TAD LEIDEN Koets-o-tlieek moet om twaalf uur dicht' LEIDSCH m DAGBLAD Hoorzitting over verstrekken liinderwetvergunning LBC Grote belangstelling werklozen voor heroriënteringsgesprekken SLOOP SCHOOLGEBOUW Kritiek herstructurering bedrijven EBB Kondor s LEIDEN Op verzoek van de buurtbewoners wordt er eind sep tember een hoorzitting gehouden over de aanvraag van een hinder wetvergunning voor de toekomsti ge vestiging van de Leidse Beton- mortel Centrale (LBC) op het Wer- nmkterrein in de Mors. Volgens een woordvoerder van de provincie, die verantwoordelijk is voor het afgeven van de vergun ning, was het aanvankelijk de be doeling de bezwaarschriftenproce- Man op bromfiets valt meisje lastig LEIDEN - Een 14-jarig meisje uit Leiden is gisteren op de Oegstgees- terweg lastiggevallen door een bromfietser. Het meisje fietste daar, toen de oudere man haar klem trachtte te rijden en vervol gens naast haar bleef. Het meisje wist de Merenwijk te bereiken en daar de man van zich af te schud den. dure schriftelijk af te handelen. "Het is niet gebruikelijk bij elke aanvraag een hoorzitting te organi seren", aldus deze woordvoerder. Toen de zaak bij de buurtbewoners gevoelig bleek te liggen, is daartoe echter alsnog besloten. Deze vindt te zijner tijd plaats in het Stads- bouwhuis, een datum is nog niet bekend. Voor de komst van de betoncen- trale moeten volgens de gemeente een aantal woningen worden ge sloopt. Enige bewoners verzetten zich hiertegen. Maar ook de bewo ners van de tegenover gelegen Haagweg vrezen dat de komst van de LBC voor overlast gaat zorgen. Zij hebben nog tot 21 september gelegenheid schriftelijk hun be zwaren in te dienen. Wanneer de betoncentrale gaat verhuizen, is nog niet bekend. Dat hangt mede af van het tijdstip waarop de panden aan de Morsweg 4 kunnen worden gesloopt en de goedkeuring van het nieuwe be stemmingsplan wat voor dit gebied in de maak is. Aan dit plan wordt momenteel de laatste hand gelegd. LEIDEN - Tachtig procent van de langdurig werklozen in het rayon Leiden die zijn opgeroepen voor een heroriënteringsgesprek heeft gehoor gegeven aan die oproep. In totaal hebben het Gewestelijke Ar beidsbureau (GAB) en de gemeen te Leiden nu met 65 mensen ge sprekken gevoerd. De komende drie jaar hebben er in Leiden met 1000 langdurig werklozen herori ënteringsgesprekken plaats. door Willem Spierdijk Waarom twintig procent van de op- geroepenen niet is verschenen, is niet bekend. "De mensen die na een eerste uitnodiging zijn wegge bleven, hebben een rappëlbrief ontvangen. We hebben ons verder nog niet in de groep 'wegblijvers' verdiept. Je gaat je daar niet op voorhand druk over maken, als het opkomstpercentage toch al goed is", zegt A. Vermeulen van het Pro jectteam Werkloosheidsbestrij ding van de gemeentelijke sociale dienst (GSD). Voor een heroriënteringsge sprek komen mensen in aanmer king die langer dan drie jaar werk loos zijn. Sociale dienst en arbeids bureau zijn overigens niet van plan deze norm al te streng te hanteren. "Als iemand naar zo'n gesprek in formeert die pas twee jaar werk loos is. wordt-ie heus niet op straat gezet", aldus Vermeulen. Binnen de groep langdurig werk lozen krijgen vrouwen en migran ten nog eens extra aandacht. De werkloosheid in die groepen be draagt 40 a 50 procent. Vermeulen: "Die categorieën krijgen voorrang bij het oproepen. Ook proberen we subsidies te krijgen voor bepaalde projecten. We hebben vooral geld nodig voor het zogenaamde 'natra- ject'. Wanneer we bijvoorbeeld mensen hebben opgeleid voor de gezins- of bejaardenverzorging, moeten we daarna nog aandacht besteden aan begeleiding. Daar is menskracht en dus geld mee ge moeid". Actieplan Een van de doelstellingen van de heroriënteringsgesprekken is dat arbeidsbureau en sociale dienst meer inzicht krijgen in de categorie 'langdurig werklozen'. Beide in stanties dragen tijdens een of meer van die gesprekken mogelijkheden aan om de positie van de werkzoe kende te verbeteren. In