Granaiia gaat toch weer naar de beurs Databank licht rederswereld door 'Mensen met uitkering bij vakbond blijven betrekken' Personeel neemt alsnog Twijnstra Gudde over Forse winst computerbedrijven - ECONOMIE 'Op korte termijn weer eigen vervoer' ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse veevoederbedrijf Granaria voelt zich 'gedwongen' per 1 september al zijn te vervoeren lading weer aan te bieden op de schippersbeur- zen. Het bedrijf stopt op die datum voorlopig met het eigen vervoer. Granaria is, zo liet de directie giste ren in een verklaring weten, echter wel van plan om op korte termijn weer een deel van de lading zelf te gaan vervoeren. Nog niet duidelijk is op welke wijze dat gaat gebeu ren. Granaria wil eerst duidelijk heid over de omvang van de scha devergoeding die het ministerie van verkeer en waterstaat aan het bedrijf zal uitkeren. Granaria krijgt die vergoeding als compensatie voor de schade die het lijdt omdat het deze zomer af zag van een door de overheid voor vijf jaar verleende vergunning. Op grond daarvan mocht Granaria met gehuurde duwboten en personeel lading buiten de schippersbeurzen om vervoeren. Hierdoor kwam een einde aan de maandenlang duren de schippersacties tegen Granaria. De particuliere schippers vonden dat Granaria zich schuldig maakte aan oneerlijke concurrentie. Door afstand te doen van de ver gunning, kwam Granaria automa tisch onder de werking van de nieuwe richtlijn van Verkeer en Waterstaat. Volgens deze richtlijn is eigen vervoer alleen toegestaan met eigen duwboten en personeel. Deze kostenverhogende richtlijn maakt het voor verladers financieel minder aantrekkelijk lading buiten de schippersbeurzen om te vervoe- De Granaria-directie wil de scha devergoeding aanwenden om het werken onder deze nieuwe richt lijn mede te financiëren. Het was volgens Granaria de bedoeling dat de omvang van dit bedrag per vóór 1 september vaststond. Nu dat niet het geval is zegt Granaria zich 'ge dwongen' te voelen 'haar ladingen vooralsnog via de schippersbeur zen' te laten De vertraging is volgens Grana ria te wijten aan het feit dat pas vo rige week vrijdag met minister Smit-Kroes overeenstemming kon worden bereikt over de formule ring van de opdracht aan de com missie die een bindend advies zal uitbrengen over de hoogte van de schadevergoeding. De Onafhankelijke Nederlandse Schippersbond (ONS), de grootste schippersbond, reageerde bij mon de van woordvoerder J. de Vries verheugd over het feit dat Granaria per 1 september daadwerkelijk alle lading weer op de schippersbeur zen zal aanbieden. "Onder de schippers bestond toch de onge rustheid dat Granaria zou doorva ren, op basis van de nieuwe richt lijn", aldus De Vries. Het is volgens hem goed voor de broodnodige rust in de binnenvaart, dat het be drijf dat niet heeft gedaan. ABN wil verlies Tinraad op de Staat verhalen DEN HAAG (GPD) - De onder gang van de Internationale Tinraad (ITC) is inzet geworden van een ju ridisch steekspel tussen de ABN Bank en het ministerie van econo mische zaken. De ABN heeft aan het failliet van de ITC ten minste 50 miljoen gulden verloren. De bank had de ondergang van de Tinraad niet verwacht, maar meent dat de Staat de strop voor de ABN en an dere banken had kunnen voorko- De Nederlandse delegatie bij de ITC moet de problemen bij de raad precies hebben kunnen inschatten en de teloorgang ook hebben zien aankomen, zo meent de ABN. De bank verwijt Economische Zaken dat die kennis is achtergehouden en wil het ministerie daarom aan spreken voor een schadevergoe ding. Economische Zaken verzet zich met hand en tand. Ze probeert le den van de Nederlandse delegatie