Wassenaarse kern wordt 'onleefbaar' 'Verbeter verlichting fietspad naar Leiden' warmond 'Als je geen goulash lustgeef je dat je gasten ook niet1 Actie tegen asfalt: 450 handtekeningen Ad4|©o Politiek wil orde op zaken stellen Sponsorloop Ongelukken- lams} mnt beveiligd Burgemeester Hendrickx-Vlaar over de vraag of Warmond recreatiegemeente is ALS WIJ EVEN EEN GAATJE HEBBEN. BEZORGEN WIJ GRAAG 50.376 VISITEKAARTJES VAN UW BEDRIJF IN LEIDEN EN WIJDE OMGEVING Wassenaarse raad akkoord met criminaliteitsplan WASSENAAR - Algemene verloedering, verkrachting, totale onleefbaarheid. Wassenaar se raadsleden en burgemeester P.H. Schoute hadden gisteravond, tijdens een commissie vergadering, harde termen nodig om de nieuwe situatie op en rond het historische Plein te schetsen. Sinds café 't Regthuis deze zomer in nieuwe handen kwam, zou het in de late uurtjes regelmatig mis zijn in het oude centrum van de gemeente. WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad wil weten hoeveel het kost om het provinciale fiets pad naar Leiden te verlichten. Zij hebben begrepen dat veel burgers het pad, dat door bossen en polders loopt, eng en onveilig vinden. Vol gens de burgemeester betreft het een dure operatie. De provincie subsidieert alleen lantaarns in de bebouwde kom en bovendien loopt het fietspad door stukken waar het gemeentelijk lichtnet ver af is. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. Op de agenda stond een plan voor 'bestuurlijke preventie veel voorkomende crimi naliteit'. In dit plan maken B en W zich sterk voor algemene en speci fieke voorlichting aan burgers en scholieren. Ze studeren op een aan pak van alcohol- en drugsproble- ZOETERWOUDE - De sponsor loop die de Zoeterwoudse voetbal vereniging Meerburg afgelopen vrijdagavond hield, heeft 4000 gul den opgebracht. Een goed resul taat. vindt Meerburg-voorzitter Ho- genelst. Het geld wordt gebruikt voor de aanschaf van kleding. Het was het Meerburg-bestuur onlangs opge vallen dat vooral in de jeugdelftal- len de eenheid in tenue ver te zoe ken was. De beste oplossing voor dit probleem is dat de club zelf voor de kleding van de spelers zorgt, was het algemene oordeel. Het geld voor zoveel shirts, broe ken en kousen kon de penning meester echter niet vrijmaken. Vandaar de sponsorloop, die vrij dagavond zestig deelnemers trok. WARMOND - "Ja", ant woordt burgemeester G.H.M. Hendrickx-Vlaar kort maar krachtig op de vraag of War mond zichzelf met recht re creatiegemeente kan noe men. door Wim Koevoet "Maar het ligt ook aan je ver wachtingen over het soort recre atie datje te wachten staat, zodra je het dorp binnenkomt. Wil je snel weten wat voor recreatiege meente Warmond is, dan moetje naar Koudenhoorn toe gaan. De recreatie die dat eiland biedt, is de recreatie waarvoor de Warm- onders zelf hebben gekozen. De Warmonders hebben niet ge vraagd om een speelhal, ook niet om een waterskibaan op 't Jop- pe, maar om een stiltegebied. Dat zegt veel over de wijze waar op Warmonders over recreatie denken Maar in Warmond verblijven de recreanten zijn toch niet altijd Warmonders? men, pleiten voor ononderbroken lesroosters en veiliger fiets- en wandelroutes: laag groen, betere verlichting. Straatmeubilair en speeltoestel len moeten zo sterk worden dat vandalisme geen kans krijgt en openbare gebouwen moeten goed beveiligd en 'vandalisme-ongevoe- lig' worden. Scholen hebben veel aan een preventieplan. Buurtvere nigingen en andere maatschappe lijke organisaties zouden onder houdscontracten moeten kunnen afsluiten. Ze adopteren een straat, een abri of ander object en krijgen daarvoor een beloning. Voor over treders kan er een alternatieve straf komen, na aansluiting bij een re gionaal HALT-project. Kunnen dergelijke plannen snel realiteit worden, op iets langere termijn zou er een registratiesys teem kunnen komen en meldpun ten per wijk of - wanneer dat niet lukt - per gemeente. Op lange ter mijn kan Wassenaar ervoor zorgen dat de openbare verlichting een ge voel van veiligheid geeft en vanda lisme en kleine criminaliteit terug dringt. Dit kan neerkomen op een grondige aanpassing of vernieu wing van de bovengrondse