'Nederlandse' behandeling voor Westduitse verslaafde Soldaat in Ulster ligt altijd in de vuurlinie Reportage Minister ldest voor therapie in plaats van straf Niet protesteren tegen film, maar gewoon negeren MAANDAWWTJGUSTÜ^98? BONN De Westduitse minister voor gezondheid, Rita Sussmuth, wil de afwijzende houding van de regering ten aanzien van methadon heroverwegen. Verder kondigde zij aan dat het budget van zes miljoen mark voor een model programma ten behoeve van verslaafden die een therapie willen ondergaan, zal worden opgevoerd. Sussmuth zal 2,5 miljoen extra vrijmaken voor ambulante hulp, waarbij ook ex-verslaafden zullen worden ingezet. Ook wil zij in het ka binet een lans breken voor het principe 'therapie in plaats van straf. Het aantal doden door drugs in Westduitsland stijgt snel. Terwijl er in heel 1987 442 mensen overleden aan de gevol gen van harddrugs, zijn er alleen in de eerste zes maanden van dit jaar al 281 doden gevallen. Nog bedreigender is de uitbreiding van aids onder en door junkies. door Hans Hoogendijk Opvallend is dat Sussmuth genu anceerder is gaan denken over het gebruik van methadon. Tot voor kort voelde zij. daarin gesteund door de georganiseerde medici, niets voor deze therapie. Gevreesd wordt dat junkies die methadon gebruiken toch heroine proberen te bemachtigen om de ontbreken de kick te krijgen. Prostitutie en criminaliteit zul len er niet door dalen en wie deze alternatieve drug neemt, is volgens de opvatting van Bonn, ook in staat de traditionele drugsvrije therapie te volbrengen. Voornaamste be zwaar van de tegenstanders is ech ter dat de patient niet gezond wordt, maar met methadon slechts op chemisch wijze kalm wordt ge houden. Duivelse cirkel Sussmuth is na een tiendaagse verkenningsreis door de VS tot an dere gedachten gekomen. Zij is niet de enige bij wie de schellen van de ogen zijn gevallen. Haar par tijgenoot en minister van gezond heid in Nedersaksen, tot voor kort een fervent tegenstander, wil nu de behandeling van junkies met me thadon ondersteunen. Hij wil voor komen dat steeds meer verslaafden zich door de injectienaald met aids besmetten: "De duivelse cirkel van verslaving en criminaliteit om aan geld te komen voor drugs moet worden doorbroken". In de door de sociaal-democra ten geregeerde deelstaat Noor- drijn-Westfalen loopt sinds drie maanden een methadon-program- ma voor 28 uitgekozen spuiters. Ook in Hamburg, West-Berlijn en het Saarland worden voorbereidin gen getroffen voor een experiment met methadon. Voornaamste doel stelling: verslaafden worden uit de drugsscene gehaald, de dwang om elke dag aan geld te komen voor de volgende shot vervalt, sociale rela ties kunnen weer worden opge bouwd en daardoor wordt de kans op een normaal maatschappelijk functioneren groter. De proef in Noordijn-Westfalen lijkt veelbelovend. In Essen, Düs- seldorf en Bochum, binnenkort ge volgd door Keulen en Bielefeld, krijgen de speciaal uitgezochte ver slaafden elke dag hun portie me thadon. Zij staan onder strenge medische controle. Elke dag moe ten ze onder meer urine inleveren opdat kan worden onderzocht of ze niet heimelijk andere drugs heb ben gebruikt, hetgeen niet alleen levensgevaarlijk is. maar ook het onmiddellijke einde van de thera pie betekent. Het zijn in feite hopeloze geval len. Zij zijn geselecteerd uit hon derden aanvragers. De criteria waaraan zij moesten voldoen zijn niet mis. Ze moeten al zeer lang verslaafd zijn, minimaal 22 jaar zijn. minstens twee mislukte droogleggingstherapieen achter de rug hebben of eenmaal een thera pie hebben afgebroken en besmet zijn met het aids-virus. In gesprek ken blijkt dat ze zich uitverkoren voelen, ze zijn er heilig van over tuigd het ergste te hebben gehad. Professor Marcus Gastpar, die het experiment in Essen begeleidt. is minder optimistisch. Voor hem gaat het om "een hoogst gespeciali seerde behandelingsvorm voor ernstig zieke patiënten". Hij defini eert het 'wondermiddel' methadon