vele geval len gaat het om scholing, ook kun nen er werkervaringsplaatsen wor den geboden. Soms is er een basis scholing (zoals het beter leren van de Nederlandse taal) nodig, soms is dat een beroepsgerichte scholing. Voor iedere werkloze wordt een ac tieplan opgesteld. Mevrouw G. van den Heuvel van het GAB benadrukt dat aan het voeren van de heroriënteringsge sprekken geen concrete nieuwe baan wordt geboden. "Het gaat er om dat de kansen van de langdurig werklozen worden vergroot. Onze bedoeling is om de harde kern van mensen die lang zonder werk zit ten in beweging te brengen". Vol gens E. Wassenaar, projectcoördi nator bij het arbeidsbureau, is het voor het goed functioneren van de economie noodzakelijk dat er een arbeidsreserve op de markt is. "Het is belangrijk er aan te werken die reserve kwalitatief op peil te bren gen". Arbeidsbureau en sociale dienst werken intensief samen bij de uit voering van de maatregel. In de re gio werkt het GAB samen met de plaatselijke sociale diensten. Beide instanties maken samen een selec tie van de kandidaten. De zoge naamde 'toeleiding' tot de arbeids markt gebeurt in pricicipe door de sociale dienst. Mensen die nog een basisscholing nodig hebben (bij voorbeeld bij het Centrum Be roepsoefening- en Beroepsoriënta tie) of privë problemen hebben, worden dus door de dienst opge roepen. De toetreding tot de ar beidsmarkt ligt in handen van het arbeidsbureau. Mensen die wel over opleiding of ervaring beschik ken komen terecht bij die instel ling. Gemotiveerd Mevrouw Van den Heuvel is een van de medewerkers van het ar beidsbureau die de heroriënte ringsgesprekken met de langdurig werklozen voert. Volgens haar is kenmerkend dat diegenen die lan WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 ger dan driejaar werkloos zijn over niet zoveel opleiding beschikken. Volgens de medewerkster van het arbeidsbureau zijn de werkzoeken den over het algemeen zeer gemoti veerd. "De meeste mensen zijn zelfs bereid om onbetaald werker varing op te doen. Ik heb niet de in druk dat zij zich bij hun situatie hebben neergelegd". De gesprekken vergen veel tijd. "We zijn over het algemeen min stens een uur bezig met een ge sprek. Soms worden er zelfs meer gesprekken met een persoon ge houden", zegt Van den Heuvel. Het resultaat daarvan is verschillend. "Voor sommigen wordt een uitge breid scholingsprogramma opge steld; sommigen hebben alleen maar een steuntje in de rug nodig om weer te gaan solliciteren". De medewerkers zijn er wel van overtuigd dat de maatregelen ef fect zullen sorteren. Wassenaar: "Essentieel is dat er extra midde len beschikbaar zijn, niet alleen voor het voeren van het gesprek, maar ook voor de begeleiding van mensen. De sociale zorg voor lang durig werklozen dreigde te ver dwijnen. De sociale dienst had al de handen vol om de uitkeringen op tijd de deur uit te krijgen. We kunnen nu individueel aandacht aan mensen besteden. Ik heb altijd positieve effecten van dit soort maatregelen gezien. Ik geloof daar om ook in deze maatregel". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN Omwonenden aan burgemeester Goekoop: LEIDEN Omwonenden van de Koets-o-theek heb ben burgemeester Goekoop gevraagd met onmiddellij ke ingang de ontheffing van het sluitingsuur van de dis cotheek aan de Kruisstraat in te trekken of te schorsen. Dat zou betekenen dat de Koets-o-theek door de week om 24.00 uur (nu 01.00 uur) en in het weekeinde om 01.00 uur (nu 02.00 uur) dicht moet. De bewoners stellen in een brief aan het college van B en W dat de Koets-o-theek tijdens de El Cid-week diverse malen in overtreding was door in strijd met de vergunning de muziek te laat uit te zetten en live-concerten te hou den. Verzet ANWB tegen minder busdiensten naar Den Haag LEIDEN - De ANWB heeft bij de minister van verkeer en waterstaat geprotesteerd tegen het plan om de buslijnen 45. 