verlich ting en het afschaffen van de aparte avondverlichting. Politie Voor de snel uit te voeren maat regelen moet Wassenaar 189.000 gulden opzij leggen. Vanaf het tweede jaar drukken de maatrege len jaarlijks voor 50.000 gulden op de begroting. De verschillende par tijen gingen gisteravond in grote lijnen akkoord met het plan en pleitten vooral voor goede voor lichting. De WD wil bovendien een "harde aanpak" en is het er niet mee eens dat keer op keer wordt geknabbeld aan de sterkte van het politiekorps. "We hopen dat die sterkte niet verder terugloopt", sprak fractievoorzitter Ch. B. Ap- troot. Zijn partij verwacht veel van on onderbroken lesroosters, maar wil nog eens goed praten over de slachtofferhulp aan bejaarden en het boksproject voor zogeheten randgroepjongeren. Het CDA had zijn twijfels over het inschakelen van scholen. Onderwijzers zouden het al zo druk hebben dat anti-van- dalisme-lespakketten teveel zou den worden. De PvdA-fractie wilde daar niets van weten en riep het on derwijs juist op om mee te werken. Veel aandacht kreeg het plan voor een creatieve speeltuin in de nieuwbouwwijk Weteringpark. Nadat een Wassenaarse burger op perde dat constructieve kinderen later niet zo destructief worden, hebben B en W een schets laten maken voor een speelplek met drie hoofdonderdelen: het constructie- spel, het fantasiespel en rondhan gen. Voor een definitief standpunt ontbrak het de raadsleden aan vol doende informatie; op het eerste gezicht hadden zij hun twijfels. Kon de gemeente niet beter een voudige voorzieningen nemen, waar de lieve jeugd kan 'raggen'? De PvdA had het over een skate- boardbaan en. samen met de VVD- fractie, een fietscrossterrein. Omwonenden waren evenmin gewonnen door het creatieve idee. Volgens een woordvoerder van de zelfbouwkavels 'in Weteringpark zijn er al voldoende speelplaatsen in de wijk en voelt niemand er veel voor om op bouwplaatsen en uit kijktorens te gaan uitkijken. Sa men met de voorzitter van de pre- miekoopvereniging benadrukte hij dat de omwonenden niet bereid zijn toezicht te houden of het spe len te subsidiëren. VVD-woordvoerder Aptroot: poli tiesterkte mag niet verder teruglo pen in Wassenaar.... (foto Wim Dijkman) Volgens de CDA-fractie werken weinig zaken zó verloederend op de maatschappij als de veel voor komende criminaliteit en woord voerder P. Vreugdenhil wees in dat verband op de leeuwen voor het raadhuis De Paauw. Kort nadat het Nederlands elftal Rusland ver sloeg, spoten onbekenden het mar meren standbeeld oranje. Het kost te de gemeente 2200 gulden om het dier weer wit te kijgen en burge meester P.H. Schoute had het over "de meest ergerlijke vorm van van dalisme". Geheel in deze lijn stelde de PvdA dat herstelde schades zo snel mogelijk gerepareerd moeten wor den: "Als iets een beetje kapot is. geeft dat aanleiding tot verder slo pen". De christen-democraten vin den voorts dat de materiële schade zoveel mogelijk verhaald moet worden op de daders. Dat levert geld op en zou preventief werken. D66 wilde de plannen best steu nen, maar had laaggespannen ver wachtingen. "Ik ben bang dat de effecten vrij marginaal zullen zijn", sprak A.J.F. de Vries. WD-fractievoorzitter Ch.B. Ap troot was 's nachts een aantal keren gaan kijken en moest klagende burgers ronduit gelijk geven. "Au to's stonden chaotisch geparkeerd, de geluidsoverlast was aanmerke lijk en mensen stonden op straat te drinken", meldde hij. "Het Plein lijkt duidelijk te verloederen en de gemeente moet snel een einde ma ken aan de overlast". Woordvoerders van CDA en PvdA sloten'zich bij het betoog aan en burgemeester P.H. Schoute ver telde dat zijn college de ontwikke ling 'verontrustend' vindt. "Dit kan absoluut niet door de beugel, op deze manier wordt ons historische pleintje verkracht", sprak hij. "Het wateren tegen de gevels, het lallen. Er is sprake van algemene verloe dering en dat is onaanvaardbaar". Hij heeft er begrip voor dat on dernemers commercieel handelen, maar ze moeten wel aan de wettelij ke verplichtingen blijven voldoen. Ben W zullen zich daar sterk voor maken en hebben de uitbater in middels meegedeeld dat zij regel