als laatste mogelijkheid voor bijna opgegeven verslaafden. Methadon, of polamidon, zoals het in West duitsland heet, is per slot van reke ning een synthetisch opiaat dat in de Tweede Wereldoorlog door Hoechst werd ontwikkeld als goed koop, sterk pijnstillend middel. De uitverkorenen kunnen er al leen maar lyrisch over praten. Na tuurlijk brengt methadon niet de 'kick' van heroine, maar ook de ontwenningsverschijnselen waar mee ze bij de onthoudingstherapie te maken hadden, blijven uit. Geen 'cold turkey', geen kippevel, geen koud zweet, geen diarree en geen zelfmoordpogingen meer. Belang rijker vinden ze echter dat die eeu wige jacht naar geld voorbij is. Een gemiddelde verslaafde heeft tussen de 400 en 600 gulden per dag nodig. Alleen door prostitutie en diefstal kunnen ze aan dit bedrag komen. En dan de ellende om op tijd aan het spul te komen, de altijd aanwezige angst voor de politie, voor aids en voor de kans op een shot waarmee gerotzooid is. Sinds drie maanden ontdekken deze mensen de wereld opnieuw. Een van hen beleefde voor het eerst in 20 jaar weer een zonsop gang, een ander kan beeldend ver tellen over zijn eerste boswande ling na vele jaren. Zij praten alle maal opgewonden en verbaasd over de charme van het dagelijks ontbijt, het lezen van de krant, de aankoop van een kledingstuk en het gevoel eindelijk weer een paar centen op zak te hebben, zonder dat die direct aan drugs moeten worden uitgegeven. Levenslang "Ze moeten opnieuw leren leven. Ze moeten leren op een bepaalde tijd op te staan, hun dag in te delen, hun uitgaven te spreiden en nog oneindig veel meer. En ze moeten weten dat de maatschappij echt niet staat te springen om ze weer op te nemen", vertelt een medewerker van het Drugs Adviesbureau, dat in nauwe samenwerking met de artsen van het ministerie van ge zondheid in Düsseldorf, de voorge schreven en onmisbare psycho-so- ciale begeleiding uitvoert. Want ondanks het optimisme van de pa- op. De experts in Noordrijn-Westfa- len hopen dat eenderde van hun proefpatiënten binnen enkele ja ren zonder drugs kan leven en dat mogelijk ook een derde met be hulp van methadon weer sociaal geintegreerd kan worden, maar wel levenslang afhankelijk van dit middel blijft. Dr. Hans-Joachim Boschek. die in Düsseldorf het ex periment begeleidt zei in een vraaggesprek: "Wij zijn overal in het defensief in de strijd tegen drugs. Methadon is weliswaar ook een verslavend middel, maar het biedt een kans verslaafden te hel pen en het beschermt hen tegen aids. De patiënten hebben dankzij methadon hun hoofd vrij om over hun situatie na te denken". Hoewel het er nu op begint te lij ken dat na de doorbraak in Noor dijn-Westfalen andere deelstaten en Bonn hun sceptische houding tegenover methadon zullen corri geren, is de kritiek niet verstomd. Dr. Walter Kindermann van de se- mi-officiële therapeutische organi satie Jeugdadvies en jongerenhulp in Frankfurt: "De argumenten van de meeste politici zijn hypocriet. Ze hebben eerst de drugs illegaal gemaakt en beklagen zich nu over de daardoor ontstane criminaliteit. Ze geloven echter de steen der wijzen te heb ben gevonden: we nemen eenvou dig een drug die bij Hoechst is ont wikkeld en verdelen die. En nu de idiote situatie in de praktijk: er wordt iemand gearresteerd, omdat hij tien gram hasj op zak heeft, maar een deur verder krijgt een an der een zwaar opiaat, namelijk me thadon, gratis en onbestraft van de staat. Ik ben bang dat er met me thadon een alibiprogramma ont staat, waardoor alle andere thera pieën verdwijnen". Medicijn Kindermann verder: "Wat van de methadonpatiënt aan orde en disci pline wordt gevraagd staat in totale tegenspraak tot de natuur van een harde junkie. Als deze werkelijk tot alles, inclusief methadon bereid is, kan ik ook een drugsvrije thera pie met hem volbrengen". Kinder mann vindt wel dat methadon in bepaalde gevallen kan helpen, maar "als ik de verhalen hoor, zien Het aantal doden door drugs in