EIDEN Peters voorziet rol voor het CDA in nieuw college 'Twijfel of nieuwe situatie op de Breestraat 1990 wel haalt' LEIDSCH DAGBLAD rniim Eerstejaars vinden schedel in Oude singel Inspraakcentrum voor woningen mogelijk in de Kuipers-Rietbergstraat Scholen Burgemeesterswijk willen verkeersmaatregelen Dat gebeurt wel meer bij ons: wij zijn eigenlijk stukje te lang Buit overval op ABN-filiaal ruim 50 mille DINSDAG 30 AUGUSTUS 1 LEIDEN - Ex-wethouder Peters ziet bij de volgende verkiezingen een rol voor het CDA in het college weg gelegd. Hij zei het gisteren bij zijn afscheid van de ge meenteraad niet letterlijk, maar liet er tussen de ge sproken regels door weinig onduidelijkheid over be staan. "De grote politieke verschillen tussen de partij en zijn er niet meer. In '82 hadden we ook met het CDA verder kunnen gaan", was op zich nog een vrijblij vende constatering. Zijn vaststelling dat 'een partij die lang buiten het college blijft kwaliteit dreigt te verliezen' was in zijn betoog over de goede vorm waarin de Leidse gemeenteraad verkeert en moet blijven, een dui delijke hint voor de achterblijvers en de grootste oppositiepartij die het al 14 jaar zonder wethouder moet stellen. Maar ongeacht welke kleur een nieuw college krijgt, het mag vol gens Peters geen afspiegelingscol lege zijn. Niet omdat het de politie ke duidelijkheid bevordert, zoals de progressieve partijen hun kie zers altijd hebben voorgehouden. Een dagelijks bestuur van de ge meenteraad dat uit zo min mogelijk partijen bestaat, bevordert de snel heid van de besluitvorming. "Er hoeven minder compromissen ge sloten te worden", zei Peters en dat zou de gemeente Leiden al diverse malen een voorsprong op andere gemeenten hebben gegeven. Peters waarschuwde zijn gehoor oij aanvang van zijn afscheidsrede weinig onthullingen van hem te verwachten 'want ik heb in die 12 jaar dat ik in de gemeenteraad zit nooit zaken verhuld'. Een blik in zijn politieke keuken (Peters ging van start met de constatering dat de Leidse wethouders het politieke voedsel niet als obers opdienen, maar het zelf als koks bereiden) wilde hij zijn ex-collaga's echter niet onthouden. "De belangrijkste invloed die een wethouder kan hebben is dingen tegen te houden", vertelde hij de raad: "Om iets te be reiken heb je anderen nodig. Iets tegen houden kan je zelf doen". Enigszins onthullend was toch zijn pleidooi voor het instellen van een lokaal referendum. De fractie van D66 had ooit het plan daartoe een voorstel in te dienen maar het is er nog niet van gekomen. Peters vond het jammer. "Misschien was de hele discussie rond de Bree straat daar een goede gelegenheid voor geweest", sprak hij nu ach teraf. Het paste in zijn pleidooi voor de invloed van de burger op het poli tieke bestuur. Een invloed die juist bij de lokale overheid is gegaran deerd 'waar je met een wethouder een afspraak kan maken en in de commissie je zegje mag komen doen'. Peters riep op er voor te wa ken dat het zo blijft en waarschuw de voor dreigende ontwikkelingen dat 'welbespraakten onevenredig veel invloed op de besluitvorming krijgen'. De invloed van welbespraakten mocht van Peters wel groter wor den wanneer het om de keuze van burgemeester voor de stad ging. Peters vindt dat de deze door de gemeenteraad gekozen moet worden. Ofschoon hij al veertien dagen werkzaam is in zijn nieuwe functie, was het afscheid van de gemeente raad gisteren voor Peters het begin van een serieus tijdperk. "Mijn va der vroeg altijd, wanneer ga je nu eens echt werken? Nu ga ik dan de wereld in, echt werken. Mijn baan op het ministerie van vrom is niet alleen een hobby, het raadslid maatschap heb ik wel altijd zo be leefd". Van der Molen tot wethouder benoemd LEIDEN Marietje van der Molen (PvdA) is