bij de ITC de mond te snoeren door ze erop te wijzen dat ze een ambte lijke status hebben en daarom zwijgplicht hebben over zaken die de Staat aangaan. De ABN stuitte gisteren op de ambtelijke zwijg plicht tijdens een eerste 'voorlopig getuigenverhoor' bij de rechter commissaris in Den Haag. Het ver hoor is de eerste stap in de proce dure die de ABN aan een schade vergoeding zou moeten helpen. De Internationale Tinraad is in dertijd opgericht om de prijzen van tin enigszins te kunnen controle ren. In tijden van grote overschot ten kocht de Tinraad tin op om de prijs niet te laten instorten. In tij den van krapte werd tin verkocht, zodat de prijzen niet te zeer zouden oplopen. Drie jaar geleden begon de ondergang. De prijzen van tin zakten zo ver weg dat ook de Tin raad er niets meer tegen kon doen. Daarmee ging ook het eigen ver mogen van de ITC verloren. De Tinraad werkte met geld dat van banken en andere financiële instellingen werd geleend. De tin raad vormde voor de ABN een vas te relatie waar ze jarenlang zaken mee heeft gedaan. DEN HAAG (GPD/ANP) - Direc tie en personeel van het manage ment adviesbureau Twijnstra Gud de in Deventer zijn er alsnog in ge slaagd een meerderheid van de aandelen in hun eigen bedrijf in handen te krijgen. Nadat eerder dit jaar een dergelijke poging met een openbaar bod van 85 gulden per aandeel mislukte, kon sindsdien via de Effectenbeurs voor 95 gul den per aandeel een meerderheid van ongeveer 60 procent worden opgebouwd. Belangrijkste doel van het eigen dom van het eigen bedrijf, een van de weinige via de Effectenbeurs verhandelde management-consul- tants-bedrijven in Nederland, is een grotere betrokkenheid van de medewerkers bij het bureau en een mogelijkheid om de kosten van sa larissen via koerswinst en het uit betalen van dividend in de hand te houden. Een eerdere poging van directie, partners en personeel van Twijn stra Gudde om een meerderheid van de aandelen te verwerven, in april van dit jaar, mislukte. De gro tere beleggers in het aan de Beurs genoteerde fonds vonden het bod veel te laag. Directeur Prins van het beleggingsfonds Esmeralda noemde een bedrag van 110 gulden toen meer realistisch dan 85 gul den. Bovendien ontstond er tijdens de laatste aandeelhoudersvergade ring een fikse discussie over de vraag of de zeggenschap over de firma door directie, partners en personeel de betrokkenheid niet eerder zou vertroebelen dan verbe teren. Met een bod van 95 gulden voor de aandelen is de TG Vabe-hol- ding, die namens het personeel opereert, er nu toch in geslaagd een meerderheid van de aandelen te bemachtigen. Een grote meerder heid van de 260 werknemers van het bureau heeft meegedaan aan de koop van de aandelen, terwijl ook financiering is gevonden bij een ef- fectenbank. De effectenbank Kem pen en Co. heeft voorlopig het managemant van de TW Vabe (Twijnstra Gudde Va Bene) in han den. Twijnstra Gudde behoort met zijn 150 adviseurs en zijn staf van ruim 100 medewerkers tot de grote Nederlandse organisatie-adviesbu reaus. Het bedrijf is gevestigd in Deventer en heeft daarnaast vesti gingen in Den Haag en Maastricht. Het werkt jaarlijks aan zo'n 500 ad viesopdrachten ten behoeve van het bedrijfsleven, de overheid en van niet-commerciële instellingen in de gezondheidszorg en de maat schappelijke dienstverlening. Welke grote aandeelhouder zijn deelneming nu voor 95 gulden wel via de beurs aan de personeels-hol- ding verkocht heeft, willen noch effectenbank Kempen Co., die namens de holding optrad, noch Pierson, Heldering en Pierson na mens de verkopende partij mede delen. In beurskringen gaat het ge rucht dat voormalig