Westduitsland stijgt snel. Alleen in de eerste zes maanden van dit jaar zijn er al 281 doden gevallen. Nog bedreigender is de uitbreiding van aids. Omdat streng straffen alleen geen uitzicht biedt op proeven genomen met methadon (foto ANP) de meesten het als een medicijn te gen de verslaving. En dat is het be slist niet. Methadon is een harde drug". Een van de verslaafden, die het geluk heeft in het methadonpro- gramma van Noordrijn-Westfalen te zijn opgenomen, vindt het pro gramma veel te kleinschalig: "Bui ten is iedere verslaafde voor ons een gevaar. Ze vragen of we me thadon voor hen hebben of ze bie den ons heroine aan. Trouwens zonder aids waren ze nooit met de ze proef begonnen". De verantwoordelijke politici ontkennen niet dat de zorg voor de verspreiding van aids mede voor deze bescheiden doorbraak heeft gezorgd. Veel verslaafden en hulp verleners hopen op een rigoreuze uitbreiding van het methadonpro- gramma. Het zou ook een uitweg kunnen betekenen voor de duizen den junks die op de vlucht voor de bikkelharde vervolging in eigen land, hun toevlucht bij ons zoeken. Velen van hen denken dat Am sterdam een paradijs is waar ver slaafden als zieken worden gezien en daarom niet worden vervolgd. Eenmaal aangekomen, ontdekken ze dat de hoofdstad alles- behalve een paradijs is en dat ze er bijna net zo worden opgejaagd als thuis. Ze leven van diefstal en prostitutie om aan voldoende geld te komen voor hun dagelijkse heroinebehoefte. De helft van de heroine-hoertjes is inmiddels met aids besmet. Maar ze willen liever in Nederland kre- peren dan thuis in de cel belanden, zeggen hulpverleners. Gevangenis Tussen de Westduitse en Neder landse autoriteiten bestaat sinds kort een tamelijk nauwe samen werking op drugsgebied. De pro vincie Westfalen-Lippe in Nooh- drijn-Westfalen heeft twee sociaal werkers naar Amsterdam gestuurd om de terugkeer van junks voor te bereiden. Eenvoudig is dat niet. Een van de hulpverleners: "De meesten zijn naar Amsterdam ge- vlucht, omdat hen bij ons de gevan genis wacht. Als ze terug willen, zijn er een aantal handicaps. In de eerste plaats moeten de arrestatie bevelen ingetrokken worden. In de tweede plaats moeten we een the rapieplaats zoeken en een instantie die de kuur betaalt. Het belangrijk- j ste is echter, dat er in Duitsland iets I veranderd, dat de mensen niet j meer worden gecriminaliseerd en i dat de wet op de verdovende mid- delen wordt aangepast. De mees- ten willen wel terug als er maar al- i ternatieven zijn voor de harde ont- wenning of de cel. Helpen in plaats van straffen, moet het motto wor- den". Na de voor Duitse begrippen j moedige stap van Noordrijn-West falen breekt bij steeds meer politici het besef door dat met hoge gevan genisstraffen alleen, het drugspro- I bleem nooit effectief kan worden aangepakt. BELFAST - "Mijn kleine meid van vijf begrijpt niet wat ik haar altijd weer duidelijk probeer te maken - nooit tegen iemand zeggen dat pappie soldaat is". Weggedoken achter in een gepantserde terrein wagen die patrouilleert in de dode lijke achterstraten van Belfast, haalt de soldaat fatalistisch de schouders op, aanvaardend dat hij zich constant in de vuurlinie be vindt. Hij is lid van het Ulster De fence Regiment (UDR), het groot ste regiment in het Britse leger, verantwoordelijk voor 85 procent van het patrouillewerk in de ver scheurde provincie Noordierland. Het afgelopen weekeinde was het weer goed raak. Bij wijze van protest tegen de uitlevering door Ierland aan de Britse autoriteiten van Robert Russell, een 30-jarige IRA-activist die in Noordierland uit de gevangenis was ontsnapt, spoelde een golf van geweld door de straten van Belfast. Pas vanmor gen keerde de rust enigszins terug, na twee dagen van tientallen bom aanslagen, schietpartijen en rellen en het in brand steken en opblazen van bussen, bestelwagens en au to's. De meeste officieren van het 6.500 man sterke UDR-regiment zijn afkomstig van het Britse vaste