzijn aan de Bree- straat 117. Morschwijk Het buurthuis Morschwijk houdt het ko mende seizoen weer tal van cursussen en activiteiten voor mensen van alle leeftijden. Een uitgebreid programma is bij het buurthuis aan de Topaaslaan ver krijgbaar, tel. 765656. Ruilclub Zoon slaat vader gebroken neus LEIDEN - Een Leidenaar is giste ren rond het middaguur mishan deld door zijn zoon. Deze was het ouderlijk huis aan de Boshuizer- laan binnengedrongen door aan de achterkant een ruit te vernielen. De vader wist aan zijn zoon te ontko men door richting Vijf Mei-bad te vluchten. Vandaar is hij overge bracht naar het Diaconessenhuis, waar een gebroken neus werd ge constateerd. De zoon is nog voort- vluchting. De aanleiding voor de mishandeling is volgens de politie nog niet bekend. Brinkman houdt lezing over De verantwoordelijke samenleving, LEIDEN Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur houdt op 9 november een lezing over het onderwerp 'De ver antwoordelijke samenleving'. De spreekbeurt wordt gehouden in het kader van een lezingencyclus over 'verantwoordelijkheid'. Deze wordt komend najaar georgrani- seerd door het onderzoekscentrum Sturing en samenleving van de uni versiteit. De openbare lezingen worden van 5 oktober tot en met 23 novem ber elke woensdag gehouden in het Gravensteen aan de Pieterskerk hof. De aanvangstijd van de lezin gen is 16.00 uur. De lezing van Brinkman wordt gehouden in zaa! A van de juridische faculteit, Huge de Grootstraat 27, Leiden. Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: K. van Wil- lenswaard geb. 28 jul. 1988 vrl., E.K. Bauer geb. 26 aug. 1901 vrl. geh. gew. met H. den Hertog, G. Lana geb. 6 jan. 1940 man, J. Zaal berg geb. 24 nov. 1911 man. H. van Alphen geb. 20 mrt. 1914 man, H. van Turenhout geb. 25 mei 1915 man, C.H. Klootwijk geb. 20 jul 1908 vrl. echt. van H.J. Grotenhuis, M.W. Warmerdam geb. 1 jul. 1953 vrl., J.M. Verkuij- len geb. 22 ian. 1904 man, J. van Houten geb. 14 jul. 1912 man, D.E. Waldt geb. 29jun. 1930 maal niet of je zoekt zoveel moge lijk compromissen". Cath is er voorstander van dat onafhankelijke buitenstaanders toezicht houden op het college van bestuur. Zoals in het bedrijfsleven een raad van commissarissen dat doet. "In de huidige situatie wringt het. Ik heb in andere steden heel wat collega's tussen de wielen zien raken. Want als je niet meer het ver trouwen van de universiteitsraad hebt, kun je beter opstappen". Dat is in Leiden echter nooit ger beurd. De invloed van de raad be stempelt Cath als het straalkachel tje dat tegen de top van de ijsberg aangloeit. "Maar de eigenlijke ijs berg merkt daar niet veel van". Klappen De Leidse universiteit heeft door de enorme bezuinigingen van de laatste jaren enorme klappen moe ten opvangen. Toch is Cath van mening dat haar positie is ver sterkt. "Neem nu de faculteit ge neeskunde. Ondanks de enorme bezuinigingsoperatie zijn daarvan de belangrijke onderdelen ver sterkt. Wis- en natuurkunde is ont zettend versterkt, biofarmacie evenzo. Begin oktober wordt de sa menwerking met Rotterdam in het medisch-genetisch centrum een feit en daarmee zal dit centrum het voornaamste binnen Europa wor den. We komen er goed uit. Met die visitatiecomissies van tegenwoor dig (waarbij deskundigen van bui tenaf een bepaalde vakgroep be oordelen, red.) ook. Laatst waren de filosofen en de theologen aan de beurt. De commissie constateerde dat de staf daar kleiner is dan bij andere universiteiten, maar pro- duktiever". De (financiële) situatie van de universiteit baart Cath nog enige zorgen, maar "ik ga weg op het mo ment dat de universiteit niet in de gevarenzone zit". De Technische Universiteit Twente mag dan elf miljoen gulden winst hebben gemaakt, volgens Cath vertoont de balans van Lei den zelfs een 50 procent hogere