ttroiaii Burma staat aan de rand van de anarchie Betogers Ramstein waren roependen in de woestijn Regering dreigt greep op land te verliezen Problemen bij vredesgesprek Iran en Iraq Frankrijk lost mysterie rond dood militairen op Filipijns leger paraat na gerucht over staatsgreep Poolse regering stelt Raad van Verzoening voor Cursus cafébedrijf 295,- RANGOON - De Burmese regering dreigt hoe langer hoe meer haar controle op het land te verliezen. Radio Rangoon meldde gisteren voor het eerst, dat een belangrijke stad in het noorden, Monyiwa, in handen is gevallen van tegenstanders van de regering. Monyiwa zou evenals Kauwthaung, Toungoo en een aantal steden aan de grens met Thailand, wor den bestuurd door comité's van overgelopen politiefunctionarissen, studenten, boeddhis- tishe monniken en arbeiders. In Moulmein, Mandalay en Bassein is geen politie meer om de orde en veiligheid te handhaven. In verscheidene plaatsen zijn de rijstschuren geplunderd, in Rangoon brak een opstand uit on der de gevangenen. Volgens een ondergronds studentenblad scho ten de bewakers 3.000 van de 13:000 gevangen dood. De regering meld de echter dat bij de brand in de In- GENÈVE (AP) - De vredesonder handelingen tussen Iran en Iraq kwamen gisteren in moeilijkheden door de Iraakse eis dat de grens tussen de twee landen wordt her zien. De problemen ontstonden toen het onderwerp van de troe penterugtrekking op de internatio naal erkende grenzen aan bod kwam, zoals vastgelegd in het door de VN opgestelde staakt-het-vu- ren, aldus VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar. Volgens een verdrag van 1975 loopt de grens tussen Iran en Iraq dwars door de waterweg Shatt-al- Arab. de monding van de Eufraat en de Tigris. Deze grens was echter ook de aanleiding voor de oorlog. Iraq zegde het verdrag in septem ber 1980 op en stuurde zijn troepen de grens over, waarmee de oorlog tussen Iran en Iraq een feit was. De Iraakse minister van buiten landse zaken, Aziz, liep als eerste weg uit de onderhandelingen na- dat hij de eis van zijn regering had overgebracht dat Iraq de volledige soevereiniteit zou krijgen over de waterweg. Een uur later vertrok de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Velayati. Beide ministers hadden zich in aparte vertrekken bevonden, terwijl Perez de Cuellar als bemiddelaar heen en weer liep. De onderhandelingen zullen nu niet meer op ministerieel niveau worden gevoerd, maar worden voorgezet door de delegaties van deskundigen van beide landen. Times: Vliegtuig van president Pakistan met raket beschoten WASHINGTON (AFP) - Een lucht- doelraket heeft op 17 augustus het vliegtuig doen exploderen waar mee de Pakistaanse president Zia UI Haq en de Amerikaaanse am bassadeur Arnold Raphel vlogen. Dit meldde de Washington Times van vandaag. De krant haalt een functionaris van het Amerikaanse ministerie van defensie aan, die inzage heeft gehad in het rapport van het voor onderzoek naar de ramp, waarbij nog 27 andere personen het leven lieten. Het rapport, uitgebracht door de Pakistaanse luchtmacht, strookt niet met de verklaring die een Amerikaans onderzoekteam aan de ramp heeft gegeven, voegde de functionaris eraan toe. Een ge zamenlijk rapport over de ramp wordt binnenkort verwacht. De defensieman bevestigde dat Zia UI Haq tien dagen van tevoren werd gewaarschuwd voor repre saille-acties, omdat hij doorging het Afghaanse verzet te steunen. De eerste onderminister van bui tenlandse zaken van de Sovjetunie, Vorontsov, zou de waarschuwing persoonlijk hebben overgebracht aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Matlock. Vincennes Video-opnamen van het neer schieten van de Iraanse Airbus door de Amerikaanse oorlogsbo dem Vincennes zijn vrijdagavond op het Amerikaanse televisiesta tion NBC getoond. De opnamen waren vervaardigd