land. De manschappen zijn Noor diers, in een onderdeel dat voor 55 procent bestaat uit deeltijdsolda ten, het volmaakte 'zachte' doelwit voor de guerrilleros van het Ierse Republikeinse Leger, dat Groot- brittannië uit Ulster weg wil heb ben. Protestanten Er is een grimmige statistiek over het bataljon van Belfast: van de 177 UDR'ers die sinds de op richting van het korps in 1970 zijn vermoord, waren 134 op het ogen blik van hun dood burger. Zij wa ren aan het werk als postbesteller, accountant en elektricien, gemak kelijk af te zonderen mannen in hechte, naar komaf ingedeelde ge meenten. De regimenten die de rest van het Britse leger vormen hebben 410 man verloren sinds de eerste in 1969 naar Noordierland werden ge stuurd. Vorige week zaterdag wer den in eën slag acht van hen ge dood toen het IRA een bomaanslag op hun bus pleegde in de buurt van Omagh, op 90 kilometer ten westen van Belfast. Het UDR bestaat vrijwel geheel uit protestanten en het grotendeels plaatselijke korps wordt in het al gemeen hardgrondig verwenst door de Iers-nationalistische ge meenschap. Gematigder katholie ke politici vinden dat het ontbon den moet worden. Dit jaar zijn tien r UDR gedood. De laatste die stierf werd uit een schoenenwinkel in Belfast gesleept en voor de ogen van vrouw en tweejarig dochtertje doodgeschoten. De boeren in Noordierland bewerken hun land met een pistool in de achterzak Een loodgieter draagt een kogelvrij jek. Misschien wordt hij die avond, als deeltijdsoldaat, tot doelwit uit gekozen. De soldaat van Belfast, een wijs geworden man wiens ogen voort durend op zoek zijn naar.de sluip schutter op het dak: "Er zit altijd een gat in je pantser. Je neigt ertoe om te denken dat het jou niet zal overkomen. Maar je bent 's mor gens een keer laat en vergeet onder je auto te zoeken naar een bom. Je moet je vrouw naar de deur sturen wanneer er gebeld wordt. Je moet uit het bovenraam kijken wie er staat." Vrouwenkorps Ook op patrouille is een lid van de 'Green Finches', het vrouwen korps van het UDR. De gescheiden moeder van twee in het Britse leger dienende zoons zegt: "Bij elke do de in het korps neemt je vastbera denheid toe om verder te gaan. Als je er teveel over piekert wordt het moeilijk. Ik sloot me er bij aan om dat ik iets voor mijn land wilde doen. Nu is het zo dat ik er plezier aan beleef." Een hoge officier uit Grootbrit- tannié schildert hoe onmisbaar de kennis van de plaatselijke omstan digheden van de UDR'er kan zijn tegen een vijand die opgaat in de plaatselijke gemeenschap en die er voor zijn steun op terugvalt. "Deze jongens zijn met de terroristen op gegroeid. Het is daar een jungle. Toen ze nog kinderen waren gooi den ze elkaar met stenen." zegt hij. Omdat maar 3 procent van de UDR-soldaten uit de katholieke delen van Noordierland komt, heeft het korps volgens Seamus Mallon, een leider van de gematig de katholieke Sociaal-Democrati sche en Arbeiderspartij (SDLP), niet het respect van de katholieke gemeenschap verdiend. "De mees ten zien het als deel van het pro-, bleem, niet als de oplossing." Zestien UDR-leden zijn veroor deeld wegens moord en de hoge of ficier geeft toe: "Er zitten rotte ap pelen in de mand. Wij moeten schoon schip maken. We moeten witter dan wit zijn." Dappersten In de schilderachtige landschap pen van het graafschap Antrim, waar guerrilleros van het IRA hun wapens verbergen, steekt een Brit se officier de loftrompet van de weinige katholieken die iri het UDR dienst doen. "Zij zijn echt de dappersten onder de dapperen. Zij moeten het naar de kerk gaan waarschijnlijk'opgeven en hun kin deren waarschijnlijk op protes tantse scholen doen," zegt hij. De patrouille passeert een onder komen brug waar soldaten de week tevoren onder de afbrokke lende bogen twee verborgen vuur wapens vonden. De terreinwagen remt piepend op een recht stuk weg en zet een barricade op om personenauto's en bestelwagens te doorzoeken, altijd op zoek naar wa pens die Belfast