Kamer boos over onjuiste informatie Zeehond uiteindelijk immuun 5toiitenbeek Commissie: korte enquêtes Man uit Roermond brengt kinderen om na scheiding Onderzoek naar handelen organisator miss-verkiezing Politie pakt bende treinrovers op Staatssecretaris houdt vast aan uitzetten gedoogde Surinamers Paspoort-onderzoek vernietigend voor Van der Linden (vervolg pagina 1) DEN HAAG (GPD) De CDA-fractie rekent het haar eigen staatssecretaris Van der Lin- den (buitenlandse zaken) zwaar aan dat deze de Tweede Kamer onvolledig en op een aan tal punten onjuist heeft ingelicht over het paspoortdrama. De partij wil daarover op korte termijn opheldering en dringt aan op een uitvoerig debat met de regering, om daarna defi nitieve conclusies uit de bevindingen van de enquêtecommissie te trekken. Gok de oppositiepartijen PvdA en D66 vellen een hard oordeel over de manier waarop Van der Linden de Kamer heeft geïnformeerd. De PvdA spreekt van een 'zwaar ver grijp in het verkeer tussen be windslieden en Kamer'. De partij noemt het beleid van Van Eekelen 'uitgesproken slecht'. Van der Lin den wordt behalve het verkeerd in formeren van de Kamer ook het niet-ingrijpen in het falend mana gement bij paspoortproducent KEP verweten. Ook het optreden van minister Van den Broek krijgt een onvol doende van de PvdA, terwijl pre mier Lubbers wordt verweten 'ge brekkig' tussenbeide te zijn geko men in de ruzies tussen verschil lende departementen. WD-fractievoorzitter Joris Voorhoeve wilde zich nog niet uit laten over de politieke gevolgen die het rapport zal hebben voor met name zijn partijgenoot Van Eekelen. De VVD noemt de bevin dingen van de commissie 'ernstig' en eist maatregelen van het kabi net om de nog bestaande proble men rond de pas te beperken. "Nog lang niet alles is opgelost, er is krachtig ingrijpen nodig", aldus Voorhoeve. Veeg uit de pan De enquêtecommissie verwijt Van der Linden de Tweede Kamer DEN HAAG (GPD) - Korte parle mentaire enquêtes verdienen de voorkeur wanneer de Tweede Ka mer een zaak zelf wil uitzoeken. Dat schrijft de parlementaire en quêtecommissie die de afgelopen drie en een halve maand de pas poortaffaire heeft onderzocht in haar eindrapport. Het belangrijk ste voordeel van een parlementaire enquête is dat de onderzoekscom missie beschikt over wettelijke be voegdheden. 'Gewone' onder- Bond: nationaal kenteken militairen UTRECHT (ANP) - In navolging van de in West-Duitsland geleger de Britse militairen zouden ook de Nederlandse militairen in West- Duitsland op hun auto een nationa le kentekenplaat moeten krijgen in plaats van een NAVO-kenplaat. De Britse regering heeft onlangs tot deze maatregel besloten na een aantal aanslagen op auto's van Britse militairen. Ook voor de Ne derlandse militairen zou een natio naal kenteken veiliger zijn, aldus de militairenbond ACOM. Burgemeester Burgemeester A. Bestman Abcoude is op28 augustus op 44-ja- rige leeftijd in zijn woonplaats overleden. Hij was de eerste blinde burgemeester van Nederland. Bestman leed sinds begin dit jaar aan een ernstige ziekte. Hij was sinds 16 januari 1981 burgemeester van Abcoude en wordt donderdag in zijn woonplaats begraven. Politieman Commissaris P. van der Molen (52) van de Hilversumse politie treedt per 1 december in dienst van de Postbank in Amsterdam. Van der Molen werd in februari 1981 be noemd tot korpschef van de Hil versumse politie. Hij krijgt bij de Postbank de leiding over ongeveer negenhonderd mensen, die zich bezig houden met de technisch- materiële zaken, de bedrijfsbeveili- ging, het wagenpark en de restau ratieve voorzieningen. Postzegels Begin september verschijnt er een serie van acht postzegels met als onderwerp 60 jaar Olympische Spelen op Nederlandse postzegels. Op de postzegels zit behalve de frankeerwaarde een toeslag ten bate van het Nederlands Olym pisch Comité voor de kosten van voorbereiding en uitzending van de Olympische ploeg. De zegels zijn verkrijgbaar tot 15 januari 1989. Voor verzamelaars zijn er speciale First Day covers verkrijg baar. Vleermuizen Minister Braks (landbouw) heeft 80.000 gulden beschikbaar gesteld voor restauratie van de zolder van de