door een came ra-team van de Amerikaanse mari ne dat zich aan boord van de Vin cennes bevond. Volgens NBC was de bemanning "verbijsterd en plechtig ernstig" nadat duidelijk was geworden dat een passagiers toestel uit de lucht was geschoten. vs Ongeveer 55.000 mensen hebben zaterdag in Washington gedemon streerd voor volledige gelijkheid van blank en zwart. De demonstra tie was een herdenking van de his torische mars op Washington on der leiding van wijlen dominee Martin Luther King, precies 25 jaar geleden. De demonstranten wer den aangevoerd .door Jesse Jack son, de Democratische presidents kandidaat Dukakis en de weduwe van King. sein-gevangenis 83 gevangenen werden gedood. In Rangoon zijn een groot aantal hoge partijfunctio narissen ondergedoken nadat de huizen van enkele leden van de partijtop door een woedende me nigte was aangevallen. Westerse diplomaten meldden dat de situatie in het hele land een toestand van complete anarchie nadert en dat rekening wordt ge houden met ingrijpen van het le ger. Een militaire coup zou slechts een kwestie van tijd zijn. De vraag is alleen welke kant de militairen zullen kiezen. Blijven zij het huidi ge regime steunen, kiezen zij de zij de van de dissidente generaals of zullen zij zelf naar de macht grij pen? door Bob Mantiri Volgens deze diplomaten is in de legertop een conflict aan de gang tussen de generaals die loyaal zijn aan Ne Win en andere opperofficie- ren die het inschakelen van militai ren bij het onderdrukken van het volksprotest scherp hebben afge keurd. Ex-minister van defensie en voormalig legerchefstaf, generaal Tin Oo. heeft president Maung Maung opgeroepen af te treden en de macht over te dragen aan een neutrale interim-regering die er op moet toezien dat er een meer-par- tijen democratie komt en algemene verkiezingen. Generaal Aung Gyi zei gisteren dat het land 'op de rand van anar chie' staat en dat er geen tijd meer is te verliezen. "De regering moet snel handelen en het volk demo cratie geven", aldus Aung Gyi. In Mandalay, de tweede stad van het land, hebben gisteren honderd duizenden mensen vreedzame de monstraties gehouden. De demon stranten hadden over de hele stad 30 hoofdkwartieren opgericht, van- waaruit de protestmarsen werden georganiseerd. Gisteren verzamelden zich voor de universiteit van Rangoon dui zenden studenten waar zij de her oprichting bekendmaakten van de Algemene Burmese Studenten Vakbond, die in 1962 na de staats greep van generaal Ne Win, werd ontbonden. De studenten kondig den ook aan dat de universiteit vanaf vandaag weer open is. De studenten hebben een voorlopig uitvoerend bestuur gekozen onder leiding van Min Ko Naing. Er is echter weinig over deze studenten leider bekend. Intussen zijn na een staking van drie dagen gisteren weer kranten verschenen. De journalisten had den hun werk neergelegd uit pro test tegen de beperking van de persvrijheid. Zij gingen gisteren weer aan het werk nadat zij de ga rantie hadden gekregen, dat zij niet zouden worden gecensureerd. Ook vandaag gingen weer tienduizen den Burmanen de straat op om de mocratisering te eisen. PARIJS - De Nederlandse militai ren die sinds vorig jaar op Franse bodem oefenen in het militaire kamp van Mourmelon hoeven waarschijnlijk niet langer bang te zijn er in de buurt te worden ver moord. Op het moment dat vorige zomer bekend werd dat Neder landse soldaten van dit ruige kamp voor tankoefeningen ten oosten van Reims gebruik zouden maken, waren er al zeven Franse recruten op weg naar huis spoorloos ver dwenen. En nog op 9 augustus vo rig jaar werd het lijk opgegraven van een Ierse lifter, waarvan de kampeerspullen in de buurt van Mourmelon werden teruggevon den. De arrestatie van onderoffi cier parachutist Pierre Chanal zal deze lugubere raadsels uit de we reld helpen, zo meent