Uitbreiding Steinerschool met bijzondere daketage Flinke uitbreiding NBBS Schipholweg Agressieve man te dronken om op eigen benen te staan Twee wouwen aangerand in Zuid-West Huize Groenhoven krijgt geld 'terug' van provincie Acties moeten project bekostigen Aantal personeelsleden in twee jaar met 60 gegroeid Nieuwe leiding radio Rijnland LEIDEN - De politie heeft gister avond een 18-jarige Leidenaar aan gehouden wegens mishandeling, bedreiging en vernieling. De man, geheel laveloos, had gis teravond rond negen uur een be zoeker van snackbar De Drie Vis sers aan de Haarlemmerstraat te gengehouden die de zaak wilde verlaten. Hij kreeg van de Leide naar een paar stompen. Voordat de Wassenaarder zich kon verweren, werd hij beetgepakt door twee an dere jongens, zodat de dronken man hem nog een paar klappen kon geven. Toen het slachtoffer te rug wilde slaan, trok de Leidenaar een mes en maakte daarmee steek- bewegingen. De man uit Wasse naar kon die ontwijken. De Leidenaar is vervolgens naar de Oude Rijn gegaan, waar hij door een ruit van een woning viel en de bewoonster van het huis een paar klappen verkocht. Hierna ging hij naar de Burgsteeg en is daar door zijn benen gezakt. Hij was te dron ken om te worden voorgeleid en is daarom vanmorgen pas gehoord. Duizendste lid bieb Stevenshof LEIDEN - De tweejarige Brenda Dool is gistermiddag als 1000ste lid van de biblitheek in Stevens hof ingeschreven. Haar ouders kregen een bos bloemen en zij hoefden de knaak inschrijvings geld voor hun dochter niet te be talen. Het filiaal Stevenshof was gis teren precies twee weken open. In die korte tijd hebben 1000 mensen uit de wijk zich inge schreven. Het streven is dit jaar het aantal leden op 1400 te bren gen. Als de wijk is volgebouwd verwacht de bibliotheek een to taal van 2000 inschrijvingen. LEIDEN Een 18-jarig meisje uit Leiden is gisteravond rond half elf op de Donizettilaan aangerand. Zij reed op haar fiets over de laan en werd door een man bij haar keel ge grepen en van de fiets getrokken. Op het gegil van het meisje is hij weggevlucht. De dader is een don ker type, droeg een spijkerpak en reed op een lichtgekleurde dames brommer. In de nacht van zaterdag op zon dag is een 25-jarige Leidse in een kelderbox aan de Vijf Meilaan aan gerand. De vrouw had haar fiets in de kelder gezet en werd toen ze wegging teruggeduwd door een man die haar onzedelijk betastte. De vrouw verzette zich en begon te gillen, waarna de aanrander zich uit de voeten maakte. De man is tussen de 27 en 30 jaar oud, ge bruind, heeft bruin krullend haar en droeg een spijkerbroek en een licht hemd. DOBBEDREEF AFGESLOTEN In verband met werkzaamheden aan de spoorlijn is de Dobbedreef vanavond tussen 18.00 en 20.00 uur voor verkeer afgesloten. LEIDEN/DEN HAAG- Het be jaardentehuis Huize Groenhoven krijgt vermoedelijk over het jaar 1985 alsnog een uitkering van de provincie van ongeveer 100.000 gulden. Groenhoven behoort tot een van de drie Zuidhollandse be jaardentehuizen die tegen een door de provincie opgelegde korting in beroep zijn gegaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Een van die tehuizen heeft in middels bericht gehad dat de kor ting ongedaan wordt gemaakt. De LEIDEN De Rudolf Steiner school aan de César Franck- straat wordt op een spectacu laire manier verbouwd. Door het omhoog brengen van het dak van het gebouw onstaat er een extra verdieping, die onder meer een toneelruimte zal be vatten. De school, die komend schooljaar het 40-jarig bestaan viert, hoopt de helft van het be nodigde bedrag van 350.000 gulden onder meer door acties bij elkaar te krijgen. Als dat lukt, dan kan de verbouwing de volgende zomer, aan het ein de van het jubileumjaar, begin- Het idee om een extra verdieping te maken op het huidige gebouw ontstond toen het dak moest wor den gerepareerd. "Omdat we ook met ruimtetekort kampen, hebben