winst. "Wij schreeuwen het alleen niet van de daken". De mentaliteit zou in Nederland moeten veranderen, vindt Cath. In zijn afscheidsspeech, komende donderdagmiddag, zal hij daarop uitgebreid op terugkomen. "Ik ben in juli in Minnesota geweest. Bij die universiteit zijn twintig man in dienst om geld bijelkaar te sprok kelen. Hun laatste actie heeft 300 miljoen dollar opgeleverd. Maar daar gaat het ook zo, dat een afge studeerde die in een baan promotie maakt wordt aangeschreven met de vraag of hij geld op de rekening van de universiteit wil storten. Dat gaat soms om een bedrag van dui zenden dollars. Hier in Nederland vinden ze het al mooi als ze 100 gul den per jaar aan hun oude universi teit schenken". In de zestien jaar van zijn voorzit terschap heeft Cath ook de relatie met de gemeente Leiden zien ver beteren. "Indertijd vond een raads lid de universiteit nog een ramp Cathianum Bibliothecaris J.J.M. van Gent van de Leidse universiteitsbi bliotheek houdt wel van een grapje en een pesterijtje. Deze week neemt Cath afscheid als voorzitter van het college van be stuur van de universiteit. Ter ge legenheid daarvan is eén ten toonstelling samengesteld uit de werken die door de bibliotheek zijn aangekocht gedurende de 16 jaren dat Cath voorzitter was. Ti tel: Museum Cathianum. In het voorwoord van de cata logus roept Van Gent - die mo menteel in het buitenland is van wege een congres - soms meer vragen op dan hij beantwoordt. Van Gent gaat in op een artikel van de hand van Cath uit 1983, waarin hij de universiteitsbiblio theken - en dus ook de Leidse - bekritiseerde. Cath schreef dat dé bibliothe ken bij aanschaf van boeken te veel nadruk legden op onder zoek en te weinig op onderwijs. Het is een oude discussie in de wereld van bibliotheken: van door studenten veelgebruikte boeken een aantal exemplaren kopen of dat geld gebruiken voor zeldzame boeken die nodig zijn bij onderzoek. De Leidse bibliotheek kiest bij aeze discussie voor uitbreiding van de collectie. Dat beleid is in samenspraak met de faculteiten bepaald. Aankoop van boeken voor onderzoek betreft vaak niet alleen nieuwe boeken, maar bij voorbeeld ook oyde en kostbare handschriften. De tentoonstel ling voor Cath getuigt volgens Van Gent van 'de ernst waarmee 's lands oudste, 's lands eerste' (bedoeld wordt de Leidse univer siteit, red.) haar taak bij het ver der uitbouwen van haar unieke en zeldzame collecties gestalte geeft'. Ramen open (2) Energiebedrijf Rijnland (EBR) piekert er nog niet over om toe te geven in de kwestie met het Stadsbouwhuis over de verwar- mingskosten. Ambtenaren dreigden een paar maanden gele den om met de ramen open te gaan zitten om minder voor warmte te hoeven betalen. Een krankzinnige situatie die veroor zaakt wordt door een contract met het EBR. Het energiebedrijf heeft een ta rief voor groot- en een voor klein- gebruikers. Bij stadsverwarming ligt die grens bij 4800 gigajoules per jaar. Omdat grootverbrui kers een lager tarief betalen dan kleinverbruikers, heeft dit tot ge volg dat het in totaal goedkoper is om even meer dan 4800 giga joules te verbruiken, dan net on der die grens te blijven. Dit sys teem is volgens hoofd economi sche zaken Amptmeier een pre mie op energieverspilling. In een brief van voor de vakan tie laat het EBR weten op het ogenblik niets te voelen voor een herziening van het tariefsys teem. Vrij vertaald staat daarin dat als het Stadsbouwhuis door de ramen open te zetten recht heeft op een lagere rekening, ze dat maar moet doen. Mocht de grens van 4800 gigajoules ge haald worden dan krijgt de ge meente de korting. Wel wordt er door het EBR een onderzoek aangekondigd naar de grens van 4800 gigajoules. LEIDEN - Je moet er nog een hoop moeite voor doen om zo'n tweewieler over het verkeersbord heen te