de gendar- door Rudolph Bakker Pierre Chanal is een zwijgzame reus van 1.90 meter. Sinds de herfst van 1977 was hij, tot eind '86, in het kamp van Mourmelon als in structeur gestationneerd. Bij zijn arrestatie was hij adjudant-onder officier in Fontainebleau. Chanal leefde een afgezonderd leven in een caravan en het was in deze ca ravan dat de gendarmerie vorige week een vastgebonden Hongaar se lifter bevrijdde, die met horten en stoten kon uitbrengen dat hij door een voor hem anoniem geble ven man twintig uur lang met zwe pen en kettingen was bewerkt en seksueel was misbruikt. De para werd in Fontainebleau aan een eerste reeks verhoren on derworpen, waarbij hij uitblonk door een absoluut zwijgen. Men kon slechts vaststellen dat de 80 kilo wegende houwdegen tijdens zijn commando-opleiding een sta ge had gelopen in het zich verzet ten tegen verhoren. Toch vond de gendarmerie in de caravan niet al leen een mannenslip van hetzelfde model en hetzelfde merk zoals de Ierse jongen die droeg toen zijn lijk vorig jaar werd opgegraven, maar er was ook een video- op Chanal de martelingen van de Hongaarse lifter had vastgelegd. Chanal had de video-camera in 1980 gekocht, dat was kort voor de eerste verdwijningen uit Mour melon werden geconstateerd. Tussen januari '80 en augustus '81 verdwenen de eerste drie recru ten spoorloos, nadat ze op weg naar huis een lift hadden genomen en dat terwijl de kampleiding het aan houden van de eerste de beste au tomobiel ten sterkste had afgera den. De conclusie is dan ook dat deze lifters-op-weg-naar-de-dood mee waren gereden met een chauf feur die ze goed kenden. En het was hun instructeur Pierre Chanal. die in die dagen net als zij om 18.00 uur verlof kreeg en met zijn campingwagen het kamp verliet. de dicatie opgeleverd: de knoop in het touw waarmee hij was gewurgd leek buitengewoon veel op de knoop die de Franse commando's tijdens hun opleiding leren te leg gen. Chanal was het vijfde kind uit een gezin van zeventien. Zijn vader was alcoholist. Nadat de jongen in '77 het ouderlijk huis verliet, keer de hij er niet meer terug en liet hij ook nooit meer iets van zich horen. Met zijn grootste hobby, de vliege rij en het parachute-springen, werd hij beroeps-soldaat en stond hij in het leger bekend als hard voor zijn ondergeschikten, maar opvallend vriendelijk jegens kleine jongetjes. Zijn weinige vrienden in het kamp van Mourmelon kunnen zich niets kwaads over hem herinneren. En niemand stelde er zich al te veel vragen over Chantals geheimzinni ge escapades met de camping-car. De gendarmerie denkt weken, zoniet maanden, nodig te hebben om alle verbindingen na te gaan tussen Chanals verplaatsingen en de dood van de acht slachtoffers. Intussen twijfelt niemand er meer aan of de pathologische paratroo per. die nu al de bijnaam 'Rambo' gekregen heeft, de dader is. En daarmee is de rust in het kamp van Mourmelon tot nader order terug gekeerd. Kinderen spelen rondom een uitgebrande vrachtwagen in Belfast die tijdens de vele ongeregeldheden van het afgelopen weekeinde in vlammen opging. <f0t0 anp> BELFAST (AP) - Noordierland heeft een ongekend gewe weekeinde doorgemaakt met r dan 200 incidenten na de uitleve ring door de Ierse republiek aan de Britse autoriteiten van de activist Robert Russell van het verboden Ierse Republikeinse Leger IRA. In totaal raakten 15 mensen gewond, maar niemand was er ernstig aan toe. Zaterdag tegert middernacht wa ren er 193 aanvallen tegen de poli tie, 23 schietpartijen, 17 bomaan slagen en 56 diefstallen van voer tuigen genoteerd. Auto's, bestel wagens en bussen werden in brand gestoken, opgeblazen of volgestopt met bommen en namaak-bommen. De politie zei dat 44 woningen en bedrijven waren beschadigd en dat in het politiebureau New Barnsley in west-Belfast 30 tot 40 kogelgaten werden