'Je krijgt niet alles boven tafel' 'De overheid is er voor de burgers - en ik ook' ONDERNEMERS: ALS U EEN TELEVISIESPOT LAAT MAKEN, DAN WILT U TOCH ZELF BESLISSEN HOE EN WANNEER DEZE WORDT UITGEZONDEN? BEL DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT!® 071-161363 Warmond helpt pater met bouwen van kerk Justitie overgang van zaken rond schikking Wassenaars hotel Bijhorst Wassenaar geeft agenten 'weg' Nieuwe ombudsvrouw voor Zoeterwoude REGIO LEIDEN WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 ZOETERWOUDE "Een gemeente hoeft zich niet te schamen als er een ombudsfunctionaris wordt benoemd. Al denk je datje organisatie het goed doet, toch zal er weieens iets niet helemaal gaan zoals je graag zou zien". Dat zegt mevrouw B. van Straalen (41), moeder van drie kinderen, de eerste ombudsfunctionaris van Zoeterwoude. Ze ziet het als haar taak burgers te helpen die menen door het ambtelijk apparaat van de gemeente niet goed behandeld te zijn. Als Leiderdorpse kent ze Zoeter woude niet. Aan de ene kant vindt ze dat een voordeel ("Je kunt dan objectief oordelen"), aan de andere kant wil ze toch graag de mentali teit van de gemeente leren kennen. Mevrouw Van Straalen denkt de persoon optreden bij onenigheden. Zo had ze als hostess van een tour operator in het buitenland veel te maken met het oplossen van klach ten van de klanten. In Nederland was ze personeelsfunctionaris bij een groot bedrijf, waar ze met moeilijkheden tussen het perso neel en het management te maken had. Haar ervaring is dat veel moei lijkheden tussen overheid en bur gers ontstaan door de ingewikkeld heid van 'het systeem'. "Men weet vaak niet bij wie men voor bepaal- "omdat mijn karakter gericht dienstverlening". In haar vorige werkkring moest de Leiderdorpse vaak als tussen- Zoeterwoudse brandstichter acht maanden gevangenis is DEN HAAG/ZOETERWOUDE Een 27-jarige Zoeterwoude- naar is wegens brandstichting door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een jaar gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar. De Zoeter- woudenaar kreeg een straf op gelegd die net zo hoog is als de officier van justitie tijdens de zitting eiste. De man bekende twee weken geleden op 9 januari een hooi berg aan de Weipoortseweg in brand te hebben gestoken. De schade bleef beperkt omdat d< brand door de aansteker zelf werd gemeld. De tweede keer, in de nacht van 11 op 12 mei. liep het wel uit de hand. Op nieuw gooide de man een bran dende sigaret in een hooi schuur. Gevolg: een flinke uit slaande brand, waarvan de schade wordt geraamd op ruim 100.000 gulden. Ook de tweede keer meldde de Zoeterwoudenaar de brand* zelf. Hij hielp zelfs met het in veiligheid brengen van het vee. Zijn nadrukkelijke aanwezig heid kostte hem uiteindelijk de kop. De rijkspolitie pakte hem op en hij bekende grif de twee branden te hebben aangesto ken. Lezers schrijven Asfalt (1) Verbaasd las ik in uw krant van dinsdag 30 augustus dat een per soon die zeer is begaan met het wel van Warmond en het wee van de Warmonders dat zij het pro-asfal- taffiche ('Asfalt best mee') dat aan zijn raam is geplakt, toeschreef aan de wethouder. Nadat onze Annemiek Versluys circa 450 handtekeningen tegen as falt heeft ingezameld, hetgeen naar simpele berekeningen betekent dat circa 3000 mensen niet hebben getekend, zal het Annemiek duide lijk zijn dat er veel mensen vóór afalt zijn. Dit betekent ook dat als er een affiche hangt voor asfalt, dit niet noodzakelijkerwijs van de wethouder afkomstig is, maar ook van één van de vele andere voor standers van asfalt afkomstig kan zijn. In dit geval dus van onderge tekende. Tenzij mevrouw Versluys ook de gelegenheid geeft om te te kenen als je vóór asfalt bent, hoeft ze wat mij betreft niet meer langs te komen. Overigens doet het mij deugd te kunnen lezen dat veel handteke ningen worden opgehaald van de dammen, de wijk Lommerlust en zovoorts. Je zou ook kunnen pro beren om in Pieterburen handteke ningen te verzamelen. Misschien krijg je er dan nog meer dan 450. Al deze mensen weten namelijk uit er varing wat het is om bij elke bus die voorbijgaat uitje stoel te schud den. Misschien kan ik mij later nog eens mengen in een discussie waar ik van de gevolgen noch de voorde len noch de nadelen ondervind. Mevrouw