matig geluidmetingen zullen hou den. Daarnaast studeren zij op "in grijpende maatregelen", zoals het "fysiek onmogelijk maken van het parkeren op sommige plekken". Gevaarlijk Na deze woorden riep WD'er Aptroot uit dat het centrum onleef baar wordt en zeer gevaarlijk: "Brandweerwagens kunnen er niet eens door". Dreigend meldde hij dat de tent "anders maar dicht moet" en hij verzocht de politie "door te gaan met patrouilleren". Ook het CDA pleitte voor "zeer hard ingrijpen". Volgens de burge meester is de politie nu al zeer veel tijd kwijt aan het Plein. Controles en bekeuringen zijn er aan de orde van de dag, al lijken Pleingasten WARMOND - Zo n 450 handteke ningen hebben de Warmondse An- nemiek Versluys en haar vijftien medewerkers vergaard voor de ac tie tegen de asfaltering van de doorgaande route in het dorp. Ver sluys en de haren denken dat dui zend krabbels een haalbare zaak is. De bedoeling is om de handteke ningen vóór volgende week don derdag, als het besluit valt, aan de gemeenteraad aan te bieden. De handtekeningen zijn afkom stig uit de wijk Lommerlust, van de diverse dammen, de Herenweg, een soort waarschuwingssysteem te ontwikkelen. Ander probleem vormen de ont sierende gevelversieringen. Zij worden vaak zonder de vereiste toestemming geplaatst en de wel standscommissie heeft zich inmid dels sterk gemaakt voor een 'op schoning'. Sweilandstraat, Oranje Nassaulaan I en Julianastraat. Er moeten nog tien wijken worden gedaan. Versluys leidt uit de reacties bij de deuren af dat het ontstane beeld dat alle Warmonders die aan de doorgaande route wonen voor as falt en alle anderen tegen zijn, on- I juist is. "Ik dacht dat ik in die stra ten enorme discussies zou moeten voeren, maar dikwijls hoefde dat helemaal niet". Ook is Versluys bij CDA-wet- houder Van Schagen, de enige voorstander binnen het college van B en W van asfalt, op bezoek ge weest. Versluys liet zich niet af- schrikken door het affiche dat de wethouder voor de ramen heeft hangen, waarop hij zijn liefde voor het zwarte goedje kenbaar maakt. In Warmond is tussen voor- en te genstanders een ware 'affiche-oor log' uitgebroken met al dan niet lu dieke leuzen. Versluys: "Meneer van Schagen kan dan voor asfalt zijn, maar er woont daar ook nog een mevrouw Van Schagen". De echtgenote zou echter ook niet hebben getekend. Ook bij de familie Den Ouden (me vrouw den Ouden is fractievoorzit ter van de christen-democraten) aan de Oranje Nassaulaan stond men geen krabbeltje af. Versluys denkt dat met haar "persoonlijke actie" de raadsmeer- derheid van CDA en WD "onder extra druk" wordt gezet. Zij noemt de asfaltering van de doorgaande route "een historische vergissing" en vreest voor een slachting onder het Warmondse bomenbestand. Ze haalt het voorbeeld van de Leidse Rijnsburgerweg aan. "Die is ook volledig geasfalteerd, net als de fietspaden ernaast en alle bomen zijn er weggekapt. Bij asfaltering moeten alle leidingen worden ver plaatst en dat gaat ook nog eens een keer ten koste van de wortels van de bomen. Het karakter van het dorp wordt medebepaald door het stenen wegdek. Ik begrijp niet dat de raad enerzijds alle geveltjes I van huizen in ere wil houden, maar j als het over de doorgaande route i gaat, heel dat principe opzij schuift". WASSENAAR - Het ongelukken- kruispunt in de Wassenaarse dui nen bij hotel Duinoord wordt veili ger. Het is alleen nog de vraag hoe. Tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheiden stelde D66 voor om het hele kruispunt op te hogen en B en W beloofden die suggestie "mee te nemen". Voordeel van de oplossing zou zijn dat fietsers veel rustiger de au toweg naar Wassenaarse Slag over steken. In de suggestie van B en W worden de allerlaatste stukjes fiets pad vlak, maar blijft daarvóór hel lingen opgenomen in het parcours. Voor de rest komen er waarschu wingsribbels voor automobilisten, een middenberm en vrij scherpe, snelheidsremmende bochten in het fietspad. De aanpassingen kos ten ongeveer 300.000 gulden en de gemeente moet daar een zesde van betalen. Raadsleden noemden het gisteravond een dure oplossing, maar legden het geld gaarne opzij. Warmond