Datex-direc- teur Smit zijn aandelenpakket in Twijnstra Gudde te gelde heeft ge maakt, terwijl'ook het beleggings fonds Esmeralda als mogelijke ver koper wordt genoemd. Voor dr. ïr. A. Twijnstra, die sa men met drs. A. Gudde de onder neming in 1964 oprichtte, is de stap onverteerbaar. Hij verzette zich als aandeelhouder tegen het bod op de aandelen en heeft inmiddels we gens het meningsverschil een con tract met het management advies bureau verbroken. Ir. A. Twijnstra ging in juli vorig jaar met pensioen maar zou voor de periode van twee jaar de onderneming in voorko mende gevallen bijstaan, waarvoor hij een vergoeding zou krijgen op basis van de tijd die hij daaraan zou besteden. Ir. Twijnstra heeft dat contract op 4 mei van dit jaar opge zegd. De Anna Broere aan de kade van de scheepswerf Digaco in Ridderkerk. Deel van Anna Broere verkocht ROTTERDAM (ANP) - Het voor schip en de motoren van de on langs op de Noordzee geborgen chemicaliëntanker Anna Broere is voor een bedrag van rond de 1 mil joen gulden verkocht aan de rede rij Fongers in Antwerpen. De Bel gische rederij is van plan met deze onderdelen opnieuw een tank schip te maken en in de vaart te brengen. Dit heeft directeur M. Dij- ke van de scheepswerf Digaco in Ridderkerk gisteren meegedeeld. Digaco kocht het voorschip en de motoren, die volgens Dijke nog in 'verbazingwekkend' goede staat verkeren, van het Rotterdamse sloopbedrijf Van Schie. Dijke wil niet zeggen voor welk bedrag, maar meldt wel 'dat het voor alle partijen een goede transactie was'. Van Schie betaalde Rijkswater staat 357.000 gulden voor de in twee helften geborgen Anna Broe re. Het onbruikbare achterschip wordt door Van Schie gesloopt. De Anna Broere zonk eind mei ten westen van IJmuiden, waarbij twee personen om het leven kwa- 'Financiële basis plan Randstad is zeer wankel' DEN HAAG (GPD) De financië le onderböuwing van het 'Bereik baarheidsplan Randstad' ramrrtelt aan alle kanten. Dit blijkt uit een rapport van de departementale ac countantsdienst van het ministerie van verkeer en waterstaat. In het Bereikbaarheidsplan schetst mi nister Smit-Kroes de knelpunten in het wegennet in de Randstad en de oplossingen daarvoor. Zo wil de minister de motorrij tuigenbelasting verhogen met 25 gulden voor personenauto's en 50 gulden voor vrachtauto's. De mi nister hoopte op die manier 150 miljoen gulden binnen te halen. Volgens de accountantsdienst van haar eigen ministerie is dat echter maar 134 miljoen en mogelijk zelfs nog minder. De bewindsvrouwe heeft ook voorgesteld vijf tunnels met geld van het bedrijfsleven te laten bou wen, in plaats van uit de overheids kas. Daarmee bespaart de minister 1235 miljoen gulden. In het Bereik baarheidsplan zijn echter projec ten gepland met een totale waarde van 1703 miljoen gulden. Ondanks het feit dat de gemeenten en de provincies zullen bijdragen, moe ten de ministeries van VROM en verkeer zelf ook nog eens 275 mil joen gulden extra vrijmaken om de plannen te kunnen realiseren. Door het plannen van dergelijke grote projecten wordt een groot deel van de begroting van verkeer en waterstaat vastgelegd. Daar door kan niet meer worden inge speeld op actuele ontwikkelingen, zo vindt de accountantsdienst. Kolencentrale De nieuwe kolencentrale van de NV PZEM in Borssele is gisteren na vier maanden te zijn stilgezet weer in bedrijf gesteld. De centrale is een ombouw van twee gas- en oliegestookte centrales tot één ko lencentrale met een capaciteit van ruim 400 megawatt die in oktober officieel in bedrijf werd gesteld. Vanaf die tijd heeft de centrale met veel problemen te kampen gehad. De laatste grote storing was op 27 