tillen. En je moet zeker ook met een stelletje kameraden zijnwant in je eentje doe je zoiets sowieso niet. Geheel in nuchtere staat kom je trouwens niet op dat 'geweldige ludieke' ideezodat er toch zeker vijf pilsen aan te pas moeten komen. De kans dat je fiets wordt gestolen als die eenmaal hangt is evenwel miniem: een fietsendief moet daartoe wel heel veel moeite doen. Het is bovendien een wijze van parkeren die weinig ruimte inneemt. Amptmeijer merkt wat droog jes op dat het 'EBR zich bij over schrijding van de grens zich in ie der geval aan zijn contract houdt'. Dat is echter niet het uit gangspunt van de gemeente. "We wilen het onnodig verbrui ken van energie tegengaan". Daarom denkt Amptmeijer dat als beide partijen het gezond ver stand gebruiken er een redelijke oplossing moet komen. Ook wethouder Bordewijk van financiën vindt de situatie te gek voor woorden. Hij meent dat een bedrijf niet gestraft mag worden voor zuinig omspringen met energie. "Ik hoop dan ook dat het EBR tijdig op andere gedachten komt. Aan deze situatie moet een eind komen". Bovendien bestrijdt Van Gent dat de onderwij staak verwaar loosd wordt. Hij wijst daarbij op het jaarlijks aanschaffen en toe gankelijk maken van 400.000 boeken, het verwerken van onge veer anderhalf miljoen leningen per jaar en het handhaven van de langste gemiddelde openstelling van alle universitaire bibliothe ken in Nederland. De bibliothecaris wordt echt prikkelend wanneer hij een foto in een universitair blad aanhaalt waarop Cath gezeten in een van de studiezalen van de universi teitsbibliotheek naar zijn bril tuurt. "Hier is een bestuurder die op de valreep, in een bijna sym bolische omgeving, lijkt te willen zeggen dat ook op zijn bril wel eens een vuiltje zou kunnen zit ten". Achter de woorden 'geze ten in de universiteitsbiblio theek' plaatst Van Gent in zijn verhaal nog een flink uitroepte ken. Zeker om aan te geven dat Cath daar slechts kwam om voor de foto te poseren en zich uit an dere hoofde in de universiteitsbi bliotheek niet of bijna nooit liet De kritiek van Cath heeft Van Gent kennelijk hoog gezeten. Op deze manier - eveneens op de val reep - wilde de bibliothecaris het vuiltje wegwerken. De tentoon stelling is tot 2 september door iedereen te bezichtigen in de uni versiteitsbibliotheek aan de Wit te Singel. LEIDEN Na zestien jaar neemt mr. K.J. Cath op 1 september afscheid als voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit. Hij kwam in functie in een tijd dat de Wet universitaire bestuursher- vorming (WUB) in werking trad. Was tot de jaren zeven tig rector magnificus, de be langrijke spil van de univer sitaire gemeenschap. In 1972 werd die functie voor een groot deel overgeno men door het college van bestuur. "De rector is de mi nister van onderwijs in een kabinet waarvan de voorzit ter van het college van be stuur de minister-president is", typeert Cath de situatie van de laatste zestien jaren. door Annemiek Ruygrok Terugkijkend vindt Cath (Kees voor intimi) dat er weinig échte hoogtepunten zijn aan te wijzen: "Het gaat er veelal om dat je ergens met de oliekan aankomt om de ma chine vlotter te laten lopen. De voorzittersfunctie is ten slotte een ijsberg. Mensen zien alleen het top je en 80 procent speelt zich af zon der dat men dat ziet. Vaak wordt vergeten dat zaken juist onder vier ogen tot stand komen". Het eigenlijke werk gebeurt vol gens Cath in de faculteiten en de vakgroepen. Internationale contac ten komen vaak tot stand via hoog leraren of medewerkers. Zo ont staat een netwerk waaraan het col lege van bestuur zijn steun ver leent. "Die internationale contac ten heb ik altijd erg leuk gevonden. Ook het opvangen van mensen uit het buitenland hier in Leiden". Een hoogtepunt voor Cath was het eeuwfeest van de universiteit in 