gistermiddag benoemd als wethouder voor verkeer, ruim telijke ordening en milieu. De frac ties van CDA, D66 en SP onthiel den hun stem aan de benoeming omdat zij tegen de aanstelling van een zevende wethouder zijn. De drie fracties vinden dat de gemeen teraad het vertrek van Peters had moeten aangrijpen om het aantal wethouders tot zes terug te bren gen om zo de uitgaven van het ge meentebestuur te verminderen. Tegen de kandidatuur van Van der Molen stemmen, ging het drie tal echter te ver. Men wilde het niet te persoonlijk maken want 'over Van der Molen zelf zijn we als CDA positief vertolkte Walenkamp de mening van de oppositie. De leider van de grootste oppositiepartij sprak bovendien zijn waardering uit over het beleid van het college op het terrein van de ruimtelijke ordening zoals dat het laatste jaar gestalte heeft gekregen. Peters ontvangt uit handen van Goekoop een cadeau ter gelegenheid van zijn afscheid (foto Henk Bouwma LEIDEN - "Ik betwijfel of de nieu we situatie op de Breestraat 1990 haalt. Ik weet niet of de praktijk het compromis heel laat". Dat zei bur gemeester Goekooop gisteren te gen de scheidende wethouder Pe ters. Goekoop is over het besluit van de gemeenteraad over de Bree straat niet te spreken. Hij vindt het een van 'de mindere daden van Pe ters geweest'. De eerste burger had wat de plannen voor de Breestraat betreft graag een volksraadpleging gehouden. Maar verder had de burgemees ter alleen lovende woorden voor Peters. Zijn grote verdienste was geweest dat hij nooit getracht heeft een imitatie van Waal te zijn. Goe koop schilderde hem af als een veelzijdig, flexibel raadslid en wet houder die heel pragmatisch heeft geopereerd. "Er zijn een hoop za ken die Peters op de rails heeft ge zet die zich pas de komende jaren zullen manifesteren", aldus Goe koop die de ontwikkeling van het Stationsplein en het sciencepark als hoogtepunten noemde. Peters was door de jaren heen ook verstandiger geworden, con stateerde Goekoop. Sprak hij acht jaar geleden nog zijn zorg uit voor vergroting van de invloed van de VVD op het gemeentebestuur, zijn pleidooien voor versoepeling van de erfpacht en gemeentelijke in vesteringen in parkeren wezen op een liberale ontwikkeling. "Hij was tot compromissen be reid". sloot Goekoop af: "Een ijdel man die zich officiële openingen niet graag liet ontglippen. Ook hu moristisch al lachte hij soms wat te hard". LEIDEN De schoonmaak in de Leidse grachten van eerstejaars studenten levert ieder jaar weer vreemde vondsten op. Gisteren sloeg aankomend rechtenstudent Edwin Troost een mensenschedel aan de haak in het water voor zijn sociëteit Quintus. Na een ererondje door de sociëteit werd de schedel in handen gesteld van de politie die zal onderzoeken of er van een mis drijf sprake is. Maar dat is niet waarschijnlijk, menen deskundigen. Volgens ar chivaris De Baar van het Gemeen tearchief komt het regelmatig voor dat in de Leidse grachten schedels worden gevonden. Zowel hij als Mevrouw Suurmond van de sectie oudheidkundig bodemonderzoek van de gemeente weten de plaatsen aan te wijzen waar je maar een schop in de grond hoeft te steken om kisten vol schedels op te- gra ven. Waar gegraven wordt in Lei den, komen schedels boven. "Bij voorbeeld bij de aanleg van de om- leidingsweg bij molen De Valk. Daar zijn er toen ook heel wat ge vonden", aldus De Baar. Volgens Suurmond was het vroeger gebruik dat de armen in de stad op de bolwerken werden be graven. Vandaar dat er op diverse plaatsen nog steeds diverse li chaamsonderdelen worden aange troffen. "We doen er niets mee", al- De bijzondere vondst was weliswaar een schedel, maar verder bleef de buit beperkt tot datgene wat andere jan ook werd aangetroffen: tientallen fietsen alsmede