we twee zaken gecombineerd", zegt M. van der Made, leerkracht op de Rudolf Steiner school en lid van de bouwcommissie. Volgens Van der Made heeft ar chitect Kasbergen uit Krimpen aan den IJssel een geslaagd ontwerp gemaakt. "De organische gedachte is in het ontwerp toegepast. Dat be tekent dat het gebouw wordt toe gesneden op de mensen die het ge bruiken. Dat wil in dit geval zeggen dat de pedagogie in het ontwerp tot uitdrukking komt". De leerkracht van de vrije school, die sinds 1970 aan de César Franckstraat is gevestigd, denkt dat vernieuwing van het gebouw de hele wijk goed doet. "Het is een recht-toe-recht-aan-wijk. Onze school is ook eigenlijk kubistisch gebouwd. Door het nieuwe dak worden de kubistische verzacht". De ruimte die ontstaat door het verhogen van het dak, wordt voor namelijk gebruikt voor het inrich ten van een toneelzaal. Er komt on der meer een podium van zeven bij zeven meter. Ook komen er ver schillende kleine ruimten bij, bij voorbeeld een kamertje voor een logopediste. De verwezenlijking van de uit breiding moet de bekroning wor den van het 40-jarig jubileum van de school. Komend schooljaar heb ben er tal van activiteiten plaats in het kader van dat lustrum. Ook worden er acties gehouden om geld voor de verbouwing te verza melen. Zo zijn er spaaracties, ba zars en worden er toneelstukken opgevoerd, waarvan de opbrengst voor het project is bestemd. Ook verrichten ouders van leer lingen bij elkaar klusjes tegen beta ling om zo aan geld voor het nieu we dak te komen. Een oud-leerling, een concertpianist, heeft toege zegd een concert ten bate van de verbouwing te houden. Van der Made denkt dat het lukt om het benodigde geld bij elkaar te krijgen. "Ik ben daar redelijk opti mistisch over. De acties die al zijn gehouden, hebben al het nodige opgebracht. Ook komen er schen kingen binnen". ■HHS De huidige vorm van de Rudolf Steinerschool (hoven) en de speelse vorm die volgend jaar gestalte moet krijgen LEIDEN - Vandaag werd het hoogste punt van de nieuwbouw van het Academisch Bedrijvencentrum (ABC) in Leiden bereikt. Het nieuwe ge bouw verrijst aan de Niels Bohrweg naast het Centraal Rekeninstituut en het Huygenslaboratorium van de Leidse universiteit. Het gebouw telt drie bouwlagen met ongeveer 1500 vierkante meter verhuurbare ruimte, waar voor zich al een groot aantal gegadigden heeft gemeld. Het gebouw isfe- bruari volgend jaar gereed. (foto pr) LEIDEN De reisorganisatie NBBS wil haar hoofdkantoor aan de Schipholweg uitbreiden. Het aantal personeelsleden van de NBBS groeit zo snel dat het kan toor over enkele jaren te klein zal zijn. De reisorganisatie wil nu pal naast het pand een nieuw gebouw neerzetten. Dat zal uit vier bouwla gen bestaan en in totaal 600 vier kante meter groot zijn. Volgens algemeen directeur J.A. van Putten is het aantal perso neelsleden de afgelopen twee jaar met bijna 60 toegenomen tot 350 mensen. Voor de komende jaren wordt eenzelfde groei verwacht. "Nu is het nog niet te krap, maar we willen voorkomen dat mede werkers weer boven op eikaars lip zitten. Zoals het geval was aan het Rapenburg, voordat we het kan toor aan de Schipholweg in ge- bruiknamen". Als de uitbreiding klaar is, heeft de NBBS er ruim een kwart meer ruimte bijgekregen. Wanneer de nieuwbouw begint, is nog niet he lemaal duidelijk. De reisorganisa tie hoopt het nieuwe deel in elk ge val voor 1 januari 1990 in gebruik te nemen. Voor de bouw ervan staat een periode van negen maanden. Parkeergarage "Eurocommerce (de project-ont wikkelaar die het pand bouwt en aan NBBS verhuurt, red.) over weegt echter ook om de bouw te beginnen wanneer het kantoor pand voor Pica en Bazis klaar is", stelt Van Putten. Dat kantoorpand verrijst aan de andere zijde van het huidige NBBS-kantoor en moet voor het einde van dit jaar zijn op geleverd. Als Eurocommerce meteen daarna kan doorbouwen, bespaart