Versluys is blijkbaar erg conservatief (behoudend) inge steld. Van enige progressiviteit bij is geen sprake (meer Gelukkig is dat met de meerderheid van de di rect betrokkenen anders, hetgeen blijkt uit de vele witte pro-asfalt af fiches die ik langs de doorgaande route tegenkom! Drs. P.A.B. van Schagen Sweilandstraat 53, 2361 JC Warmond Asfalt (2) Ik ben toch wat verbaasd over het gebruik van mijn naam in de pers nu de raad zich over de verharding van de doorgaande route gaat uit spreken. Wanneer men in één der artike len schrijft dat ik niet de enige as- falteerder ben maar wel de enige in het college van B en W en mis schien ook de bekendste, dan denk ik: dank je wel voor de eer, maar zo werkt het echt niet en daar heb ik mij ook nooit op voor laten staan. Verder houdt voor mij democra tie in dat mijn vrouw en zoon, die met mij tesamen de bewoners van Sweilandstraat 53 zijn, het recht hebben om hun mening te kunnen geven. Helaas werd verzuimd naar ieders mening te vragen. Dit had echter ook geen zin omdat alleen je mening van belang wordt geacht wanneer je tegen asfalt bent en dat is riu juist iets waarvan ik vind dat dit niet democratisch is. Voor het overige had Jan best "Ceesje" op zijn plakkaten mogen zetten. Mijn zoon heeft het geluk kig niet gedaan, want dat zou ik naar hebben gevonden. Al met al toch een zaak waarbij de Warmonder zich betrokken voelt en dat doet mij deugd. C.A. van Schagen. Sweilandstraat 53, 2361 JC Warmond verwerkt. "Dat zal dan wel uit draaien op onbetaald werken in mijn vrije tijd", is haar opstelling. Als haar wordt voorgehouden dat het plaatselijke CDA tegen de aanstelling van een ombudsvrouw is omdat in een kleine gemeente als Zoeterwoude iedereen zeer snel bij de juiste ambtenaar terecht kan, zegt ze dat ondanks de "korte lij nen" er veel behoefte is aan om- budsfunctionarissen. Het aantal gemeenten dat zo'n functionaris benoemt neemt snel toe. burgers goed te kunnen helpen de zaken moet zijn. Of men wordt De de één naar de ander zonder merkbaar resultaat". Ook bestaat er volgens de nieu we ombudsvrouw nog veel drem pelvrees bij de mensen. De mensen moeten heel wat overwinnen om contacten te krijgen met het amb telijk apparaat, denkt ze. Mevrouw Van Straalen hoopt dat de inwoners van Zoeterwoude in zien dat zij los staat van het ambte lijk apparaat. Ze legt de nadruk op haar onafhankelijkheid. Wel gaat ze uit van een goede samenwerking met de ambtenaren. Daartoe wil ze. voordat ze aan het wefk gaat, met iedere ambtenaar persoonlijk ken nismaken. "De overheid is er voor de bur gers", stelt ze, "En ik ben er ook voor hen. Daarom werken we sa men aan hetzelfde doel. Ik wil pro beren de moeilijkheden die er zijn ontstaan tussen de gemeentelijke overheid en de burgers weg te wer ken. Daarom hoop ik dat de men sen vertrouwen in mij zullen krij gen", aldus mevrouw Van Straalen. Ze neemt aan dat, als er behoefte bestaat aan een ombudsvrouw, ze veel meer werk krijgt dan in haar officiële werktijd van één ochtend of middag per week kan worden Controle: 42 bekeuringen VOORSCHOTEN - Bü een twee uur durende snelheidscontrole op drie plekken in Voorschoten, heeft de politie gisterochtend 42 bekeu ringen uitgedeeld. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 93 kilome ter per uur. De politie heeft van tien tot twaalven op de Veurseweg, Ad miraal de Ruytersingel en de Leid- seweg gestaan. Daar geldt een maximumsnelheid van 50 kilome ter per uur. budsvrouw hoopt dat de Zoeterwoudenaren haar snel weten te vinden. Men kan haar bellen of schrijven. Komende maand wordt bekendgemaakt wanneer men op het gemeentehuis bij haar terecht kan. JAN DE VRIES Van Straalen, binnenkort ombudsvrouw in r de burgers...'. (foto Henk Bouwman» WARMOND - Om de Limburgse missionaris pater J. Geuskens een handje te helpen, wordt in het War- mondse Mariënhaven komend weekeinde een missietentoonstel ling gehouden. De tentoonstelling laat Afrikaanse en oosterse kunst zien. Kunst die uiteraard ook kan worden gekocht. Pater Geuskens heeft dertig jaar gewerkt in Nieuw-Guinea, het hui dige Irian-Jaya. Aanvankelijk als pionier in de uitgestrekte binnen landen, maar tegenwoordig in het kuststadje Merauke. Hij helpt mo menteel bij de bouw van een kerk je, dat tegelijkertijd ontmoetings plaats voor de Papoea's kan zijn. 