46 en 48 tussen Lei den en Den Haag in te krimpen. Als de plannen worden uitgevoerd gaan er tussen beide steden aan zienlijk minder bussen rijden. Ook verdwijnt de rechtstreekse verbin ding tussen het Voorschotense Noord-Hofland en winkelcentrum Leidschenhage. Volgens de ANWB is inkrimping van de lijnen in tegenspraak met de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening en het Mobilteitsscenario Rand stad, waaruit afgeleid kan worden dat er een grotere rol moet worden toegekend aan het openbaar ver- Wettelijk vallen buslijnen of on der de verantwoordelijkheid van de gemeenten of onder de verant woordelijkheid van de minister. Is dat laatste het geval, dan behoort een busverbinding tot het streek vervoer. Op streeklijnen is een nor meringssysteem van toepassing. Wanneer dat systeem wordt gehan teerd. wordt de busfrequentie tus sen Leiden en Den Haag aanzien lijk verminderd. Of de inkrimping daadwerkelijk doorgaat, is nog niet bekend. Aan vankelijk zou de minister voor 1 september van dit jaar beslissen. Volgens districtschef B. Leeuwen- burgh van de NZH kan de maatre gel nu op z'n vroegst bij de inwer kingtreding van de nieuwe dienst regeling, eind mei 1989, van kracht worden. Hij sluit echter niet uit dat de minister alsnog besluit de ver antwoordelijkheid voor de lijnen toch bij de gemeenten te leggen. Dan is het normeringssysteem niet van toepassing en gaat ook de in krimping niet door. De omwonenden herinneren het college aan de toezegging dat er bij voortdurende overlast maatrege len worden genomen. Zij nemen het de burgemeester kwalijk dat deze de discotheek twee maal in één week heeft toegestaan langer open te blijven, terwijl eerder was toegezegd dat dergelijke bijzonde re ontheffingen tot een minimum zouden worden beperkt. Volgens politiewoordvoerder Graveland zijn aan de Koets gedu rende de El Cid-week door de poli tie geen vergunningen voor live muziek verleend. Ook heeft de dis cotheek geen bijzondere ontheffin gen gekregen, al is niet uitgesloten dat er een regeling is getroffen. Volgens een woordvoerder van de directie milieu van de gemeente zijn er gedurende de week afspra ken met de Koets gemaakt, maar omdat de desbetreffende ambte naar met vakantie is weet hij niet welke. Dagboek Omwonenden hebben tijdens de El Cid-week een dagboek bijge houden van de overlast die zij van de Koets-o-theek hebben onder vonden. Zij stelden vast dat er drie maal een live-concert is gegeven zonder dat daarvoor vergunning was aangevraagd en vier maal de muziek pas werd uitgezet nadat de politie was gewaarschuwd. Van één avond ontbreekt een verslag omdat de schrijver 'in verband met de ontheffing tot 3 uur 's nachts en eerdere ervaringen nachtrust el ders heeft gezocht'. Graveland kon het optreden van de politie in de El Cid-week van ochtend niet bevestigen. De dag rapporten van de politie maken er geen melding van. "De zaak kijgt veel aandacht van de politie", zegt Graveland: "Reguliere controles komen niet altijd in het rapport te staan. Dat is ondoenlijk, maar een gerichte actie na een klacht van omwonenden wordt zeker ge meld". Het hoofd van de directie milieu van de gemeente In 't Veld herin nert zich dat er gedurende de El Cid-week klachten zijn geweest van omwonenden en dat één van zijn ambtenaren (nu op vakantie) in actie is gekomen. Hij is ter plek ke gaan luisteren en heeft de Koets ten minste één maal verzocht een einde te maken aan de overlast. Er was volgens hem ook sprake van li ve-concerten. "We hebben er veel aandacht aan besteed", aldus In 't Veld. De briefschrijvers stellen dat het overschrijden van de sluitingstij den helaas niet alleen in de El Cid- Uigenaar Kamphues en bedrijfsleider De Jongh rechts) voor de Koets-o-theek. Een aantal omwonenden eist o middellijke sluiting van de discotheek. Volgens Kamphues lost de hinderwetvergunning niets op. urchieffo week voorkomt, hetgeen door Graveland wordt bevestigd. "We zijn wat betreft het naleven van de voorschriften geheel afhankelijk van de politie die in tegenstelling tot vroeger nu wel reageert op klachten. Helaas