enkele winkelkarretjes. (foto Henk Bouwm; dus Suurmond: "Alleen als er tien skeletten op één plaats worden ge vonden, is het interessant voor on derzoek. Ik zou zeggen, begraaf die schedel maar weer. Uit piëteit met de overlevenden vind ik het niet zo plezierig dat die schedels bij ieder- op de kast komen te staan". oud. Dat de schedel iets met misdrijf te maken heeft wordt uitgesloten geacht. Het Gerechte- Volgens de politie is de schedel lijke Laboratorium zal de schedel waarschijnlijk enkele tientallen ja- onderzoeken. LEIDEN De plannen voor een multi-functioneel inspraakcen trum waarin woningontwerpen op ware grootte kunnen worden ge maakt, zijn weer iets concreter ge worden. De Stichting Beheer 'Het Blok' (Bouwen Laat Ons Kiezen) heeft een optie genomen op een ge bouw in de Kuipers-Rietberg straat, een zijstraat van de Roose- veltstraat. De optie loopt tot 1 okto ber. Voor die tijd hoopt Het Blok te weten of de benodigde financiën kunnen worden vergaard. Het doel van het centrum is om bewoners meer inspraak te geven in de woningbouw. Volgens Het Blok komt die inspraak nogal eens in de knel. In de praktijk blijken de hoge tijdsdruk en de daardoor ge forceerde inspraak ten koste te gaan van de kwaliteit van de wo ningen. Er is volgens Het Blok dan ook regelmatig sprake van inde- lingsfouten. In het inspraakcentrum zullen bewoners in korte tijd met behulp van holle houten blokken een wo ningontwerp op ware grootte kun nen opbouwen en naar behoefte wijzigen. In Den Haag en Amster dam bestaan al gelijksoortige cen tra. In die steden kunnen echter maar twintig projecten per jaar worden gedaan. Door een andere werkwijze wil Het Blok in Leiden jaarlijks meer maquettes maken. Het Blok richt zich in eerste in stantie op sociale woningbouw, zo wel nieuwbouw als woningverbe tering. Het is wellicht mogelijk de activiteiten uit te breiden met pro jecten uit de regio en in de premie koopsector. Het gebouw zal ook een tentoon stellingsruimte bevatten. Daarin kunnen instanties en bedrijven die in de woningbouw actief zijn hun diensten aanbieden of produkten tentoonstellen. Het Blok heeft de gemeenten om een subsidie van 55.000 gulden ge vraagd. Het is de bedoeling het centrum in de vorm van een proef te starten. Na twee jaar wordt dan bekeken of het inspraakcentrum moet worden voortgezet. Beatrix naar Leiden DEN HAAG - Koningin Beatrix woont op maandag 10 oktober in de Pieterskerk in Leiden het sym posium 'Effatha, een woord voor doven' bij. Dat symposium wordt ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Christelijk Insti tuut voor Doven Effatha wordt ge houden. Behandelingsteam Centrum '45 heeft genoeg; kwaliteit' DEN HAAG/LEIDEN - Het behan delingsteam van Centrum '45 in Oegstgeest is voldoende gekwalifi ceerd. Minister Brinkman ant woordt dat op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Nypels (D66). Nypels wilde van Brinkman we ten of hij op de hoogte was van de onrust onder de patiënten van het centrum over de mate waarin het behandelend team was gekwalifi ceerd. Volgens de minister is er echter slechts ongerustheid bij één ex-patiënt en die ongerustheid is bovendien onterecht. Van de zestien psychotherapeu ten zijn er zeven ingeschreven in het overheidsregister voor basis- psychotherapeuten. Zij houden ook toezicht op de negen andere behandelende therapeuten, die overigens allemaal in opleiding zijn tot basis-therapeut en daarna in het overheidsregister zullen worden geschreven, aldus Brink- Eerste exemplaar kinderboek in Leiden aangeboden kinderboek over ontwikkelingssa menwerking geschreven dat de ti tel 'Wat wijzer met Alfred Jodocus Kwak' heeft gekregen. Het eerste exemplaar van dit boek wordt vrij dag 2 september tijdens een bijeen komst in