recreatiegemeente' staat er op de borden langs de toegangswegen tot het dorp waarin velen 'de parel van Zuid- Holland' zien. Maar kan Warmond die zelfgekozen subtitel waarmaken of ligt er een identiteitscrisis op de loer? Sinds het recreatie-eiland Koudenhoorn 'af' is, is er onmiskenbaar sprake van nieuwe impulsen. Het verhaal dat Warmond zo fraai aan de Kagerplassen is gelegen maar dat zelfs de eigen ingezetenen, vooral als ze bootloos zijn, daar nauwelijks iets van merken, is achterhaald. Oo de wederopstanding van de plaatselijke VVV heeft bijgedragen aan de wending ten goede. Maar is dat voldoende? Verschillende Warmonders met recht van spreken beantwoorden deze en andere vragen in een korte serie artikelen. Aan het woord zijn reeds geweest het rederij-echtpaar Van Hulst, VW- voorzitter De Winter, het echtpaar Kerkvliet van Olympia Sales, speedbootdealer Wim Visch van de gelijknamige jachthaven, havenmeester Van Dijk, Koudenhoorn-paviljoenpachter Van der Drift en de werkgroep Jeugdvakantieweek. In deze zevende en laatste aflevering maakt burgemeester mevrouw G.H.M Hendrickx-Vlaar. beheerster van de portefeuille recreatie, korte metten met het idee dat alle remmen los moeten. "De soort recreatie die nu domineert in Warmond is kenmerkend voor onze gemeenschap. En die verandert niet ineens. Er was hier niet voor niets eeuwenlang een groot seminarium. Dat zal hier toch niet hebben gezeten omdat Warmond zo'n wulpse gemeente is?" a recreatiegemeente "Nee, bepaald niet. En die 'an dere' mensen mogen hier ook ge rust komen, ze zijn van harte wel kom. Maar het is net als wanneer er bij jou thuis mensen op be zoek komen. Als je zelf niet van goulash houdt, zul je dat je gas ten ook niet voorzetten". "Warmond is dus een recrea tiegemeente, maar wel op zijn ei gen manier. Toen destijds de WV werd geopend heb ik ook al gezegd dat recreëren niet hetzelf de is als consumptief vrijetijds- gedrag. Recreatie is herschep pen van energie. Dat kan door rust te nemen of in de natuur te zijn om daar de strijd met de ele menten aan te binden. En je her schept je energie niet door snel te "Het mag dan een ouderwetse visie zijn, maar het is er wel een tje die domineert in Warmond. Warmond is een beetje een in zichzelf gekeerd, een eigensoor tig dorp. We roepen ook niet: kom naar Warmond. De bood schap is meer- als je wilt komen, ben je welkom". Hendrickx-Vlaar beweert voorts dat de recreant die War mond bezoekt ook niet aandringt op "heftige vormen van recrea tie" maar het aanbod juist weet te waarderen. Ze noemt de lange rijen mensen die wachten op het beginsein voor de wandelingen door het Bos van Krantz. "Ik heb ook deze zomer weer heel veel mensen door het dorp zien fiet sen met zo'n kaartje voorop.'En als ze me dan aanhouden vragen ze niet naar explosieve toestan den, maar willen ze weten hoe ze bij de Oude Toren moeten ko- Warmondse ondernemers, óók een partij in deze discussievin den dat Warmond zijn subtitel nog niet kan waarmaken. "Als de WV zich inspant, voor wat dan ook, luistert ze ook naar haar leden. Maar als die jongens van Visch (jachthaven, speedbo ten; WK) roepen dat er een speedbotenbaan moet komen en dat er een hakbijl moet in de bor den die de aanïegtijden van bo ten beperken, dan wil ik daarop reageren met: voor dat soort din gen is in Warmond geen plaats. Als je plassen vrij geeft voor snel varen, dan is letterlijk De Kaag vol. Visch is een beetje naief "Die borden bij de gemeente grenzen roepen bij iedereen een ander beeld op. Dat hebben we zelf al gemerkt toen we ze plaats ten. Er werd verschillend gerea geerd. Er is in feite al heel veel veranderd. Recreatie, dat had vroeger met daarginder te ma ken. Dat recreatie ook iets voor Warmonders zelf kan betekenen, kwam pas later". "Natuurlijk schept zo'n bord verplichtingen. Ook naar het be drijfsleven toe. Maar sinds die borden gaat het ook beter met de middenstand. En dat is niet al leen een kwestie van tijdsgeest. Er is meer levendigheid". Hendrickx-Vlaar zegt nog eens dat het haar "droom" is gebleven "om het water het dorp in te ha len". Een ideale mogelijkheid daartoe leek om bij de Straat ter Leede een insteekhaven te reali seren, maar de gemeenteraad heeft gekozen voor woning bouw. De droom is daarmee wat de burgemeester betreft niet de finitief uit. Ze denkt hardop over de mogelijkheden die ontstaan als er een pand aan het water te koop komt te staan. "Sommige van die panden lopen door tot aan de Dorpsstraat. Daarmee zou je die zo felbegeerde doorbraak Burgemeester Hendrickx-Vlaar op de brug in het park bij landgoed Oostergeest. 