april. Een losgetrilde bout kwam in één van de generatoren terecht. HAL De omzet van Holland America Line (HAL) is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1987 gestegen van 127,3 miljoen tot 137,1 miljoen dol lar. De nettowinst nam toe van 7,75 miljoen tot 8,48 miljoen dollar. Op grond van de huidige ontwikkelin gen verwacht de HAL, dat de netto winst over heel 1988 ongeveer ge lijk zal zijn aan die van 1987 (48,7 miljoen dollar). Japan De gezamenlijke winst van de 4.605 grootste ondernemingen in Japan is in het op 31 maart afgelo pen financiële jaar met 16,3 pro cent gestegen tot een recordbedrag van 21,05 biljoen yen (ongeveer 330 miljard gulden). De afgedragen winstbelasting nam met 14,2 pro cent toe tot 7,58 biljoen yen (bijna 120 miljard gulden), eveneens een record. Dit is gisteren bekendge maakt door de Japanse belasting dienst. LEEUWARDEN (GPD) - De Leeuwarder kaasnotering is tot een recordhoogte gestegen. Voor het eerst in de geschiedenis van de beurs steeg de notering naar 7,10 gulden voor een kilo Goudse en een kilo 'overige soorten' en naar 7 gulden voor een kilo Edammer, twintig cent meer dan vorig week. De kaas wordt in grote lijnen over eenkomstig de notering verkocht. In zes weken tijd is de kaasprijs met 60 cent per kilo gestegen. Dat is ongekend, zeker in de zomer wanneer door de invloed van de va kanties de prijzen doorgaans dalen. De stijging heeft te maken met het nijpend tekort aan melk, een ge volg van de superheffing. Daar- DEN HAAG (ANP) - Diverse com puterbedrijven hebben over de eer ste helft van dit jaar een fors hogere winst geboekt dan over de verge lijkbare periode vorig jaar. Het Utrechtse programmatuur- huis BSO behaalde een winst van 11,5 miljoen gulden tegen 6,4 mil joen gulden in de eerste helft van het afgelopen jaar. De omzet groei de van 66,2 miljoen tot 78,2 miljoen gulden. De cijfers komen overeen met de verwachtingen van de on derneming. Het computerbedrijf Getronics heeft in de eerste helft van dit jaar een nettowinst gemaakt van 8,7 miljoen gulden of wel 24 procent meer dan over dezelfde periode vo rig jaar. Over de eerste helft van het jaar gerekend is de omzet van Ge- Kaasprijs naar recordhoogte door stijgt met name de prijs van melkpoeder en wordt de kaasprijs op sleeptouw genomen. Een twee de oorzaak is het feit dat de export naar met name landen buiten de EG goed loopt. De vraag in Japan naar Nederlandse kaas stijgt nog steeds en ook Polen is in de markt. In zuivelkringen wordt verwacht dat binnenkort ook weer de prijs van melk zal stijgen. Kort geleden ging die met 3 cent per liter om hoog naar 1,29 gulden. Staatssecre- tronics met ruim 20 procent geste gen van 136,1 miljoen tot 163,4 mil joen gulden, wat overeen komt met de prognose van directeur Ris- seeuw. De omzet van de Volmac Softwa re Groep is in de eerste helft van dit jaar met 19,6 procent gestegen tot 247,9 miljoen gulden. Dit ging ge paard met een stijging van de net towinst met 20,2 procent tot 52,7 miljoen gulden. De directie ver wacht dat de omzet dit jaar de grens van 500 miljoen gulden zal overschrijden, nadat de omzet over 1987 432 miljoen bedroeg. De nettowinst van LCI Compu ter Group is in de eerste zes maan den van dit jaar bij een van 9 mil joen tot 21,8 miljoen gulden ge- taris Albert Jan Evenhuis van Eco nomische Zaken heeft het afschaf fen van de minimum melkprijs in beraad. Vooral de Consumenten bond is daar voorstander van. In landbouwkringen wordt ver wacht dat minister Braks, mede onder druk van de consumentenor ganisaties, mogelijk eerder een be slissing over verruiming van de quota zal nemen dan april volgend jaar. In eerste instantie