heeft dit alleen ef fect op de avond zelf. De Koets-o- theek houdt zich voor zichzelf na melijk in het geheel niet aan de ge stelde regels", aldus omwonenden. De gemeente heeft er inmiddels, tot ongenoegen van de eigenaar LEIDEN De gemeente wil op de plaats van de voormalige dependance van de Beatrixschool aan de Herensin gel woningen bouwen. Het schoolgebouw wordt daartoe gesloopt. Het is de bedoeling dat hier een project van Cen traal Wonen komt waarvan de bouw in 1990 van start gaat. Daartoe zijn de eerste contacten met Centraal Wonen en de woningbouwvereniging gelegd. De gemeente heeft het gebouw aangekocht van de Vereriiging Protestants-christelijk Onderwijs. Het gebouw van de voormalige kleuterschool kwam leeg te staan toen de kleuters verhuisden naar het hoofdgebouw van de Beatrixschool aan de Lusthoflaan. Het schoolgebouw aan de Lusthoflaan is inmiddelsvoor circa eenhalf miljoen gulden verbouwd omhet geschikt te maken voor de komst van de kleuters. De verbouwing heeft circa een halfjaar geduurd waarbij een deel van de leerlingen tijdelijk in de dependance moest worden ondergebracht. De verbouwing, die een jaar i)i beslag nam, is voor de opening van het nieuwe schooljaar gereed gekomen. Het gebouw wordt morgen om 14.30 uur feestelijk door leerlingen en ouders geopend. Vanaf 16.30 uur wordt er open huisgehouden. (foto Henk Bouwman) van de Koets-o-theek, van alles aan gedaan de discotheek aan banden te leggen. Volgens de vergunning moet de muziek een half uur voor sluitingstijd uit en wordt slechts bij hoge uitzondering een onthef fing verleend om langer open te blijven. De Koets-o-theek is inmiddels ook gedwongen een hinderwetver gunning aan te vragen opdat de ge meente kan afdwingen dat de over last binnen de perken blijft. Deze vergunning is inmiddels aange vraagd. In de aanvrage wordt uit gegaan van een geluidniveau van 90 dba en zes live-concerten per jaar. De aanvraag is echter strijdig met een rapport dat de directie milieu van de gemeente begin dit jaar opstelde. Daarin werd vastge steld dat het geluidniveau in de huidige situatie maximaal 70 dba mag bedragen en live-concerten niet mogelijk zijn. Volgens zijn ei gen aanvraag zou de Koets op nieuw moeten investeren tegen overlast. Volgens In 't Veld is het wachten op de afronding van de hinderwet procedure. "Tot die tijd zal nog wel wat geluidoverlast blijven be staan", zegt hij. Hij zegt dat het technisch zeer wel mogelijk is de discotheek zo te isoleren dat er geen geluidoverlast is. Dit zou ech ter een dure aangelegenheid zijn. Eigenaar Kamphues - hij was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar - weet onlangs in een in- Tentoonstelling over werk KWF op Leidse Plein LEIDEN Op het Leidse plein in de nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis wordt op 6, 7 en 8 september extra aandacht be steed aan het werk van het Konin gin Wilhelmina Fonds (KWF). Tus sen 31 augustus en 11 september heeft er een collecte plaats voor het KWF. In het AZL wordt uitgebeeld op welke wijze het KWF het collecte geld besteed. Vertegenwoordigers van het KWF en het Integraal Kan kercentrum West zullen aan de hand van tentoonstellingswanden, brochures en videofilms informa tie geven en eventuele vragen be antwoorden. Belangstellenden zijn op 6, 7 en 8 september welkom tus sen 10.30 en 15.00 uur. terview in deze krant de klachten aan 'een lastig buurtcomitë en twee buurtbewoners'. Hij zei er van alles aan gedaan te hebben om de over last zo klein mogelijk te houden. Kamphues beklaagde zich over de maatregelen van de gemeente, maar sprak de bereidheid uit zijn bedrijf te verhuizen indien de ge meente het benodigde geld - 1,8 miljoen gulden - op tafel legt. De hinderwetprocedure lost volgens Kamphues niets op. De moeizame onderhandelingen tussen gemeente en Koets-o-theek concentreren zich op verhuizing naar het bom-terrein aan de Mors singel. Dit terrein wordt momen teel ook onderzocht als lokatie voor een parkeergarage. Het