of Londonderry binnengesmokkeld worden. Twee soldaten hurken tegenover elkaar in de berm, klaar om te schieten en om eë'n ketting met pie ken over het wegdek te trekken wanneer iemand weigert stil te staan. De korporaal, iemand die er trots op is'dat hij als UDR'er een soort psychiater in zijn vak gewor den is, zegt: "De meeste echte ter roristen zijn brutaal als de beulen Hoe aardiger ze zijn, des te voor zichtiger moet je wezen. De mobiele barricade is gauw weer ipgeladen. De kans is groot dat deze hoek van Antrim nooit meer daarvoor uitgekozen wordt, want, zegt..de korporaal met een grimmige blik over zijn schouder, "in een gewoonte vervallen is fa taal. Dan ligt er de volgende keer dat we komen een bom achter die muur daar." Publieke protesten en demon straties tegen de film 'De laatste verzoeking van Christus' kun je beter achterwege laten. Die leve ren alleen maar meer publiciteit op en wakkeren het bezoek aan de film alleen maar aan. Het best kun je de film gewoon negeren. Daartoe heeft de voorzitter van de rooms-katholieke bisschop penconferentie van Engeland en Wales, kardinaal Basil Hume, al le rooms-katholieken en "dege nen die zich bekommeren om het christelijk geloof' opgeroe pen. "Aan degenen die van de openbare vertoning van de film profiteren moet op kalme, maar krachtige wijze worden getoond dat wij de film afkeuren". De Britse kardinaal ging uit van het oordeel van een groep ge lovigen onder leiding van het hoofd van het rk bureau voor de media, monseigneur George Leonard, die de film tijdens een besloten voorstelling had gezien. "De film", zegt Hume, "geeft een beeld van Jezus' leven dat voort durend ingaat tegen het beeld dat door de vier evangelisten wordt geschetst. De verleidings scène aan het slot is misschien niet godslasterlijk, omdat ze dui delijk fantasie is, maar ze bevat wel elementen die gelovigen zul len kwetsen en hun woede zullen opwekken". Bisschop John Taylor van St. Albans, een van de vier angli- bisschoppen die de film hebben gezien, zei dat het ver haal wordt ontsierd door "histo rische onjuistheden en een sma keloze bezetenheid van bloed vergieten". "Dat is nog verwer pelijker dan de naaktscènes. Als christen kan ik niet anders dan betreuren dat de film in dit land wordt vertoond omdat de combi natie van fictie en fantasie hem tot een ernstige verdraaiing van de christelijke waarheid maakt". De Britse filmkeuring heeft de film toegelaten voor personen van 18 jaar en ouder. Hij zal in september in de bioscopen zijn te zien. DedoordeMediacommissie van het 'Rainbow'-instituut (drs. Dorenbos) begonnen petitie 'Stop de film' heeft, volgens een vandaag uitgegeven persbericht, "duizenden mensen in beweging gezet om handtekeningen te ver zamelen". Dagelijks worden vanuit het 'Rainbow'-kantoor in Hilversum stapels petities ver zonden. 'Rainbow' en een groot aantal andere organisaties en personen hebben de advocaten mr. E. N. Bouwman in Utrecht en mr. P. W. Rhodius in Soest ge vraagd juridische stappen te on dernemen. Het instituut gaat er nog steeds vanuit "dat gezond verstand overheerst bij de filmmaatschap pij MCA en de bioscopen en dat de film niét naar Nederland komt". "Mocht dit wel het geval zijn, dan ligt een scenario van ak- ties klaar". Drs. Dorenbos heeft 'met ver bijstering' gezien "dat de Wereld raad van Kerken in zijn bestuurs vergaderingen in Hannover zich wel druk maakte over Shell in Afrika, maar met geen woord repte over de ernstigste aanval aller tijden die gedaan wordt op Jezus Christus, de leidsman van de christelijke godsdienst". Hij vindt dat opnieuw een bewijs "dat de oecumenische kerk zelf een van de hoofdoorzaken is dat dergelijke godslasterlijke films ontstaan". Dorenbos ziet het als een 'te ken aan de wand' dat ook kardi naal en bisschoppen en synodes zich in stilzwijgen hullen. "Ken nelijk offeren zij liever hun gees telijk leider op de meest afschu welijke wijze op aan hun onder linge verdeeldheid dan veront