nederlands-hervormde kerk in het Friese Tjerkwerd. Op de zolder van deze kerk bevindt zich de grootste kraamkamer in WeSteuro- pa van de meervleermuis. Daarom mag alleen in de winter aan de res tauratie worden gewerkt. Chemi sche middelen om het houtwerk duurzaam te maken zijn niet toege staan. Gevangenisstraffen Het aantal onvoorwaardelijke gevangenisstraffen is in 1987 met vijf procent gestegen en de duur van de celstraf met 21 procent, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De ge middelde strafduur steeg van 4,7 maanden in 1986 naar 5,4 maanden in 1987. Het CBS wijt de stijging vooral aan een hardere aanpak van de handel in harddrugs, diefstal met geweld, diefstal met inbraak, valsheid in geschrifte, moord en doodslag, en afpersing. zoekscommissies uit de Tweede Kamer missen bijvoorbeeld de be voegdheid getuigen onder ede te horen. Het onderzoek naar de besluit vorming rond het nieuwe fraude bestendige paspoort was de twaalf de parlementaire enquête sinds 1850. Voor zover bekend was het ook de kortste enquête uit de ge schiedenis. De paspoortcommissie begon als 'gewone' onderzoeks commissie, maar moest al snel aan de Tweede Kamer de'echte enquê tebevoegdheden vragen omdat zij op tegenstand stuitte. Uit het eindrapport blijkt overi gens dat de paspoortcommissie tot het laatst toe met minister Van den Broek geruzied heeft over open baarmaking van bepaalde stukken. Het ging daarbij om een bijlage bij het contract tussen de Staat en pas poortproducent KEP. 'weinig ruimhartig, onvolledig en onjuist' te hebben geïnformeerd over de problemen rond het nieu we paspoort. Bovendien hebben Van der Linden en zijn voorganger Van Eekelen de financiële kant het paspoortproject 'ernstig ver waarloosd'. Het ministerie van bui tenlandse zaken krijgt een veeg uit de pan wegens de 'chaotische' uit voering van het paspoort-beleid. En ook de ministers Van den Broek en Ruding, premier Lubbers en oud-staatssecretaris Van Amels- voort komen er niet zonder kleer scheuren vanaf. Van den Broek toonde 'onvol doende betrokkenheid' bij het pas poortproject, Ruding uitte zijn be zorgdheid over de prijs van het grensdocument wel erg laat en Van Amelsvoort (binnenlandse zaken) liet de zaak sloffen. Premier Lub bers was 'niet toegerust' voor zijn bemiddeling in de ruzies tussen de verschillende departementen over het paspoortproject. De zwaarste verwijten treffen echter de twee staatssecretarissen die van 1985 tot 1988 politiek ver antwoordelijk waren voor het pas- poortbeleid, Van Eekelen en Van der Linden. De parlementariërs steken de hand ook enigszins in eigen boe zem: de Tweede Kamer liet kansen liggen om het project in betere ba nen te leiden. Het CDA zegt zich die kritiek aan te trekken, maar PvdA en WD zijn het niet eens met de commissie. Volgens de PvdA treft het verwijt vooral de re geringspartijen, die de bewindslie den steeds ruimte gaven. De VVD zegt dat het mede aan de kritische rol van de volksvertegenwoordi ging is te danken, dat invoering van een slecht paspoort op een slecht voorbereide wijze tot nog toe is voorkomen. ROERMOND (GPD) Een 31-jarige man uit Roermond heeft zondag avond zijn twee kinderen - een dochtertje van twee en een zoontje van vier - in hun slaap vermoord. Hij deed dat in een (gehuurde) bestelauto op een parkeerplaats langs de autosnelweg bij Maarheeze. De kinderen werden met een mes om het leven gebracht. Twee uur later meldde de man zich bij het politiebureau in zijn woonplaats. Hij had de bestelauto op de parkeerplaats voor het politiebureau gepar keerd. Een wachtcommandant trof in de gesloten laadbak de twee lijkjes aan, aldus een politiewoordvoerder. De man zal zo snel mogelijk worden voorgeleid aan de officier van justitie. De Roermondenaar werd vorige week dinsdag officieel van zijn 28-jari- ge vrouw gescheiden. De kinderen waren aan zijn ex-vrouw toegewezen. Na een huwelijk van vijfjaar was het tot een scheiding gekomen nadat de man zijn vrouw had mishandeld. Hiervoor moet hij nog terechtstaan. Vol gens zijn eigen verklaring had hij zijn kroost vijf weken niet meer gezien. Dat een rechter had beslist dat hij zijn kinderen nauwelijks meer