heeft hij vo rige week die datum genoemd. Hij zei toen daar op dit moment nog geen besluit over te willen nemen. De boeren beuren door de verho gingen aanzienlijk meer voor hun melk dan vorig jaar. groeide omzet toegenomen van 0,6 miljoen tot 1,3 miljoen gulden. In de tweede helft van het jaar ver wacht LCI een zodanige omzet te behalen dat de nettowinst die van het eerste halfjaar zal overtreffen. De nettowinst van het automati seringsbedrijf HCS is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1987 gestegen met 63 procent van 9,4 miljoen tot 15,3 miljoen gulden. De omzet nam toe met 44 procent van 128,5 mil joen tot 185 miljoen gulden, aldus een mededeling van het concern.In de nu gepubliceerde cijfers zijn de volledige resultaten van het on langs door HCS overgenomen be drijf Microlife opgenomen. De hele jaarwinst van dit bedrijf valt aan HCS toe. AMSTERDAM In het overleg met de werkgevers en het kabinet pleit de FNV altijd voor gelijke in komensontwikkeling van uitke ringsgerechtigden en werkenden. Maar die inspanning heeft de vak beweging niet de naam bezorgd dé door Runa Hellinga organisatie te zijn als het gaat om belangenbehartiging van bij standsmoeders of aow'ers. De pro blemen van de werkenden en hun strijd voor een goede cao leken in de bonden meer in het brandpunt der belangstelling te staan dan de nood van de individuele bijstands trekker. Maar dat gaat veranderen. Zes bestuurders gaan zich vanaf 1 sep tember alleen nog maar bezighou den met de problemen van de uit keringsgerechtigden. Niet overbo dig, erkent Henk Muller, hoofdbe stuurder van de FNV. De positie van de bijstandsgerechtigden in de bonden is toch niet echt wat het zou moeten zijn. Uitkeringstrekkers hebben daar om al vaker gepleit voor een eigen vakbond. De vakorganisatie heeft dat idee altijd afgewezen en Muller voelt er nog steeds niets voor: "Mensen met een uitkering moeten binnen de bonden actief blijven. Dan blijven die de discussie over de positie van uitkeringsgerechtig den voeren en blijft het ook een on derwerp bij cao-besprekingen". De speciale aandacht voor uitke ringsgerechtigden is een van de ge- .volgen van het beleidsplan FNV 2000, een paar jaar geleden ontwik keld om het elan van de vakbewe ging te vernieuwen. Het nieuwe project heeft al geleid tot een uit breiding van het FNV-secretariaat uitkeringsgerechtigden, dat zijn landelijke activiteiten zal gaan uit breiden. Maar de FNV wil een veel sterkere nadruk gaan leggen op de individuele belangenbehartiging en werk op plaatselijk niveau. Volgens Muller hebben de bon den de afgelopen jaren veel voor uitkeringsgerechtigden gedaan, maar ging dat vaak om zaken waar de leden niet veel effect van zagen: "De leden weten niet waar de bond allemaal mee bezig is. Je kunt wel pleiten voor gelijke behandeling van uitkeringstrekkers en werken den, maar als de uitkeringen ver volgens toch omlaag gaan, zien mensen dat niet. Als in de buurt een speciaal spreekuur wordt ge houden, als je eventueel ook bin dingsactiviteiten organiseert zoals een informatieavond over bijvoor beeld de aow, gevolgd door bingo, dan zien mensen veel duidelijker dat je als bond concreet voor hen aan het werk bent". De zes bestuurders worden ge stationeerd in Tilburg, Middel burg, Rotterdam, Zaandam, Gro ningen en Arnhem, maar moeten van daaruit het hele land met hun activiteiten bestrijken. Zij zullen de komende drie jaar onder meer besteden aan het versterken of op poten zetten van groepen voor uit keringstrekkers, die in, maar ook buiten de vakbond een duidelijke rol moeten gaan spelen. Nico Sannes, nu nog districts hoofd van de Vervoersbond in Rot