waardigd als eën man op te ko men voor de goede naam en eer van de Koning der koningen". ken en andere godsdienstige groeperingen een reeks politieke maatregelen in het vooruitzicht gesteld die hun meer vrijheid van handelen geven. De regering erkent, dat alleen een kerk die in staat is haar werk goed te doen, kan bijdragen aan de verwerke lijking van maatschappelijke doeleinden. De maatregelen zullen worden vastgelegd in een protocol. Het is de bedoeling dat de kerkleiders en vertegenwoordigers van het staatsbureau voor godsdienstza ken die overeenkomst onderte kenen. De kerken krijgen meer vrij heid om kerken te bouwen en 'geschenken uit het buitenland' in te voeren. Zij hoeven ook min der vaak toestemming te vragen als ze iemand willen aanstellen. Pastoraal werk in ziekenhuizen en herstellingsoorden wordt mo gelijk gemaakt. Wat de toegang van kerken tot gevangenissen en opvoedingsinrichtingen betreft moet 'in samenwerking met de bevoegde organen' naar een op lossing worden gezocht. Hoe godsdienstige groepen meer toe gang tot de media kunnen krij gen, wordt onderzocht. In ieder geval zal voor vermenigvuldi ging van bisschoppelijke brie- Joden en Arabieren. In een oproep van de algemene verga dering van de Internationale Raad van Christenen en Joden (ICCJ) wordt Joden en Arabie ren gevraagd te stoppen met ge weld in het Midden-Oosten en een dialoog aan te gaan in weder zijds respect. De ICCJ, die de af gelopen dagen in Montreal bij een was, nam een desbetreffende resolutie over van de Raad van Joden, Christenen en Moslims in Israël. Dr. S. Schoon, voorzitter van het Overlegorgaan van Joden en Christenen (Ojec) in Nederland, is bestuurslid van de ICCJ. Het Ojec vertegenwoordigt Neder land in de internationale raad. Filius overleden Op 63-jarige leeftijd is de journalist J. Filius overleden. Tot vijfjaar geleden toen hij door een hersenbloeding werd getrof fen kon men zijn bijdragen re gelmatig vinden in o.a. 'De Strijdkreet' van het Leger des Heils en het zendingsblad 'Van daar'. Jaren was hij perschef van de hervormde Raad voor de Zen ding (Oegstgeest). Ook het Ne derlands Bijbelgenootschap maakte van zijn adviezen graag gebruik. Mede-oprichter en voorzitter was Filius van de interkerkelijke actie 'Solidaridad' voor Latijns- Amerika. Aan de Nationale com missie voor voorlichting en be wustwording Ontwikkelingssa menwerking werkte hij geruime tijd mee als tweede voorzitter. Hervormde Kerk: beroepen te Hoevelaken A. A. Floor Uddel. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Kalamazoo (Vere nigde Staten) M. Golverdingen Utrecht. Steunfonds. De Confessio nele Vereniging in de Hervorm de Kerk heeft een 'steunfonds predikanten'. Doel is hervormde gemeenten bij te staan waar aan de wens tot 'confessionele predi king' door financiële oorzaken niet kan worden voldaan. Het steunfonds is ontstaan naar aanleiding van verzoeken van gemeenten vooral in 'door de secularisatie bedreigde' ge bieden om financiële steun voor het behoud van een bepaal de predikantsplaats. Alleen aan vragen van kerkeraden die voor de instandhouding van een pre dikantsplaats de vereiste kerke lijke goedkeuring hebben ver kregen, worden in behandeling genomen. Zo wil het bestuur voorkomen dat groepjes confes sionelen voor het stichten van een predikantsplaats bij het fonds aankloppen. Tot de Confessionele Vereni ging behoren ongeveer 400 her vormde predikanten. Het fonds beschikt op het ogenblik over enkele tienduizenden guldens. Confessionele gemeenten is ge vraagd om een bijdrage, bijvoor beeld via een jaarlijkse collecte. Oegstgeest. In Oegstgeest bestaan plannen om volgend jaar met Pasen de musical 'Jesus Christ Superstar' ten tonele te brengen. Hiervoor zijn honderd mensen nodig. Op de 'startzon dag' 4 september kunnen belang stellenden zich in de zaal 'Taber- na' melden voor deelneming. Speciale vereisten zijn er niet, ook geen minimum-leeftijd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2