1975. Samen met de toenmalige rector magnificus Cohen en prof. Rörsch bereidde Cath dit evene ment voor. "Rörsch heeft daaraan volgens mij het voorzitterschap van de 3 October-Vereeniging nog te danken gehad", grinnikt de scheidende voorzitter van het col lege van bestuur. Aan 3 oktober heeft hij zélf mooie herinneringen. "Toen ik in mijn studententijd praeses van Mi nerva was, heb ik een keer met de optocht mogen meedoen. Ik heb LEIDEN - Twee vrouwen hebben vannacht omstreeks half een alarm geslagen omdat zij bij de Zijlpoort zagen dat vier mannen in een auto een jongen trachtten te wurgen. Vervolgens wilden zij het slachtof fer over de brugleuning in het wa ter gooien. Toen de vrouwen eraan kwamen staakte het viertal zijn poging en ging er in een auto vandoor. De jon gen, afkomstig uit Zoeterwoude, zou vandaag naar het politiebureau komen om aangifte te doen en de voorgeschiedenis van het voorval uiteen te zetten, zo deelde hij de vrouwen mee. Maar aan het einde van de ochtend had de jongeman zich nog niet gemeld. Zijn naam is bij de politie niet bekend. toen niet in een koets gezeten, maar écht op een paard meegere den. Een wit paard nog wel". Er gens in een vergeeld foto-album moet nog het fotografisch bewijs van dit wapenfeit bewaard zijn ge bleven. Veranderingen Dat de taken tussen rector magnificus en voorzitter anders werden verdeeld dan vóór de jaren zeventig, heeft aan de Leidse uni versiteit nooit tot grote problemen geleid. "In andere universiteitsste den is dat vaak minder soepel ver lopen". Cath constateert dat dit wellicht te maken heeft met de sterk gewortelde traditie van de Leidse universiteit om te proberen zo min mogelijk regels op te leg gen. "We komen hier meestal op ta melijk pragmatische manier uit de problemen. In andere steden wer den de verhoudingen tussen hoog leraren en medewerkers pas na de revolutie van 1968 goed geregeld. Terwijl hier in Leiden al meteen na de oorlog in 1945 de civitas-gedach- te (de universiteit als één grote ge meenschap, red.) in zwang was. Dat heeft ertoe bijgedragen dat de veranderingen van 1970 eigenlijk slechts een voortzetting vormden van wat we hier al 30 jaar hadden. Al betekende dat ook een stapje te rug voor de rector. En in hun hart vonden alle rectoren het vroeger ook beter. Dat kun je merken. Toen stond de rector veel meer in het centrum". Universiteitsraad Een ander uitvloeisel van de WUB was het tot stand komen van - een universiteitsraad, waarin (we tenschappelijk) personeel, studen ten en buitenuniversitaire leden zitting kregen. Cath heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij het nut van deze, populair gezegd on dernemingsraad van de universi teit, ernstig in twijfel trok. Al die ja ren is er sprake geweest van een haat-liefde-verhouding tussen Ca th en de raad. Tijdens vergaderin gen zag de voorzitter zich dikwijls gedwongen om de hamer met kracht te hanteren. Cath moest weer eens worden teruggefloten, wanneer hij - rood van ergernis - fulmineerde tegen een raadslid dat naar zijn inzicht weinig construc tiefs te berde had gebracht. "Ik heb het altijd erg vreemd ge vonden dat het bestuur van de uni versiteit in handen was van men sen die daar werken. Immers, de universiteitsraad heeft het recht om het geld te verdelen (begro- tingsrecht) en om het college van bestuur naar huis te sturen. De constructie is vergelijkbaar met een vorm van arbeiderszelfbe stuur. En gebleken is dat een der gelijke bestuursvorm nog nooit een succes is geweest. De raden zit ten in een onmogelijke positie. Vooral bij bezuinigingen. Dan moeten zij besluiten over collega's. In zo'n nare positie beslis je hele- Flinke toename aantal aanvragen bij Stichting Gastouderproject LEIDEN - De stichting Gastou derproject wil er een derde coördi nator voor 20 uur