terdam, wordt een van die zes. Hij heeft zijn nieuwe taak de afgelopen tijd al zachtjes opgepakt. Zijn erva ring is dat veel uitkeringsgerech tigden op een andere manier een beroep op de FNV doen dan wer kende leden. "Veel mensen heb ben problemen waar je eigenlijk niet zoveel aan kunt doen. Waar ze veel behoefte aan hebben, is een luisterend oor, iemand waar ze even tegenaan kunnen praten". ALKMAAR Ooit was de Amster damse Schreierstoren, gebouwd in 1842, een soort muurkrant voor de scheepvaart. Daar wisselden re ders en handelsvolk mededelingen uit. De theeverkoper kon er bij voorbeeld lezen welke reder hij zijn lading kon toevertrouwen, of dat het schip met zijn handel wel licht met man en muis was ver gaan. door Arno Ruitenbeek Anno 1988 is informatie-uitwis seling, ook in de scheepvaart, een bliksemsnelle en allesomvattende computerkwestie. Dynamar b.v. in Alkmaar beschikt over een data bank met gegevens over duizenden in de scheepvaart werkzame be drijven uit de hele wereld. Een olie- of verzekeringsmaatschappij of een bank, die zaken wil doen met een reder, kan de informatie hier kopen en zich indekken tegen mo gelijke risico's die aan een overeen komst zijn verbonden. Oprichter en directeur Jan H. Meijer begon in 1981, samen met de Australiër Colin Munro, op een zol derkamertje in Bergen. "Ik ben van oorsprong eerste stuurman op de handelsvaart. Tijdens een studie in Plymouth ontdekten Colin en ik dat er een groot gebrek was aan elektronische informatie in de scheepvaart. Op de plek, waar be slissingen moeten worden geno men, zitten meestal geen mensen die economisch onderlegd zijn". "Heel voorzichtig zijn we begon nen dat gat op te vullen. Aanvanke lijk typten we onze bulletins uit, maar dat was te omslachtig. We kennen sinds 1985 internationaal elektronisch berichtenverkeer. We hebben nu aansluitingen aan alle kusten van de VS. Een klant met zo'n aansluiting kan zijn informatie in tien seconden op het beeld scherm krijgen. Hij betaalt op con tract of per seconde." Fraude Dynamar beantwoordt vragen die de reders zelf niet allemaal zul len willen of kunnen beantwoor den: hoeveel schepen de firma heeft, hoe groot die zijn en in welke staat van onderhoud ze verkeren, is de reder financieel wel gezond en betrouwbaar genoeg om je goede ren aan toe te vertrouwen. Ook in de scheepvaart is er nu eenmaal kaf onder het koren. Fraude, oplichting of gewoon slechte dienstverlening zijn geen uitzondering op in de internationa le wateren, waarop vele vervoers maatschappijen elkaar - vaak on der een goedkope (Griekse of Pa namese) vlag - beconcurreren. De scheepvaartmarkt is een ondoor zichtige. Veel bedrijfjes en bedrij ven zijn niet ingeschreven bij een Kamer van Koophandel. Jaarver slagen of op zijn minst algemene bedrijfsinformatie zijn niet of bijna niet te krijgen, althans niet snel of simpel (bij voorbeeld door een brochure aan te vragen). Dynamar probeert dat gat te dichten. Hoe scharrelen Meijer en zijn zestien personeelsleden de infor matie bijeen?. Nee, bedrijfsspiona- ge komt er niet aan te pas. Zo wil Meijer het althans niet noemen. "Want dan zou je denken dat wij via slinkse wegen proberen achter de geheimen van een reder te ko men. Dynamar speelt het openlijk: wij bellen een scheepvaartfirma op, waar ook ter wereld, en stellen onze vragen. We telefoneren met instanties ter plekke, waarvan we denken dat ze ons kunnen helpen met informatie. We gebruiken alle openbare manieren om stukjes van de legpuzzel te krijgen". Alleen het simpelweg lezen van allerlei kranten en het vertalen van buitenlands materiaal kunnen al een hoop informatie opleveren. Meijer: "Wil je een