mocht zien was volgens de man uit Roermond de reden om zijn daad te begaan. VEGHEL/AMSTERDAM (GPD) Het overkoepelend orgaan Miss Universe stelt een onderzoek in naar de handelwijze van Frans Ver linden, organisator van de onlangs gehouden Miss-Hollandverkiezin- gen. Verlinden kan daardoor zijn li centie verliezen. De mogelijkheid bestaat dat de uitslag van de ver kiezingen ongeldig wordt ver klaard. Het onderzoek volgt na een golf van negatieve publiciteit over Ver tinden en zijn Nationaal Comité Miss Holland. Inmiddels heeft Ver tinden besloten de door verschil lende (ex)-kandidaten gewraakte reglementen te herzien. Volgens deze meisjes zijn het 'wurg-con- tracten', die de winnaars financieel met handen en voeten binden aan Vertinden. Aanstaande donderdag is de or ganisator gedaagde in een kort ge ding dat de Miss Holland van vorig jaar, Angelique Cremers, wegens smaad tegen hem heeft aangespan nen. Nadat de ex-miss een boekje over Verlinden had open gedaan, zei de organisator in een Limburg se krant dat zij aan drugs verslaafd was en noemde haar een 'mis kleun'. De ex-miss zegt geen cent wijzer te zijn geworden van haar eerste plaats vorig jaar. Volgens Cremers ging al het geld dat ze ver diende naar Verlinden. Een van de grote sponsors van de missverkiezing, het Amsterdamse bedrijf River Diamonds, heeft in middels ook de nodige kritiek op Vertinden. Woordvoerder M. van der Bruggen wijt alle negatieve pu bliciteit aan de organisator, die hij ervan beschuldigt gemaakte af spraken niet na te-komen. Het bedrijf heeft de Miss Univer- se-organisatie op de hoogte gesteld en overweegt zich terug te trekken als sponsor 'als Vertinden niet ver andert'. De onderneming stak 20.000 gulden in de pas gehouden verkiezingen. "En dat doen we niet om slechts negatieve publiciteit te krijgen", aldus Van der Bruggen. De Veghelse Nandy Hendrikx (22) weigert intussen in te stemmen met deelname aan de Miss-World- verkiezing in Londen. Op basis van haar tweede plaats bij de jongste Miss-Hollandverkiezing en het deelnamecontract zou ze daar moe ten verschijnen. "Ik wil eerst het nieuwe contract zien dat Vertinden heeft beloofd en het onderzoek van de Miss Universe-organisatie af wachten. De uitslag van de Miss- Hollandverkiezing kan zelfs nog worden veranderd". Vertinden weerspreekt de kri tiek die over hem wordt uitge strooid. Hij zegt dat er 'een onge controleerde hetze' tegen hem wordt gevoerd door onder meer Cremers en Jolanda Bouman, een deelneemster aan de Miss-Holland verkiezing van dit jaar die het con tract weigerde te ondertekenen en dit voorlegde aan haar advocaten. Die noemen de bepaling in de over eenkomst onder meer in strijd met de rechten van de mens. Verlinden, die de licentie van het organiserende comité vorig jaar bij wijze van hobby kocht, blijft erbij dat zijn contracten deugen. "Een Miss Holland moet zich nu een maal aan bepaalde regels houden. Blootfotografie kan bijvoorbeeld niet. Ook mogen de meisjes zich niet negatief over het comité uitla ten. Dat past niet bij het beeld van een net comité". De organisator zegt de contracten toch te willen herzien 'om ze in een wat moderner jasjes te steken'. (Vervolg pagina 1) PIETERBUREN (GPD) - Volgens viroloog Osterhaus, die het onder zoek naar de oorzaak van de zee- hondensterfte heeft geleid, is niet te verwachten dat de zeehond door de ziekte als soort zal uitsterven. Het staat volgens hem vast dat de overblijvende zeehonden uiteinde lijk immuum voor de ziekte zullen worden. Volgens het instituut is het virus niet besmettelijk voor mensen. den is overgedragen, noemt Oster haus 'speculatief. Het is wel zo dat het virus al heerste onder honden in Denemarken en daarna uitbrak bij zeehonden in dat gebied. Ook is niet duidelijk welke rol de vervui ling van het zeewater heeft ge speeld bij het overdragen van de ziekte. Volgens dr. Osterhaus is hiervoor aanvullend onderzoek no dig. Over een half jaar verwacht hij meer duidelijkheid te hebben op de vraag of milieuvervuilende stof fen inderdaad van invloed zijn op het afweersysteem van de zeehond. Aanvankelijk werden twee ver schillende virussen geïsoleerd uit organen van