basisschool De Zwaluw aan de Antoinette Kleynstraat in de Stevenshof in Leiden aangeboden aan de minister van ontwikkelings samenwerking Bukman. Doel van dit mede door Bies van Ede en Jacques Weijters geschre ven boek is om kinderen, in een jaar waarin Noord-Zuidverhoudin- gen veel aandacht krijgen, op een speelse manier bekend te maken met de problemen van de ontwik kelingslanden. Via de avonturen van de voor de kinderen bekende eend, Alfred Jo docus Kwak, worden zaken als het schuldenvraagstuk en voedselhulp uitgelegd, aldus de voorlichtings dienst ontwikkelingssamenwer king. Het boek is gemaakt in op dracht van deze voorlichtings dienst en het Noord-Zuid Comité. Het is bestemd voor de hoogste twee groepen van het basisonder wijs. LEIDEN De maakte van zijn zaak voor de kantonrechter een halve voor stelling. Hij vergat zelfs niet het antwoord te imiteren dat de agenten op zijn vriendelijk goe dendag hadden teruggegromd. Dat beloofde niet veel goeds voor het verdere verloop van deze ont moeting en het was inderdaad in minder prettige sfeer geëindigd door Simone van Driel De man was vorig jaar april in Noordwijk met zijn auto aange houden. "Eerst vroeg die ene agent me of ik mijn rijbewijs bij me had. Dat had ik niet. Daarna of mijn passagier zijn autogordel had omgehad. Ik zei dat ik dacht van wel. We waren nog maar net op weg en toen we voor de politie waren uitgestapt, heb ik daar niet op gelet. Maar die agent schreef zomaar op dat hij hem niet om had. En nou staat er in de dagvaarding weer dat zowel ik als mijn passagier geen gordel om hadden. Ik snap er niets van en ben het er ook totaal niet mee eens, want we hadden hem alle bei wel om". Nee, getuigen kon die passa gier niet, vertelde de jongen. "Die heb ik nooit meer gezien. Die reed die dag alleen even met mij en mijn vriend, die op de ach terbank zat, mee. Maar mijn vriend kan wel komen". De offi cier vond getuigen niet nodig: dc verdachte moest de boete van 35 gulden gewoon betalen. Nu vond de marinier het op zich ook niet erg als hij niet terug zou moeten komen, "want ik heb een vrije dag moeten nemen, en ik denk niet dat die jongen er blij mee zal zijn als we voor 35 gulden helemaal vanuit Den Helder naar Leiden moeten". Dat bleef hem evenwel bespaard, evenals de boete. De rechter was namelijk ook niet gecharmeerd van de gang van zaken. "Je weet nooit of' verdachten iets staan te verzin nen, maar in dit geval geloof ik u". Vrijspraak. Vrijspraak ook voor de vracht wagenchauffeur die in novem ber 1986 op de secundaire weg 1 in Katwijk op de bon was geslin gerd omdat hij door rood was ge reden. Volgens de chauffeur was dat nogal twijfelachtig. "Het licht stond op oranje en het enige wat gebeurd kan zijn, is dat het licht op rood sprong voordat de auto er helemaal voorbij was. Ik heb namelijk een vrachtwagen van 18 meter. Dat gebeurt wel meer bij ons, dat de helft van de wagen er nog niet voorbij is. Wij zijn eigenlijk te lang". Hij had trouwens niet voor oranje dur ven remmen omdat hij met "zeer kwetsbare apparatuur, een mil joenenvracht', had gereden. De officier wilde van geen wij ken weten, de rechter gaf de ver dachte gelijk. "De agent geeft zelf al eerlijk toe dat hij 80 meter van het stoplicht stond te contro leren, dus het is mogelijk dat hij het niet goed heeft gezien". "Niet veel moois", zo om schreef de kantonrechter de staat van de auto die agenten vo rig jaar juli op de Sportlaan in Katwijk hadden staande gehou den. De accu zat onder meer los en de stuurinrichting was niet in orde, kortom, een ondeugdelijk geval. De man die zich hiervoor bij de kantonrechter moest verant woorden, had volgens eigen zeg gen met de zaak niets van doen. Hij was niet de eigenaar, zoals de kantonrechter meende. "Ik had