zij zich kosten, onder meer omdat materieel dan niet hoeft te worden versleept. Het is de bedoeling dat de NBBS voorlopig de bovenste drie verdie pingen van het nieuwe gebouw in gebruik neemt. De begane grond wordt in eerste instantie benut als parkeerruimte. Wanneer de par keergarage op het Schuttersveld gereed is, wil de NBBS ook dit deel inrichten als kantoor. Frisse moed Na een paar maanden vakantie genoten te hebben, gaat de re dactie van Steeds er het nieuwe seizoen weer met frisse moed te genaan. Suggesties voor onder werpen zijn dan ook van harte welkom. Onwetendheid Hoewel de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) nog van niets weet, kan weinig de komst van Con- stantijn naar 5de Binnenvest gracht nummer 7 nog in de weg staan. Het pand aan het straatje dat ongetwijfeld tot de top tien van schilderachtige plekjes van Leiden behoort, staat helemaal in de steigers. Bijna dag en nacht zijn bouwvakkers bezig met de restauratie van het huis, waar vroeger de beheerder (hortula- nus) van de Hortus woonde. Hoewel de werknemers van aannemer Burgy bv een zwijg plicht opgelegd hebben gekre gen, zijn er toch wel wat bijzon derheden te melden. Zo worden de verbouwingen van het huis op een miljoen gulden geschat en zijn alleen de duurste materialen goed genoeg. Constatijn heeft volgens insiders de onhebbelijke neiging om alle bouwvergaderin- gen bij te wonen. Tijdens een bezichtiging be vond de prins zich op de zolder verdieping waar op dit moment werd gewerkt. De uitvoerder die dat zag riep: "Hee, wat moet dat daar? U heeft hier niets te zoe ken". De beste man herkende de prins niet. "Weet u niet wie ik ben?" probeerde Constatijn nog. Het hielp echter niet, want hij moest naar beneden. Aannemer Burgy zelf zegt dat hij over 5de Binnenvestgracht 7 niets mag loslaten en verwijst naar het bureau Barkema Partners Architecten. M. Barke ma komt er gelukkig rond voor uit dat het huis voor het Konink lijk Huis wordt verbouwd. "Dat de prins daar ook komt wonen kan ik u echter niet beloven", al dus Barkema die zich ook af vroeg waarom we dat nu wilden weten. Verder zei hij dat het om een 'eenvoudige restauratie' ging die begin november klaar moet zijn. Verder was er niets bijzon ders aan. Ondanks alle aanwijzingen blijft de RVD zich echter in een waas van geheimzinnigheid hul len. "Ik kan het niet ontkennen en niet bevestigen", zegt woord voerder Bax van de RVD. Op de vraag waarom zo moeilijk ge daan wordt over de vestiging van Constantijn in Leiden zegt hij: "Als ik ga verhuizen maak ik dat ook pas bekend op de dag dat het feitelijk gebeurt. In dit geval moet u ook weten: het gaat om een lid van het Koninklijk Huis". Dat laatste was ons wel be kend, maar waarom er niet rui terlijk voor uitkomen dat Con statijn daar gaat wonen? "Er zijn altijd ménsen die gaan wikken en wegen. Het beste is dat we dit nog in het midden laten. Zodra we wat weten laten we dat wel weten. Definitieve zekerheid heb ik nog niet", aldus voorlichter Bax. Eén van de mensen die is gaan 'wikken en wegen' zit op de re dactie van De Telegraaf. Eerst had die krant een groot bericht - naar aanleiding van een bericht in deze krant overigens - met foto van een verkeerd huis op de 5de Binnenvestgracht. Een paar da gen later schreven ze weer dat Constatijn vermoedelijk ergens anders gaat wonen. Zij hadden zeker gesproken met RVD-voor- lichter Bax, de enige in Neder land die 'ontkent noch bevestigt' dat Constantijn aan de 5de Bin nenvestgracht gaat wonen. Het pand met uitzicht op de Hortus blijft ondanks de ingrijpende verbouwing eigendom van de universiteit. Sluitingstijd Verontwaardigd keken de bezoe kers van Summerjazz '88 zater dagavond rond 23.00 uur op toen bleek dat de bandjes op de ter rasjes moesten inpakken. Het be gon net gezellig te worden. Dui zenden Leidenaars liepen op de ze zwoele zomeravond in hun