gestorven zeehonden: een herpesvirus en een picornavi- rus. Studies hebben echter aange toond dat er geen direct verband bestaat tussen de ontwikkeling van antistoffen tegen deze virussen en het ontstaan van de ziektever schijnselen. Ook werd aangetoond dat experimentele vaccins geen be scherming gaven bij zieke dieren die naar de zeehondencreche in Pieterburen werden gebracht. Uit eindelijk bleek dat het hondeziek- tevirus een rol speelt bij de sterfte onder de zeehonden. SCHIPHOL (ANP) - De Amster damse politie heeft met de aanhou ding van vier treinrovers en een heler een einde gemaakt aan een golf van berovingen van passagiers die met de Schipholtrein van de luchthaven naar het Centraal Sta tion in Amsterdam reisden. Zon dagavond werd de laatste van het viertal aangehouden. De vier wor den ervan verdacht ten minste veertig treinpassagiers te hebben beroofd van hun bagage. De scha de die zij hebben toegebracht be draagt ruim 200.000 gulden. Vanaf april dit jaar werd de poli tie overstelpt met aangiften. Het opsporen van strafbare feiten in treinen is een zaak van de Spoor wegpolitie. Door personeelsgebrek echter kon deze dienst geen actief opsporingsbeleid voeren in deze zaken. Gezien het grote aantal aan giftes besloot de Amsterdamse po litie daarop vijf mensen voor deze zaken vrij te maken. In drie weken tijd hebben deze vijf het traject Le- lylaan-Centraal Station honderden malen afgelegd. Begin augustus kon een 21-jarige man op heterdaad worden betrapt. Een paar weken later volgde de aanhouding van een 17-jarige en een 25-jarige man. Alle drie zijn af komstig uit Algerije en verbleven illegaal in ons land. Op het Centraal station kon uiteindelijk een 40-jari- ge verdachte worden aangehou den. Deze man kocht de geroofde goederen. Na de aanhouding van deze vier zijn geen meldingen van berovingen in Schipholtreinen meer binnengekomen. De treinrovers, die het alleen hadden gemunt op reizigers met duur uitziende koffers, stapten in op station Schiphol. Na een inspec tieronde te hebben gemaakt sloe gen ze hun slag op een van de drie stations die de treinen op "weg naar het Centraal Station in Amsterdam aandoen. Vanaf het perron leidden twee van de rovers de aandacht van de reizigers af door in gebrekkig Engels of Frans de weg te vragen. De anderen beroofden in die tijd de passagiers van hun bagage. In een van de gestolen koffers bevond zich een creditcard waarmee de verdachten voor een bedrag van 22.000 gulden aan aankopen heb ben gedaan. Twee van de verdach ten zitten nog vast. Van de gestolen goederen is volgens de politie wei nig teruggevonden. Experiment kinderopvang AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam-Noord begint volgend maand een tweejarige proef waarbij voor het eerst verschillende vormen van kinderopvang niet alleen in een ge bouw maar ook in een organisatie (stichting) zijn ondergebracht. El ders in Nederland bestaan ook der gelijke initiatieven tot samenwer king, maar die pogingen kwamen niet verder dan het betrekken van gebouw. Het gaat daar om (nu nog) vier stichtingen, die aan het experi ment deelnemen met de volgende activiteiten: een kinderdagverblijf, een peuterspeelzaal, buiten- en na schoolse opvang en de zogenoem de tussenschoolse opvang. Acht beroepskrachten en een aantal vrij willigers vangen dagelijks in een gerenoveerd pand aan de Nachte gaalstraat 82 kinderen (0-12 jaar) 'Smokkel drugs mogelijk door slechte controle op Schiphol' AMSTERDAM (ANP) - KLM-me- dewerkers hebben gisteren fel uit gehaald naar de beveiliging op Schiphol waar het volgens hen zonder meer mogelijk is cocaïne buiten het douanegebied te bren gen. De drie KLM'ers en twee an deren stonden in Amsterdam te recht wegens hun betrokkenheid bij de smokkel van cocaïne van Cu racao naar Nederland. De Amster damse officier van justitie mr. Hof stee eiste gisteren 12 jaar tegen de hoofdverdachte, een 31-jarige man uit Diemen. Hij was volgens de officier de grote man achter de drugssmok kel. Zijn broer hoorde negen jaar eisen. Tegen de drie KLM-mede- werkers, die in april dit jaar gear resteerd werden, eiste Hofstee ze ven jaar. Dit drietal zorgden er vol