buurt comitë Transvaal heeft zich inmid dels tegen beide uitgesproken. Donderdagmiddag 8 september wordt in de kantine van het stads- bouwhuis een hoorzitting gehou den over de aanvraag van een hin derwetvergunning van de Koets-o- theek. Daarna bestaat nog tot 21 september de gelegenheid be zwaarschriften in te dienen. Bezwaren tegen uitbreiding De Tombe en Melse LEIDEN Eenentwintig bewo ners van de Zoeterwoudsesingel, De Laat de Kanterstraat en de Was- straat hebben bij de gemeente be zwaar gemaakt tegen het plan voor uitbreiding van het kantoor van ac countantsbureau De Tombe en Melse en Co op de hoek Zoeter- woudses i ngcl/Thorbcckestraat. De uitbreiding bestaat uit een drie verdiepingen tellend pand met een totale oppervlakte van 480 vier kante meter, dat in de tuin aan het huidig kantoor wordt gebouwd. Omdat er volgens een uitbreidings plan uit 1933 een woonbestemming (vier huizen) op rust, heeft de ge meente om de bouw mogelijk te maken voor die plek een nieuw be stemmingsplannetje gemaakt. De omwonenden zijn het met de uitbreiding niet eens. Zij menen dat de aanbouw, ontworpen door architect A. Ganes, het woonkarak- ter van de wijk zal aantasten. Bo vendien staat het pand op de ge meentelijke monumentenlijst en een aanbouw zou volgens hen het karakter van het pand geweld aan doen. Door de uitbreiding zou onge veer een zevende deel van de tuin, die voor een deel beschermd stads gezicht is, verloren gaan. "Wij zijn van mening dat Leiden voldoende alternatieven biedt, gelet op de ve le leegstaande kantoorpanden. Wij ziging van het geldende bestem mingsplan ten behoeve van de bouw van een kantoorpand vinden wij dan ook ontoelaatbaar", zo schrijven zij in hun bezwaarschrift aan de gemeenteraad. FNV-jubilarissen LEIDEN - De Industriebond FNV. afdeling Leiden en omgeving, zet tijdens een bijeenkomst op dins dag 27 september maar liefst 74 ju bilarissen in het zonnetje. Zij wor den door het bestuur gehuldigd omdat zij 25, 40. 50, 60 of zelfs 70 laar lid zi jn van de bond. De bijeen komst heeft plaats in het Antonius Clubhuis" De huldiging wordt op geluisterd door de Leidse Harmo niekapel. Naast een aantal spreek beurten van onder anderen bonds voorzitter Bé v.d. Weg, wordt ook bingo gespeeld. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN - De directie van IBB- Kondor gaat volgende week praten met de Rotterdamse vastgoedhan delaar A. van Herk die aandeelhou der is van het bouwbedrijf. Hij is ontevreden over een onlangs door IBB-Kondor aangekondigde inter ne herstructurering. Van Herk vreest dat de omvorming van de verschillende werkmaatschappij en tot structuurvennootschappen binnen de holding een poging is tot een verkapte beschermingscon structie. Eerdere pogingen hiertoe leden op de jaarvergadering schip breuk. Van Herk heeft IBB-Kondor schriftelijk verzocht een buitenge wone aandeelhoudersvergadering uit te schrijven. Volgens directeur ir. H. van der Maas zal dit verzoek worden behandeld in de eerstvol gende commissarisvergadering. "Om dit verzoek te kunnen honore ren hoeft Van Herk slechts over 10 procent van het aandelenkapitaal te beschikken. Volgens ons heeft hij 5 procent, maar hij kan bevrien de aandeelhouders mobiliseren", aldus Van der Maas. IBB-Kondor heeft onlangs een interne herstructurering aange kondigd. Daarbij zullen de ver schillende dochtermaatschappijen een grote mate van zelfstandigheid krijgen. Deze maatschappijen heb ben inmiddels de status van struc tuurvennootschappen gekregen. Opening seizoen in Mirt-Honken LEIDEN Buurthuis Mirt-Hon ken aan de Driftstraat start op za terdag 3 september op feestelijke wijze het nieuwe seizoen. Tussen 12.00 en 16.00 wordt er in de straat voor het buurthuis een feest ge houden. Rond 12.30 treedt het ma- jorettenkorps De Kooigirls op. Vol wassenen kunnen meedoen aan een klaverjascompetitie. De mid dag wordt muzikaal opgeluisterd door een drive-in discotheek.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11