jaarverslag van een Italiaanse scheepvaartindus trie, dan krijg je die iwel toege stuurd maar in het Italiaans. Een Engelse versie is er niet bij. Met het woordenboek in de hand en door ervaring leer je zo'n verslag lezen en kun je de juiste gegevens verza melen". Geruchten Op basis van de verzamelde in formatie maakt Dynamar een fi- nancieel-economische bedrij fsana- lyse. Meijer: "Je moet zelf heel punctueel zijn in je informatiever garing. Anders zou je door bepaal de geruchten te verspreiden onze klanten op een verkeerd spoor kunnen zetten. Wij hebben er geen enkel belang bij reder X in een ver keerd daglicht te zetten ten gunste van reder Y. Onze informaties en analyses zijn objectief'. "Dat mag ook blijken uit het feit. dat de directeur van rederij X zelf onze gegevens over hem kan op roepen en aanvullend commentaar kan leveren. Dat zetten we er dan ook bij. De klant - bij voorbeeld de oliemaatschappij, die zijn oliepro- dukten met die reder wil laten ver voeren - moet zelf uitmaken of hij op grond van de verstrekte infor matie met die meneer in zee wil gaan". Toch is niet iedereen even blij met de activiteiten van Meijer c.s. Dynamar voorspelde vorig jaar het faillissement van United States Li nes (USL) in Rotterdam. Toen dat een feit was, werd de boodschap per van het slechte nieuws aange wezen als de schuldige. "Dat heeft ons niet bepaald populair gemaakt bij de eigenaar. Maar dat die zaak failliet ging, daar kunnen wij na tuurlijk niets aan doen. Kijk: als je tien koelschepen hebt en het is drie jaar lang slecht gegaan in de koelsector, dan kunnen wij heel objectief berekenen hoe het bedrijf ervoor staat". Behalve met informeren houdt Dynamar zich ook bezig met advi sering. Op dit vlak is de mede-op richter Colin Munro de verant woordelijke directeur. Meijer: "Wij geven advies over de economisch- maritieme aspecten van projecten, niet over de bouwtechnische kant". Zo werd de onderneming onlangs ingeschakeld voor een scheepvaartproject in Indonesië en kwam Dynamar met een plan voor een betere opzet van de ferrydien sten voor een Indiase eilanden groep. Meijer wil geen namen van opdrachtgevers noemen. "Ze wil len ons advies als een eigen werk stuk lanceren. Daar hebben wij geen moeite mee". Samenwerking De advies-afdeling heeft nauwe banden met Amsterdam Port Con sultants, een groep van adviseurs uit het hoofdstedelijke havenge bied. "Amsterdam is voor ons dë toegangspoort. Buitenlandse klan ten geloven ook dat we in Amster dam zitten. Die paar kilometer van af Schiphol hierheen zijn tenslotte te verwaarlozen. Van Heathrow naar het centrum van Londen ben je langer onderweg". Er is ook nauwe samenwerking met andere, verwante bedrijven in bijvoorbeeld Groot-Brittannië en Zwitserland. Meijer: "De markt van electronisch berichtenverkeer maakt speciaal op transportgebied een zeer grote groei door. Haven en vervoerbedrijven krijgen er steeds meer mee te maken. Door het samenwerkingsverband kun nen ze putten uit een enorme bron van ervaring en informatie". Dynamar, dat in Alkmaar een nieuw pand heeft betrokken, mag zich inmiddels een internationale onderneming noemen. Er is een vestiging in de Verenigde Staten en voorts heeft Dynamar vertegen woordigingen in Singapore, Tai wan, Japan, Zuidkorea, Engeland, Frankrijk en Spanje. Het cliënten bestand telt vele nationaliteiten. Ook Nederlandse, zij het mondjes maat. "In Nederland komt het ge bruik van computersystemen nu eenmaal minder snel van de grond. Men is hier vrij conservatief. Dat ligt in de VS bijvoorbeeld anders. Daar heeft bijna iedereen een per sonal computer".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7