per week bij. Steeds meer mensen willen ge bruik maken van en meewerken aan het project. Aangezien dat meer werk met zich meebrengt, is extra personeel nodig. "Toename van de groei zonder dat de personele bezetting gelijke tred houdt, heeft tot gevolg dat wij genoodzaakt zijn tot het instellen van een wachtlijst van nog te be handelen aanvragen", zo schrijft het bestuur in een brief aan burge meester en wethouders waarin het om extra personeel vraagt. Het bestuur zegt deze maatregel zeer te betreuren "juist omdat er zowel aan vraag- als aanbodzijde geen gebrek is". Volgens de stich ting komen werkzaamheden als de organisatie van een introductiecur sus voor gasthouders en het beheer van het bestand door de onderbe zetting in het gedrang. Aan gastouderopvang bestaat in Leiden groeiende behoefte, zo blijkt uit een vergelijking van de gegevens van het eerste kwartaal 1987 met die van het eerste kwar taal dit jaar. Het aantal binnenge komen telefoontjes steeg van 109 tot 252. het aantal 'vraagouders' liep van 15 op tot 21 en het aantal nieuwe gastouders van 8 tot 21. De grote vraag naar kinderop vang in Leiden rechtvaardigt vol gens het bestuur dat de stichting Gastouderproject op grotere schaal gaat werken. Het wijst er daarbij op dat het college prioriteit heeft gegeven aan voldoende kin deropvang in de stad. *mr. K.J. Cath "Niet alles speelt ziet voor de stad. Nu is er een goede sa menwerking tussen gemeente en universiteit. Het academisch be drijvencentrum is daartoe een goed middel gebleken". Driftig Cath, afkomstig uit het bedrijfs leven, wordt door al wie met hem omgaat omschreven als driftig, vlerkerig en recalcitrant. Niet al leen de leden van de universiteits raad hebben deze karaktertrekken af in de fluwelen-handschoenen-sfeer. vaak aan den lijve ondervonden, ook zijn naaste medewerkers heb ben Cath ervaren als een driftig man. Maar met hart voor de Leidse universiteit. "Dat driftige zit in m'n oer-Friese aard. Mijn voorouders zijn daar al in de zestiende eeuw aangespoeld en dat driftige en emotionele zit er nu eenmaal in. Daar komt bij dat als ik het tempo van de besprekingen niet snel ge noeg vond, ik weieens tegen deze of gene kon uitvallen. Maar altijd heb ik dat na afloop met de mensen LEIDEN - De wijkvereniging Pan cras-West heeft de gemeente ver zocht op te treden tegen een moto ren-werkplaats in het pand Har- testeeg 7. De werkplaats bevindt zich er illegaal, zegt de wijkvereni ging, omdat het pand tot apparte menten verbouwd zou worden. De wijkvereniging zegt boven dien overlast te ondervinden van het café De Waag. Dat komt mede doordat de steeg zo smal en de be bouwing zo hoog is, schrijft de wijkvereniging. Deze vindt dat de gemeente het café moet dwingen een hinderwetvergunning aan te vragen zodat maatregelen tegen de overlast kunnen worden afge dwongen. Ruilclub Koningskerk opent komend weekeinde het seizoen. Zowel vrijdag 2 september (19 00 uur) als zaterdag 3 september (10.00 uur) worden beurzen gehouden voor verzamelaars van post zegels, munten, prentbriefkaarten, sui kerzakjes, lucifermerken, sigarenband jes, etc. De beurzen worden gehouden in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhard- kade 40. Voor informatie tel. 312513 of 146772. Gehuwd: E.M. Sturkenboom en E. Swint, J.F Pijnnaken en M M. Guijt, A. van Dijk en C Kraaijeveld. R.H.A. Wessel en M C. Boon, R.D Cheong en J.M.L. de Miranda, C.E Dreef en C.M. Tromp, P. de Jongh en M.J. van Vliet, J Omon en M A. Mathot, R. van Egmono en J.F.M. Raaphorst, J.H. van Pmxteren er G.J. van Netten, A.D.M. van der Wal er C.W.M. Groen in 't Woud, J.F.M.J. Mathijser en M. Schilperoort, J A. Meijer en W. Sni|ders J.H. Labots en A.J.M. Kaptein, W. van Hoog- enhuizen en J.A.M. Hoffman.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13