'De Goede Herder', zoals het kerkje gaat heten, wordt onder meer uit de opbrengst van de tentoonstel ling in Warmond bekostigd. Mede dankzij de opbrengst van 1987 is dit jaar een begin gemaakt met de bouw ervan. Ook de opbrengst van een zon dag te houden fietspuzzeltocht gaat naar het kerkje. De werkgroep missie, ontwikkeling en vrede van de St. Matthiasparochie organi seert deze 35 kilometer lange tocht, die richting Stompwijk gaat. Voor puzzelaars onder de fietsers zijn er enkele vragen in de routebeschrij ving verwerkt. Startplaats van de tocht is de hoofdingang van Ma riënhaven, tussen half tien en half eén. Binnenkomen kan tot vijf uur. De missietentoonstelling is vrij dag 2 september tussen drie en zes uur geopend, op zaterdag en zon dag van tien tot zes uur. Mariënha ven staat aan de Mgr. Aengenent- laan in Warmond. Inbrekers slagen maar voor een deel OEGSTGEEST - Inbrekers heb ben gisteravond aan de Oegstgees- ter Hofdijck een maar voor een klein deel geslaagde inbraak uitge voerd. Men heeft eerst tevergeefs ge tracht de woning via de achterdeur binnen te dringen. Vervolgens zijn de ramen uit de sponningen ge licht. Wat er daarna precies is ge beurd, is onduidelijk. De bewoners troffen hun klaargezette audio-in- stallatie met daarop een stapeltje girobetaalkaarten aan. Er bleek slechts een klein geldbedrag te zijn meegenomen. De inbrekers zijn vermoedelijk gestoord in hun werkzaamheden. WASSENAAR - Twee jaar geleden werd het Wasse- naarse motel-restaurant Bij horst flink doorzocht. Vijf tig politieagenten en perso neelsleden van belasting dienst en uitkeringsinstan ties haalden belastend ma teriaal op dat deze week de basis vormde voor een schikking van 60.000 gul den en een boete van 65.000 gulden. Volgens velen ging het er aan de Rijksstraatweg hard en grondig aan toe op 27 oktober 1986. Een toe vallige bezoeker heeft andere erva ringen. De man, die in de grote zaal een kopje koffie dronk, merkte dat onderzoekers buiten de deuren van de zaal bleven staan. De leiding van de Bijhorst kreeg zodoende alle gelegenheid om vanuit die ruimte sporen uit te wis sen en contact op te nemen met de algehele Van der Valk-leiding, zo merkte de bezoeker. "Ze stonden in constant contact met Eindhoven en kregen strikte richtlijnen", be greep hij uit de op lage toon gevoer de telefoongesprekken. "In een gangetje boven, bereik baar vanuit de zaal, werden ord- verstopt", herinnert de koffie drinker zich. "En gekleurde werk nemers, die kort tevoren nog het nieuwe motel bouwden, kregen keurige pakjes aan en mochten een kopje koffie komen drinken". Con tinu hoorde hij termen als "dit niet, dat wel" en: "dat weet je toch wel te staan?" Tussen deze paniekreac ties weerklonken ook uitroepen als "ons pakken ze toch niet". Doel Volgens de Haagse persofficier H. Vos klopt het dat de Bijhorst-lei ding niet apart is gehouden: "Dat doen we vooral bij narcotica-za- Het Wassenaarse motel-restaurant Bijhorst ten tijde i de Rijksstraatweg lang niet alles werd opgegeven. i de huiszoeking, oktober 1986. Inmiddels i Voorschotense arts tijdlang uitgeschakeld VOORSCHOTEN - De Voor schotense huisarts mevrouw S.M. Platteel-De Jongh kan haar praktijk de komende tijd niet uitoefenen door een onge luk in Engeland. Bij dit onge luk kwam haar 46-jarige man om het leven, raakte de heup van een 17-jarige dochter ern stig ontwricht en brak een 16- jarige zoon zijn been. De aanrijding ontstond door dat een dronken Britse met haar auto op de verkeerde weg helft kwam. De Platteels kon den haar niet ontwijken en de huisarts heeft na de botsing ge ruime tijd in coma gelegen. Haar been is op vijf plaatsen ge broken en een oog functioneert niet goed. Mevrouw Platteel ligt in een ziekenhuis in Nor wich. het ongeluk gebeurde in de buurt van deze stad. ken". Het zou ook "niet zo'n ramp zijn". "Wat valt er op zo'n moment te bellen?", stelt hij. En: Als be paalde dingen niet deugen of men bepaalde zaken niet kan aantonen, is dat alleen maar slecht voor Van der Valk". En werknemers die plotsklaps gasten werden? "Die dag ontsnap pen ze misschien. De dag erna wor den ze gewoon gepakt via verkla ringen en loonlijsten", zegt Vos. Al lemaal? Realistisch stelt de officier van justitie