overhemd te genieten van hun pilsje of Spa rood. Plotseling zweeg de muziek. In de cafés werd het muzikale feest wel voortgezet, maar die waren bin nen de kortste keren overvol. Volgens ambtenaar N.J.C. Kettenis, die over hinderwetver gunningen gaat, had de organisa tie van het feest rond de Kaiser- staat, Boisotkade, Doezastraat en Rapenburg een vergunning tot 22.30 uur. De stoute caféhou ders zijn dus nog een half uurtje te lang door gegaan ook. Alle gekheid op een stokje: het is ab surd om een een jaarlijkse ge beurtenis zoals Summerjazz zo vroeg de mond te snoeren. Gemeentebestuurders zullen wijzen op de geluidsoverlast die de muziek veroorzaakt voor de buurtbewoners en daar is heus wat voor te zeggen. Maar wat ge- de Rijksvoorlichtings- beurde nu. De cafés raakten al snel overbevolkt en vele bezoek- rs moesten buiten blijven staan. Alsof die grote drommen praten de en lachende mensen geen overlast veroorzaken... Kettenis zegt dat het gaat om een 'algemene beleidsregel'. "Het is zelfs vaak zo dat buiten- muziek eerder dan 22.30 uur af gelopen moet zijn, zoals bij de Lakenfeesten. Het is moeilijk om uitzonderingen te maken voor bepaalde gelegenheden, want dan willen ze allemaal langer doorgaan". Kettenis begrijpt niettemin dat mensen het erg jammer vonden dat zaterdag avond de muziek om elf was af gelopen. Organisator Henny Kwik liet gisteren deze krant dan ook we ten dat hij zal proberen om vol gend jaar een vergunning tot 24.00 uur te krijgen. Om de uitbreiding van het kan toor mogelijk te maken, is de ge meente begonnen met het omleg gen van de stoomleiding die van de EBR-centrale naar onder meer het AZL loopt. Als deze leiding is om gelegd, is ook de bouw van kanto ren mogelijk aan de andere zijde van het Schuttersveld, langs de Willem de Zwijgerlaan. Volgens H. Amptmeijer, hoofd van de directie economische zaken van de gemeente, zijn voor dit ge deelte van het Schuttersveld nog geen concrete bouwplannen. Amptmeijer zegt overigens niets te weten van de uitbreiding van de NBBS. Maar hij sluit niet uit dat de organisatie bouwplannen heeft. Aanleg riolering LEIDEN De gemeente is giste ren begonnen met rioleringswerk zaamheden in de Stevenshof, nabij het gezondheidscentrum aan de Petronella Moensweg. Het eerste gedeelte van het werk wordt uitge voerd bij het fietspad langs de Rie Cramerweg. Vanwege het bouw- verkeer zal dit fietspad geruime tijd niet meer kunnen worden ge bruikt. Later zullen er ook werk zaamheden worden uitgevoerd langs het fietspad tussen de Margo Antinkweg en de Groenrand. Ook dit fietspad zal dan tijdelijk niet meer kunnen worden gebruikt. Het karwei zal naar verwachting ongeveer een maand duren. Pleinfeest De basisschool De Toonladder houdt zaterdag 3 september een pleinfestijn bij de school aan de Kennedylaan. Het is de tweede keer dat dit schoolfeest wordt gehouden. De aanvang is 11.30 uur Het feest duurt tot 16.00 uur. Studiehuis Het programmaboekje van het Studie huis Leiden is uit. Daarin informatie over tal van cursussen voor volwassenen op het gebied van Nederlandse taal, reke nen, Engels en algemene ontwikkelin- hg, etc. De cursussen worden overdag en 's avonds gegeven en zijn bestemd voor iedereen, in ieder geval voor vol wassenen die geen middelbare school opleiding hebben en hun kennis willen aanvullen. Voor informatie: tel. 130494 141946, 223303 of 124095 Buikdansen De Droomfabriek aan de Oude Singel houdt maandag 5 september van 18 00 tot 19.00 uur een introductieles buikdan sen. Deze wordt, evenals de cursus, ge geven door drie professionele buikdan seressen. Meer informatie bij de Droom fabriek, telefoon 133883, vragen naar Liesbeth. Ronaldi of Lies verwachting is nu dat ook Groen hoven het geld tegemoet kan zien. In 1985 besloot de minister van WVC de provincies minder geld te geven om aan de bejaardentehui zen uit te keren. De bejaardente huizen