aangetroffen. De eerste bommen explodeer den enkele uren na de uitlevering van Russell, die in Noordierland de Golf van geweld na uitlevering ÏRA-activist Enkele honderden demonstran ten. onder wie Gerry Adams, de voorzitter van de politieke arm van het IRA, Sinn Fein, hadden zich za terdagochtend in de druipende re gen verzameld bij het dorpje Carri- ckarnon, nog net aan de Ierse kant van de grens bij de weg van Dublin naar Belfast, om te proberen de uit levering te voorkomen. Een deel van de demonstranten had een menselijke blokkade op het wegdek gevormd. Eveneens aanwezig was een omvangrijke po litie- en legermacht. Het konvooi met Russell arriveerde ter plekke om 06.15 uur plaatselijke tijd. Op ongeveer 300 meter afstand van de demonstranten hield het konvooi halt om plotseling met grote snelheid via de berm uit het zicht te verdwijnen en op een onbe kende plek naar de overkant van de grens te rijden. Daar werd Rus sell overgedragen aan de Noordier- se politie en per helikopter naar het 50 kilometer verderop gelegen Lis- burn gevlogen. De 30-jarige Russell ontsnapte in september 1983 samen met een aantal andere IRA-leden uit de Noordierse Maze-gevangenis. Hij was veroordeeld tot 20 jaar cel we gens een poging tot moord op een politieman. Hij vluchtte naar Ier land, werd in 1984 in Dublin in de kraag gevat en was sindsdien in een juridische strijd gewikkeld om uitlevering aan Noordierland tegen te houden. MANILA (GPD) - Het Filipijnse leger is in de hoogste staat van alarm gebracht in verband met ge ruchten over een op hand zijnde staatsgreep tegen president Aquino. Aquino is echter niet van plan om haar voorgenomen officië le bezoek aan Brunei af te gelasten. Haar woordvoerder verkaarde dat zij, volgens plan, zou vertrekken. Precies een jaar geleden over leefde president Aquino een staats greep van rechtse militaire rebel len onder leiding van de nog steeds voortvluchtige kolonel Honasan. Bij deze coup, waarbij tenminste 2.000 militairen waren betrokken, kwamen 53 mensen om het leven en werden 300 anderen gewond, onder wie de enige zoon van de pre sident. De geruchten over een coup vie len samen met de oprichting van een nieuwe oppositie-coalitie in Manila onder leiding van vice-pre sident Laurel, senator Enrile en Marcos-loyalist Tolentino. Enrile en Tolentino waren betrokken bij mislukte staatsgrepen tegen Aquino. De Unie voor Nationale Actie (UNA) wordt gevormd door zes partijen, waaronder de vroegere partij van Marcos, KBL (de Nieuwe Maatschappij). De vice-voorzitter van de UNA, senator Enrile, stelde Laurel voor als de "nieuwe presi dent van de Filipijnen". De 59-jari- ge Laurel heeft enkele weken terug president Aquino beschuldigd van politiek wanbestuur en corruptie in haar regering. In een brief raad de Laurel de president aan om af te treden en verkiezingen uit te schrijven. Laurel gaf haar tot einde deze maand de tijd. Aquino wees echter de beschul diging van de hand. Tijdens een herdenking van de moord op haar echtgenoot vijfjaar geleden, zei de president, dat zij een "contract heeft met God om het land weer op te bouwen en de vrede te herstel len". Op de achtergrond speelt nog mee, de mogelijkheid dat ex-presi dent Marcos via een juridische kunstgreep zijn come-back maakt. Het is namelijk niet uitgesloten, dat de rechtbank toestaat dat Mar cos voor de Filipijnse rechter zich zelf mag verdedigen tegen de be schuldiging van corruptie, die door een van zijn voormalige minister tegen hem is ingebracht. Wanneer Marcos eenmaal in Manila is, wordt hij voor Aquino een veiligheidsri- sisco. De bezorgdheid over zijn te rugkeer manifesteerde zich afgelo pen week door een diepe val van de peso en van de aandelenkoersen op de effectenbeurs van Manila. Marcos kan met de miljarden dollars die hij op de Zwitserse en andere