dat hij "nooit de illusie heeft alles boven tafel te krijgen". De Bijhorst-inval leverde ord ners, computeruitdraaien en vele dozen materiaal op. De spullen kre gen een plekje in een gebouw van de Haagse gemeentepolitie en GAK, belasting, politie, sociaal fonds bouwnijverheid en de socia le dienst hebben samen afspraken en schema's gemaakt. Wie kijkt wat na en wie checkt wie? Hoewel de belangen en interesses uiteen liepen, werden de instanties het eens over een gemeenschappelijk doel: wat was er precies aan de hand in Bijhorst? Enkele maanden geleden was het onderzoek afgerond en arri veerde een pakket bij het Haagse Paleis van Justitie. Hier werden de strafbare feiten eruit gelicht en sloeg vervolgens de vakantie toe. Al met al zat er een kleine twee jaar tussen de inval en de conclusie dat twee personeelsleden niet op de loonlijst stonden, vijf werknemers veel meer uren maakten dan opge geven en vijf anderen ander werk deden dan Van der Valk meldde. De betrokkenen kregen het ver schil in contanten bijgepast en het bedrijf drukte via de truc sociale premies. Twee jaar Volgens de persofficier is'een on derzoekstijd van twee jaar niet uit zonderlijk lang en viel er zeer veel uit te zoeken en te vergelijken. In de meeste gevallen leverden de stukken het harde bewijs, soms ook wezen simpele rekensommen uit dat sommige aangiftes niet kón den: "Dan hadden mannen weken lang twintig uur per dag moeten werken". Ook de aanleiding voor het on derzoek moet in die hoek van koele berekeningen worden gezocht, in gegeven door jarenlange ervaring: "Dan zegt een belastingdienst of GAK dat het niet kan en komen daar omheen instanties die even eens iets vermoeden". Dat de uit eindelijke huiszoeking zo massaal uitviel, acht Vos goed verklaar baar. "Meestal komen we bij men sen thuis of in een klein kantoortje. Hier konden overal spullen liggen en mensen zijn en moesten we ook achterdeuren in de gaten houden". Toch kwam er veel kritiek en een landelijke krant schreef een fel commenta'ar over het feit dat aan wezigen zich moesten identifice ren. "Je moet voorkomen dat be wijzen weglopen", stelt Vos. "Bo vendien vinden gemeenten het vaak wel prettig. Wanneer er men sen rondlopen die illegaal in ons land verblijven, nemen we dat ge lijk mee". Kort na de inval klaagde Bij- WASSENAAR - De gemeente politie Wassenaar staat twee agenten af om, samen met korpsen uit Den Haag en om streken, de georganiseerde misdaad te bestrijden. Het gaat om bovenlokale en bovenregio nale misdaad waar ook Wasse naar hinder van heeft. Dit deelde commissaris J.C. van der Wolk onlangs mee tij dens een vergadering van de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. Tevens meldde hij dat Wasse naar met twee andere gemeen ten bezig is een voorfinancie ring mogelijk te maken van de verbouwing van plaatselijke politiebureaus. De drie willen een bouwstroom op gang bren gen en hopen onderling met gelden te kunnen schuiven. Wanneer de Wassenaarse po litie niets zou doen, krijgt ze pas in 1993 geld voor aanpassingen zoals de verplaatsing van het cellenhuis, een andere ingang. meer branduitgangen, een an dere indeling van de bovenzaal en geïsoleerde gevels. De ge meente vindt het pand aan de Hofcampweg eigenlijk ineffi ciënt en duur. Verschillende partijen vroe gen de afgelopen tijd of nieuw bouw mogelijk is. Volgens de burgemeester krijgt Wassenaar pas rijkssubsidie voor nieuw bouw in het jaar 2030 en zal die subsidie de bouwkosten zeker niet dekken. horst-directeur H.F. Luiten dat zijn zus agressief was behandeld door een politie-agent. De persofficier gelooft er niets van: "Als dat echt zo was geweest, had men wel aan gifte gedaan". Niet minder beslist is hij over de opmerking dat niet het Van der Valk-bedrijf belastin gen en premies ontdook, maar dat onderaannemers dat deden: "Dan had hij heus geen schikking be taald van 60.000 gulden voor zwart werkers en 65.000 gulden voor niet- betaalde sociale premies". Gisteren en vandaag was de Bij horst-leiding niet voor commen taar bereikbaar. Een medewerk ster meldt wel dat directeur Luiten aan een schriftelijke reactie werkt. Voor wie die reactie bedoeld is en in welke vorm hij gegoten wordt, blijft nog even geheim.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12