destijds een garagebedrijf in Lei derdorp en de eigenaar heeft de auto bij me gebracht om te stal len en eventueel te verkopen. Er was iemand die er een proefrit mee wilde maken en die is toen in Katwijk aangehouden". En zo ondeugdelijk als de dag vaarding het deed voorkomen was de auto echt niet geweest. beweerde hij. "Het klinkt nogal indrukwekkend maar het stelde weinig voor, hoor. Er waren maar een paar kleine dingen, de auto is later goedgekeurd door de rijks dienst voor het wegverkeer. Maar als je ziet hoe ze in Katwijk controleren, dat is gewoon waan zinnig". De officier van justitie en de kantonrechter waren allesbehal ve onder de indruk. Zij vonden de man, omdat die auto op dat moment onder zijn hoede had, verantwoordelijk voor de wagen. Beiden tikten de verdachte ook op de vingers voor het feit dat de auto voor een proefrit was ge bruikt: "Als je pretendeert gara gehouder te zijn, kun je mensen niet met dit soort auto's de weg opsturen". De rechter legde hem conform de eis van de officier een boete van 275 gulden op, te gen welk vonnis de man hoger beroep aankondigde. LEIDEN Vier basisscholen in de Burgemeesterwijk hebben het col lege van B en W verzocht verkeers maatregelen te nemen in de wijk. Er zouden zich met name rond de aanvangs- en sluitingstijden van de scholen gevaarlijke situaties voor doen. Ouders en leerkrachten van dc Lorentzschool, de Josephschool, de Burggraaf en Roomburg heb ben daarom voorgesteld verkeers maatregelen te treffen. Het gaat om kleine ingrepen. Het voorstel luidt om éénrich tingsverkeer in te stellen in de vol gende straten: de Asserstraat vanaf de Burggravenlaan in de richting van de Van Vollenhovenkade; het gedeelte van de Van Vollenhoven kade tussen de Asserstraat en de Burggravenlaan; de Van Vollenho venkade van de Asserstraat in de richting van de Burggravenlaan; het deel van de Oppenheimstraat Provincie geeft 7,5 mille subsidie aan 'O Fortiuia' DEN HAAG/LEIDEN - De Stich ting O Fortuna uit Leiden krijgt voor dc halverwege september te houden grote manifestatie een sub sidie van 7500 gulden van de pro vincie Zuid-Holland. De subsidie komt uit het fonds voor bijzondere projecten op muziekgebied. Jaarlijks verdeelt de provincie Zuid-Holland op advies van de Cul turele Raad 100.000 gulden Tij dens de manifestatie op 15,16 en 17 september zullen allerlei amateur gezelschappen een uitvoering van Carmina Burana van Carl Orff ten gehore brengen. van de Van Vollenhovenkade in de richting van de Burggravenlaan. Tevens verzoeken dc scholen het college in een aantal straten ver keersdrempels aan te brengen in combinatie met een verbreed trot toir. Het gaat om de Meijerskade, de Oppenheimstraat, de Modder manstraat, de Scholtenstraat, de Asserstraaat em de Lorentzkade. LEIDEN - Bij de overval gisteren op de ABN-bank aan het Vijf Mei- plein is een bedrag van ruim 50.000 gulden buitgemaakt en voor enke le duizenden guldens aan buiten lands geld, Van de daders ontbreekt voorals nog elk spoor. De politie heeft gis teren zonder resultaat de omgeving uitgekamd en het tot nu toe gehou den buurtonderzoek heeft even min iets opgeleverd. Zo is nog niet bekend of de daders lopend zijn ge vlucht of gebruik hebben gemaakt van een auto. Tijdens de overval waren er geen clienten in de bank aanwezig, al leen enige personeelsleden. Die zijn met vuurwapens bedreigd, ter wijl één van de medewerkers een moment een wapen op de slaap ge drukt kreeg. De daders waren beiden donker van huidskleur en droegen spijker broeken, donkere jacks en zonne brillen. De ene dader is tussen de 35 lui 40 laar, ongeveer 1 meier 70 lang en heeft een gezet postuur. De ander is iets jonger en heeft een normaal postuur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11