'Recreeren is energie herscheppen". (Foto Henk Bouwman) naar je winkelstraat kunnen cre- eren. Maar het is vooral een fi nancieel probleem. Want je koopt iets om het te vernietigen en er iets heel anders van te ma ken. Als we het nu zouden wil len, moet er een enorme investe ring worden gedaan". Afspraken Hendrickx-Vlaar maakt voorts duidelijk dat zij met haar betoog nieuwe activiteiten niet in de kiem wil smoren. Ook haar hart gaat sneller kloppen bij de ge dachte aan zomerconcerten op Koudenhoorn of in de podium tent bij De Baan. Voorts is ze in haar nopjes met de zomermarkt en de tentoonstellingen van "het steeds beter functionerende Ou de Raadhuis". En: "Wie weet krijgen we wel eens een heuse galerie in Warmond. Dat soort dingen, die meer recreatief dan consumptief zijn, passen heel goed bij de Warmondse sfeer. Hetzelfde geldt voor het snook ercentrum. Neem ook het surf- schoolschip op 't Joppe. Eerst schrokken we even. Maar als dan blijkt dat daar voor een redelijk bedrag surflessen worden gege ven, dan is verbieden niet het eerste wat je doet maar probeer je juist afspraken te maken over het eens in de zoveel tijd ver plaatsen van het anker". Ze vertelt over de op stapel staande kampeernota "waarin wij net als de campingexploitan ten de behoefte aan logies signa leren". Ze geeft toe dat de be stemmingsplannen voor de cam- pinggebieden "heel preciezerig" zijn. De burgemeester voegt er direct aan toe dat die al die strik te regeltjes over afmetingen van caravans en hoe veel grond er mi nimaal bij één caravan hoort niet zijn bedoeld om bepaalde recrea- tievormen te beteugelen. "We wilden die verblijfsrecreanten, voor het merendeel Hagenaars, een behoorlijke plek bieden. "Maar disco's in de kantines op het kampeerterrein, dat doen we weer niet. De kantine op de campingterreinen is bedoeld voor de eigen gebruikers. Ik wil best toegeven dat ik niet éen- twee-drie een antwoord klaar heb op de vraag waarom de Kaagsociëteit dan wel voor feest jes en partijen van niet-leden van de watersportvereniging mag worden gebruikt. Dat antwoord moet nog worden geformu leerd". Hendrickx-Vlaar sluit revolu tionaire veranderingen op korte termijn uit. -Wellicht dat War mond nog eens een hotel terug krijgt en dat de Broek en Si- montjespolder een golfpolder wordt. Aan de gemeente zal dat niet liggen. De raad heeft zijn be reidheid om de grond van dwars liggende particulieren te ontei genen, als dat nodig is, reeds uit gesproken. Ook noemt de burge meester de bestemmingsplan wijziging die Dekker in staat stelt om de hele strook langs het fietspad (Veerpolderpad) voor recreatieve voorzieningen te ge bruiken. En de eilanden Stren gen en Tennagel niet te vergeten. "Maar we voelen er niet zo veel voor om voorzieningen te realise ren, vergelijkbaar met die op Kaageiland. Het ene trekt het an dere aan. Vandaar ook dat er aan de andere kant van mijn bureau nog nooit iemand heeft gezeten met plankaarten voor pretpark achtige toestanden". Zelfs het Leidsch/Alphens Dagblad heeft weieens een gaatje over op één van haar veel gelezen pagina's, 'n gaatje ter grootte van een visitekaartje. Soms wat groter, soms wat kleiner. Dat open plekje vullen wij graag met de goede naam van uw bedrijf.Ad hoc-adverteren noemen wij dat, tegen een uitgesproken laag tarief. Gewoon even laten zien wie u bent en wat u doet. Wij weten zeker dat dat de drempel van uw winkeldeur verlaagt. Bel 071-161400 voor uitgebreide informatie. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD De beste manier om tegen een uiterst lage prijs uw bedrijf bekend te maken ènte houden.MMi Leidsch Dagblad: 071-161400 Alphens Dagblad: 01720-93961

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12