kregen daarop op hun beurt kortingen voorgeschoteld. Tegen de korting spanden in to taal 60 oorden AROB- procedures aan bij de provincie. Die procedu res strandden. De volgende stap. beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State, werd behal ve door Groenhoven echyer alleen door Rustoord in Lisse en Ebbe en Vloed in Oude Tonge gezet. Volgens een woordvoerster van de provincie krijgen de bejaarden huizen zeker de bedragen uitge keerd. Verder stelde zij dat alleen de bejaardenoorden geld krijgen die hebben doorgeprocedeerd tot de Raad van State. Als alle oorden die aanvankelijk bij de provincie in beroep gingen, geld terug moeten krijgen, zou dat de provincie mil joenen gaan kosten. LEIDEN - De afdeling radio van Omroep Ri jnland heeft een nieuwe hoofdredactie. Hoofdredacteur is met ingang van 1 september Mathieu Snijders, in het dagelijks leven hoofd van een basisschool in Voorschoten. Hij krijgt twee ad juncts: Thimon Schellevis en Kans van Klinken. Het hoofdredacteur schap werd de afgelopen vier jaar vervuld door Paul Q. van der Burg die die functie heeft neergelegd sinds hij werkt bij het ministerie Materiële schade bij drie kleine kettingbotsingen LEIDEN Doordat de rem van haar auto weigerde, heeft een 20-ja- rige Noordwijkse gisteren op de Oranjeboomstraat een ketting- botsinkje veroorzaakt. De auto waar zij tegen aanreed, botste op zijn beurt tegen een andere. Te laat remmen was de oorzaak van nog twee andere kettingbotsin gen, op de Voorschoterweg en de Europaweg. De bestuurder van een tankauto, een 36-jarige man uit Delft, botste op de Voorschoter weg tegen een stilstaande auto die weer tegen zijn voorganger botste. Die reed vervolgens tegen de auto voor hem. Op de Europaweg botste een 22- jarige vrachtwagenbestuurder uit Breda op een auto die vervolgens een parkeerplaats opschoot en daar tegen een auto opreed. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Feest in Groenoord LEIDEN Het buurthuis Groen oord begint zaterdag 3 september zijn nieuwe seizoen met een 'vrije markt'. Behalve verschillende stands, is er op deze markt ook een zogeheten 'happenhoek', waar on der meer verschillende exotische hapjes verkrijgbaar zijn, een infor- matiebeurs en wordt er levende muziek gespeeld. De markt begint om 10.00 uur. Vanaf 13.00 uur zal de Leids-Turkse popgroep özlem spe len. Vanaf 12.00 uur wordt een video film vertoond over het jongeren kamp dat Groenoord in de Arden nen heeft gehouden, 's Avonds is er in het buurthuis een feest. Dit be gint om 20.30 uur. Kaarten voor dit feest en plaatskaarten voor de stands zijn verkrijgbaar bij het buurthuis. Pasteurstraat 23, tel. Aankooprondes beeldende kunst LEIDEN De gemeente begint morgen (woensdag 31 augustus) met twee aankooprondes van beel dende kunst. Professioneel werk zame beeldende kunstenaars kun nen morgen tussen 10.00 en 16.00 uur werk inleveren bij De Waag. Leidse kunstenaars kunnen werk inleveren in verband met een aankoopronde ten behoeve van de coratieve aankleding van openbare gebouwen. Hiervoor is een bedrag van 45.000 gulden beschikbaar. Een aantal werken wordt geduren de de maand september in het Waaggebouw tentoongesteld. Nieuwe vestiging van groothandel Molenaar LEIDEN De groothandel in verf en doe-het-zelf-artikelen Molenaar heeft gisteren een nieuw filiaal op het industrieterrein De Waard ge opend. Het pand is officieel ge opend door burgemeester Goe- koop. Molenaar is sinds 1975 geves tigd in Leiden. In het nieuwe pand, dat een oppervlakte heeft van 400 vierkante meter, is een magazijn, een kantoor, een kleurmakerij en een showroom ondergebracht. Stier trapt man LEIDEN Een 45-jarige man uit Wieringen is gisterochtend op het terrein van de Groenoordhallen ge trapt door een stier. Hij is met ver moedelijk een beenfractuur over gebracht naar het AZL.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13