gens de officier voor dat de koffers met cocaïne van de bagageband werden gehaald en via de chauf feur op een tankwagen buiten het douanegebied konden worden ge reden. "In al die jaren diensttijd bij de KLM ben ik slechts vier keer ge controleerd. Het probleem zit in de douane op Schiphol, die haar taak veronachtzaamt", aldus een van de verdachten. Organisatoren van de smokkel waren volgens Hofstee de twee broers, die dit ontkennen. De hoofdverdachte zou alleen hebben bemiddeld en mensen hebben ge zocht die wel een reisje Curcacao- Nederland wilden maken. Het feit dat de man naast zijn uitkering in Nederland een jacht en een duur huis had op Curacao zei volgens de officier echter genoeg. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Korte-Van Hemel (justitie) ziet geen aanleiding haar beleid ten aanzien van gedoogde Surinamers in Nederland te wijzigen en is nog steeds van plan hen eventueel uit te wijzen. Korte-Van Hemel heeft dit gisteren geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Es (PSP). De staatssecretaris is ook niet be reid de uitzetting stop te zetten tot er uitspraak is gedaan in een rechtszaak, aangespannen door een Surinaamse vrouw. In dit kort geding dat morgen wordt voortge zet, heeft de president van de Haag se rechtbank de staatssecretaris ge vraagd meer duidelijkheid te ver schaffen over de criteria die zij han teert in haar besluit Surinamers uit te wijzen. In een reactie op het antwoord van de staatssecretaris verklaarde het PSP-kamerlid desgevraagd de staatssecretaris deze week op nieuw vragen over haar beleid te zullen stellen. Volgens Van Es zijn de verklaringen van Korte-Van He mel over de uitwijzing van Surina mers tegenstrijdig met de praktijk. Op dit moment is nog geen enkele ex-gedoogde Surinamer Neder land uitgezet. "Blijkbaar verkeert de staatssecretaris in onzekerheid over de veiligheid van terug te stu ren Surinamers", aldus mevrouw Van Es. Volgens een woordvoerster van Justitie is van "onzekerheid" geen sprake. Zij wees op de uitspraak die onlangs is gedaan in kort gedin gen van zes Surinamers. De eis van deze mensen tot een verbod op uit zetting is door de rechtbank afge wezen. Dit oordeel van de rechter sterkt de staatssecretaris in haar beleid, aldus de woordvoerster. In Nederland wonen ongeveer 5.000 Surinamers die niet beschik ken over een verblijfsvergunning of aan wie geen politiek asiel is ver leend. Op 22 februari van dit jaar besloot Korte-Van Hemel Surina mers die na de binnenlandse on rust van 198Ó hun land waren ont vlucht niet langer te 'gedogen', maar hen de normale procedure te laten doorlopen indien zij in aanra king komen met de vreemdelin genpolitie. De staatssecretaris be riep zich daarbij op de terugkeer van "democratische verhoudin gen" in Suriname. De president van de Haagse rechtbank, mr B. Punt, besloot op 10 juni een kort geding aan te hou den, dat is aangespannen door een Surinaamse vrouw die haar uitzet ting aanvecht. Mr. Punt vroeg de staatssecretaris duidelijker te zijn over de in haar ogen verbeterde si tuatie in Suriname. Inmiddels heeft mevrouw Korte- Van Hemel via de landsadvocaat laten weten welke Surinamers vol gens haar criteria niet voor uitwij zing in aanmerking komen. Het be treft alleenstaanden van 60 jaar en ouder, wier kinderen in Nederland wonen en in de kosten van hun le vensonderhoud voorzien; alleen staanden van 70 jaar en ouder; en kinderen van 16 jaar en jonger, die in Nederland bij een van hun ou ders verblijven. of Switzerland Het team deSede. internationaal vermaarde meubelontwerpers, innoveert op onnavolgbare wijze. Een mooi voorbeeld hiervan is deze transparante tweezitsbank. 0e lichte kussens zijn op karakteristieke wijze bevestigd, wat de handtekening van de meester verraadt deSede biedt met variaties op dit design verschillende mogelijkheden het ontwerp volledig tot zijn recht te laten komen. Juist in kamers van Nederlands formaat NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10. tel: 02510-2 90 33. leiderdorp: Meubelplein 1. lel: 071 - 89 9323. Donderdag koopavond. Maandagoctitend gesloten

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3