banken heeft, het president Aquino erg moeilijk maken. Hij kan een eigen leger op de been brengen met de hulp van de voort vluchtige militaire rebellen of de oppositiepartijen financieren. Aquino geniet echter nog popu lariteit en het vertrouwen van het volk. Een recente peiling onder 2.000 mensen wees uit dat 69 pro cent haar onvoorwaardelijk steunt. Zo'n 57 procent sprak hun vertrou wen uit in minister van defensie Ramos, 45 procent in vice-presi dent Laurel, 33 procent in senator Enrile, 21 procent in Marcos en 13 procent in de militaire rebel Ho- ADVERTENTIE WARSCHAU (GPD) - De Poolse partijleider generaal Jaruzelski heeft aan het slot van een extra ver gadering van het centraal comité van de Communistische Partij de oprichting van een Raad van Natio nale Verzoening voorgesteld om het hoofd te beiden aan de politie ke, economische en sociale crisis in zijn land. De vraag die gisteren in Warschau overheerste was of Soli- dariteitsleider Lech Walesa bereid is deel te nemen aan een „rondeta felgesprek" tussen de Poolse auto riteiten, vertegenwoordigers van maatschappelijke groeperingen en individuele Polen, die aan de op richting van deze Raad moet voor afgaan. Jaruzelski zei dat partij en rege ring „open staan voor elk redelijk voorstel", dat Polen uit de econo mische problemen en daarmee ge paard gaande sociale spanningen kan helpen. Voorwaarden vooraf worden niet gesteld aan de deelne mers, zo zei Jaruzelski. Hij voegde er echter aan toe, dat er twee soor ten oppositie zijn: een constructie ve en een destructieve. Die laatste wil zich niet aan de Poolse wetten houden en wil niet binnen het soci- Evenals regeringswoordvoerder Urban liet de secretaris van het centraal comité, Majka, een rook gordijn hangen over de vraag of Walesa pas aan gesprekken kan deelnemen wanneer de staking op de Lenin-scheepswerf is beëin digd. „Zo lang iemand deelneemt aan een illegale staking is die vraag moeilijk te beantwoorden", aldus Majka. binnenkort start in Alphen a/d Rijn en Leiden de cursus CAFÉBEDRIJF. Deze opleiding duurt 10 wekelijkse lessen van elk 2V2 uur De totale cursus- kosten bedragen 295,- en men kan zich nog aanmelden. Voor hen die de komende wintermaanden zinvol willen besteden én een ri)kserkend diploma willen behalen, bestaat de mogelijkheid om deel te nemen aan deze beslist niet saaie cursus. Een vooropleiding is niet nodig en het examen is op 5 jan. 1989. De cursus wordt vaak zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens een eigen horecabedrijf(je) te beginnen Er is een groot tekort aan gediplomeerd per soneel in de horeca. De lesstof bevat o.a. bier, wijn, hygiëne en apparatuur. De lessen worden levendig gebracht met o.a. dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook bezoekt men gezamenlijk een brouwerij. Met het diploma kan men zelfstandig een café. petit-restaurant. disco etc. beheren. Voor een gratis brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onder wijs 076-710078. 'Vliegshows nee', 'Duikvluchten zijn doodsvluchten', 'Boycot Ram stein', 'Stop het laagvliegen', 'Geen show met dodelijk wapentuig'. Ze stonden met enkele tientallen bor den langs de toevoerwegen naar Europa's grootste militaire vlieg basis Ramstein bij Kaiserslautern. door Hans Hoogendijk Groenen, sociaal-democraten, le den van de evangelische kerk, milieugroepen en mensen uit dor pen die al vele jaren worden geteis terd door het oorverdovende la waai van oefenende straaljagers, die op een hoogte van 75 meter over hun huizen donderen. Maar ze waren als roependen in de woes tijn. Honderdduizenden trokken naar Ramstein om te genieten van de halsbrekende toeren die de mili taire stuntvliegers uithaalden. Ze kwamen niet omdat de christen democratische regering van de deelstaat Rijnland-Pfalz hen had opgeroepen hun verbondenheid met de Amerikaanse stijdkrachten te demonstreren, maar gewoon uit nieuwsgierigheid. De traditionele open dag van Ramstein begon zoals gebruikelijk met een verbroedering tussen Amerikanen en Duitsers bij bier en worst. Het weer was prachtig en de stuntvliegers lieten zich van hun spectaculairste kant zien. De Itali aanse Freggi Tricolori vormde om iets over half vier het sluitstuk. Het eskader kwam, groene, witte en ro de kleuren spuwend, laag over. Een perfecte show, totdat de vleu- gelpunten van twee toestellen el kaar raakten. Als een enorme vuur bal kwam één van de vliegtuigen tussen de verbijsterde toeschou wers terecht. Brand, paniek, gegil van brandende mensen. Twee ca merateams legdn de dramatische beelden vast. Later aangekomen fotografen en journalisten werden geweerd. Sensatiezoekers werden door de Amerikaanse militaire po litie hard aangepakt. 'De show is over', maar de verschrikkelijke eindbalans kan nog niet eens wor den opgemaakt. Wel werd in eén klap het gelijk van die kleine demonstrerende groep buiten de poorten bewezen: een luchtvaartshow is levensge vaarlijke waanzin. Natuurlijk zullen nu de politici zich over de zaak buigen. Vanzelf sprekend komt er een onderzoeks commissie in het parlement. De discussie over de zin of onzin van dit soort spectaculaire evenemen ten en over de militaire oefenduik vluchten zal opnieuw in alle hevig heid losbarsten. De Westduitse oppositie eist al sinds tijden een totaal verbod van oefengevechten boven bewoonde streken. De pas benoemde minis ter van defensie, Rupert Scholz, wil er niets van weten. Hij zegt dat het aantal vluchten tot het absolute minimum is beperkt. De tegen standers bestrijden dat. Zij verwij zen naar de ruim 300.0Ö0 duik vluchten die piloten uit de Vere nigde Staten, Groot-Brittannié, België, Canada, Westduitsland en ons land jaarlijks uitvoeren. Dag in dag uit razen ze vlak over bossen en Het moment waarop het brandende Italiaanse toestel zich in de menigte boort. dorpen. In zeven speciale gebieden mogen ze zelfs 75 meter laag vlie gen. Het lawaai van hun toestellen verstikt al het andere geluid. Op topdagen worden de bewoners van deze streken 150 tot 200 keer per dag opgeschrikt door een straalja ger die volslagen onverwacht ver schijnt, een strategisch doel 'aan valt', meestal de kerk, en met ex plosief geweld bijna loodrecht op trekt om in de verte te verdwijnen. Hier wordt bij een snelheid van 850 kilometer per uur de 'voorwaardse 1 de alliantie geoe- De militaire strategen zeggen dat deze oefeningen een levensnood zaak zijn voor de NAVO om de ver dedigingsstrategie optimaal te kunnen houden, de tegenstanders vinden het moordende waanzin. Zij proberen met burgerinitiatie ven en juridische procedures deze voortdurende marteling van geest en lichaam aan banden te leggen. Ze neigen ook tot harde acties. Eni ge tijd geleden verscheen in een kleine krant de volgende adverten tie: 'Burgerinitiatief zoekt goed on derhouden vierloops luchtafweer geschut'. De telefoon stond rood gloeiend, niet omdat de mensen zo'n ding in de schuur hadden staan, maar omdat ze geld wilden geven om er éen aan te schaffen. Vooral voor deze 1 het algemeen vredelievende zielen, die ook niets tegen de NAVO heb ben, zijn vliegshows zoals in Ram stein een pure provocatie omdat daar ten gerieve van honderddui zenden nieuwsgierigen gedemon streerd wordt, waartoe de vliegers in staat zijn. Maar de verantwoor delijke autoriteiten waren doof voor hun protest. Nu, na de cata strofe van Ramstein zullen er hoogstwaarschijnlijk geen shows meer plaatsvinden en zal de discus sie over de militaire duikvluchten een nieuwe, misschien wel beslis sende, ronde ingaan. Boven die discussie hangen de onuitwisbare beelden van de tragedie in Rijn land-Pfalz.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5